iedereen zegt't sta op STERLING! IMiemeijert shag Erkend de beste (PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Nederland krijgt 2 bisdommen meerGroningen en Rotterdam Benoemingen van nieuwe bisschoppen worden reeds dezer dagen verwacht Benoeming opvolger kardinaal De Jong iuul De radio geeft Dinsdag Het drama in de Vloei- weide herdacht Nieuwe „Curasao vervangt „Batavia Zondag een massale uittocht van vinken Expositie over UNO te Amsterdam geopend <€ocU ió liet zo J 2 Jee. rlUKKIO vefWifCU im Kerkelijk Nieuws Meer leerling-vliegers naar Canada; minder naar V.S. Na aanrijding overleden De vogeltrek Sterling shag is beslist lekkerder en geuriger! Alleen Sterling heeft die volle Virginiasmaak. Examens Insecten bestrijding MAANDAG 10 OCTOBER 1955 Rotterdam en Groningen zullen nieuwe bisdommen worden. In een decreet van Z.H. de Paus werd dit te Rome bekend gemaakt. In het decreet wordt nadruk kelijk gesteld, dat de beide nieuwe bisdommen Rotterdam en Groningen respec tievelijk zullen worden afgescheiden van het bisdom Haarlem en het aartsbisdom Utrecht. Dit betekent, dat geen grenswijziging in andere bisdommen zullen worden aangebracht. Het ligt in de lijn van een gevestigde traditie in Rome dat het decreet van de Paus enkele dagen later gevolgd zal worden door de Bul der Circumscriptie, waarin gedetailleerd de grenswijziging der Nederlandse kerkprovincie wordt be kendgemaakt. Van de zijde van het aartsbisdom te Utrecht wenst men zich over deze grens wijziging niet uit te laten zolang de bul nog niet binnen gekomen is. Van de zijde der Pauselijke Internuntiatuur wordt vernomen dat deze grenswijziging in overleg met het Nederlands episcopaat tot stand is gekomen; maar de paus neemt de uiteindelijke beslissing. Het moet niet onwaarschijnlijk worden geacht, dat met de bul ook de benoemin gen afkomen van de twee nieuwe bisschop pen voor Rotterdam en Groningen. Deze benoeming wordt door de paus gedaan, bui ten de voordracht van kapittels, omdat in de nieuwe bisdommen nog geen kapittels aanwezig zijn, die krachtens de regeling vastgesteld door de H. Congregatie tot Voortplanting des Geloofs op 17 Juli 1858 het voorrecht hebben bij meerderheid van stemmen de H. Stoel een voordracht van drie personen te mogen aanbieden. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de paus tegelijkertijd ook de nieuwe aarts bisschop van Utrecht benoemt als opvolger van wijlen Zijne Eminentie Johannes kar dinaal De Jong. Alhoewel door de paus de juiste grens wijziging nog niet is bekend gemaakt, neemt men aan dat hier de oplossing ge zocht zal worden in de historische grenzen, die werden vastgesteld in 1559. In die tijd behoorde ondermeer tot het aartsbisdom Utrecht de provincie Zuid-Holland tot even ten Noorden van Leiden en even ten Zui den van Amsterdam. Middelburg, Deven ter, Groningen en Leeuwarden hadden toen eveneens een bisschopszetel. Bij het herstel der hiërarchie in 1853 waarvan men eigenlijk niet spreken kan omdat de bisdommen Leeuwarden, Gro ningen, Deventer en Middelburg niet wer den hersteld is het gedeelte in Zuid- Holland dat destijds toebehoorde aan het aartsbisdom Utrecht toegevoegd aan het bisdom Haarlem, terwijl de bisdommen Groningen, Leeuwarden en Deventer bij het aartsbisdom Utrecht kwamen. Omdat in het pauselijk decreet geen sprake is van wijzigingen in andere bis dommen, maar nadrukkelijk wordt gezegd, dat de nieuwe bisdommen worden afge scheiden van het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem, wordt het niet on mogelijk geacht, dat het gedeelte dat bij het herstel van de hiërarchie in 1853 door het aartsbisdom Utrecht aan het bisdom Haarlem werd afgestaan, thans het bisdom Rotterdam wordt; het bisdom Groningen zou dan kunnen omvatten de provincies Groningen, Friesland, Drenthe en verder de Noord-Óostpolder met de kop van Over ijssel tot aan de Dedemsvaart. Het aarts bisdom Utrecht zou dan overhouden Utrecht, Het Gooi, Gelderland benoorden de Waal, en Overijssel bezuiden de De demsvaart. De instelling van de beide nieuwe bis dommen kwamen niet onverwacht. Reeds bij de viering van het 100-jarig bestaan ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD'; BOLSTR. 