PROTEST Indonesische regering bindt strijd met hoge prijzen aan Invoer van rijst om woekerwinsten en hamstervoorraden tegen te gaan Geen Cité Universitaire in Amsterdam Het ontslag van baron Van Breugel-Douglas Stadsorganist speelde uit verzoeken van scholieren gevormd programma Het eigendomsrecht van Bata in Best Drieling te Schiedam Fraude bij innen van verzekeringspremies Beroering in Paraguay over politieke verklaring ^Brieven aan de redactie Nieuwe uitgaven 11 Gemeenteraad accoord met uitbreidingsplannen B en W Vlaamse Gaai trekt door voedselgebrek Directeur van „De Omme landen" vraagt ontslag Minister: „Ongeschikt als Ambtenaar Buit. Dienst" Zitting van de Hoge Raad Examens Zes maanden waarvan drie voorwaardelijk geëist Andere curatoren in faillissementen Interview van Perón Aanrijding met dodelijke afloop te Velsen berecht „Dodenrit" langs Haarlems bomen DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 (Van onze correspondent in Djakarta) Het blijkt de nieuwe Indonesische rege ring: ernst te zijn met de bestrijding van de duurte: op berichten van her en der over stijgende rijstprijzen, heeft zij bekend ge maakt dat vijftigduizend ton rijst in het buitenland is gekocht. De tussenhandel be grijpt dat hamsteren ditmaal onvoordelig kan zijn. Zoals reeds hier en daar is ge schied met de textiel zodra de huidige regering in haar samenstelling bekend werd en grossiers hun voorraad spuiden zo zal het ook wel met de rijst gaan, met als gevolg: opheffing van de tekorten en prijs daling. Als voornaamste volksvoedsel in het overgrote deel van de archipel, is deze graansoort tevens een soort waardemeter geworden. Als de rijstprijs stijgt, gaan de andere prijzen mee. Beheersing van de richtprijs door de overheid door dwingende maatregelen is onmogelijk. Tijdens de oorlog is in het geordende Nederland dui delijk gebleken hoe moeilijk het is voor de overheid in tijden van schaarste de pro ductie, distributie en consumptie van de voornaamste levensmiddelen in de hand te houden. In dit uitgestrekte eilandenrijk met een veel minder ervaren overheidsappa raat, kan men de prijs alleen drukken, door aanbod van rijst op de markt en steunen door opkoop bij landbouw of handel. Misoogst Dikwijls worden storingen in de rijstprijs plaatselijk veroorzaakt door transport moeilijkheden. Lang niet in alle streken van Indonesië, waar rijst het hoofdvoedsel vormt, wordt dit gewas ook verbouwd. Stokt de aanvoer, dan kan de prijs omhoog vliegen zoals dezer dagen in de tweede stad der lands, Surabaja, geschiedde. Het is op Java de droge tijd, maar geheel tegen de regel in is l}et eiland de afgelopen maan den door ruime regenval overspoeld. De oogst van allerlei voedingsgewassen van de tweede orde, voornamelijk cassave en mais, is daardoor, vooral in Oost Java, slecht uitgevallen, en de landelijke bevolking eet zelf de rijst die zij anders naar de stad zezidt. W anvervoer Bovendien zijn de spoorwegen overbelast. Gebrek aan steenkool is ontstaan doordat de mijnen op Sumatra wel is waar vol doende kunnen winnen, maar niet beschik ken over de nodige wagons om de brand stoffen af te voeren naar de havens, van waar het transport naar Java geschiedt. Dientengevolge hebben de staatsspoor wegen in de afgelopen maanden op Java de dienstregeling gevoelig moeten beper ken, waardoor een grote achterstand in het transport is ontstaan. Hierin kan het be richt omtrent de regeringsinvoer van rijst geen verbetering brengen, maar wel komen In de na-oorlogse jaren heeft men in gemeentelijke kringen te Amsterdam her haaldelijk plannen gemaakt