Slechts industrialisatie van de woningbouw kan inhalen van achterstand verzekeren RDTERDDN Kaarten liggen in ons land voor invoering nieuwe methoden ongunstig Uitgevers procederen tegen onder wij sin stelling AUTOCOATS Twee merkwaardige getuigen gehoord in de zaak-Schmidt Elizabeth Elizabeth W RIG LEY Prof. ir. H. T. Zwiers voor Kamer van Koophandel Beklaagde zegt de ene niet te kennen en de andere kent beklaagde niet 3 Faillissementen Snel /ÉÈÉh Gn zeker TEGEN HOOFDPIJN, KIESPIJN, GRIEP, RHEUMATISCHE PIJNEN Chartale geldhoeveelheid boven 3800 millioen We hollen achteruit" Sieraden gestolen uit vitrine op de E 55 Zevenduizend arbeiders weggelopen Lapmiddel Onderzoek nihil Bij B.N.A. op matje Stedebouw tegenpool van uniformiteit Wielrijdster gedood bij oversteken van de weg Uittreksels uit wetenschap pelijke werken gemaakt Voorrang aan vrachtauto's VOOR UW KLEUTERS. Gi*eta Garbo zal nooit meer filmen KAUW WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 De Haarlemse architect prof. ir. II. T. Zwiers heeft Dinsdagavond voor de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in het district Haarlem een uitermate belangrijke lezing gehouden over dc woningnood en bouwnijverheid. De spreker heeft daarin gezegd, dat, wanneer de bouwnijverheid niet bereid was een revolutionnaire ontwikkeling in te slaan naar een wetenschappelijk gefundeerd industrieel productieproces, elke volgende minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting opnieuw zou moeten verklaren, dat hij verwachtte, „dat over tien jaar de woningnood wel achter de rug zou zijn". Aan de hand van de cijfers toonde professor Zwiers aan, dat onze woningvoorraad ten opzichte van de woningbehoefte eerder af- dan toeneemt, terwijl hij tevens betoogde, dat het probleem veel meer van de technische kant benaderd behoort te worden dan van de sociaal-economische. ADVERTENTIE ook werd gewezen op werken van andere schrijvers en dat de cursisten wordt aan geraden de uitgetrokken werken in hun geheel te bestuderen. Zijn conclusie was, dat de uittreksels de verkoop van de oor spronkelijke werken zelfs konden bevor deren. Met deze uittreksels was het belang van de cursisten gediend. De cursisten zouden ernstig worden benadeeld als nu plotseling de uittreksels niet meer zouden mogen worden gebruikt. Mr. Rueb zei dat men veel verder was gegaan dan het aanhalen van citaten, zoals mr. Van Praag had opgemerkt. Mr. Rueb deelde mee, dat de uitgevers in ieder geval ook een schadegeding aanhangig zullen fnaken. Mr. Van Praag zei tenslotte, dat de onderwijsinstelling eventueel wel zou willen overwegen of met de uitgevers kon worden onderhandeld over een bepaalde vergoeding. Maar hij verzocht de president van de rechtbank de eis om de uittreksels in kwestie onmiddellijk uit de circulatie te nemen, zulks op een dwangsom van 25000, af te wijzen. Op 18 October zal de presi dent uitspraak doen in dit kort geding. ADVERTENTIE poplin f 49,75 model SIMCA in loden en Sen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Hrl. De Haarlemse Rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: L. H. P. de Bruyn wonende te Zwanenburg (Haarlemmermeer), Elzenkade 6, een agen tuur- en commissiehandel drijvende te Amsterdam, Koningsplein 12-14. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer en curator mr. A. D. P. V. v. Lö- ben Seis, advocaat en procureur te Haar lem, Kruisweg 63. Wegens gebrek aan actief werd opgehe ven het faillissement van: H. H. Meure, bloemenventer te Haarlem, Nobelstraat 12. Rechter-commissaris mr. N. Smits en cu rator mr. T. Koopmans, advocaat en pro cureur te Haarlem. ADVERTENTIE De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft zich met een dankbetuiging tot de minister van Ver keer en Waterstaat gericht naar aanleiding van de verkeersverbetering welke werd be reikt door het openstellen van een weg via de sluizen te IJmuiden. Het bestuur van de Kamer heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt de bewinds man tevens te verzoeken om te doen na gaan of het geen aanbeveling verdient het pontverkeer bij Velsen zo te regelen dat aan vrachtauto's altijd voorrang wordt verleend boven personenauto's ongeacht het ogenblik van aankomst bij de pont. Weekstaat Ned. Batik Blijkens de verkorte balans van de Ne- derlandsche Bank van 3 October is de char tale geldhoeveelheid in de afgelopen week met niet minder dan f 108 millioen opge lopen tot f 3824 millioen een nieuw na-oor- logs hoogtepunt. Deze grote vermeerdering van de bankbiljettencirculatie houdt ten nauwste verband met de belastingverlaging. Blijkbaar hebben de banken in deze geld behoefte voorzien. De netto deviezenreserve is vermeerderd. Ook de goudvoorraad, die sinds eind Mei onveranderd was gebleven op f 3.045,5 mil lioen, heeft een kleine vermeerdering on dergaan. Hij bedraagt thans f 3049,3 mil lioen. Prof. ir. Zvn>rs zag het probleem van de woninr - ls een slepend ziektebeeld in onze :eving. Het gaat bij ziekte niet aar i een schuld vast te - stellen, maar wel om een genezing te bereiken en hij wilde die nu juist niet in het econo mische en sociale vlak, maar in het tech nische gebied zoeken. Als een voorbeeld van hoe weinig essen tiële waarde bijvoorbeeld maatregelen in het sociaal-economische terrein zijn noem de prof. Zwiers de pogingen welke in het werk werden gesteld om de bouwvak arbeiders deze zomer per dag een uur langer te laten werken. Niet alleen dat hij dit als een onredelijke eis zag jegens een groep arbeiders, voor wie de omstandig heden waaronder gewerkt moet worden tot de minst gunstige van het bedrijfs leven behoren (de Raad van Arbeid geeft voor het bouwvak het hoogste ziekteper centage en het op één na hoogste ongeval lenpercentage op), maar ook is hier sprake van een druppel op een gloeiende plaat: de productieverhoging zou hoog uit ander half procent hebben bedragen en het gaat bij de bestrijding van de woningnood om getallen van een geheel andere orde. Professor Zwiers rekende aan de hand van de cijfers duchtig af met de optimis tische voorstelling van zaken als zou het met het bouwtempo nogal schikken: in tegendeel men is niet alleen sinds 1945 practisch niet opgeschoten, maar we hollen verschrikkelijk hard achteruit. Men kan wel zeggen dat de woningbehoefte de wo ningvoorraad na de bevrijding met tien procent overtrof en dat dit nu nog zo is, maar dan rekent men buiten de drie pro cent speling welke er voor de oorlog be stond om woningkeuze open te houden en het verlies aan woonruimte wegens slijtage op te vangen, men rekent ook met in de praktijk niet gewettigde levensduur van honderd jaar voor een woning dat zal ook één procent schelen en men neemt niet in aanmerking, dat de woningvoorraad ruim twee procent heeft gewonnen aan de emigratie. Niet alleen is het met de woningvoorraad kwantitatief slecht gesteld, ook kwalitatief heeft de arbeider nog steeds geen deel aan het comfort, dat thans binnen zijn bereik zou behoren te liggen. Tenslotte wees professor Zwiers erop, dat de gemiddelde gezinsgrootte afneemt, het geen betekent, dat er voor een gelijk blijvende bevolking meer wooneenheden gebouwd zullen