Chefarine.4 PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Bloembollenhandel moppert weer braaf op saneringsmaatregelen RR IS (ifcu' ljcuiïwj! E Wereldnieuws Koning Saoed beschuldigd van omkoperij op grote schaal Dertig millioen pond geboden aan een internationaal hof, zegt Londen Toch ió Wet zo WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 2 Beperkte winsten voorde kwekers, grote verliezen voor sommige exporteurs Voorzichtig geworden Geschipper Geen grote winsten De radio geeft Donderdag Diep uitrapen Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! \4rvaard'i^4 varl pyrae Australische wol, in modieuse tinten, de ideale dracht voor ons klimaat. 130 centimeter breed, pry's per meter f 13.50 Wereldfederatie voor Dierenbescherming Amsterdam-Rotterdam via Kampen Nederlandse waarnemers naar het Saargebied Nederlanders gewond bij auto-ongeluk in Frankrijk 250 modelkamers Buitenlands bezoek in de eerste helft van dit iaar St. Nicolaas- en Kerstpost voor militairen in Ni eu w-Gu inea Examens Kerkelijk Nieuws VLEER MUIZEN (Van onze correspondent in de bollenstreek) Het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten heeft bekend gemaakt, dat de bloembollen kwekers 6 percent meer tulpen mogen kweken dan zij verleden jaar hebben gedaan. Dit is dan de tweede keer, dat deze semi-officiële instelling van haar basis-verorde ning afwijkt, want oorspronkelijk zou er dit jaar een uitbreiding van slechts 3 percent worden toegestaan. Verleden jaar bracht men ook midden in het plantseizoen de uit breiding van zes op tien percent. De oorzaak van deze handelwijze moet worden ge zocht in het ieder jaar weer blijkende tekort aan tulpen. Dit zou men het fiasco van de saneringsmaatregelen kunnen noemen, want er is zo precies gemikt bij de beheersing van de oppervlakte, die beteeld mag worden, dat iedere tegenslag funest wordt voor de exporteurs. De prijzen van verleden jaar en dit jaar zijn zo onmogelijk hoog opgelopen, dat de exporteurs bang zijn geworden om weer bollen te gaan verkopen. Wij hebben er tenminste gesproken, die hun afzet zullen gaan remmen. Zij beweren dat zij niet de enigen zijn. kocht als ze nog niet eens bloeien. De res terende veertig procent koopt men dan in de exporttijd, dus Augustus en September. Zeer verheugend is, dat ook zij van me ning zijn, dat de kweker behoort te ver dienen. In tijden van grote overschotten is dit namelijk niet het geval, want de bin nenlandse minimumprijzen, die door het Bedrijfschap zijn vastgesteld liggen bene den de kostprijs. Zijn er overschotten, dan koopt men zeer vele variëteiten voor die minimumprijs. Het feit, dat de overschot ten door het Bloembollensurplusfonds wor den opgekocht, is als een bloedstelpend middel te beschotNu liggeri teatan de WL r ver. ande_r, koehte bollen aan de exporteurs af, dan Kwekers zowel als exporteurs zijn voor zichtig geworden, want in het exportsei zoen kunnen de prijzen bij tekorten sterk stijgen en bij overschotten dalen. De kwe kers hopen het eerste en de exporteurs het laatste. Begint dan het exportseizoen en eigenlijk te duur geworden, doordat er door een te starre beheersing van de teelt tekorten zijn ontstaan. De exporteurs moe ten echter leveren en dus koopt men wat men kopen kan om de verkoopovereen komsten na te kunnen komen. Om niet al te veel te verliezen moet er enorm geschipperd worden. De allerduur ste variëteiten tracht men te vervangen door goedkopere of men probeert de orders wat te verkleinen. Dit kan alleen met toe stemming van de afnemers, zodat de cor respondentie op de exportkantoren schrik barend is gegroeid. Een exporteur vertelde ons, dat hij een nieuwe eigenschap bij zich zelf heeft ontdekt: hij wist namelijk niet, dat hij zo goed improviseren kan. „Als men het goed beschouwt, heb ik mijn export dit jaar grotendeels geïmproviseerd. Al mijn plannen heb ik moeten wijzigen, nieuwe