Veren igi ngsva ria Agenda voor Velsen Operaconcert „Zang en Vriendschap Havenberichten „Kunst zij ons streven" viert haar zilveren jubileum Veel plezier in puzzlerit, die velen op een dwaalspoor bracht Strawberries op laatste plaats door nederlaag tegen Pinoké nieuwe E.H.B.O.-cursus Tien strafpunten voor de winnaars uit de IJmond Ook ouderen genoten van het Velsense AJC-werk Incidentje in damstrijd Beverwijk- Sportief Wijk aan Zee 8 Huisvrouwen krijgen „het spoor" op bezoek Bakkummer kermis druk bezocht HOOGOVENMENSEN ZOCHTEN P.v.d.A.-vr ouwen houden haar jaarvergadering Zeshonderd kinderen genoten van „De ganze- hoedster" „Welvaart en Sociale Gerechtigheid" Feestelijke prijsuitreiking bij „Onder Ons" Jonge afdeling zoekt nog naar ruimte HOCKEY IN KENNEMERLAND Versluis KNMV-kampioen van Noordholland jj DCIJ en DCG zijn het niet eens over afgebroken partijen Film en toneel bij de KAB Agenda voor Beverwijk MAANDAG 10 OCTOBER 1955 De meeste toneelverenigingen worden eerst opgericht om daarna pas voor het voetlicht te treden, doch bij de R.K. To neelvereniging „Kunst zij ons Streven" die binnenkort haar zilveren jubileum viert heeft men juist de omgekeerde weg bewandeld. Door een aantal toneel- enthousiasten werd namelijk in 1930 be sloten te trachten in het Patronaatsgebouw een blijspel op te voeren, voor de bezetting waarvan de benodigde liefhebbers spoedig waren gevonden. Aldus gaven zij op 12 October van dat jaar de eerste voorstel ling van „Zenuwpatiënten" door Gerard Nielen, maar erg bemoedigend is dit de buut allerminst geweest, want de belang stelling van het publiek was toen nog uiterst gering. De initiatiefnemers hadden evenwel de smaak te pakken en zij be sloten daarom het niet bij deze enkele op voering te laten. Reeds twee dagen na dit eerste optreden kwamen zij in vergadering bijeen, waar definitief besloten werd tot oprichting van een toneelvereniging over te gaan. Zij was bedoeld als onderafdeling van het St. Fidelis-patronaat en het nieu we ensemble kreeg de naam „Kunst zij ons Streven". Het eerste bestuur bestond uit J. van Baar, voorzitter; C. Gorter, secretaris en mejuffrouw S. Zwanenburg, penning meesteres. De heer J. Steur werd als re gisseur benoemd. Aldus begon ..K.Z.O.S." haar loopbaan als een vrijwel onbekende vereniging, die zich echter door de serieuze opvatting van de leiding al spoedig een uit stekende reputatie wist te verschaffen. Een reputatie, welke tot de huidige dag ge handhaafd bleef. Voor de eerste maal werd door K.Z.O.S. aan een toneelconcours deelgenomen in 1933, namelijk in Delft met de éénacter „De oom uit Amerika". Het voor de toekomst veelbelovende resultaat bestond toen uit de derde prijs. Vervolgens behaal de zij in 1951 de tweede prijs op de toneel competitie van het W.K.A. met „De Rozen krans" door Florence Barclay (met twee eerste prijzen voor individuele rollen) en in October van hetzelfde jaar de vijfde prijs op de toneelwedstrijd van het Rex- theater met „Adel in livrei" door Henk Bakker. In het vorige seizoen kreeg de op voering van „Bonaventura" in het con cours van de Velser Gemeenschap de der de prijs. De goede reputatie van K.Z.O.S. bleek ook uit de vele invitaties, die in de loop der jaren werden ontvangen om voor an dere verenigingen te komen optreden. Van daar dat ondermeer gastvoorstellingen wer den verzorgd in Beverwijk, Wijk aan Zee, Haarlem, Amsterdam, Oostzaan en Eg- mond. Behalve aan de boven reeds genoem de stukken beleefde men ook bijzonder veel genoegen aan de opvoeringen van „Een Moeder" door Cor Hermus; „Onder één dak" van Jan Fabricius; „Kinderen van ons volk" van An toon Coolen (opgevoerd ter gelegenheid van het eerste lustrum); „En waar de ster bleef stille staan" van Felix Timmermans; „De Vrek" van Mo lière; „In het Witte Paard" (gespeeld bij het twintigjarig bestaan) en „De storm bal hangt uit" door Will, van der Berg, welk stuk onder regie van de schrijver niet minder dan zeventien maal kon worden opgevoerd. Bij dit alles werd in 1947 door K.Z.O.S. voor de Sportvereniging „Velsen" nog een revue voor het voetlicht gebracht. In totaal heeft de jubilerende vereniging gedurende de