Bonaire, eiland der flamingoes Uitgaan in Haarlem IN DE WERELDPOLITIEK Tien jaar UNO-practijk Het Koninklijk Paar zag vandaag: Vijftig jaar geleden Cognac 'Hoe is het ontstaan? Amsterdams echtpaar in Z.-Frankrijk verongelukt MAAGKLACHTEN? Oud-bankbediende weer tot V/z jaar veroordeeld Examens Zendamateurs te Groningen zorgden voor geneesmiddel Dit woord: KROOST Bijdragen aan het UN O •vluchtelingenwerk i Nederland (jaarlijks) 96.000 Vrouw gedood, man zwaar gewond Uit Haarlems Dagblad van 21 October 1905 VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 (Van onze reisredacteur) TEGEN HET STEKENDE WIT van de zoutbergen en het hevige blauw van het water was de grote oranje-rose vlek in de verte een haast onwezenlijke pasteltint, die zweefde op de vage grens van water en hemel. Een luchtspiegeling, een droom;. Nee, er maakten zich een paar stipjes los uit de kleurige wolk en zij kwamen langzaam naderbij. Lan soepele halzen, een loom wieken van zwart-gerande vleuge flamingoes. Afgezanten van een kolonie van duizenden dezer majesteitelijke vogels, die op het eiland-paradijs Bonaire nestelt. In hun aanwezigheid ligt de stille betovering besloten van Bonaire, een tropisch eiland dat strelend de rauwe zenuwen van de twintigste eeuw geneest. Men slaapt Die kringloop is vandaag verbroken door een grote ge beurtenis, want het Koninklijk Paar bezocht heden Bonaire. Het is groter dan Aruba, klei ner dan Curagao, maar vooral armer dan de andere twee Benedenwindse eilanden. Bonaire is verstoken geble ven van de olie-welvaart. Het had geen natuurlijke haven, die een raffinaderij kon aan trekken. Het profiteert - even als de drie Bovenwindse eilan den St. Maarten, Saba en St. Eustatius - slechts zijdelings van de olie-industrie, omdat de rijke broers Aruba en Curagao jaarlijks zijn noodlijdende eco nomie stutten door de tekorten te dekken. Bonaire's economische toe stand is zorgwekkend. Van de zesduizend inwoners zijn al duizend mannen weggetrokken om elders te werken: de voor naamste bron van inkomsten van het eiland is: postwissels. En toch kunnen deze mannen niet van hun eiland scheiden. Zij verlaten het slechts tijde lijk om er hun eigen huis te kunnen bouwen. Het eerste jaar sturen zij geld voor de fundamenten, het tweede jaar voor c}e muren en het derde jaar voor het dak. Het ergste is echter dat de toestand achteruit gaat. De waarde van de totale uitvoer van het eiland daalde sinds 1951 van 625.441 gulden tot 394.275 gulden. De eens bloeiende zoutindustrie is kapot door invoerbeperkingen op de buitenlandse markt De dividivi (looizuur) loopt terug. De kleine textielindustrie kan het niet meer bolwerken. De afzet van geiten vermindert. Werkloosheid leidde tot werkverschaffing. De stemmenjacht der politieke concur rentie leidde hierbij tot een gevaarlijke situatie: weinig werk voor een hoger loon dan het vrije bedrijf kan betalen. Het re sultaat is dat de enige levenskrachtige bron van inkomsten, de aloe-cultuur, verpietert door gebrek aan arbeiders. Men importeert nota bene aloe-snijders van Aruba, maar ondanks dat blijft er aloe op de velden staan. Toerisme, dat grote mogelijkheden moet hebben, stokt op gebrek aan kapitaal, maar ook op eilandelijke naijver,een manco aan Antilliaanse coördinatie, dat zakelijk handelen doorkruist. Bestaansminimum is bijna bereikt Daar een beroep op de rijkspartner Ne derland tot bijstand vermoedelijk wel niet achterwege zal blijven, moet men zich ook van deze minder opgewekte feiten reken schap geven, aangezien die bijstand alleen op gezonde voorwaarden blijvend effect kan hebben. Autonomie