Verheugenis over IJmond-accoord in het prae-advies van Velsens college Velsen voor moeilijke taak tegen Alcmaria Victrix Problemen Velsens Cultureel leven in de komende week MM m m Visserij - varia ÉB ill m IJmond-raad Dinsdag in behandeling P. DE GROOT „Titan" op 29 Oc tober te water Gereformeerde kerk aan de Rijnstraat Spanning verwacht bij Kinheim-T errasvogels op de honderd veldenJ 9 9 9 9 m MK Üf fgf H 9 9 B B B B B 8 in B B SS HP 8 S S B 8 ilf B S S ÉS nn 9 B JJ ÉH ÜP m Él jjj Hf gg iP lil Él B SS BS up B ms Él li lp ill B mi 9 HP Éi P' §Jj jjj jjj :§f B BP 11 lü 'Ém B 9 9 B 9 9 B H 11 9 2S Pf 9 9 fit ËS 11 B jjj B B BS 9 S 9 jjj hé 8 j§ Velsens gemeenteraad klokken en horloges Scheveningse logger kreeg averij Voor bureau Wijsmuller Kinderfeestmiddag bij „In veilige haven" IJmuidenPVWA Kerkeraad vraagt steun aan gemeente VOETBAL IN KENNEMERLAND Agenda voor Beverwijk (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) w m ÉS m IJ 8 m JU pp Jjj Cr3l VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 Het college van B. en W. der gemeente Velsen heeft thans het prae-advies op het wetsontwerp voor de bestuursregeling In de IJmond doen verschijnen, waarin be paalde bezwaren tegen dit wetsontwerp worden aangevoerd. Wij hebben verleden week reeds uitvoerig aandacht aan dit prae-advies kunnen besteden en konden dus al meedelen, dat er een grote mate van overeenstemming tussen de drie IJmond- gemeenten is bereikt over de instelling van een IJmond-raad: Het college zegt dan ook woordelijk: Het verheugt ons uitermate uw raad te kunnen mededelen, dat na een tweetal ver gaderingen is gebleken, dat de colleges van Beverwijk en Heemskerk en wij een stemmig tot de conclusie zijn gekomen, dat het voorontwerp principieel aanvaard baar is, zij het dat een aantal bezwaren bestaan van meer of minder belangrijke aard, die grotendeels gemeenschappelijk worden geopperd. In de toelichting op het voorontwerp gaan B. en W. op deze bezwaren (soms opmer kingen) nader in, waarbij enkele afwijken de meningen (ook in de boezem van het college) worden geuit. Daarnaast zijn enkele opmerkingen van administratief-technische aard opgenomen, die in het gemeenschappelijk overleg als zijnde van minder belang niet betrok ken zijn geweest. Artikel 2 stelt een IJmondraad in, ver klaart deze tot rechtspersoon, zetel in Vel sen hebbende, maar aanbevolen wordt te bepalen, dat de IJmondraad zetel heeft in het IJmondgebied, ter plaatse door de IJmondraad aan te geven. Het aantal van 19 leden van de raad is te gering en on aanvaardbaar zeggen B. en W. De mede zeggenschap van Heemskerk in het geheel der problemen in de IJmond zou daarmede niet voldoende tot haar recht kunnen komen. Gezien het gezamenlijke inwonertal der drie gemeenten, zou naar de Ge- mee'ntewet bepaalt een aantal van 37 leden moeten worden vastgesteld. Ten ein de de belangenvertegenwoordiging op een redelijke wijze tot stand te kunnen bren gen, zou slechts met dit aantal genoegen kunnen worden genomen. Voorts ware duidelijk tot uitdrukking te doen komen, dat de voorzitter geen lid van de IJmondraad is. De IJmondraad wordt volgens artikel 4 van het wetsontwerp gekozen langs de weg van rechtstreekse verkiezing. Daarmede wordt ingestemd; met name wordt een an dere methode van verkiezing niet aan vaardbaar geacht. Er bestaat