48 A'DAM, TEL, 71? U24U DUFFEL MONTY-COATS ƒ59.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Prome nade orke9t. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Volkskunst en huisnijverheid in Suriname. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Franse muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boe ken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 De Droom van Ge- rontius, dramatisch gedicht. 22.20 Platen. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Mensendieck-oefeningen. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Zigeunermuziek. 11.30 Piano recital. 12.00 Metropole Orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Bariton en piano. 15.30 Voor de huisvrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Herhaling Rode Kruis Prijsvraag. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Amateur programma. 19.40 Toneel-injecties in de West, vraaggesprek. 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 22.00 Ons Rijk in de Tropen, klankbeeld. 22.45 Instrumentaal kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2524.00 Lichte muziek. TELEVISIE (A.V.R.O.). 20.00 Platen. 20.15 Actualiteiten en weer bericht. 20.30 Lichte muziek. 21.0522.15 Lot uit de loterij, T.V.-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.14 Platen. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Omroep-orkest. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Kamerorkest. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. van het herstel der hiërarchie, had men verwacht dat bekend zou worden gemaakt dat het aantal bisdommen in de Neder landse kerkprovincie zou worden uitge breid. Aanvankelijk werden in kerkelijke kringen de namen Rotterdam en Deventer genoemd; pas later was er sprake van Rotterdam en Groningen, waarbij ook nog Zwolle als eventuele bisschopszetel werd genoemd. De nieuwe grenswijzigingen brengen be langrijke gevolgen met zich mede, vooral op organisatorisch gebied. Zo zullen in grijpende voorzieningen worden getroffen bij organisaties en instellingen op sociaal terrein. De Katholieke Arbeiders Bewe ging bijvoorbeeld heeft diocesane bonden. Ook voor de bouw van seminaries zal moeten worden gezorgd. In t<eidschendam is men reeds met de voorbereiding van de bouw van een klein seminarie bezig; ook zullen er plannen moeten worden gemaakt voor een Noordelijk klein seminarie, waar uit het bisdom Groningen zijn geestelijk heid kan betrekken. Groningen was tot 1594 een bisdom, dat de provincies Groningen en Drenthe om vatte. De laatste bisschop in Groningen was Arnold van Nijlen, een Dominicaan. Sinds het herstel van de hiërarchie, heeft Nederland geen orde-geestelijke als bis schop gehad, althans niet als in Nederland residerend bisschop. In andere landen is dit wel het geval geweest. In Rome zijn tendenzen te be speuren die erop wijzen, dat de paus wel licht binnenkort een orde-geestelijke als aartsbisschop of bisschop zal benoemen, gezien ook de verhouding in Nederland tussen wereld-geestelijken en orde-geeste lijken. Vóór het herstel van de hiërarchie was deze verhouding wereld-geestelijken orde-geestelijken 3 1, thans is de