is een schone zaak, maar wanneer zij niet op eigen economische kracht kan varen, wordt zij een speelbal der politieke golven. er in de hitte van de middag, in het donker is er het koele witte strand, vanwaar men in de fluwelen nacht kijkt naar duizend sterren en luistert naar het trage geruis van een enkele uitlopende golf, die loom komt vertellen dat de grote kalme zee er nog is. En 's ochtends zeilen de kleine vissersboten uit over het kristallen water, met lange sleep lijnen achter zich aan, die plotseling strak gaan trillen wanneer een zilveren bonito als een torpedo op de gepluimde haak is geschoten. Dan eet men zich vol aan de hete vissoep „sopi di playa", eer men weer gaat slapen om verder de stille kringloop van dit arme paradijs rond te dromen. Landschap op Bonaire. Op de achtergrond de hoogste berg van het eiland, de Brandaris. ADVERTENTIE fMMil ffffÜjj MAAGTABLETTEN HELPEN PROMPT In de handige hygiënische stripverpakking 60 tabletten f 1.65 PHILIPS R O XAN E Diefstal leverde bank schade op van vijftigduizend gulden Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 54-jarige oud-effectenbediende M. B., thans schildersknecht te Amsterdam, die in vijf jaar tyds de bank waar hy werkzaam was voor 9000 gulden heeft benadeeld, dezelfde straf opgelegd als waartoe de rechtbank de man in eerste instantie had veroordeeld, namelyk anderhalf jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal had bevestiging van het rechtbankvonnis geëist. B. wist het vertrouwen van zijn cliënten en collega's te verwerven en heeft hier misbruik van gemaakt. Hij was belast met de effectenadministratie van cliënten, die stukken in depot hadden gegeven, schreef valse verkoopopdrachten uit en incasseerde zelf het geld. Tijdens zijn vacantie waren de omvangrijke knoeierijen aan het licht gekomen. De werkelijke schade voor de bank, die haar cliënten schadeloos had ge steld, bedraagt als gevolg van het verlies door koersverschil, circa een halve ton. Men kan over dit alles de vriendelijke bevolking van Bonaire nochtans niet te hard- vallen. Haar voorouders waren gro tendeels slaven het eiland was vroeger een gouvernementsplantage en Indianen, die er niet veel beter aan toe waren. De slaventijd werd gevolgd door een vaderlijk koloniaal bestuur, dat wel zorgde dat de zaak bleef draaien. Nu de bevolking voor het eerst het beslissingsrecht in eigen han den heeft, is de verleiding groot om voor het prettigste program te kiezen. Want de zon is zo warm, het leven maar zo kort en morgen derhalve nog vroeg genoeg. Bonaire nadert nu echter de gevaarlijke grens van het bestaansminimum en dat is triest. Want men zou de eenvoudige en goedmoedige bewoners van het hoofdstadje Kralendijk, de stoffieg dorpjes als Rincon, Antriol en Nikiboko en de geblakerde Bo- nairiaanse koenoekoe hun stille paradijs zo graag gunnen en hen in de gelegenheid willen stellen althans het weinige te ver werven, waarmee zij tevreden zijn. Tevre den tussen de harde bergen en de grote blauwe zee, onder de magische wiekslag van de rose flamingoes. ADVERTENTIE BESCHERMT TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten ADVERTENTIE Mocht cognac toevallig niet Uw kleur zijn (dat wil zeggen de kleur die bij U past), dan blijven er nog tal van andere mogelijkheden voor U wegge legd bij LIPPITS. Die kleurenrijkdom in SHAWLS is werkelijk uniek. Vanaf 2.95 en hoger. Candidaatsexamen Kunstgeschiedenis: mej. C. C. Brongers, Leiden; candidaats- éxamen Godgeleerdheid: N. J. M. Hoogen- dijk, Pijnacker. Noodoproep van Italiaanse zender Twee zendamateurs te Groningen hebben er voor zorg gedragen dat het ziekenhuis „Onbirto First" te Nocera Inferiore (Zuid- Italië) op de meest snelle wijze een genees middel kreeg, namelijk het diplomicine voor een ernstige t.b.c.