Politiek panorama, herfst 1955 Binnen enkele jaren zal Parijs te klein zijn Hoogtepunten zijn: Genève en het Saar-referendum Agenda voor Haarlem Barometer staat op bestendig Waar is man WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 Aantal auto's sinds 1938 verdubbeld tot 84.000.000 Adenauer zal Schmeisser- zaak uit de doeken doen Ontmoeting in het bos Speciale treinen voor postvervoer Gevangenisstraffen geëist wegens onvoorzichtig rijden Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Deense politie arresteert twee Klaksvikingers zweeds tafelgerei De politiek stoort zich zelden aan de wisseling der seizoenen. Een politieke dooi kan in het hartje, van de zomer invallen en nieuwe geluiden kunnen in de herfst vernomen worden wanneer ministers en afgevaardigden van zestig landen voor de jaarlijkse zitting van de UNO-Assemblee naar New York gaan en de meeste Europese parlementen hun werkzaamheden hervatten. De wisselvalligheid van de weersgesteldheid heeft haar weerslag in het politieke spraakgebruik gevonden. Nieuws kan komen als een donderslag bij heldere hemel of inslaan als een bliksem bij onbewolkte lucht. Een officiële plechtigheid kan niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk in het water vallen, als donkere wolken zich aan de politieke horizon samenpakken en er kunnen stilten voorafgaan aan stormen in de inter nationale politiek. Als wij in het milde klimaat van deze herfst de politieke baro meter aflezen dan staat de wijzer op bestendig en de verwachting luidt: half tot licht bewolkt met kans op opklaringen en hier en daar een bui. Temperaturen normaal voor de tijd van het jaar. Het tweede punt van de agenda hangt nauw met het eerste samen: instellen van een veiligheidsstelsel in Europa gepaard gaande met ontwapening te beginnen door de grote mogendheden. De drie Westelijke mogendheden en West-Duitsland hebben de hereniging van Duitsland als voorwaarde gesteld voor een Europees veiligheidssys teem, maar de Russen willen ervan uitgaan dat West-Duitsland lid van de Noord-At lantische Verdragsorganisatie is en aan sturen op een samensmelting van de Wes telijke defensieorganisatie en de Oostelijke, die bij het verdrag van Warschau is opge richt. Toenadering op dit punt moet afstui ten op de volkomen tegenstrijdige denk beelden over de oplossing van het Duitse vraagstuk. Los hiervan bestaan nog een Brits en een Frans plan. Het plan-Eden heeft ten doel een sfeer van vertrouwen te scheppen door een gecontroleerde demilitarisering ter weerszijden van de scheidslijn door Duits land als inleiding tot ontwapening op uit gebreide schaal en tot hereniging van Duitsland. Het plan-Faure voorziet in een vermindering der bewapening die tot uit drukking moet worden gebracht op de be grotingen der grote mogendheden. De be spaarde gelden zouden bij wijze van con trole ter beschikking gesteld moeten wor den van een internationaal orgaan voor de ontwikkeling van achtergebleven gebieden. Het derde agendapunt: samenwerking op economisch, sociaal en cultureel gebied, biedt de meeste kansen van slagen, hoewel het niet bepaald geschikt is als onderwerp voor een ministersconferentie, waarbij op andere punten de meningen lijnrecht tegen over 'elkaar staan. Een bespreking van het zelfde agendapunt is ook op de Russisch- West-Duitse conferentie achterwege ge bleven, hetgeen niet betekent dat het van de baan is. Ontspanning De algemene ontspanning sinds deze zomer heeft op sociaal, wetenschappelijk en cultureel gebied het vruchtbaarst ge werkt. Het Kremlin ontvangt buitenlandse staatslieden en parlementariërs. Journalis ten en toeristen reizen naar de Sovjet- Unie. Russische geleerden verschijnen op wetenschappelijke congressen in het Wes ten. Een Amerikaanse landbouwdelegatie heeft de Sovjet-Unie bezocht en een Rus sische landbGuwdelegatie heeft een studie reis gemaakt door de Verenigde Staten en Canada. De atoomconferentie in Augustus te Genève heeft beide partijen ervan over tuigd dat zij gemiddeld evenver gevorderd zijn met het atoomonderzoek en dat de wetenschap niet met geheimhouding ge diend is. Eisenhower In de Verenigde Staten is intussen het politieke beeld volkomen gewijzigd door de onverwachte ziekte van president Eisen hower, die op 14 October zijn 65ste ver- daardag hoopt te vieren. Met één slag is de republikeinse partij beroofd