AUTO- en MOTORRIJLES Veren igi ngsva ria Autorijschool Succes Gedeukte Zweed na aanvaring met de „Ilos" in IJmuiden binnengekomen Velen uit het havenbedrijf namen afscheid van J. M. Jimmink „Eindstation": een hoogtepunt in Thalia's bioscoopprogramma Vele herinneringen kwamen boven aan het eind ener carrière Post voor U" in Velsen uit de IJmond V erkeersveiligheid en voedingsleer Vanmorgen in de Vishal en op zee 17 Gefuseerd koor heet „Animo" Vrouwen werken voor eigen home De Schakel komt met „Gaslicht" Gemeente-avond Ned. Hervormden „Excelsior" versloeg „De Optimisten" P.v.d.A.-afdeling bereidde zich voor op 1956 WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 NA DE HULDIGING ten afscheid door de directeur van de „VEM", ir. F. Thiel en de toespraak van de heer W. H. Arends zoals gisteren al gemeld is de heer J. M. Jimmink gistermorgen ten kantore van de VEM nog toegesproken namens het kan toor- en overige personeel door de heer H. Lugtig. Hij wilde geen terugblik op het werk van de scheidende hoofdboekhouder geven, maar voerde toch wel aan, dat de heer Jimmink de vraagbaak en steun van een ieder en bovenal een voorbeeld voor elk was. Hoewel de heer Jimmink niet meer dagelijks op tijd op het werk hoeft te zijn, hadden de personeelsleden toch besloten hem een armbandhorloge ten geschenke te geven. Voor het walpersoneel kwam de heer N. Noordzij met enige aardige herinneringen: hoe de heer Jimmink elke ochtend beneden langs het magazijn kwam en dan steevast informeerde naar de vangstberichten van de schepen. Waren er goede vangsten, dan was zijn dag goed. De heer Noordzij hoop te, dat de heer Jimmink voortaan steeds goede berichten zou ontvangen, opdat zijn pensioendagen ook goede dagen zullen worden. Namens PROVETO De heer P. Siemens sprak namens de personeelsvereniging „Proveto" van de „VEM". Hij memoreerde de vele gezellige uren tussen kantoortijd in al die jaren, waarin ondermeer ook de heer Jimmink op kantoor overbleef om de boterham te nuttigen. Wat die gezelligheid betreft: de heer Jimmink wist die overal te brengen als Sinterklaas op 5 December, als uitste kend canasta-speler en schaker tussen de middag en 's avonds. De heer Siemens hoopte de heer Jimmink nog vaak op personeelsavonden van de VEM te zien en overhandigde hem een ingelijste foto van enige aan de Zuidzij liggende VEM- trawlers, gezien uit de brug van de „Vios I". Gebeurtenis Na de goede wensen van de gepension- neerde walmachiinist de heer F. de Ligt sprak de heer J. C. Pronk namens de N.V. Visserij Onderneming v.h. J. C. Pronk. Hij haalde herinneringen aan de kennismaking met de heer Jimmink op: een kennisma king van lang geleden via de radio. Nu ging deze heer Jimmink het bedrijf verlaten. Toen dit in de IJmuidense haven werd vernomen, werd er de nadruk op ge legd, aldus de heer Pronk. Jimmink zou weggaan, het werd tot een gebeurtenis. „De visserij en de VEM in het bijzonder gaat u nu van een andere afstand bekij ken", meende de heer Pronk verder. „Er zal nu tevens gelegenheid zijn om met de verworven levenswijsheid en het enthou siasme uw belangstelling aan andere din- Het lag geheel in de lijn der verwach tingen, dat na het beschaafde amusements programma, hetwelk verleden jaar door Benny Vreden onder de titel „Televisioe- nen" voor de bindingsavonden van de V.P.R.O. werd opgevoerd, deze omroep vereniging dit kleine ensemble voor