-patiënt. De heer G. Stevens ving namelijk een noodoproep op van een Italiaanse amateur zender. Tezamen met zijn Groningse col lega Th. Dijkstra werd contact opgenomen met Duitsland, nadat bleek dat het genees middel in Groningen niet te krijgen was. Er werd contact gelegd met verschillende collega's in Duitsland, totdat een arts-zend amateur te Mannheim wist mede te delen, dat het geneesmiddel te krijgen was in een Amerikaans hospitaal te Bremen. Kort daarop kon een vliegtuig vertrekken met het geneesmiddel naar Zuid-Italië. In de dagelijkse omgangstaal wordt het woord: kroost altijd min of meer schertsend gebruikt. Het hoort thuis in deftige taal en plechtige stijl. Men spreekt van „gade en kroost" en in mijn kinderjaren zong ik, zonder de tekst te begrijpen dat ik behoorde tot ,,'t na kroost dier gespierde braven", onze voorouders. In de zeventiende eeuw was een woord kroost in zwang dat de betekenis: ge laatstrekken, familietrekken had en dat van ons kroost: kinderen, afstammelin gen, niet te scheiden is. Kroost in de laatste betekenis is de Nederlandse vorm van het oud-Franse croist, dat samenhangt met croitre: groe enen ver want is met het Latijnse: crescere, dat y^veneens^^rod^^ TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 10—16 uur, des Zondags van 13—16 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Historisch gebouw, schildersmilieu. Geopend op Za terdagavond en elke ochtend van 11 tot 13 uur. Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bissehopplijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht ovei-stromingsramp Februari1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen cn aquarellen uit Zuid-Frankrijk door Bob Buys. Geopend op werkdagen van 105 uur tot 26 October. Tinholthuis, Bloemendaal: Vrijburglaan 17. Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 912 en van 1416 uur. Huis met de kogel: Tentoonstelling schilde rijen Ad van der Kop. „Hollandse en Franse landschappen". Van 22 October af tot en met 5 November. GELOOF EN WETENSCHAP Vrijdag 21 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Professor dr. H. Ruygers, hoogleraar aan het Groot-Seminarie „Bovendonk" te Hoe ven. spreekt over „Godsdienst en gezond heid". Maandag 24 October, Hotel De Leeuwerik, 20 uur: Eerste van drie avonden van de cursus „Drie kenmerkende Franse boeken uit onze tijd". Pater J. van Riickevorsel S.J.' üit Den Haaf» bespreekt „La Pestë" van Albert Camus. Maandag 24 October, Hótel De Leeuwerik. 21.10 uur: Eerste van drie avonden van de cursus „De nieuwe poëize na de bevrij- Bij alle scepticisme, dat de praktijk der UNO in de tien jaren van haar bestaan heeft verwekt, blijven haar oprichting en nog steeds durend voort bestaan een reden voor voldoening en vertrouwen. Langzamerhand is het wel duidelijk geworden, dat de juiste beoordeling van de waarde en be-, tekenis der UNO-werkzaamheden een grote mate van onderscheidingsver mogen vraagt, wil men niet vervallen in een onbillijke veroordeling of een onverdiende hulde. Daarbij is „het werk der UNO" ook een te algemene aanduiding. Op sommige gebieden des internationalen levens heeft de UNO ronduit en onverbloemd gefaald. Daarover hoeft men zich geen illusies meer te maken en het zou weinig zin hebben, zulks te verdoezelen. Wanneer men, zoals op 24 October aanstaande gaat gebeuren, de stichtings dag der TJNO wil herdenken, hoeft men