In „Maris Stella" begint het particulier initiatief aan een nieuw „tehuis" CEMIJ maakt volgend jaar een kwart eeuw Hoogovencement L0ENDEQSL00T/ Havenberichten Agenda voor Velsen Samen met de overheid voor hulp aan zieke gerepatrieerde Nederlanders Afval wordt hier bouwstof Huisvrouwen reis den door Europa Het huis van het onvoorstelbare leed „Hector" bracht „Martina" binnen MoetKennemer Oudheidkamer na een bestaan van 25 jaar verdwijnen „Kinderbescherming is bittere noodzaak" 10 Stormvogels Zondag tegen EBOH Onderlinge competitie schaakclub „Santpoort" De elftallen van „Noord" NCVB-leden met mej. v. Brussel naar Afrika Tweede lustrum van „Da Pacem" Medische verzorging tijdens het weekeinde Tafeltennisclub begon de competitie met gevoelige nederlaag Filmavond van de Nederland—USSR Wij openen Woensdag 26 Oct. 's middags 5 uur uwmnmu/s IJmond-gesprek ging niet door Bazar voor jeugdgebouw geopend Honderden kindermoorden per jaar.... „Waterloo" krijgt Zondag NAS op bezoek VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 (Van een redacteur) „MARIS STELLA" de naam klinkt zo mooi. Maar achter de rijzige gevel van dit voormalige missiehuis in Wijk aan Zee is sinds enige weken een brok menselijk leed samengebracht, dat in schrijnende tegenspraak is tot de vriende lijke naam boven de deur. Hier immers verblijven een kleine veertig Indonesische Nederlanders van elke geloofsaard, alle maatschappelijke instellingen alle leeftijden ook. Tussen kleine Jan van drie en de oudste patiënt van vierennegentig is nu al en dan werkt het verpleeghuis nog lang niet op volle kracht; het moet Donderdag aanstaande zelfs nog officieel geopend worden een hoeveel heid menselijk leed bijeengewaaid, dat leiding en verpleegsters voor haast onoverkomelijke zorgen zet. Samen met de overheid in dit geval het ministerie voor Maatschappelijk Werk, wier hoogste vertegenwoordiger, minister mr. F. J. M. van Thiel om half drie Don derdagmiddag het totaal verbouwde tehuis zal openen heeft het particulier initia tief hier in korte tijd gezorgd voor een veilig en modern onderdak voor chronische zieken, invaliden en minder validen, die elke boot met repatriërenden uit Indonesië over de kade strooit en die tot nog toe maar moeilijk een onderdak konden vinden. Hoe groot het probleem achter deze tragische menselijke wrakken alleen al in materieel opzicht kan zijn, wordt bewezen door het feit, dat de stichtingsbestuurders, die het werk hebben aangepakt, nu al ernstig over uitbreiding denken: het Badhotel in Wijk aan Zee zal er uiterlijk 1 Januari zeker bij getrokken worden en bovendien wordt er gezonnen op de mogelijkheden om aan geld te komen voor een zusterhuis en zo moge lijk een barak, waar de revalidatie ter hand kan worden genomen. Eersteling in Nederland De „Stichting tot verzorging van Chro nische patiënten en minder valide per sonen," zoals de lange naam officieel luidt, heeft met dit tehuis een eersteling in Ne derland tot stand gebracht. Als voortzetting van de directe overheidszorg, vroeger van de kant van de Dienst voor Maatschappe lijk Werk, later door het ministerie, welke zich in het Haarlemse Noodziekenhuis (naast het Diaconessenhuis) manifesteerde werd het een particulier initiatief, omdat de uit de oorlog stammènde noodzieken huizen zichzelf geleidelijk overbodig maak ten toen bijvoorbeeld de verpleegruimte voor TBC-patiënten in de sanatoria weer ruimschoots toereikend werd. Maar het Haarlemse Noodziekenhuis bleef als een van de laatste gehandhaafd, speciaal voor zieke Nederlanders, die uit Indonesië terug kwamen. Voor de chronische zieken onder hen openbaarde zich het grote vraagstuk van het tekort aan ziekenhuisruimte: men schat dit thans op een 18.000 bedden. Toen stapte» de Stichting er in: bewogen door het lot van deze vele slachtoffers van een veran derende maatschappij, slachtoffers van slepende kwalen, vervreemde, ontwortelde