Caltex Super ic-pius benzine LC.C. PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Groot consult over problemen van het bouw-wezen Moeilijkheden in Ambonezenkamp Nell Herbert Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag extra HOOG OCTAANGETAL Vijf gezinnen uit woonoord bij Middelburg verwijderd Zwitsers eredoctoraat voor prof. A. J. Kluyver Drie doden bij ongeluk ken tijdens weekeinde foto-atelier <€ccU ió het zo MAANDAG 24 OCTOBER 1955 2 Januari: Maand van de Bouwnijverheid Jei HUKKIO befmycuky! Inbraak in burgemeesters- woning Bergen op Zoom logée gewond Kerkelijk Nieuws Neutrale waarnemers bij de walvisvaart voorgesteld HETde dubbele plus en Sneller - Veiliger - Zuiniger Prins Wilhelmina steunt Noorse bijbelvereniging Bij auto-ongeluk een dode en twee zwaargewonden Examens Monument voor luchtvaartpionier Nagedachtenis van J. W. E. L .Hilgers geëerd Onveilig verkeer Laag water in midden-Rijn PRETTIG IS HET HELEN KELLER J (Speciale berichtgeving) Het gehele complex van problemen, sa menhangend met de bouwnijverheid, zal in openbare discussie worden gebracht in een „Maand van de bouwnijverheid", die het bouwcentrum in Rotterdam in Januari 1956 hoopt te houden. De woningnood zal uiteraard een der belangrijkste onderwerken worden, doch ter sprake komen ook de vragen hoe de bouwnijverheid voldoende vakbekwame arbeiders ter beschikking krijgt, hoe de productiviteit zal kunnen worden verhoogd, hoe de braakliggende capaciteit kan wor den ingeschakeld, hoe door bewuste kwali teitskeuze in samenwerking de beschikbare middelen beter kunnen worden gebruikt, en hoe er in de belemmerende overheids maatregelen (zo die er zijn) verbetering kan worden gebracht. Nog ll/i millioen huizen nodig Wat Nederland in de tien jaren na de bevrijding op het gebied van het bouwen gepresteerd heeft, geeft het buitenland aanleiding te spreken van het „miracle hol landais". Toch is men er zich van bewust, dat er nog heel veel gedaan zal moeten worden, willen wij de gevolgen van de laatste wereldoorlog te boven komen en in de grote toekomstige behoefte aan bouw werken kunnen voorzien. Berekend is, dat Nederland in de komende 25 jaar nog on geveer anderhalf millioen woningen zal moeten bouwen. Andere grote taken, waar voor ons land zich ziet gesteld, zijn de uitvoering van omvangrijke wegenbouw projecten, het deltaplan en de Zuiderzee werken. Verder is er een voortdurende be hoefte aan scholen (vernieuwing van het onderwijs), fabrieken (aanpassing van oude fabrieken aan nieuwe productiemethoden), tehuizen voor ouden van dagen en nog veel meer. Tegenover deze behoeften staan slechts beperkte middelen, zowel financieel alsook op het gebied van materialen en man kracht. Dat dwingt tot een optimale uitbui ting der beschikbare middelen. Het Bouwcentrum acht het dan ook hoog tijd om na te gaan of er in de zwaar met traditie belaste bouwnijverheid niet naar een hogere kwaliteit en naar grotere capaciteit kan worden gestreefd. Het heeft de oorzaken nagegaan waarom de ontwik keling van de bouwnijverheid ten achter is gebleven bij die van vele andere industrieën en schuift de schuld voornamelijk op het tekort aan vorsingswerk en het gebrek aan coördinatie en samenwerking van de be langhebbenden. Het acht zich het aange wezen instituut om, in samenwerking met de overheid en het bedrijfsleven, daartoe een programma op tc stellen. De verwezen lijking daarvan zou kunnen geschieden door een openbare discussie over al deze aspecten binnen het tijdsbestek van een maand. De uitwerking van dit program werd onder meer mogelijk gemaakt door opdrachten van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting, steun van de Herstelbank en bijdragen van het bedrijfs leven. Men zal ook in het bouwcentrum tevens tentoonstellingen inrichten, die onmiddel lijk betrekking hebben op de te behandelen onderwerpen. Voorlopig programma Op 9 Januari 1956 zal een begin worden gemaakt met de „maand van de bouw- ADVERTENTIE BARTEÜORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 ADAM - TEL. 717162 Noorse Sporttruien 29.