Vrij hoge opbrengst van de loonbelasting in Augustus r v. PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Zweeds voorstel om orde in verkeerschaos te scheppen Wereldnieuws Wat de fiscus ontvangt De radio geeft Vrijdag Laat trams en bussen gratis rijden en houd de auto's buiten de stad Motor tegen lichtmast; twee ernstig gewonden IVOROL: De Tandpasta van standing ?/lc7m(farü "CocU ió het zo r~ J DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 2 Omzetbelasting leverde elf millioen minder op dan in Mei Jee MORRIS OMJteycuiïiiij! Tegen veehouder 2 maanden geëist wegens niet-melken Nieuw televisie-spel in Amerika EDEL conteciie die maatwerk vervangt Cypriotische dorpelingen verdreven Britse troepen Europese universiteitsweek gesloten Met scooter op peloton BS-ers ingereden Chinese zeelieden vochten op de „Nieuw Holland" Premier van Irak gaat in Londen poolshoogte nemen Cursus filmbegrip A.J. KAAN „DeWolbaal" Radium op het Waterloo-jj plein Kerkelijk Nieuws Diëet-patiënten Schadelijke mot Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de opbrengst der belastingen in Augustus. Aan de gezamenlijke kohierbelastingen werd in Augustus totaal 139,3 millioen opgelegd tegenover in Juli 289 millioen. Het verloop van de aanslagregeling van de vennootschapsbelasting heeft deze terug val veroorzaakt. Het kohierbedrag van de Inkomstenbe lasting steeg met 39,6 millioen tot 909.7 millioen tengevolge van het voortschrijden van de definitieve aanslagregeling over het belastingjaar 1953. Met het opleggen van voorlopige aanslagen 1955 werd in Augustus een begin gemaakt. Het kohier bedrag van het boekingstijdvak 1955/56. waarop deze aanslagen worden verant woord, beloopt daardoor thans 29 mil lioen. De vertraging hangt samen met het feit, dat moest worden afgewacht tot zeker heid bestond omtrent de recente tariefs verlaging. Eind Augustus van vorig jaar was reeds f 566 millioen opgelegd aan voor lopige aanslagen. Aan definitieve aanslagen in de Vermo gensbelasting 1954 werd 3,1 millioen ten kohiere gebracht, waarmede het boekings tijdvak 1954/55 een totaal van 96,4 mil lioen bereikte. Aan voorlopige aanslagen 1955 is tot dusverre nog slechts f 1 mil lioen opgelegd. Het kohierbedrag van de Vennootschaps belasting vorderde met 62 millioen tegen over in Juli met ƒ240,7 millioen toen een aanzienlijk gedeelte van de nadere voor lopige aanslagen over het boekjaar 1954 is opgelegd. De aanslagregeling betreffende de grond belasting 1955 loopt langzamerhand ten einde. Inclusief opcenten werd f 5,2 mil lioen opgelegd waarmede totaal f 88,8 mil lioen is gebracht. Aan personele belasting 1955/56 werd ook in Augustus nog slechts een beschei den bedrag opgelegd. Het kohierbedrag beliep eind Augustus inclusief opcenten 2,2 millioen. Ontvangsten De ontvangsten aan kohierbelastingen lagen met f 216.4 millioen op een aanzien lijk hoger peil dan die in de laatste vooraf gaande maanden. In Augustus heeft in be langrijke mate betaling plaats gevonden van in de voorgaande maand opgelegde nadere voorlopige aanslagen Vennoot schapsbelasting. Totaal werd uit hoofde van dit middel f 150 millioen geïnd. Daar de opgelegde aanslagen in Augustus f 139.3 millioen beliepen, daalde het nog in te vorderen bedrag met f 77.1 millioen tot f 565.4 millioen. De opbrengst van de niet-kohierbelas- tingen beliep in Augustus f 339.6 millioen. Relatief hoog waren de opbrengsten van de loonbelasting en de vereveningsheffing ten bedrage van resp. f 74.8 en f 28.1 mil lioen. In Mei j.l. beliepen de ontvangsten uit hoofde van deze middelen resp. f 66.7 en f 25.7 millioen. Het hogere peil van de werkgelegenheid in de zomermaanden en de uitkering van vacantiegelden spelen in dit opzicht een rol. De opbrengst van de omzetbelasting, het derde gedeeltelijk per kwartaal geheven ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS 59.