Regering Faure begint in vele voegen te kraken N ederlands-Indonesisch overleg over Nw-Guinea Weerbericht Vrijere loonvorming bepleit in advies van de S.E.R. Alleen Rooms-Katholieken zijn hem onverdeeld trouw Haarlems Dagblad Premier Papagos van Griekenland overleden Boodschap van Prinses Wilhelmina Geen eenstemmigheid over de wijze van uitvoering Het woord is aan Rebellen in Noord-Afrika onder één bevel Wet op het kleuteron derwijs aangenomen Japanse minister over schadeloosstelling 70e JAARGANG No 75 WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 22Ó Militaire loopbaan leidde via ministerspost naar de politiek Anak Agoetig op Schiphol aangekomen Amendement-Stokman met 46 - 45 stemmen verworpen Voor Nederlanders die in Japanse kampen waren Wisselvallig weer Weerrapport Kennemerlaan 186, IJmuiclen. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5380, na 5 uur: 5080 (k 2550), MeervHetstraat 80 (alleen redactieHaarlem: Gr-ote Houtstraat 98 a#e aJêeësgen 15205 Advertentietarieven op aanvr. bij de Adimn. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ATHENE (Reuter/AFP) Premier Alexander Papagos van Griekenland is gis teren, 72 jaar oud, overleden. De maar schalk leed aan maagstoornissen, waardoor hü reeds acht maanden bedlegerig was. In December kreeg hij tuberculose, doch hij is overleden, doordat zijn hart het begaf. Papagos zou afgelopen Zondag naar Zwit serland zijn gereisd voor het ondergaan van een rustkuur. Papagos Koning Paul en koningin Frederika re den, na het bekend worden van het over lijden van Papagos, naar diens woning te Ekali, ten Noorden van Athene. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Stephanopoelos, die gisteren tot waarnemend premier werd benoemd, ver klaarde: „De regering zal haar taak, steu nende op de parlementaire meerderheid der Griekse Volksconcentratie, voortzet ten". Levenslonti Papagos werd op 9 December 1883 te Athene geboren'. Hij studeerde aan de Brusselse militaire academie, aan de cava- lerieschool van Yperen en aan de hogere krijgsschool te Athene (die onder leiding stond van een Franse militaire missie in Griekenland). Voor de eerste Wereldoorlog streed hij als luitenant der cavalerie in de Balkan oorlog. In 1935 werd hij minister van Oor log en van Augustus 1936 tot 28 October 1940 was hij chef van de generale staf. Hij voerde het bevel van de Griekse strijd krachten, die aanvankelijk met succes weerstand boden aan de Italianen, doch het tegen de verenigde Italiaans-Duitse troepen moesten afleggen. Van 1943 tot 1945 verkeerde Papagos als gijzelaar in Duitse concentratiekampen. Na het herstel van het Griekse koning schap (1946), werd Papagos grootmaar schalk van het hof. In 1949 werd hij op perbevelhebber en maarschalk der Griekse weermacht, die de communistische op standelingen versloeg. In 1951 begaf Papagos zich in de poli tiek. Hij stichtte de partij der Griekse Volksconcentratie, die in 1952 241 der 300 zetels in de volksvertegenwoordiging ver wierf. Papagos vormde dan de nieuwe re gering, die hij als premier tot zijn dood heeft geleid. Prinses Wilhelmina zal zich binnenkort in een speciale boodschap tot alle Neder landse gezinnen richten. In deze boodschap zal de prinses op alle Nederlanders een be roep doen om ook in het verkeer op wegen en straten eerbied voor het leven te heb ben. Tevens zal de prinses alle gezinnen op wekken mee te doen aan de „Nationale Vei- lig-Verkeersactie voor de Gezinnen". Deze actie wordt onder haar bescherming in de komende weken gevoerd door het Verbond voor Veilig Verkeer. Op 21 September is de herfst begonnen en aangezien het toen nog zomer was, hebben ivij er iveinig aandacht