tegen het eerste lid van dit artikel in zoverre bezwaar, dat dient te worden mogelijk gemaakt, dat een kiesge rechtigde, die tussentijds in het IJmond gebied is verhuisd (bijv. van Beverwijk naar Velsen), aan de stemming kan deel nemen. De bepalingen inzake de verkiezing van de gemeenteraad kunnen in het algemeen zonder bezwaar van overeenkomstige toe passing zijn. De kivestie van de voorzitter Ten aanzien van de aanwijzing van de voorzitter huldigt alleen het college van Beverwijk het standpunt, dat het voor ontwerp dient te worden gevolgd: een praeses, aan te wijzen door de Kroon. Het motiveert dit door te wijzen op het belang van een strikte onpartijdigheid van de voorzitter, die slechts zou zijn te bereiken Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen (op Dinsdag, 25 October) te 19.30 uur, ten gemeentehuize is de volgende agenda opgesteld: Aangaan van een geldlening; wijziging van de ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting; bestuurs regeling voor het gebied van de IJmond; verkoop van grond te Velsen (Noord) aan de N.V. Watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland; aankoop van de woning Carolinastraat no. 15-te IJmuiden; ver lenen van een tegemoetkoming in de kos ten van verplaatsing van een tuindersbe- drijf; verpachting van grond te Velsen (Noord); aankoop en verhuur van het pand „Kriemhilde" te Driehuis, met de bij behorende grond; verkoop van grond te IJmuiden; verhoging van het voorlopige gemeentelijke subsidie ten behoeve van een bijzondere kleuterschool; naamgeving aan de openbare kleuterschool aan de Ra darstraat te IJmuiden; naamgeving aan de openbare school voor gewoon lager onder wijs aan het Gijzenveltplantsoen te IJmui den; verlenen van een crediet voor ver andering van inrichting van de Moerberg- school te IJmuiden; vaststelling van de vergoeding, bedoeld in artikel 101 bis, derde lid, van de Lager-onderwijswet 1920, uit te keren aan de besturen van de bij zondere lagere scholen, over het jaar 1953; vaststelling van het, over het jaar 1955, te verlenen voorschot op de vergoeding, be doeld bij artikel 100, eerste lid, der Lager- onderwijswet 1920; verlenen van mede werking ingevolge artikel 72 der Lager- onderwijswet 1920; deelnemen door de ge meente aan de op te richten sportstich ting en het in beheer en exploitatie geven van het gemeentelijk sportpark Rooswijk aan deze stichting en benoeming van: a. leraressen aan de Gemeentelijke Huis houdschool te IJmuiden, b. een leraar aan het gymnasium Felisenum. ADVERTENTIE PRACHT COLLECTIE alle bekende merken GOUD en ZILVER Ziet onze speciale GERO-étalage Kenncmerlaan 30 JUWELIER Telefoon 4127 HORLOGER Sleepboot Hector heeft vastgemaakt Vanmorgen om halfzeven is de haring- loger Sch. 284 van de rederij Unie op sleeptouw genomen door de sleepboot „Hector" van Wijsmuller uit IJmuiden. Het schip had bij het vissen wat in de schroef gekregen. Iiet is nog niet bekend of de „Hector" de logger in Scheveningen of in IJmuiden zal binnen brengen. Dit zal af hangen van de weersomstandigheden. door benoeming van een buiten het IJmondgebied en de problemen staand persoon. Beverwijk wijst nog op de om standigheid, dat ook de voorzitter van de gemeenteraad op deze wijze wordt be noemd, zij het dan dat daarbij niet is voor geschreven, dat Gedeputeerde Staten