behoren te worden. Vervolgens analyseerde de spreker de productiecijfers. Het is waar dat tegenover de veertigduizend woningen van voor de oorlog er thans per jaar zestigduizend wor den gebouwd. Maar we gaan ook steeds langzamer bouwen. In 1938 deed men ge- AÜVERTENTIE IEDER HUID-TYPE is verschillend. Daarom zijn voor elk dezer typen samengestelde prepara ten nodig. Bij wordt U gratis en zonder verplich ting tot kopen geadviseerd door deskundige schoonheidsspecialisten. PREPARATEN VAN: Elizabeth Arden Lancóme Max Factor Yardley Guerlain Hamol Vitamol Compromis Hudnut Schoonheids-instituut Bijoux - Parfumerieën Zandvoortselaan 75 Heemstede Telefoon 29738 Anderhalf jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 35-jarige koopman H. G. B. uit Rotterdam, die op 15 Augustus een vitrine op de E 55 had ingeslagen en daaruit enige armbanden en gouden rin gen ter waarde van 2500,had weggeno men. Een andere bezoeker van de E 55, die glasgerinkel had gehoord had en B. zag weglopen had een achtervolging ingezet. Weer een andere bezoeker waarschuwde de politie, die B. arresteerde. Hij had toen echter de sieraden al in de Maas gegooid. Later konden twee armbanden en een ring uit het water worden opgehaald. B. zei zich van de diefstal niet veel meer te kunnen herinneren, hij had die avond nogal wat gedronken. Hij was reeds twaalf keer veroordeeld. De rechtbank zal op 18 October uitspraak doen. middeld vijfenhalve maand over een wo ning, thans veertien maanden, in Amster dam zelfs zestien. Dat vertraagde tempo verklaart dan ook de grote aantallen wo- ningen-in-aanbouw. Zelfs al zou men op dit moment verbieden ook maar één wo ning meer op stapel te zetten, dan nog zal men op grond van de reeds bestaande orderportefeuille aan het propagandacijfer van zeventigduizend woningen per jaar komen. Ten derde ging professor Zwiers in op de beschikbare arbeidsmiddelen. In de bouwvakken wordt van alle bedryven het grootste verloop geconstateerd. In 1954 lie pen zevenduizend arbeiders uit het bouw vak weg, waarvan er veertienhonderd emi greerden, ondanks „zwarte lonen". De leef tijdsopbouw der arbeidskrachten ziet er griezelig uit: jonge mensen willen er niet meer in en, zo zei professor Zwiers: te recht. In vergelijking met de fabrieks arbeiders lijkt hun verzorging op de bouw plaats immers naar niets. Het zogenaamde „zwarte loon" is een van de weinige uit barstingen van „free enterprise", het is de premie op het nog in het vak blijven van een groot aantal mensen. Professor Zwiers rekende vervolgens af met de populaire voorstelling van zaken alsof men het probleem zou kunnen oplos sen door de gehele bouwnijverheid uitslui tend en alleen op de woningbouw te con centreren. Een groot deel van de arbeiders en bedrijven is daarop immers niet be rekend. Maar bovendien zijn er volgens de statistieken slechts 74.000 bouwvakarbei ders aanwezig, terwijl volgens de bereke ningen er 142.000 nodig zijn voor een vol ledige bouwnijverheid, dus inclusief be- drijfs-, openbare utiliteits- en waterstaats- bouw, onderhoudswerk enzovoort. Hieruit blijkt wel, dat ook het putten van 'arbeids krachten uit de „Europese integratie" werkloze Italianen bijvoorbeeld maar een lapmiddel zou zijn. Tegen die achtergrond wilde hij een ge heel andere weg wijzen, waartoe hij een parallel trok met de in de textielindustrie begonnen industriële revolutie van hon derdvijftig jaar geleden. Ook toen een stormachtige ontwikkeling van het fijne stukwerk naar het goedkope, voor ieder een bereikbare massaproduct. Op het gebied van de industrialisatie