berekeningen heb ik moeten maken en die heb ik ook nog wel eens moeten verande ren. Het pleizier van het werken gaat dan wel weg". Hij was van mening, dat hij er dit jaar op deze manier nog wel zal uit springen, maar veel meer zal het niet zijn. Het eigenaardige van het gehele geval is, dgt men kan voorrekenen, dat niemand bij zonder grote winsten heeft gemaakt! Ook de kwekers niet. De exporteurs verkopen namelijk 's win ters de bollen, die in de daaropvolgende zo mer worden verzonden. Deze bollen zitten dus nog maar net in de grond. Of ze goed of slecht zullen groeien weet niemand. Bij zo'n onzekerheid gaat men dus voorzichtig te werk. De exporteurs schatten de ver koopprijzen meestal aan de hand van die van het jaar daarvoor en aan de hand van deze prijzen boekt men de orders. Zo gauw nu het een en ander over de vraag in het buitenland bekend is gaat men al vgst een gedeelte van zijn verkoop dekken door bij de kwekers te gaan kopen. Hierdoor ont staan redelijke binnenlandse prijzen, die in feite evenzeer in de lucht hangen als de verkoopprijzen. Men kan aannemen, dat ongeveer zestig procent van de te expor teren bollen al aan de exporteurs zijn ver- ADVERTENTIE PP ISSTI IR. 4 1: HAARLEM. TEL 13439 8 A'OAM.. TEL, 717162. Veulen lederen Jassen ƒ175.- j HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen. 14.00 Promenade orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.45 Platen. Bijbeloverden king. 16.30 Sopraan en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Bas-bariton, viool en in strumentaal trio. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Reisbeschrijving. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20 Pla ten. 23.4024.00 Het Evangelie in Esperanto. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Hammondorgel. 12.50 Uit 't Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusementsmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Piano recital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Jazz muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 10.00 Chowansjtsjina, opera. (Om 20.42 Klankbeeld van de Assemblee der Verenigde Naties. 21.47 Journaal). 22.35 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.25 Re portage. 23.3524.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.15 Avondopening. 20.20 Actualiteiten, weeroverzicht en Een hand vol reisgenoten. 20.35 Keuring, TV-spel. 21.15 Pauze. 21.20— 21.45 Selectie uit de Amerikaanse fotover zameling The Family of Man. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Muziek voor de jeugd. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Pianorecital. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekpro gramma. 21.00 Omroeporkest. 21.30 Causerie. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en pian^ 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. weet iedereen al gauw hoe de oogst is. Dit jaar viel deze tegen of beter gezegd, hij bleef onder de verwachtingen. De restan ten van de kwekers waren dus niet zo groot als men gehoopt had en dus gingen de ex porteurs proberen de resterende veertig procent van hun export snel te kopen. Daarbij liepen de prijzen op. Dit is dit jaar zo hard gegaan, dat vele exporteurs hun redelijke exportwinst op de voorgekochte bollen zagen opgeslokt door de veertig procent die zij nog moesten kopen! De kwekers hebben slechts gedeeltelijk kunnen profiteren van de hoge prijzen, doordat de oogst lager was. Daarbij komt, dat zij door de hoge prijzen aangelokt, zo veel mogelijk van de bollen, die zij voor de teelt van het volgend jaar eigenlijk moes ten achterhouden om sterke en gezonde partijen te houden ook aan de export heb ben verkocht. Hun winst is dus maar zeer tijdelijk. De nadelen van dit „diep uitra pen", zoals deze handelwijze in de praktijk wordt genoemd, zullen ze het volgend jaar wel weer ondervinden. Vermoedelijk zui den dergelijke