Uitgaan in Haarlem Expositie in Huis van Looy Donderdagmiddag geopend Agenda voor Haarlem M. £ucai" juAilcdt „Kinderogen glunderen weer" Duitsland kan in Genève niet herenigd worden, zegt Pravda Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! Koningin Juliana bij film voor de Unicef Klachten over de Belgische Luchtmacht Bobby Althoff met zijn dieren naar Nederland Europese veiligheid en ontwapening moeten besproken worden ("Hoe is het ontstaan? DURABLE Breiwol Het Spaarne in beeld Zuurstoffabriek te Alblasserdam in brand Tal van gaaien op doorreis in ons land VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 3 Van wie is die stem? Twee generaals met pensioen Gelukkig slot na tragische dooltocht door Zweden „Curacao" voor Frankrijk OVERTOOM breit zéér voordelig uit m Probleem van deze tijd: schoonheid sparen zonder stad tot museum te maken Brandweer machteloos door gevaar van ontploffingen De vogeltrek Tijdens een speciale voorstelling in het Haagse Metropole-theater, waarby Ko ningin Juliana, een drietal ministers, am bassadeurs en vele andere autoriteiten aan wezig waren, is Donderdagmiddag de film „Kinderogen glunderen weer" vertoond, welke Danny Kaye in opdracht van de Unicef heeft vervaardigd. Overeenkomstig de bedoelingen geeft het een beeldverhaal van de activiteiten, die het Kinderfonds der Verenigde Naties ontplooit. Dit fonds stelt zich namelijk ten doel met mede werking van de betrokken regeringen, kin deren die ondervoed zijn of lijden aan malaria, tuberculose of framboesia waar ook ter wereld versterkende middelen en geneeskundige hulp te verschaffen. Enig politiek aspect is het fonds vreemd.- De in komsten worden verkregen uit vrijwillige bijdragen van regeringen, particuliere or ganisaties en personen. In 1954 hielpen reeds 61 regeringen tot een bedrag van f 50 millioen. Voor 1955 is de begroting zelfs vastgesteld op f 80 millioen. Wat dit werk betekent leert men het beste uit cijfers. In 1955 ontvingen onge veer 2.700.000 kinderen in 36 landen melk en ander voedsel via de Unicef. In 1955 ook stelt men zich voor 15 millioen kin deren tegen tuberculose in te kunnen enten, 8.700.000 moeders en kinderen met DDT tegen malaria te beschermen, 2 mil lioen moeders en kinderen te behandelen voor framboesia en verwante ziekten en dusdoende een geregelde gezondheidszorg in het leven te roepen, die dan door de regeringen wordt overgenomen. Een beetje hulp van de Unicef heeft een grote uit werking van blijvende betekenis. Het kost de UNO slechts twintig cent om een kind tegen tuberculose te beschermen. Een in jectie met penicilline kosten vijfen dertig cent geneest een kind van fram boesia! Dat het fonds een waarlijk heil zaam werk verricht hoeft dus geen betoog. Nochtans was dit betoog voor de velen, die onkundig zijn van het bestaan en de verrichtingen van het Kinderfonds hard nodig. De film „Kinderogen glunderen weer", poogt in die leemte te voorzien. Zij doet dat, aldus onze filmredacteur met be trekkelijk weinig woorden: de beelden ver tellen en worden hoogstens geaccentueerd met ietwat ironisch commentaar. Men ziet er Danny Kaye op reis naar het Verre Oosten om in de onontwikkelde gebieden het werk der Unicef-teams gade te slaan. Zoals een rechtgeaarde documentaire past, steunt de film vooral op de montage en die is soms zeer geestig, soms zeer scherp. Heel wat kinderkopjes verschijnen voor de lens: vertedering heeft men allerminst ver meden. Maar en passant krijgt men toch wel een indruk van de uitgestrektheid van het werk, dat het Kindernoodfonds ver richt, al had menige situatie navranter ge schetst mogen