van de woningbouw moeten echter de eer ste stappen nog worden gezet, namelijk door het machinaal nadoen van de hand grepen van de arbeiders en het onderzoe ken van de grondstoffen. Normalisatie en mechanisering bestaat eigenlijk alleen op grote schaal in sommige toeleveringsbedrij ven, zoals deurenfabrieken en in het trans port. Het is een feit, dat het bouwbedrijf zich als geheel niet voor volledige mecha nisatie leent, maar juist in de woningbouw biedt het massaproduct voordelen. De research in het bouwbedrijf is echter nihil, zeker in de techniek. Daarbij komt, dat wat er dan nog gestandariseerd en ge mechaniseerd is niet tot zijn recht komt, omdat alles moet worden ingepast en ge monteerd in bouwwerken welke met de hand zijn vervaardigd en dus niet maat vast zijn. Vandaar dat er op de bouw plaats zoveel m,oet worden vertimmerd en bijgeschaafd voor alles inderdaad pas klaar is. Professor Zwiers bepleitte dan ook een wetenschappelijke ontwikkeling van de bouwmethoden, opdat in elk geval ge komen kan worden tot een maatvast casco voor de woningbouw. Hier zag hij bovendien een tweeledig voordeel, namelijk verlaging van de kost prijs en besparing op het arbeidsvolume. Hoewel hij toegaf, dat er niet een onmid dellijk causaal verband kan worden vast gesteld, wees hij toch op het merkwaardige jaar 1951, toen de situatie een ogenblik gunstig scheen, omdat de orderportefeuilles dunner werden en de productie opliep. Dat was dan ook het jaar dat de systeembouw, na een aanlooptijd van enige jaren, een top bereikte. Bovendien was de systeem bouw sindsdien ook steeds onder de ge middelde rijkscurveprijs voor woningbouw gebleven. Spreker meende evenwel ook, dat de kaarten voor een verdere gunstige ont wikkeling van de geïndustrialiseerde wo ningbouw niet gunstig liggen. Van arbei derszijde zyn geen initiatieven in die rich ting te verwachten zolang in de woning bouw nog een beste boterham te ver dienen is. Maar ook de structuur der on dernemingen werkt remmend. Nederland telt, tegenover bijvoorbeeld achtduizend artsen, wel twintigduizend bouwvak patroons, zodat industrialisatie hetgeen samenvoeging en concentratie van bedrij ven zal betekenen op veel verzet zal stuiten. Trouwens ook in architectenkrin gen stuit spreker op verzet: hij moest zelfs bij de B.N.A" op het matje komen wegens zijn opvattingen. Ook de 1100 gemeenten met hun 1100 verschillende bouwverorde ningen werken remmend op de unificatie der normen ten bate van de seriebouw. „En", zo zei professor Zwiers, „men zal eens moeten leren accepteren, dat er tech nisch dingen gebeuren die niet uit twee duizend jaar praktijk zijn afgeleid en die niet in het studieboekje staan." Niet zon der reden zijn .juist in Frankrijk, het land met het minstehouwtoeziclxt, de grootste vindingen gedaan in de bouwtechniek. Een researchcentrum, zoals spreker dat voor ogen staat móet/althans in het be ginstadium, geen overheidsinstituut' zijn. De overheid moet immers objectief staan tegenover elke gedachte en dat zou een eindeloos tegen elkaar afwegen worden. Een particulier instituut zal zich onafhan kelijk kunnen toeleggen op een paar ge selecteerde systemen. Tenslotte verwierp professor Zwiers de opvatting, dat de uniformiteit een aesthe- tisch bezwaar zou opleveren. „Wanneer onze voorouders hun individuele trap gevels van hier tot IJmuiden hadden ge bouwd, zou het ook een zee van eentonig heid zijn geworden." In de moderne stede- bouw kan met afwisseling tussen hoog en laag, met ruimteschakeringen en door bij zondere aandacht voor de openbare ge bouwen