haar propaganda-tournée's zou prolongeren. Op deze wijze heeft de afdeling Velsen Dins dagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan met dit nieuwe pro gramma kunnen kennismaken; een gele genheid, waarvan talrijke leden een dank baar gebruik hebben gemaakt. Zij werden allen hartelijk welkom ge heten door de voorganger van de Vrijzin nig Hervormde Gemeente, ds. J. B. Assen dorp, die in het bijzonder zijn erkentelijk heid onder woorden bracht over de aan wezigheid van de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, de gemeente-secre taris, de heer J. Veenstra. Verder wees spreker erop, dat de ware zin en beteke nis van deze bindingsavonden niet alleen bestaat uit het stimuleren van een con tact tussen omroep en luisteraars, maar ook en zeker in niet mindere mate voor de band met de leden onderling. Het gebruikelijke propagandistische woord werd vervolgens uitgesproken door een vertegenwoordiger van de V.P.R.O., die er nogmaals de nadruk op legde, dat deze omroepvereniging minstens 5 percent van de retributie-betalende luisteraars als abonné op haar orgaan moet hebben inge schreven, wil zij zich straks in het nieuwe omroepbestel een redelijke zendtijd zien toegewezen. Spreker betreurde het, dat op deze wijze door de domme macht van het getal meer met de kwantiteit, dan met de kwaliteit der luisteraars rekening gehou den wordt, doch men dient deze regeling nu eenmaal te aanvaarden. Uiteraard be sloot hij zijn korte toespraak met een op- wekkirtg tot de leden er toe mede te wer ken, dat ook Velsen zijn aandeel in dit vereiste percentage zou bijdragen. En hierna was het dan de beurt aan het ensemble Benny Vreden, waarvan het nieuwe programma, dat thans de titel ver kreeg van „Post voor U!'\ gevoeglijk op één lijn kan worden gesteld met dat van het vorige seizoen. Als verzorger van de bekende radio-rubriek „Barend Bluf" zou Benny Vreden wellicht de indruk wekken, dat hij uitsluitend tot amusement voor kinderen kan dienen, doch in dit luchtige cabaret-programma heeft hij opnieuw be wezen tot veel meer in staat te zijn. Niet alleen dat hij bijzonder amusante teksten schrijft, waarvan het door Kitty Knappert en Joelde van der Valk geestig voorgedra gen „Midinettes" al dadelijk een sprekend voorbeeld vormde, doch hij is daarnaast een beschaafd en prettig te beluisteren conférencier, die zich een geheel aparte stijl van optreden eigen heeft gemaakt. En al was de door Piet Ekel in „De zanger" gebruikte truc dan ook niet bepaald gloed nieuw, toch kan Benny Vreden wel dege lijk originele schetsjes schrijven; zoals bij voorbeeld „Op een terras", waarin hij de mogelijkheden van het taalverschil bij zonder geestig heeft uitgebuit. Dit vlotte divertissement van zang, dans en spel werd door het kleine ensemble, dus bestaande uit Benny Vreden, Kitty Knappert, Joelde van der Valk en Piet Ekel met een vrolijke vaart voor het voet licht gebracht, waarbij zij beurtelings in de gelegenheid werden gesteld tot een solistisch optreden in het genre, dat zij persoonlijk het sterkst vertegenwoordigen. Deze gelukkige indeling van „Post voor U!" is er mede de oorzaak van geweest, dat het publiek zich kostelijk heeft gea museerd, waarbij men z.ich niet schroom de hiervan telkens met een enthousiast applaus blijk te geven. J. v. D. gen te geven". De altijd goede wrijving tussen de rederij VEM en Pronk een wrijving, die