worden. De opname van een met zweren van framboesia overdekte jongen, die na een penicilline-injectie in veertien dagen tijds dit vreselijk ongemak kwijt is, spreekt bijvoorbeeld zeer sterk aan. Daarvoor kunnen de fotografische scènes gerust wijken. Een knap staaltje montage treft men aan wanneer Danny Kaye wordt uitgespeeld tegen een dokter. De dokter onderzoekt de kinderen naar verborgen ziektes. Danny Kaye onderzoekt of ze nog kunnen lachten. Wel, ze kunnen lachen! De levensblijheid overheerst in deze film. Ze is op deze wijze in elk geval een heel gezond betoog. Dat Danny Kaye de lachers gisterenmid dag op zijn hand had, bleek wel bij zijn manipulaties tijdens het optreden van een kinderensemble, dat enige kleppermarsen speelde. Voor de dirigent was er bijna geen beginnen meer aan om zijn schare serieus in toom te houden. De zaal amuseerde zich kostelijk met de vergeefse pogingen van de filmkomiek zelf de kleppers te hanteren of de dirigent in zijn taak te ondersteunen. Danny Kaye was echter wel ernstig toen hij over het werk van de Unicef sprak. VRIJDAG 7 OCTOBER Studio: „Notorious", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Luxor: „Papaveri", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Avontuur in Hongkong", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Haven der Begeer te", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Om het goud der Inca's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Eskader 8 keert terug", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 18 jaar, 7 uur. Concertgebouw: 19.30 uur, N. Ph. O. eerste Jeugdconcert, o. 1. van Mar. Adam. Wilhelminastraat 22: Ver. van Spir. „Het Licht", 20.15 uur. Nassauplein 8: Lezing Theosofische Vereniging, 20 uur. Frans Hals- musuem: 20 uur, Volksuniversiteit: muziek- cursus P. Chr. van Westering. ZATERDAG 8 OCTOBER Studio: „Notorious", 18 j„ 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Papaveri, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Avontuur in Hongkong", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ha- van der Begeerte", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Om het goud der Inca's", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace, „Eskader 8 keert terug", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ge jaagd door de wind", 18 jaar, 2 en 7 uur. Stadsschouwburg, 20 uur: Hoofdstad Operette met „Hör' mein Lied, Violetta", van Oscar Strauss. II.K.B., Tempeliersstraat, 15 uur: Judo-demonstraties door Zuid-Koreaanse grootmeester. Danny Kaye probeert de kleppers tot grote vrolijkheid van de kinderen uit het koortje „De Haagse Ooievaartjes", die Donder dagmiddag in het Metropole-theater met de filmkomiek op het toneel kwamen. Tijdens een persconferentie des morgens was trouwens al gebleken, dat het hem zeer ter harte gaat. „Kinderen gedragen zich overal hetzelfde", vindt Danny Kaye en: „Als wij ze nu in de steek laten is er over vijftig jaar voor hen geen wereld meer. Het is erg om hen te zien lijden. Door de Unicef kunnen we hen helpen. Ik heb nog nooit iets met zoveel plezier ge daan als deze film maken voor het Kinder fonds!" Schenking van Koningin aan Unicef Koningin Juliana heeft vandaag aan de stichting Nederlands Comité Unicef een belangrijke gift geschonken. COXCCCCCOCOCCCOXCCCC<XX)COOCOOCOCODOOCOOO<XXX3CCCCOCOCCO De film „Kinderogen glunderen weer" g die Danny Kaye maakte voor het kin- dernoodfonds der verenigde naties (Uni- 8 ted Nations International Children's Emergency Fund) is voorzien van Ne- derlands gesproken commentaar. Bin- nenkort worden bijzonderheden bekend p