mensen vaak, heeft haar bestuur gedaan weten te krijgen, dat het voormalige mis siehuis „Maris Stella" in Wijk aan Zee werd aangekocht en grondig verbouwd. Geen wachtkamer - wellicht springplank Ds. E. Zijlstra, die het secretariaat van de Stichting waarneemt, heeft ons samen met dokter W. van Haselen, die als genees heer-directeur voor dit ziekenhuis op de nominatie staat, de achtergronden van dit even mooie als moeilijke sociale werk laten zien tijdens een bezoek aan „Maris Stella." De bejaardenhuizen zijn in ons land wel eens vergeleken met „ideale wachtkamers voor de hemel" maar dit tehuis, al is het dan niet uitsluitend bewoond door bejaar den, mag dat in die strikte zin zeker niet zijn: er moet een poging gewaagd worden een gedeelte der patiënten terug te bren gen naar de maatschappij, al zal dat niet altoos lukken. De sfeer van de „wacht kamer" is dan ook vermeden: in lichte en ruime zalen, in kleine knusse ontspannings ruimten kunnen straks maximaal honderd patiënten opgevangen worden en voor de acute gevallen is de hulp van het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk verzekerd, terwijl de Dienst Psychiatrische Nazorg zo nodig voor psychiatrische hulp zorgt. Begroting niet mogelijk De Stichting ziet zelf heel duidelijk in, dat het werk, dat zij als eerste in den lande begonnen is, zwaar en vaak haast onmoge lijk is: niet alleen komen er zovele vogels van zovele pluimages onder haar hoede, maar bovendien liggen de medische indi caties vaak zo lastig zo tragisch dat bijvoorbeeld een begroting al direct niet houdbaar kan zijn. Temeer niet, omdat de uitbreidingen op korte termijn nodig zullen zijn en het Stichtingsbestuur als enige stevige financiële ondergrond de verpleeg- prijs van het ministerie heeft en daar uit dan ook alle directe verpleegkosten kan financieren. Er is dus belangstelling van buitenaf nodig. Geen ongezonde overigens, maar menselijke interesse voor de patiënten, wier levenslot langs de diepste afgronden der lichamelijke en geestelijke verschrikking voerde en die vaak in dit Wijk aan Zeese tehuis aanspoelen als volkomen verloren, verbijsterde «Takken. Het Rode Kruis heeft inmiddels al die belangstelling „van buiten af" getoond: het zal zich voor het welf are-werk gaan span nen. De bibliotheek behoefde echter drin gend uitbreiding en een eigen platencol lectie zou evenmin tot de luxe-artikelen behoren. Zo is er meer. Een lift heeft dit beeld niet, zodat de invalide patiënten alle trappen op en af gesjouwd moeten worden en men moet nu al diverse verpleegsters uitbesteden in een naburig hotel (het enige, dat in de winter open is in het geheel uit gestorven Wijk aan Zee), maar er is wèl een pracht van een radio-installatie, die het mogelijk maakt, dat de nachtzuster via een geluidsinstallatie alle zalen onder contróle houdt en dat het „hoofdkwartier" van alle afdelingen af te „bespreken" is. Maar dokter Van Haselen zit nu al in over het gebrek aan isoleerruimte, waar voor hij reeds een begerig oog heeft ge slagen op de zusterskamers op de bovenste verdieping. Zo zijn er meer problemen, maar, men rekent deze in het bestuur, met het opti misme, dat dit werk kenmerkt, tot de kin- derzieken. Als echter de zaken gaan, zoals ze de laatste jaren zijn gelopen, dan heeft het tehuis binnen korte tijd 200 patiënten te verwerken. Als het Badhotel er bij is, kun nen daar de niet-bedlegerigen worden ondergebracht, maar het Badhotel staat op de nominatie om te worden afgebroken, want het valt onder het uitbreidingsplan der gemeente Beverwijk. Zodat er dan ook daar nieuwgebouwd zal moeten worden De liefde en de volharding, die de leden van het Stichtingsbestuur echter hebben tentoongespreid in de moeilijke maanden, die aan het vernieuwde „Maris Stella" vooraf gingen, zijn gebleven en daarop is een deel van het optimisme gebaseerd, voortreffelijk ingerichte gebouw bijvoor- waarmee