kwart eeuw van haar be staan 66 stukken opgevoerd, waarvan ge zamenlijk 161 voorstellingen werden gege ven. Tijdens de jaren 1943, 1944 en een ge deelte van 1945, maakte K.Z.O.S. echter ëen gedwongen rustperiode door, omdat men zich uit principieel Nederlandse over wegingen niet bij de zogenaamde „Kul tuurkamer" wenste aan te sluiten. Daar voor, in 1934, was K.Z.O.S. reeds een ge heel zelfstandige vereniging geworden, daar men er de voorkeur aan gaf niet lan ger een onderafdeling van het Patronaat te zijn. In de loop der jaren heeft K.Z.O.S. onder verschillende regisseurs gewerkt: achter eenvolgens de heren J. Steur, J. van Baar, H. C. van Kuijeren, Will, van der Berg en Frans van Emmerik. De huidige artistieke leider is Frans Hesmerg, die stellig voor een groot deel verantwoordelijk zal zijn voor het frisse répertoire, dat de laatste jaren door deze vereniging ten tonele wordt gebracht. Vandaar dat het bezoek aan haar voorstellingen ook voor de recen sent bijna steeds een prettige ervaring be tekent, omdat zij getuigen van de serieuze opvatting en het enthousiasme van regis seur en werkende kring. Wij herinneren slechts aan de opvoeringen van „Ambrose Applejohn", „Zeilschip De Zware Zwaan", „Schijn en werkelijkheid" en „De mooiste dagen van je leven" allemaal stukken die voordien nog nimmer door amateurs in de IJmond waren opgevoerd, waaruit een verblijdend streven te constateren viel het gemiddelde répertoire voor ama teurs te doorbreken. Daarbij mag het zilveren K.Z.O.S. zich nog in het bezit van twee leden verheugen, die de vereniging niet alleen van de op richting af zijn trouw gebleven, maar die hierin ook thans nog altijd een vooraan staande en actieve rol vervullen. Het zijn mevrouw C. Vrijhoef-Zwanenberg en cie De afdeling Velsen van de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen heeft een bijeen komst op Donderdagmiddag 20 October in het Patronaatsgebouw uitgeschreven. De Nederlandse Spoorwegen komen er met een geheel nieuw filmprogramma. Dit luidt: „Met N.S. door Europa". Behalve over Parijs en de Cöte d'Azur, vertoont N.S. ook films over Engeland, Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland. MAANDAG 10 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Moeder". Rex, 20 uur: (officieuze opgave) „Met een kwartje de wereld rond". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 14 16.30 uur. Ned. Bond v. Technici, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, filmavond. Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. DINSDAG 11 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „HONDO". Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. heer J. van Baar, die beiden als enthou siaste toneeldilettanten bekend zijn ge worden. Kapper Joh. Meijer heeft de spe lers gedurende deze kwart eeuw steeds tot hun volle tevredenheid van de benodigde schmink, pruiken en baarden voorzien. Tenslotte vervult voorzitter Vrijhoef reeds sinds 1931 de belangrijke, bescheiden en niet altijd even dankbare functie van souffleur. Uiteraard heeft men bij K.Z.O.S. beslo ten dit jubileum niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Vandaar dat momenteel hard wordt gewerkt aan de voorbereiding tot de opvoeringen van het blijspel „Hobson's dochters" van Harold Brighouse, welk stuk Zaterdag 5 en Zondag 6 November onder regie van Frans Hesmerg in het Patro naatsgebouw als feestvoorstelling voor het voetlicht zal worden gebracht. Het bestuur recipieert Zaterdag 5 No vember van 3 tot 5 uur eveneens in het Patronaatsgebouw, waarbij het deze be kende vereniging ongetwijfeld allerminst aan de gewenste feestelijke belangstelling zal ontbreken. JAN VAN DAM De Bakkummer kermis is Zondag, de eerste dag, voor vele liefhebbers een grote trekpleister geweest. Om vier uur in de middag nam het festijn een aanvang op de Van der Mijleweg en slechts voetje voor voetje kwam men in de mensenzee vooruit. Aanvankelijk stelde het kruispunt Van der MijlewegBakkummerstraat de rijks politie voor verkeersproblemen, omdat hier niet alleen de kennis eindigt, maar ook omdat het doorgaande verkeer, dat anders van de Van der Mijleweg gebruik