bij veel vreugdebetoon de critiek niet achterwege te laten integendeel, men moet doordrongen zijn van het feit dat de UNO een organisatie van allen is, niet van bepaalde politieke kringen of groeperingen, niet van zekere volken of landen, en daarom reent heeft op critiek om zich te kunnen ontwikkelen tot datgene, wat zij uit eindelijk worden moet om geslaagd te kunnen heten. Er zijn grote verdiensten aan te wijzen, door de UNO op speciale terreinen der in ternationale samenwerking bereikt. Deze verdiensten liggen zeer zeker niet op het terrein van de algemene begripsvorming tussen de regeringen. Al te zeer heeft zich in de boezem der UNO een machtsstrijd ontwikkeld, die steeds nog in hevigheid toeneemt en zich in bijna alle onderafde lingen afspeelt vooral echter in de Vei ligheidsraad. De versterking van gelijk gezinde kampen schijnt als een normaal streven in de UNO geaccepteerd te zijn, al is het regelrecht in strijd met de bedoeling, die aan de stichting der UNO ten grondslag lag. Het is immers nooit als een van de idealen dezer internationale organisatie voorzien, dat zij diplomatieke steekspelen zou vergemakkelijken en als het ware een slagveld-in-het-klein zou vormen voor alle koude oorlogjes, die de betrekkingen tus sen de staten kenmerkten. Noch minder hebben de idealisten verwacht dat zij het brandpunt van de grote koude oorlog tus sen Oost en West zou worden en dat in de UNO zelf een felle strijd zou ontbranden om de macht van het getal en daardoor de mogelijkheid van brutalisering der minder heid. Dit laatste is nochtans helaas het ge val geworden en de afspiegeling daarvan ligt onmiskenbaar in de gang van zaken met betrekking tot de toelating van nieuwe leden. Deze al- of niet toelating wordt bepaald door de vraag, of de nieuwaan- komende een versterking dan wel een. ver zwakking van de partij betekent niet door de overweging dat de UNO er is voor alle volken en toenadering tussen die vol ken als hoogste doel moet nastreven. Na deze critiek geput uit een klein deel der voorhanden liggende betreurens waardige feilen op politiek gebied is het de beurt aan de lof. Lof voor de wijze waarop in UNO-instellingen als de UNES CO, FAO, UNICEF, UNRRA, en vele an dere onder vreemdsoortige afkortingen rcooooococccxxxx >cocccoooocooocoxooooccooooooo Het Nederlandse (V.S. j dollars) volk 933.700 200.000 55.800 72.400 8 5.000 1$ 2.000 Noorwegen 84.000 8 West-Duitsland 23.800 Engeland 224.000 c Van regeringen Nederland Australië 8 Denemarken Israel Korea 116.000 Zweden Zwitserland 117.000 Turkije 4.300 5 Verenigde Staten 643.000 8 1.547.300 c| Toegezegd door regeringen België 160.000 Canada 125.000 b Luxemburg 2.000 X ,s Engeland 56.000 b 8 Verenigde Staten 50 van overige bijdragen tot een maximum van 557.000 coooojooaoaoaxwcoococooDcooocoooooooocooDcxxooocoooococ verborgen onderafdelingen der UNO hun werk hebben begrepen en volbracht of aangepakt. Eén onderafdeling is er, die tenslotte de erkenning lijkt te hebben verworven welke zij nodig had om nuttig werk- te doen. Dat is de afdeling die zich met het vluchtelin genvraagstuk bezig houdt en onder leiding van de Nederlander Mr. Van Heuven Goed hart vol goede moed het Herculeswerk heeft aangepakt in de onvoorstelbare en onbeschrijfelijke chaos der vluchtelingen kampen. ÏTet is onbegonnen werk, te trach ten een doeltreffend beeld te geven van de mate waarin nu nog, tien jaren na de wapenstilstand, de oorlogsnasleep huis houdt onder deze chronische oorlogslijders. Doch dat er, na die tien jaar, nog zulk een omvangrijk en nauwelijks voor leniging in aanmerking