men de toekomst tegemoet ziet. In de reeks der Hoogoven-jubilea zal de 16e Juni van het jaar 1956 een opvallende datum gaan worden: dan is het namelijk precies een kwart eeuw geleden, dat de cementfabriek van de KNHS haar productie begon. Dat de bedrijfsdirecteur der CEMIJ reeds eerder zijn zilveren jubileum gaat vieren en wel in de maand April, is te verklaren uit het feit, dat er een langdurige voorbereiding nodig was voor de zware machines in de hallen aan de waterkant van het IJmuidense. industriecomplex kon den gaan draaien: dr. ing. F. Schönberger kwam reeds begin April in dienst. Als directe aanleiding van de stichting van een eigen Cementbedrijf was het af valproduct hoogovenslak aan te wijzen, een product, dat voor 1931 in strikte zin „af val" was. Er werd echter een lonend em plooi voor gevonden, toen samen met de ENCI in Maastricht een naamloze ven nootschap werd opgericht, die in IJmuiden een fabriek bouwde voor de vervaardiging van Hoogovencement (en van véél stof). Deze fabriek gebruikte ongeveer de helft van de slakkenproductie, maar later is de behoefte aan slakken voor de wegen- en de huizenbouw en de kunstmestproductie dusdanig gaan groeien, dat er eerder van een tekort dan van een overschot aan slak ken kan worden gesproken. Wat is slak? Slak is een verzameling van onverbrand- bare, glasachtige onzuiverheden, aldus de finieert de heer C. F. van Dam het zuiver in zijn bekende boek „IJzer en Staal". Het zijn onzuiverheden uit het erts de zoge naamde „ganggesteenten" de kalk en de kooks, die zich in hoge temperatuur hebben verzameld. De slak, die door haar Met de propagandaman van de Neder landse Spoorwegen, de heer Anteunissen, op de bok, heeft een groot aantal Velsense huisvrouwen gistermiddag door tal van landen van Europa gereisd en ongetwijfeld tal van indrukken opgedaan over verschil lende vacantiereisjes buiten en in Neder land. Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Velsen, waren de Nederlandse Spoorwegen namelijk naar het Patronaatsgebouw gekomen om een film voorstelling onder de titel „Met N.S. door Europa" te brengen. Aan de hand van lichtbeelden van trei nen van honderd jaar geleden en het com fort in hedendaagse treinstellen, heeft de heer Anteunissen de belangstellenden uit eengezet waarom het reizen tegenwoor dig zo gerieflijk is en andere plaatjes werkten er aan mee om te vertellen, dat het reizen naar het buitenland door de samenwerking van N.S. met buitenlandse spoorwegen goedkoop is en dat er echt geen taalmoeilijkheden bij grensoverschrij ding wachten. Met de verfilmde ScandinaviëRome express zijn de huisvrouwen door Zweden, Denemarken, Duitsland, Zwitserland en Italië gereisd en later op de middag maak ten zij nog uitstapjes naar de Riviera, Pa rijs, Oostenrijk, Engeland en door Neder land. BIJ HET UITBREKEN van de oorlog tegen Japan was hij marineman en on der Karei Doorman maakte hij de slag in de Java-zee mee. Hij overleefde het ge vecht als een der weinigen en kwam op „de eilanden" terecht, waar de Japanners hem in handen kregen. Hij werd invalide geslagen in één van de dodenkampen, maar overleefde de bezet ting en de onmenselijkheid. Na de oorlog was het ge zin niet meer thuis. Zijn vrouw dood de kinderen over de archipel verspreid. Nimmer teruggevonden. Een gebogen en vereen zaamd man is alleen naar het vaderland teruggeko men. In Wijk aan Zee pro beren warme menselijkheid en wetenschap samen hem terug te brengen naar het leven. Het kan lukken. DE JONGSTE uit „Maris Stella" is drie jaar. De ouders bleven achter in In donesië. Wij hebben hem op de grond zien liggen: een lief zwart kereltje met een paar pientere bruine ogen. Zijn spieractiviteit is echter vertraagd, zodat hij in het begin met de kleine neus op de grond stootte, zodra de zuster hem uit het bedje tilde en op de grond legde, om de spieren tot enige nieuwe activiteit te prikkelen