verhou ding juist andersom in het voordeel van de orde-geestelijken. Wat de residenties voor de beide nieuw te benoemen bisschoppen betreft, wordt vernomen dat de vestiging van een resi dentie afhankelijk is van de goedkeuring, die de minister van Justitie moet geven. Wanneer een bisschop in een bepaalde stad wil gaan resideren is hiervoor de me dewerking van de staat noodzakelijke Hiertoe zou, zo verluidt, inmiddels zijn besloten. Voor de tiende maal is in Breda het drama van de Vloeiweide herdacht waarbij destijds verschillende illegalen de dood vonden. In de boswachterswoning aan de Vloeiweide was elf jaar geleden een ille gale groep bijeengetrokken, die door de Duitsers werd opgerold", waarbij onder meer de boswachtersvrouw en haar kinde ren in de vlammen omkwamen. Alle leden van de illegale groep, die toen door de S. D. zijn opgepakt, zijn later geëxecuteerd. Er werd een h. mis opgedragen door de moderator van het R.K. Lyceum te Breda, daarna ging ds. A. van den Bosch in gebed voor. Na afloop van de plechtigheid wer den bloemen neergelegd bij het eenvoudige monument dat ter herinnering aan deze illegale strijders is opgericht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Witmarsum (toez.) H. D. Hendriks, vicaris te Retranchement. Bedankt voor Vierhuizen-Zoutkamp J. G. N. Cupedo vicaris te Spekholzerheide. Benoemd tot vicaris te Velsen-N. J. Duk, cand. te Groningen. Toegelaten tot de Evangeliebediening J. H. Schellingerhout, cand. te Markelo en J. H. J. B. Austie, cand. te Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen te Siddeburen H. Dijkstra te H. I. Ambacht. Examens. Aan de V.U. is geslaagd voor het cand. ex. theologie de heer W. J. Hoo- genraad te Almelo en voor het doet. ex. theologie de heer S. Cooper te New Jersey (USA). Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te HijkenHooghalen J. v. Benthem te Noordbergum. De Nederlandse regering zal uit finan ciële overwegingen in de toekomst min der militaire leerling-vliegers voor oplei ding naar Amerika en meer naar Canada sturen, zo wordt uit luchtvaartkringen ver nomen. Tot dusver werd op gezette tij den een groepje van 5 leerlingen naar Canada gezonden, doch in het voorjaar zal dit aantal verveelvoudigd worden. Zo zul len bijvoorbeeld in April 16 en in Mei 20 leerling-vliegers voor opleiding naar Ca nada worden gezonden. Zaterdagavond om kwart voor elf is op het kruispunt EmmastraatJulianastraat te Loosduinen een aanrijding geschied, die aan de 63-jarige bromfietser J. V. uit Ter- heyden het leven heeft gekost. V. stak de weg over op het ogenblik, dat een bestel auto, bestuurd door de 31-jarige H. M. uit Den Haag, naderde. De heer V. werd door de bestelwagen geramd en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis Zuidwal over leden. 11 11 Naar wij vernemen heeft de rederij Medan-Batavia te IJmuiden in plaats van de „Batavia", die naar de VEM werd ver kocht, een nieuwe trawler besteld bij de werf „De Dageraad" te Woubrugge. Het schip wordt 38.65x7x3.80 meter en zal een visruimcapaciteit van 2000 kisten hebben, een motor van 660 pk (Industrie) en een bemanning van 17 koppen over 5 verblijven verdeeld. Dit schip krijgt de naam „Curasao", even als de „Curasao", die bij D. en Joh. Boot te Alphen te water is gegleden en die inmiddels naar Frankrijk werd verkocht.. De directie der reders verzekerde ons hedenmorgen, dat het bedrijf in elk geval drie trawlers in de vaart houdt. ADVERTENTIE De zeer sterke vinkentrek van 8 October, waarvan de Vogelwerkgroep Zaterdag reeds melding maakte, ging aan de kust door tot 3 uur, aan de Binnenduin-post was er tot 5 uur nog lichte trek van vinken. Bij het Caravankamp te