Tweede Kamer begon met algemeen politiek debat sanatoged Grootscheeps offensief tegen voortschrijdend taalbederf Onvoltooid televisiedebat Kennismaking met Kabuki PvdA en KVP oneens over loonpolitiek Een weldaad voor uw gezondheid Provincie Gelderland wil ETI steunen Journalist ging in hoger beroep na geldboete Kapitein-kikvorsman bij duiken verongelukt EERSTE KAMER Wet op het kijkgeld aangenomen Saarstatuut verkeert in netelige situatie WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 P.v.d.A. tegen vrijere loonsvorming; K.V.P. voor ruimer mogelijkheid van winstverdeling Concierge nam met gestolen geld de wijk naar Frankrijk Wegens niet-uitgekeerde subsidies van gemeenten Laatste Dagopening van dr. J. G. A. Fetter „De Schietdiender"-affaire Handelsoverleg in Genève van Oost- en West-Europa RAI GEBOUW AMSTERDAM Examens Volgende week „TAALDAG" in Amsterdam Vogels bleven waar zij waren Tegenstanders ageren tegen een Frans-Duitse verklaring Eisenhower gaat vooruit De regering verzet zich niet tegen verbetering van de arbeidsvoorwaarden, maar zij stelt daarbij als eis dat prijsstijging er niet het gevolg van mag zijn. Daarom heeft de regering slechts vergunning verleend voor een eventuele verhoging van de va- cantiebijslag van 2 tot 4 percent en tot verruiming van de vacantie met drie dagen, alles bijeen neerkomend op een loonsverhoging van 3 percent, indien kan worden voldaan aan de voorwaarde dat de hogere kosten niet worden doorberekend in de prijzen. Deze „loonsverhoging" is dus alleen toegestaan voor de bijkomstige arbeids voorwaarden en niet voor de lonen zelf. Dat noemde professor R o m m e (KVP) gisteren in de Tweede Kamer tijdens de algemene politieke beschouwingen, dwaas. Als de regering een verschil in beloning aanvaardt, waarom dan geen directe loons verhoging toegestaan voor ondernemingen die het kunnen betalen. Als middel om de arbeiders een groter aandeel in de gestegen welvaart te verzekeren bepleitte hij, met de verbetering van de bijkomstige arbeidsvoorwaarden, een verruiming van de winst- delingsmogelijkheid. In plaats van een uitkering aan de arbei ders uit de winst wenst de Partij van de Arbeid een algemene loonsverhoging voor iedereen. Tegen die ogenschijnlijke recht vaardigheid had prof. Romme juist uit rechtvaardigheidsoogpunt bezwaar. Want, zo betoogde hij, de loonsverhoging wordt dan afgemeten naar het financieel zwakste bedrijf, dat het hogere loon ook moet kun nen uitbetalen. Bedrijven, die een grotere verhoging kunnen betalen, onthouden dan de arbeider zijn aandeel in de grotere wel vaart. De economische waarde van iedere arbeider afzopderlijk wordt door een voor iedereen gelijke loonsverhoging onder de voet gelopen. Totnutoe heeft de regering het systeem gehandhaafd van gelijke loonsverhogingen voor iedereen. Prof. Romme sprak het ver trouwen uit, dat het thans aan de regering uitgebrachte advies van de Sociaal-Econo mische Raad over een vrije loonvorming begin December rijp zal zijn voor discussie in het parlement. Tegenover het betoog van prof. Romme stelde de fractieleider van de Partij van de Arbeid, m r. Burger, dat de geleide loonpolitiek van de regering zegenrijk en rechtvaardig is geweest en de arbeidsvrede heeft bevorderd. Hij betwijfelde sterk of een vrijere loonvorming de huidige span ningen op de arbeidsmarkt zou verminde ren en of niet juist arbeidsonrust er het gevolg van zou zijn. De vacantievoorzienin- gen, waarvoor de regering vergunning heeft verleend, leken mr. Burger voortref felijk, omdat zij van meer blijvende waarde zijn dan loonsverhoging. Als de bedrijvig heid vermindert zijn de lonen altijd ge daald. Extra besteding van winst verhoogt de vraag naar goederen en verhoogt de kans op waardedaling