gemaakt over een prijsvraag om te ra- i den van wie de stem is, die dat com- mentaar uitspreekt. „Een bekend Ne- y derlander". Dat is alles wat de raders 8 8 mogen weten. Moeilijk, zo menen wij, b zal dit raadsel wel niet zijn. p ooccoaxxx»oocxx)oooooooocioooooocoooooooooooooo®x>ooooooo Twee generaals van de Belgische lucht strijdkrachten, Duchateau en Niset, res pectievelijk chef v-an de dienst voor de bevoorrading en chef van het personeel, zullen op eigen verzoek met pensioen gaan. Het blad „La Libre Belgique" schrijft, dat het heengaan van de generaals ver band houdt met de publicaties die de laat ste tijd in de pers zijn verschenen over de situatie bij de Belgische luchtmacht. Hierin werd geklaagd over een gebrek aan coördinatie tussen de verschillende dien sten en het ontbreken van onderdelen voor straaljagers, waardoor deze veel te lang aan de grond moeten blijven. Ook de levering van de nieuwe straaljagers van het type „Hunter" zou in een te langzaam tempo verlopen. Verder zou eveneens het gebrek aan personeel bijdragen tot de thans bestaande crisis bij de Belgische luchtstrijdkrachten. In een artikel op de voorpagina beweer de het genoemde blad laatst, dat 60 pro cent van de 440 Thunderjets en Meteor Fighters die België bezit niet wordt ge bruikt wegens gebrek aan reserve-onder delen en het langdurig oponthoud in de technische voorzieningen. Op de meeste bases moeten de piloten „queue" maken om een kans tot vliegen te krijgen en door het te gering aantal vlieguren gaat hun vaardigheid achteruit. MALMÖ (United Press) De droeve ge schiedenis van 17 Nederlandse circusdieren en hun dresseur, Bobby Althoff, die 1300 kilometer door Zweden trokken nadat het circus Möller, waar Althoff werkte, deze zomer failliet raakte, zal toch nog een goed slot krijgen. Het Nederlandse consulaat in Malmö zal de overtocht naar Nederland betalen, maar de reiskosten zullen later vergoed worden door de heer Ackermann, directeur van het Grand Cirque International dat op het ogenblik zijn tenten in Zeist heeft opge slagen. Althoff heeft destijds de dieren van i Ackermann gehuurd. Toen circus Möller twee maanden ge leden failliet ging, terwijl Möller Althoff nog een bedrag van 15.000 gulden schuldig was, besloot Althoff zijn dieren twee leeuwen, drie Siberische beren, tien paar den, een kameel en een lama koste wat kost terug te brengen naar Nederland. Zo trok hij met zijn dieren 1300 km naar Zuid-Zweden. Deze merkwaardige tocht kreeg in Zweden grote belangstelling en door voorstellingen te geven in de Zweed se stadjes en dorpen, die op zijn route lagen, wist Althoff tenslotte genoeg geld bij elkaar te krijgen om de dieren verder per trein naar Malmö te laten transpor teren. Op 26 September kwamen de 17 dieren daar aan, waarna de plaatselijke ruiterclub in deze stad voor onderkomens voor de dieren zorgde. Door opnieuw voorstellingen te geven wist Althoff geld voor voldoende voedsel voor de dieren te verdienen. Het Nederlandse consulaat zei vorige week toe de reiskosten naar Nederland te willen voorschieten, wanneer eerst be wezen was, dat het hier inderdaad dieren uit een Nederlands circus betrof. Hiertoe kwam directeur Ackermann persoonlijk over naar Malmö en vanmorgen om 10.50 uur vertrokken de dieren dan met de trein- boot „Malmöhus" uit Zweden. Vervolgens zullen zij per vrachttrein rechtstreeks naar Zeist vervoerd worden. Gistermiddag is op niet officiële wijze de motortrawler „Curagao" gebouwd voor rekening van de N.V. Visserij Maatschappij „Batavia" op scheepsbouwwerf „De Indus trie" van D. en Joh. Boot N.V. te Alphen aan de Rijn te water