Poolse trawler „Korab 2" tijdens stormweer in ernstige moeilijkheden Agenda voor Vetsen Havenberichten Visserij-varia De ouderen kunnen vaak van de jeugd nog heel wat leren Artistiek Tegemoetkoming voor tuinders in kosten verplaatsing bedrijf Angstige momenten op de Noordzee Trawler wordt naar IJmuiden gesleept AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM Verplicht verkeers- onderwijs echter niettemin nodig IVederlandscIie Handel Maatschappij, \.V. Mr. d'Ailly stelt kooksfabriek in werking „Constant" ging plotse ling op zijn kop staan „Kijk-uit" begint de competitie A 9 Zestig mijt WNW van IJmuiden Leert goed Inschrijving volgende cursus Motortechniek 14 November VELSENS VERKEER Kunsthande Aparte Geschenken Nederlands aandeel in het vervoer van Ruhr-kolen Burgerlijke Stand Velsen DANK ZIJ DE BANK CORRESPONDENTSCHAP IJMUIDEN Kon. Wilhelminakade 77a - Tel. 5698 N H H N H H Feestavond van DSS in Thalia Theater „Walter Stoeker" vermist Relaas van stuurman Lanqe Ni0UWStn6B'jMuiWH ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 (Van een verslaggever) DE OOK IN IJMUIDEN bekende Poolse trawler „Korab 2" van de Poolse staats- rederü „Towarzystwo Polowow Dalekomorskikh Korab" kwam gistermiddag: om kwart over vijf op de Noordzee in ernstige moeilijkheden te verkeren, toen het schip al vissende met de trawl een aantal netten van een vleet in de schroef kreeg en daar door stuurloos werd. De trawler, waarop schipper Giel Hincke het commando voert, bleef verankerd liggen aan de vislijnen, maar toen deze braken, was de „Korab 2" op drift. De Poolse trawler „Frederik Chopin" heeft nog getracht de in nood ver kerende trawler op sleeptouw te nemen, maar dit mislukte. Inmiddels wakkerde de wind aan het weerbericht sprak van stormkracht acht tot tien voor het district waar de „Korab 2" zich bevond: 52.44 Noorderbreedte en 02.49 Oosterlengte, zestig mül West-Noord-West van IJmuiden. Om 17.18 uur gistermiddag ving Humber Radio een noodsein op van de trawler. De schipper vroeg om assistentie en hulp; het schip verkeerde in een gevaarlijke positie. De sleepboot „Holland" van de rederij G. Doeksen op West Terschelling was de eerste, die zee koos, al moest ruim tachtig mijl naar de positie van de trawler worden gevaren. Uit Hoek van Holland vertrok de sleepboot „Maas" van L. Smit en Co.'s In ternationale Sleepdienst en uit Huil nader de de Engelse sleepboot „Englishman". Het was de „Holland", die er in slaagde een contract op Lloyds open form met de schip per te sluiten; de sleepboot zou vannacht tussen twaalf en een uur ter plaatse zijn. De sleepboot „Maas" keerde omstreeks acht uur naar Hoek van Holland terug. Eine Stunde De noodkreten van de schipper - in ge broken Duits Hollands - bleven evenwel aanhouden. „Er kan in eine Stunde viel passieren, sleepboot Holland", zei Hincke. „Als die bries erger wordt benne we weg". Nadat de trawler op drift was geslagen bij het loslaten van de „Frederik Chopin" was de uit ongeveer 24 koppen bestaande be manning van de 263 bruto ton metende „Korab 2" er in geslaagd het anker uit te gooien. Dit hield enigszins. Om elf uur was de positie van de trawler ruim zes mijl zuidelijker. De windrichting was Oost-Noordoost en het schip dreef in West-Zuidwestelijke richting weg. Twee schepen er op af Op de Mayday berichten van Humber- radio - daarbij ten nauwste geassisteerd door Scheveningen Radio en de marconist van de „Holland" - werd de in de omge ving van de „Korab 2" verblijvende scheepvaart verzocht assistentie te verle nen aan de trawler. Als eerste meldde