maakt, hier langs moest. De rijkspolitie regelde de overstelpende drukte echter punctueel. De kennisexploitanten waren over de eerste dag niet ontevreden, mede doordat het weer zich uitstekend hield. Aan de Herenweg 36 hebben zij die er zin in hadden, de houten kat terdege uit de ton geknuppeld, met het ètissablent van de heer Castricum vlakbij om de dorst te lessen. Vandaag wordt het feest door de Bak- kummers vrolijk voortgezet. Millioen tekort. De Hilversumse ge meentebegroting, die thans aan d:e raad is aangeboden, beloopt een totaal bedrag van f 14.066.250 met een nadelig saldo van f 966.465. ADVERTENTIE De Afdeling Dmuiden-Velsen van het NED. ROODE KRUIS gaat binnenkort een beginnen. Zij die hiervoor belangstelling hebben, kunnen zich hiervoor opgeven aan onder staande adressen: B. M. MULDER. De Genestetlaan 10, Driehuis. M. ROOS, Julianakade 34, IJmuiden. J. JAARSVELD, Leeuweriklaan 22, IJmuiden-Oost. De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wengroep van de Partij van de Arbeid houdt Dinsdagavond haar jaarvergadering in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat. Behalve de gebruikelijke verslagen is er een bestuursverkiezing. De besturen van de speeltuinverenigin gen „Schulpen" en „de Meerweiden" zijn Zaterdagmiddag hun winterwerk begonnen met twee opvoeringen van het kinterto- neelstuk „De ganzehoedster" in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat, waarvan meer dan zeshon derd kinderen volop hebben genoten. De medewerking was verkregen van het kindertoneelclubje van de speeltuinvere niging „Jong Santpoort" onder regie van de heer H. de Vries en onder leiding van de dames Jansen 'éh Schippers. De drieëntwintig medewerkende „tone listen" bestonden het tijdens hun uitvoe ring van het bekende zangspel de Velsen- Noordse kinderen aandachtig in hun spel te betrekken. Bij de aanvang van de uitvoeringen deelde de heer M. J. Marcus, voorzitter, mede, dat in het winterprogramma ook een plaats is ingeruimd voor de cursussen handenarbeid en handwerk. Deze cursus sen worden, te beginnen Donderdag 12 October, gegeven in het „Schulpen"-club- huis. Reeds dertig kinderen hebben zich hiervoor gemeld. De speeltuinen blijven open zolang het weer het toelaat. De heer Marcus bood de leidsters van „Jong Santpoort" bloemen aan en over handigde de heer De Vries een aardige attentie voor hun medewerking. Renners in de wintercompetitie Zondagmorgen hebben de leden van de Beverwijker rennersclub „Kennemerland" de wintercompetitie voortgezet met een in dividuele wedstrijd De uitslagen waren: A- en B-klasse, 44 km.: 1. H.- Kuitwaard, 1 uur 11 min. en 8 sec.; 2. M. v. d. Bos; 3. H. Hendriks; 4. A. Lute; 5. D. Kluft; 6. J. de Bruin; 7. H. Beentjes; 8. H. Oldenburg; 9. L. Braas. C-klasse, 33 km.: 1. B. Bosman, 1 uur en 8 sec.; 2. C. Lute; 3. H. Komen; 4. B. Sche- ringa; 5. A. v. d. Bos; 6. G. Timmer; 7. R. v. d. Bos. Op Dinsdag 11 October houden de Be- verwijkse leden van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid een bijeenkomst in de Zeewijkschool Mevrouw Chr. de Ruy- ter-De Zeeuw zal komen spreken over het onderwerp „Welvaart en sociale gerechtig heid". Tijdens een feestelijke bijeenkomst ge houden in het clubhuis café „Scheywijk" heeft de Beverwijkse klaverjasclub „Onder Ons" de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de zomercompetitie. De gelukkigen zijn: I. J. Zuer 65989 pnt. en 16 marsen; 2. J. Kooy 64777 pnt. en 31 marsen (winnaar marsenprijs); 3. K. Groot 63923 pnt. en 22 marsen; 4. J. Tervoort 60536 pnt. en 16 marsen; 5. J. Siebers 59895 pnt. en 13 mar sen. Op deze avond werd een begin gemaakt met de kampioenscompetitie die de gemoe deren gedurende zestien weken in beroe ring zal brengen. Een wisselbeker vormt de beloning voor de winnaars, zodat om de punten fel zal worden gestreden. De onderlinge strijd bij De Pion De Castricumse schaakclub „De Pion" heeft in hötel Meijer aan de Dorpsstraat de onderlinge competitie voortgezet. De uitslagen zijn als volgt: Afdeling a; Th. de SmalenHoekstra afgebroken; Werner UhlWalter Uhl remise; J. de LiefdeP. Holtes remise; L. J. BornP. Beekman 01. Afdeling b: P. OudshoornA. Korte- kaas 01; J. v. d. BeyP. Zwart 01; A. de WitJ. Bos 01. Afdeling c: J. Streut- gersA. Nijssen 10; J. KorsP. Ker- stens 10; P. MenkeJ. Beentjes 01. VOOR DE DERDE achtereenvolgende maal hield Zaterdagmiddag de Commissie voor Bedrijfsontspanning van Hoogovens de Holland I-puzzIe-rit voor autos, waaraan talrijke wagens deelnamen. De dit jaar voor het eerst ter beschikking gestelde klasse- mentsprijs, een beker van ruim een halve meter hoog, kwam in handen van de heer T. van Kleef uit IJmuiden, tezamen met zijn kaartlezer, de heer I. v. d. Linden. Een der organisatoren, de heer S. Leemhuis, overhandigde de heer Van Kleef deze beker en prees het teamwork van deze équipe. Van 1 minuut over twee af startte er elke minuut bij het hoofdkantoor een auto, die drie minuten van te voren van een routebeschrijving was voorzien. In afwij king tot andere jaren hadden de organisa toren de routebeschrijving anders inge deeld en wel door drie kolommen te ma ken, waarboven „links"-, „richting" en „rechts" was geschreven en de kaartlezers en -lezeressen kregen er meteen al hersen werk door: welk systeem moest er nu eigenlijk gevolgd worden? De bedrijfsarts, dr. J. Voorzanger, die door zijn vrouw werd „belezen", wist ech ter spoedig raad met dit nieuwigheidje en reed maar vast de Wenckebachstraat door, speurend naar „K 700," „richting Bever wijk," of „tel. 4559." Het bleek, dat dit de juiste manier was, want, zodra een dezer drie mogelijkheden ontdekt en opgevolgd j was, werd de indicatie doorgeschrapt en uitgekeken naar de volgende drie aanwij zingen. Mevrouw Voorzanger, nog wat con fuus door zulk een scherpzinnigheid, kon eerst niet wennen aan de gedachte voort durend drie gegevens te moeten onthouden, maar was al gauw geacclimatiseerd en toen kwam de wedstrijdspanning er in, waarin Maarten en Joost, zoontjes van het echt paar, een levendig aandeel hadden. Het zoeken naar een ,,aesculaap" ergens midden in de polder bleek al even moeilijk te zijn als het ontdekken van „Smalbil" en meer van deze geheimzinnige aanwijzingen, die zich echter niet zo spoedig bloot gaven. Klaverjassende voetballers De tijdens de contactavond van de Heems- kerkse voetbalvereniging ADO gehouden klaverjaswedstrijd had het volgende resul taat: 1. B. Mientjes 5377 pnt.; 2. R. Baltus 5364 pnt.; 3. Th. Schouws 5251 pnt.; 4. P. de Boer 4903 pnt.; 5. H. van Son 4880 pnt. Het laagst aantal punten behaalde G. Duyn: 3342. Dat de afdeling IJmuiden van de Arbei ders Jeugd Centrale binnenkort wel defi nitief met het trekvogelwerk zal kunnen starten, bleek wel duidelyk op de feest avond, welke de afdeling Zaterdagavond in de vergaderzaal aan de Abelenstraat had belegd. Behalve een groot aantal jongeren heb- - ben belangstellende ouderen het optreden slist met konden inlichten,-hetgeen ma IN DE STOET reed ook een dames-équipe mee, waarvan Mieke Brinkman de bazin was. Zij werd dapper geassisteerd door Leni Rijkeboer, die echter niet kon verhinderen, dat een aantal ronde-controles werd ge mist. Maar plezier hadden ze. Het rijden met een gemiddelde van 24 km, dat aanvankelijk nog al laag scheen, bleek voor de meesten nog te hoog te lig gen tenminste, als er fouten gemaakt werden en dat gebeurde nog al eens. De rit was namelijk dusdanig uitgestippeld, dat soms enige keren een zelfde wegge deelte werd gepasseerd, waarbij dan andere aanwijzingen golden. Dit en de aanwezig heid van een aantal controleposten op één kruispunt, werkte dusdanig verwarrend, dat vele rijders daar struikelden, maar de goede lieten zich niet beetnemen en lieten zulke „valletjes" links liggen. Het aardige van deze moeilijkheden was, dat de con troleurs, meestentijds mannen van de ter- reinpolitie, helemaal niet wisten waarheen de juiste weg leidde en de rijders dus be- van een Trekvogelgroep uit Haarlem die speciaal voor deze gelegenheid het trek vogelwerk illustreerde, met belangstelling gevolgd. De voorzitter van de afdeling IJmuiden, de heer C. Wormsbecher, zeide in zijn ope ningswoord, dat, toen de afdeling verleden jaar opnieuw werd opgericht, met een kaderopleiding reeds de voorbereidingen voor een Trekvogelgroep werd