van het geld. Mr. Burger verweet de andei-e pai'tijen dat zij teveel hunkeren naar een vrijere werking van het kapitalisme, terwijl de socialisten juist streven naar een meer planmatige opbouw van cle maatschappe lijke ontwikkeling, waardoor niet het toe val zou beslissen in welke volgorde allerlei gewenste voorzieningen tot stand kunnen v/orden gebracht. Men kan dan bijvoor beeld kiezen tussen loonsverhoging in geld of korter werken. Herdelijk schrijven en mandement Overgaande op andere onderwerpen vroeg m r. Burger de heer Tilanus van de CHU of deze evenveel waardering heeft voor het herderlijke schrijven van de Ned. Herv. Kerk, als hij vorig jaar bleek te hebben voor het mandement der R.K. bis schoppen. Aan het slot van zijn rede had prof. ADVERTENTIE Laat niet toe dat zenuwklachten, lusteloosheid en oververmoeid heid Uw leven vergallen. Ver trouw op Sanatogen, omdat het Uw krachtreserves weer aanvult, de zenuwen stilt en versterkt. Neem dadelijk het zenuwsterkend tonicum Voor de Amsterdamse rechtbank heeft terecht gestaan de 35-jarige J. W. M., concierge van een instituut in de hoofd stad. Hem was ten laste gelegd dat hij op 30 April jl. uit een schrijfbureau ƒ400. en een geldkistje met 2100,had gesto len. Hij was met het geld naar Maastricht gereisd. In de trein, zo beweerde hij, was hij het geldkisje met 2100 gulden kwijt ge raakt. De president van de rechtbank vond dit een ongeloofwaardig verhaal. De concierge ging naar Frankrijk met de resterende 400 gulden en diende in Mar seille gedurende een maand op proef bij het Vreemdelingenlegioen. Het was hem daar niet goed bevallen. Daarom keerde hij terug naar Nederland. De officier van justitie eiste een jaar ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. De rechtbank zal 18 October uitspraak- doen. Romme een beroep gedaan op de par tijen volgend jaar een waardige verkie zingsstrijd te voeren. Steek de hand in eigen boezem, repli ceerde de heer Burger met een verwij zing naar het pamflet O 56, dat vele Katho lieken zelf als onwaardig hebben veroor deeld- Prof. Romme had ook gezegd in menig opzicht verheugd te zijn over het beleid van het kabinet in de afgelopen jaren. Mr. Burger herinnex'de er echter aan, dat bij het optreden van het kabinet in 1952 de KVP zich volledige vi'ijheid tegen over het kabinet had voorbehouden. Daar om had het hem het meest getroffen „het gejammer" van de KVP, toen het kabinet naar aanleiding van het huurbeleid dreigde te vallen. Na de verkiezingen Over de vorming van een kabinet na de verkiezingen in 1956, zei m r. B u r g e r, dat zijn gedachten niet uitgaan naar de breedst mogelijke samenwerking met inbe grip van de VVD in het kabinet. „Wij houden ons volkomen vrij," zo zei hij In de verkiezingsstrijd zal de „door braak" niet het centrale punt zijn. Daarin is de tegenstelling niet gelegen. „De rechtse partijen," aldus m r. Burger, „willen terug naar het oude, vertrouwde. Het ge loof aan „de weg terug" kunnen wij echter niet opbrengen." Zowel mr. Burger als prof. Romme betoogden dat er in het wezenlijke doel van het communisme niets is veranderd. Het Westen kan zich niet vex'oorloven door een diplomatieke glimlach in de maling te wor den genomen. De communisten zullen moe ten inzien dat met een glimlach en een handvol pepernoten niet kan worden vol staan. Daden zijn nodig. De glimlach is slechts een nieuwe methode voor het oude doel. De heer Gortzak (CPN) constateerde hierna dat prof. Romme de koude oorlog wil voortzetten. „Maar zijn afgoden in Washington hebben hem al in de steek ge laten. Zij praten met de Russen," aldus de communistische afgevaardigde. Nieuw-Guintsa In het debat kwam uiteraard ook Nieuw Guinea ter sprake.. Prof. Roanm.e be treurde