immer aangename warmte heeft veroorzaakt was voor de heer Pronk aanleiding geweest om de heer Jimmink een reukoffer te brengen: twee kisten sigaren. Nadat de heer D. Jongens als directeur ■van „De Toekomst" had gesproken, kreeg de heer J. Jimmink het woord. Te mooi U heeft voor de schildering van mijn persoon mooie afscheidsverf gebruikt, meende hij, „er moet kwaliteit van min dere soort doorheen om mijn gelijkenis te herkennen". De goede kant van de komen de jaren een kop koffie bij z'n dochter in de ochtenduren maar ook de sombere kant, de weemoed, nam hij daarna onder de loupe. Hij wilde bij dit afscheid en die sombere rahd daarvan echter niet tragisch worden, keek deze dag eerlijk en nuchter in de ogen en meende tenslotte, dat het in feite alleen maar zo was: hij ging een splinternieuwe gewaarwording tegemoet. En een tijd, die hij nuttig zou trachten te maken. Nieuw Jaarboekje van de KA.B. Het nieuwe jaarboekje van de afdeling Castricum van de Katholieke Arbeiders Beweging is gereed gekomen. Dit keer heeft het boekje niet minder dan 40 pagina's en op de derde pagina prijkt de foto van de in Maart als voorzitter van de afdeling en verleden week Vrijdag als wethouder af getreden heer P. de Vries, die ruim dertig jaar zijn beste krachten aan de afdeling heeft gegeven. Voorts staan in het boekje de namen en adressen van de bestuursleden van de elf onder-afdelingen vermeld, alsmede die van de Katholieke instellingen. Tenslotte is in het boekje, waarvan de kosten worden gedekt door advertenties, het programma voor de winter opgenomen. St. Thomas 2 verloor competitiewedstrijd Het tweede team van de Castricumse damclub St. Thomas heeft Maandag in hotel Sport-Duinzicht zijn eerste compe titiewedstrijd van dit seizoen gespeeld. De strijd ging tegen Oostzaan 2 tegen wie de Castricummers een eervolle 812 neder laag leden. ADVERTENTIE Wil Lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMITIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR HET IJMUIDENSE PUBLIEK krijgt slechts morgen, Donderdagavond de kans één van de allerbeste voortbrengselen der na-oorlogse Italiaanse filmindustrie te aanschouwen: de prachtige rolprent „Eind station" (Stazione Termini), welke uit de school van Vittorio de Sica stammende, de beste tradities van het neorealisme voort zet en bevestigt. Ondanks het feit, dat De Sica (die met „Fietsendieven" bewees, dat zijn mate riaal niet beslist behoefde te bestaan uit de notabelen van het Hollywoodse witte doek), twee bekende namen in zijn cast voegde, die van Montgomery Clift en Jen nifer Jones, is dit geen film van sterren geworden - het werd het warme en levens echte verhaal van een ontmoeting op een station, die van het begin af het noodlot in zich draagt. Het is min of meer een weerspiegeling van de geschiedenis, welke ook in „Brief Encounter" zo ongemeen boeide, maar dit maal geheel nieuw en met prachtige, an dere middelen uitgewerkt. Want De Sica liet het station - in casu het beroemde, moderne hoofdstation van Milaan - mee spelen. Hij zette zijn volkomen menselijke figuren tegen het beton met stalen décor van het spoorwegpaleis, dat onbewogen voor menselijke tragiek zijn menigten op slorpt en uitspuwt, dat liefde en leed ziet, maar niet kent en dat ook de in wezen verboden verhouding tussen de jonge le raar Giovanni en de mooie, niet zo heel Mary en Giovanni - hel wanhopige lief