aan besteed. Doch thans moeten we ons op het nieuwe jaargetijde instellen en ofschoon de herfst niet tot de vrolijkste seizoenen mag worden gerekend, is er ook in deze tijd van het jaar zoveel moois en gedenkwaardigs te be leven, dat wij het passend vinden er eens wat meer dan gewone aandacht aan te schenken. Deze krant is dus een herfstkrant gewor- den met wat bekoorlijke fotobeelden en enkele beschouwingen over specifiek herfstachtige onderwerpen. De foto hierboven geldt als introductie daartoe: het is tegelijk een beeld van de schoonheid, die de natuur thans als een prelude op de winter weet te scheppen. De Sociaal-Economische Raad heeft thans haar advies uitgebracht over de toe komstige loonpolitiek. De Raad meent, dat in het toekomstige systeem van loonvorming de volgende drie grondgedachten moeten worden verwezenlijkt: 1. Het leggen van de primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming bij het bedrijfsleven in zijn verschillende geledingen, onverminderd de taak van de overheid als hoedster van het algemeen belang; 2. Het in overeenstemming zijn van het algemeen loonpeil met de funda mentele economische en sociale factoren; 3. Een zo grote mogelijkheid van differentiatie in de lonen en andere arbeids voorwaarden als met de coördinatiegedachte in overeenstemming is. De raad stemt er mee in, dat in het toekomstige systeem van loonvorming ge bruik wordt gemaakt van loonrichtlijnen. Deze richtlijnen zullen bepaalde looncijfers alsmede enkele belangrijke secundaire arbeidsvoorwaarden dienen te bevatten en daardoor een aanwijzing geven omtrent het met het oog op de doeleinden van de algemene economische en sociale politiek meest wenselijke loonpeil. Het zou van groot belang zijn geweest, zo wordt in het advies gezegd, indien de raad er in geslaagd was in volledige overeenstemming te komen tot de opstelling van een advies met betrekking tot het systeem van loonvorming dat de in de na-oorlogse periode opgedane gunstige ervaringen combineert met de eisen, welke een meer normale economische en sociale situatie stelt. Voor wat de grondslagen van de toekomstige loonpolitiek betreft, is de raad daarin, evenals de Stichting van de Arbeid, geslaagd. Ten aanzien van de apparatuur voor de uitvoering der toekomstige loonpolitiek is de raad tot zijn leedwezen niet tot een eenstemmig standpunt kunnen komen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Koningin Juliana: Vrede is de allerhoogste strijd. (Uit de Kerstboodschap 1954) De raad acht het gewenst, dat de moge lijkheid om bij de bedrijfstaksgewijze loonvorming rekening te houden met de bijzondere economische en sociale om standigheden van de afzonderlijke be drijfstakken, met name de werkgelegen heid, de productiviteit en de rentabiliteit, ais een element van de loonpontieK worat erkend. De raad acht het gewenst, dat het schep pen van de mogelijkheid van onderne- ningsgewijze afwijkingen van de basis- lonen aan het bedrijfstaksgewijze overleg wordt overgelaten. De mate van differen tiatie dient met het oog op de coördinatie in de loonpolitiek door de toetsende in stantie te worden goedgekeurd. Een belangrijke minderheid van de raad wil voor de afzonderlijke ondernemingen in beginsel geen andere mogelijkheden tot loondifferentiatie openlaten dan die,weiKe reeds vastgelegd zijn in de bestaande loon. structuren. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren zijn de drie kamers van het Franse parlement, Nationale Vergadering, Raad der Republiek en de Raad der Franse Unie, voor het eerst sedert Augustus weer bijeen gekomen. Alle drie colleges hebben hun presidenten herkozen. Pierre Schneiter, de Rooms-Katholieke voorzitter van de Nationale Vergadering, de enige wiens zetel werd bedreigd, kreeg een ruime meerderheid van 295 stemmen tegen 156 voor zijn socialistische concurrent en voorganger Le Trocquer. Even tevoren had, der traditie getrouw, de communistische doyer van de kamer, de 86-jarige Marcel Cachin, het nieuwe parlementaire seizoen met een rede geopend waarin een aantal vriendelijke opmerkingen aan het adres van de socialisten de aandacht trok. Met de overwinning van Schneiter op zijn socialistische candidaat zou de rege ringsmeerderheid zich kunnen verheugen, wanneer uit andere symptomen niet zo dui delijk bleek dat het kabinet Faure in vele van zijn voegen kraakt nog voor de debat ten over Noord Afrika zijn begonnen. Die debatten zullen vermoedelijk pas volgende week beginnen, al is het mogelijk dat Faure morgen reeds de balans van zijn activiteit wil overleggen. Vandaag is de premier met zijn minister van Buitenlandse Zaken Pinay met de trein naar Luxemburg gegaan om daar bondskanselier Adenauer te ontmoe ten. Het gesprek zal voornamelijk gaan over het referendum dat binnen drie weken in de Saar moet worden gehouden. Ter voorbereiding van de Noord Afrika- debatten, waarvoor al een veertig sprekers zijn ingeschreven, hebben de regeringspar tijen, ieder voor zich, overlegd en de re sultaten van die beraadslagingen voorspel len Faure weinig goeds. Alleen de Rooms- Katholieken hebben het vertrouwen in hun ministers gehandhaafd. De rechtse Gaullis ten hebben hun medelid July, die in het kabinet voor Tunesië en Marokko verant woordelijk is, bevolen uit de regering te treden. Toen July dat weigerde werd hij op staande voet, even voordat de kamer zitting werd geopend, met 23 tegen 2 stem men geroyeerd. Bij hun geestverwanten, de Gaullistische sociaal-republikeinen, was de stemming niet veel gunstiger. Vandaag zul len zij hun besprekingen voortzetten, maar indien zij gisteren hadden gestemd zou zeker besloten zijn de vier vertegenwoor digers van deze groep uit de regering terug te trekken. Wanneer, zoals gevreesd wordt, zo'n be sluit vandaag mocht vallen, dan zal Faure morgen bij zijn terugkeer uit Luxemburg voor de keuze staan of zijn regering op het laatste ogenblik met nieuwe krachten aan te vullen, ofwel zijn ontslag bij president Coty aan te bieden. Die tweede mogelijk heid lijkt voor het ogenblik het waarschijn lijkst. T egenstellingcn De situatie, waarin de regering is geraakt, biedt weinig uitzicht meer. Het wordt steeds duidelijker dat Frankrijk zich in Noord-Afrika op een eensgezinde, centraal geleide opstand moet voorbereiden. De mi nister van Financiën Pflimlin heeft al ge zinspeeld op de mogelijkheid dat nieuwe belastingen moeten worden geheven om de kosten van een eventuele oorlog in Noord- Afrika te bestrijden. In Egypte is van de zijde der verbannen nationalisten van de Marokkaanse Istiqlal bekend gemaakt dat alle opstandelingen in Algerijë, Marokko en zeifs in Tunesië onder één bevel zijn geplaatst. Tegenover deze bundeling van vijande lijke kant blijft Parijs een beeld van troos teloze verdeeldheid en van gebrek aan ge zag tonen. Zelfs in regeringskringen kan niet meer worden ontkend dat de resident generaal De Latour in Marokko zijn eigen politiek blijft volgen en de instructies van Parijs eenvoudig naast zich neer legt. Faure heeft echter nog niet de moed gevonden om enkele maanden na het ontslag van Grandval ook De Latour te vervangen. Niettemin moet ook deze knoop dezer da gen worden doorgehakt. Faure heeft de reputatie ongeëvenaard behendig te zijn in het wegwerken van tegenstellingen. Dat men hem onder de huidige omstandigheden nog de juiste man op de juiste plaats zou kunnen noemen, durven echter zijn vurigste aanhangers niet meer vol te houden. Alleen het eventuele gebrek aan een aanvaardbare opvolger of wel de vrees dat Mendès France dat wor den zou, kunnen het ministeriële leven van Faure misschien nog enige tijd verlengen. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Anak Agoeng Gde Agoeng, vanochtend per vliegtuig uit New York in Nederland aangekomen, heeft na zyn aankomst op Schiphol tegenover vertegenwoordigers van de pers, spre kende over het gisteren gelijktijdig te Dja karta en Den Haag uitgegeven regerings communiqué, verklaard, dat ook de kwestie Nieuw Guinea deel zal uitmaken van de aangekondigde „officiële besprekingen op regeringsniveau" tussen Nederland en In donesië. In aansluiting op het regeringscommunï- qué, dat gisteren werd verspreid, stond dit niet vermeld. Medegedeeld werd, dat als resultaat van de door beide regeringen uit gesproken wens om tot verbetering der wederzijdse betrekkingen te komen ge hoopt werd, dat binnen afzienbare tijd de basis kan worden gelegd voor officiële besprekingen op regeringsniveau. Wanneer deze besprekingen zouden kun nen beginnen, wist minister Anak Agoeng vanochtend niet te zeggen. Het zou afhan gen van de tijd, die door de technische voorbereidingen in beslag zou worden ge nomen, zo zei hij. De minister vond het nog te vroeg om zich uit te laten over de verkiezingsresul taten in Indonesië. Hij zei, dat op dit ogen blik, nu nauwelijks de helft van alle slem- men zijn geteld, niemand kan beoordelen of en wanneer het huidige kabinet te zijner tijd zal moeten aftreden. Voorlopig, ,zo meende hij zal men voortgaan met de uitvoering van het regeringsprogramma van dit kabinet. Later zal dan het nieuwe parlement dit programma moeten goed- of afkeuren. Dat het vraagstuk van Nieuw Guinea op de agenda van de Assemblée der Verenig de Naties is gekomen, verheugde hem ten zeerste. Ten aanzien van de scherpe koers dalingen der cultures op de Amsterdamse beurs (waarvan hij overigens nog niet ge hoord had) zei de minister, die een glim lach niet kon onderdrukken, en aannemen de dat deze koersdalingen vooral het ge volg zijn geweest van de eerste berichten over de verkiezingsresultaten: „Het is ver keerd om te vlug te reageren". De minister werd op Schiphol begroet door de tijdelijke zaakgelastigde van Indo nesië in Den Haag, de heer Mohammed Sharif en namens de Nederlandse regering door de regeringscommissaris voor Indo nesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. De heer Agoeng zal na een bezoek aan Den Haag naar Köningswinter in Duitsland vertrekken voor een bijeenkomst van lei ders van Indonesische diplomatieke ver tegenwoordigers in Europese landen, die daar in de eerste helft van deze maand zal worden gehouden. Na afloop hoopt de minister naar Djakar ta terug te reizen. Lonen in overheids- en particuliere sector Het geheel van lonen en andere ar beidsvoorwaarden in de overneicts- diensten en in de overheids- en semi- overheidsbedrijven en dat in de parti culiere sector moet zoveel mogelijk op elkaar worden afgestemd. Dit betekent niet dat in alle onderdelen gelijkheid behoeft te worden nagestreefd, doch wel dat er een globaal evenwicht be hoort te zijn. De raad is van oordeel, dat de vast stelling van de richtlijnen door de SociaaJ- Economische Raad dient te gescmeden. Een minderheid van de raad acht het, teneinde het informele karakter van de bestaande loonrichtlijnen ook voor de richtlijnen in het toekomstige systeem van loonvorming te handhaven, gewenst, dat het vaststellen van de richtlijnen niet aan de Sociaal-Economische Raad wordt op gedragen, maar aan het orgaan, dat met het