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor de zie ken, 11.40 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor de plattelands vrouwen. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. (Intermezzo: Platen). 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade-orkest en so list. 15.00 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. (Intermezzo: Platen). 17.40 Beursberichten. 17.45 Pianoreciatl. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen. 18.55 Toespraak door Prof. Romme. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting, waarin op genomen: 1. het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Verenigde Naties. 2. het emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Instrumentaal trio. 21.00 Politiek forum. 21.30 Platen. 22.00 Orgelconcert. 22.25 In strumentaal octet. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel. 11.10 Voor dracht. 11.30 Viool en piano. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en vraaggesprek. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Orgelconcert. 14.20 Literaire rubriek. 14.40 Zang en piano. 15.00 Gevarieerd program ma. 16.00 Programma over Beniamino Gigli. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muzikale cau serie. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.45 De vrouw in het bedrijfsleven, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Klankbeeld over de aardappelcampagne in de Veen- kolonieën. 19.30 Evangelisch beraad, cause rie. 19.50 Berichten. 19.55 Streeknieuws. Friesland. 20.00 Nieuws. 20.05 Hulp aan onze mensen in Indonesië, causerie. 20.15 Israëli sche en Jiddische muziek. 20.30 One World or Nonen, causerie. 20.40 Wij en deze tijd, causerie. 21.00 Lichte muziek 21.30 Aether- forum. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Lichte muziek. 22.20 Vandaag, causerie. 22,45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Kamerorkest. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Muzikale causerie. 18.10 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen 20.00 Cau serie. 20.15 Symphonisch orkest. 21.05 Kunst- kaleidoscoop. 21.20 Symphonisch orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Univer siteit. 22.30 Japanse muziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. middel, daalde daarentegen van f 121.6 millioen in Mei tot f 110.4 millioen in Augustus. De onbrengst van de invoerrechten ad 52.6 millioen lag enigermate boven de ge middelde ontvangsten in de eerste zeven maanden van dit jaar van 48 millioen. Vrij hoog waren de ontvangsten aan ac cijns op suiker (7.5 millioen) en op bier (2.9 millioen). Daarentegen kunnen de op brengsten van de accijns op tabak (31.9 millioen) en op gedistilleerd (9 millioen) als normaal worden aangemerkt. De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen de 42-jarige vee houder J. P. uit Ouder-Amstel, die op 3 Mei twee koeien, die pas gekalfd hadden van zes uur des morgens tot half twaalf des avonds niet meer had gemolken, twee maanden gevangenisstraf geëist. Er waren bij de rijkspolitie klachten binnengekomen over deze boer. Een wacht meester was op de bewuste dag gaan con troleren. Toen hij de wei in kwam stonden de zwart- en de rood-bonte te loeien. Een veearts, als getuige gehoord, verklaarde, dat het niet melken gedurende zo'n lange tijd zeer kwellend en pijnlijk voor de koeien is. De wachtmeester deelde mede, dat nadien nog herhaaldelijk de koeien niet op tijd zijn gemolken. De rechtbank zal op 19 October uitspraak doen. ADVERTENTIE (§5.@S .