Agenda voor Haarlem „Alleen door samenwerking kan iets tot stand worden gebracht" Twee arbeiderswoningen verbrand in Grote IJpolder te Halfweg B.B.C.-programma voor Nederland voortaan op gunstiger tijdstip Begaafde actrice misplaatst in „Mariana Pineda" DE HOEST Nederlandse Comedie Vrouw geëlectrocuteerd NS-goederenloods te Eindhoven afgebrand Duitse matroos stak steward met mes neer Wegdek scheurde toen rioleringsbuis sprong Prof. Romme op KYP-congres te Utrecht Vreugde over samen gaan met de KNP Stranding van de „Lea" wordt aan justitie voorgelegd Studente verspeelde 100.000 dollar MAANDAG 10 OCTOBER 1955 Badwater stond onder stroom Polygoon-équipe naar Suriname en Ned. Antillen Ruzie aan boord van Duits schip 's Nachts neznen uw maag en ingewanden de nodige rust Daggeldrente verlaagd Drie-jarig meisje overleden na aanrijding Rode Kruiszegels Neder lands Nieuw Guinea Tienjarig bestaan van de Wereldomroep Verkiezingssucces voor de socialisten in Breinen De Nederlandse Comedie heeft Zater dagavond onder grote belangstelling de eerste opvoering gegeven van de romance Mariana Pineda" door Federico Garcia Lorca, in de vertaling van .T. W. F. Weru- meus Buning, onder regie van Peter Scha- roff, met Ank van der Moer in de titelrol. Zoveel namen zoveel vergissingen. Plet was een onthutsende vertoning. Ten eerste het stuk. Terecht wordt Federico Garcia Lorca (geboren in 1899 te Fuentevaqueros nabij Granada en in 1936 niet ver vandaar door falangisten dood geschoten) als één van de vier belangrijk ste toneelschrijvers van deze eeuw be schouwd. De anderen zijn Tsjechov, Piran dello en Synge, die bij alle verschillen van instelling en geaardheid dit gemeen had den, dat zij in vergelijking met het natu ralisme een andere, onder de uiterlijke verschijningsvorm van de realiteit door dringende visie verkozen. Over de bete kenis van Garcia Lorca is de laatste tijd in deze kolommen veel geschreven, naar aanleiding der voorstellingen van zijn meesterwerken „Yerma" en „Plet Huis van Bernarda Alba" en bij wijze van verslag van een lezing door dr. A. L. Constandse, die de aandacht vestigde - men herinnert het zich misschien - op de onthulling van wat voordien in de Spaanse letterkunde verborgen werd gehouden of verdrongen, met name de ongehoorde kracht van de erotiek. Deze uitte zich ook als doodsdrift. Ergens heeft Lorca eens geschreven: „Spanje is het enige land waar de dood een nationaal schouwspel is". De als offer aan de fataliteit vrijwillig aanvaarde dood, de gefrustreerdheid van het liefdeleven en het verzet tegen de conventionele orde zijn bij hem telkens terugkerende thema's, die in „Mariana Pineda" echter slechts schetsmatig en zonder voldoende orga nisch verband aanwezig zijn. Het schrijven van dit „spel in de volkstrant" mag dan voor zijn ontwikkeling van grote beteke nis zijn geweest, het lijkt mij te zwak om een opvoering te rechtvaardigen. De keuze zal dan ook wel zijn ingegeven door een gevaarlijk cultuursnobisme, te meer verwerpelijk omdat men de middelen mist om de intenties van de auteur bevre- digend te dienen. De titelheldin van „Mariana Pineda" is een zevenendertigjarige weduwe, mooi en trots, die door haar liefde voor Don Pedro, leider van een opstandige beweging wordt meegesleept in politieke verwikkelingen, waarin Spanje zich omstreeks 1830 be vond. Zij borduurde een vrijheidsvaandel en stelde haar huis in het geheim open voor de rebellen, die haar echter na haar arrestatie aan haar lot overlaten. Zij wei gert het verraad te plegen, dat haar de terechtstelling zou besparen. Onder de on afwendbaarheid van de dood groeien haar gevoelens hoog boven aanhankelijkheid aan haar minnaar uit, zodat zij zich ten slotte, stervende als martelares, kan ver eenzelvigen-met de vrijheid. Deze aanvaar ding