gekomen ellende bestaat, be tekent reeds dat elke mogelijkheid moet worden aangegrepen om er krachtdadig een einde aan te maken. Een van die moge lijkheden is de UNO, althans de samen werking en coördinatie die de UNO in dit opzicht leveren kan. Niet alleen bij deze tiende, doch bij alle verjaardagen van de UNO zou de nadruk moeten worden gelegd op deze situatie, zolang er niet aan gedaan is wat er menselijkerwijze aan gedaan kan worden. Het is een probleem dat allen en alle volken aangaat. Het is een collectieve „erfzonde" van de oorlog, die collectief zal moeten worden uitgewist. Het begin van deze samenwerking is er nu, zij is in de UNO begonnen en zij wordt in de UNO voortgezet, niet het minst dank zij de on verdroten inspanning van mr. Van Heuven Goedhart. Nederland heeft onlangs een degelijk voorbeeld gegeven van plichtsbe sef in dit opzicht door een geslaagde colleecte, die bijna een millioen dollar opbracht. De bijdragen der regeringen ech ter blijven nog steeds ver onder het be drag, dat het minimum zou moeten zijn als getuigenis van welbegrepen verplichting. De grote landen zijn in deze aangelegen heid het kleinst gebleken. Het is trouwens duidelijk, dat in het algemeen de doelstel lingen der UNO juist in de grote landen het slechtst begrepen worden. Dat mag kleine landen niet ontmoedigen. Hun taak ligt in deze aangelegenheid zeer duidelijk op gebieden, die met oorlog, machtsstrijd en bewapeningswedloop niets te maken hebben en zelfs de daaraan tegengestelde krachten versterken op het gebied van het echte vredeswerk dus. Vluchtelingen hulp is een vredeswerk bij uitstek, het brengt eer aan de werkelijke bedoelingen van de internationale samenwerking en ontneemt de politieke krachtvelden een deel der gevaarlijke spanningen. Daarom zij de herdenking van de oprichting der UNO in ons land en in alle kleinere landen demonstratief aan het positieve vredeswerk gewijd. Dit opent wijdere perspectieven dan politieke haarkloverijen en prestige- duels. waarmede de grote mogendheden zich onder het mom van belangrijkheid zo uitgebreid bezighouden. De UNO, veel misbruikt, veracht, mis kend, gekwetst en tot onwaardige doelein den geprest, kan voor kleine landen slechts een vredesinstrument zijn. Enkel in dat opzicht; hebben kleine landen in New York de mogelijkheid tot zelfstandig, onafhan kelijk optreden en initiatief. Inzake het vluchtelingenwerk zijn initiatieven nog steeds hoog nodig. Hier blijft, ondanks de reeds gedane arbeid, een Nederlandse taak bij uitstek voorhanden. J. L. Scène uit „De Regenmaker" van Richard Nash door de Nederlandse Comedie met van links naar rechts: Lous Mensen, de regisseur Joan Remmelts en Guus Oster (zie verder: Toneel en dans). ding". Michel van der Plas geeft een kri tisch overzicht van de nieuwe poëzie, die in de tien jaren na de bevrijding is gepubliceerd. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmueum, ingang Klein Heiligland, 20 uur. Vrijdag 21 October: Handenarbeidcursus .Vrije Expressie", door Ad. Pieters. Maandag 24 October: Voordracht door me juffrouw dr. Rita Vuyk: De betekenis en invloed van het kinder- en jeugdboek. Dinsdag 25 October: De heer G. Sötemann over: „Penguins, kangeroes eri ander litte rair gedierte in zakformaat. Woensdag 26 October: causerie door dr. C. J. Schuurman: Levensangst en levens kunst. Vrijdag 28 October: Handenarbeidcursus. Mevrouw E. Reckendorff-Thom: weven. MUZIEK Vrijdag 21 October, Waalse Kerk, 20 uur: Concert door Guus Spaan, fluit, en Hen drik Lasschuit, orgël. Uitgevoerd worden werken van Pachelbel, Telemann, Mar cello en Bach. Maandag 