het besluit van de Algemene Ver gadering van de UNO de kwestie-Nieuw Guinea op de agenda te plaatsen. „Wederom zal Nederland straks dus in de UNO in de beklaagdenbank zitten," zei de heer W e 11 e r. „Waarom is minister Luns niet opgestaan in de vergadering en met de Nederlandse delegatie naar huis gegaan? Door zich vrijwillig te onderwer pen aan internationale demagogie werkt men het anti-Europese blok in de UNO in de hand. De regering moet mr. Luns en de delegatie ten spoedigste naar huis tei-ug- roepen," meende de heer Weiter. IVdar om onvoldoende woningbouw De heer Weiter heeft voorts een be wogen betoog gehouden over de woning nood. „Ons kundig en energiek volk heeft knappe en grote dingen gedaan, maar vol doende huizen kunnen we niet bouwen. Waai'om kunnen wij niet doen wat de eer ste plicht jegens ons volk is?", vroeg hij. Hij bepleitte de instelling van een staatscom missie met de opdracht op korte termijn voorstellen te doen om tè komen tot de bouw van 100.000 woningen per jaar'.Als dat niet kan, wat zijn dan de redenen waardoor een dergelijke woningbouw on mogelijk is? Thans weten we niet waarom het niet kan. Indien de loonpolitiek een belemmering is voor voldoende woning bouw of het aandeel van de lonen in de bouwkosten, heeft het Nederlandse volk ex- recht op dat te weten. Het volksbelang kan niet worden opgeoferd aan „een geheim, ook niet indien dat een gevolg is van de arbeidspolitiek van de regering, aldus de heer Weiter. De provincie Gelderland wil een bedrag van 8500 beschikbaar stellen, teneinde daarmede aan het Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Gelderland een com pensatie te verlenen voor de over dit jaar gederfde gemeentelijke bijdragen. De raden van in totaal vierentwintig (van de 112) Gelderse gemeenten hebben wegens bezwaren tegen de wijze van voor ziening in de directeurs-vacature bij het ETI in 1954 besloten over 1955 geen sub sidie aan het ETI te verlenen. De moge lijkheid wordt echter niet uitgesloten ge acht, dat enkele van deze gemeentebestu ren nog op hun besluit zullen terugkomen. Op Dinsdag 11 October zal dr. J. C. A. Fetter, Remonstrants Predikant te Den Haag, zijn laatste Dagopening via de VPRO-microfoon uitspreken. Dr. Fetter zal ongetwijfeld nog wel eens incidenteel zijn stemgeiuid via de aether in de huis kamers laten horen. De eerste uitzending van deze bekende rubriek vond plaats op Dinsdag 21 October 1947, waarbij ds. Fet ter tot „allen die gaan, staan of zitten te ontbijten" sprak. Met slechts enkele korte ondex-brekingen heeft hij acht jaar lang dit voor zo velen zinvolle woord kunnen spreken. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam, mr. A. S. de Muinck Keizer, heeft bevestiging van het vonnis der rechtbank, te weten 250 boete of 30 dagen hechtenis gerequireerd tegen de 68-jarige Amsterdamse journalist J. H. J. L., die was veroordeeld wegens „het zich In het openbaar bij geschrift opzettelijk in beledigende vorm uitlaten over het open baar gezag." De journalist, die onder de naam Fas- tjuino in „De Telegraaf" dagelijks een kro niek schrijft moest zich verantwoorden voor een artikel in het dagblad van Z Fe bruari 1955, getiteld „De Schietdiender". In dit stuk kantte de schrijver zich tegen ambtenaren van politie, indien dezen van hun vuurwapenen gebruik maken, met ter beveiliging van eigen of andermans leven of goed, doch slechts om te verhinderen, dat een vluchtende misdadiger ontkomt. De verdachte was in hoger beroep ge komen, omdat: hij de hoofdredacteur ver antwoordelijk acht voor de publicatie; de opzet tot belediging met aanwezig acht; de dagvaarding nietig zou zijn wijl de be ledigende passages hierin niet aangegeven zijn en tenslotte omdat hij met iemand is, die in