getroffen. Nu het zover is dient men ook de ouders te interesseren, waarvoor dan ook deze avond was belegd. Men wil koppels formeren; elk koppel bestaat uit 6-8 jongens of meisjes van 12-16 jaar. Op overduidelijke wijze liet de afdeling Haarlem met volksdansen, lekespelen, mu ziek en zang zien hoe het Trekvogelwerk in zijn werk gaat. Enige van deze leke spelen waren erop gericht propaganda voor het werk te maken en bijzonder aar dig was te zien hoe men zich in IJmuiden het winnen van leden had voorgesteld. Een film van het hoofdbestuur bracht het kamperen van trekvogelgroepen in Vierhouten in beeld. goed was, want velen boden hun kaart aan, ontvingen een stempel en meenden dan, die kleumende controleurs wel iets te kunnen vragen. De stereotype vraag, die elke con trolepost (8 route-contröles en 5 tijd-con- tröles) gesteld was, „of er al veel geweest waren." Natuurlijk hadden die heren dat helemaal niet gezien en wisten ze alleen maar „hoe laat" het was. Gelukkig voor rijders en controleurs bleef het de gehele middag droog en hadden de laatsten alleen maar hinder van de koude wind, die in sommige gevallen, maar lang niet alle, enigszins werd vergoed door vriendelijk geschonken warme thee of koffie door omwonenden. HOEWEL HET parcours een lengte had van ongeveer 50 km, waren er deelnemers, die dit aantal ver overschreden hadden. Er was er zelfs een, die zover was afgedwaald, dat hij 134 km had gereden en deze had nog niet eens bij de pont van Buitenhuizen, waar hij niets te maken had, van een pont wachter gehoord, dat deze rit „veel te moeilijk" was, dat was weer een andere meneer! Slechts weinigen zagen kans om weinig In de cumpetitie van de overgangsklasse A was de ontmoeting tussen Pinoké en Straw berries een wedstrijd tussen de ploegen, die de onderste en de een na laatste plaats op de ranglijst bezetten. Zondag is er stuiver tje gewisseld en heeft Pinoké door een over winning van drieeen de Kennemer Straw berries achter zich gelaten, waarbij deze club echter een wedstrijd minder heeft ge speeld. Strawberries speelde met drie invallers. Het eerste doelpunt in deze competitie werd gemaakt in de tweede helft door Otto, nadat Pinoké reeds voor de rust drie maal de bal achter Velsen's doelverdediger Wensink had gewerkt. In dezelfde afdeling won BMHC II in en van Amersfoort met tweenul. HDM zege vierde met vijfeen over HGC en Kampong met tweeeen over SCHC II. Daarmee wordt de volgorde op de ranglijst: HDM 3 3 0 0 6 17— 1 Kampong 3 2 1 0 5 7—3 BMHC II 4 2 115 6—4 Amersfoort 3 2 0 1 4 5—4 HGC 4 1 1 2 3 4—9 SCHC II 4 1 0 3 2 3— 5 Pinoké 4 1 0 3 2 5—8 Strawberries 3 0 1 2 1 1—14 Randwijck won van Strawberries II (3—1). In deze ontmoeting werden de doel punten pas na de rust gemaakt. De thuis club scoorde drie maal en Hop maakte het tegenpunt voor Strawberries. Al weer met dezelfde cijfers (drieeen) won Strawberries III in Amstelveen van Pinoké III. Invaller Wedemeyer gaf zijn club in de eerste helft al de leiding. Na de rust werd deze vergroot door dezelfde speler en door Bordes, waarna Pinoké de eer redde. Eechtrop IV won op eigen terrein verdiend met viertwee van de zwakkere ploeg van Kraaien II uit Wormerveer. Bij de competitie in de Onderbond Noord holland was de plaatselijke ontmoeting Be verwijkVelsen tussen de vijfde elftallen van Eechtrop en Strawberries voor de gasten, die met zeveneen over de Beverwijkse hockeyers zegevierden. Dameswedstryden In de promotieklasse dames leed Straw berries een nederlaag van zeventwee tegen Groen Geel, waar de hockeysters uit Velsen op bezoek gingen. Met de rust stonden zij al met vier—nul achter. De thuisclub voer de daarna de doelpuntenscore op en mej. Mey maakte twee doelpunten voor Straw berries. De competitie in de derde klasse D bracht Hermes in Beverwijk een zege op Eechtrop (drietwee). Strawberries II zegevierde op eigen terrein met viernul over DEM uit Beverwijk. Een overwicht van de gastvrou wen werd in twee doelpunten voor en een aantal na de rust uitgedrukt. Zij kwa men ven de stick van mevrouw Van de Hof Van Malsum. Strawberries III had vrij van competitie; het vierde dameselftal ontving de ploeg van