dan móet hij tenminste het hoofdje pro beren op te houden. Hij hóudt nu het hoofd op. Naast hem ligt een meisje van veertien. Haar benen zijn afzichtelijk vergroeid en haar spraak is weg. Zij rijdt in een provisorisch karretje door het huis, waarbij ze half over de sta len stangen hangt en met één beentje op de grond telkens een zetje geeft. Toch gaat ze vooruit. ZE HEBBEN HEIMWEE haast allemaal. Naar de familie in Den Haag, naar de voorgalerij op Bandoeng, naar de tropenavonden en naar de moesson. Ze heb ben het koud in velerlei opzicht en het is moeilijk deze mensen goed te doen, want het leed, dat hen ge schied is, groef in de meeste dezer tragische ge vallen de ganse ziel onder steboven. Aan velen is wei nig meer te doen ande ren zijn met zachte hand en veel geduld te redden; langzaam-aan om te bou wen tot nuttige wezens. In „Maris Stella" is er een begin mee gemaakt en als er straks een boot uit Indonesië terug komt, wor den er weer nieuwe begui- nen gemaakt. In deze IJmond is op deze wijze een stuk sociaal werk neergestreken, dat onze aandacht verdient en dat geholpen moet worden. Het wachten is op een ini tiatief van ons, gezonden op een daad jegens deze miserabele overblijfselen van gezonde mensen en kinderen, die buiten hun schuld oog in oog kwamen te staan met meer leed, dan een mensenhart leek te kunnen dragen. J.F. lichter soortelijk gewicht dan dat van het ruwe ijzer op het ijzer gaat drijven heeft na ongeveer 2 y2 uur na de aftap van een Hoogoven het niveau bereikt, waar het af voerkanaal van de slak is gelegen, waar door zij kan wegstromen. Daarna wordt zij naar een groot waterbassin gevoerd, valt door de „schrik" tot poeder uiteen en krijgt de eigenschappen, die nodig zijn voor de cementfabricage. Deze gegranuleerde hoogovenslak verhuist naar de opslag plaats voor nat granulaat van de cement fabriek, waar zij er uit ziende als zand in de daarvoor bestemde afdelingen wordt opgeslagen. De CEMIJ maakt er daarna in droge toe stand en na bijmenging van een kleine hoe veelheid „bindmiddel" (gips in dit géval)' en van klinker Hoogovencement van, dat als bindmiddel voor beton en mortels wordt gebruikt nu ai 25 jaar lang. Geassisteerd door de sleepboten „Hector" en „Stentor" van Bureau Wijsmuller N.V. is gisteravond omstreeks half negen de Scheveningse motorlogger „Martina" SCH. 284 behouden binnen de IJmuidense pieren gebracht. De bejaarde „Hector" had bij het slechte weer een sleepreis van ruim zeven tig mijl achter zich, nadat de bemanning er in was geslaagd Donderdagmorgen met de logger, die stuurloos op de Noordzee ronddreef, contact te maken. De „Martina" kreeg Dinsdagmorgen pech, toen bij het halen van de vleet enige stuk ken net in de schroef verdwaalden en deze vast lieten lopen. Er stond een flinke bries en de bemanning kon bij deze weers omstandigheden weinig uitrichten. De mo tor moest worden gestopt en het schip moest liggen drijven, dwarszees op de ruwe zee. De SCH. 310 „Excelsior" van de N.V. Verre Visserij Maatschappij werd bereid gevonden na overleg met de rederij om de „Martina" te slepen, maar toen na dertien mijl op ongeveer 27 mijl noordwest van Scheveningen de bolders van de „Excel sior" niet tegen het gewicht van de sleep bleken opgewassen, bleef er niet veel an ders over om los te gooien en weer te blijven drijven. De N.V. rederij „De Unie" besloot daar op een contract te sluiten met Bureau Wijsmuller, die de sleepboot „Hector" Woensdagmiddag omstreeks twaalf uur naar zee zond. Ruim zeventig mijl heeft de kleine sleper moeten stomen om de „Mar tina" in de avond te bereiken. De „Hector" heeft het daglicht van Donderdag afge wacht en heeft die nacht naast de „Mar tina" liggen steken. Gistermorgen slaagde de derde poging om vast te maken en kon de sleepreis beginnen. De „Hector" ka pitein T. Hoek kon een gemiddelde vaart van ongeveer vier mijl halen en ver scheen tegen acht