Zandvoort werden van 10.30 tot 12 uur genoteerd: 5 veldleeu weriken, 110 graspiepers, 80 Vlaamse gaaien, 90 spreeuwen en het enorme aantal van 15.000 vinken in anderhalf uur. Dit is wel de sterkste vinkentrek die hier in de laatste drie jaar aan de kust is waargeno men. Zondag 9 October met zwakke Zuidelijke wind en lichte nevel was er het eerste uur flinke trek van vinken, die bij het vorde ren van de ochtend minder werd. Om 6.45 uur begonnen de vinken te vliegen en om 8 uur waren er reeds 3200 de post aan de Zeeweg ge passeerd. In het totaal noteerde men tot 12 uur 200 spreeuwen, 7800 vinken, 66 veld leeuweriken, 150 graspiepers,10 lijs ters, 27 Vlaamse gaaien, 6 witte kwikstaarten, nog één boe renzwaluw en enkele kneuen en een sper wer. Aan de binnenduinrand passeerden van 7 tot 8 uur: 160 spreeuwen, 360 vinken, 4 witte kwikstaarten, 2 graspiepers, 5 zang lijsters, 2 koperwieken, de eerste krams vogels en 60 houtdieven, die hoog naar het Zuidwesten vlogen. Veel trekkers alléén gehoord Hedenmorgen meldde de post aan de binnenduinrand zeer hoge trek. De vinken trokken zeer hoog over, evenals de leeuwe riken, die alleen maar gehoord werden. Er passeerden wat spreeuwen, witte kwik staarten, zanglijsters. Slechts 44 vinken en 15 veldleeuweriken konden worden waar genomen. Een lange rij van 20 aalscholvers kwam over, 30 houtduiven en een sperwer. De post aan de kop van de Zeeweg meld de enige spreeuwentrek, zowel naar het Zuiden, namelijk 1350, als naar het Noor den: 240 spreeuwen. De bovenlucht was heiig, dit was zeer ongunstig om het aantal trekken vinken en leeuweriken te tel len, daar deze hoog vlogen en door de damp vaak aan het gezicht werden onttrokken. Het aantal van 940 vinken en 40 veld leeuweriken, dat hier geteld wordt, zal zonder enige twijfel door het werkelijk overgevlogen aantal zijn overtroffen. Voorts passeerden van kwart voor zeven tot 8 uur: 65 graspiepers, 45 kauwen, 36 kieviten, 53 ringmussen, 27 huismussen, 54 Vlaamse gaaien, 25 sijsjes in een troep, 4 kramsvogels en een roofvogel. Alle vogels trokken boven de vijftig meter. Aan de Westrand van Haarlem was ook trek van kieviten, vinken, spreeuwen, leeuweriken en twee boerenzwaluwen. De negende tentoonstelling in de Am sterdamse galerij nabij het Frederiksplein is ditmaal gewijd aan de Verenigde Naties, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan dezer organisatie. Zaterdagmiddag heeft het hoofd van het Europees Bureau voor de Technische Hulp der Verenigde Naties in Genève, de heer Maurice Milhaud deze expositie geopend in tegenwoordigheid van talrijke aujiorj.teiten^y^.^ijk, gemeente en van bureaux der UNO. .gedeelte: b'."'r7^ Beukers." Groningen;' T. .Het centrum ^an %,e^positie wordt ge- Bögels, Brunssum; S. G. Heeres, Kolder- vormd dcv>r een aantal schilderijen van de Amsterdamse kunstenaars Kr. Daamen, Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de Politieke en So ciale Wetenschappen op proefschrift ge titeld: „Sociale en Psychologische Aspecten der Gezinsonvolledigheid" mej. P. Rijksen, geboren te Utrecht. Groningen. Candidaatsexamen Genees kunde (2 A): H. F. Pasma, Bolsward; M. L. Malkiewicz, Groningen; P. Huizinga, Vught; J. H. Bakker, Hoogezand; Ch. Volmer, Almelo; A. H. Naber, Emmen; G. D. Algera, Heerlen; J. R. C. Balder, Groningen. Can didaatsexamen Tandheelkunde: mej. A. Kingma, Sneek; A. K. Paanders, Gronin gen; J. A. M. Voogdt, Amsterdam; L. Boe lens, Groningén: W. de Bóer. Elstr P. F. J. van den Borg, Leeuwarden. Artsexamen le wolde. Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger On derwijs: W. H. Neele, Rotterdam; W. J. J. Ligtenberg, Dongen; J. J. A. M. Handel, Rotterdam. Artsexamen: H. P. J. Bonarius, Bloemendaal; G. Ph. Hofland, Naaldwijk; M. Stern Hanf, Den Haag; C. M. van der Meu- len. Voorburg: J. P. Slagter, Rotterdam; L. C. Buysert, Utrecht. Utrecht. Doctoraal examen Rechten: C. H. M. Clemens, Soesterberg; E. D. Eyken, Utrecht. Candidaatsexamen Klassieke Let teren: mej. H. P. F. van Amerongen, Utrecht; mej. B Th. Koppers. Rotterdam. Tandarts- examen: H. van Drumpt, Arnhem; G. A. van Meysen, Amsterdam. Semi-artsexamen: J. F. Franken. De Bilt: mej J. L. A. M. Rozeman. De Bilt; P. C. M. van Velthoven, Den Bosch: Artsexamen: P. J. F. Athmer, Utrecht. O. Fokkers, Zeist; C. Spaans, Utrecht; J. J. R. Houtzagers, Ai-nhem; J. Kuipers, Wageningen. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift ge titeld „Optische Rotatie en Molecuulstruc tuur", H. Looyenga. geboren en wonende te Wassenaar. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtgeleerdheid op proefschrift getiteld „Enkele Beschouwingen over de Waardering van het Incourante Aandeel voor de Wet op de Vermogensbelasting 1892 en de Succes siewet". K. V. Antal de Felsögeller, geboren te Budapest en thans wonende te Voorschijn. Doctoraal examen Rechten mej. M. Quint, Heemstede; mej. J. A. Arndt. Den Haag; de heren H. Evelein, Oegstgeest; D. A. Ma- joew9ky, Arnhem: J. Barendsen, Aerden- hout; C. A. v. d. Burg. Haarlem; P. F. J. Matla, Aerdenhout. Doctoraal examen Ge neeskunde II: mevr. C. M. E. GiebenMees. Amsterdam: mej. J. D. R. Wijnia, Oegst geest; de heren F. Almekinders, Leiden: P. B. den Bakker, Vlaardingen; P. G. Bek kering, Assen: A. J. R. Koumans, Lochem; G. A. J. van Olden, Leiden; J. M. Wilensky (USA). Semi-artsexamen: mej. E. van Strijen, Den Haag; de heren F. P. T. H. Holtzer, Den Haag; H. Mass (USA); O. R. Rombouts, Bloemendaal. Artsexamen: Mej. H. J. Koops, Dordrecht: de heren R. van Rurth, Den Haag; K. N. van Hemel, Hil versum; H. Kaulesar Sukul, Leiden; J. P. Wiltedink, Leiden. L. Hofman, Amp. Smit, F. G. Erfmann en A. A. van der Weijden. aan wie is gevraagd een of meer artikelen uit te beelden van de „universele verklaring van de rechten van de mens", die in 1948 door de Alge mene Vergadering werd aanvaard en ge proclameerd. Het grootste deel van de ten toonstelling is gewijd aan het werk van de UNO, dat beoogt de welvaartsgeschillen tussen de volkeren te verminderen door het economische en sociale peil van de in dit opzicht minder ontwikkelde gebieden te verbeteren. ADVERTENTIE m pl W\m HlMHföfi Mi SfXju'Tjfn iO' j'aJrfi VERFSPUIT-INSTALLATIES Gesloten. Zondag is de internationale Horecaftentoonstelling, in het RAI-gebouw te Amsterdam gesloten. Totaal hebben 62.000 personen de tentoonstelling bezocht. Aardverschuiving. Een aardverschuiving op het Japanse eiland Hokkaido heeft twaalf personen het leven gekost. De vijf huizen, waarin de slachtoffers woonden, stortten in, nadat overstro mingswater ze had ondermijnd. Protest. In Chicago zijn twaalf personen aangehouden na een protestbetoging tegen het doodschieten van een neger automobilist door een neger-politie agent. De 29-jarige chauffeur had, vol gens de politieagent, geweigerd zijn auto te verplaatsen toen hij volgens de agent het verkeer belemmerde. De agent had de automobilst daarop met zijn pistool bedreigd, dat was afgegaan. Overstromingen. Door overstromingen in de Noord-Argentijnse provincie La Rioja zijn 27 mensen verdronken. Ten minste tweehonderd mensen hebben hun huizen verloren. Doodstraf. Premier Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam heeft invoering van de doodstraf gelast op knoeierijen op de beurs waaronder het verspreiden van onjuiste inlichtingen over prijzen en handelsvooruitzichten,die de econo