en dergelijke de uniformiteit der woonblokken worden doorbroken. Boven dien beperkt de rentabiliteit van de sy steembouw ook het aantal woningen dat in een bepaalde serie kan worden ge bouwd. Na de rede van professor Zwiers stelden de leden van de Kamer van Koophandel nog een aantal vragen, welke echter geen nieuwe gezichtspunten omtrent het gespro kene vermochten te openen. Dinsdagavond omistreeks half zes is de 54-jarige mevrouw F. uit Beek gedood toen zij per fiets de voorrangsweg Meerssen Nuth, onder de gemeente Schimmert over stak. Zij werd aangereden door een uit de richten Meerssen komende Belgische per sonenauto en gedood. De auto kwam in de berm van de weg terecht. De inzittenden bleven ongedeerd. Voor de president van de Haagse recht bank heeft een kort geding gediend, dat vier uitgevers Nijhoff, de Erven Bohn, de Noordhollandse Uitgevers Maatschappij en Stenfert Kroeze, aanhangig hadden ge maakt tegen de Leidse Onderwijsinstellin gen, omdat deze onderwijsinstelling bij haar schriftelijke lessen voor een opleiding van M.O.-staathuishoudkunde gebruik maakte van uittreksels van boeken, die door de uitgevers waren uitgegeven. Zij waren van mening, dat hierbij inbreuk zou zijn gemaakt op de Auteurswet, omdat het ging om een vermenigvuldiging van een wetenschappelijk werk op een wijze, die niet als nieuw of oorspronkelijk kan wor den aangemerkt. Namens de uitgevers legden mr. A. C. Rueb vier door de onderwijsinstelling ge bruikte uittreksels met daarnaast de oor spronkelijke werken over. Hij betoogde, dat in de uittreksels in sommige gevallen dezelfde en in andere gevallen een syno nieme terminologie was gebruikt als in de oorspronkelijke werken. De extracten waren ook niet als citaten aan te merken, aldus mr. Rueb, omdat hun omvang gelijk was aan 1/3 tot 1/4 van de werken waar aan zij waren ontleend. Mr. Rueb zei voorts, dat in het prospec tus van de onderwijsinstelling erop wordt gewezen, dat uittreksels uit bepaalde wetenschappelijke werken worden ge bruikt, waardoor de cursisten veel geld bespaard wordt. Ook merkte hij op, dat boven deze uittreksels vermeld wordt dat nadrukverboden is. waaruit dus bleek dat de onderwijs instelling wel degelijk op haar auteursrecht was gesteld. De uitgevers hadden ontdekt, dat extracten uit door hen uitgegeven werken door de onderwijsinstelling werden gebruikt toen tijdens een examen een examinator een uittreksel van een door hemzelf geschreven werk aantrof bij een van de candidaten. In zijn verweer zei de raadsman van de onderwijsinstelling, mr. I. van Praag, die tevens secretaris van het curatorium van de instelling is, dat het niet aanging een overtreding van de Auteurswet te bewijzen uit een paar zinsneden uit het prospectus, dat immers de zaken zo voordelig mogelijk voorstelt. Het door de uitgevers gestelde moet worden bewezen uit de lessen, zo be toogde hij, en dan kwam hij tot de con clusie, dat er geen sprake van overtreding van de Auteurswet was. Als bepaalde schrijvers over wetenschappelijke onder werpen voor de deelnemers aan een cursus moeten worden behandeld dan is het nood zakelijk, aldus mr. Van Praag, dat de cur sisten ook de gelegenheid hebben de ver schillende schrijvers met elkaar te verge lijken. In de gewraakte extracten werd deze gelegenheid geboden, waarbij dan tevens opmerkingen en critiek van de samenstellers der extracten waren afge drukt. Mr. Van Praag haalde artikel 16 van de Auteurswet aan, waarin wordt gezegd dat het overnemen van citaten toegestaan is. Voorts merkte hij op, dat in de uittreksels Voor het