@5 Met hoofdprijs van 100.000 dollar Als concurrent voor ,,De 64.000 dollar- vraag", het populaire televisie-programma van het Columbia Broadcasting System heeft de National Broadcasting Company, een andere grote Amerikaanse radio- en televisiemaatschappij thans een nieuw spel gelanceerd, waarbij het er om gaat, weer stand te bieden aan de hypnotische kracht van een zekere Arthur Allen. Dat de NBC veel vertrouwen in Allen stelt, blijkt hieruit, dat degene die door hem niet onder hypnose kan worden gebracht, een prijs van 100.000 dollar verdient. Mor gen zal een 19-jarige studente, Pat Morris, de strijd met Allen aanbinden. De hypnoti seur zal trachten haar in trance te brengen en haar te verbieden de 100.000 dollar, die voor haar zullen worden gelegd, op te ne men. Lukt haar dit toch, dan zal zij het geld mogen behouden. Allen heeft het meisje zo in trance ge bracht dat zij volgens hem het geld steeds zal weigeren tenzij hij in zijn handen klapt. Pat wordt zorgvuldig gechaperonneerd opdat niemand met haar over de televisie show kan praten en geen „boze ogen" Al- lens werk ongedaan kunnen maken. ADVERTENTIE (Van onze correspondent te Stockholm) Ook Stockholm kampt met het toenemen de automobilisme. Het verkeer wordt steeds trager en het is moeilijk een par keerplaats te vinden. Aan adviezen ont breekt het niet. Het radicaalste is: laat de trams en bussen gratis rijden en houd de auto's uit de stad. De schade zou door een extra belasting moeten worden opgebracht. Aangezien twintig tot vijfentwintig per cent van de opbrengst is gemoeid met het ophalen van het geld (tramkaartjes, con ducteurs, boekhouding) zou het verlies niet eens zo groot zijn. Tegenstanders kunnen opmerken, dat het onrechtvaardig is ook de niet-tram-ge- bruikers in de kosten te laten delen, Maar is dan niet op z'n minst de helft van de tramkaartjes onrechtvaardig duur? Voor hetzelfde geld rijdt de een twee maal zo ver als een ander. Een rechtvaardig be drag, per kilometer of per halte gerekend, kan om technische redenen nooit worden gevraagd. Eigenlijk is het ook niet juist van degenen, die buiten de stad wonen, HEREN EN JONGENSKLEDING NICOSIA (Reuter) De Griekse be volking van een dorp op Cyprus heeft zich verzet tegen Britse troepen die anti-Britse opschriften kwamen verwijderen. Toen de Britse troepen die een spandoek met de waarschuwing „Verspreidt u, an ders schieten wij" met zich voerden, het dorp naderden, luidden de kerkklokken en stroomde de bevolking naar buiten. De man nen bekogelden de Britten met stenen en stukken hout. De vrouwen vormden een schild voor de mannen. Toen de Britten traangas gebruikten, grepen de dorpelingen het spandoek. De troepen moesten zich op het laatst terugtrekken. Verscheidene mi litairen werden gewond. In Famagusta werd een Cypriotische po litieman door een groep gemaskerde man nen doodgeschoten. In twee dorpen moest de bevolking- Woensdag de gehele dag binnenshuis blij ven na een aanval van verzetslieden op een politiebureau. De nieuwe Britse gouverneur van Cy prus, Sir John Harding, voerde Woensdag bespreking met de religieuze leider van de Turkse bevolking op Cyprus, Moefti Mehmed Dana en met drie Turkse leiders. Een motorrijwiel, bestuurd door de 40- jarige A. C. uit Huizen, is in de Zijdelaan te Den Haag tegen een lichtmast gereden. Zowel de bestuurder als de duopassagiere werden hierbij ernstig gewond. De motorrijder is in een ter plaatse aan wezige S-bocht gaan slingeren, waarschijn lijk doordat hij de macht over het stuur verloor. De motor reed eerst het trottoir op en botste daarna tegen de lichtmast. De bestuurder kreeg een schedelbasisfractuur en een diepe wonde in het rechterboven- been. De duopassagiere, mej. B. van A. uit Amsterdam, liep een hersenschudding en een kaakfractuur op. Beiden zijn per zie kenauto naar het Diaconessenhuis Bronovo in Den Haag overgebracht. Aan het slot van de Europese Universi teitsweek, die op initiatief van de Neder landse Studentenvereniging voor Wereld rechtsorde en de Union federaliste inter universitaire in Utrecht werd gehouden, is een resolutie aangenomen waarin wordt gewezen op de dringende noodzakelijkheid van .de vorming van een verenigd Europa nu er nog geen direct oorlogsgevaar dreigt. Geconstateerd wordt dat er vooral onder jongeren onwetendheid, vooroordelen en onverschilligheid ten opzichte van vragen van internationale politiek bestaan. De