toezicht op de loonvorming zal wor den belast. De raad acht het voorschrijven van een in beginsel strenge periodiciteit voor de door de Sociaal-Economische Raad uit te brengen economische analyse en prognose ongewenst. Hiermede zou naar zijn menmg kunstmatig en onnodig een periodieke spanning op loongebied in het leven wor den geroepen. Instelling van een loonraad De raad kan zich verenigen met het voorstel van de Stichting van de Arbeid tot instelling van een Loonraad, welke de bevoegdheden van het huidige College van Rijksbemiddelaars overneemt. Een belangrijke minderheid van de raad heeft echter onder de huidige omstandig heden bezwaar tegen de instelling van een Loonraad. Hoewel deze minderheid het beginsel van meer verantwoordelijk heid van het bedrijfsleven bij de loonvor ming onderschrijft, acht zij het gewenst dat dit beginsel via een groeiproces van onderen op wordt verwezenlijkt. Daar de bereidheid tot het dragen van verantwoordelijkheid aan de voet van het bedrijfsleven nog onvoldoende is, acht de minderheid het ongewenst een toporgaan van het bedrijfsleven, met een uit sociaal- economisch oogpunt essentiële toezicht houdende taak op loongebied, welke mede het geven van dwingende voorschriften omvat, te belasten. Deze minderheid is van mening dat het voorshands aanbe veling verdient, in afwachting van de toekomstige ontwikkeling van de loonvor ming in publiekrechtelijk verband, het thans toegepaste stelsel te handhaven. Enkele leden van de raad, die de con clusie van de minderheid van de raad on derschrijven, achten het gewenst dat, ten einde de verantwoordelijkheid voor de loonvorming zo spoedig mogelijk bij het bedrijfsleven te leggen, na verloop van een overgangstermijn aan het College van Rijksbemiddelaars de bevoegdheid, lonen en andere arbeidsvoorwaarden dwingend op te leggen, wordt ontnomen. De raad acht het gewenst, dat de mo gelijkheid van algemeen bindende loon maatregelen wordt gehandhaafd, zij het dat dergelijke maatregelen tot de hoge uit zonderingen dienen te behoren en de be voegdheid tot het nemen van een derge lijke maatregel zowel dient te liggen bij de Sociaal-Economische Raad tezamen met de Loonraad als bij de centrale overneid. Een minderheid van de raad acht ech ter het uitvaardigen van algemene loon- ronden in wezen strijdig met een loonbe- leid, waarbij de loonhoogte voor een goed deel afhankelijk wordt gesreld van de economische positie van bedrijfstak of on derneming. De raad kan zich in hoofdzaak verenigen met de voorstellen van de Stichting van de Arbeid met betrekking tot de samen stelling en de werkwijze van de Loonraad. Afivijking van C.A.O. strafbaarf De raad meent dat afwijking van bij een goedgekeurde collectieve arbeids overeenkomst of bij een algemeen ver bindend verklaarde collectieve ar beidsovereenkomst of bij een bindende regeling van de Loonraad vastgestelde lonen en andere arbeids-voorwaarden strafbaar moet zijn en dat op deze strafbare feiten de Wet op de Econo mische Delicten van toepassing moet zijn. Het heeft naar de raad meent geen zin, voordat overgegaan wordt tot de instelling van een Loonraad, nog een fase in te las sen, die een overgang betekent van het huidige stelsel van het College van Rijks- bemiddelaars en de Stichting van de Ar beid naar het systeem van een tjoonraaü. De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag met algemene stemmen de Wet op het Kleu teronderwijs aangenomen. Het rijk zal dus voortaan alle kosten dragen van de be staande en nog op te richten kleuterscho len, indien zij voldoen aan bepaalde eisen. De totale kosten zullen ongeveer vijftig millioen per jaar bedragen. Het schoolgeld wordt