partijen niet zo veel ople veren. Er zit hieraan een groot gevaar voor de toekomst, want men doet dit al enkele jaren. Leidinggevende figuren waar schuwen daarom voortdurend voor de ach teruitgang van de partijen. Daar de exporteurs niet precies kunnen uitrekenen wat ze nodig hebben, omdat ze altijd nog naorders krijgen of er in ieder geval rekening mee houden, hebben ze op een gegeven ogenblik weer overschotten. Deze brengen een beste prijs op, maar daar ze weer andere variëteiten moeten kopen, die even duur zijn, schieten ze meestal niet veel op. Als deze „overschot- tenhandel" quitte speelt zijn de heren al lang blij. Zijn dus de winsten van de kwekers niet zo exhorbitant hoog als men zou vermoe den, de verliezen van die exporteurs, die dit voorjaar dachten, dat er genoeg bollen zouden zijn en daarom dus niet hebben ingekocht tegen de toen redelijke prijzen, zijn dat wel. Zij hebben moeten inkopen bij een voortdurend stijgende markt, en zitten nu op de gevoelige blaren van hun optimisme. Het is daarom niet zo verwon derlijk, dat men weer een heftig gemopper hoort op al het gemaatregel van het Be drijfschap voor Sierteeltproducten. ADVERTENTIE 4 geneesmiddelen helpen elkaar en doen dan ook wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenDaarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET tEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 cl. ADVERTENTIE (stalen. franco op aanvraag) 0VT»T9AAT l»0 Til HAAOIEM Actie tegen het slachten van honden voor consumptie Het bestuur van de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren heeft te Scheve- ningen vergaderd. Er werd gesproken over het slachten van honden in Duitsland. Bij de behandeling van deze kwestie bleek, dat in meer landen honden voor de consumptie worden geslacht. Het bestuur besloot een onderzoek in te stellen in welke landen dit slachten geschiedt. Wanneer alle gegevens bijeen zijn zal het bestuur van de Wereld federatie de desbetreffende regeringen ver zoeken aan dit bedrijf een einde te willen maken. Verder werd gesproken over het transportprobleem van slachtpaarden. De Wereldfederatie wil een actie beginnen om dit transport te verbeteren. Onlangs is een comité opgericht voor de bestrijding van stierengevechten. Aan dit comité is ook opgedragen de bestrijding van hanengevechten en van gevechten tussen stieren en leeuwen. Het volgend Wereldcongres voor Dieren bescherming zal in 1958 in Ziirich worden gehouden. Van de werf van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam vertrok gistermiddag een bijzonder trans port: een op dekschuiten geladen grote tank, bestemd voor de olieraffinaderij te Pernis. Daar het bovenstuk van de tank, die in onderdelen woi'dt vervoerd, ruim acht meter hoog is, kan het transport niet onder de bruggen van het Merwedekanaal door. Men is daarom genoodzaakt de lange omweg via het IJselmeer, de IJsel en de Rijn te maken. De tank bestaat uit een top, een bodem en twee halve middenstukken. De top, die 55 ton weegt, is bevestigd op twee naast elkaar gekoppelde dekschuiten, waardoor de breedte circa elf meter is geworden. Het gevaarte wordt door twee sleepboten gé- trokken. De bodem, die vijftig ton weegt, is eveneens op dekschuiten geladen. Omstreeks twee uur passeerde het trans port de Oranjesluizen. Toen bleek dat er een te harde wind stond op het IJselmeer, zodat men genoodzaakt was naar Amster dam terug te varen. De twee 40 ton we gende middenstukken van vijf meter hoog zullen de kortste weg via het Merwede kanaal volgen. Op verzoek van de Europese commissie voor het Saar-referendum zal Nederland, ter gelegenheid van dat referendum, op 23 October 325 waarnemers zenden, die tot taak zullen hebben verslag uit te brengen aan die commissie over de wijze, waarop de stemming en de vaststelling van de uitslag der stemming hebben plaats gehad in het stembureau, waaraan zij