van de can- didaat waarop zij bij de presidentsverkie zingen in de herfst van het volgende jaar al haar hoop had gebouwd. Mocht hem het leven gegund blijven, dan gaat Eisenhower zijn laatste jaar in als republikeins presi dent der Verenigde Staten met de kans dat zijn opvolger in het Witte Huis een demo craat zal zijn. Harahap De uitslag van de verkiezingen in Indo nesië, waar Nederland alle reden had om verheugd te zijn over het optreden van het tussenkabinet-Harahap, staat nog niet vast. Wel mag men aannemen dat het kabinet onder leiding van de Masjumi-premier Ha rahap geen lang leven beschoren zal zijn. De nationalistische partij van de vorige premier Ali Sastroamidjojo heeft tegen alle verwachtingen in veel stemmen gekregen op Java, dat de meeste leden naar het par lement in Djakarta afvaardigt. De Masjumi blijkt minder aantrekkingskracht te heb ben dan de Nahdatul Ulama, de partij van de Mohammedaanse intellectuelen, terwijl de communisten in stemmenaantal op de derde plaats dicht achter de Masjumi volgt. De elementen die de anti-Nederland se politiek steunden blijken een sterke aan hang te krijgen. AB Het aantal auto's dat in de wereld rijdt heeft zich sedert 1938 verdubbeld van 42 millioen tot 84 millioen, zo heeft een Ne derlandse deskundige de heer Felix Gué- pin, directeur van de Royal Dutch, te Rome verklaard. Hij pleitte voor de aanleg van nieuwe wegen; hij deed dit tijdens de eerste werkzitting van de International Road Federation (IRF) welke een drie daags congres houdt te Rome. „De aanleg, verbetering en het onder houd van een goed wegsysteem moet onder de aandacht der regeringen worden ge bracht als zijnd een nationaal probleem van de eerste orde, dat niet ondergeschikt is aan bijvoorbeeld de huizenbouw", aldus Guépin. Hij constateerde dat in bijna ieder land de wegenaanleg en -verbetering ver ach ter is geraakt bij de toeneming van het verkeer. De wereldpolitiek ontrolt een boeiend panorama als wij onze ogen richten op de komende dingen van dit herfstgetij. Twee belangrijke gebeurtenissen vallen in deze maand. In het Saargebied wordt op de 23 ste een volksstemming gehouden. De Saarlanders moeten beslissen over de vraag of hun land, los van Duitsland en Frankrijk een Europese status zal aan nemen. Op de zevenëntwintigste komen in Genève de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk bijeen in opdracht van hun regeringsleiders die hun in Juni een aantal richtlijnen heb ben achtergelaten. Saar-referendum De uitslag van de Saarverkiezingen valt niet te voorspellen. Men kan slechts vast stellen dat de commissie van de West- Europese Unie onder leiding van de Bel gische senator Dehousse het referendum op voorbeeldige wijze heeft voorbereid. Pro- Duitse partijen zijn met zoveel rumoer tot nieuw leven gekomen dat een ogenblik een herhaling viel te vrezen van de gebeurte nissen van 1936 toen de Saarlanders zich met een overweldigende meerderheid voor terugkeer naar (Hitier) Duitsland uitspra ken. Na de oorlog was de stemming weer pro-Frans, maar nu geniet West-Duitsland weer een grotere welvaart dan Frankrijk. In 1945 kregen de Saarlanders de kans zich te onttrekken aan het strafgericht dat over Duitsland werd geoefend en zij kwa men met hun steenkolenmijnen onder de economische hoede van Frankrijk. Met alle middelen hebben de nieuwe pro-Duitse partijen gebruik gemaakt van de omstan digheid dat de Frans-gezinde premier Hoff man onder deze gewijzigde omstandigheden aan het bewind is gebleven. Zij hebben gepoogd algemene verkiezingen te laten voorafgaan aan de volksstemming in de verwachting haar wensen op regerings niveau tot gelding te kunnen brengen. De Saarcommissie heeft al deze moei lijkheden overwonnen en tevens zowel tegenover Parijs als jegens Bonn een on afhankelijke houding ingenomen. Zonder hulp van troepen heeft zij de rust tijdens de verkiezingscampagne hersteld/ Van de West-Duitse bondskanselier heeft zij de toezegging verkregen dat geen West-Duitse politici aan de verkiezingsstrijd zouden deelnemen. Frankrijk heeft zij verstaan gegeven dat er geen sprake kan zijn van herstel van de toestand die bestond voor dat dr. Adenauer en Mendès-France het Saaraccoord sloten, als de Saarlanders het Europese statuut zouden afwijzen, zoals nu in Franse kringen gevreesd wordt. Men mag vurig hopen dat de Saarlanders zich