bepaald op f 12 per jaar per kleuter en f 6 voor iedere volgende kleuter. Ouders zullen beneden een bepaald inkomen geen schoolgeld verschuldigd zijn. Voorts regelt het wetsontwerp de opleiding van de kleu terleidsters. Tevoren- was met 46 tegen 45 stemmen het amendement-Stokman verworpen, om in de wet vast te leggen dat de gemeente raad bij de aanstelling van kleuterleidsters zich de bevoegdheid kan voorbehouden haar in geval van huwelijk te ontslaan. Tegen stemden P.v.d.A., V.V.D., C.P.N., de heren Visch, Blaise, Koersen, en de da mes De Vink en Klompé van de K.V.P., alsmede jkvr. Wttewaal van Stoetwegen van de C.H.U. Vóór stemden K.V.P. (met uitzondering van de genoemde leden), A.R., C.H.U. (met uitzondering van jkvr. Wttewaal van Stoetwegen), S.G.P. en KN.P. In de vergadering van 24 September staakten de stemmen over dit amendement (43—43). TOKIO, (Reuter) De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Mamoru Shige- mutsi, heeft in een vergadering van het Japanse kabinet mededelingen gedaan over het verzoek van Nederland tot het betalen ener schadeloosstelling aan de Nederland se niet-militaire ingezetenen, die gedurende de oorlog door de Japanners in kampen waren geïnterneerd. De minister zei, dat naar de verwachting van de Japanse re gering, het overleg hierover met Neder landse vertegenwoordigers binnenkort zal beginnen. In kringen van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd medegedeeld, dat het bedrag der schadeloosstelling door de Nederlandse regering wordt gesteld op ƒ99 millioen voor 110.000 Nederlandse burger-geïnterneerden, die door de Japan ners gedurende vijf jaren in kampen in Indonesië waren gevangen gehouden. Het KNMI deelt mede: Enkele kleine storingen trekken met regen recht over ons land. Aan de kust kwam daarbij hier en daar ook onweer voor. Een meer actieve depressie naderde vanmorgen Ierland en Schotland. Deze de pressie zal zich over de Noordzee uitbrei den en de wind doen aanwakkeren. Het koufront van de depressie zal van nacht vergezeld van een regenzone over ons land trekken. Morgen zullen achter het front opklaringen voorkomen. Algemene vooruitzichten zijn dat het weer wissel vallig en koel zal blijven. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 60 Tj'f -O'S y e- ersla; mm. toestand II f2 Si.: R E 2 dl Z E Stockholm zwaar bew. NNO 3 14 0 Oslo geheel bew. O 3 14 0 Kopenhagen zwaar bew. ZW 5 14 6 Amsterdam regen Z 3 14 4 Londen zwaar bew W 5 16 2 Luxemburg mist ZW 3 15 0 Parijs zwaar bew. ZW 5 17 0 Bordeaux regen windstil 20 4 Grenoble regen windstil 15 14 Nice zwaar bew. windstil 22 1 Genève regen windstil 13 10 Zürich regen windstil 16 6 Locarno geheel bew. windstil 17 Berlijn half bew. ZW 2 17 0,3 Frankfort geheel bew. W 3 14 1 Miinchen regen windstil 18 2 Wenen nevel NW 2 18 0 Innsbruck nevel W 2 21 0 Rome zwaar bew. ZZO 5 24 0 Ajaccio zwaar bew. ONO 3 22 0 Mallorca regen NNW 2 25 2 Neerslag laatste '-J4 uur MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met tijdelijk regen, morgen overdag opklaringen, maar ook kans op enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk wellicht harde wind tus sen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. Maanstanden 8 Oct. 15.04 uur: 15 Oct. 20.32 uur: 24 Oct. 0.04 uur: 31 Oct. 7.04 uur: Laatste kwartier Nieuwe maan Eerste kwartier Volle maan 6 October Zon op 6.49 uur, onder 18.10 uur. Maan op 20.48 uur, onder 12.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 October Hoog water: 5.34 en 17.56 uur. Laag water: 1.29 en 13.39 uur. Donderdag 6 October Hoog water: 6.21 en 18.42 uur. Laag water: 2.08 en 14.22 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1