zich de „Hampshire Coast", die zich op vijftien mijl afstand van de Pool bevond. Met vier eneenhalve mijl vaart en later slechts twee mijl tegen een harde storm in begon dit Engelse schip om acht uur de tocht naar de positie van de „Korab 2". Ook het grote Deense passagiersschip „Kronprins Ingrid" zegde hulp toe en ver anderde van koers. „Hoe gauwer we over zijn, dan zijn we zufrieden", meldde Hin cke nog eens. „De raketten liggen klaar". Afgedreven Om kwart voor tien was de „Kroonprins Ingrid" op de aangegeven positie uit het Mayday-bericht, maar er was in de duis ternis geen in nood verkerende trawler te vinden. Het heeft daarna enige tijd ge- ADVERTENT1E Door onze 10-jarige ervaring leren wij U, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs. Gratis Avondlessen in Verkeerstheorie en Auto-techniek Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12, IJmuiden Telefoon 02550 - 6200 ZATERDAG 22 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „De bruggen bij Toko-Ri". Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. „Felison", 1417 uur, zaal Heidestraat, expositie van werken van Matthieu Wiegman. „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. Oostenrijks Kunst weekeinde, 14 uur, Patronaatsgebouw, opening; 20 uur film (expositie Jan Makkes). ZONDAG 23 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur, „Happy Landing" 19 en 21.15 uur, „De bruggen bij Toko-Ri". Rex, geen opgave ontvangen. „Felison", 1417 uur, als Zaterdag. Oostenrijks Kunstweekeinde, van 10 uur af geopend, Patronaatsgebouw, expositie Jan Makkes, 20 uur „Musicorda". MAANDAG 24 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De bruggen bij Toko-Ri". Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. „Felison", 1921 uur, als Zaterdag. „Advendo", 20 uur, als Zaterdag. Nutsbibliotlieek, Heidestraat, open van 19—21.30 uur. „Het Witte Kruis", 20 uur, Gebouw Ken- nemerlaan. ledenvergadering. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester 1517 uur, spreekuur wet houder van Onderwijs. duurd eer de „Korab 2", na de reis die zij al drijvende had gemaakt, een nieuwe po sitie kon melden. Door de „Korab 2" af geschoten vuurpijlen werden door het pas sagiersschip niet opgemerkt. Later - om streeks half elf - kon schipper Hincke de met behulp van andere Poolse trawlers verkregen gegiste positie opgeven: 52.38 noorderbreedte en 2.49 oosterlengte. De „Kronprins Frederik" zette vervol gens koers naar deze positie en ook de „Hampshire Coast" worstelde verder met een tweern ijlsvaart op een zeer ruwe zee. Ook de sleepboot „Holland" had met zwaar weer te kampen en verwachtte om streeks half twee bij de trawler te zijn. „Ik zie nieks, ik zie nieks meneer", meld de Hincke regelmatig aan de marconist van de „Holland", wanneer deze hem vroeg of hij al lichten van beide schepen in de buurt zag. Aan het verzoek om een schijnwerper omhoog te richten kon hij niet voldoen. Er was er geen. De juiste positie ontbrak nog steeds; het consol apparaat deugde niet. Vuurpijl opgemerkt Een van de afgeschoten vuurpijlen van de „Korab 2" werd tenslotte omstreeks elf uur opgemerkt door de bemanning van de „Hampshire Coast". De „Kronprins Ingrid" werd van de richting verwittigd en ook een Engelse torpedobootiager kreeg opdracht in die richting te stomen. Het weer werd tegen twee uur zo slecht, dat de Engelse kustvaarder moest gaan ste ken en de reis naar de „Korab 2" niet kon voortzetten. De kapitein van de Poolse trawler liet na 2 uur 's nachts weer regel matig vuurpijlen afschieten, die door de naderbij komende