zullen worden toegevoegd. Een aantal der waarnemers is burge meester. De reis zal gezamenlijk geschieden per extra trein, zowel heen als terug. Het ver trek is bepaald op 21 October. Het meren deel zal op 24 October kunnen terugkeren. De reis- en verblijfkosten komen voor re kening van de landen aangesloten bij de West-Europese Unie. Op de weg van Chambry naar Laon in Frankrijk is een Nederlandse auto bij het passeren van een landbouwtractor tegen een boom gebotst. De inzittenden, de 25- jarige KLM-boordwerktuigkundige H. Roo seboom, en zijn 23-jarige verloofde, mej. J. Elias, beiden uit Amsterdam, werden ern stig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis van Laon opgenomen. LONDEN, (United Press) De koning van Saoedi-Arabi heeft getracht met dertig millioen pond sterling een beslissing van een internationaal hof te beïnvloeden in zake het geschil rond de omstreden aan olie rijke Boeirami oase, aldus is in Londen bekend gemaakt. In een officiële verklaring van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is medegedeeld dat de bevestiging is ontvangen van de vermoedens die de re gering koesterde over Saoedi-Arabische pogingen om de onpartijdigheid van het hof achter de rug van haar president te beïnvloeden. Een internationaal hof is de vorige maand te Genève bijeen geweest om de standputen van Groot-Britannië en Saoedi- Arabie te horen over wie de rijke oase zou beheren. Vóór een beslissing werd genomen trad de president van het hof dr. De Vis- scher (België) af en ook het Britse lid Sir Read Bullard diende zijn ontslag in. Het ministerie zegt dat Saoedi-Arabie tegen iedere prijs wil voorkomen dat de Brits-Iraakse olie maatschappij in de oase gaat werken. De Arabisch Amerikaanse olie maatschappij heeft de concessies in Saoedi-Arabie. Boeraimi ligt op het Ara bisch schiereiland nabij de Golf van Oman, tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan. Het ministerie verklaart dat toen de be wijsstukken van de omkoperij en de intri ges van de Arabische sjeiks voor het hof aanhangig gemaakt werden, de zitting on middellijk werden afgebroken. Het mi nisterie deelt mede dat de som gelds was ADVERTENTIE WONINGINRICHTING BEVERWIJK (jeopefic/'vfy 8-12-30 '«hyeJj 13.45-18- UUA-.-. Ruim een millioen overnachtingen in hotels Blijkens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg- in het eer ste halfjaar 1955 het aantal in hotels aan gekomen buitenlandse gasten 456.000, met totaal ruim 1 millioen overnachtingen. In het totaal aantal overnachtingen nam Duitsland met 204.500 de belangrijkste plaats in. Daarop volgen Engeland en Schotland met totaal 139.000, de Verenigde Staten met 129.500, Frankrijk met 91.200, de geallieerde militairen uit Duitsland met 79.600, België en Luxemburg met 74.200 en Zweden met 50.700 overnachtingen. Van het totaal aantal overnachtingen in het eerste halfjaar 1955 nam Amsterdam 39 pet. voor zijn rekening. Voor Rotterdam was het percentage 11, voor 's-Gravenhage 15, voor Utrecht 2 en voor overig Neder land 33. Vergelijkt men het aantal overnachtin gen van het eerste halfjaar 1955 met de overeenkomstige periode van 1954 dan blijkt er een toeneming geweest te zijn van 10 pet. Verhoudingsgewijs valt een sterk toege nomen bezoek uit Frankrijk te constateren. Het aantal overnachtingen van bezoekers uit dit land nam met niet minder dan 26.000 toe. Oók uit Zweden gaf het bezoek een belangrijke toeneming te zien. Voor dit land bedroeg de stijging van het aantal overnachtingen 22 pet. Het bezoek van ge allieerde militairen uit Duitsland steeg met 20 pet., en van bezoekers uit Engeland en Schotland met 16 pet. Hiertegenover staat echter, dat het bezoek uit West-Duitsland vrijwel gelijk gebleven is aan dat in het eerste halfjaar 1954. Het aantal overnach tingen van bezoekers uit België en Luxem burg daalde mei 6 pet. aangeboden aan sjeik Bin Sultan, een broe der