despaar uit „Stazione Termini", die morgenavond in Thalia draait. jonge mevrouw Mary Forbes aanschouwt. Het laat dit station Siberisch. Evengoed als al die andere kleine dra ma's op zijn perrons en in zijn wachtka mers, restaurants en rangeeremplacemen ten dit trotse bouwwerk iets doen. Giovanni en Mary beseffen, dat zij van elkaar houden, maar Mary weet thuis een man en kinderen. Zij voelt, hoe zwaar de verantwoordelijkheden op haar rusten, al zou zij graag willen zwichten voor de druk, die de Italiaanse leraar op haar uitoefent, nog één etmaal de terugreis naar Amerika uit te stellen. Op het station van Milaan, met de trein riaar Parijs in zicht, ontmoeten deze twee mensen elkaar en dan komt De Sica tot een geweldige, ontroerende zeggingskracht. Hij laat het eindeloos-grote stationsge bouw rond deze beide wanhopigen spelen en voegt in zijn sobere verhaal de kleine drama's, die zich daar van minuut tot minuut afspelen, waarbij Mary af en toe een toekijkende, soms een handelende rol krijgt toebedeeld. Zij stapt tenslotte toch uit haar trein en het paar vindt een uitgerangeerde wa gon, waar zij eindelijk kunnen toegeven aan hun liefde. Maar er komt een schan daal van, want een rangeerder ontdekt meesmuilend het geval en de politie gaatl er zich mee bemoeien. Met grote mildheid laat De Sica echter deze commissaris het proces-verbaal verscheuren en aldus wordt mevrouw Forbes voor een schandaal be hoed. Dan vertrekt de trein werkelijk, zij het een latere trein, dan de oorspronkelijk besprokene naar Parijs. En temidden van het publiek op het perron staat Giovanni. Alleen. Dit is het verhaal. Deze film was echter ook film geworden, wanneer er in het ge heel geen verhaal in verweven was, want de wijze, waarop de camera door het sta tion zwerft, spanningen registrerend, af en toe een glimlach opvangend, een paar kleine, verrukkelijke scènes weergevend, die te mooi zijn om na te vertellen, maak te deze „Stazione Termini" als documen taire alleen al tot een gebeurtenis. Met het voortreffelijke spel van de beide ac teurs werd het een meesterstuk, dat mor genavond in Thalia een zeer ruime be langstelling verdient. J. F. Zondagmorgen is in het Kieler kanaal tijdens een dichte mist een aanvaring ge beurd, die voor beide betrokken schepen ernstiger gevolgen had kunnen hebben dan de opgelopen boegschade, als de Zweedse, 1170 ton grote „Wiros" op het moment van de aanvaring niet zo goed als gestopt had gelegen op een meter of tien uit de kant. Met een hevig beschadigde neus kwam de kleine vrachtvaarder, die een geregelde lijndienst op Amsterdam en Rotterdam onderhoudt, gisteravond in IJmuiden bin nen. De „Ilos" is voorlopig met de schade doorgestoomd, maar zal binnenkort even eens in IJmuiden binnenvallen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half negen in de ochtend, toen er zich een zeer dichte mist boven Noord Duitsland had ge legd. De Zweed, die het Kieler kanaal in de richting van de zee uitvoer, (afkomstig van Stockholm), had reeds twee schepen laten passeren en lag uiterst rechts met De nieuwe zangvereniging, die is ont staan door de samenvoeging van Kenne- merlands Gemengd koor en Beverwijks Gemengd koor, heeft als naam gekregen „Gemengd koor Animo". De wekelijkse repetitie is op Vrijdag avond en voorlopig werd als dirigent aan gesteld de heer Bijleveldt uit Amsterdam. Het bestuur is als volgt samengesteld: A. v. d. Schoor, voorzitter, J. v. d. Welle, twee de voorzitter, mevrouw A. Veen, penning- meesteresse en de dames Hartog en Kanis en de heer H. Noom. Secretaris is de heer J. de Zwaan, Popu lierenlaan 125 te Beverwijk. Dinsdagmiddag waren in het Irenege- bouw aan de Eenhoornlaan te Beverwijk een aantal dames bijeen, die het resultaat hebben bekeken van hun twee-jarige ar beid voor een eigen plaats om te vergade ren. Zo ongeveer drukte mevrouw Wille- kes zich uit, die deze middag als voorzit ster fungeerde van de vrouwen uit groep I van de Ned. Hervormde Gemeente. Er zijn door de dames een groot aantal gebruiksartikelen vervaardigd, die deze middag „aan de vrouw" moesten worden gebracht. Het begin van de maand en de week is altijd een gunstig moment voor dergelijke verkoopdagen en de dames heb ben dit ook wel goed bekeken: er was ta melijk veel belangstelling en vele schort jes, geborduurde en gehaakte kleedjes en verschillende soorten breiwerk waren smaakvol langs de kanten van het zaaltje gedrapeerd, de bezoeksters nodend tot ko pen. Doch ook op andere manieren kon de bezoekster haar geld kwijt. En de moge lijkheid was niet uitgesloten dat men dan met een mooi prijsje naar huis ging. Roos jes, met daarin (soms) een verborgen prijs je, het juiste getal koffiebonen raden dat in een busje zat, alles leverde een kleinig heid op. De Castricumse gemengde toneelvereni ging De Schakel heeft de Victorian thriller „Gaslicht", door Patrick Hamilton, in de vertaling van Cruys Voorberg, in studie. Volgende week Zaterdag 15 October zal men onder leiding van mevrouw La Cha- pelleDe Jong, uit Amsterdam, de eerste opvoering geven in hotel Borst. Zondag 23 October en Zaterdag 5 No vember zal het stuk nogmaals opgevoerd worden eveneens in hotel Borst. Een andere groep van De Schakel stu deert reeds de comedie „De stoel van de koning", van Hans Nesna in. De opvoering is half Januari 1955. De onderlinge strijd bij De Pion De Castricumse schaakclub De Pion heeft in hotel Meijer aan de Dorpsstraat de wedstrijden voor de onderlinge competitie voortgezet. De uitslagen in afdeling a zijn als volgt: P. HoekstraWerner Uhl 10; P. BeekmanC. Bennes 01; P. Holtes Walter Uhl 01; L. J. BornJ. de Liefde 10; J. HoltesL. J. Born, remise. Afde ling b: A. KortekaasJ. Schürmann 01; J. de WitC. v. d. Bey 10; G. van Dijk P. Bos 01; D. KeetbaasP. Zwart remise. Afdeling c: G. KorsJ. Streutgers 01; P. KerstensP. Beentjes 01, J. NijssenP. Menke 01. Op Maandag 10 October vindt in de Ned. Herv. Kerk van Wijk aan Zee een ge meente-avond plaats. Uitgaande van de Bijbel-kiosk vereniging vindt hier een filmvertoning plaats. Deze vereniging stelt zich ten doel om in afgedwaalde en buiten kerkelijke gezinnen bekendheid te geven aan de Bijbel. In het biljarttournooi om de Lamersbeker is de tweede wedstrijd tussen „Excelsior'" en „De Optimisten" uit Alkmaar geëindigd in een 82 nederlaag voor de Alkmaarders. De uitslagen waren: J. Waterdrinker (E.) 53 42 21 8 2.