het algemeen tegen het openbaar gezag is. Na het horen van drie getuigen a de charge, onder wie de hoofdredacteur van het betreffende dagblad, ging de verdedi ger mr. W. Broertjes uitvoerig op deze punten in. Hij vroeg vrijspraak, eventueel ontslag van rechtsvervolging.De procureur- generaal was van mening, dat het vonnis terecht was gewezen en zei, dat de rubriek die verdachte verzoi-gt, een zeer persoon lijk karakter draagt en dat de toon en de bewoordingen in het bewuste artikel' „krenkend en grievend" zijn. Het hof zal Dinsdag 18 October a.s. arrest wijzen. Dinsdag is bij de manoeuvres te Den Oever een dodelijk ongeluk gebeurd. Tij dens het duiken nabij de schutsluizen in de Afsluitdijk geraakte een kapitein der mariniers, ingedeeld bij de „kikvorsman nen", onder water verward in naar men vermoedt aldaar uitgezette visnetten. Hoewel het slachtoffer spoedig op het droge kon worden gebracht bleken de levensgeesten reeds geweken. Het slacht offer is de 33-jarige kapitein der mari niers, K.M.R.O.V. (Koninklijke Marine Re serve Onbepaald Verband), A. Th. Haf kamp uit Doorn. Kapitein Hafkamp ontsnapte in 1943 uit bezet Nederland via België, Frankrijk, Spanje en Portugal naar Gibraltar. Hij verwierf het kruis van verdienste. Kapitein Hafkamp laat een echtgenote en twee kinderen na. Genève, (Reuter). Onder de hoede van de economische commissie voor Europa van de UNO (ECE) zijn te Genève ruim 130 tweezijdige handelsbesprekingen be gonnen tussen deskundigen uit de landen van Oost- en West-Europa. Tijdens deze ondei-handelingen zullen vertegenwoordi gers van achttien West-Europese landen .besprekingen voeren met vertegenwoord.i- gers der communistische landen van Eu- ropa. Gelijktijdig is een werkcommissie van fi nanciële deskundigen uit de 26 landen van de ECE besprekingen over betalingsvraag stukken begonnen, waarvan het doel is bij te dragen tot verhoging van het alge mene niveau van de handel. In het matig bezette Gebouw voor Kun sten en wetenschappen in Den Haag is Dinsdagavond de korte Nederlandse tour- née van de onder bescherming van Prins Takamatsu staande groep Kabuki-spelers, voornamelijk uit de dynastieën Azuma en Bando, met een vrij afwisselend program ma begonnen. Dit door Tokuho Azuma IV geleide ensemble telt dertien dansers en elf musici, allen van grote reputatie in hun vaderland, erfgenamen van eeuwenoude tradities, waarin zij van jongsaf zijn op geleid. Het heeft betrekkelijk weinig zin om hier een historische verhandeling te hou den over de verzetsbeweging tegen het klassieke No-drama, waaruit voornamelijk door toedoen van O-Kuni, de eerste vrouw die in Japan het toneel betrad, omstreeks 1600 het Kabuki-theater ontstond. Deze ge schiedenis vertoont een merkwaardige overeenstemming in vele opzichten met die van het Europese ballet, bij alle verschillen die er tussen Oost en West vallen aan te wijzen. Nu zijn die echter in onze ogen niet zo groot als met de Chinese opera, die hier nog maar kort geleden zo'n sensatie heeft verwekt. Dit komt in de eerste plaats, geloof ik, omdat de Japanners veel meer realisme hebben toegelaten, waardoor echter bij alle stylistische verfijning de primitiviteit van de verhalende inhoud sterker uitkomt. Daarvan is dan weer het gevolg, dat men er toch met grote bevreem ding naar kijkt en zelden of nooit tot meer dan uiterst koele bewondering bewogen gerige vlinders door grote speelgoedmodel len aan lange, dunne stokken,, die door twee „toneelassistenten" werden bediend. Iets dergelijks deed zich ook voor in de (overi gens buitengewoon fraaie) imitatie van het vermaarde Japanse poppenspel, waarbij de bewegingen van de „marionet" werden ge leid door twee in het zwart geklede mani pulators, die aldus verondersteld