gelaten. Deze motor trawler, die verkocht is naar Frankrijk, heeft als hoofdafmetingen: lengte over alles 38,65 meter, breedte: 7 meter en een holte van 3.80 meter. Het visruim krijgt een capaciteit van 2000 kisten vis terwijl dit ruim tevens automatisch gekoeld v/ordt door middel van koelspiralen. In de motorkamer worden opgesteld een 660 pk. 4 tact „Industrie"-motor met Kuy- pers reductie 2 1, een 150 pk. - Deutz hulpmotor en 2-20 pk. „Samofa" hulpmo toren voor respectievelijk hulpagregaten, dynamo's en Westing-House koelcompres- sor. De accommodatie voor de 17-koppige bemanning is verdeeld over 5 verblijven. LONDEN/MOSKOU (UP/Reuter) De Pravda, het officiële orgaan van de Rus sische communistische party, zegt by het zes-jarig bestaan van Oost-Duitsland dat er geen hoop is de hereniging van Duits land te verwezenlijken op de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken in Genève. „Het herenigen van Duitsland vergt tyd. Daarom mag men het succes van de conferentie in Genève niet afhan kelijk stellen van de eenwording van Duitsland". Aan „zekere kringen" in het Westen geeft het blad de waarschuwing dat elke poging tot „onderhandelen uit kracht tot mislukking is gedoemd". „Zij die de hoop koesteren het vraagstuk op te lossen ten koste van de Duitse democratische repu bliek, hebben het bij het verkeerde eind", de arbeiders zullen hun democratische ver worvenheden niet opgeven om andermaal het juk van de kapitalisten en grootgrond bezitters op de schouders te nemen". „In Genève moeten de ministers niet naar onenigheden zoeken, maar trachten hun standpunten dichter bij elkaar te brengen over internationale kwesties als ontwapening, verbod van atoom- en water stofwapens en verzekering van de Euro pese veiligheid", aldus de Pravda. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, is optimistisch gestemd over de conferentie, hoewel hij beseft dat er moeilijkheden overwonnen moeten wor den. In een gesprek met zijn Canadese collega, Pearson, die een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, zei Molotov er op te vertrouwen, dat op de conferentie iets zou kunnen worden gedaan om het tempo van de verbetering der internationale betrek kingen te handhaven. Pearson deelde na zijn gesprek met Molotov aan verslag gevers mee, dat de Russische minister had gezegd, dat de toekomst van Duitsland het grote probleem voor de conferentie was, doch hij had het Sovjet-standpunt her haald, dat „hereniging van Duitsland af hangt van de instelling van een collectief veiligheidsstelsel". Mikhail Soeslov, plaatsvervangend secre taris der Russische communistische partij, en voorzitter der commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Sovjet- parlement, heeft te Oost-Berlijn verklaard dat de West-Duitse regering moet inzien dat de eeenheid van Duitsland niet kan worden verwerkelijkt, wanneer niet met de Oost-Duitse autoriteiten wordt samen gewerkt. De Westelijke mening, dat een welslagen van de conferentie in Genève afhankelijk is van een oplossing van het vraagstuk der Duitse hereniging, acht Soeslov onjuist. Schuitje varen, theetje drinken Varen wij naar de Overtoom, luidt de aanhef van een bakerrijmpje, waarin met de Overtoom bedoeld wordt de indertijd vermaarde uitspanning bui ten Amsterdam, waarnaar de bekende verkeersweg in de hoofdstad is genoemd. Een overtoom is de benaming voor de plaats waar men door middel van een windas vaartuigen sleepte over een dam, die twee wateren scheidde. Het woord is synoniem met overhaal en overtocht. Het woord toom betekent: riem, teugel en vandaar ook: twee dieren die met één teugel worden