— C. Koelemey (O.) 48 48 21 6 2.28 L. Wilkes 231 231 29 55 7.96 J. Haakman 174 157 29 28 5.41 W. Vessies 107 107 32 12 2.34 A. v. Lienen 96 94 32 19 2.93 B. Groot 57 57 24 7 2.37 P. Kooy 54 43 24 8 1.79 B. de Haas 124 124 23 24 5.39 C. Poetskoke 120 68 23 21 2.95 Schakers van „Pat Mat" kampt en onderling In de onderlinge competitie van de Ken- nemer schaakclub „Pat Mat" werden de volgende resultaten behaald. Afd. I: W. Steemanir. J. G. Huygen afg.; J. C. de HaasA. P. de Bi-uin afg.; M. P. SuikerJ. Zoontjes \'2Vz', P- Zwart B. Wulms Vz»/25 W. SteemanJ. E. Strengers 01; G. PaardekoperP. Hart afg. In de eerste vergadering in het nieuwe seizoen van de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid, die Dinsdagavond in het Gemeentelijk Ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat is gehouden en waarvoor grote belangstelling bestond, zijn de voorbereidingen getroffen voor het ko mende jaar met zijn verkiezingen voor de Tweede Kamer. Bij de verkiezing van candidaten voor het gewestelijk partijbestuur werden alle aftredenden herkozen en ae heer E. San ders is voor een van de vacatures candidaat gesteld. Besloten werd de jaarwisselingsbijeen komst te houden op nader vast te stellen datum en hiervoor als spreker uit te nodi gen de heer J. Harmsen uit Velsen. De vie ring van het Meifeest bleef nog een open vraag. Uiteraard nam het punt verkiezingsactie voor 19.56 een belangrijk deel van de dis cussie in. De actie in de gemeente Velsen zal worden geleid door het Federatiebe stuur van de .Partij van de Arbeid, waar naast de afdelingen werkcommissies zullen instellen. Voor de werkcommissie in Velsen-Noord namen zitting de heren C. v. Ee als voor zitter, W. Nieuwenhof, C. Meyer, A. Riet dijk en C. Weller. Ten aanzien van de ledenwerfactie wordt er naar gestreefd om het huidige aantal van 310 afdelingsleden op te voeren tot vierhonderd. Voor deze taak stelden zich acht leden beschikbaar en voor de colpor tage kon een viertal leden worden aange trokken. Het Zweedse schip „Wiros" uit Stockholm, dat Zondag in het Duitse Kielerkanaal in aanvaring is gekomen met de „Ilos" van de K.N.S.M., arriveerde Dinsdagavond in de sluis van IJmuiden met een zwaar beschadigde voorsteven. bijna gestopte motor, toen de „Ilos" (die evenals de „Wiros" een kanaal-loods op de brug had), recht op hem invoer. Met een harde klap boorden de beide neuzen zich in elkaar en zowel de Neder lander als de Zweed moesten deze botsing bekopen met aanzienlijke huidschade. Aan boord raakte niemand gewond. Kapitein J. Edström van de „Wiros" zocht contact met zijn rederij, die het bevel gaf door te varen naar Amsterdam, waai de schade hersteld zal worden, indien niet alsnog het besluit wordt genomen de „Wi ros" in Rotterdam van een nieuwe boven- boeg te voorzien. Over de toedracht van deze aanvaring, die naar de mening van de officieren van de aangevaren Zweed onder de raadselen kan worden gerangschikt, werd ons nog meegedeeld, dat het Kieler kanaal op ae plek van de botsing 100 meter breed is en dat dus de ruimte om elkaar te passeren groot genoeg geacht moet worden.. Men weet het ongeval dan ook geheel aan het slechte zicht. Ouderavond van de Moerbergschcol De oudercommissie van de openbare la gere Moerbergschool kon zich bij monde van haar voorzitter, de heer J. Wijker, bij zonder gelukkig prijzen voor haar Maan dag in het schoolgebouw gehouden ouder avond een zeer groot getal ouders van de leerlingen te mogen begroeten. Dit was overigens niet verwonderlijk omdat er dooi de heer A. J. Wijnstroom, inspecteur van politie, een interessante lezing is gehouden over de „verkeersonveiligheid" en na de pauze door de heer A. v. d. Veer het werk van de Voedingsraad voor vis- en visserij producten is aangesneden, waarbij als des sert was toegevoegd een