werden onzichtbaar te zijn en die bij voorbeeld ten teken van brandstichting vonkenschietende lucifers afstreken! Voor de liefhebbers van bewegingskunst is er in het optreden van dit Kabuki-thea ter veel moois te zien. De gestyleerde pan tomime in schitterende costuums wekt door het lijnenspel herinneringen aan oude prentkunst. Het hoogtepunt van de voor stelling is naar mijn mening het grand- guignol-achtige spel (Kasana) der moorden, die het gevolg zijn van een noodlottige liefde. Voor het eerst ziet men een her kenbare innerlijke verandering zich in houding en gelaatsmimiek weerspiegelen. De rol van de titelheldin werd hierin ver tolkt door Tokuho Azuma, die zich indei-- daad als de ster van het gezelschap wist te onderscheiden. Ook Tsurunosuke Bando bewees over een formidabel expressief talent te beschikken, speciaal in het ope ningsnummer, waarbij het jammer was, dat niemand in de zaal bemerkte dat het op een gegeven moment afgelopen was Bij het afzonderlijk optreden van het orkest oogstte vooral het spel van Shinichi Yuize op de dertiensnarige koto, een soort liggende harp, door in onze oren als een verademing klinkende herinneringen aan Bach en Scarlatti waardering. Naarmate j de avond vorderde werd het publiek trou- j wens guller met applaus. Er groeide een I verstandhouding, zou men kunnen zeggen. 1 DAVID KONING ADVERTENTIE Boeiende stands en demonstraties plus nieuwe attracties en festiviteiten A oc Dagelijks geopend van 10—17.30 en 19.30 tot 22.30 uur. Zondag van 12 tot 17.30 u. en 19:30 tot 22.30 u. Twee Kabuki-danseressen in een karakteristieke attitude. wordt. Het zijn voornamelijk mythologi sche gegevens, die hier uitbeelding vonden en het zinnebeeldige werkt nu eenmaal op het verstand, dat hier te lande over het algemeen in deze materie niet geschoold is. Zodat niet alleen de reacties van het gevoel uitbleven, maar men ook lang niet altijd alles begreep, ondanks de met mono tone zangerigheid gesproken commentaren. Het Kabuki-theater is een mengvorm van toneel, opera en dans. Allerlei symbo lische transformaties spelen er een grote rol in. Het is opvallend hoeveel minder hiei-bjj aan de fantasie wordt overgelaten dan bij de Chinezen het geval was. Men denke slechts aan de prachtige boottocht op de rivier, die volkomen op illusie be rustte. De Japanners werken daarentegen met talrijke requisieten en gebruiken voor de gedaantewisselingen hetzij dubbele cos tuums (de tovenaar die uit de huid van een reusachtige kikvors springt) of twee per sonen, zoals bij de prinses de schoonheid die in een leeuw het beest ver andert. In deze laatste scène zag men trouwens nog een ander voorbeeld van primitief-realisme: het voorstellen van pla- Amsterdam. Vrije Universiteit. Candi- daatsexamen geneeskunde: de dames C. A. Bakker, Velsen; A. J. ter Weel, Deventer* de heren W. G. Buist, Haarlem; G. van dei- Hoek, Harderwijk; H. R. Kriek, Amsterdam; C. Versluys, Hillegom. Van onze parlementaire redacteur) Thans heeft ook de Eei-ste Kamer haar televisiedebat gehad. Evenals dat in Maart in de Tweede Kamer was gebeurd werd het gehele debat over het ontwerp op het kijk geld en de gedachtenwisseling over het televisiebeleid door de televisie uitgezonden. Over de.voordelen, maar ook over de mogelijke gevaren van dit middel om de massa te bereiken en eventueel te beïnvloeden is het een en ander gezegd. Wat de be- invloeding van de massa betreft hebben onze senatoren zich keui-ig gedragen, want zij hebben zich tegenover de kijkende en luisterende burgerij geen haar beter voorge daan dan zij gewoonlijk zijn. De redevoeringen waren weinig boeiend. Zelfs hebben de afgevaardigden zich er van onthouden naar buiten een grotere ijver te vertonen dan zij anders aan