mische toestand van het land kunnen schaden. Dicht. De regering van Paraguay heeft Ar gentinië meegedeeld, dat Perón voort aan geen verklaringen meer in het openbaar mag afleggen. Als Argentinië zulks wenst, zal hij geïnterneerd wor den. De uitwijzing van Perón acht Pa raguay een kwestie waarover Paraguay zelf moet beslissen. Belastingvrij. Kerkelijke gemeenschappen in Argentinië zijn weer belastingvrij. De nieuwe Argentijnse regering heeft de bepalingen van ex-president Perón ongedaan gemaakt. Vrijmetselaren. De grootloge der vrijmet selaren voor Egypte en andere Arabi sche landen heeft besloten alle plaatse lijke Joodse loges „in overeenstemming met de Arabische verlangens" te ont binden. Tevens is steun toegezegd aan de politiek ter bewapening der Egypti sche strijdkrachten. „Het Zionisme, im perialisme en hun werktuigen" worden veroordeeld. Hoeveel. Volgens radio-Moskou zullen de Sovjet-Russische staatsfabrieken dit jaar meer dan zevenhonderdduizend te levisie-toestellen produceren. Er wor den nieuwe TV-zenders gebouwd en binnenkort worden tien nieuwe steden op het TV-net aangesloten. Er werd niet gezegd hoeveel steden reeds TV- zenders hebben. Brits. De bemanningen van de zes Britse oorlogsschepen die deze week een be zoek aan Leningrad zullen brengen, hebben van hun bevelhebber aanwij zingen voor hun gedrag tijdens het be zoek aan de Sovjet-Unie gekregen. Deze aanwijzingen houden onder meer in: Als je wodka moet drinken, neem dan nooit meer dan twee glaasjes, wees niet te „Brits". Geef handtekeningen en laat je fotograferen'. Aarzel niet vriendelijk te zijn. Maak vrienden ónder de beman ningen van de Russische vloot, en praat niet over politiek. Uitgewezen. Japan zal 150 nationalistische Chinezen naar Formosa uitwijzen. De uitgewezenen zouden Japan illegaal zijn binnengekomen of Chinese zakenlieden zijn, die tijdens de oorlog in Japan werkten en van wie sommige met Ja- pansen gehuwd zijn. Opruiming. Het hoofdkantoor der posterijen in Argentinië heeft de gebruikers van frankeermachines gelast afbeeldingen van Eva Perón of slagzinnen ter aanbe veling van het tweede vijfjarenplan, die op iedere enveloppe werden gedrukt, te verwijderen. De postkantoren zullen stukken voorzien van dat soort Perónis- tische propaganda weigeren. Hulde. Het Londense Zondagsblad „Sunday Graphic" bericht dat op het terras van het „Hotel de Paris" in Monte Carlo vijftig gasten opstonden en „For he's a jolly good fellow" zongen voor Sir Winston Churchill. De correspondent van het blad zei tegen een kellner „Ik heb niet geweten, dat Churchill zo po pulair bij de Fransen was", waarop de kellner antwoordde: „Dat is hij in feite ook niet, maar tachtig percent van de mensen op dit terras zijn Duitse toeris ten k. 17. Voorzichtig gluurde Panda uit zijn vuilnisbak. Gelukkig, de spionnen waren verdwenen„Kom er maar uit, Pat!", riep hij, op de andere vuilnisbak kloppend, „de weg is vrij!" Er kwam geen antwoord „Schiet toch op Pat!", riep Panda drin gend, „hoe eerder we op een schip naar Eldorië zijn, hoe beter". Plotseling vloog het deksel van de andere bak omhoog en Pat O'Nozel dook op als een duiveltje uit een doosje. Panda staarde hem verbluft aan - en geen wonder! De grote detective had van zijn kortstondig verblijf in de bak gebruik gemaakt, om zich geheel om te kleden! „Maar Pat!", riep Panda, „wat heb je nu aangetrokken?! Je lijkt wel een kellner!" „Dat is een vermomming", ant woordde Pat bits. „Je behoorde me niet te herkennen. Ik stel een kellner voor, die naar Eldorië reist om iemand daar een verfrissing te brengen. Heel knap bedacht van me. Dat zal de spionnens op een dwaalspoor brengen". Maar een kellner