van de dood is het kardinale element van het stuk, zijnde immers de zuiverste bevestiging van het leven in volwaardig heid, waaraan haar vroegere bondgenoten verzaken. Plet is jammer dat in het scéna rio de motivering van deze vervulling der persoonlijkheid teveel in de toevallige aan leidingen bleef steken. De opvoering maak te de scheuren in de innerlijke ontwikke ling nog veel groter. De apotheose werd een kwasi-vrome poppenkast, alle betoonde zorgvuldigheid ten spijt. Ten tweede dus de vertaling. Werumeus Buning heeft vroeger eens een bundel coplas uitgegeven onder de titel „Voor twee stuivers anjelieren". De thans in zijn vertaling aangeboden stijlbloemen zijn nog niet de helft waard. Het weerbarstige on kruid, dat hij in de Nederlandse taaltuin bijeen heeft geharkt en naar het toneel overgeplant, overwoekerde bijna overal de felle pracht van de oorspronkelijke lyriek. Ik heb bewondering voor de medespelen den, dat zij al die zinsverhaspelingen met krachteloze uitgangen hebben kunnen ont houden. Dat bij de voordracht zulke tal rijk voorkomende ongewone en verouder de woorden als „kits" (in plaats van „ka perschip") een ongewenste en daardoor haast komisch werkende nadruk kregen, ADVERTENTIE met beproefde medicinale be standdelen van het wereldberoem de middel tegen verkoudheden Vicks VapoRub! Probeer ze! MAANDAG 10 OCTOBER Studio: „Notorious", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Papavei-i", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Avontuur in Hongkong", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Haven der Be geerte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Meis je ontvoerd", 18 jaar, 7 en 9,15 uur. Cinema Palace, „Eskader 8 keert terug", 7 en 9.15 uur. Minerva: „Anna", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Begijnhofkapel, 20 uur: Inter kerkelijk Evangelisatie Comité. Geb. Zang en Vriendschap, 20 uur: Geestelijk Cen trum: De Grotex-e wereld. Concertgebouw, 20 uur: Chopinavond door Stefan Askenase. Frans Halsmuseum, 20 uur: Volksuniversiteit: voordracht door prof. dr. G. C. van Nifti-ik over De Liefde. Aula Gymnasium, Jaeo- bijnestraat, 20 uur: Cursus „De strijd met de duivel" door de heer G. J. de Nie« DINSDAG 11 OCTOBER Studio: „Notoi-ious", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Papavei'i", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Avontuur in Hongkong", 14 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Haven der Begeeide", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Meisje ontvoerd", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uux\ Cinema Palace, „Eskader 8 keert terug", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Anna", 18 jaax-, 8,15 uur. Rembrandt: „Ge jaagd door cle wind", 14 jaax-, 2 en 7 uur. Frans Halsmuseum, 20 uur: Vooi'dracht door G. Söteman over „Pinguïns, kangeroes en ander literair gediex-te in zakformaat". Ank van der Moer en Ko van Dijk in „Mariana Pineda" was niet te vermijden. De vele geslaagde fragmenten kunnen het euvel niet onge daan maken. Ten derde: de regie. Waarom men Scha- roff - in afwijking van de in deze krant gebruikelijke spelling van Russische na men volg ik die van het pi-ogramma - daarvoor uitgenodigd heeft, zal wel een raadsel blijven. Wat kunnen de door hem voorbeeldig uitgedragen beginselen van Stanislavsky, waaraan wij zulke onver getelijk mooie voorstellingen van de wer- ken van Tsjechov en Toergènjev danken, in dit tot op zekere hoogte romantische theater uitrichten? De regisseur heeft, de principes van zijn leermeester getrouw, naar zoveel mogelijk authenticiteit ge streefd. Hij is zelfs naar Spanje geweest om het huis van de historische Mariana Pineda te bezoeken en vele metex-s kant en echte requisieten te kopen. Dat is alle maal heel