bestuurd, dus: span. Daarna wordt toom, evenals het Engel se team, ook gebruikt voor: groep en speciaal voor: broedsel, worp. Men spreekt van een toom kippen, een toom ^biggen. MUZIEK Vrijdag 7 October, Concertgebouw, 19.30 uur: Jeugdconcert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam. Solist Gerard Hengeveld piano. Uitgevoerd worden Le Festin de 1' Araignée, Roussel en piano- concert nummer 2 van Rachmaninoff. Zondag 9 October, Huize Hesmerg, 20 uur: Concert met medewerking van de Ameri kaanse cellist Karmit Moore. Maandag 10 October, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Maandag 10 October, Concertgebouw, 20 uur: Stefan Askenase, piano, brengt een Cho- pin-programma ten gehore. Woensdag 12 October, Concertgebouw, 15 uur: Gratis orgelconcert door de stads- organist George Robert, die werken van J. S Bach, F. Couperin, C. Franck, A. de Klerk en A. Guilmant zal spelen. Woensdag 12 October, Concertgebouw, 20 uur: Opera Italiana (spectacle coupé). Solisten: Silvana Brandolini, sopraan, Ma- risa Morel, sopraan, Gino Orlandini, bari ton, Luigi di Stefanis, tenor. Begeleiding: Henk Bijvanck, piano. Programma: Bar bier, Butterfly. La Tosca, La Bohème. Woensdag 12 October, Concertgebouw, 20 uur, Tuinzaal: Concert door het vrouwen koor Z.I.G.E.A. onder leiding van Rie VringServaas. Begeleiding mevrouw W. P. Strenger—v. d. Velden, piano, en de heren J. Poolman, fluit en A. Butter, hobo. Donderdag 13 October, Frans Halsmuseum, 20 uur, Kamermuziekavond onder auspi- ADVERTENTIE In aanwezigheid van een uitermate ge ring aantal belangstellenden waarbij ook deze keer geen officiële vertegenwoor digers van het gemeentebestuur van Haar lem aanwezig waren in tegenstelling tot B. en W. van Heemstede die door de ge meentesecretaris, de heer T. M. Schelling, waren vertegenwoordigd werd Donder dagmiddag in het Huis Van Looy de be koorlijke expositie uit de „historisch-topo- grafische atlas" van het Haarlemse ge meentearchief „Het Spaarne van Haar lemmermeer tot IJ" geopend. Nadat de gemeente-archivaris, mejuf frouw dr. G. Kurtz, een kort woord van welkom had gesproken, hield de waarne- ADVERTENTIE HET WAS in het jaar 1880 dat een aantal leerlin gen van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam een debatclub oprichtte. Naar de be schermheilige van de schil ders werd de club „St. Lu cas" genoemd. In een café- Ij e aan de Amstel, niet ver van de Hoge Sluis, kwam men bij elkaar. Gediscu teerd werd er. Ook echter werden eikaars krachten gemeten op het groene la ken. Dit en nog meer ver telde ons de schilder Bart Peize voorzitter van „St. Lucas" bij de opening van de tentoonstelling in het Stedelijk Museum le Amsterdam van deze nu dus 75-jarige vereniging van beeldende kunstenaars. Hij vertelde van een strijd die in deze vereniging gevoerd werd tussen de „bruinen en de „blauwen" voorstanders van respec tievelijk een donker en een licht palet. Later ging het er in „St. Lucas" zo hevig niet meer toe. „St. Lucas" werd een brave vereniging van grotendeels wel gede gen schilders. Het zijn de Amsterdamse Joffers ge weest, die meestal de ge middelde kwaliteit van de exposities hoog genoeg maakten mu de bezoeken intereK houden. Men vree zich oa dp oorlog dan ook af, of het nu echt nog wel verant woord was zalen van het Stedelijk Museum beschik baar te blijven stellen voor exposities van dergelijke verenigingen. Een museum voor moderne kunst dient werk van grote kwaliteit te tonen en voorbeelden van die uitingen, die ons ty pisch voor de eigen tijd lijken te zijn. Men moet erkennen dat „St. Lucas" aan deze voorwaarden maar