voor het op richten van een Cité Universitaire, welke zou moeten komen in de daar speciaal voor te saneren voormalige Jodenbuurt. Woensdag zijn de universiteits-uitbrei dingsplannen door de gemeenteraad behan deld. Men is accoord gegaan met het voor stel van het college van B. en W. om het bestaande complex rond de Oudemanhuis- poort te moderniseren en uit te breiden, en wilde er niet toe overgaan een Cité Uni versitaire te stichten. Het uitbreidingsplan werd met 29 tegen 10 stemmen aangeno men. f Bijna drieëneenhalf uur heeft de raad besteed aan de bespreking van de nijpende huisvesting van de gemeente-universiteit, met als uiteindelijk resultaat dus dat de raadsleden accoord gingen met de in de nota aangegeven weg om uit de „noodtoe stand" te geraken: concentratie van de Alpha-faculteiten in het verbouwde en vergrote complex aan de Oudemanhuis- poort en van de wis- en natuurkundige fa culteit op het Roeterseiland achter de Sar- phatistraat. Over de huisvesting van de medische faculteit zal de raad zich nog uit spreken, als de betreffende nota van B. en W. straks in behandeling komt. allerwegen verborgen voorraden aan de dag. Juist nu de spoorwegen het vervoer niet aankunnen, is van te groter belang dat de regering heeft besloten tot afschaffing van de opcenten op de benzine-accijns, die haar voorgangster in Mei had ingevoerd en waardoor de benzineprijs met niet minder dan ongeveer driekwart was verhoogd. Als gevolg daarvan stegen de transportkosten, zodat het gehele prijspeil mede opgetrok ken werd. Nu deze verhoging teniet is ge daan, mag daarvan op zijn minst een af remming worden verwacht. Tevens wordt een verlaging overwogen van de prijzen van auto-onderdelen, ban den, enzovoorts, uitsluitend door verbete ring in de distributie te brengen. De indruk is ontstaan dat vooral een tekort aan deze goederen oorzaak is, dat ze vrijwel van de officiële markt zijn verdwenen en alleen zwart verkrijgbaar tegen het drie- of vier voud van de vastgestelde prijs. Vooral het aanschaffen van de autobanden is een toer. De capaciteit van de Amerikaanse banden fabriek te Bogor was een jaar of wat ge leden al onvoldoende, zodat aanvulling uit import nodig was. Het aantal auto's is snel toegenomen, maar deviezentekort nood zaakte tot inperking van de bandeninvoer. Barometer Twee aanwijzingen vorrnen een aardige economische barometer: de goudnotering en de (clandestiene) guldenkoers. De goud prijs wordt dagelijks bekend gemaakt en vertoont sedert het optreden der nieuwe regering een gestage daling. Opzienbaren der verloopt de zwarte guldenkoers, al is het moeilijk om daaromtrent betrouwbare gegevens te verzamelen omdat deze trans acties min of meer illegaal zijn. De laatste maanden was deze guldenkoers opgelopen tot één op 13,'^ tot 15, afhankelijk van de omvang der bedragen. Thans loopt het ge rucht dat niet meer dan één op d'A te maken zou zijn. De officiële koersverhouding is een op drie en in bepaalde gevallen een op vijf. Het blijkt dat het niet alleep de rege- ring ernst is met haar maatregelen ter be strijding van de duurte, maar bovendien dat het publiek dit beseft. De vogeltrek Door het buiige, winderige weer was er zo goed als geen trek. Aan de binnenduin- rand passeerden nog enkele lijsters en een witte kwikstaart. Aan de kop van de Zee weg was er geen trek, alleen zag men vlak onder de kust vijf Jan van Genten, waaronder een jong, dat nog hele maal donker was. Van waarnemers uit Duitsland, De nemarken en Zwe den vernam de vo gelwerkgroep, dat deze zomerde oogst van spar- en dennenappels slecht is, het geen