schepen werden opge merkt. De positie van de Pool kon toen worden gepeild en aan de sleepboot Hol land worden doorgegeven. Om vijf over half drie was de Holland vlak bij de „Ko rab 2" en kon men op de Pool beginnen met het scheep halen van het anker en op de sleepboot met het in orde maken van de sleepdraad. Om vijf minuten voor drie schoot de Holland bij zeer zwaar weer langszij de Korab 2, maar de poging om verbinding te maken slaagde niet. De mar conist van de Holland deelde aan de Poolse kapitein mee dat men daglicht wilde af wachten om zijn- schip op sleeptouw te nemen. Vanmorgen om half acht kwam de sleper opnieuw naderbij en slaagde men er in een tros over te brengen. De „Holland" is nu met de „Korab 2" on derweg naar IJmuiden, waar de sleep van middag om vijf uur kan worden verwacht. 9 De benauwende gedachte, dat het Nederlandse kind op school niet verplicht gewapend wordt tegen de gevaren van het snelverkeer is even schrikwekkend als het feit, dat de Velser politie sinds jaar en dag een pracht van een maquette rijk is, die alleen op Zon- en feestdagen uit het stof wordt gegraven, maar verder nauwelijks dienst doet als onderwijs-medium. Dat op deze maquette een buitengewoon vruchtbare cursus verkeerskennis gegeven kan worden, lijkt buiten alle kijf te zijn en dat zulk een cur sus voor vele weggebruikers dringende noodzaak is, is evenzeer een onloochenbaar feit voor hen, die dagelijks met dit verkeer moeten omgaan. Geen zwembad, maar een nieuwe golven-testmachine, welke dient voor het ontwikkelen van nieuwe methoden voor de „kustverdediging", speciaal in de Verenig de Staten, waar de kust het door de vele orkanen zo vaak moet ontgelden. De installatie werd kortgeleden gedemonstreerd bij de raad voor de bestudering van strand-erosie. In een betonnen tank van 210 meter lang, 5 meter breed en 7 meter diep worden door een mechanisme golven van een paar meter hoog verwerkt, die dan op een kunstmatig strand stukslaan. Op de BIMIJ heeft menigeen, die dacht doorkneed te zijn in de regels van het ver keer tot zijn of ha'ar schande moeten be kennen, dat er nog wel het één en ander aan mankeerde: de nijdige zoemer, die elke fout afstrafte heeft daar maar al te vaak geklonken. Maar er waarschuwt geen zoe mer, als deze dezelfde fouten in de prac- tijk worden gemaakt hoogstens een claxon en dan nog vaak nét te laat. Doorzetten Met zijn sterk pulserend verkeer, dat deels nationaal is als gevolg van de Noord- Zuidverbindingen, maar daarnaast ook in locaal opzicht steeds intensiever wordt, heeft deze gemeente een eigen, moeilijk karakter. De opvoeding van verkeerszon- daren zal bijvoorbeeld al direct weinig ba ten voor het plaatselijke verkeer opleve ren, omdat zeker de helft van het Velsen- se verkeer elders vandaan komt en elders heen gaat. Dat de politie echter niettemin voortdurend op het vinketouw zit om de burgerij bij te brengen, hoe het wel moet en hoe het niet hoeft, strekt haar tot eer, temeer omdat zij lang niet altijd die spon tane medewerking ontvangt, die er voor zulk een opvoeding, vooral uit de burgerij, nodig is. Die maquette is bijvoorbeeld veel te vaak werkloos. Schooljeugd verkeers-„minded" De gedachte, dat men zelf onfeilbaar is, maar dat „de ander" bij voortduring de grofste overtredingen begaat, is een Ne derlands kwaad, dat ook in Velsen elke mi nuut weer te zien is, voor hen, die er even op gaan letten. Maar gelukkig is er een groeiende groep weggebruikers, die lang- zaam-aan tot betere inzichten komt en dat is de schooljeugd. Al is dan het verkeersonderwijs tot veler