24 October, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het ca rillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Maandag 24 October, restaurant „Treslong", Hillegom, 20 uur: Openingsavond van de kunstkring „De Bloembollenstreek". De Hoofdstad-operette voert uit „Hör, mein Lied. Violetta", van Ludolph Schauzer en Ernst Welisch. Muziek van Oscar Strauss. Dirigent Jan Brookhouse. Dinsdag 25 October, Concertgebouw, 20.15 uur: Tweede D-concert van N.Ph.O. onder leiding van Marinus Adam. Solist: Pierre Fournier. cello. Uitgevoerd worden de ouverture „De Toverfluit" van W. A. Mozart, Cello-concert van J. Haydn en Symphonie nr. 7 van L. van Beethoven. Woensdag 26 October, Concertgebouw, 15 uur: Gratis orgelconcert door George Ro bert. Uitgevoerd worden werken van J. S. Bach, H. Andriessen, Jos. Jongen en C. Franck. Woensdag 26 October, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: Afscheidstournée door de Nederlandse meesterpianist Theo van der Pas. Chopin-programma. Ballades nocturnus. walsen en de polonaise in As. Woensdag 26 October, Restaurant „De Weij- man", Santpoort, 20 uur: Jubileumconcert door het R.K. Gemengd koor „Da Pacem". Uitgevoerd wordt onder meer „Kronings- is van W. A. Mozart, met medewerking van Annie Schoen, sopraan; Henny Geb- hart, alt; Johan van Haagen, tenor en Jaap Stroomenbergh, bas. Donderdag 27 October. Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering „De Messias" van Handel door de Christelijke Oratorium Vereniging „Door Zang Vriendschap" en het N. Ph. O. Dirigent S. C. Jansen. Medewerkenden zijn: Dora van DoornLindeman, sopraan; Aafje Heynis. alt; Reinhart van Randwijk, tenor; David Hollestelle, bas; Hans Philips, clavecimbel; Piet Kiel. orgel. Donderdag 27 October, Frans Halsmuseum, 20 uur: Concert onder auspiciën van het Comité voor Kamermuziek, door Mien, Jesse, sopraan en Jan Krouwels, piano. DIVERSEN Zaterdag 22 October, Gebouw Sint Bavo, 20 uur: De toneelvereniging „Vriendenkring" voert op „De Tiid sil 't leare" van Tetman lingen en H. Bakker. Regie: Henk Bakker. Zaterdag 22 October, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond van de Friese vereniging „Gysbert Japicx", opgevoerd wordt „De tiid sil 't leare" door het gezelschap Tet man de Vries. Ook niet-leden zijn wel kom. Zondag 23 October, Concertgebouw, 20 uur: Variété-avond met medewerking van onder meer Fred Kaps, wereldkampioen goo chelen. Maandag 24 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Jubileumuitvoering van de toneel vereniging „Thalia" met „Het lied van alle tijden", van D. H. Scheffer. Deze uitvoe ring wordt herhaald op Woensdag 26 en Donderdag 27 October. Maandag 24 October, Minerva Theater, Heemstede. 20 uur: Heemsteedse Kunst kring: Godfried Bomans draagt voor uit eigen werk. Dinsdag 25 October, Minerva Theater, Heemstede, 20 uur: In de wereldreizigers serie 1955/56 spreekt mr. A. L. Hustinx over: Door de woestijnen van Pakistan. Woensdag 26 October, Gebouw Sint Bavo, 19.30 uur: Feestavond voor de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem, met medewerking van „Musi- corda". Eveneens op Donderdag 27 October. Woensdag 26 October, Concertgebouw, 20 uur: Onder auspiciën van het Centrum voor Internationale Lezingen spreekt prof. dr. I. Samkalden over „Internationale Solidariteit", ter herdenking van het 10- jarig bestaan der V.N. Donderdag 27 October, Rembrandt Theater, 9.15 uur: Onder auspiciën van de Haar lemse Kunstgemeenschap vertoning van de film „Maggie". Vrijdag 28 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Ludamus" voert op „De