ongetwijfeld het gevolg is van de slechte zomer van verleden jaar. Hierdoor ontstaat een groot voedseltekort voor di verse vogelsoorten, die van coniferenzaden leven. Dit is een der oorzaken van de in vasie van Vlaamse Gaaien, waarvan reeds melding werd gemaakt. Een tweede oor zaak is, dat door de buitengewoon mooie zomer in het Noorden de aanwas van jon ge vogels zeer groot is. Dit is de reden waarom vogels, die anders standvogels zijn nu genoodzaakt zijn naar andere voed- selgebieden te trekken. Ook verwacht men, dat de trek van de normale trekvogels veel groter zal zijn door het gunstige broedsei- zoen in Scandinavië. De heer F. de Boer, directeur van de Coöperatieve Melkproductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen heeft aan be stuur en commissarissen ontslag gevraagd als directeur van dit bedrijf per 1 Januari 1956. of zoveel vroeger respectievelijk later als mogelijk zal zijn. De directeur heeft de motieven voor zijn ontslag niet bekend gemaakt. Voor de op volging van de directeur zullen binnen kort sollicitanten worden opgeroepen. Voor het eerst in de geschiedenis loordt de zon - de bron van alle energie, welke de mensheid ter beschikking staat - door die zelfde, immer op vernieuwing uit- zijnde mensheid, gebruikt voor het opwekken van stroom in een telefoonlijn. De Bell-„zonnebatterij" die op deze foto wordt geïnstalleerd door een monteur van de Southern Bell Telefoon Maatschappij, is het middelpunt van een uitgebreide serie experimenten ten dienste van een nieuw soort telefoonverbinding op het platteland. Deze „batterij" ontworpen en vervaardigd in de Bell telefoon laboratoria, werd bij Americus in de staat Georgia op de telefoonlijn aangesloten en werd daar het eerste bruikbare apparaat om zonne-warmte om te zetten in een bruikbare hoeveelheid electrische stroom. Men noemt de „batterij" zeker vijftien maal zo sterk als de tot nog toe bekende en gebrui'tte toestellen van deze aard. De door het vernuftige apparaat opgewekte stroom-, welke niet direct voor telefoneren wordt gebruikt, hoopt zich op in een soort condensator, welke energie levert in periodes als de de zon overdag niet schijnt en des nachts. Minister Beyen heeft een nota aan de voorzitter van de Eerste Kamer aange boden over de zaak van baron Van Breu- gel Douglas, die indertijd eervol ontslagen is wegens ongeschiktheid als ambtenaar van de Buitenlandse Dienst. De nota be handelt het vervolgverslag van de com missie voor verzoekschriften uit de Eerste Kamer. In dat vervolgverslag wordt ge sproken van beschuldigingen tegen de baron. De minister maakt daar bezwaar tegen. Er is maar één beschuldiging zegt hy: ongeschiktheid voor de dienst. Die on geschiktheid is gebaseerd op een aantal gronden waaraan als zelfstandige feiten geen consequenties zijn verbonden. Het verslag van de commissie-Van Limburg Stirum heeft op de door haar aangegeven gronden als haar oordeel gegeven „dat iemand als de heer Van Breugel niet in de diplomatieke dienst gehandhaafd kan blij ven" en eervol ontslag aanbevolen. De mi nister heeft dat advies gevolgd. Het staat vast, aldus de minister, dat de ontslagene indertijd een verkeerde voor stelling heeft gegeven omtrent een aan gelegenheid die voor het departement van grote betekenis was bij de beoordeling zo wel van het gedrag als van de verblijfs vergoeding van de ambassadeur. De am bassadeur heeft onder meer getracht een transactie te doen in illegale roebels voor 3000 pond. „Men mag van leiders van de partementen verwachten", zegt de minister, „dat tot ontslag aangevoerde gronden welke