onrust niet verplicht, de jaarlijkse ver- keersexamens, de „klaar overs" en zo vele andere opleidingsmiddelen meer hebben er ADVERTENTIE (sinds 1930) 99 99 Kennemerlaan 5 (bij de brug) voor iedere beurs. DUISBURG (DPA) Met ingang van 1 April 1956 zal voor het eerst na de oorlog de buitenlandse Rijnscheepvaart weer deelnemen aan het Duitse binnenlandse verkeer. Vertegenwoordigers van rederijen in Nederland, België, Frankrijk, Zwitser land en West-Duitsland hebben daartoe een overeenkomst gesloten, die tot eind 1957 van kracht blijft. Voorlopig zal de deelneming van de bui tenlandse scheepvaart aan het Duitse bin nenlandse verkeer beperkt blijven tot ko- lenvervoer van het Ruhrgebied naar Zuid- Duitsland. Voortaan zal van dit vervoer Duitsland 56 percent voor zijn rekening ne men, Nederland 37 en België zeven. Men verwacht dat de Duitse en Nederlandse groepen elk een percentage voor de Franse groep zullen afstaan. voor gezorgd, dat er bij de lagere school jeugd een verheugend besef voor Veilig Verkeer is gegroeid. Zodat het meermalen voorkomt, dat kleine mensen grote mensen op een fout in het verkeer kunnen wijzen en daarbij het gelijk volkomen aan hun kant hebben. Zoals het eveneens vaak ge beurt, dat in een gesprek over verkeers problemen de jongsten uit het gezelschap meestal het best beslagen ten ijs blijken te komen. Dit geeft dus een bepaalde hoop voor de toekomst, hoewel aan de andere kant het eergevoel van de schooljeugd blijkbaar al afneemt, wanneer de achttien de verjaardag nadert: de fouten, die door de middelbare scholieren strijk en zet worden gemaakt, geven soms aanleiding tot de meest wilde verkeerssituaties. GEBOREN: C. M. KaandorpKuijs, z., Kon. Wilhelminakade 25, IJmuiden; J. C. Schoonvan den Hoek, d., Tulpenstraat 25, Santpoort; M. WitteStam, d. Zeeweg 348, Driehuis; C. J. StokmanBotman, d., van der Poelstraat 5. Velsen-N.; C. H. Alsema Koehorst, d., Lijsterstraat 30, Haarlem; A. VerhoefOskam, d., Spaarnestraat 95, IJmui den; M. TroostGroen, d., Lekstraat 50, IJmuiden; W. M. Wempevan Lieshout, d., de Noostraat 131, IJmuiden; C. DekkerVis ser, z., Boerhavestraat 25, IJmuiden; M. van DonselaarClots, z., Rijnstraat 6. IJmuiden; E. Visservan der Plas, z., Julianakade 9 rd, IJmuiden. OVERLEDEN: J. T. F. van Poorten, 63 j., echtgenote van J. M. C. Pas, Kerkerinklaan 21, Santpoort; J. Schroevers, 81 j., weduwe van C. van de Ketterij, Kompasstraat 14, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. A. Mantje, Heide straat 30. IJmuiden en J. van Leeuwen, Fa zantenlaan 5, IJmuiden; W. J. van Buuren, Lagersstraat 24, IJmuiden en M. Nat, van Leeuwenstraat 44, IJmuiden, toek. adres: Merwedestraat 108, IJmuiden; C. J. G. Brou wer, Scheldestraat 2, Haarlem en M. F. Scheenaard, Overbildtweg 29, Santpoort; T. de Vries, Popelstraat 3. IJmuiden en M. Last drager, Bonifaciusstraat 26, IJmuiden; C. M. de Weijze, Hoofdstraat 69. Santpoort en A. C. de Vries, Voorplaats 14, Santpoort, toek. adres: Paramaribostraat 54, Santpoort; T. J. Mooij, Smidt van Gelderstraat 49. Velsen-N. en J. van der Zon, Smidt van Gelderstraat 51, Velsen-N.. toek. adres: IJsselstraat 57, IJmuiden; G. Smit, Kortenaerstraat 14, IJmuiden en U. Poepjes, Homburgstraat 10. IJmuiden, toek. adres: Corverslaan 112, Velsen-N. GEHUWD: W. M. Lexmond en M. J. Sloot- mans, Kastanjestraat 34, IJmuiden; N. Vader en J. C. de Vlieger, Beerensteeg 24, Rotter dam; A. Boer en C. C. Kuijs, Ti-ompstraat 179; IJmuiden; K. van der Sluis en S. M. Schoenmakers, IJsselstraat 45, IJmuiden; C. Rademakers en E. T. Hargreaves, Wijk aan