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.20 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causex-ie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio, 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Salonorkest en soliste. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Ge varieerd programma. 1-5.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzen ding: Nederland en de wereld: Het Neder lands recht in de wei'eld. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Spoi-tpraatje. 18.30 Mannenkoor. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek dei- Boeken, causei-ie. 19.30 Platen. 20.20 Actua liteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Omroep orkest en solist. 21.05 PianovoordTacht. 21.35 De kerk van heden en de wereld van mor gen, causerie. 21.55 Platen. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Militaire Kapel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededlingen. 12.35 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metro polo-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De Dierenwereld en wij, cau serie. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Lichte mu ziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Platen. 19.10 Strijkkwartet. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Jour naal. 20.15 Gevarieerd programma. 22.25 De Antwoordman. 22.40 Platen. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. New York Calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 Film reportage. Koninklijk bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen. 20.45 Programma over het wegverkeer in Nederland. 20.50 Dieren van overal, film. 21.00 T.V.spel. 22.05 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbreicht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 ^laten. 17,45 Boekbespre king. 18.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorcon- cert. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroeporkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). nijverheid". De eerste week zal gewijd zijn aan het probleem der voorbereiding van het ontwerp. Hierbij komen ter sprake de samenwerking tussen opdrachtgevers, ar chitect, functionele deskundige en bouw- ingenieur, de functionele grondslagen van de woning en de bejaardenhuisvesting. De tweede week worden behandeld de nood zaak van standaardisatie van bouw- en woningvoorschriften, de belangrijkste ont wikkelingen in de bouwmaterialen, in ver band met het streven naar besparing van arbeid en verhoging van bouwcapaciteit. De derde week is gewijd aan problemen betreffende de uitvoering van een bouw werk. In de vierde week komen tenslotte de opleiding, het onderzoek en de kennis overdracht in de bouwvakken ter sprake. Burgemeester tvas in Saargebied In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de 24-jarige D v. d. N. uit Bergen op Zoom ingebroken in de villa van burge» meester Peters aan de Zoomweg. Het was hem blykbaar bekend, dat de burgemees ter het weekeinde in het Saargebied zou vertoeven, waardoor hij veronderstelde dat de kust vry zou zijn. Om half vier was hij de woning binnen gedrongen en na in de benedenvertrekken niets van zijn gading te hebben gevonden was hij naar boven gegaan. Hier logeerde echter de zuster van mevrouw Petex-s, me vrouw Verbist-Witkam uit Hulst. Toen de inbreker de kamer betrad, waarin me vrouw Verbist ter ruste lag ontwaakte deze en riep om hulp. De indringer beval haar dit hulpgeroep te staken, maar zij riep steeds harder. Hij heeft haar daax;op enkele messteken toegebracht, waarna hij de vlucht nam. Mevrouw Verbist is in het ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is niet zorg wekkend. De inbreker is Zondagmiddag gearresteerd. Hij legde een volledige be kentenis af. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hedel: H. Goedhart te Mid- delharnis. Aangenomen het beroep van de classi cal vergadering van Dordrecht als px-edi- kant voor buitengewone werkzaamheden: C. D. van Coeverden, dir. van het vor mingscentrum „De Beukenhof" te Mijns- heei-eland, idem de benoeming tot zendings- director van de Gei-ef. Zendingsbond J. de Lange te Nunspeet. Bedankt voor Muiden: J. W. C. Kruis- hoop te Meerkei-k. Geref. Kerken Aangenomen naar Perth (W. Australië): P. v. d. Schaaf te Vlissingen; naar Wissen- kerke: M. C. Kersten Jr., cand. te Amster dam, die bedankte voor Den Bommel- Zwartewaal. Bedankt voor Berkel-Rodenrijs: J. Gou- nare te Grijpskerke (Z.). Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Bunschoten-Spakenburg: (vac. J. Kamphuis): J. Verkade te Voor burg. Bedankt voor Siddeburen H. Dijkstra te H. I. Ambacht. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt v. Houston (Can. Ref. Church): J. J. Arnold te IJmuiden. OSLO (United Press) De Vei-enigde Staten hebben aan de zestien andere leden van de internationale commissie voor de walvisvaart voorgesteld het toezicht op de walvisvangst uit te breiden, aldus heeft Gunnar Jahn de voorzitter van de Noorse walvisvaart-raad in Oslo medegedeeld. De Verenigde Staten wensen een neu trale waarnemer op elk moederschip in het Zuidpoolgebied. Tot nu toe zijn op elk schip twee waarnemers aanwezig van de zelfde nationaliteit als de bemanning van de walvisvaarder. Het Amerikaanse voorstel wopdt bespro ken door de leden van de internationale commissie voor de walvisvaart. Voor het lopende seizoen wordt geen verandering verwacht. De beslissing over het Ameri kaanse voorstel zal op de jaarlijkse ver gadering van de commissie in Juli vallen. Noorwegen zal het Amerikaanse voorstel steunen. ADVERTENTIE lIGNITION CONTROL COMPOUND) bij elk klimaat en iedere weersgesteldheid. Verkrijgbaar aan de zilveren pompen ADVERTENTIE 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten Vyf Ambonese gezinnen zyn Zaterdag morgen uit het woonoord aan de Nadorst- weg te Middelburg verwijderd. Enkele tientallen gewapende politiemannen om singelden het woonoord en gelastten de hoofden van de vijf gezinnen zo spoedig mogelijk te vertrekken. Verhuiswagens en autobussen stonden al gereed. Drie gezin nen gingen naar het woonoord Oude Zeuge in de Wieringermeer en de andere werden naar het kamp te Heythuysen ten Zuid- Oosten van Weert overgebracht. Van officiële zijde is medegedeeld, dat dit ingrijpen noodzakelijk was om uitbrei ding van moeilijkheden tengevolge van het niet uitbetalen van zakgeld te voorkomen. De Ambonezen in het Middelburgse woonoord zijn aangesloten bij de Partai Nasional Maluku Selatan (PNMS), die niet officieel is erkend. Reeds in Juni ontston den moeilijkheden, doordat deze Ambo nezen weigerden de inhoudingen op het zakgeld te aanvaai'den. Men beriep zich erop, dat de PNMS in deze regeling niet is gekend en dat zij dus niet voor de bij deze partij aangesloten Ambonezen geldt. Reeds eind Juni werd de ambténaar van het commissariaat Ambonezenzorg een pak slaag toegediend. Voorts werd ge dreigd, dat dit opnieuw zou geschieden als hij in het woonoord terugkeerde. Sedert- Prinses Wilhelmina, die evenals Koningin Juliana dit jaar enige weken vacantie in Noorwegen heeft doorgebracht, heeft een gift gezonden aan de „Vereniging van Christelijke Handelsreizigers en Zakenlie den in Noorwegen", die er voor zorgt dat in hotelkamers in Noorwegen Bijbels beschik baar zijn voor reizigers. dien is geen zakgeld meer uitbetaald. Vo rige week is de adjunct-hoofdinspecteur van het Commissariaat Ambonezenzorg in het woonoord geweest voor besprekingen met de kampbeheerder. Hij willigde de eis om het zakgeld volledig uit te betalen niet in, waarna hij door enkele mannen werd opgesloten. Spoedig daarna is hij door de politie bevrijd. Naderhand heeft de kamp- raad een protestbrief geschreven aan het Commissariaat Ambonezenzorg in Den Haag. Aangezien ernstige moeilijkheden werden verwacht, (de bedreiging was reeds geuit, dat Ambonezen winkels zouden binnen dringen en nemen wat zij nodig hadden), werd besloten vijf personen met hun ge zinnen naar