uur voor de pieren. Om negen uur lag de logger afgemeerd aan de Zuidzij, is de Scheveningse bemanning met een autobus verder gereisd en is de logger klaar gemaakt om vanmorgen in het dok of op de helling te worden drooggezet. Het wedstrijdprogramma van „Storm vogels" voor Zondag 23 October luidt: Stormvogels 1EBOH 1, aanvang 2.30 uur, terrein Schoonenberg. Stormvogels 2 KFC 2, aanvang 12.30 uur, terrein Schoo nenberg (hoofdveld, voorwedstrijd). Storm vogels 3VSV 3,'aanvang 12.30 uur, ter rein Schoonenberg (bijveld). Stormvogels 4 Velsen 2, aanvang 12.30 uur, terrein Schoonenberg (bijveld). Stormvogels 5— EDO 5, aanvang 10 uur, terrein Schoonen berg. Kinheim 4Stormvogels 6, aanvang 9.45 uur, terrein Kinheim. De opstelling van Stormvogels 1 is: N. A. de Graaf, B. Freriks, C. Post, Fr. Venus, H. J. Snoeks, J. Tol, H. M. Janssen, J. H. Janssen, J. Luppens, A. de Boer, J. P. Snoeks. Reserves: J. Venus, J. R. v. d. Velde, G. v. d. Meer. De derde ronde van de onderlinge com petitie van de schaakclub „Santpoort" lever de de volgende uitslagen in de nieuwe zaal op: Groep A: BusselmanPieterse 10; Sterk Schuurman afgebr.; TuningLabouchere 01; BrugmanWolters 01. Groep B: RietveldBaljet 01; De Jong Vosman 01; Hoogzaadv. Duin 10; VermeerBlokker 10. Groep C: WintersVos 01; Oosterling Leijsma 0—1; HaanappelSchweitzer 10. De derde ronde verliep tamelijk normaal, Leijsma speelde goed en versloeg Oosterling. Brugman stond aanvankelijk beter, maar maakte in het eindspel een foutje, dat hem de partij deed verliezen. BeverwijkVVB (terrein Aagtendijk, Beverwijk, 14.30 uur): WB: A. Nieuwenhuys; F. Bruinzeel en K. Kil; J. Kersbergen, A. Both en P. Blee- ker; G. Steinvoort, F. Kooimans, F. Boe- vink, J. v. d. Linde en C. Luntz. KinheimTerrasvogels (op „Rooswijk" 14.30 uur): Th. Keirsgieter; A. Paap en S. de Vries; J. v. Hesselingen, W. Mol en W. Groene- veld; J. v. d. Griend, G. Sluiter, L. v. Hes selingen, H. Prinssen, A. Eijke. De afdeling van de Ned. Christen Vrou wenbond houdt Maandagavond in een van de lokalen van de Da Costaschool aan de Noorderlaan haar maandelijkse bijeen komst. In deze vergadering zal mej. C. van Brussel uit Beverwijk spreken over haar reis naar Zuid-Afrika. Ter gelegenheid van het tweede lustrum geeft de gemengde zangvereniging „Da Pa cem" Woensdag 26 October een jubileum uitvoering in de „Weyman". Hieraan zullen meewerken Annie Schoen, sopraan; Hen- ny Gebhard, alt; Johan van Haagen, te nor en Jaap Stroomenberg, bas. Ondermeer zal worden uitgevoerd de Krönungs Messe van W. A. Mozart. IJMUIDEN Dokters Zondagsdienst voor alle practizerende huisartsen in IJmuiden, Velsen Zuid en Driehuis (uitsluitend in spoedgevallen van Zaterdag 1 uur tot het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen): J. J.Wuite, Röntgenstraal 1, tel. 4953 en P. J. W. v. d. Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4084. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53. tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondap- morgen 9 uur: Swaak,, Kuenennlein 48, tel. 4169. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: M. A, de Ruyter, Dr. Schuitstraat 44, tele foon 3553. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door Apotheek Donker, Bree- straat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santooort stat., tel. K 2560—8249. VELSEN Wijkverpleging Voor Santpoort en Driehuis zr. De Jong, Brederoodseweg 43, tel. K 2560 8756; voor IJmuiden zr. Koerse, Leeuweriklaan 21; voor Velsen dorp, Velsen-N. en Drie huis zr. Aardema, v. Rijswijkstraat 22. CASTRICUM Dokters A. H. v. d. Werff, Bakkummerstraat 48, telefoon 428. Wijk- en kraamverpleging Zuster M. C. van Beers, Koningin Juliana- straat 14, telefoon 544. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6, telefoon 500. HEEMSKERK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag avond 12 uur: D. C. Smelik, Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513 215. De eerste wedstrijd voor VTC I in de nieuwe competitie is in een zware neder laag geëindigd. Tegen het sterke Togido 4 werd het 100. Hoewel deze uitslag de in druk zou kunnen wekken, dat VTC in het geheel niet tegen Togido 4 was opgewassen, was het zo erg ook weer niet. De afzonder lijke uitslagen der partijen waren steeds op het nippertje in de voordeel van Togido 4. Het tweede team startte met 2 man tegen Plaatwellerij 2. Keemel moest verstek laten gaan, doch Dijkhuizen en Snelders wonnen alle partijen. Uitslag 73. Ook het derde team nam geen halve maatregelen. Tegen Doko 2 behaalde het een 91 overwinning. Van Weelderen en Van Schadewijk gaven geen punt cadeau; De Waal verloor zijn partij tegen Duineveld. VTC 4 en VTC 5 konden het tegen DSB 1 en DSB 2 niet bolwerken. Het vierde ver loor met 73. De Boer en Cooke wonnen ieder één partij en samen het dubbelspel. Saris moest met drie nederlagen genoegen nemen. Het vijfde team verlopr van DSB 2 met 100. Donderdagavond werd in het Luxor Theater te Beverwijk voor de Vereniging Nederland-U.S.S.R. de nieuwste film uit de Sovjet-Unie gedraaid, getiteld „Oogst" van de onlangs overleden regisseur Pudow- kin. Galina Nicolajewa leverde het scena rio, en deze film geeft weer de terugkomst van Wassili Boetnikow uit de oorlog, die samen met zijn vrouw, die inmiddels weer getrouwd was, de vervallen plaats of ge meente gaat opwerken. Vooraf draaide een documentaire film van het leven in het Universiteitsgebouw in Moskou, waarin zeer mooie opnamen voorkwamen van dit kostbare, soms prot serige gebouw. ADVERTENTIE Politieke partijvorming besproken De heer C. P. Bossers zou Donderdag avond voor de jongeren in de K.V.P. een uiteenzetting geven van de IJmondraad en wat daaraan vast zit Enkele uren vóór de aanvang liet de heer Bossers weten dat hij onmogelijk deze lezing kon houden. De viee-voorzitter van de jongeren-organisatie de heer Th. Luypen Jr. wist de situatie te redden, door een lezing te houden over de Politieke Partijvorming. In een zaaltje van de R.K. Leerschool aan de Romerkerkweg te Beverwijk waren en kele jongeren bijeen, die aandachtig luis terden naar de uiteenzetting door de heer Luypen, die zich bewust was van het feit, dat men de stof goed onder de knie moet hebben, om een oordeel te kunnen vellen. Na uiteen gezet te hebben hoe moeilijk het is om soms de scheiding te maken tussen rechts en links, of conservatief en progres- sier, gaf de heer Luypen een overzicht van het ontstaan van de verschillende partijen, van ongeveer 1880 af. Toen er nog geen gelijkstelling van het openbaar- en bijzon der onderwijs was, waren de Katholieken progressief. En als men dan iets heeft be reikt wordt men meer conservatief. Zo zou het ook met „rechts" en „links" zijn. De heer Luypen was van oordeel dat zelfs de communisten na de oorlog een meer recht se houding hebben aangenomen. Vooral de samenstelling van een partij is veelal het doorslaggevende criterium. Want, zo ging hij verder, de vele groepen en belangen tegenstellingen maken het bijv. voor de K.V.P. uiterst moeilijk een programma samen te stellen dat de bevrediging van een ieder kan wegdragen, die ook om het geloof in een éénheidspartij is opgenomen. De V.V.D. bijv. noemde hij een belangen partij, waar men het spoedig eens is over de te volgen politiek. Medegedeeld werd nog, dat in de vacante plaats van secretaris was voorzien, door het benoemen van de heer H. C. van Eek. In tegenwoordigheid van vele genodig den waaronder burgemeester H. Nielen en pastoor W. A. A. Berding is Donderdag de fancy-fair, waarvan de baten ten goede komen aan het fonds voor de bouw van een nieuw jeugdhuis, geopend. Ds. B. J. J. Naesscns noemde dit een grote gebeurtenis waarbij niet alleen het christelijke volksdeel is betrokken. Bin nenskamers heeft men al geruime tijd ge studeerd op de vorm van