mooi, maar hij vex-gat dat men hier niet met werkelijkheidnabootsend toneel te doen heeft. Al dit hispanologise- ren heeft geen enkele zin: de thema's van Garcia Lorca laten zich weliswaar al leen uit de Spaanse volksaard verklaren, maar hebben tenslotte voor ons hun waar de door de universele menselijkheid. Ove rigens mag waardering voor de toepasse lijke preciositeit in de aankleding (waarin mede de décors en costuums van Noni Lichtveld begx-epen zijn) in deze beoordeling niet ontbreken. Ten vierde dus de vertolking. Deze was, ik heb er maar één woord voor, schrik barend - met twee uitzonderingen: Ko van Dijk, die blijkbaar onder alle omstandig heden een boeiende acteur met autoriteit blijft, en Jacqueline Royaards-Sandberg als de in eenvoud van toon waarachtige moeder-overste. Tot dusver heb ik maar één actrice gezien, die in een stuk van Garcia Lorca wist te overtuigen. Dat is Elisabeth Andersen in „Yeifxa" geweest. En één regisseur, die deze materie de baas Wist te blijven door gewoon t,e doen wat er staat. Dat is Joris Diels geweest, al kwam Elise Hoomans met „Dona Rosita" een eind in de goede richting. Wat Ank van der Moer liet zien was een vermoeiende demonstx-atie van technische virtuositeit: een hele avond vibrerend snikken en hysterisch lachen in alle voorradige toon aarden, zonder één moment van echtheid waarin men kon geloven. Zelden heb ik een bekwame actx-ice zo misplaatst gezien, zo haar edelste mogelijkheden zien mis bruiken. Uiterlijk ontbx-ak de fiere gran- deui-, innerlijk het vuur - of het moet zo vex-boi-gen zijn geweest, dat het zich slechts met sissende kronkelingen een uitweg kon banen. Wat bedwongen pathos had moe ten zijn. werd larmoyant en pathetisch. Slechts in een van onrust vervulde eerste bedrijf waren enkele goede momenten. De anderen lieten zich tot een dei-gelijk overdaad van onnatuurlijke tooxxtjes ver leiden. Het meest heeft mij dit van een geroutineerd talent als Mien Duymaer van Twist en van een veelbelovende debutan te als Sigx-id Koetse, teleurgesteld. Het is begrijpelijk dat actrices niet zingen kun nen, maar daarom hoeft men lyriek toch niet tot aanstellerij laten ontaarden? Zelfs de gewoonste dingen werden trouwens ge declameerd, soms onuitstaanbaar, soms zoals door Hedda van der Linde en Riny van Slingelandt als bij een schoolvoorstelling. De samenzweer ders excelleei'den in het aannemen van schildex-achtige houdingen, waax-bij Johan Schmitz zich al weinig moeite getroostte om Don Pedro het formaat van de ge droomde minnaar en patriottenleider te geven. Ramses Shaffy bedierf de enkele aanvaax-dbare momenten in zijn optreden door de zondex-linge verkramptheid, waar mee hij deelde in de algemene malaise. Een voox-stelling, al met al, om zo snel mogelijk te vex-geten. al ware het slechts om de bewondering die men Garcia Loi'ca toedx-aagt. DAVID KONING. De 45-jarige mevrouw C. A. Stoffels uit Amsterdam-Oost is tijdens het nemen van een bad door electx-ische stroom getroffen en overleden. Boven het bad stond op een plank een electrisch kacheltje. Haar man en dochter hoorden plotseling gillen. Het kacheltje was in het bad gevallen, dat daardoor onder stroom was komen te staan. De man die het kacheltje wilde grijpen, kreeg, toen hij met zijn hand in het water kv/am. een schok. De dochter trok daarop de stekker uit het stopcontact. De pogin gen van een dokter om de levensgeesten op te wekken, hadden geen resultaat. Woensdag vertrekt een opname-équipe van Polygoon-Profilti onder leicung van chef-camex'aman Piet Buis per KLM van Schiphol naar de West om een Degm te maken met de verfilming van de reis van de Koningin en Prins Bernhard naar Suri name en de Nederlandse Antillen. In het Nederlands Nieuws zullen uitge breide reportages in zwart-wit gebracht