moe ten worden gehoord. De colleges van Heemskerk en Velsen kunnen dit standpunt niet delen. In de eerste plaats zullen de problemen van de IJmond in de IJmondraad niet gemeente- gewyze behoren te worden bekeken, maar zal de oplossing daarvan dikwijls moeten worden gevonden langs de weg van party- politieke overwegingen. Ook een voorzitter van buiten hèt IJmondgebied kan er der gelijke overwegingen op nahouden, waar door de verlangde onpartijdigheid illusoir zou worden. In de tweede plaats zal blijken, dat de drie colleges het behoud van de autonomie in de IJmond, zij het dan voor een deel gelegd in handen van de IJmondraad, op prijs stellen, waaruit gevoegelijk kan wor den afgeleid, dat de functie van voorzitter in de IJmond dient te blijven en van nature behoort te worden gelegd in handen van de burgemeesters in dat gebied. Daarom nemen de colleges van Heems kerk en Velsen het standpunt in, dat be hoort te worden vastgelegd, dat de burge meester van Velsen voorzitter is, die van Beverwijk tweede en die van Heemskerk derde voorzitter, onder het hiervoren ge maakte voorbehoud (geen lid, slechts een adviserende stem). Daarnaast zou Velsen gaarne zien vastgelegd, dat de tweede en de derde voorzitter de bevoegdheid hebben de vergaderingen van de IJmondraad en deszelfs dagelijks bestuur bij te wonen. De band met de gemeente uit oogpunt van De sleepboot „Titan", die als tweede in de serie nieuwbouwschepen na de oorlog voor Bureau Wijsmuller N.V. te IJmuiden in aanbouw is, zal Zaterdagmiddag, 29 Oc tober om drie uur by de scheepswerf Jon ker en Stans te Hendrik Ido Ambacht worden tewatergelaten. De kiel voor het schip, die als eerste sleepboot ter wereld een voorover staande sleepbeting zal krijgen, werd gelegd op 15 Juni van dit jaar. De „Titan" de vierde in de historie van de Nederlandse zeesleepvaart zal als bergings- en havensleepboot te IJmui den worden gestationneerd. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum houdt de speeltuinvereniging „In vei lige haven" op 29 October een kinder feestmiddag in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg. algemeen beleid wordt daardoor versterkt. (Inmiddels is het gesprek in de Velsense raadscommissies hiervoor reeds gevoerd, zoals wij gisteren meldden.) Het voorontwerp kent geen termijn, ge durende welke de wet van kracht zal zijn, en dat komt B. en W. minder gewenst voor. De ervaring kan leren, dat de wet leemten vertoont dan wel wijziging behoeft, tot de beoordeling waarvan wordt gedwongen, in dien de wet op een vooraf bepaalde tijd vervalt. Daarom wordt ten zeerste aange raden een zodanig tijdstip wel vast te stel len, waardoor ware te kiezen de eerste Dinsdag in September 1966. Aan het einde van de toelichting op het voorontwerp van wet ter bevordering van een evenwichtige ontwikkeeling in het gebied van de IJmond, geven B. en W. de raad in overweging: a. uit te spreken, dat het voorontwerp van wet in beginsel aan vaardbaar is; b. de bezwaren tegen som mige bepalingen in het voorontwerp en de opmerkingen te aanvaarden. Ter uitvoering van een eventueel raads besluit zullen B. en W. dit, vergezeld van het prae-advies, daarna toezenden aan de Gedeputeerde Staten van Noordholland. Nu de competitie waarin WIJ speelt, in volle gang is, komt er al enige tekening in de strijd om de bovenste