de dag leggen. De avondvei-gadex-ing, waarin minister Cals het woord voerde, was zelfs zo slecht bezocht, dat de aanwezigen zich terstond konden ver enigen met het voorstel van mevrouw Verwey-Jonker (P.v.d.A.) de verdere behandeling maar aan te houden tot de eerstvolgende vergadering. Het televisiedebat bleef dus onvoltooid. Het zal over veertien dagen bij de dan te houden replieken worden voortgezet. Hei ovei'igens nauwelijks aangevochten wets ontwerp op het kijkgeld, waarvan, naar de minister meedeelde, de heffing met 1 Januari zal beginnen, ging er zonder hoof delijke stemming door, met aantekening van het communistische tegen. Een door mevrouw Vei-weyJonker in gediende motie beoogde de minister te be wegen alsnog in het ontwerp-Televisiebe- sluit de mogelijkheid te openen voor kerk genootschappen zendtijd toegewezen te krijgen voor kerkelijke uitzendingen en niet slechts, zoals het ontwerp-besluit thans wil, voor de uitzending van kerkdiensten. Minister Cals ontried aanneming van deze, mede door mr. Wendelaar (VVD) en prof. De Zwaan (C.H.) onderteken de motie, aangezien hij het aangeven van de grens tussen wat wel en wat niet als een kerkelijke uitzending zou kunnen gel den, niet goed mogelijk achtte. De heer Algra (A.R'.) voelde ovex-igens weinig voor televisie, maar wat het bestel aangaat, had hij zijn hart verpand aan het „zuilenstelsel," dus aan een dooi de omroepverenigingen te verzorgen ge zamenlijk programma. Mr. Wendelaar (VVD) wilde een heid voor een nationale televisieuitzending onder leiding van een college van onafhan kelijke personen. Hij bestreed de motie- VerweyJonker met nog heel andere ar gumenten. Hij vond het staatsrechtelijk on elegant, dat eenzelfde motie als destijds door de Tweede Kamer verworpen was, nu in de Kamer van Vijftig ter tafel kwam. Voorts meende hij, dat moties met betrek king tot een door de regering uit te vaar digen algemene maatregel van bestuur mis plaatst waren. M r. Witteman (KVP) riep de minis ter toe, dat deze meer vertrouwen in de omroepverenigingen moest stellen. Minister Cals was met mevrouw Ver- weyJonker ertegen, dat commerciële in stellingen televisieuitzendingen zouden be heersen. De rede van de minister was wel zeer mat en vlak doordat hij een soort eierendans uitvoerde om de uiteenlopende meningen over een algemeen of een ge zamenlijk pi-ogramma zoveel mogelijk te sparen. De vogeltrek Hedenmorgen meldden de beide posten geen trek. Zondag waren er behalve de sterke vinkentrek nog verplaatsingen ge- constateei'd van koolmezen en pimpel mezen. kneuen, sijsjes en ringmussen. Te vens kwamen ex- enige roofvogels langs, onder meer enkele sperwers en een buizerd. Over zee trokken gere geld kapmeeuwen en enkele zilver plevieren naar het Zuiden en om acht uur zag men een troep van vijfentwintig Jan van Genten. Van de Engelse medewerkers ontving de vogpwerkgroep bericht, dat daar de gras- piepertrek normaal was ingezet. In het Westen van Engeland was de piepertrek echter nog zwak. (Va?i een verslaggever) ZATERDAG over een week zullen vier duizend Nederlanders van allerlei rang, stand en richting in de grote aula van het Instituut voor de Tropen, zo hoopt men, de geboorte van een nieuwe bizondere kalen derdag vieren: de zogenaamde Taaidag. Dit massale congres, georganiseerd door het Genootschap Onze Taal, is bedoeld ais een openbare aansporing tot een goed ge bruik van onze moedertaal, die inderdaad door velen in den lande op een allertreu rigste manier mishandeld wordt. En het zijn heus niet alleen de minst-ontwikkelden die daarvoor te laken zijn, ook mensen met een middelbare schoolopleiding, studenten en academici maken zich er schuldig aan, hoewel hün taalzonden van een ander (maar niet minder