woi'den. Omstreeks half November en eind No vember zullen voorts door Polygoon-Pro filti twee kleurenfilms over de koninklijke reis worden uitgebracht. Gebouw van 100 m lengte door onbekende oorzaak in brand In de nacht van Zaterdag op Zondag is een goederenloods van de Nederlandse Spoorwegen te Eindhoven door brand ge heel verwoest. Slechts een klein deel van de muren van het honderd meter lange gebouw staat nog overeind. De brand, die om half twaalf werd ont dekt, liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, maar het vuur greep zo snel om zich heen, dat groot alarm moest worden gegeven. De brandweer van Eindhoven kreeg assistentie van de brandweer van Philips, van de spoorwegen zelf, van de B.B. en van de vliegveldbrandweer van de R.A.F. Spoedig bleek, dat de loods verloren was. Ook het goederenkantoor ging in vlammen op. Over de oorzaak bestaat geen zeker heid. Omwonenden verklaren een zware knal te hebben gehoord. Van de schade is nog geen schatting te geven. Er lagen veel goederen van Philips in de loods. Zondagmiddag om circa 4 uur is aan boord van het Duitse schip „Ilmenau" tus sen twee opvarenden ruzie ontstaan, waar bij een hunner een mes trok en de ander dodelijk verwondde. Het slachtoffer, de 23-jarige steward W. R., werd in de linker bovenhelft van de borst getroffen en over leed kort daarna. Het lijk is in beslag ge nomen en door de G.G. en G.D. naar het Wilhelmina-Gaslhuis vervoerd. De dader, een 36-jarige Duitser H. H. H., is aange houden. De recherche van de rijkspolitie te water stelt een onderzoek'in. Volgens de politie is de steekpartij het gevolg geweest van een kleine ruzie, waar bij de matroos in een opwelling zijn mes gegrepen heeft en de steward de dodelijke steek toebracht zonder de opzet tot doden te hebben gehad. De „Ilmenau" is Zondagochtend met een lading hout uit Sundsvall in Zweden in Amstei'dam aangekomen. Zondagmorgen is omstreeks negen uur de afvoerleiding van de riolering van de Steenbergse suikerfabriek, die loopt van de spoelbakken naar de bezinkingsputten, ge sprongen. Het wegdek scheurde over een vijftal meters open, waardoor het modder water uit de leiding over de langs de fa briek gelegen weg stroomde. Door het uitvallen van deze leiding stag neerde het werk op de meeste afdelingen. Alleen de suikercentrifuges konden blijven draaien. De vermoedelijke oorzaak is de slijtage van deze afvoerbuis, 's Avonds om zeven uur kon het werk worden heiwat. ADVERTENTIE Jeen wonder dat zij 's morgens niet direct uw tempo kunnen volgen. Help zc een handje met Andrews bruisend Gezondheids- zout, twee lepeltjes op een glas water, direct bij het opstaan - nog vóór u zich wast. Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in-de spijsvertering op te hef fen. U zult geen last meer hebben van een opgeblazen gevoel, nare smaak, beslagen tong en oprispingen die er op wijzen dat on verteerde voedselresten zich ophopen in maag en ingewanden. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het vvrk. f. 1.65 per bus. De KVP heeft Zondag te Utrecht een congres gehouden. In de versierde Margriet hal aan de Croeselaan waren omstreeks 5000 leden bijeengekomen. Onder de aan wezigen waren de katholieke ministers met uitzondering van de heren Beel en Luns en staatssecretarissen, vele leden van de KVP-fracties in de Eerste en Twee de Kamer, leden van de Raad van State en andere katholieke autoriteiten. Met veel zwier en gerucht was de Maastrichtse harmonie „Kunst door Oefening", die het con gres opluisterde, de hal binnengemarcheerd. Aanstonds na de opening met de chris telijke groet begeleidde de harmonie het door de congresgangers gezongen Wilhelmus. De voorzitter, de heer mr. H. W. van Doorn, wijdde allereerst enige woorden aan de nagedachtenis van kardinaal De Jong. Het