kunst om te leven" van H. F. Maltby en Fredi Wynne. TONEEL EN DANS Zaterdag 22 October, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Nederlandse Comedie" voert op „De Regenmaker" van N. R. Nash. Regie: Joan Remmelts, met Louis Hensen, Joan Remmelts, Guus Oosten,, Han Bentz van den Berg en anderen. Zondag 23 October, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Nederlandse Comedie" met „Koning Oidipoes" van Sophocles in een vertaling van Jan Engelman. Regie: Johan de Mees ter; décor: I. W. Doeve. In de hoofdrollen Han Bentz van de Berg en Ank van der Moer. Muziek: Jurriaan Andriessen. Dinsdag 25 October, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Nederlandse Comedie" voert op „De Keizer van Amerika" van G. B. Shaw, onder auspiciën van de Haarlemse Kunst Gemeenschap. Regie: Henk Rigters; décors: Wim Vesseur. Medewerkenden zijn: Louis van Gasteren, Mimi B oesnach. Han Bentz van den Berg, Johan Fiolet, Dick Scheffer, Allard van der Scheer, Loudi Nijhoff, Andrea Domburg en an deren. Woensdag 26 October, Stadsschouwburg, 14.30 uur; Het toneelgezelschap „Puck" veort op „Pierrot valt van de maan". Onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdge meenschap. INST. VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Vrijdag 21 October, wykgebouw Molenaer- straat, 20 uur: De heer H. A. Wormgoor houdt een lezing met lichtbeelden over het leven en werk van Frans Hals. Zondag 23 October, Frans Halsmuseum: Excursie door het museum in aansluiting op de lezing van de heer H. A. Wormgoor op Vrijdagavond. Woensdag 26 October, tuinzaal Concert gebouw, 20 uur: Professor dr. I. Samkal den, hoogleraar in de rechts- en staats wetenschappen aan de Landbouwhoge school in Wageningen houdt een lezing over „Internationale solidariteit" met een film over het werk van de UNO. Donderdag 27 October, Roxytheater, 20 uur: Vertoning van de film „Johnny Belinda". Bij een ernstig auto-ongeluk op de Rijks weg van Pont St. Esprit naar Nïmes zijn Woensdag de heer en mevrouw M. Bolksma Jan van Goyenkade 21, Amsterdam, die voor een vacantiereis op weg waren naar Spanje en Portugal, in Zuid-Frankrijk verongelukt. De 48-jarige mevrouw Bloks- ma kwam daarbij om het leven. Haar 53- jarige man, technisch directeur van Bloks- ma Radiateurenfabriek N.V. aan de Jan Hanzenstraat te Amsterdam, werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Nïmes ver voerd. Hy heeft een schedelbasisfractuur. Het echtpaar maakte de reis in een auto, die bestuurd werd door de expeditiechef van de radiateurenfabriek J. H. M. Putman uit Amsterdam. De chauffeur liep slechts lichte verwondingen op. Uit een bericht van het Franse pers bureau AFP is op te maken, dat chauffeur Putman uit derde positie een auto probeer de te passeren, die zelf juist een scooter inhaalde. Bij het passeren begon de wagen te slip pen en botste met volle vaart tegen een in de berm staande wegwijzer op, waarbij de auto totaal vernield werd. Uit het wrak haalde men het stoffelijk overschot van mevrouw Bloksma en bevrijdde men voorts haar echtgenoot en de chauffeur. De Franse justitie stelde ter plaatse een onderzoek in. PARIJS. Het staat vrijwel vast, dat het Hof van Cassatie, na een onderzoek dat gehouden is door de strafkamer van dit hóf, in November het verzoek tot revisie van het vonnis van den krijgs raad te Rennes zal behandelen, waarbij Alfred Dreyfus ten tweeden male werd. veroordeeld. Als het hof de revisie toe staat, kan het zelf de zaak opnieuw be handelen of haar naar een anderen krijgs raad verwijzen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5