het jeugdwerk in deze gemeente met zijn onzekere maar niettemin belangrijke toekomstige ontwik keling. Daar kwam de conclusie uit, dat de organisatie van het jeugdwerk op een zo danige wijze dient te geschieden, dat er een redelijke kans gaat bestaan een gro ter percentage van de jeugd te bereiken, dan op dit moment in de grote steden het geval is. In samenwerking met verschillende or ganisaties is er een methode uitgedacht waarmee vooral de ongeorganiseerde ieugd kan worden aangetrokken. Dit werk vraagt een bepaalde accommodatie, die thans nog in Heemskerk geheel ontbreekt. Ds. Naessens bracht dank aan het be stuur van de jeugdherberg „Assumbcrg" voor het beschikbaar stellen van de oude Orangerie, tot een andere huisvesting is gevonden. Met de stichting van een eigen gebouw wil men bereiken dat de jeugd die nu niets anders te doen heeft dan zich te vérpozen met een glas bier en de bioscoop, aan hel werk te zetten. De Hervormde gemeente stelt zich voor het gebouw bij de opening aan te bieden als tehuis van geheel Heems kerk. Iedereen zal welkom zijn, zoals wij dat ook overal waren, aldus ds. Naessens, die dank bracht aan allen die medewerking hebben verleend om dit te doen slagen. De grote zaal van gebr. Dam is gedu rende drie dagen geheel in beslag genomen door verschillende attracties en reeds de eerste dag was het een geweldige drukte, waar de belangstellenden zich verdrongen om geld in het laatje te brengen. Op 3 November zal het 25 jaar geleden zijn dat in Beverwijk de Kennemer Oudheidkamer werd opge richt. Het was toen een blijk van waardering voor het werk van de toenma lige gemeentesecretaris, de heer J. W. A. C. van Loe- nen, die zijn veertigjarig jubileum als zodanig vier de. Vele vooraanstaanden in de gemeente waren toen hierbij aanwezig en in de stichtingsacte staat het doel duidelijk omschreven: Alles wat kan bijdragen om de historie van Midden Ken- nemerland te bewaren voor het nageslacht, zou in de Oudheidkamer bewaard blijven. Leden van de huldigings commissie waren de heren jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, burgemeester, H. Breukelaar, M. H. Bee kelaar, J. B. D. Coppens, M. Lamme, Deken J. M. Lucassen, D. M. Mello, mr. A. Moens, ir. K. L. Moens, G. Sluis, G. W. P. Stouten- beek en H. F. Wijnveldt. Van het toenmalige be stuur, bestaande uit de de ken J. M. Lucassen, mr. A. Moens en ir. K. L. Moens, is alleen de laatste nog in leven en met veel zorg geeft de heer Moens nog zijn tijd aan het bijeenhou den van allerlei oudheden. En aan dit alles zal on verwacht een einde moeten komen. Er schijnt geen plaats meer te zijn in Be verwijk voor deze oudhe den. Niet alles kan be waard blijven en er moeten wel eens veranderingen ko men, doch dat iets, dat uit waardering voor iemand als de heer Van Loenen bijeen is gebracht reeds na zulk een korte tijd in het aardse bestaan geen plaats meer kan vinden in deze gemeente, stemt hen die deze ijverige gemeente secretaris hebben gekend, bepaald wat verdrietig. Werd eerst een en ander gehuisvest in het gemeen tehuis aan de Breestraat, enkele jaren geleden moest alles verhuizen naar een dienstgebouw in de Raad huisstraat. En nu bij het groter worden van de ge meente de dienst Openbare Werken ook deze ruimte voor zich opeist, heeft het de schijn dat in de gemeen te Beverwijk geen andere plaats te vinden is. De mo gelijkheid lijkt te bestaan, dat de verzameling kan worden ondergebracht in het gerestaureerde oude gemeentehuis te Uitgeest, doch ook daaromtrent is nog geen zekerheid. Naar ons ter ore komt zal er voor feestvieren op 3 No vember wel geen reden zijn, tenzijmen als ju bileumgeschenk een betere, maar dan permanente plaats kon aanbieden. Door de algemene instellingen voor Kin derbescherming werd Donderdagavond in het Heemskerkse KSA-gebouw een film avond gehouden. De heer J. H. Noordermeer sprak een in leidend woord, waarin