congres nam hierna gedurende enige tijd volkomen stilte in acht. De voorzitter sprak vervolgens een begroetingswoord. De heer J. A. Middelhuis, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging hield hierna een rede over het onderwerp „Katholieke politiek, rechtvaar dige politiek"; de heer Th. Lefêvre, voorzitter van de Belgische Christelijke Volks partij, sprak over de Belgische schoolstrijd en ir. E. II. A. Kraayvanger, lid van de Eerste Kamer, over de woningbouw. Na de rede van de heer Kraayvanger sprak prof. Romme, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer. Prof. mr. c! P. M. Romme, voorzitter van de Katholieke fractie in de Tweede Kamer, sprak over de betekenis der komende ver kiezingen. „Elke verkiezing op zich," zo zei hij, „ook die van 1956, heeft haar eigen specifieke betekenis. Wanneer de tekenen niet bedriegen zal in 1956 niet meer dan één Katholieke partij aan de verkiezingen deelnemen. Ik kan niet zeggen dat bij de verkiezingen van 1956 alle katholieken in en rondom één katholieke, partij zullen aantreden; het u bekende besluit van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid verhindert dat. Op veran dering hierin niet natuurlijk in 1956, maar wel voor later blijf ik hopen, om dat de dwingende kracht van de redelijk heid van een gezamenlijk Katholiek poli tiek samengaan in onze gegeven omstan digheden van tijd en plaats daartoe drijft, en omdat de practische ervaring als zo- velen, die vroeger hierover anders dachten, tot de overtuiging heeft gebracht, dat onze openheid naar andere volksgroepen ook naar het socialistische volksdeel in het politieke vlak het meest vruchtdragend kan geschieden vanuit ons eigen samen gaan op de grondslag van onze gezamen lijk aangehangen diepex-e levensbeginselen. Maar zover zijn we voor 1956 nog niet. Wat de partijpolitieke verhoudingen aangaat betoogde de heer Romme, dat bij de verkiezingen voor alles de eigen doel einden vooropgesteld moeten worden. De partijraad zal deze de volgende maand aan de hand van het gepubliceerde werkpro- gram vaststellen en het verkiezingsmani fest zal duidelijk te kennen geven wat de partij voor de komende periode als het allerbelangrijkste ziet. Daarop wilde spre- ker niet vooruitlopen. Bedacht moet worden, dat in Nederland alleen iets kan worden tot stand gebracht in en door samenwerking met anderen. Op het terrein der buitenlandse politiek is men het in de brede lijn nogal eens en er zijn voorshands geen dreigende tekenen, die op het ontstaan van scherpe tegenstel lingen tussen de constructieve partijen on derling of tussen hen en de regering wij zen. Die vèr-gaande overeenstemming is ook wel heel iiard nodig om in het inter nationale milieu met zijn overvloed van weerstanden iets te kunnen bereiken. Op het binnenlands politieke terrein is er een grote en belangrijke zaak. waar ook gelukkig van algehele parlementaire over eenstemming kan worden gesproken, de algemene oudei'domsverzekering. Prof. Romme herinnerde eraan, dat in het sociale vlak van de zijde der K.V.P. aanhangig is gemaakt de zaak van de noodvoorziening voor weduwen en wezen. In de Kamer heeft spreker een schrijnend cijfer ge noemd: van de weduwen beneden de 65 jaar met de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen heeft 56 °/o een inkomen van minder dan 1000. De gedachte, dat hier een noodvoorziening dringend nodig is, heeft allerwegen instemming gevonden. De daad, waartoe de regering is gekomen na een jaar van studie en van overweging is, dat zij binnenkort de zaak om advies naai de S.E.R. zal sturen. Ik kan dat niet goed thuis brengen, zeide de heer Romme. Hier klopt iets niet. De heer Romme betoogde vervolgens, dat in het nieuw ontworpen werkprogramma een poging is ondernomen om de gezins politiek breed en