lichtvaardig of ondeugdelijk blijken worden ingetrokken". Maar in dit geval is het belangrijkste argument, waarop tot on geschiktheid en vervolgens ontslag is ge concludeerd, duidelijk gebleken. Een ver der onderzoek in de kwestie kan tot preci sering van cijfers en dergelijke leiden, maar zou dan uitsluitend een materiële verandering der conclusies opleveren; het onderzoek zou de ongeschiktheid van de heer Van Breugel niet veranderen. Negentig procent van de Mexicaanse stad Chetumal is door een orkaan verwoest. Er zijn honderden doden en ontelbare gewonden. Op de bovenste foto een over zicht van de zwaar gehavende stad. Daar onder: vrouwen en kinderen uit Chetumal wachtend in een Mexicaans vrachtvliegtuig op hun evacuatie naar andere steden. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff, heeft vandaag conclusie geno men in de procedure om het eigendoms recht van een gedeelte van het Bata-con- cern en wel van de N.V. Schoenen- en Le- derwarenfabrieken Bata te Best. Destijds sprak de Amsterdamse recht bank als haar oordeel uit, dat Jan Bata, een in Sao Paolo in Brazilië woonachtige halfbroer van de in 1932 overleden eige naar van het wereldconcern, zich terecht de eigenaar van het concern beschouwt en dat de minderheid der aandelen van de aandelen van de N.V. Bata te Best, zijnde 225 aandelen van f 500, zijn eigendom zijn. Het gerechtshof te Amsterdam heeft f daarna dit vonnis bevestigd, tegen welk arrest de andere partij, een" neef van Jan Bata, in cassatie is gekomen. Het Nederlands Beheersinstituut, als be heerder van het vermogen, is in cassatie voor het eerst mede gedagvaard. De ad vocaat-generaal zei, dat dit ten onrechte was geschied. Krachtens het besluit vijan delijk vermogen moest Jan Bata als vijan delijk onderdaan worden beschouwd. Zijn vermogen was aan de staat overgegaan. Deze had dus als voornaamste opponent tegen deze vordering gedagvaard moeten worden. Aan Jan Bata is later onder ont bindende voorwaarde zijn vermogen terug gegeven. In deze zaak waren vier cassatiemidde len aangevoerd. Mr. Loeff oordeelde, dat geen hiervan tot cassatie kan leiden, wes halve hij concludeerde tot niet-ontvanke- lijkverklaring van het beroep voor zover gericht tegen het Nederlands Beheersinsti tuut en overigens tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal op 18 November arrest wijzen. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit: bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: „Geologie et Petrologie de la Region de Porto (Corse)" de heer H. W. van Tellingen, Amsterdam, met lof op proefschrift getiteld: „The Metabo lism of Amides and Amino acids in Etiola ted Seedlings of Lupinus Luteus L." de heer J. H. Venekamp, geboren te Haarlem. Can- didaatsexamen wis- en natuurkunde de he ren F. Köhne, Heiloo, P. Polak, Amsterdam. Bevorderd tot arts mej. A. C. A. Ligthart, Zandvoort; F. v. d. Valk, F. D. Bonebakker, J. H. W. den Drijver, F. Weinberg en A. W. M. Busch, Amsterdam. Artsexamen le ge deelte: mevr. L. A. Ruys-Jetsen, Aerdenhout; mej. S. M. Swartenberg, de heren J. A. Warn- dorff, P. Bos, E. S. A. Klatte, H. F. Langen- donk, B. Strebus, Amsterdam; J. W. A. Hu- bert, Bussum; E. J. P. Spaak, Zaandam. Groningen. Candidaatsexamen geneeskunde II a: H. R. Gol, Oudeschoot; H. Gerrmann, Groningen; H. B. Eenkema van Dijk, Hilver sum; W. van Gelder, Bergen (N.H.); H. F. Pasma, Bolsward; M. L. Malkiewicz, Gro ningen; P. Huizinga, Vught; J. H. Bakker, Hoogezand; Ch. Volmer, Almelo; A. H. Na- ber, Emmen; G. D. Algera, Heerlen en J. R. C. Balder, Groningen. Candidaats examen wis- en