hij de moeilijkheden schetste, waarvoor de kinderbescherming komt te staan. Het betreft hier de opvoe ding van kinderen, waarvan vader en moe der uit de ouderlijke macht zijn ontzet. In negentig percent van de gevallen komt dit doordat de ouders onwillig zijn voor hun kinderen te zorgen, zij hebben dan maar één zorg, er zo gauw mogelijk af te zijn. Ook komt het voor dat de ouders vermin derd toerekeningsvatbaar zijn. Met tref fende voorbeelden toonde de heer Noor dermeer aan hoe erg het in dergelijke situaties soms gesteld kan zijn. In Nederland zijn ongeveer 50.000 kin deren, waarvan vader en moeder uit de ouderlijke macht zijn ontzet. Per jaar wor den gemiddeld één a tweehonderd kinderen door de ouders vermoord, aldus spreker. Het rijk draagt in de opvoeding van kin deren die geen tehuis meer hebben wel bij, maar dit bedrag is bij lange na niet vol doende. Waar mogelijk worden de kinderen in de gelegenheid gesteld te studeren en op deze wijze de hun toekomende plaats in de maatschappij te verwerven. De hierna vertoonde film, getiteld „Het broze riet" is tot stand gekomen met finan ciële medewerking van het bedrijfsleven en werd vervaardigd in opdracht van de stich ting „De Opbouw" te Utrecht. De rolprent liet zien hoe het in de kindertehuizen, waarvan er in ons land verschillende zijn, toegaat. Een en ander liet niet na op de talrijke aanwezigen een diepe indruk te maken. De wedstrijden voor Waterloo voor de ko mende Zondag zijn: Waterloo INAS I 14.30 uur; Kennemers 6—Waterloo 2, 9.45 uur; Waterloo 3—WB 5, 10 uur; Waterloo 4—Bloemendaal 5, 12 uur; Waterloo A—IJmuiden B, 14 uur (Za terdag). Waterloo komt tegen NAS met het vol gende elftal uit: W. Kok; J. Buding en S. Zwart; J. van Sikkelerus, J. Schaap en L. N. Schaap; J. de Boer, W. Numan, G. Post, J. J. Schelvis en H. v. d. Meulen. Donderdag kwamen in IJmuiden binnen: Ingrid Leonhardt van Hampton Roads. Meuse van Rotterdam. Bogosund van Rotterdam. Sigborg van Helsingborg. Nero van Lissabon. Oakley van Londen. Bennekom van Rotter dam. Grebbestroom van Londen. Meropi van Mantyluoto. Harold Ottens van Mantyluoto Vliestroom van Londen. Tielman van Borga Fechmann van Stettin. Aralin van Vasa. Aegir van Rotterdam. Arctic van Londen. Spica van Sundsval. Hebble van Goole, Noordzee van Kalmar. Nilsture van Kob- manshavn. Feuser van Londen. Draco van Rotterdam. Marie van Huil. Vertrokken zijn: Vechtstroom' naar Ports mouth. Sunhill naar Rotterdam. Giam Bap- pista naar Vlissingen. City of Ghent naar Rotterdam. Manto naar Rotterdam. Ariadne naar Rotterdam. Bill S. naar Waterford. Oceaan naar Rotterdam. Nisse naar Manty luoto. Ekenfors naar Gothenburg. Swift n. Londen. Magdalena naar Herring. Stadsland naar Rostock. Hondsrug naar Karlshamn. Kortenaer naar Rotterdam. Widar naar Lulea. Mount Everest naar Malmö. Joost naar Rotterdam. Banka naar Hamburg. Brant n. Rotterdam. Dirk Nack naar Antwerpen. Herm naar Moss. Altair naar Rotterdam. Dieter Waltraud naar Hamburg, Aenias naar Rotterdam, Westertoren naar Rotterdam. VRIJDAG 21 OCTOBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „De bruggen bij Toko-Ri." Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. „Felison," 1921 uur, zaal Heidestraat, expositie van werken van Matthieu Wiegman. Velser Jazz Society, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, concert. „Looft den Heer," 20 uur, Rex, jubileum concert. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. SANTPOORT: Volksonderwijs, 20 uur, „Spaarnberg," jaarvergadering. ZATERDAG 22 OCTOBER IJMUIDEN: Thalia, 19 en 21.15 uur: „De bruggen bij Toko-Ri." Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. „Felison," 1417 uur, als Vrijdag. „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. Oostenrijkse Kunst-weekeinde, 14 uur, Patronaatsgebouw, opening; 20 uur: film, expositie Jan Makkes.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 14