over de hele linie van de overheidsbemoeiing nader te ontwikkelen. Na een aantal tot stand gebrachte maat regelen te hebben aangestipt stond de spre ker stil bij de kwestie der herwaardering voor de particuliere eigendom. Hij herin nerde eraan, dat er deze week even over is gesproken in de Kamer. Zijn socialistische collega Bui-ger haakte zich vast aan een zin uit de encycliek „Quadragesimo anno", waarin socialisatie van sommige soorten goederen juist wordt genoemd, omdat het ovex-wicht, dat zij meebrengen, zo groot is, dat het zonder gevaar voor de gemeenschap aan particulieren niet kan worden toege staan. Met die zin is de heer Romme het eens, maar die zin staat in een geheel ander verband, waarvan de duidelijke betekenis is, dat stelselmatige socialisatie wordt af gewezen en uitzonderingen op deze regel geboden zijn. Er wordt zo dikwijls en zo graag door politieke tegenstanders gezegd, dat wij vroeger altijd vroeger gelijk hadden met onze eigen politieke organisatie, maar nu niet meer, aldus de heer Romme. Het is een afgezaagde slogan, maar ik moet zeg gen: juist nu. Juist nu, nu het economische zozeer staat in het middelpunt van de actuele politiek. Juist op dit wijde econo mische gebied moeten wij komen tot door braak naar het christendom, betoogde hij. Zonder onze eigen organisatie gaat in onze verwarde en verwarrende tijd het geeste lijk-zedelijk element in de economische aangelegenheden verloren of raakt het hopeloos in een slop. Eigen katholieke politieke organisatie is naar sprekers oor deel ook nu nodig, om de onderwijs- en gezinspolitiek en vooral om de ontwikke ling van onze economisch-sociale politiek in de ruimste zin van dit woord in goede banen te leiden. Ook nu om dat eerste ons gegeven gebod. „Ik ben de Heer uw God" overeind te houden en uit te dragen. Het congres bracht tenslotte de heer Romme staande een ovatie. ADVERTENTIE ide enige cream die hei haar I voedt! Want Silvlfix bevat PuurSil- vikrin, de na tuurlijke haar- voedingHet verfraait het haar, geeft mooie diepe glans en houdt het haar de hele dag keu rig in orde. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in de zaak van de stranding van het m.s. „Lea" op 26 Maart nabij "Whit by. Reeds op de dag der behandeling van deze zaak 19 Augustus heeft de Raad de kapitein, L. van der V., conform het voorstel van de inspecteur voor de scheep vaart gestraft door hem de bevoegdheid als kapitein te varen op zeeschepen te ont nemen voor de tijd van 18 maanden. In de schriftelijke uitspraak heeft de Raad tevens een beslissing genomen over het voox-stel van de inspecteur, deze zaak aan de justitie voor te leggen ten einde te onderzoeken of deze stranding mogelijk mede moet worden toegeschreven aan op zet. Deze zaak zal thans worden voorgelegd aan de officier van justitie te Groningen. (ANP) Naar wij vernemen is heden ochtend als gevolg van een tijdelijk aan bod van ovex-vloedige middelen op de geld markt de rente voor daggeld verlaagd van 3/4 percent op eèn half percent. Het driejarig dochtertje van de familie Veneberg is Zondagmiddag in Den Ham (O.), toen het plotseling de weg overstak, door een auto uit Steenwijk aangereden. Aan de ernstige verwondingen die het meisje opliep is zij 's avonds in een zie kenhuis te Almelo overleden. Op 16 October zal de BBC de zendtijd van zün dagelijks programma in het Ne derlands aanmerkelijk vervroegen. De ontvangst van deze uitzending is namelijk de laatste tijd in vele delen van Neder land onbevredigend geweest, en wei ais gevolg van bet feit dat uitzendingen op de middengolf bij donker teveel gestoord worden door andere zenders in Europa die dezelfde golflengte gebruiken. Door 's avonds om kwart voor zes Nederlandse tijd uit te zenden, inplaats van tien uur, zal de kwaliteit van het geluid