plaats. Het blijkt, dat er tot nu toe meer gegadigden zijn dan vorig jaar. Zo spreekt ook het Amsterdamse PVWA door een onverwachte overwinning op SIZO een woordje mee. Dit maakt in ieder geval de competitie interessanter. De VVIJ'ers dienen dit team Zaterdag niet te onderschatten, want een nederlaag zou een voorlopige verdwijning uit de kopgroep be tekenen en zo ver willen de IJmuidenaren het hopelijk toch niet laten komen. Het elftal komt als volgt in het veld: W. Koster; K. Wielinga, P. Nederlof; A. v. d. Steen, R. de Boer, G. de Boer; L. v. d. Plas, C. Rooze, T. v. d. Plas, P. Ramakers, W. Blinkhof. Het programma luidt verder: WIJ 2— Tweede Jeugd (3.15 uur); Jong Hercules Onder de ingekomen stukken voor de gemeenteraadsvergadering van Velsen op Dinsdag 25 October bevindt zich onder meer een verzoek van de kerkeraad der Gereformeerde kerk te IJmuiden om sub sidie en een lening ten behoeve van de stichting van een kerkgebouw aan de Run straat te IJmuiden. In de 3de klas B hebben een drietal clubs, n.I. Vitesse, Velsen en Wyk aan Zee, een kopgroep gevormd en zoals de zaken er thans voorstaan, laat het zich aanzien, dat het tussen dit trio spannen gaat: Wtfk aan Zee verspeelde nog maar één punt (tegen Velsen), Vitesse is er twee kwijt (tegen Terrasvogels) en Velsen stond er eveneens twee af, n.I. aan HSV en Wijk aan Zee, waaruit blijkt dat de Santpoortse club nog ongeslagen is. In verband met een en ander is het jammer dat Vitesse en Wijk aan Zee Zondag niet in actie komen. Wijk aan Zee zal nu zelfs twee wed strijden achter komen. dat ook hier een puntenverdeling het meest waarschijnlijk is. Waterloo krijgt bezoek van NAS. Deze sterke vierde klasser deelt met THB de bovennste plaats en verspeelde één punt, merkwaardig genoeg in de thuiswedstrijd tegen het toch niet zo sterke OG, de club, waartegen Waterloo het op eigen veld ook niet verder dan een „draw" kon brengen. Waterloo zal de handen vol hebben aan de NAS-ers, die naar onze smaak een kleine overwinning mee naar huis zuilen nemen. THB speelt thuis tegen DIO en zal beide punten wel in de wacht slepen. Bloemen- daal wacht in Halfweg tegen de club van die naam een zware ontmoeting. Terrein voordeel doet o.i. de schaal in het voordeel der thuisclub overslaan. Het de laatste tijd aardig voor de dag komende OG moet van Semo kunnen winnen. Tenslotte behaalt ETO ten minste één punt in zijn ontmoe ting met de Amsterdamse politie. KinheimTerrasvogels. Met twee inval lers voor Van Gelder en Schipper komen de bezoekers als volgt uit: Butter; Goéd- ha^ N.N.; vVan Eden, Disselköter, Bouwer; Rijke, Pellèmans,' Spanjaard, Van Vuurén, Wijnen. VelsenAlcm. Victrix. De thuisclub be schikt over: Jansen; Hijnen, Tromp sr, v. d. Ende, Bakkum, Boon; Tromp jr, Velsen krijgt Alcmaria Victrix op be zoek. De Alkmaarders deden het tot nu toe niet kwaad. Van hun 4 wedstrijden verloren zij er slechts één, n.I. tegen Vitesse en dat was nog maar op 't kantje af (21). De Velsenaren moeten er dan ook op rekenen, dat ze de twee punten zeker niet cadeau zullen krijgen. Ook bij KinheimTerrasvogels zal het aan spanning niet ontbreken). Beide clubs boekten tot dusver betere resultaten dan men op grond van hun weinig succesvol optreden in het vorige seizoen zou ver wacht hebben, zodat ze momenteel de be zetting van de onderste en één-na-onderste