filmprogramma met Herman v. d. Horst films ,,'t Schot is te boord" en „Vieren maar", met de PCH- film en de bekende „Vlaggetjesaag"-rol- prent. De heer Wijnstroom vertelde gisteren door gruwelijke cijfers hoe groot de ver keersonveiligheid op de weg wel is en hoe ze voortdurend toe-, inplaats van afneemt Men moet gaan beseffen, dat ieder en ze ker de ouders moeten meehelpen het kwaad tot een minimum te beperken. De heer Wijnstroom wees in deze de ouders de weg om de kinderen te stimuleren in ver- keerskennis waarmee in 1947 in Amster dam een begin werd gemaakt met het op richten van de jeugd verkeersbrigades, waarvan er in de hoofdstad nu. 160 zijn en die prachtig werk doen voor de school jeugd van 6 tot 13 jaar. De inspecteur behandelde breedvoerig de taak van de „klaar-overs". Van de Moer bergschool is ook een tiental leerlingen in geschakeld voor de „klaar-over"-brigades, die binnenkort door de burgemeester van Velsen zullen worden geïnstalleerd. Met grote aandacht is de lezing door de aanwezigen gevolgd. De heer Wijker kon inspecteur Wijnstroom voor zijn belang rijke uiteenzettingen hartelijk danken. Tijdens de bijeenkomst heeft het hoofd van de school de heer K. Faber nog de aandacht gevraagd voor de aan de school gevestigde schippersklas. Aangezien het wenselijk is teneinde voor dit speciale on derwijs een belangrijke subsidie te verkrij gen indien het gemiddelde aantal leerlin gen twaalf bedraagt, heeft de heer Faber de aanwezigen verzocht om te willen mede werken door middel van propaganda aan deze schippersklas van de school meer be kendheid te geven. Wie er vandaag waren Van de trawlervloot waren vandaag vier boten aan de IJmuidense afslag de „Van Hattem" kwam er als laatste bij. Het vier tal zorgde met enige loggers en kotters voor een totaal aanvoer van 5000 kisten, waar van 2400 haring en 2150 makreel. De „Thorina" (van 24 Sept.) voerde aan 1350 kisten haring, de „Eveline" (van 28 Sept. gebroken reis) 550 kisten haring, de „Deining" (van 26 Sept.) 1120 kisten, waarvan 200 haring, 700 makreel, 120 schelvis, 100 kabeljauw, koolvis en wijting en voorts 270 stuks stijve kabeljauwen en ae „Van Hattem" (van 27 Sept.) 1510 kis ten, waarvan 1160 makreel, 110 schelvis, 35 gul en kabeljauw, 120 haring, 10 wijting, 25 diversen. Voorts was de IJM 14 present met 370 kisten, waarvan 200 schelvis, 140 makreel, 30 diversen en 40 stuks stijve kabeljauwen; de „Wiron 3" met 250 kisten, waarvan 200 schelvis, 25 gul, 25 wijting en voorts (van één trek!) 600 stuks stijve kabeljauwen en 250 stuks koolvis. De KW 76 bracht 485 kisten, waarvan 250 schelvis, 125 makreel, 65 wijting, 20 gul en kabeljauw, 12 plat vis en 5 haring en voorts 40 stuks stijve kabeljauwen. Oudste boten Oudste trawlers zijn dan de SCH 153 (van 23 Sept.); SCH 117, SCH 27, SCH 135 en „Nestor" (van 27 Sept.); „VIOS I" (van 28 Sept.); „Bergen", „Bloemendaal" (van 29 Sept.). Mercator De „Mercator" IJM 19 heeft al enige goede reizen gemaakt. Gisteren besomde de kotter voor 600 kisten haring 27 Sept. naar zee en 3 Oct. binnen 8000. Slechte haringvangst Ook Dinsdag zijn de haringvangsten zeer slecht geweest: dagvangsten per trawler van 100200 kisten en een enkele trawler, zoals de „Klaas Wijker" met 350 kisten haring (trekken van 100, 100, 60, 40 en 50). Het schip ving deze haring op 54.10 N.B. „Een wonderbaarlijk gelukkige dag", meen de schipper Cor