ten zeerste kunnen worden verbeterd. De golflengten blijven 224 meter en, op de korte golf, in de 49 meterband. Dagelijks wordt in dit programma verteld over gebeurtenissen, opvattingen, cultuur en instellingen in Engeland. Daarbij beschikt de Nederlandse Sectie over alle mogelijke faciliteiten: de .Nieuwsdienst van de BBC, aangesloten bij de grote nieuwsbui-eaux en verrijkt met een luisterdienst en een uitgebreid corps correspondenten in alle belangrijke cen tra ter wereld, een knipseldienst, biblio theek, discotheek en reportagedienst. Leerzame verstrooiing Een vijftienjarig contact met de Neder landse luisteraars heeft de huidige dage- rijkse BBC-uitzending van een half uur gemaakt tot een voortdurende x-eeks ge varieerde programma's. Naast nieuws en commentaar zijn er rubrieken over de beeldende kunsten, litteratuur, film en theater en sport in het Engelse leven, er zijn Engelse lessen, er zijn discussies over vragen, die de Engelsen bezig houden, en een rubriek waarin de vragen van onze Nederlandse luisteraars in behandeling worden genomen; en toch wordt er nog tijd gevonden om actuele gebeurtenissen voor te leggen in de vorm van korte flit sen, die op hun beurt dienen als indruk ken van het Engelse leven. Vijftien jaar na zijn ontstaan is daar in die Toren van Babel midden in Londen, Door een brand die Vrijdagavond ge woed heeft aan de IJpolderweg 12 en 14 in de IJpolder (Haarlemmcrliede en Spaarnwoude) nabij de grens van Half weg en Amsterdam, zijn twee gezinnen dakloos geworden. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude komt heden, Maandagavond, in spoedeisende vergadering bijeen om een crediet beschik baar te stellen voor het bouwen van nood woningen, waardoor de gezinnen geholpen worden. De brand is omstreeks half tien ontstaan in pei-ceel 14 van de IJpolderweg. Wasgoed dat te dicht bij een kachel was geplaatst, is in brand geraakt en spoedig verspreid de het vuur zich in de arbeiderswoning. De vlammen sloegen over naar het perceel 12, dat onder één dak is gebouwd met het belendende. Een overzicht van het antennepark van het Britse kortegolf-zenderpark te Skel- ton bij Penrith in Cumberland. Hier gaat ook het Nederlandse programma dagelijks de lucht in. waar in 25 Europese en een tiental niet- Eui-opese talen wordt uitgezonden, nog steeds een Nederlandse groep van zes le den, die de „Projection of Britain" aan gene zijde van de Nooi-dzee voortzet. Daai'bij bevinden zich twee oud-Haar- lemmers, namelijk Ton de Vletter en Har ry Hagedoorn, die bij Polygoon heeft ge werkt. In nieuwste televisiespel De 19-jarige studente Pat Morris is er niet in geslaagd, in het televisie-program- ma de 100.000 dollar op te pakken die voor haar op een tafel waren gelegd, nadat zij gehypnotiseerd was tot de gedachte dat zij de bankbiljetten niet zou kunnen op nemen. De knappe brunette zat als aan haar stoel gekleefd en kon de hypnotische suggestie niet doorbreken. Pat was Zaterdag in trance gebracht door hypnotiseur Arthur Ellen, in een program getiteld „truth of consequences", een stunt om de grote populariteit van het concurrerende t.v.-program „the 64.000 dol lar question" de loef af te steken. Nadat Ellen het meisje in trance had ge bracht, vertelde hij haar „je zult niet in staat zijn het geld te bereiken, je knieën, heupen en spieren zullen niet bewegen. Je kunt niet van de stoel af". Daarna raakte hij haar oogleden aan en zeide dat zij haar ogen open moest doen. Ceremoniemeester Jack Bailey vertelde het meisje toen dat zij 20 seconden kreeg om haar stoel te verlaten en de 100.000 dollar te pakken die gelegd waren op een blad op een tafel. Pat Morris beet op haar lippen en scheen haar uiterste best te doen zich te bewegen, maar zij kon niet van de stoel komen. Ellen klapte daarna in