natuurkunde (f): H. van Oene, Zwolle. Nijmegen. Candidaatsexamen rechten: L. L. Crijns, Stein; R. H. L. Cornelissen, Nijme gen; P. A. Th. J. Hendrick. Candidaatsexa men geneeskunde (2e gedeelte): P. P. H. Al kemade, Naaldwijk; J. L. Baggen, Schins- veld; Th. K. A. B. Eskes, Assen; G. H. J. A. Feyen. Deventer; Th. H. Kolkman, Dieren; J. J. J. Mattousch, Venlo; J. B. M. Rensing. Doesburg; J. M. S. Schlüter, Knocke (België); A. M. T. E. Schmits, Nijmegen; mej. M. Th. J. M. Schreurs, Nuth. Leiden. Geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen mej. L. F. A. Granberg te Oegsügeest en de heren J. H. C. Geuse broek te Heerhugowaard en R. Houtsma te Franeker; doctoraal examen Ned. recht de heer E. Weygers te Amsteradm. Doctoraal examen scheikunde: de heer W. J. A. Maas kant te Leiden (cum lande)doctoraal examen biologie de heer J. de Melker te Den Haag; candidaatsexamen wis- en natuur kunde de heer J. T. Wiebes te Den Haag. Vannacht is in de dr. Noletstichting te Schiedam een drieling geboren. Het zijn kinderen van het echtpaar Versluis-Hol- laan, wonende Prins Hendrikstraat 44 te Vlaardingen. De kinderen wogen respectie velijk 1715, 1670 en 1260 gram. De namen zijn Arend Johannes, Adriana Alice en Maria Lutuina. De moeder maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Woensdagmiddag speelde George Ro bert op het orgel van Cavaillé Coll in de Haarlemse Concertzaal een programma, uit verzoeken van leerlingen van het Coorn- hertlyceum samengesteld. Hoewel zeer uit eenlopend van karakteristiek (evoluerend van Bach tot Jean Langlais, voi-mde dit programma een reeks composities die er wezen mocht. Het zijn beslist enthousiaste liefhebbers voor de orgelkunst die hier van goede smaak kwamen getuigen. Een vorige generatie van orgel-amateurs zou allicht wat zoetelijk, gemakkelijk in het ge hoor liggend en ongecompliceerd, gekozen hebben. Het is dus verblijdend dat er on der de Haarlemse jeugd een kern bestaat, die zich niet alleen interesseert voor orgel spel, doch deze kunst ook weet te waar deren naar haar positieve eigenschappen, zowel in de nieuwere als in de oudere stijl. Robert begon het middagconcert met een voortreffelijke vertolking van de Toccata en Fuga in d van Bach: hij gaf aan de Toc cata de losse zwierigheid, waar dit tempe- ramentrijke stuk om vraagt en hield de Fuga in een vlot maar strak tempo. Daar na hoorde men het Concert no. 4 van Handel, door Dupré bewerkt. Uit de do- rische Suite van Clérambault een Franse tijdgenoot van Bach speelde de organist drie fragmenten, die hij naar hun aard wist te kleuren met passende re gistraties. Opmerkelijk was de dialoog van een fluitregister plus veel bovenklan- ken en een „basse de trompette". Hedenmorgen stond een 60-jarige fa brieksarbeider uit Velsen voor de Haarlem se rechtbank, die ervan verdacht werd, dat hij als agent van een slachtverzekering fraude zou hebben gepleegd bij het innen en overmaken van de premies, waardoor een slager te IJmuiden voor ongeveer 120 benadeeld zou zijn. De officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat de grote uitbreiding van de sociale voorzieningen thans allerlei een voudige lieden de gelegenheid geven om zich te vergrijpen. Hij achtte dergelijke feiten voor mensen, die toch een vertrou wenspositie krijgen, zeer ernstig en eiste tegen de Velsenaar een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk. De verdediger, mr. R. K. P. Kalbfleisch, wilde het feit, dat overigens een geringe omvang heeft, niet verschonen, maar wel de aandacht vestigen op de bijzonder on gelukkige levensloop van