Landgerecht te Djakarta is de zaak Schmidt in achttiende zitting behan deld. Als getuigen a charge werden ge hoord de Indonesiërs Arijanto en Wxm Eko, die sinds October 1954 in de gevan genis verblijft. De publieke belangstelling voor deze zitting was gering. Mr. Bonn woonde de zitting als vertegenwoordiger van het Nederlandse Hoge Commissariaat bij. Arijanto antwoordt op een vraag van rechter Rochjarie dat hij verdachte in 1951 acht maal op plaatsen heeft ontmoet waa» benden waren. De getuige is zenuwachtig, praat hortend en onduidelijk. Hij herin nert zich weinig. ,Bij een grote goedbewa pende bende heb ik vier Hollanders gezien, een van hen was beklaagde, die ik even wel nooit heb gesproken. Rechter: Waar hebt u beklaagde na uw vlucht van de bende voor het eerst weer ontmoet? Getuige: In 1953 in de gevangenis, ik kon hem wei zien maar hij mij niet. Later hebben we elkaar nog eens ontmoet bij de criminele recherche. Beklaagde zegt: Ik heb deze meneer nooit in mijn leven ontmoet. Het is zeer onwaarschijnlijk dat hij mij voor de confrontatie ooit had ge zien. De confrontatie geschiedde door een luikje. Een confrontatie behoort ten voeten uit te geschieden. Verder heb ik niets op te merken," aldus beklaagde. Als de rechter aan Arijanto vraagt wat hij daarop te zeggen heeft, antwoordt deze: Wat beklaagde zegt is allemaal gelogen. De getuige windt zich tijdens de onder vraging door de verdedigster mevrouw Bouman nog al op en geeft korzelige ant woorden, waarop de verdedigster van ver dere ondervraging afziet. Getuige Eko zegt dat hij beklaagde vóór deze zaak niet kende. Rechtc-r: Waarom bent u gearresteerd? Getuige: Dat weet ik niet. Om verklaringen af te leggen over Manoch. Getuiges verhaal is verder vei- ward en tegenstrijdig. Hij zit verstrooid voor zich uit te kijken en antwoordt niet op een vraag van Rochjani. Rechter: Waarom gaat het zo traag. Antwoord vlot. Ik moet elk woord er uit trekken. Je ver klaringen zijn gespeend van elke logica. De officier van Justitie Sunano vermaant getuige dat hij alles duidelijk moet ver tellen. Als getuige gevraagd wordt of hij weet wat „NIGO" betekent, denkt hij lang na en zegt dan aarzelend: Dat is Neder- Kamer van Koophandel vraagt: Op Velser pont ADVERTENTIE kregen wij uit Frankrijk aan: Een zending jacks, jasjes en broeken, zo fantastisch mooi, zo'n ongeëvenaar de kwaliteit en uitzonderlijke coupe, dat U deze eerst moet zien en passen alvorens U tot aankoop elders mag overgaan, prijzen 10 lager. Indien mogelijk verzoeken wij U hier voor een ochtend te reserveren. <£78 2KitifyJ&Cfok voor BABY en KLEUTER Anegang 40 Gr. Houtstr. 116 Tel. 14651 - Haarlem - Tel. 13339 lands Indische „Gorilja' (hier denkt hij weer na) Organisatie. Rechter: Was dat van Manoch geklets of nam getuige aan dat het wel waar kon zijn? Getuige: Ik had wel de indruk dat het waar was en geen geklets. Ik heb wel nooit een bewijs van het bestaan van die organisatie gezien, maar er was geen reden Manoch niet te geloven. De negentiende zitting zal op 10 October worden gehouden. Greta Garbo heeft verklaard dat ze niet meer in films zal spelen. „Ik ben er mee uitgescheiden. Voorgoed." Nederlandse dag. Op de grote tentoon stelling van voedingsmiddelen te Keulen is vandaag een Nederlandse dag gehouden. Nederland is op deze „Anuga" vertegen woordigd met een grote collectieve inzen ding. De directeur-generaal van de voedsel voorziening, ir. J. A. P. Franke, heeft op deze Nederlandse dag gesproken over de land bouwpolitiek. ADVERTENTIE heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5