Zeeërweg 88, IJmuiden; W. J. Bouwman en H. G. Veldman, Bloemstraat 16, IJmuiden. ADVERTENTIE thuis in de kluis Een rekening-courant bij de N.H.M. schept een band met de bank. Daarmee raakt U ook thuis in de kluis. Geen zorgen meer om Uw polissen, contrac ten, diploma's enz. Dergelijke stukken, maar b.v. ook gesloten koffers, kunnen veilig worden opgeborgen in een safe inrichting van de N.H.M. Laat U eens door ons voorlichten over het grote nut van een contact met de bank. Meer dan 130 kantoren in binnen- en buitenland a m Vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Halmstadt van Leningrad. Argo van Ham burg. Hast I van Rotterdam. Keylecastle van Port Talbot. Elsa van Leningrad. Amstel- diep van Bona. Surthe van Londen. Bos- fontein van Antwerpen. Bullfinch van Lon den. Balmoral Queen van Southampton. Rolf van Otterbacken. Admiralengracht van Kotka. Margaretha. Nibbe van Gothenburg. Holladale van Dover. Goote van Rotterdam. Regulus van Rotterdam. Gooiland van Buenos Aires. Sarpedon v. Bremen. Deutsch- land van Gent. Liberian Coast van Hamburg. Mercuur van Mantyluoto. Lacra van Fowey. Vertrokken zijn: Draco naar Londonderry. Bogesund naar Duinkerken. Jason van Cu racao. Delfsborg naar Moss. Tanny naar Scheveningen. Zwaantiena naar Gothenburg. Start naar Antwerpen. Erasmus naar Lulea- borg. Prinsengracht naar Hamina. Bonaire naar Curacao. Thenmann naar Brunsbiittel. Roelf Buisman naar Brunsbiittel. Tiehlmann Op Donderdag 3 November zal de nieuwe kooksfabriek van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden officieel in gebruik worden ge nomen. Mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, heeft zich bereid ver klaard de installaties officieel in werking te stellen. De Buurt- en Speeltuinvereniging D.S.S. geeft Dinsdagavond 1 November een feest avond in het Thalia Theater te IJmuiden. Berry Kievits en Gerard Walden treden op in een variété-revue, met Harry Boda, Coby Beek, Harry Woodson, The Wembley naar Rotterdam. Oakley naar New Orleans. Sisters, John van^ Heumen, Mitzy Tieland Surthe naar Rotterdam. Fraternité naar Rot- 1 -a— terdam. Jagersfontein naar Southampton. Van het Duitse visserijvaartuig „Walter Stoeker", de SAS-236 is Vrijdagmiddag om 3 uur in de positie 54.55 Noorderbreedte en 3.19 Oosterlengte een reddingboot aange troffen. Van het schip, dat op 4 October uit Sassnitz vertrok, is sinds enige dagen niets meer vernomen, zodat de „Walter Stoeker" over tijd is. Alle schepen is ver zocht goed uit te kijken in de aangegeven positie. en Nick Godart met zijn electronisch con cert-orgel. Het St. Nicolaasfeest voor de kinderen wordt op 3 December in Thalia gehouden. Bromfietser kende de verkeersregels niet In de Noorderdorpstraat te Velsen is Vrijdag een botsing tussen een bromfietser en een wielrijder voorgevallen als gevolg van het feit, dat de bromfietser zijn ver- keersopponent geen voorrang gaf. Boven dien stak hij de hand niet uit. Een botsing volgde, waarbij de fietser gewond werd en zijn voertuig beschadigd raakte. Indertijd heeft de gemeente Velsen aan gekocht van de erven del Court van Krim pen een complex tuingronden te Velsen- Noord, gelegen in het uitbreidingsplan „De Gilden". Voor de verwezenlijking van de bij dat plan aan de grond gegeven bestem ming was het noodzakelijk, dat de exploi tatie van deze gronden door enige tuin bouwbedrijven werd beëindigd. Een ge deelte van deze tuingrond was verpacht aan de wed. Wagenaar-Kromhout van der Meer. Deze had het land echter onderver- pacht aan de heer P. Bus te Velsen-Noord. Laatstgenoemde heeft