de verdachte, die ten eerste een slechte gezondheid bezit en ten tweede tot nu toe in het slagersvak nog altijd pech heeft gehad. De raadman illustreerde dat met één van de ervaringen van deze man: hij kreeg een bedrag van 32.500 van de levensver zekering uitgekeerd en begon daarmee een soepkokerij, een instelling, die naar hij wist in België zeer populair was, maar die in Velsen in drie maanden tijd over de kop ging', waardoor hij al het geld weer kwijt was. De verdachte werkt thans bij de Haven stichting in IJmuiden en de raadsman ver zocht hem een voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak op 20 October. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem is wegens vertrek mr. H. Peters te Haarlem, vervangen als curator door mr. F. M. Oberman, advocaat en procureur te Haarlem, Kruisweg 63, in de navolgende faillissementen: P. C. A. van Ophem te Haarlem; K. Schuster te Haarlem; J. Dubbeld te Hoofd dorp; F. A. Piek te Haarlem; H. H. de Graaf te Haarlem en W. H. A. Revers te Haarlem. Mr. F. M. Oberman te Haarlem vervangt mr. Peters als bewindvoerder in de sur séance van betaling van: Th. H. A. Kamer te Haarlem. Wegens vertrek van mr. J. F. M. Schel - tensCharbo, advocate en procureur te Aalsmeer is deze als curator vervangen door mr. G. J. H. de Leeuw in het faillissement van de Naamloze Vennootschap Garage „Het Oosten" te Aalsmeer. Twee delen uit de „Suite Franchise" van de blinde organist Jean Langlais en waarachtig niet de gemakkelijkst in het ge hoor liggende (vooral het eerste niet) van dit omvangrijke werk, dat op het orgel van Cavaillé Coll bijzonder prachtig tot zijn recht kan komen, vormden wel het merk waardigste „verzoek". Robert zorgde dat men zich kon overtuigen van de betekenis dezer moderne muziek. Tot slot mocht men luisteren naar Cho ral I van César Franck, een onverganke lijk kunstwerk, dat de romantische orgel muziek op de eminentste wijze zal blijven vertegenwoordigen. Uiteraard was het Coornhertlyceum op het concert goed ver tegenwoordigd. Doch ook velen, die de schoolbanken reeds lang vaarwel gezegd hpbbeo, woonden deze interessante bespe ling bij.' - JOS. DE KLERK Ex-president Juan Perón van Argentinië, die dezer dagen in Paraguay is aangekomen waar hem politiek asyl is verleend, heeft aan United Press een interview toegestaan het „eerste en enige" dat hij zal geven, zoals hij het zelf uitdrukte. Perón beschouwt zichzelf nog steeds als de „grondwettige president" van Argenti nië. Hij zegt met geweld te zijn afgezet en sluit de mogelijkheid niet uit dat er een dag zal komen, waarop hij zal terugkeren in de Argentijnse politiek, maar voor het ogenblik wil hij in Paraguay blijven. Hij beweert trouwens geen geld te heb ben om naar Europa te gaan en daar „de toerist uit te hangen", ongeacht wat zijn tegenstanders mogen zeggen omtrent zijn „rijkdom". Perón erkent dat hij openlijk heeft aan geboden af te treden, maar dat hij zijn ontslag nooit heeft gepresenteerd aan het congres, de enige instantie die het zou heb ben kunnen accepteren. „De Peronistische partij heeft grote lei ders en beschikt over een machtige en ondernemende jeugd. Ik heb diep vertrou wen in haar toekomst. Ik liet haar een doc trine, een mystiek, een organisatie na. Het is ons uur niet. Maar als dat komt, zal het brute geweld dood zijn. Als wij optre den zullen wij weer, zoals altijd, winnen met zeventig percent van de stemmen," aldus beweerde Perón. Volgens Reuter is in Paraguay een storm van protesten gerezen als gevolg van be richten, volgens welke ex-president Perón van Argentinië in Asuncion