reist daarvoor toch niet helemaal naar Eldorië!", riep Panda verbaasd. „Stop te genwerping ens, bekorrah!"snauwde Pat, „wij gebruiken vermommingens en daar mee basta! Keer je om!" En bij die laat ste woorden haalde de meester-speurder een enorme valse neus uit zijn zak, die hij Panda opzette! REEDS GERUIME tijd is er een oorlog op grote schaal gaande tussen de mens en de schadelijke insecten. Hoe lang die strijd nu reeds duurt, valt moeilijk te zeg gen. Het oudste arsenicuminsecticide - het Parijs groen - dateert van 1865, maar van een werkelijke oorlog op grote schaal tegen de insectenwereld kan toch eigenlijk pas gesproken worden na 1940. Sedert dien zijn telkens nieuwe chemische verbindin gen in gebruik genomen om de verdelgingskrijg te verge- f makkelijken. Desondanks blijft het een open vraag wie ten slotte de zegepalm zal weg dragen, want na de eerste snurkende overwinningsbe- richten die de mens de wereld in stuurde, staat het nog geens zins vast dat het voordeel inderdaad ge heel aan zijn zijde staat. Over dit probleem zullen we t.z.t. nog wel het een en ander zeggen, want voor vandaag vragen uit sluitend de gebezigde methoden onze aan dacht. Bij de insectenbestrijding spelen de ver giften, die in maag-, ademhalings- en contactvergiften verdeeld kunnen worden, verreweg de grootste rol. Deze vergiften kunnen verstoven ivorden, hetzij met spuitinstallaties vanaf de grond, hetzij vanuit vliegtuigen. In gesloten ruimten worden ook roei kleine sterke bommen ge bruikt, die door middel van een ventiel een fijne giftige nevel uitstoten. Ook rook- ontwikkelaars zijn zeer in trek. Zo kun nen vruchtbomen geheel worden omgeven door een tent van nylon, waaronder cyaan- gas of andere dodelijke gassen worden toegelaten, zodat het zich onder deze tent bevindende gedierte eenvoudig wordt ver gast. Volgens een niexiwere methode wor den afzonderlijk staande hoge bomen ech ter door een mortier beschoten met grana ten, die behalve buskruit ook insecticiden bevatten. Ook worden wel runderen door "N insecticiden bevattende nevels gedreven, of wordt het vee gewassen in baden die deze stoffen bevatten. Hiermee is het aantal mogelijkheden echter verre van uitgeput. Want de insec ticiden worden eveneens gemengd in turf, dat als een humuslaag op de grond wordt gestrooid, in kunstmest, in bouwplaten, in verven en vernissen, in vloeren en behang sels, verpakkingsmateriaal, kortom in al lerlei materialen waarop zich de gevreesde insecten zouden kunnen neerzetten. Maar er zijn nog andere middelen behalve de ver giften. Men begint ook insec ten te bestrijden met be- hxilp van ultrasonore golven, met vlammenxverpers, met koude of hitte, ja, zelfs met behulp van de centrifuge! De zgn. hooi- en zuurwor- m.en die een gevaar voor de wijndruif op leveren, worden op een wel zeer speciale manier bestreden. Enkele volwassen wijf jes worden n.l. in een gazen kooi gezet, die geplaatst is om een as, voorzien van vier grote vleugels. Deze vlexigels zijn be dekt met een vochtig blijvende lijm, zodat de mannetjes, die op vele kilometers af stand door de wijfjes worden aangelokt, op deze draaiende vleugels blijven kleven. Tal van gevleugelde insecten worden voorts aangelokt door de rexüc van cantha- ridine (Spaanse vlieg) dat voor ons geen reuk heeft. Ook worden insecticiden in het bloed van vee ingespoten, zodat de bloed zuigende insecten (en niet de runderen!) daar aan te gronde gaan, of men past de biologische bestrijding toe, door de na tuurlijke vijanden van het betreffende in sect te importeren. En nu wil een lezer nog iets over hout wormen horen. Dat zal morgen geschieden. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2