voornaamste oorzaken hiervan zijn, zo wordt gezegd, onvoldoende voorlichting en het nationaal conservatisme in het onder wijs. Met klem wordt erop aangedrongen, dat theoretische en practische lessen in burgerzin in alle school- en universiteits programma's zullen worden ingevoerd. Leraren en professoren wordt gevraagd de ogen van hun leerlingen te openen voor de objectieve werkelijkheden van de his torie, voor de economische en volkenkun dige vraagstukken en de oplossing daarvan in de vorming van een verenigd Europa. Tevens wordt verzocht de aandacht te ves tigen op de betreurenswaardige politieke toestand van de Europese staten in de ver houding tussen Oost en West. Deze resolutie zal worden gezonden aan de regeringen, de ministers van Onderwijs, de rectores magnifici der universiteiten en de verenigingen van leraren en studenten. ADVERTENTIE Geldstraf en ontzegging rijbevoegd heid De rechtbank te Amsterdam heeft de 34- jarige marktkoopman T. A. P. uit Amster dam, die op 5 Mei op onverklaarbare wijze op een peloton B.S.'ers was ingereden en daarbij een der mannen ernstig had ver wond, veroordeeld tot een boete van 45 gulden subsidiair 3 dagen hechtenis. Bo vendien werd de man zijn rijbevoegdheid voorwaardelijk ontzegd voor een periode van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Tegen hem was een boete van 75 gulden geëist. De marktkoopman had de B.S.'ers, die voor hem marcheerden, op het aller laatst gezien en was op het achterste gelid ingereden. Een der B.S.'ers, de 42-jarige timmerman G. Verwey, brak zijn linker onderbeen en loopt hiermede nog in het gips. Dodelijke val vanaf 18 m hoogte SYDNEY (Reuter) Twee Chinese zee lieden van de bemanning van het 11.404 ton metende Nederlandse lijnschip „Nieuw- Holland" (KPM) hebben, terwyl het schip in de haven van Sydney voor anker lag, een twist uitgevochten waardoor een hun ner om het leven is gekomen, terwijl de ander ernstig werd gewond. De twist begon in de bemanningsverblij- ven. Plotseling stormden beiden aan dek, waarbij een hunner een vleesmes zwaaide. Een der vechtenden klom op een gegeven ogenblik in de mast, doch viel van een hoogte van achttien meter omlaag, waar door hij de dood vond. De ander had diepe snijwonden in schouders, nek en gezicht. De zaak is bij de politie van Sydney in onderzoek. Postwissels naar Nieuw Guinea. Voortaan kunnen naar alle kantoren in Nieuw Guinea postwissels worden gezonden. BAGDAD (AFP/UP) Premier Noeri El Said van Irak zal deze maand in Londen de toestand in het Midden-Oosten bespre ken, zoals die ontstaan is door het contract tot levering van wapens door het Sovjet blok aan Egypte. De premier zal vertrek ken zodra koning Feisal uit Groot-Brittan- nië is teruggekeerd. Gezaghebbende kringen in Washington verwachten dat Israel de Verenigde Staten militaire uitrusting zal vragen als tegen wicht voor de Egyptische wapenaankopen in Tsjechoslovakije. Israel is niet van plan om wapens in Tsjechoslovakije te kopen. Onder auspiciën van het Nederlands Filmmuseum begint op 12 October de twee de cursus in filmbegrip. Aanleiding hiertoe is het succes van de cursus die het vorig jaar werd georganiseerd en die door meer dan 50 delenemers, voornamelijk uit de kringen van onderwijs en jeugdleiding, werd gevolgd. In de 23 lessen van de cur sus zal aandacht worden besteed aan de aesthetische, technische, historische, so ciaal-psychologische aspecten van de films en aan het probleem film en jeugd in het bijzonder. De lessen zullen worden gegeven op Woensdagmiddag in de aula van het Ste delijk Museum te Amsterdam. Als docenten zullen optreden de heren B. J. Bertina, C. Boost, mr. D. Bijdendijk, Pater J. P. Dirk- se, A. v. Domburg, W. Hulshoff Pol. mr. J. M. Landré, S. I. v. Nooten, A. C. P. Seijffert, E. J. Verschueren, W. de Vogel en H. Wielek. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het Nederlands Filmmuseum, Paulus Potterstraat 13 te Amsterdam. ADVERTENTIE Borduur- en naai garens Aida, Congres en doorstopgaas. Linnen, jute, lessing- stof, merklappen Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl 14. De bekentenis van Honnepon, dat het machinegeweer van hem was, bracht de agent in grote verlegenheid. „Bah", brom de hij, „ik dacht dat dit een duidelijk zaakje was: Rover betrapt, die zijn slacht offer met een machinegeweer bedreigde Maar nu blijkt dat het slachtoffer de ei genaar van het wapen is, volgt hier uit, dateh hm!" „De feitens zijn dui delijk", bracht Pat O'Nozel in het midden. „HIJ beroofde IIEM van het geweer, dat HIJ gebruikte om HEM te beroven". En bij deze woorden wees de grote detective van Panda naar Honnepon en terug. „Een ogenblikje", zei de agent verward, „dat moet ik even opschrijven, anders raak ik in de knoop!" Hij mompelde een tijdje dof voor zich uit, afwisselend naar Panda en Honnepon wijzend. Toen verhelderde zijn gezicht. „Ik ben er uit", zei hij, „als het wapen van die grote is, dan moet die grote de rover zijn". „Een uitstekende deductie, agent", zei Pat prijzend. „Mooi", zei de agent, „nu ik dus weet, WIE de rover was, komt het volgende punt: WAT wilde hij van jullie roven?" „Dit glas water", ant woordde PatEn opnieuw greep de agent zich verward naar het hoofd. „Een g-glas w-water?", herhaalde hij beteu terd, „een gewoon glas wdddter???" meer te vragen. Het is immers niet hun schuld, dat zij geen woning in het centrum kregen en dagelijks twee tot drie uur moeten reizen? De Zweedse belasting ziet dit wel in en staat een ieder toe, de kosten voor de rei zen naar en van het werk van het inko men af te houden. Bij gratis reizen zou er meer belasting binnenkomen. Tot zover de financiële kant. Besparing Wat zouden de praktische gevolgen zijn? Menig auto-bezitter die niet èn auto èn trams wil betalen, zal bereid zijn buiten de stad te parkeren. Hij zou hem niet mee naar de zaak nemen en het centrum zou heel wat leger worden waardoor bussen en trams vlugger zouden kunnen rijden. Ook degenen, die van een wagen gebruik moeten maken, zoals artsen en reizigers zouden hun werk vlugger kunnen doen, meer verdienen en meer belasting kunnen betalen. Tenslotte is het ook niet moeilijk de automobilist, die zijn wagen alleen ge bruikt om van zijn buiten de stad gelegen woning naar zijn werkplaats of kantoor te komen, ervan te overtuigen dat hij meer dan de benzine-kosten spaart, door zijn wagen buiten de bebouwde kom te laten. De hedendaagse slakkengang is slecht voor wagen en mens. Het kost zenuwen, als men over vijfhonderd meter vijf minuten moet doen. De stoet van naar de stad trekkende auto's kan een lengte van veertien kilo meter bereiken. Het slopen van een gedeelte van de bin nenstad en steeds meer straten te verbre den, is te kostbaar omdat de onbebouwde vlakte aan parkeergeld niet veel opbrengt. XXXXXXXXXX<XX>XXXXXXXXXXXXXDOCOOCOCOCOOCCOOCOOCOCOOOOCX>C< 8 Dinsdag is te Amsterdam geveild de b inboedel van de vorig jaar overleden i röntgenoloog dr. G. Gaarenstroom. On- 8 der deze inboedel bevond zich ook een 8 kankerbestralingsapparaat, waarbij 65 milligram radium. Van medische zijde heeft men niet ge-8 tracht deze boedel te kopen, en 208 kwam het dat twee opkopers van hetl Waterlooplein, te weten de heren Ver-i maning en Van Alfen, deze gehele in-% ventaris, inclusief het radium, opkoch ten. Vandaag zullen zij een en ander uit de woning van de overleden arts halen en naar het Waterlooplein bren- 8 gen. 8 Bij navraag bij het Nederlands Kanker 8 Instituut bleek dat iedereen radium 8 mag kopen en dat tegen het gebeurde niets te doen is. Men geeft van de zijde van het Kanker Instituut echter vol- 8 mondig toe, dat radium-bezit in handen 8 van leken zeer gevaarlijk kan zijn. X)OCCC<XXXOD^COCOOGCODDC<XX>OCOO(XOOCOOOOCOGOOOCOOCOOOCOOC Ned. Herv. Kerk Aangenomen de ben. tot vic. te Zwarte- meer D. A. Cazemier, cand. te Schiedam. Bedankt voor Ede J. J. Poot te Delft. Beroepbaarstelling. De