elders over te brengen. Zondagmiddag is in de gemeente Arne- muiden by de Sloedam een Belgische per sonenauto met drie inzittenden in de bocht geslipt, over de kop geslagen en in een sloot terecht gekomen.By dit ongeval werd een 79-jarige dame, de moeder van de chauffeur, zo ernstig gewond, dat zy kort daarop overleed. De beide andere inzittenden, de chauf feur en zijn echtgenote, werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Middelburg overgebracht. De wagen werd totaal ver nield. Utrecht. Geslaagd voor doctoraal examen rechtswetenschap: J. Robbers, Waalwijk; doctoraal examen Nederlandse letteren: J. Kleisen, Delft. Artsexamen: G. H. Gispen, Utrecht; W. T. E. Kraaykamp, Amersfoort en G. Stuiver, Utrecht. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Federale Polytechnische School te Zü- rich is het ere-doctoraat verleend aan prof. dr. ir. A. J. Kluyver te Delft. Prof. Kluyver is sedert 1947 voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen te Amsterdam, afde ling natuurkunde. In 1932 ontving hij het eredoctoraat van het Iowa State College. Aan deze universiteit gaf hij in dat jaar gast-colleges. Zijn werkzaamheden op het gebied der chemie van de microbenwereld werden in Amerika voorts erkend in 1949, toen hem het erelidmaatschap werd aan geboden van de Society of American Bac teriologists, het grootste lichaam op dit ge bied in de Verenigde Staten. In 1946 werd prof. Kluyver de Emil Christian Hansen- médaille verleend. Sedert 1940 is hij lid van de Koninklijke Vlaamse Academie van Wetenschappen. In 1937 ontving hij van de, Rockefeller Foundation een belangrijke bijdrage voor de voortzetting van zijn ra dio-biologisch werk, dat hij samen met prof. dr. L. S. Ornstein uit Utrecht ver richtte. Prof. Kluyver is drager van vei-scheidene onderscheidingen. In 1930 werd hij be noemd tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Op de heide bij Ede is Zaterdagmiddag een monument een staande vliegtuig vleugel van hardsteen met inscriptie onthuld, dat de herinnering vastlegt aan de eerste motorvlucht, die een Nederlan der wijlen de heer J. W. E. L. Hilgers bij Ede boven vaderlandse bodem maak te. Dat was op 29 Juli 1910. De vliegtuigbouwkundige studievereni ging „Leonardo da Vinei" uit Delft had als onderdeel van haar tweede lustrumviering het initiatief genomen tot deze HilgerS- herdenking. Bij de genodigden bevonden zich het voltallige gemeentebestuur van Ede, verscheidene hoogleraren der Tech nische Hogeschool; de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, de oud-directeur-gneraal van deze dienst, de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, de chef-luchtmachtstaf luite nant-generaal A. Baretta en de voorzitter van de Kon. Ned. Vereniging voor Lucht vaart, dé heer C. Kolff. Ook was er de bijna 75-jarige heer Marinus van Meel, een be kende vlieger uit de jaren, dat Soesterberg als militair luchtvaartcentrum in opkomst was. De president van de lustrumcommissie der Delftse luchtvaartstudenten, de heer F. D. M. Claessens, richtte zich in zijn wel komstwoord in het bijzonder tot de nabe staanden van de heer Hilgers twee doch ters, een zoon en een broer die de plech tigheid bijwoonden. Vooi-dat de directeur-generaal van de Rijksluchtvaardient, de heer Backer, zijn hei-denkingsrede uitsprak, wijdde hij en kele woorden aan de nagedachtenis van Gerben Sonderman, die evenals Hilgers een luchtvaartpionier in de beste zin des woords is geweest. Toen daarna de nationale driekleur, die het monument tot dusverre aan het oog onttrok, omhoog werd gehesen en de mu ziek het Wilhelmus speelde, vloog een for matie van twaalf Piper Cubs, afkomstig van het vliegveld Deelen, over. Een zoon van de heer Hilgers dankte namens zijn familie de Delftse studenten voor hun initiatief en voor het gedenk teken, dat de herinnering aan zijn vader zal levend houden. De president van „Leonardo da Vinei" droeg daarna aan het gemeentebestuur van Ede het door prof. L. O. Wenckebach ont worpen monument over. Boven de plaats, waar Hilgers in 1910 zijn Bleriot voor de eerste maal „los" kreeg, vloog vervolgens een formatie Glos ter Meteors over. Een der toestellen gaf een demonstratie stuntvliegen. 