Hoorn, waartegen een overwinning (drie twee) werd bereikt. Voor de rust opende mejuffrouw Mey de score en daarna ver grootte mej. Van de Sluis de voorsprong van Strawberries tot drienul. Pas toen kwam Hoorn er wat meer aan te pas en kon men enkele goede aanvallen in twee tegenpunten uitdrukken. Strawberries speelt dit seizoen voor het eerst met een vijfde dameselftal, dat is in gedeeld in de Onderbondcompetitie Noord- Holland. Na de grote nederlaag (zeveneen) van de vorige week ging het Zondag heel wat beter. Met een overwinning (eennul) op Alliance V werden de gasten naar Heem stede teruggezonden. De plaatselijke wed strijd tussen de Beverwijkse hockeyploegen van Eechtrop III en DEM III eindigde in een overwinning (vijf—nul) voor de gasten. Het hockeyprogramma voor komende Zon dag vermeldt bij de dames en bij de heren ontmoetingen voor de eerste elftallen van Strawberries tegen de reserve-elftallen van BDHC en BMHC in Bloemendaal. Eechtrop en Strawberries II heren, ontmoeten, elkaar in Beverwijk. strafpunten op te lopen en op tijd op het Stationsplein in Beverwijk te finishen. „Op straffe van diskwalificatie" moest toen binnen het half uur de startkaart worden ingeleverd bij Hötel „Sonnevanck" in Wijk aan Zee. De jury, tevens organisator van de wed strijd, bestond uit de heren A. Zwikstra, S. Leemhuis, P. Wilms en P. C. Bonekamp en dit gezelschap zag kans om 10 minuten na binnenkomst van de laatste deelnemer de uitslagen bekend te maken. Het waren; 1. ir. W. van Monsjou met ir. A. P. van Amstel (Mekog) met slechts 6 strafpunten, notabene opgelopen in auto no. 13; 2. Heer en Mevrouw Weenink (Hoogovens) met 10 strafpunten; 3. Mejuffrouw A. Spronk Mejuffrouw E. Par doel (Taartwinnares) (Lab. Mekog) met 10 punten; 4. ir. J. v. d. Koogh. met dochter Antoinette (Walserij West) 12 strafpunten; 5. H. SarisJ. Reints (Leb. Mekog) 15 strafpunten; 6. T. van KleefI. v. d. Linden (Inkoop) 19 straf punten; 7. F. van BreemenT. Veldhuys (Garage) 19 strafpunten; 8. dr. J. Voor zanger en echtgenote 21 strafpunten; 9. J. de Korte—G. van Hal (Mekog) 26 straf punten; 10. G. de BakkerD. Waal (Gara ge) 26 punten. De motorrijder J. Versluis, uit Nieuwe Niedorp heeft Zondag door in de vijfde en laatste districts-oriëntatierit van de KNMV als vijfde te eindigen in Castricum hef. kampioenschap van het district op zijn naam gebracht. Winnaar van de door de Motor Club Castricum georganiseerde rit over circa 71.8 km., werd de heer J. Koop man, uit Wormerveer. Niet minder dan 115 motorrijdersstersgingen des middags om twee uur van hötel „De Harmonie" van start. Het bleek lang geen gemakkelijke op gave te zijn en het regende dan ook straf punten. De jury, met de voorzitter van het district Noordholland-Noord van de KNMV, de heer S. Spierenbuerg, uit Alkmaar aan het hoofd, had vele uren werk voordat men aan de prijsuitreiking toe was. Deze prijsuitreiking had ook in De Harmonie plaats. De uitslagen zijn: 1. J. Koopman (Wor merveer) 21 strafpunten; 2. D. Mienes (Wormerveer) 26 strafpunten; 3. E. Ko men (Wormer) 37 strafpunten; 4. C. L. Smak (Nieuwe Niedorp) 40 strafpunten; 5. J. Versluis (districtskampioen,, Nieuwe Niedorp) 41 strafpunten; 6. M. Dekker (Nieuwe Niedorp) 46 strafpunten; 7. N. G. Turkenburg (Hillegom) 54 strafpun ten; 8. J. Visser (Oostwoud) 58 strafpun ten; 9. P. Hiemstra (Oostwoud) 61 straf punten; 10. C. Turkenburg (Hillegom) 79 strafpunten; 11. J. Koedijker (Koedijk) 105 strafpunten; 12. J. M. Dekker (Cas tricum) 109 strafpunten; 13. B. de Swart Castricum) 110 strafpunten; 14. A. Schef- fer (automobilist, Haarlem) 100 strafpun ten. De prijzen bestonden uit bekers en medailles. Het gemengde koor „Zang en Vriend schap" heeft de vele honderden liefhebbers van operazang Zaterdagavond in de grote veilinghal aan de Breestraat weer enige kostelijke uren van muzikaal genot bezorgd met het uitvoeren van een negental be kende koren, aangevuld met het optreden van een drietal zangsolisten, die voor de luisteraars evenmin tot de onbekenden behoorden. Het is opmerkelijk hoe Stephen Jansen steeds weer nieuwe vondsten weet te doen in het operarépertoire, hoewel „Zang en Vriendschap" in