heren G. E. Bak ker, cand. te Amsterdam en ds. H. v. Coe- verden, pred. in algem. dienst te Utrecht, stellen zich beroepbaar. Beroepen te Beemster (toez.) J. R. Ha nenberg te Anlo (Dr.). Bapt. Gemeenten Beroepen te Leeuwarden. Arnhem J. Bosma, te Geref. Kerken Beroepen te Berkel en Rodenrijs D. Goumare te Grijpskerke (Zeel.) ADVERTENTIE Indien Uw winkelier onze diëet- pindakaas niet in voorraad mocht hebben, zend ons dan s.v.p. Uw adres en dat van Uw winkelier. Wy zullen er voor zorgen, dat de pindakaas p/o wordt bezorgd, Postbus 142 Amsterdam Kauwgum. President Eisenhower heeft weder een goede dag gehad. Hij werd fris en vrolijk wakker en pakte een doos met cadeautjes van drie kleinkin deren uit. Alle drie hadden in hun pak je kauwgum toegevoegd. Bezoek. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken Pearson is in Moskou aangekomen voor een bezoek van acht dagen. Hij is de eerste vooraanstaande staatsman van een land van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie, die sedert de koude oorlog Moskou bezoekt. Pearson is vergezeld van zijn echtge note en Canadese regeringspersonen. Verantwoordelijk. Pierre Poujade, de lei der van de Franse beweging tegen „on rechtvaardige belasting," die in staat van beschuldiging is gesteld „wegens het organiseren van verzet tegen belas tingbetaling," is langdurig door de rechter van instructie ondervraagd. Het Paleis van Justitie in Parijs werd zwaar bewaakt tegen mogelijke ongeregeld heden. Poujade zeide de volle verant woordelijkheid van zijn daden op zich te nemen. Hij zal 18 October weer ver hoord worden. Proefneming. De Britse natuurkundige en Nobel-prijswinnaar prof. C. F. Powell, die Russische atoomfabrieken heeft be zocht, heeft verklaard dat een synchro cyclotron van 37.000 ton, die aan de oevers van de Wolga wordt gebouwd, beschikbaar zal zijn voor proefnemin gen van Britse natuurkundigen. Zending. De eerste zending Russisch oor logsmateriaal dertien wagons muni tie zijn in Oostenrijk aangekomen. De komende dagen worden nog mitrail leurs, granaatwerpers en een twintigtal gevechtswagens verwacht. Studiereis. Zeven Sovjet-Russische jour nalisten gaan naar de Verenigde Staten voor een studiereis van een maand. Zij zijn van plan een bezoek aan president Eisenhower en vice-president Nixon te brengen. Dit is de eerste keer sedert de oorlog, dat een dergelijk initiatief door een groep Sovjet-journalisten is ge nomen. Levenslang. In Reading in het Britse graafschap Berkshire zijn drie Ieren tot levenslang veroordeeld wegens de over val met wapen- en ammunitieroof op het Britse militaire depót van Arbord- field in Augustus. De verdachten wei gerden te getuigen en wilden evenmin wel of niet schuld bekennen. Bevoegd. Honderd inheemse medicijn mannen zijn in Pretoria bijeengekomen om te spreken over de oprichting van een „universiteit voor medicijnmannen." Het eerste doel van deze oprichting zal zijn het opheffen van „onwettige uit oefening van het beroep van medicijn man" en het tweede het verkrijgen van een officiële erkenning door de regering. Val. Zes Russen, die zich van München op weg hadden begeven naar de Sovjet- Unie als gevolg van een Russisch am nestieaanbod, zijn na een kort verblijf in Oost-Berlijn van gedachten veran derd en opnieuw naar het Westen uit geweken. Een Amerikaanse woordvoer der verklaarde, dat het gezelschap tot de overtuiging was gekomen, dat de repatriëring een val was, De Russische geheime dienst trachtte de mannen aan te werven voor werk onder Russische ballingen of spionnage in West-Duits- land. Toerisme. De directeur van het Russische reisbureau „Intoerist" zal de volgende week een bezoek aan Engeland brengen voor besprekingen over toeristische reizen naar de Sovjet-Unie. Levensdroom. De oudste West-Duitse vrouw, mevrouw Louise Rissmann, die 106 jaren telt, is op kosten van een dag blad met een 73-jarige dochter van Berlijn naar Hannover gevlogen, waar mede