29. „Joris! Joris! Help!", riep Panda, op de kist bonzend. „Laat ons er in! De spion nen komen er aan!" „Ik verzoek u niet op deze kist te bonzen", klonk de stem van Joris, „zij bevat breekbare waar!" „Toe nou, Joris!", riep Panda, „anders zijn weHij brak af, toen de dreigende gezichten van de spionnen verschenen en Chi Fon hem toesiste: „Nu jullie ons niet meer ontsnappen maken!" Binnen in de geriefelijke kist had Joris zijn boek weer opgenomen, maar zijn gedachten waren niet bij het verhaal. „Het moet nu maar eens uit zijn", mompelde hij. „Ik moet die zwakte, om dat manneke altijd uit de narigheid te willen helpen, nu eens voor goed overwinnen"Boos in zichzelf mom pelend, bladerde hij in het boek, maar hij keek weer op, toen hij opeens een angst kreet van Panda hoorde, gevolgd door het ratelen van een machinegeweer. Enkele kogels floten door het houtwerk van zijn minatuur vertrekje. „Hm", bromde hij, „dat gaat nogal fris toe. Panda'tje zou wel eens verwond kunnen worden. HmZou ik nu toch maar niet eens ingrijpenZwak van meHm. Maar met dit lawaai kan ik toch niet rustig lezen". Hij klapte zijn boek dicht en kwam. overeind Zondagmiddag is in Arnemuiden by de Sloedam een Belgische personenauto met drie inzittenden in een bocht geslipt, ge kanteld en in een sloot gevallen. Bij dit on geluk werd een 79-jarige dame, de moeder van de chauffeur, zo ernstig gewond, dat zij kort daarop overleed. De beide andere in zittenden, de chauffeur en zijn echtgenote, werden gewond naar het ziekenhuis in Middelburg overgebracht. De auto werd vernield. Het slachtoffer is de 79-jarige mevrouw M. L. Gori-ebeekWillems uit Hoboken (België). De chauffeur, haar 55-jarige zoon E. A. Gorrebeek, wonende te Antwerpen, kreeg een shock en enige lichte kwetsuren. Zijn echtgenote liep een sleutelbeenfrac tuur op. Bromfietsers verongelukt Zaterdagmiddag is te Loosduinen een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de 37-jarige J. van D. uit 's-Gra- venzande. Van D. reed op een bromfiets op het rijwielpad. Plotseling stak hij de rijweg over om een zijstraat in te slaan. Hij werd aangereden door een personenauto, be stuurd door de 52-jarige W. C. de R. uit 's-Gi'avenhage. Van D. liep een schedel- basisfractuur en inwendige kneuzingen op. Zondag is hij overleden. De 65-jarige sigarenwinkelier P. S. uit Schiedam geraakte Zaterdagmiddag met zijn bromfiets onder de oplegger van een truck, toen de chauffeur van een andere auto in de Gerrit Verboonstraat te Schie dam plotseling het portier opende en hem raakte. De winkelier werd ernstig gewond naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. Daar is hij Zondag overleden. Kind liep plotseling de weg over Op de rijksweg Den BoschNijmegen heeft Zaterdag de motorrijder P. van der D. uit Hintham een elfjarig meisje aange reden, dat plotseling de weg wilde over steken. De motorrijder kreeg een hersen schudding en letsel aan handen en benen. Het meisje liep een dubbele beenbreuk op. Beiden werden naar een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch vervoerd. BONN (Un. Press) De Rijnscheepvaart ondervindt sedert het einde van de afge lopen week moeilijkheden op de midden- Rijn van de uitzonderlijk lage waterstand. Zondag bereikte de Rijn bij Bonn een peil van 96 centimeter, hetgeen voor deze tijd van het jaar ongewoon gering is. De kribben onder het Bondshuis rijzen ver boven het water uit. Vrachtschepen kun nen volgens de waterpolitie in Bonn hun lege laadruimte slechts voor de helft ge- bruiken. Anders lopen ze gevaar aan de grond te lopen. Indien er geen regen komt, wordt gevreesd voor een nog verder dalen van de waterstand. ADVERTENTIE om bij het maken van een opname bij ons een keus uit proeven te krijgen Lange Veerstraat 13 Tel. 11178 Beving. In San Francisco is een sterke aardbeving gevoeld. Het zes verdiepin