boven de nationale verschillen zullen verheffen en hun land zullen uitroepen tot het eerste stukje Europees grondgebied, dat een nieuw centrum kan worden voor allerlei Europese activiteiten. De Europese eenheidsgedachte heeft sterke behoefte aan een dergelijke aanmoediging. Genève De uitslag van de ministersconferentie in Genève is aan minder twijfel onderhevig, omdat de bakens die op de topconferentie zijn bevestigd niet zijn verzet, doch alleen steviger verankerd. Deze conferentie zal vermoedelijk hetzelfde verloop hebben als de Russisch-West-Duitse onderhandelingen in Moskou hebben gehad. De hofreis van bondskanselier Adenauer is noch een succes, noch een mislukking geweest. Over dag vielen tijdens de onderhandelingen harde woorden, die 's avonds op recepties waar wijn en wodka rijkelijk vloeiden onder een kwinkslag weer werden vergeten. Sinds de topconferentie hebben de Rus sen hun standpunt over het voornaamst onderwerp van de agenda: de hereniging van Duitsland met de daad bevestigd. Zij achten de tijd nog niet rijp om een eind te maken aan de verdeling van Duitsland en deze zienswijze is vastgelegd in de over eenkomst waarbij Oost-Duitsland naar hel voorbeeld van West-Duitsland souverein is verklaard. Moskou onderhoudt straks zowel met de regering te Pankow als met die te Bonnen diplomatieke betrekkingen en Oost-Duitsland is officieel op het niveau gebracht waarop tussen die regeringen rechtstreeks onderhandelingen kunnen wor den gevoerd, waarop de Sovjet-Unie bij herhaling heeft aangedrongen. De Westelijke Grote Drie heb ben al geprotesteerd tegen de overdracht van verplichtingen aan Oost-Duitsland, waaraan de Sovjet-Unie zich naar hun mening krachtens de overeenkomsten van Potsdam (1945) niet kan onttrekken. Zij hebben ook laten weten dat zij de Oost- Duitse regering niet zullen erkennen. BONN (A.F.P.) Bondskanselier Ade nauer heeft de voorzitter van de West- Duitse Bondsdag laten weten, dat hij vol gende week Woensdag zal antwoorden op de interpellatie van de socialisten over de houding van de regering in de zaak- Schmeisser. In officiële kringen wordt ver klaard, dat de bondsregering weigert een deel of het geheel van de proceskosten in de inmiddels gesloten rechtzaak tegen „Der Spiegel" te betalen. Het proces dat dr. Ade nauer, ambassadeur Blankenhorn en con sul-generaal Reifferscheidt wegens smaad tegen „Der Spiegel" aanhangig hadden ge- Ïiïvli!? van es?hmeisseig(is ^t herfstbos ontmoeten jeugd en ouderdom elkaar. De jeugd, vol leven, raapt ^o S^cS de vruchten der beuken en speelt haar vrolijk spel zonder zich te storen aan de waarbij de beschuldigde werd veroordeeld afstervende natuur. De ouderdom, moe van het leven, zoekt verkwikking en troosj. tot de kosten van het geding. in de stilte van de wondermooie herfstbossen. Ook in de ouderdom is schoonheid. ADVERTENTIE Een organisatie als de B.B. is in tijden van nood, wanneer snel en doeltreffend moet wor den geholpen, onmisbaar. De B.B. is berekend voor haar taak. Uitstekend materiaal is overal in het land aanwezig. Meer dan 160.000 B.B.-ers oefenen geregeld in een stukje van hun vrije tijd. En toch er zijn nog open plaatsen. Op elke twee man is er nog één nodig. Weest U die derde! Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat (J in de B.B. kunt doen. (Van onze correspondent in Parijs) Eén goed gevolg hebben de jongste verkeersstakingen in Parijs zo waag ik als optimist tenminste te hopen r- dan toch gehad. Toen, na de autobussen, plotseling ook de Métro het er bij zitten liet, waren er die dag een millioen voetgangers méér boven de grond. Dat is namelijk het aantal Parijzenaars dat per dag van de ondergrondse gebruik pleegt te maken. Tengevolge van de busstaking hadden bovendien tienduizenden automobilisten, die anders alleen maar Zondags rijden, hun wagen van stal gehaald om te proberen zo met eigen middelen aan de gevolgen van de verkeersstaking te ontkomen. liet resul taat van een en ander waren verkeersopstoppingen zoals men die zelfs in Parijs nog nooit had meegemaakt. De zaak loopt vast la (1 is 2 kolom) Maar waar nu precies het goede in steekt? In het feit dat deze situatie, die nu nog abnormaal is, volgens de Parijse poli- tie-prefect Dubois binnen enkele jaren heel gewoon dreigt te worden, zodat men zou mogen hopen dat de overheden nu ein delijk eens ontwaken