thans zijn bedrijf overgeplaatst naar enige percelen grond te Beverwijk. Aangezien deze grond reeds door de vorige pachter was diepgespit, bemest en van een nieuwe erfscheiding voorzien, was de heer Bus genoodzaakt, hem voor de hieraan verbondenkosten een bedrag te betalen van f 3.500. Verder was de heer Bus in de gelegen heid een braak liggend stuk land te huren. Voor het geschikt maken van dit land voor de tuinbouw zal een bedrag nodig zijn van ongeveer f 1000. In verband met het vorenstaande heeft Bus, die zich als gedupeerd beschouwd, tot B; en W. van Velsen het verzoek ge richt om hem in de gemelde uitgaven te gemoet te komen. Dit verzoek is in de gemeenteraadsver gadering van 28 Juni j.l. in behandeling geweest. Het voorstel van B. en W. was, belanghebbende een vergoeding uit te ke ren van f 1000. Het nemen van een beslissing op dit voorstel is in de gemelde vergadering aan gehouden, aangezien de raad het gewenst oordeelde, omtrent de grootte van het be drag der vergoeding een nader standpunt van B. en W. te vernemen. B. en W. hebben zich daartoe opnieuw met de heer Bus in verbinding gesteld en zijn tot de overtuiging gekomen, dat in dit geval een vergoeding van f 1750, uitma- De stuurman van de Woensdag in de Duitse Bocht plotseling gezonken kust vaarder „Constant", de 22-jarige J. Bak ker, is nadat hij in Delfzijl is verhoord door verzekeringsexperts naar België ver trokken, waar zijn ouders op een schip varen. Aan familieleden in Groningen heeft hij verteld, dat de „Constant", die uit Harlingen was vertrokken met een la ding graan op weg naar Norköping in Zweden, Woensdagmorgen om zes uur plotseling „op de kop" ging staan. Het was nog volslagen donker en er waren zeer hoge zeeën. De oorzaak van het plotselinge zinken is hem een volkomen raadsel. Eerst had de stuurman de indruk, dat het schip zich als het ware in de golven boorde hetgeen wel meer gebeurde bij zware zeeën. Maar de kop van het schip bleef hellen en de stuurman snelde naar bene den om te zien of het schip water maakte. Dat bleek niet het geval te zijn. Nauwe lijks was hij weer boven, of een van de andere opvarenden kwam naar boven met de mededeling dat het schip veel water maakte. In allereil werd alarm gemaakt. De kop van het schip zonk dieper en die per. Er volgde een schok, vermoedelijk doordat de voorsteven de bodem raakte. De sloep van het schip was aanvankelijk door de sterk hellende stand niet los te krijgen maar sloeg door de schok los. Alle opvarenden sprongen over boord. De ka pitein sprong het laatst met zijn 3-jarig dochtertje. De vier anderen wisten de sloep te bereiken en het zeil, dat over de boot gespannen was. er af te halen. Het was volslagen donker. In de verte hebben zij de kapitein horen roepen, maar zij zagen hem niet en konden hem niet bereiken. Ook was er een schip gepasseerd toen zij uitgeput in de boot zaten, zonder hen ech ter te zien. Het Duitse ss „Düsseldorf" dat geruime tijd daarna passeerde, ontdekte de schipbreukelingen en nam heen aan boord. Verkoop van grond aan de Scheldestraat De heer F. de Boer te Driehuis heeft de gemeente Velsen verzocht, aan hem te ver kopen, ten behoeve van de bouw van een woning, het perceel grond ter oppervlakte van ongeveer 140 m2 tussen de Schelde straat en de Lingestraat te IJmuiden. Tegen inwilliging van dit verzoek be staat bij B. en W. geen bezwaar. De ver koopsprijs voor deze grond is bepaald op f 10 per m2, met welke prijs verzoeker heeft ingestemd. kende de helft van de door hem betaalde kosten, wegens diepspitten, bemesten e,d., redelijk