weinig voldeed. Er kend werd echter ook de economische noodzaak tot het vertonen van eigen werk voor al die beeldende kunstenaars die, al waren ze niet zo belangrijk, toch genoeg hun best deden. Vóór de uitbreiding van het Stedelijk Museum al zag men bij „St. Lucas" in, dat er, wanneer men zich wilde blijven handhaven, verandering diende te ko men. Men zocht naar nieuwe leden, wier werk leven in de brouwerij kon brengen. En zo verraste „St. Lucas" ons enige jaren geleden met een groep werken van voornamelijk nabij Den Haag gevestigde beeldhouwers. Later kwa men er ook schilders bij, figuren die men in dit ge zelschap niet meer had ver wacht. Zelfs enkelen, die zich ckj> da ^bptract" ga- noemde kunst richtten. Voor deze expositie werd eerder ruimte beschikbaar gesteld dan men verwacht had. De korte tijd van voorbereiding maakte het juist enige van die beeld houwers te moeilijk nog in te zenden. Te bewonderen valt dan een mooi gesloten groep „Moeder en kind" van Jan Wolkers en inte ressant is het werk van Ubbo Scheffer en Aart van den IJssel, die beiden voor zichtig in abstraherende zin werken. Een nieuwigheid is bij „St. Lucas" ook cera- misten mee te laten expo seren. Met een Bert Nien- huis, een Dirk Hubers en het samenwerkende paar Louise Rubbens en Rijk van Scherpenzeel heeft men zeker succes. Ten aanzien van de schil- werkelijk al te veel nog dat eigenlijk „kitsch" genoemd mag worden. En dat drukt op het genieten van wat hier goed genoemd kan worden: voor mij het werk van de Amsterdamse Jof fers, Jan Sluyters, G. Lan- geweg, Theo Swagemakers, Jean Paul Vroom en W. Witjens. De tentoonstelling wordt gesloten op 23 October. BOB BUYS mend voorzitter van de schoonheidscom missie, de architect H. W. van Kempen, de openingstoespraak. Hij verklaarde, dat deze tentoonstelling voor hem een open baring was geweest door de geweldige en belanghebbende hoeveelheid documentatie materiaal dat was tevoorschijn gekomen. Het Spaarne mocht dan als rivier een traag stromend water zijn geweest analoog aan de Amstel, het verloochende door tal van fraaie, gelukkig nog niet „geabnor- maliscerde" bochten in de stad zijn af komst niet. Uit de thans geëxposeerde kos telijke serie prenten kan men afleiden hoe veel er is verdwenen of ontluisterd: van de molens is er nog maar één over spre ker releveerde in dit verband de „Adriaan" van de brouwerijen resten nog slechts enkele gebouwen of fragmenten daarvan. De gemoedelijke hijskraan bij De Waag is ook verdwenen en in vele gevallen herin neren nog slechts namen Gravestenen- brug, Eendjespoortbrug, Overtonstraat aan een vroegere situatie. De bochten brengen spanningen in het stadsbeeld, welke overigens niet door iedereen op gelijke wijze worden gewaar deerd, gezien de onsterfelijke discussie over de Bakenessergracht. Natuurlijk moet men van Haarlem geen museum willen maken, maar de voortschrijdende ontwik keling legt grote verantwoordelijkheden op de schouders van de gemeentebestuur ders. Het gaat er immers om de aanpas sing van de stad aan het moderne leven met zo min mogelijk schade aan de histo rische schoonheid te doen verlopen. In dat opzicht zijn er in het verleden nogal eens misstappen begaan, zoals door de bouw van het warenhuis op de hoek van de Korte Veerstraat en het Spaarne en door de bebouwing bij de Langebrug. Straks staat men voor de noodzaak van de uitbreiding van de Mariastichting langs het Zuider Buiten Spaarne, ook dat zal in de gegeven situatie een probleem zijn. Vele belangen strijden op dit punt met elkaar en van alle betrokkenen wordt de uiterste zelfbeheersing en krachtsinspan ning