bedenkelijk) allooi ple gen te zijn. Want het eenvoudige dorpswinkelmeisje dat het verschil tussen kennen en kunnen niet weèt en dat haar klanten misschien verwelkomt met een allerminzaamst „Wat lxaddu gehad wille hebbe?" is in feite pi*e- cies even „schuldig" als de bedrijfs econoom die mr. dr. voor zijn naam mag zetten, maap wiens coi-reppondentie noch tans doorspekt is met barbarismen als bottlenecks, public, ï-elations, service de partment en wat dies meer zij. Men kan zelfs beweren en met reden dat het leentjebuur spelen van de erudieten tot sneller en grondiger taalbederf leidt dan de stuntelige fouten van ons winkelmeisje, omdat de eei-stgenoemden door hun gro tere maatschappelijke aanzien maar al te grif nageaapt worden door de massa, voor al als dat naapen het klakkeloos overne men van vreemde woorden betreft, hetzij uit gemakzucht, hetzij uit gewichtigdoene rij, Het lijdt dan ook geen twijfel, dat het in de eerste plaats de academici, de deskundi gen en de vaklieden op ieder gebied zijn die de verantwooi-ding dragen voor het ontstellende aantal vx-eemde smetten, waar mee onze taal langzaam maar zeker bedor ven wordt. AAN DE Technische Hogeschool te Delft b.v. was het zo erg geworden dat de hoog leraren zelf er een stokje voor zijn gaan steken door de instelling van een-commis sie welke, na kennisneming van het be- droevende proza der studentenscripties en -dictaten, nu geadviseerd heeft tot de aan stelling van een speciale taalzuiveraar dxe de alumni de weg zal moeten wijzen naar een beter taalgebruik. De onlangs ingestelde Centrale Taalcom missie voor de Techniek, opgericht door het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, heeft met haar woordenlijsten in dit op zicht eveneens nuttig werk verricht, ter wijl daarnaast ook door verschillende be- BONN (A.N.P.) Reeds bij voorbaat hebben twee politieke partijen in Bonn verzet aangetekend tegen een eventuele verklaring van de Franse en West-Duitse regeringschefs ten gunste van het om streden Saarstatuut. Zowel de socialistische partij als de tot Adenauers coalitie beho- rened liberale partij hebben zich scherp tegen zulk een verklaring uitgesproken. Beide partijen hadden zich voordien reeds zonder voorbehoud achter de tegenstanders van het Saarstatuut in het Saargebied ge schaard. Deze laatsten hebben een missie naar Bonn gezonden om te trachten de Duitse pers te mobiliseren tegen een nieuwe ver- klai-ing van dr. Adenauer ten gunste van het statuut. De voornaamste woordvoerder der drie samenwerkende pro-Duitse par tijen aan de Saar, dr. Schneider, zei, dat premier Faux-e en bondskanselier Adenauer vanmiddag in Luxemburg een laatste po ging willen doen om het Saarstatuut van een wisse dood te redden. Volgens Schnei der staat driekwart van de Saarlanders achter de Duitsgezinde partijen. Hij kon digde aan, dat zijn partij bij de Europese commissie voor de volksstemming bezwaar zal aantekenen tegen een Frans-Duitse ver- klaring, die als een inmenging in de volks stemming moet worden beschouwd. In Bonn twijfelt men er niet aan, dat de netelige situatie, waarin het Saarstatuut geraakt is, de voornaamste reden is, die Faure en Adenauer naar Luxemburg heeft geroepen. drijven een interne taalcontröle is ingesteld die incidenteel reeds bijvoorbeeld bij Philips en de Hoogovens tot grote ver betering geleid heeft. OOK HET Genootschap Onze Taal, oor spronkelijk bedoeld, zoals zijn voorzitter ir. J. T. Duyvis het gisteren op een bespre king met hoofdredacteuren en redacteuren van 33 Nederlandse dagbladen en pers- bureaux uitdrukte, „als een bescheiden onderonsje van gelijkgezinde taalzui veraars", heeft in de kwarteeuw van zijn bestaan ijverig en op velerlei wijze meege werkt aan, en aangezet