plaats aan CSV en ADO „toevertrouwd" hebben. We hebben zo:n vermoeden dat de Vogels en de Kinheimers de punten zullen delen. In Heilo ontvangt HSV de hekkensluiters der afdeling, CSV. De Castricummers zijp nog steeds puntloos, maar het feit dat ze hun 4 wedstrijden alle slechts met de on even goal verloren, doet ons nog lang niet wanhopen. We verwachten zelfs, dat de CSV-ers Zondag a.s. hun eerste punt zul len binnenhalen. ADO speelt in Haarlem tegen EHS. De Heemskerkers kunnen evenals CSV best een paar punten gebruiken, maar het zal ze niet meevallen die op de Haarlemmers te veroveren. Daarvoor is de EHS-defen- sie te sterk. In het gunstigste geval be haalt ADO een gelijkspel. In Alkmaar wordt de derby Alkm. Boys RKAFC gespeeld. We zijn van mening, Hf f Va*--* v I - '"JW~W/p g: 'x' Miï. WÊÊBsmm '..s-iCraaSfwfo* Twaalf Joegoslavische gezinnen, negentien Hongaarse, vijf Russische, twee Poolse en een statenloos gezin arriveerden Woensdagochtend met de Austria-Express aan het station te Venlo. De mannen, vrouwen en kinderen, afkomstig uit een kamp bij Salzburg, vormden het eerste contingent van de in totaal 250 vluchtelingen gezinnen, die in de komende weken in het kader van een regeringsprogramma tot daadwerkelijke hulp aan vluchtelingen, in Nederland zullen arriveren en waarvan de mannen in de woningbouw zullen werken. De bovenste foto geeft een beeld van de aankomst van de gezinnen in het voormalige D.U.W.-kamp te Horst waar zij voorlopig zullen wonen. De onderste foto laat zien hoe de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, na aankomst in het kamp een „potje" knikkert met de kleine Julius Molnan uit Bratislawa, wiens zusje Annelis op de achtergrond belangstellend toekijkt. Brouwer, Wesselman, Braam, Donker. VRIJDAG 21 OCTOBER Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: „Het zwarte schild". Kennemer-theater, 18.45 en 21.15 uur: „Tussen hemel en aarde". W. B.-theater, 20 uur: „Prinses van de Nijl" GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Veiser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 22 tot en met Zaterdag 29 October. ZATERDAG 22 OCTOBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. „Felison", 1417 uur, zaal Heidestraat, expositie "van wérken van Matthieu Wiegman. „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. Oostenrijks kunstweekeinde. 14 uur, Pa tronaatsgebouw, opening; 20 uur, film expositie Jan Makkes. ZONDAG 23 OCTOBER IJMUIDEN „Felison", als Zaterdag. Oostenrijks kunstweekeinde, van 10 uur af geopend, Patronaatsgebouw, exposi tie Jan Makkes; 20 uur, „Musicorda". Om het zijn gasten zo aangenaam mogelijk te maken kan de ((nieuwe) kampioen van Noordholland, Piet van Heerde, nogal wat gezelschapsspelen offreren als hij achter de tapkast staat. Maar zijn grote liefde houdt toch het damspel. Zijn dam mersloopbaan is wat vreemd gelopen. Geboren op 10 Juli 1916 te Amsterdam meldde Van Heerde zich op 19-jarige leeftijd bij de vroegere damclub 't Oosten. Jammer dat deze sterke hoofdklasse club door de bezetter in de oorlogsjaren werd vernie tigd, doordat er een groot aantal Joodse damvrienden naar vernietigingskampen werden overgebracht. Alleen de leermeester van de nieuwe kampioen Chr. Markus en voorvechter van damclub 't Oosten bleef voor de sport behouden. In 1942 ging Van Heerde