gevraagd om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Soms is het trouwens niet een kwestie van het behouden van een oud gebouw, maar ook de vraag: wat komt er voor in de plaats. Daarbij moet men in het oog houden, dat een schoon heidscommissie bijvoorbeeld geen schep pend werk kan doen. De tentoonstelling „Het Spaarne van Haarlemmermeer tot IJ", zo besloot de heer Van Kempen, toont de rijkdom van aan de ders zal men veel strenger moeten gaan jureren. Er is'het gemeente-archief, herinnert schoonheid van het verleden en maakt een vergelijking met het heden mogelijk. Het is van belang, dat velen haar gaan zien, niet alleen ouderen, maar ook jongeren, zoals scholieren. Zij is belangrijk voor de bewoners, bestuurders en toekomst van Haarlem. Omstreeks half acht vanmorgen is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit gebroken bij de Acetyleen-Dissousfabriek De Graafstroom aan het Rapenburg te Al blasserdam. Deze fabriek heeft twee af delingen, namelyk voor de zuurstof- en voor de acetyleenfabricage. De laatste be staat uit de zogenaamde gasfabriek, de gas- ketel en de vulinrichting. Van het 40 man tellende personeel van de fabriek werken er zes tot acht in de inrichting, waar men de flessen vult. „Wat er gebeurd is", zo vertelde een hunner, „weet ik niet, maar de zaak stond ineens in lichterlaaie. Wy zyn weggerend, Gelukkig heeft men nog kans gezien de kranen van de ketel te sluiten". In de vulinrichting stonden honderden gevulde acetyleencylinders die door de brand ontploften, hetgeen tot ver in de omtrek was te horen. Het duurde een uur voor het knallen ophield. De gemeentelijke brandweer van Alblas serdam was spoedig ter plaatse, doch heeft geen dienst gedaan. Er zou namelijk in of bij de fabriek een vrachtauto staan, ge laden met cylinders en men vreest nog meer ontploffingen. Ook is er de mogelijk heid dat de gasketel (het reservoir voor het acetyleengas) zal ontploffen. De fabriek is verlaten en men wacht af. Sanctus Bavo. Het bestuur van de Haar lemse Katholieke Studentenvereniging „Sanctus Bavo" is als volgt samengesteld: E. Hoefgeest, praeses; N. Zwaneveld, vice- praeses; mejuffrouw E. Degenhout, Timor- straat 32, ab-actis, prima: C. Salma, quaestor en mejuffrouw L. Schneiders, ab-actis, week van October vry veel gaaien on ons secunda. land gezien werden. De post aan de binnenduinrand meldde: 6 vinken, 1 graspieper, 7 zanglijsters en een merel. De post aan de kop van de Zeeweg telde vanmorgen 11 graspiepers en 4 aal scholvers, die schuin langs de kust over zee zeilden. Er stond een stormachtige West-Noordweste lijke wind en het was nog steeds buiïg. In Overveen is bij de Zanderij- vaart weer een zwarte specht ge signaleerd. Of hij daar gebroed heeft is ons niet bekend. Bij het Brouwerskolkje is het ijsvogeltje weer present. Van waarnemers van Goeree vernamen wij, dat daar Zondag ook een sterke vin- kentrek was, die tot half vijf doorging. Doordat er 's morgens nevels op zee waren, streken alle vogels neer in de duinen van de Zuidpunt van Goeree, waar een smel- leken dankbaar gebruik van maakte om zich een prooi uit te kiezen. Toen om twaalf uur de zeedamp optrok staken alle vogels over naar Schouwen om zo hun tocht voort te zetten. Ook daar was een sterke Vlaamse gaaien- trek. Er passeerden er wel 400, soms in groepen van 40. Ook over het polderland van het eiland passeerden veel Vlaamse gaaien. Andere bekende invasiejaren van Vlaam se gaaien waren 1910, 1912, 1916, 1919, 1923, 1925, 1933, 1935, 1941, 1943 en 1947 en ver leden jaar toen er in de tweede en derde Ruth Rhoden en Jan Handerson in „Hör mein