verklaard heeft dat hij niet is afgetreden, doch met geweld afgezet. Men acht deze politieke verklaring een flagrante schending van het asylrecht. De vijf rechters van het Argentijnse op perste gerechtshof en de openbare aankla ger van dit hof zijn Woensdag bij rege ringsdecreet ontslagen. Onder de rechters bevindt zich een vooraanstaande katholiek, Thomas Casares, die eerder dit jaar mee hielp bij de verdediging van de kathedraal van Buenos Aires tegen Peronisten, een feit waarvoor hij bedreigd werd met een aanklacht door het congres. Waarnemers zien in het ontslag van rechter Casares een aanwijzing van groeiende linkse invloed in de aanvankelijk uiterst rechtse regering. Hoewel Casares door katholieken beschouwd wordt als een symbool van verzet tegen Perón, hebben naar verluidt personen van de linkervleu gel Casares' ontslag geëist, omdat hij bijna tien jaar trouw is gebleven aan de afge zette president. De Argentijnse regering heeft een com missie ingesteld, die een onderzoek moet instellen naar de wijze, waarop vele Pero nistische parlementsleden gelden vergaard hebben. Professor Ronald Richter, de Oostenrijk se atoomgeleerde, die door president Perón indertijd naar Buenos Aires werd ontboden, is gearresteerd. De Argentijnse regering heeft thans een onderzoek ingesteld naar wat er gebeurd is met de 14.660.000 gulden welke werden uitgetrokken voor het atoom project van de regering-Perón. Twee professoren in natuurkunde hebben Richter ondervraagd en daarna werd zijn arrestatie gelast. Schrijver Curzio (Kaputt!) Malaparte heeft in het zonnige Capri een bewolkte belofte afgelegd; hij zal in October per fiets van New York naar San Francisco rijden. Wanneer ge bedenkt, dat de trein daar vier nachten voor nodig heeft, dan begrijpt ge dat zulks geen miezemauzen is. De heer Malaparte heeft met dit voor nemen wat vóór; hij zal deze moeizame reis ondernemen bij wijze van protest tegen de lakse luiheid van de moderne mens, de mechanisatie van alles en de invasie van de automobiel in de menselijke existentie. Moge ik hier aan toevoegen, dat ons aller Curzio zevenënvijftig jaar is, dat zijn lijf arts hem op dit fietsend voornemen heefc onderzocht en dat deze hem daartoe in staat bevonden heeft. Als ik de afschuwelijk-onrechtvaardige gedachte aan propaganda van de heer Malaparte voor de heer Malaparte, als al te kwaaddenkend en ongepast, verre van mij werp, dan zie ik geen enkel practisch nut in deze hijgerige prestatie. Ik kan mij niet voorstellen, dat de mensen, bij de aankomst van de gevreesde man in San Francisco, hun auto's in het water werpen, het elec trische licht, de sigarenaanstekers en de tévé-toestellen gaan afschaffen en tot het ongemechaniseerde bestaan van schaap herder en hypotheekbewaarder gaan terug keren. Maar toch zit er als symbolische krachtsinspanning zóveel in, dat ik er be wondering voor heb. Ik laat Curzio niet alléén de kastanjes uit het vuur der mechanisatie halen. Wes halve ge mijnerzijds verwachten moogt: a. een reis op een houtvlot van Delfzijl naar Tahiti als protest tegen de gramofoon; b. het (persoonlijk) rollen van een ton (houts; niet gouds) tegen de flanken van de Himalaya als protest tegen de uitvinding van de boekdrukkunst (behalve voor zo verre deze ten goede komt aan de uitgave van de boeken van Curzio Malaparte en mij. c. het afleggen in hinkstapsprong van de afstand WirdumMonte Carlo als pro test tegen de bromfiets, de publiek-rech- terlijke bedrijfsorganisatie en het electri sche scheer-apparaat; d. het twintig maal achter elkaar be klimmen van de Utrechtse dom als (sym bolische) antipathie-betuiging tegen het buskruit, de tiende penning en het kapi talistische stelsel. Baat het niet, dan schaadt het niet. Maar ik verwacht dat Curzio's en mijn krachts inspanningen zóveel invloed op de open bare mening zullen hebben, dat, ofschoon het electrische licht zal blijven branden en het buskruit zal blijven ontploffen, de tien de penning zal worden afgeschaft en de oplagen van ons beider verzamelde werken duizelingwekkend zullen stijgen. ELIAS Beverwijks chauffeur kreeg een maand hechtenis De Haarlemse rechtbank heeft hedenmor gen een 33-jarige Beverwijkse chauffeur, die op 9 Juli van dit jaar in de bocht van de Driehuizerkerkweg en de Zeeweg in de ge meente Velsen een motorrijder aanreed, ver oordeeld tot een maand hechtenisstraf en twee jaar ontzegging van zijn rijbevoegdheid. Er was drie maanden en twee jaar ontzeg ging tegen hem geëist. De chauffeur was met zijn vrachtauto vól komen aan de linkerzijde deze gevaarlijke bocht doorgereden en daardoor plotseling met de motorrijder geconfronteerd, die niet meer te ontwijken viel. De motorrijder was zes weken later aan zijn verwondingen over leden. De commissie voor Hout en Plantsoenen uit de Haarlemse raad heeft Woensdag middag de jaarlijkse „dodenrit" gemaakt langs de bomen welke in de komende maanden op grond van hun toestand door de directeur van de dienst van Hout en Plantsoenen rijp voor de bijl worden ge acht. Het zijn er in totaal 27, waarvan de kleinste helft in de Hout staat. Het betreft in het stadsbos onder meer een paar zeer bejaarde bomen, zoals ongeveer honderd jarige beuken en een honderdvijftigjarige eik. Tot de slachtoffers die zeker uit het straatbeeld zullen verdwijnen daarvan staat het uiteraard aan B. en W. nog uit te brengen advies van de raadscommissie zo vast als een boom behoort ook de vertrouwde kastanje bij de Zijlbrug. Die kastanje is namelijk dood, zodat daar geen discussie over mogelijk is. De commissie is er dan ook gisteren alleen maar langs gereden, terwijl men bij andere exem plaren de malse regen niet schuwde en de auto's verliet om de motieven van de direc teur van Hout en Plantsoenen uit eigen waarneming te onderschrijven. Vele Haarlemmers zullen de Kastanje op de viersprong van Zijlstraat, Zijlbrug, Zijl vest en Kinderhuisvest node missen. Hij fungeerde jarenlang als verkeersagent. (Verkort weergegeven) Invloed. Bij het einde van deze uitzon derlijk fraaie zomer en herfst vraagt men zich onwillekeurig af in hoeverre deze zo ongebruikelijke weersgesteldheid moet worden toegeschreven aan de nog altijd, spijts alle waarschuwingen voortgezette proefnemingen, door geleerden en militai ren in Rusland en Amerika met de zoge naamde atoombom genomen. HANS DULLER Naschrift: Een vraag die alleen weten schapsmensen kunnen beantwoorden. En deze deskundigen blijven vooralsnog star bij hun mening dat de weersgesteldheden geen invloed van de atoomontploffingen ondervinden. Ook al zijn er verschijnselen die het tegenovergestelde doen vermoeden (Red.) „Adventskalender" door C. Covens (Van Gorcum, Assen). Een vernuftige aanpassing aan het kinder lijk gedachtenleven demonstreert deze adventskalender voor kinderen, die bij de belangrijke data luikjes vertoont, waardoor heen een toepasselijk tafeleertje zichtbaar wordt. Het is een combinatie tussen knutsel werk, devotie en begrip voor de hoogtijdagen van het jaar, met een bijbehorend boekje •Ga je mee naar Bethlehem?" en een Kerst boekje in prettige verhaaltrant geschreven door C. Cosens en R. Oostra.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7