is. Aangezien de huur van het braakliggen de stuk land een uitbreiding betekent ten opzichte van de oorspronkelijk door Bus in „de Gilden" ondergepachte grond me nen B. en W„ dat het bedrag van f 1000 niet voor vergoeding in aanmerking komt. Belanghebbende heeft zijn instemming hiermede betuigd. Mitsdien stellen B. en W. de raad voor, een vergoeding van f 1750 aan belangheb bende toe te kennen. Maandag begint de IJmuidense schaak club „Kijk Uit" haar wedstrijdenreeks voor de Noordhollandse Schaakbond met een wedstrijd van het eerste tiental tegen de schaakclub „Rolland" uit Haarlem. Deze club is vorig jaar gedegradeerd uit de overgangsklasse, zodat Kijk Uit I meteen kan tonen wat zij in haar mars heeft. De wedstrijd wordt gespeeld in het clublokaal van Kijk Uit en begint om 8 uur. Kijk Uit I komt uit met de volgende spelers: 1. J. Blok, 2. C. J. Gordijn, 3. J. Kraaienoord, 4. R. Visser, 5. P. Lanser, 67 A. Kistemaker, 7. G. L. de Haas, 8. H. Hendrikse, 9. F. J. Walda, 10. J. L. Wijdoogen. Dinsdag krijgt het tweede tiental van Kijk Uit het Helderse M.S.C. op bezoek. Kijk Uit II, dat verleden jaar naar de eerste klasse promoveerde, zal heel hard moeten vechten om tegen deze club succes te heb ben. Ook deze ontmoeting vindt plaats in het clublokaal van Kijk Uit: Hotel Kenne- merhof (zijzaaltje). Kijk Uit zal met de volgende spelers proberen de punten in IJmuiden te houden: 1. W. Mees, 2. W. Huiser, 3. A. Rijke, 4. A. Moleman, 5. J. A. Stals, 6. J. v. d. Plas, 7. W. Doornenbal, 8. J. Kok, 9. P. Heidenreich, 10. H. van Nieu- wenhuizen. Voor de onderlinge competitie waren de uitslagen: Groep I: De HaasRijke 0-1, Moleman Kistemaker '/ó-'/s, VisserBlok 0-1, Visser Lanser 0-1, Wijdoogenv. d. Plas 1-0. Groep II: KokHeidenreich 0-1, Doorne bal—v. d. Plas 1-0, Plugboer—Zeylmans '/2-'/2. Groep III: Van Niekerkenv. d. Berg 1-0, VerlaakDekker 0-1, Kistemaker Kroon V2-1 li- Groep IV: AbspoelWolthuizen 1-0, BuysCleeren 0-1, BerkhoutBoerrigter 1-0, CleerenBerkhout 0-1, BlokKramer 1-0, v. d. Doelv. d. Tuin 0-1. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR J Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2.60—2.50; gr. tong 4.704.30; grm. tong 4.203.70; kim. long 3.60—3.25; kl. tong I 3.50—3.30; kl. tong II 3.00—2.70; tarbot 3.60—2.70. Alles per 1 kg. Tarbot II 98; kim. schol 60; kl. schol I 4946; kl. schol II 4828; schar 35; v. haring 1911; makreel 2716; gr. schelvis 3325; grm. schel vis 3018; kim. schelvis 2914; kl. schelvis I 2311; kl. schelvis II 199; wijting 168; gr. gul 68—56; mid. gul 3525; kl. gul 1915; kl. haai 16; ham 10890; poontjes 10; kl. kool- vis zw. 27; kl. koolvis wit 3937. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 200—130; gr. koolvis zw. 8077; gr. koolvis wit 86; gr. leng 78. Alles per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 75 kisten tong en tarbot, 2 k. heilbot, 100 k. schol, 2 k. schar, 2085 k. haring, 760 k. makreel, 695 k. schel vis, 270 k. wijting, 65 k. kabeljauw en gul, 6 k. leng, 2 k. haai, 4 k. ham, 1 k. poon, 33 k. koolvis, 10 k. diversen. Totaal 4110 kisten. Besommingen van Vrijdag. LL 591 f 6650 (Zweed); SCH 153 f 8660; KW 69 f 4970; KW 52 f 3710; KW 59 f 1600; KW 83 f 1980; KW 108 f 2800; IJM 210 f 2330; WR 50 f 4870; HD 125 f 1200; KW 88 f 530; IJM 24 VIOS f 23.400. IJselmeervisserij. Donderdag werd door 10 vaartuigen op Urk aangebracht: 1327 pond snoekbaars, prijs f 0.60—f 0.62; 193 pond rode baars, prijs f 0.50; 893 pond voorn, prijs f 0.08 en 4 pond snoek, prijs f 0.74 per pond.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9