van de huidige heerser van Aboe Dha bi en zijn vertegenwoordiger in Boeraimi. Aboe Dhabi is het grootste sjeikdom aan de Zuid-Oostkust van Arabië. De voornaamste Britse beschuldigingen tegen Saoedi-Arabie waren de pogingen om de heersers van Aboe Dhabi en het sultanaat Muscat door middel van geweld af te zetten ten gunste van een Saoedische- Arabische candidaat en door middel van omkoperij de bevolking haar aanhankelijk heid in de betwiste gebieden aan Aboe Dhabi te doen verliezen, aldus het mi nisterie. Aanvankelijk ging het om sommen van duizend dollar per maand en ook auto's. Ook sjeiks van de Dhasahir stam men werden bedragen tot twintig duizend dollar geboden, wanneer zij zich los zouden maken van Aboe Dhabi. Volgens de Britten ontkent Saoedi-Ara bie de beschuldigingen, doch de Britse regering heeft positieve bewijzen van een stelselmatige omkoperij door koning Saoed. Ten behoeve van militairen aan boord van schepen in de Nieuw-Guinese wateren en in walinrichtingen in Nieuw-Guinea zal het m.s. „Oranje", dat op 27 October uit Amsterdam vertrekt en op 4 December te Sorong wordt verwacht, St. Nicolaas- en Kerstpost meenemen. Brieven en paketten, welke met deze ge legenheid worden verzonden, dienen tijdig ter post te worden bezorgd. Inlichtingen omtrent de sluitingsdatum worden ver strekt door de postkantoren. Amsterdam. Geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde eerste gedeelte: de dames H. Biesheuvel, Middenmeer, G. C. Roomsma, Leeuwarden, W. S. M. Bos, Delft, W. R. Rab, Amsterdam, H. M. Weendnk, Dinxperlo en de heren J. A. de Boo, Hoofd dorp, J. P. Hebly, Amersfoort, W. A. Hout man, Zwolle, W. F. Kniestedt, Amsterdam, A. Mijnhardt, Zeist, J. Norg, Dinxperlo, W. Pauly, Zevenhuizen Z.H., J. G. van der Spek, Ruurlo, J. G. Veldkamp, De Bilt en H. Zwaan, Amerongen. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het Candidaatsexamen geneeskunde, 2de gedeel te, R. S. Amelkin, mej. M. Goos, F. Hoff man, A. J. van der Leek, mej. W. Peper, G. Richter, J. P. R. V. Seters, J. B. Roosen, J. C. C. Stut, J. F. Tonio, P. D. W. Lamping. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Katwijk aan Zee Jac. de Vos te Iiuizum (Fr.). Bedankt voor Hoogeveen (toez.) A. de Leeuw te Boskoop; voor Ridderkerk J. de Lange te Nunspeet; voor Tholen G. v. Die ren te Ede. Benoemd tot vicaris te Terneuzen A. v. Haarlem cand. te Leiden. Geref. Kerken Beroepen te Bunde (Oostfriesland) H. Baarlink te Noordhorn (Graafschap Bent- heim); te Vlagtwedde E. H. Rullmann, cand. te Soest Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Bolnes-Slikkerveer-IJssel- monde en te Charlois J. Faber te Deventer; te Grootegast-Gerkesklooster-Stroobos C. Rupke, cand. te Wapenveld. Beroepen te Twijzel C. Rupke te Wapen veld. Beroepen te Leerdam K. Deddens te Hoek (Z.). Chr. Geref. Kerk Beroepen te Zwolle C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Bedankt voor Emmoloord M. Vlietstra te Eemdijk. Rem. Broederschap Bevorderd tot proponente mej. E. M. F. v. Mevennée te 's-Gavenhage. Geref. Gemeente Beroepen te Scheveningen H. Ligtenberg te Rotterdam (Z.). 13. „Wat is hier aan de hand?!", riep de agent, machtig naderbij tredend. Maar vóór Pat en Panda hem konden antwoor den, schreeuwde Honnepon„Help, agent! Ze hebben me beroofd!' „Knap! Heelboel knap!", siste Chi Fon, zijn huurboef vol verbazing aankijkend. Het was inderdaad een onverwacht handige zet van Honne pon, om de zaken om te draaien. „Geloof hem niet, agent!", riep Panda haastig. „Zij wilden ONS juist beroven en„On zin", viel de agent hem gestreng in de rede. „JIJ staat met een geweer in je handen en in mijn loopbaan als politieman heb ik altijd geleerd, dat degene, die het geweer op de ander richt, de rover moet zijn". „Maarbegon Panda. „Zwijg!", zei de agent bars. „De zaak is duidelijk. Jij hebt deze meneer beroofd onder be dreiging met een automatisch vuurwapen. En, zich tot Honnepon wendend vroeg hij beleefd: „Wat heeft deze bandiet van u geroofd, meneer?" „Mijn machinegeweer" antwoordde Honnepon „Wat?!", riep de agent verbluft. „Suffie!", siste Chi Fon zijn metgezel toe. „Dat jij niet had zeggen moeten! Ik dachten, jij hersens!" ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Permanent wave is een kwestie van vertrou wen enzeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. C. 3. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tcl.21736 - 18462 Toppunt Een Amerikaanse krijgsraad heeft te Berlijn de 24-jarige soldaat Woods veroordeeld tot de maximum straf van 33 jaar wegens desertie, po ging om een andere slodaat tot desertie te bewegen en het zich afgeven met communistische organisaties welke de gewelddadige omverwerping van de Amerikaanse regering" voorstaan. Afgelopen. De metaalarbeiders te Nantes hebben de voorstellen van de werk gevers aangenomen en zullen vandaag, na een staking van zeven weken, het werk hervatten. Voor de voorstellen stemden 5482 arbeiders, tegen 4644. Vernuftig. In Juli werd een inbraak ge pleegd in het wisselkantoor van het centraalstation te Antwerpen, waarbij meer dan drie millioen francs werd ont vreemd. Thans is uitgekomen dat een 48-jarige gewezen commissaris van po litie de combinatie van het letterslot van de safe te weten was gekomen door middel van een verdekt opgestelde wire recorder. Verlies. De Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena heeft in het dienstjaar 1953- 1954 een verlies van 53,5 millioen frank geboekt. Als gevolg van het instellen van militaire zones in Europa waar boven de burgerluchtvaart niet mag vliegen, stegen de kosten met 27 mil lioen. In 1954 vervoerde de maatschappij 392.000 reizigers, 4,2 percent meer dan in 1953. In 1954 werden meer dan 13.000 reizigers per helicopter vervoerd. Jaren. Admiraal Strauss, de voorzitter van de Arqerikaanse commissie voor atoom energie, heeft verklaard, dat de voor naamste activiteit van de commissie gericht is op de ontwikkeling van water stofenergie voor vreedzame doelen. Het zal waarschijnlijk nog verscheidene ja ren duren voor het prototype van een bruikbare waterstofreactor gebouwd kan worden, zo meent hij. De Verenigde Staten geven dit jaar tien maal zoveel geld uit aan de bestudering van water stofenergie dan in de twee voorgaande jaren. Gerucht. In het Zuid-Australische parle ment is de vrees uitgesproken dat de Duitse oorlogsmisdadigster Ilse Koch, „de heks van Buchqnwald" misschien opnieuw zal trachten naar Australië te emigreren. De premier van de staat Playford beloofde de federale premier Menzies op de hoogte te stellen van de geruchten. Hersteld. De rechtstreekse treinverbinding tussen Tsjechoslowakije en Bulgarije via Joegoslavië, stopgezet na de breuk van Tito met de Cominform in 1948, is hersteld. Indruk. De negerpredikant Montgomory heeft zijn intrede gedaan als predikant van de Methodistische gemeente te Old Mystic in de Amerikaanse staat Con necticut. Het was de eerste maal in de geschiedenis van de Methodistische kerk dat een geheel uit blanken bestaande gemeente een neger tot voorganger koos. Ds. Montgomery maakte met twee proefgesprekken zoveel indruk op de gemeente, dat zij hem met algemene stemmen tot haar herder koos. Zwavel. Aan de kust van de Amerikaanse staat Louisiana is een zwavellaag ont dekt die behoort tot de drie of vier grootste in de wereld. De laag bevat wellicht dertig tot veertig millioen ton zwavel. De ontdekking werd gedaan tijdens olieboringen aan de kust van de Golf van Mexico. Vergeten. De waarnemende West-Duitse consul-generaal in Bombay, dr. Rönreke, is weggelopen uit een openbare bijeen komst ter gelegenheid van Wereldkin derdag, omdat de West-Duitse vlag ont brak bij die van 33 andere landen. De burgemeester van Bombay bood zijn verontschuldiging aan. Hij zei niet ge weten te hebben