over naar Jozeph Blankenaar en hij kreeg het bevret voor de hoofd klasse. Hoewel Van Heerde zich steeds aan een der kopborden van de sterke Amsterdamse vereniging wist te handhaven kwam zijn grootste succes pas na 20 speeljaren, dus in dit seizoen. In het voorjaar 1955 eindigde hij in het kampioen schap van Amsterdam als tweede achter Van. der Sluis. Nu is hij kampioen van Noordholland en tevens clubkampioen van Jozeph Blankenaar. De mogelijkheid is er, dat hij in het najaar 1956 kan meespelen om het wereldkampioenschap, als hij tenminste het nationaal tournooi tot een goed einde brengt. Ws wm. m m wk Zijn indruk over het afgelopen, zwaar bezette tournooi was, dat hij zelf als kans- paard startte maar dat hij zelfs overwinnaar is geworden, schreef hij toe aan het feit, dat hij weinig of in het geheel niet meer in het wedstrijdspel blundert. Het spel van Abc de Jong is zeer gevaar lijk en dat van J. H. Willemse overrompe lend en verrassend. De tweede aankomende, Beeke. had geluk door het falen van Stahl- berg en Dukel en hij bofte voorts bij de pech in de laatste ronde van v. d. Sluis. Toen de stand van de partij Postma Beeke van de laatste ronde als volgt remise was had Beeke geluk met Postma's volgende blunder. wm. wm. V/WW. Él mm wÈ (Wit Postma): 25, 26. Dam op 24. Zwart: 2, 16, 37, dam op 45. Postma speelde 24—19, 3742. 25—20, .16-21-, 26x17, 45—12. Dat het met weinig middelen toch tot een beslissing kan komen, toont onderstaande partij tussen de kampioen van Noordholland 1955 Piet v. Heerde en de 2e aankomende van het zelfde tournooi W. J. Beeke gespeeld in het provinciaal tournooi 1955. (Wit, W. J. Beeke; zwart, P. van Heerde). 1. 33—28 18—22; 2. 38—33 12—18; 3. 32—27 79—23; 4. 28x19 14x23. Bijna 90 percent van dit soort openingen wordt automatisch door de dammers ge speeld. Het is gemakkelijk, degelijk en over zichtelijk doch het resultaat is voor beiden nihil. Zo lopen de eerste 10 zetten voor beide spelers in een contactloze degelijke stelling uit als slot van dit eerste treffen. Maar er zijn momenten genoeg in de gespeelde zet- tenreeks om na 3328, 1822 iets nieuws te creëren. Waarom zoiets niet eens onder- nomep? Het verrijkt de kennis én het spel, b.v. na 3227 de knijpstelling eens accep teren of na 6 40x29 eens een 2025 met handhaving van de halvehekstelling. 5. 34—29 23x34; 6. 40x29 17—21; 7. 42—38 21x32; 8. 37x17 11x22; 9. 31—26 10—14; 10. 41—37. Voor wit is 3530 als 10e zet forser. Een belangrijk verschil, omdat op 1419 wit 3025 of de ruil 3024 en 2923 kan nemen met contactpunt op het zwarte stuk 22. 10. - - - 14—19; 11. 38—32 22—27; 12. 32x21 16x27. Wit speelt wel wat slap waardoor zwax-t scherp kan spelen. Nu is voor wit 3731 sterker. Na de gespeelde zet 3732 houdt zwart een contactpunt met het witte stuk 29. 13. 37—32 27x38; 14. 33x42 7—11; 15. 46—41 5—10. De stand na de 15e zet van wit is als volgt: Hier had wit het randstuk 26 kunnen op spelen naar ruit 21. De zet 11—16 is ver hinderd, door de dam 3530, 3024, 2923 en 3934. Maar daarna kan het witte stuk van 21 naar 16. verhuizen. 16. 41—37 10—14; 17. 37—32 11—17: 18. 4540 6—11: 19. 40—34 19—23: 20. 42—37 14—19; 21. 37—31 1—6; 22. 43—38 9—14. 23. 31—27 4—9. Zwart heeft veel gemakkelijker spel- opbouw en staat beter opgesteld. 24. 47—42 20—25; 25. 39—33 14—20; 26. 