tot sanering van het Nederlands. Aanvankelijk was zijn strijd in hoofdzaak gericht tegen de bin nendringende germanismen, later is het of fensief uitgebreid tot alle vreemde inslui pers, terwijl terzelfdertijd „op het thuis front" gevochten werd tegen de derde colonne: het taalbederf van binnen-uit, door onwetendheid, door laksheid en door ontoereikend onderwijs. Dat laatste vooral is een teer punt dat door verschillende woordvoerders gisteren in het volle dag licht gesteld is. Een der bestuursleden van Onze Taal moest b.v. getuigen dat er bij het onderwijs slechts bedroevend weinig belangstelling is voor het streven naar een beter taalgebruik en de hoofdredacteur van een der grootste landelijke dagbladen formuleerde het nog scherper: het taalon derwijs op de middelbare scholen, de litte- rair-economische HBS niet uitgezonderd, blijkt vaak uitei-mate zwak te zijn. „De meeste leraren Nederlands en zelfs de professorale Neerlandici hebben weinig op met wat leken als wij op dit gebied berei ken willen", zo werd er voorts achter de bestuui-stafel geconstateerd. En dat is eigenlijk niet eens zo vreemd als men be denkt dat ook deze taalspecialisten onder ling het meestal oneens zijn over wat bij voorbeeld wel, en wat geen ingeburgerde leenwoorden zijn. En ook dat is logisch want de taal die wij spreken en schrijven, élke taal, is geen statisch dood instrument dat men aan wetten en voorschriften kan binden maar een levende materie die steeds in beweging is en zichzelf voortdu rend wijzigt. MAAR HEEFT het dan nog wel zin te spreken van, laat staan te ijvei-en voor een goed taalgebruik, wanneer vaak blijkbaar niet eens vaststaat wat „goed" en wat „fout" is? De mensen van „Onze Taal" menen van wel en wij geloven het met hen. Er is na melijk ook nog zo iets als „taalgevoel" het welhaast intuitieve kiezen van het juiste Nederlandse woord en de idem zins bouw. Dat taalgevoel begint pas, althans hoort te beginnen, waar de grammatica op houdt, maar zeer velen in den lande krij gen (door te weinig of te eenzijdig onder wijs) reeds in hun vormingstijd onvol doende gelegenheid, hun taalgevoel te ont wikkelen en te verfijnen, ofwel zij zijn daar ronduit te gemakzuchtig voor, met alle reeds genoemde gevolgen van dien. Daarom èn vanwege het feit dat deze taal verbastering en taalontluistering in ons land welhaast epidemische omvang heeft aangenomen, heeft het Genootschap „Onze Taal besloten, zich wat luider te gaan roe- ren dan tot nog toe. Daarom organiseert het ook volgende week de Taaidag in Am sterdam, waar hoogleraren als prof. W. F. J. M. Krul, uit 'Delft, prof. dr. G. A. van Es, van Gi-oningen en px-of. dr. Garmt Stuiveling, die aan de Amsterdamse ge meente universiteit taaibescherming do ceert, de verschillende facetten van een verantwoord taalgebruik zullen toelichten. Er zijn vierduizend uitnodigingen ver zonden aan vex-tegenwoordigers van alle maatschappelijke kringen om het congres bij te wonen, maar ook niet geïnviteex-den zijn hai-telijk welkom. Laten wij hopen, mèt de organisatoren, dat de grote zaal van het Instituut voor de Tropen nog te klein zal blijken om alle belangstellenden te bevatten, want dit is een probleem dat iedere Nederlander ter harte moetgaan. DENVER (Reuter) De artsen van pre sident Eisenliower hebben een bulletin uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat de pre sident zich na een nacht goede slaap „uit gerust verfrist" voelt. De toestand van de patiënt wordt zonder complicaties bevredi gend beter. Eisenhower kreeg gisteren van zijn dok toren toestemming zich een minuut of tien bezig te houden met staatszaken van on dergeschikt belang die geen uitstel konden lijden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9