dat de vlag ontbrak. Blank. Drie kwart van de Mexicaanse ha ven Tampico, die de vorige week door een orkaan werd geteisterd, staat thans blank, als gevolg van het buiten haar oevers treden van de rivier de Panuco. Overval. Gemaskerde mannen hebben een politibureau op Cyprus overvallen. Zij verdwenen met medeneming van ge weren, munitie en een radiozender. Mis. De Russische ambassadeur in Italië, BogoJomov, heeft in de kerk van het Heilige Kruis te Florence een Rooms- Katholieke mis bijgewoond in gezel schap van de burgemeesters van Mos kou, Praag, Belgrado en Tuana (Alba nië). De mis ging vooraf aan de tweede dag van een conferentie van burge meesters of hun vertegenwoordigers van 36 hoofdsteden, die burgemeester La Pisa van Florence heeft belegd. HEBBEN WE DE vorige maal gesproken over vogels, die in hun gedragingen wel wat aan insecten doen denken, we moeten het vandaag eens hebben over zoogdieren, die ons aan vogels herinneren. Dat zijn de vleermuizen, de enige vliegende zoog dieren welke we kennnen. Er bestaan on geveer 1000 soorten van vleermuizen, zo dat het gedrag van de ene soort totaal verschillend kan zijn van de andere. De in ons land voorkomende vleermuizen kunnen worden f onderscheiden in 15 soorten, die alle van insecten leven. Vele overwinteren als regel in de Zuid-Limburgse grotten, maar na de winterslaap vere nigen de wijfjes zich in zgn. V. kraamkamers grottenholle bom,en, e.d.), waar van Mei tot Juli de jongen worden geboren, die, vastgeklemd aan de borst, door de moeder op jacht worden meegenomen. Een bijzondere merk waardigheid van deze dieren is, dat de paring in het najaar plaats vindt, doch dat de bevruchting pas na de winter volgt. De uit ruim 200 soorten bestaande fa milie der vliegende honden woont in de bossen van tropisch en subtropisch Afrika, Azië en Australië. Deze dieren zijn veel groter dan de Nederlandse vleermuizen en gedragen zich ook andersenkele soorten eten honing en stuifmeel en brengen daarbij de bestuiving van bepaalde bloe men, zoals de kapok en de banaan tot stand. Weer andere hebben een bijzondere voorkeur voor bananen, vijgen en druiven en kunnen daardoor in oofttuinen en wijn gaarden grote schade aanrichten, zodat bij tijd en wijle een verdelgingskrijg tegen deze dieren moet worden ondernomen. Aangezien de vleermuizen echter in het algemeen zeer behendige en vraatzuchtige insectenvangers zijn, worden in Amerika en Azië soms speciale vleermuizentorens gebouwd om de dieren te lokken, aange zien zij een geduchte bondgenoot zijn bij de bestrijding van muskieten. Bijzondere aandacht moeten we vragen voor de bekende afzichtelijke vampiers (Vampyrus spectrum), die tot de soort der bladneuzen behoren, en in Brazilië en Guyana worden aangetroffen. Van deze dieren werd verteld, dat zij het bloed zuigen van warm bloedige dieren. Geheel ten onrechte, want deze vam piers leven van insecten en vruchten, en zullen er niet aan denken de warmbloe- J dige dieren bloed af te tappen of op een andere manier las tig te vallen. De vleermuizen die dat wèl doen, behoren tot de geslachten Desmodus en Diphylla, onschuldig klinkende namen, waar achter we zeker niet dergelijke on deugden zouden vermoeden. Overigens zuigen deze vleermuizen ook geen bloed, maar zij maken met hun scherpe snijtan den in de huid van paarden, runderen en ook mensen, kleine ondiepe wondjes en likken de druppeltjes bloed op, zoals een kat zich aan de melk te goed doet. Dit is nog geen reden voor vrees, want de lichaamslengte van de grootste bloedlik- kende vleermuizen is slechts 10 cm. Bo vendien komen de dieren uitsluitend in Amerika (van Mexico tot Chili, doch voor namelijk in Centraal-Amerika) voor, zodat niemand in ons land angst voor vleer muizen behoeft te hebben. En weet u, dat van de motten maar een enkele schadelijk is voor onze textiel? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2