34—30 25x34. Wit kan zich van de lastpost op 29 ont doen. Maar de opstelling van de witte stuk ken is nog niet rooskleurig. 27. 29x40 20—24; 28. 44—39 9—14; 29. 40—34 8—12. Stand na de 29e zet is als volgt: Wit: 26, 27, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 42, 48, 49 en 50. Zwart: 24, 23, 19, 18, 17. 15. 14, 13, 12, 11, 3 en 2. Het spel dreigt klassiek te worden. Wit begaat hier de fout om 3430 te spelen. Veel beter is 33—28, waarna de stellingen in evenwicht kornen. 30. 34—30 24—29; 31. 33x24 23—28; 32. 32x23 18x20; 33. 42—37 20-25; 34. 48—43 25x34; 35. 39x30 15—20. Van dit moment gaat zwart de partij met zeer weinig positiemiddelen tot winst bren gen. Dit doet de nieuwe kampioen werkelijk meesterlijk. 36. 50—44 19—23: 37. 44—39 14—19; 38. 27—21 20—24; 39. 37—32 11—16: 40. 39—33 16x27; 41. 32x21 17—22; 42. 21—16 12—17; 43. 36—31 6—11; 44. 16x7 2x11; 45. 31—27 22x31: 46. 26x37 13—18. Stand zwart: 3. 11. 17. 18. 19. 23 en 24. Wt: 30. 33. 35. 37, 38. 43 en 49. Wit staat onder druk en er is geen spel te vinden, dat nog enigszins houdbaar is. 47. 37—32 11—16: 48. 49—44 17—22; 49. 32—27 22x31; 50. 33—28 23x32; 51. 38x36 16—21; 52. 44—39 21—27; 53. 39—34 18—23; 54. 3025 39 en wit gaf zich gewonnen. Een door v. Heerde knap gespeeld midden spel. Vierde probleem Bij onderzoek is ons gebleken, dat de deelnemende oplossers- het onrechtvaardig vinden dat b.v. problemen worden geplaatst van problemisten die ook aan de oplossers wedstrijd deelnemen. B.v. de heer C. Kra mer mag wel aan de oplosserswedstrijd deelnemen doch met zijn eigen geestespro ducten heeft Kramer een onrechtvaardige voorsprong, aldus de mening van de spe lende en deelnemende oplossers. Wij hebben daar over een andere mening, maar voldoen aan de wens van het overgrote deel der lezers, om wel problemen van Kramer te plaatsen doch hem van deelneming uit te sluiten. Wij nemen dan ook aan dat de heer Kramer zich uit de wedstrijd terugtrekt en liever zijn geestesproducten de oplossers voorzet. Want zijn composities verdienen de grootste aandacht. WM 'B, Wm. Zwart, dam op 50, 12 stukken: 4, 7, 10, 12, 13. 15. 19. 22. 27, 28, 41 en 44. Wit 14 stukken op: 16, 24, 25, 26, 29, 30. 34, 36. 38, 40, 43, 47, 48 en 49. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt in de wedstrijd. Oplossingen Allereerst het vraagstuk no. 1, geplaatst in de rubriek van 30 September. Vit: 29, 32, 34, 37. 38, 41, 42, 43 en 45. Zwart: 8. 9, 16, 17. 20, 24. 26 en 40. Wit wint door 37—31. 26x30, 45x21. 24x42, 4137 en wint door oppositie. Vraagstuk no. 2. Zwart: 12, 13, 14, 22. 24, 30 en 37. Wit: 23, 35, 38, 40, 47, 48, 49 en 50. Wit wint door 47—41, 38—33, 33—29, 35x24, 19x44, 50x10. Goede oplossingen kwamen binnën van de volgende inzenders, die allen twee punten hebben behaald: L. Davidson, W. v. Midden dorp, J. Langbroek, J. Plug, L. Blok, C. Kramer. P. Kroonenborg en J. Wiiker, allen te IJmuiden; J. H. Bakhuys, A. Koster. G. Provoost en G. Zuiderduyn, allen te Sant poort; J. J. Wesselius te Driehuis; E. Andrea, H. A. Mijnsbergen en A. Beukema te Velsen- Noord en H. Jongendijk te Delft. BRIEVEN J. H. B. te Santpoort. Brief met partij ont vangen. T.z.t. volgt plaatsing. Met uw wen sen zullen wij rekening houden. Enige lezers. De oplossingen moeten uiter lijk op de Zaterdag, één week na het ver schijnen van het vraagstuk in ons bezit zijn. Een oplostermijn van 10 dagen is wel vol doende.' Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërwe125, IJmuiden. MAANDAG 24 OCTOBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. „Felison", 1921 uur, als Zaterdag. „Advendo", 20 uur, als Zaterdag. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. „Het Witte Kruis", 20 uur, Gebouw Ken- nemerlaan, jaarvergadering. DINSDAG 25 OCTOBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. I. v. A. A., 20 uur, Cultureel Gebouw, „Het Spaanse volkslied". „Advendo", als Zaterdag, „Felison", 1921 uur, als Zaterdag. WOENSDAG 26 OCTOBER IJMUIDEN „De Plankeniers", 20 uur, Ned. Herv. Jeugagebouw, Rembrandtlaan, toneel uitvoering. „Felison", 1417 uur, als Zaterdag. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. DONDERDAG 27 OCTOBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. „De Plankeniers", als Woensdag. „Felison", 1921 uur, als Zaterdag. P. v. d. A., afd. IJmuiden, 20 uur, Rex, forum. VELSEN-NOORD Ontspanningswerk bejaarden, 20 uur, Sint Jozefhuis, „De Velno's". VRIJDAG 28 OCTOBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. „Felison", 1921 uur, als Zaterdag. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 19—21.30 uur. Jan Ligthartschool, 20 uur, ouderavond „Veilig Verkeer". ZATERDAG 29 OCTOBER IJMUIDEN „Advendo", als vorige week Zaterdag. IJ.K.V. „Hercules", 20 uur, „Flora", Zee weg, eerste lustrumviering, onderlinge clubwedstrijd. „Felison", 1417 uur, als vorige week Zaterdag. Pieter Vermeulenmuseum, als vorige week Zaterdag. BIOSCOPEN Thalia, Vrijdag 20 uur, Zaterdag en Zondag 19 en 21.15 uur, Maandag 20 uur, „De bruggen bij Toko-Ri" Zondag 15 uur „Happy Landing" Dinsdag en Woens dag 20 uur, „Aida, de zwarte prinses" Donderdag. 20 uur, „Marabanta". Rex, geen opgave ontvangen. IJselmeervissery. Woensdag werd door 22 vaartuigen op Urk aangevoerd: 1791 pond snoekbaars, prijs f 0.59f 0,62; 96 pond lijn- aanl, prijs f 1.00f 1.25; 231 pond rode baars, prijs f 0,54f 0,55 en 1389 pond voorn, prijs f 0,07f 0,08 per pond. Prijzen van Donderdag. Heilbot 3.40 1.95; gr. tong 4,704,40; grm. tong 4.103,50; kim. tong 3.60—3,30; kl. tong I 3.60—3,40; kl. tong II 3,002,75; tarbot I 3,602,60. per kg. Tarbot II 108; tarbot IV -54: schartong 5230; kim. schol 7068; kl. schol I 7249; kl. schol II 5025; bot 43; v. haring 2416; makreel 2414; gr. schelvis 5127; grm. schelvis 4327: kim. schelvis 3322; kl. schelvis I 3018; kl. schelvis II 2616; wijting 2711; gr. gul 64: midd. gul '5650; kl. gul 30; kl. haai 3028; ham 10890: poontjes 158; kl. koolvis zw. 2624: kl. koolvis wit 4036, per 50 kg. Gr. kabeljauw 280134: gr. koolvis zw. 7068; gr. koolvis wit 102—86; gr. leng 7670. per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 107 kisten tong en tarbot, 5 kisten heilbot, 8 kisten tong schar en schartong, 180 kisten schol, 5 kisten bot. 237 kisten haring, 1206 kisten makreel, 1125 kisten schelvis, 270 kisten wijting; 57 kisten kabeljauw en gul, 40 kisten leng, 9 kisten haai, 11 kitsen ham, -17 kisten poon, 113 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 3400 kisten. Besommingen van Donderdag. IJM 183 Viking Bank f22.000: IJM 85 Klaas Wijker f20.760: Medan f21.000; KW 28 f3770, TX 33 f 1760; WR 7 f710; KW 128 f370.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13