lied, Violetta", operette op muziek van Oscar Strauss. ciën van Haarlems Comité voor Kamer muziek. Wies van der Thoolen, fluit, Wilberna Bijvoet, viool en Justine Koot, piano, spelen werken van Blavet, Bach, Andriessen, Hessenberg en Milhaud. Vrydag 14 October, Concertgebouw, 20 uur: Eerst: concert serie V door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam. Solist: Hans Henkemans, piano. Uitgevoerd wor den twee pianoconcerten en de Prager Symphonie van Mozart. TONEEL EN DANS Vrijdag 7 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de leden van de vereniging „Geloof en Wetenschap" brengt de Hoofdstad Operette als jubileumuitvoe ring „Hör' mein Lied, Violetta", operette van Oscar Strauss. Regie: Otto Aurich, muz. leiding: Jan Brookhouse. Medewer kenden zijn: Fritz Steiner, Otto Aurich, Ruth Rhoden, Claire Clairy, Herman Valsner, Mizzi v. d. Lans, Jan Handerson en anderen. Zaterdag 8 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Uitvoering van „Hör' mein Lied, Violetta" door de Hoofdstad Operètte. Zondag 9 October, Stadsschouwburg, 14 en 20 uur: Uitvoering van „Hör' mein Lied Violetta" door de Hoofdstad Operette. Donderdag 13 October, Stadsschouwburg, 20 uur, Het Rotterdams Toneel voert op „Moord en doodslag" onder regie van Bob de Lange. Décor: Lucas Wensing. In de hoofdrollen Ton van Duynhoven, Ann Hasekamp, Peter Holland, Wim van den Brink, Willy Ruys en anderen. Vrijdag 14 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De voordrachtskunstenares Charlotte Kohier zal voordragen „Frasquita" een verhaal van Pedro de Alarcon. VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 7 October, Frans Halsmuseum, 20 uur: Muziekcursus door Paul Chr. van Westering. Maandag 10 October, Frans Halsmuseum, 20 uur: Voordracht door prof. dr. G. C. van Niftrik over „De Liefde". Dinsdag 11 October, Frans Halsmuseum, 20 uur: Voordracht over „Pinguins, kangeroes en ander literair gedierte in zakformaat" door G. Söteman. Woensdag 12 October, Frans Halsmuseum, 20 uur: „Levensangst en levenskunst" voordracht door dr. C. J. Schuurman. Donderdag 13 October, Minervatheater, Heemstede, 20 uur: Voordracht door prof. dr. R. van Brakell Buys over Mohame- danisme. Vrijdag 14 October, Frans Halsmuseum, 20 uur: Lezing met lichtbeelden over arbeids- therapie voor zieken door mevrouw C. Eisenloeffel—Mc. Donald. DIVERSEN Vrijdag 7 October, Gebouw Sint Bavo, 20 uur: „De spelers van St. Frans" voeren op „Twee flierefluiters in het Paradijs" van Gaston Martens. Eveneens op 9, 10 en 11 October. Woensdag 12 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De jubilerende toneelvereniging „De Kennemer Kunstkring" voert op „Het lied van alle tijden" van D. H. Scheffer. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1016 uur, des Zondags van 1316 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Historisch gebouw, schildersmilieu. Geopend op Za terdagavond en elke ochtend van 11 tot 13 uur Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 11—17 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10—17 uur, des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen en aquarellen uit Zuid-Frankrijk door Bob Buys. Geopend op werkdagen van 10—5 uur tot 25 October. Huis met de Kogel. Schilderijen van J. Cha- pon. Van 1 tot en met 15 October. Geopend op werkdagen van 1018 uur. Huis Van Looy: Vanaf 7 October tentoon stelling uit de historisch-topografische atlas van het Haarlemse gemeente-archief: „Het Spaarne door alle tijden". Geopend van 10—12.30 en 13.30—16 uur. Zondags van 1416 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5