zijn handen om de hypnose te verbreken. Pat stond op en glimlachte, maar toen zij zich realiseerde dat zij pech had gehad, verzuurde het lachje. Zij krijgt een troostprijs van duizend dollar plus een nieuwe auto en was daar heel blij mee, al huilde ze eerst nog wat. ..Tranen van blijdschap" verklaarde ze, moedig de teleurstelling om de gemiste 100.000 dollar inslikkend. Van 1 November tot en met 31 Januari 1956 zal Nederlands Nieuw Guinea speciale postzegels verkrijgbaar stellen met een toe slag ten bate van het Nieuw Guinea Rode Kruis. De bekende paradijsvogelzegels zijn hier toe van een opdruk in rode kleur voorzien: de waarde van de toeslag plus een rood kruis. Voor de frankering blijven de zegels geldig tot en met 31 December 1956. De brandweer uit Halfweg werd ge-' waarschuwd, die voor een moeilijke taak stond, want bij haar komst sloegen de vlammen uit. Zij slaagde er in het vuur te blussen; perceel 14 was geheel uitgebrand en nummer 12 zeer ernstig beschadigd. In perceel 14 woonde een echtpaar met vijf kinderen en in perceel 12 een echtpaar met twee kinderen. Allen zijn bij familie of kennissen ondergebracht. Daar zullen zij moeten blijven tot een oplossing verkregen is. Burgemeester en wethouders van Ha- lemmerliede en Spaarnwoude hebben deze aangelegenheid Zaterdagmorgen besproken en besloten heden, Maandagavond, een spoedeisende vergadering van de gemeen teraad te houden. De agenda vermeldt als enig punt het beschikbaar stellen van een crediet voor het bouwen van noodwonin gen op een terrein aan de Zuidzijde van de Houtrakkerweg. Er doet zich nog een ur gent geval van woningnood voor en B. en W. zijn voornemens ook hiervoor een voor ziening te treffen. De viei'ing van het feit, dat tien jaar ge leden weer de eerste werelduitzending de lucht in ging, zal door Radio Nederland Wereldomroep slechts op eenvoudige wijze worden gevierd. Het belangrijkste evenement in deze vie ring is het feit, dat Prins Bernhard op de ochtend van 13 October in een bijeenkomst in het Hilversumse raadhuis, het bescherm heerschap van de Wereldomroep zal aan vaarden. Bij die gelegenheid zal ook het tweede lustrum kort worden herdacht, waarop van de zijde van het personeel van de Wereld omroep een herinnering aan bestuur en directie zal worden aangeboden. Op Zaterdag 15 October zal in Grand hótel Gooiland te Hilversum een intiem feest worden gehouden voor het personeel en een aantal genodigden. Er zal een groot aantal artisten aan het programma mede werken. Ook in zijn uitzendingen wijdt de wereld omroep aandacht aan deze mijlpaal. Er is een prijsvraag voor de luisteraars, die over de gehele aardbol verspi'eid zijn, uitge- schi-even. BONN (ANP). De verkiezing in de kleinste West-Duitse staat Bremen heeft een onverwacht groot succes opgeleverd voor de sociaal-democratische partij. Zij behaalde ruim 48 percent der stemmen, terwijl zij bij de voorgaande verkiezingen slechts tot 39 pei-eent was gekomen. De partijen der coalitie van Bonn. die een bondgenootschap tegen de socialisten had den gevormd, leden een gevoelige neder laag. Van hen behaalde de pa'iftij van bondskanselier Adenauer achttien, de Duitse partij vijftien, de liberale acht per cent en de vluchtelingen minder dan vijf percent. De communisten klommen op tot even boven de vijf procent. Het land Bremen omvat de Hanzestad Bremen en Bremerhaven. Het werd tot dusverre geregeerd door een coalitie van alle partijen onder leiding van de zeer gematigde socialist Wilhelm Kairn. Mr. Kesper. Zaterdagmiddag hebben de Koningin en de Prins het noenmaal ge bruikt met de heer en mevrouw Kesper. Mr. L. A. Kesper vertrekt binnenkort naar de Libanon, waar hij de regei-ing van advies zal dienen over bestuui-shervoi-mingen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9