de afgelopen jaren toch reeds vele koorwerken voor het voetlicht heeft gebracht. Maar ook al zou men uil eindelijk gedwongen worden een of ander succeswerk na enkele seizoenen te her halen, dan nog zal dit de vaste kern be zoekers, die men heeft weten te kweken, zeer zeker niet teleurstellen. Immers, het koor zingt muzikaal, is uitstekend getraind en daarenboven voorbeeldig bezet met zijn meer dan honderd leden. Alleen blijf ik het betreuren, dat men gedwongen is deze om sfeer vragende uitvoeringen in een sfeer loos gebouw te houden. Helaas dwingen de massale concerten het koor daartoe. Ontroerend van klank was de inzet van het processiekoor uit „De Lombarden" met het „Jerusalem, la grande, la promessa citta!" Vooral alten en sopranen lieten zich hier van haar beste zijde horen: trefzeker was hetgeen deze registers ten beste gaven. Bij het mannenkoor stoorden enkele slor digheidjes, veroorzaakt door het niet letten op de dirigent. Het slotkoor uit de tweede acte van „De macht van het noodlot" voor mannen koor en sopraansolo was eveneens een der hoogtepunten van dit concert. Het koor der pelgrims uit „De Lombarden" en dat dei- Israëlieten uit „Nabucco" muntten even eens uit door voordracht en rijkdom aan klank. Vooral tussen sopranen en alten school materiaal, dat luister aan de uit voering bijzette. Uit Rossini's opera „Willem Teil" werden het openingskoor, het zegekoor en dans feest vlot en melodieus vertolkt. Nelly Burbach's jonge, gecultiveerde sopraan en Johan van Haagen's week tenorgeluid smolten in het „Forna mia di che m'auie" uit „Don Pasquale" fraai in een. In het Misererekoor uit „De Trouba dour" bleef de zanger echter qua stern- techniek haar mindere. Gé Génemans, die een licht baritongeluid heeft (hij stond als bas-bariton in het programma geannon ceerd) bracht de zaal in verrukking door zijn voortreffelijk beheerste ademtechniek, waardoor onder meer „Di provenza 'il mar" uit „La Traviata" alle flonkering kreeg, waar deze aria om vraagt. Wegens de samenstelling van het programma viel hem de rol toe enkele aria's, die voor diepe bas geschreven zijn, voor te dragen. Ik noem Zaterdag kwamen in IJmuiden. binnen: Bullfinch van Londen. Notos van Rotterdam. Alb. Delbrück van Rotterdam. Zanzibar v. Londen. Markrab van Hampton Roads. Pro- syon van Londne. Norkfold van Isle of Green. Westersingel van Plymouth. Ross- lage van Archangel. Lijnbaansgracht van Kotka. Maria Theresia van Tynemouth. Veraguas van Leningrad. Valde van Lymp- fjord. Dieter Waltraud van Hamburg. Pelops van Baltimore. Airesto van Esbjerg. Svet- logorsk van proefvaart Noordzee. Eemsborg van Skoghal. Brouwersgracht van Sundsvall. Kars van Moss. Zaterdag vertrokken: Bardahl naar Amay- bay. Mentor naar Paramaribo. Woto naar Colijnsplaat. Flamingo naar Rotterdam. Goote naar Manchester. Rivercrest naar Hamburg. Saxen naar Gothenburg. Friedi naar Hapa- randa. Draco naar Kopenhagen. .Poel naar Abö. France Comte naar Novoresk. Ma- riannina naar Fowey. Sporota naar Rotter dam. Zanzibar naar Drüobat. Bomholm naar Leningrad. Graveland naar Bremen. Bosch fontein naar Bremen. Ocean naar Gothen burg. Vehnmarn naar Brunsbüttel. Sunland naar Trinidad. Ardennda naar Bremen. Niobe naar Rotterdam. Aire naar Rotterdam. The seus naar Bremen. Vliestroom naar Fowey. Delphinus naar Caen. Maria Salva naar Rot terdam. Surthe naar Huil. Ramsö naar Huil. Westerdok naar Londen. Manto naar Kopen hagen. Heras naar Hamburg. Atlantic naar Fowey. Bullfinch naar Londen. Rijnstroom naar Londen. June naar Leith. Jason naar Hamburg. Wibo Böhmer naar Hamburg. Fennare naar Hamburg. Alberta naar Sche- veningen. Oberprasident Delbrück naar Hamburg. Zaanstroom naar Hull. Ida D n. Barrow. Zondag kwamen binnen: Guinee Kust van Antwerpen. Siak van Slotbron. Reinhard L. Rus van Halifax. Betty van Tynemouth. Amstelstroom van Londen. Tairo van Swan sea. Drie Gebroeders van Londen. Falcon van Londen. Darmstadt van Port Saïd. Ilmenau van Sundsvall. Margriet L van Londen. Minaris van Algiers. Netherlands Coast van Newcastle. Anne van Uddavalla. IJstroom van Swansea. Manuela Vaparodi van Hampton Roads. Wandrahm v. Window. Grambian