zullen en opdracht geven tot die uitzonderlijk radicale maat regelen die nu al jaren op de lange baan werden geschoven. De prefect gaf ook cijfers. Hij had laten uitrekenen dat de op pervlakte welke door alle Parijse auto's vlak naast elkaar geplaatst wordt inge nomen, ruim elf millioen vierkante meters bedraagt. Het totale straatoppervlak is maar nauwelijks een half millioen vier kante meters uitgestrekter, en dat verschil geeft nu dus nog precies de bewegings ruimte aan voor het Parijse verkeer zodra al die. auto's, zoals bij de stakingen, in ge bruik worden genomen. Parijs bezit nu een klein half millioen auto's en dat aantal wordt iedere dag met een tweehonderd wagens vermeerderd. Binnen enkele jaren zal, indien er nu niet terstond wordt inge grepen, de zaak dus totaal zijn vastgelopen. De prefect vertelde dat vrijwel alle maat regelen al genomen waren om het verkeer binnen de huidige perken nog enigszins op gang te houden, namelijk door middel van parkeer- en stopverboden en het instellen van een één-richtingverkeer in de binnen stad. Nu zal er vermoedelijk binnenkort contributie worden geheven op het par keren in Parijs. De automobilisten zullen dan bonboekjes moeten kopen en hun ge- stationneerde wagen op de voorruit van binnen van zo'n getekend bonnetje hebben te voorzien. Auto's zonder bonnetje zullen door speciale hijskranen van de politie verwijderd worden en hun eigenaars moe ten dan maar zien ze weer ergens op te vissen. Maar prefect Dubois was onmiddel lijk bereid toe te geven dat ook dit maar lapmiddeltjes zijn waarmee de ware oplos sing van het Parijse verkeersprobleem geen stap dichterbij werd gebracht. Er zijn twee mogelijkheden: ofwel het autoverkeer in Parijs kortweg verbieden, ofwel, naar het voorbeeld van Hausmann uit het begin van deze eeuw, wijken door breken, straten verbreden, kortom Parijs radicaal aanpassen aan de nieuwe eisen van het verkeer. Die aanpassing zou dan ook inhouden dat in de toekomst een groot deel van het verkeer door ondergrondse tunnels werd geleid. Een object Van mil- liarden natuurlijk waarvoor tientallen jaren zouden moeten worden uitgetrokken en dat uiteraard ten koste zou gaan van het eigen oude stadskarakter van Parijs. En wie kan bovendien zich voorstellen hoe het verkeer zich over een halve generatie zal hebben ontwikkeld? Misschien is een auto dan even ouderwets als vandaag het rij tuig. Misschien bewegen we ons dan, ook over kleine afstanden, uitsluitend met helicopters door de lucht. De Parijse over heid heeft zo dus nog niet eens zo lang te zoeken naar een argument om de zaak maar wat blauw blauw en bij het oude te laten. Tot wanhoop van de Parijse automobi listen, tot wanhoop van de prefect.en tot uitbundig genoegen van de humoris ten. Zo hoorden we dezer dagen in een Parijs cabaret voorspellen dat het nu wel heel spoedig zo zou worden dat men, voor een boodschap per auto in de stad, mond voorraad voor enkele dagen mee zal moe ten nemen, met het oog op het risico van verkeersopstoppingen Een snuifje overdreven? Goed. Maar wel valt toch in alle ernst te voorzien dat bin nen afzienbare tijd alle autoverkeer in Parijs verboden zal moeten worden. Zo kan het niet heel veel langer meer blijven. Er rijden thans speciale avondtreinen voor postvervoer. Het betreft hier een proef om te komen tot een beter vervoer van de grote hoeveelheden post, die met de avondtreinen moeten worden vervoerd. Deze hoeveelheden belasten de perrons ernstig in de drukke uren terwijl het lossen en laden bij de personentreinen, die slechts kort op de tussenstations stoppen, onder hoogspanning moet verlopen. Bij de nieuwe speciale posttreinen, die veel langer op de tussenstations blijven staan, kan laden en lossen rustiger geschie den. P.T.T. en N.S. zullen nagaan of uitbrei ding van het aantal van de speciale trei nen kan leiden tot grotere efficiency bij de behandeling van de post. De officier van justitie bij de rechtbank te Almelo heeft een gevangenisstraf van twee maanden en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van een jaar geëist tegen de 48-jarige landbouwer G. H. L. uit Laren (Gld.) wegens het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval. Op 30 Juli had L. met zijn bestelwagen een man aangereden, die met zijn fiets aan de kant van de weg stond. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en een hersenbloeding waaraan hij nog dezelfde dag is overleden. In zijn requisitoir zei de officier dat de verdachte zeer onachtzaam heeft gereden en daardoor dit ongeval heeft veroorzaakt. Het dagelijks toenemende aantal verkeers ongelukken is een ernstige zorg voor de overheid. De justitie heeft hierin een taak en zal tegen de veroorzakers ervan zeer streng optreden. Zes maanden en ontzegging van de rij bevoegdheid voor twee jaar werd geëist tegen de 20-jarige H. J. S. uit Enschedé, uit op 23 Juli te Lonneker met zijn motor rijwiel een 12-jarig meisje aanreed. Het werd zo ernstig gewond, dat het bijna on middellijk is overleden. De verdachte liep een hersenschudding op. Verscheidene getuigen verklaarden dat de verdachte met zeer grote snelheid had gereden. In beide zaken zal de rechtbank op 18 October uitspraak doen. ADVERTENTIE Tijd voor 'n paar Kennies! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Rennies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij ver koopt men U Rennies graag. THORSHAVN (Reuter/AFP/UP) De republikeinse partij op de Faroër-eilanden heeft Groot-Brittannie, Noorwegen en IJs land verzocht stappen te doen bij Dene marken, opdat de naar Klaksvik gezonden Deense politiemannen worden teruggetrok ken. De republikeinen die zes der 27 zetels in de autonome volksvertegenwoordiging (Lagtinget) van de Faroër bezetten, willen desnoods een beroep op de UNO doen om dat zij zich in staat van oorlog achten met een lid van de Noord-Atlantische Verdrags organisatie. De Deense politie heeft te Klaksvik twee personen gearresteerd, die betrokken waren in de ordeverstoringen van einde vorige maand Zij zijn in het ruim van het Deense fregat Rolf Kroke opgeslo ten. De Deense premier en minister van Bui tenlandse Zaken, Hansen, heeft bij de ope ning van de nieuwe zitting van het parle ment in Kopenhagen verklaard, dat dege nen, die verantwoordelijk zijn voor de on geregeldheden bij betogingen voor de te rugkeer van dokter Halvorssen, zo spoedig mogelijk gerechtelijk zullen worden ver volgd. Hij zei er van overtuigd te zijn dat de grote meerderheid van de Faroër-bevol- king de incidenten afkeurt. ADVERTENTIE De schoonheid van de tevredenheid en de berusting, die ook de natuur demonstreert in dit jaargetijde. Doch boven alles is het de stilte, die de ouderdom van mens en natuur zo bekoorlijk maakt. Een stilte, waarin de vrolijke kreten der jeugd ijle klanken lijken, die ver weg tussen de bomen weg-echoën en de rust slechts verhogen WOENSDAG 5 OCTOBER Rembrandt: ..Gejaagd door de wind". 14 jaar, 7 uur. Studio: ,,De dertiende passagier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blake helpt een handje". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Der Vogelhandler", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Americano", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Een vrouw helpt de Saint", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ge laden Zaterdag", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Concertgebouw: 15 uur, Gratis orgelconcert door de organist George Robert. Rijksstraatweg 433, zaal „Noord", 20 uur. Volksuniversiteit; H. Ren- senbrink: lezing „Dierenleven in Artis". Geb. Cultura: 20 uur, Ned. Ver. v. spir. „Harmonia". Wjjkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Bazar. DONDERDAG 6 OCTOBER Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 i jaar, 2 en 7 uur. Studio: „De dertiende pas sagier", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blake helpt een handje", 18 jaar, 2. 7 en 9,15. uur. Lid,o: „Der Vogelhandler". 14 jaar, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Ame ricano", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: .Den vrouw helpt de Saint", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Geladen Zater- t'erdag", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Mi- I nerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Rijksstraatweg 433, zaal „Noord". 20 uur. Volksuniversiteit; H. Ren- j senbrink; lezing „Dierenleven in Artis". I Zuiderkapel, 20 uur: J. A. Bruyn. Frans Halsmuseum, 20 uur: Volksuniversiteit, Cur sus „Spreken in het openbaar", door K. Schuitema. Minerva Theater, 20 uur: Volks universiteit. Prof. Dr. R. van Brakell Buys: Mohamedanisme.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15