Zwart. De „Dirkje" viste drie etmalen voor 250 maanden haring. Vangsten van de dag Arendje Jacoba, thuisvarende; Anne Marie 7 m. vis en Ut m. Zw. vis; Rein 10 kg tong en 3 m. vis, Tiny 4 m., geen tong; Victoria 10 kg en 3 m., Hermina 4 5 m., geen tong; Eliza 3 m., geen tong; Willy Alida 5 kg en 4 m. vis, Beatrix 5 m., geen tong; Twee Ge zusters 2 kg en 2 m. vis, Jan 5 kg en 4 m. vis, Johanna Cornelia 4 m., geen tong; Adriana Catharina 5 kg en 5 m., Willem 2 kg en 4 m. Arendje 5 kg en 5 m. Jacoba 5 kg en 5 m. Petronella 10 kg en 4 m. Alida Jacoba 15 m. hoops, Gebroeders 10 kg en 5 m. Arie 8 kg en 5 m. Aleida 2 kg en 5 m. Jana 10 kg en 7 m. Vier Gebroeders 4 m., geen tong; Hendrikje 5 m., geen tong; Twee Gebroeders 10 kg en 5 m. Klaas Jr. 3 m., geen tong; Emisel 2 kg en 4 m. Hoop 2 10 kg en 6 m. Vios 5 kg en 6 m. Verwach ting 4 m., geen tong; Magda 5 kg en 6 m. Nehim 1 4 kg en 10 m. Nehim 2 10 kg en 6 m. Nehim 3 5 kg en 7 m. Nehim 4 2 m., geen tong. Binnengekomen IJM 116, Eveline, 33 Thorina, 10 Maria v. Hattum, 2 Hei-man, 85 Klaas Wijker, 7 Ma- ryanne, 221 Wiron 3, 14 Annie, 213, 239, 202, 240, 226, 249, 205; RO 53 Dirkje; KW 76 Excelsior 3, 47 Noordzee, 8 Deining, 105, 12; HD 180, 131, 47, 116, 4; WR 50; TX 11; UK 70, 194, 93, 72, 73, 36, 35, 68, 78, 162, 40, 32, 194, 28, 48, 16; SCH 126. Kleine vaart De kleine vaart was vandaag binnen met 3000 kg tong en 150 kisten schol. Acht stomende Acht trawlers waren gisteravond sto mende voor de Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdagmarkt. Voor de Donderdagmarkt lost de Dirkje (van 26 Sept.) 900 kisten haring; de Her man (van'26 Sept.) 1550 kisten haring; de Klaas Wijker (van 27 Sept.) 1100 kisten haring; de Claesje (van 26 Sept.) 700 kis ten, waarvan 600 haring en 100 diversen en de Vikingbank (van 27 Sept.) 1100 kisten, waarvan 140 schelvis, 95 kabeljauw en gul, 600 makreel, 230 haring, 35 diver sen en voorts 85 stuks stijve kabeljauwen. Voor de Vrijdagmarkt zouden dan be stemd zijn de Elie (van 29 Sept.) met 1155 kisten, waarvan 800 makreel, 100 schelvis, 150 haring, 15 kabeljauw en gul, 30 wijting, 30 piepers en 30 diversen; de Medan (van 27 Sept.) met 950 kisten, waarvan 225 haring, 160 schelvis, 475 ma kreel, 20 gul, 60 koolvis en 10 diversen. Ook de Batavia (van 27 Sept.) komt huistoe vangst 700 kisten haring. Bij opgave van deze vangst viste de trawler nog. In de markt vandaag De regels kabeljauw haalden vanmorgen voor export f 138f 126, kleine f 69f 73, kisten grote kabeljauw f 180f 200 en kleine f 180. De haring leverde vandaag f 13f 16 op, de makreel f 13f 17. Braad- schelvis ging weg voor f 21f 25, pen nen voor f 31f 27, kleinmiddel schelvis voor f 31f 28, grootmiddel (voor export) voor f 40f 43 en grote schelvis voor f 45 f 50. De wijting haalde f 20f 25, zwarte koolvis f 72f 80, grote gul f 60f 80, middel gul f 50f 64, torgullen f 30. De grote tong deed f 4.60f 4.80, grootmiddel voor export f 3.15, kleinmiddel voor ex port f 2.90, tong I voor export f 2.80 en slips f 1.70. Hoe een gulle lach de statigste verschijning een heel ander aanzien geeft, toont u deze foto van drie advocaten, die in een jolige bui, met pruik, maar allerminst met een bokkepruik, de Londense Westminster Abdij verlaten, na de jaarlijkse dienst bij de heropening van de Londense gerechtsgebouwen te hebben bijgewoond.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 19