Coast van Tyne. Spaarnestroom van Hull. Barcelona van Hamburg. Bomma van Oslo. Op Zondag zijn vertrokken: Philetas naar Hamburg. Notos naar Gibraltar. Inge naar Otterbacken. Kars naar Genua. Wubbina naar Raobina. Hera naar Curasao. bijvoorbeeld die van de hogepriester Zac- caria in „Nabucco", welke met die van Padre Guardiano („De macht van het nood lot") en Ramfis („Aïda") tot de bekende grote bas-figuren behoort, die Verdi ge creëerd heeft. Lou Tervoort begeleidde consciëntieus alle werken op de vleugel, waarbij hij zich wederom een accompagnateur betoonde, waar de dirigent op bouwen kon. A. J. VAN DER WEIJDEN wijk en Sportief had een spannend ver loop: de hele avond is er door beide ploe gen hard gevochten, maar toen de stand 8-8 was, werd de wedstryd wegens het late uur onderbroken. Toen constateerde de wedstrijdleider van Beverwijk echter een overtreding by een der twee nog spelende Sportiefmannen: deze had namelijk vier zetten achterstand in zyn notatie en de leider verklaarde de partij voor Sportief verloren. Mocht deze uitslag, waartegen Sportief protest heeft aangetekend, blijven gehandhaafd, dan zal de uitslag een kleine overwinning voor Beverwijk uitwijzen. In het spelreglement komt een bepaling voor, dat bij meer dan vier zetten achter stand in de notatie, de partij reglementair verloren is.Indien gelijktijdig ook de tegen-»., stander meer dan vier zetten achter is met de notatie, wordt de uitslag van zo'n partij. op 0-0 aangenomen. Toch werd deze eerste zware uitwedstrijd voor de dammers van Sportief na de pro motie naar de eerste klasse van de Haar lemse damcompetitie een zeer goede start. Het is Beverwijk zelfs zeer lastig gemaakt en de spanning was er grotendeels de oor zaak van dat de Sportief-mannen in het nadeel kwamen. Tegen Hillegom Voor deze week is voor de eerste klasse der Haarlemse damcompetitie het volgende programma vastgesteld: in Haarlem: Spor tiefHillegom. Deze wedstrijd kunnen Andrea en zijn mannen winnen. Woensdag avond te Halfweg de wedstrijd Halfweg Haarlemse Damclub II. Damclub Beverwijk reist die avond naar Haarlem om van 't Oosten een kleine nederlaag te krijgen. De Verenigde Katholieke dammers ver liezen ongetwijfeld van Haarlem-Ooster kwartier. Voor de tweede klasse is geen wedstrijd vastgesteld. DCG wil tegen DCIJ uit spelen Wegens het late uur werd de hoofdklasse wedstrijd Door Combinatie Groot tegen DCIJ met 7-5 in het voordeel van DCIJ afgebroken. Van de vier „openstaande" borden blijkt bij analyse dat door DCIJ het bord van Postma is opgegeven, zodat de stand 7-7 zou worden. De Amsterdammers menen, dat de drie partijen hun de over winning opleveren. DCIJ rekent op haar beurt op de zege. Dukel staat als volgt: zwart: 15, 17, 18, 20, 25 en 26; wit, DCG: 19, 21, 28, 29, 33, 34. Zwart aan zet speelt remise door: 20-24 21x23 24x13. Wie ontdekt winst? v. d. Berg DCY: 3, 9, 16, 21 en 45; wit: 20, 22, 32, 33, 39; zwart aan zet 21-27 en 45-50. Beukema, DCY: wit: 24, 25, 33, 34, 36, 37, 43 en 47; zwart, DCG: 12, 13, 14, 15, 21, 22, 23, 26. Zwart aan zet. Donderdagavond wordt te Amsterdam verder gespeeld. De Culturele dienst van de K.A.B. in Be verwijk heeft de heer A. van Domburg uit genodigd om te komen spreken over de ontwikkeling van de filmkunst. Deze avond wordt gehouden op Woensdag 12 October a.s. in de bovenzaal van het KSA-gebouw. Na de inleiding zal er een film vertoond worden. Verder geeft de KAB een toneelavond, welke plaats heeft op Dinsdag 25 October in het KSA-gebouw. Door beroepstoneel zal dan een opvoering worden gegeven van het toneelspel „De indringster". Maandag 10 October Bioscopen: Luxor theater, 18.45 en 21.15 uur: Canaris. Kennemer theater, 19 en 21.15 uur: Razzia. WB-theater, 20 uur: In de greep der Casbah-bandieten. Ned. Herv. Kerk, 20 uur: filmavond, Bijbel- kioskvereniging. „Overbevolking en kinderbeperking'' In het Wijk aan Zeese hötel „Sonne vanck" vindt op Donderdag 20 October een bijeenkomst plaats waar Z.E. dr. M. J. de Jong, secretaris van de bisschop van Haar lem zal spreken over het onderwerp „Over bevolking en kinderbeperking".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10