een verjaardagswens van haar in vervulling is gebracht. Mevrouw Riss mann had gezegd, dat een luchtreis haar levensdroom was. Weerzien. De eerste groep Deense toeris ten is naar Moskou vertrokken. Onder de 115 personen bevindt zich mevrouw Schamscheff, de 72-jarige echtgenote van een voormalige commandant van de Tsjaristische vloot. De 90-jarige oud bevelhebber deed zijn vrouw uitgeleide. Zij wonen reeds 38 jaar in Denemarken en hebben de Deense nationaliteit ge kregen. Onbekend. Het sultanaat Oman heeft een verzoek om toelating tot de Arabische Liga gedaan. De vertegenwoordigers van Syrië, de Libanon en Jordanië moesten evenwel bekennen, dat zij niet wisten waar het sultanaat is gelegen en stelden een beslissing over het verzoek uit. Oman ligt in de Zuid-Oostelijke hoek van Saoedi-Arabië. DE SCHADE, die jaarlijks door motten wordt aangericht, is niet bij benadering te schatten. Deze uitspraak behoeft echter geenszins aanleiding voor het hele gezin te zijn om verwoed in de handen te klap pen, zodra in de kamer een motje ver schijnt. De vliegende motten zijn bijna altijd mannetjes, omdat de vrouwelijke exemplaren zich veelal kruipend voort bewegen om wol of zijde te vinden, waarin zij de eitjes kunnen deponeren. Al dat enthousiaste geklap om de vliegende mot zal dus als regel weinig effect sorteren. Maar er is nog een ander misverstand. Toen we zojuist zeiden dat de door motten aangerichte schade niet bij benadering te schatten is, was dit geen holle gemeenplaats, maar wrange werkelijkheid, omdat we niet zo zeer het oog hadden op de paar motten die de keratine van wol, zijde, haren en veren als voedsel voor hun larven hebben uit verkoren, maar op de motten in het alge meen. Hiertoe kunnen een kleine 2000 soorten vlinders worden gerekend, waar van een belangrijk deel hoogst schadelijk is voor allerlei oogstproducten van de meest uiteenlopende soort. Slechts enkele van deze motten-soorten hebben het op onze textiel voorzien. En egocentrisch als we nu eenmaal zijn, denken we bij het woord, mot altijd en uitsluitend aan die paar motten die voor ons van belang kun nen zijn terwijl we de talloos vele andere schadelijke soorten volkomen over het hoofd zien. Zo zijn wij! Maar terzake. De mot die we allen het beste kennen, is de kleermot, waarvan de larven het weefsel doorboren in de rich ting van de draden. Pas als ze zich gaan verpoppen, zetten zij zich vast en bijten gaatjes op de plaats van hun laatste maal tijd. De gaatjes zijn dus het vege teken van een veel grotere schade dan op het eerste gezicht blijkt. De vreterij van de larven aan wol en bont is overigens zó algemeen bekend, dat we daarop werkelijk niet nader behoeven in te gaan. Tot dezelfde familie behoort de tapijt mot, die bij ons niet algemeen is, maar wier taak - vaak m.et succes - wordt over genomen door de bontmot, waarvan de larve zich niet al leen met pelterijen voedt, maar tevens met wol, veren e.d., waarvan zij zich een stevig kokertje vervaardigt. Met dit kokertje verplaatst zij zich, zo als een kokerlarve dit in het water met haar huisje doet. Dit drietal, t.w. de kleer-, bont- en ta pijtmot (waarvan dus alleen de twee eer ste soorten voor ons van betekenis zijn) kan nog worden aangevuld met de hui denmot, die tot een andere familie be hoort en in ons land bovendien niet wordt aangetroffen. Dit dier leeft veelviddig in vogelnesten en in de haarvacht van aas, maar versmaadt evenmin wol en textiel. Maar daarmee hebben we de voor onze kleerkasten schadelijke motten dan ook gehad: welgeteld vier soorten van de bijna 2000! Een feit, dat zeker in het nadeel van deze motten pleii, is de bedriegelijkheid van hun namen. Want ze eten wat hun voor de mond komt, d.w.z. bontwerk, kle ren en tapijten, al naar de pot schaft, waarbij de meeste schade door de kleer mot wordt aangericht. Hoe kunnen we onze bezittingen tegen deze vandalen beveiligen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2