gen tellende krantengebouw San Fran cisco kraakte in zijn voegen. Terug. De Turkse regering heeft besloten de Sovjet-Unie het straalvliegtuig met bemanning, dat in Turkije tot landen werd gedwongen, terug te geven. Schweitzer. De 80-jarige Franse missio naris-geneesheer en filosoof, dr. Albert Schweitzer, is door de universiteit van Cambridge benoemd tot eredoctor in de rechten. Dr. Schweitzer ontving de be noeming van de president van de uni versiteit, Lord Tedder. Feest. Oostenrijk viert vier dagen feest omdat een einde gekomen is aan een bezetting die zeventien jaar geduurd heeft. Formeel breekt de vrijheid op 25 October aan, de officiële datum voor de terugtrekking van alle bezettingstroe pen krachtens de bepalingen van het Oostenrijkse vredesverdrag Teruggeroepen. Trevor Huddleston, pre dikant van de Anglicaanse kerk, die een krachtig verzet voert tegen de apart heidspolitiek, is uit Zuid-Afrika naar Engeland teruggei'oepen. Kortgeleden werd in het bureau van de Anglicaanse orde in Johannesburg, waarvan Hudd leston het hoofd is, een huiszoeking ge daan. Kostbaar. Volgens een zegsman van het Amerikaanse departement van Defensie zou de marine willen ovex-gaan op atoomduikboten en in de loop van het volgende begrotingsjaar dat ingaat op 1 Juli negen nieuwe atoomonderzeeboten willen bouwen. Een atoomduikboot kost veertig tot zestig millioen dollar, twee maal zo duur als een gewone onderzee boot. Hulp. Een Amerikaans vliegtuig heeft bo ven een aantal afgebakende terreinen in Laos pakketten neergeworpen met in totaal vijf duizend ton Siamese rijst en zout. Elk pakket bevat een foto van de koning Sisavang Vong die zijn dank brengt aan de Verenigde Staten voor de „hulp tijdens moeilijke tijden en hon gersnood". Aanvaring. De Franse treiler Henri-Jac- ques (36 ton) is Zondag negen mijl van Dieppe in aanvaring gekomen met het Britse jacht „Wil Everard", dat Vrijdag door zijn bemanning was verlaten en sindsdien in Het Kanaal ronddreef. De treiler zonk vrijwel onmiddellijk. De acht opvarenden werden aan boord ge nomen van de Franse treiler „Marie- Rose Robert", die tevens het Bx-itse jacht op sleeptouw nam, op weg naar Dieppe. Geriefelijk. Duizenden gevangenen heb ben een nieuwe stad, „Norilsk" genaamd, gebouwd in de streek van Doedinki bij de Siberische kust aan de Noordpool, aldus heeft een uit de Sovjet-Unie te ruggekeerde Duitse gevangene meege deeld. De stad heeft een vijftigduizend inwoners die in geriefelijke huizen wo nen. De meeste inwoners zijn van Duit se, Baltische of Oekrainische afkomst en daarheen gedeporteerd. Tegenstrijdig. De horoscopen van Lord Nelsön en prinses Margaret lijken veel op elkaar, aldus heeft een astroloog voor de televisie van de BBC uiteenge zet. Charles Carter, emeritus-pi-esident van de astrologische loge dèr theosofi sche vereniging van Groot-Brittannië, heeft berekend dat zowel de zeeheld die 150 jaar geleden bij Trafalgar zegevier de als prinses Margaret geboren werd. onder de tegenstrijdige invloeden van de planeten Venus en Uranus. Dat be tekent „prettige vriendschappen en on gebruikelijke liefdeszaken". Begin. Er is een begin gemaakt met de electrificatie van het baanvak Antwer penRoosendaal. Op 1 Juni 1957 zal dit baanvak van veertig kilometer, dat de geëlectrificeerde lijnen van het Bel gische en het Nederlandse spoorwegnet zal verbinden, gereëd zijn. Men zal dan de afstand BrusselAmsterdam in drie uur en die van Brussel naar Rotterdam in twee en een half uur kunnen afleg gen. De treinen zullen tegen die tijd 140 kilometer per uur bereiken. Ruil. Premier Oe Noe van Birma, die met zijn echtgenote en een grote Birmese delegatie een bezoek aan Moskou brengt, heeft vei'klaard, dat Birma een zelfstan dige industrie wil opbouwen en daar voor materiaal uit de Sovjet-Unie wil betrekken in ruil voor eigen producten. Russische technici zouden bij de uitvoe ring van industrialisatieplannen in Bir ma welkom zijn. Uitnodiging. De premiers van Noorwegen, Zweden, Denemarken en IJsland heb ben in Kopenhagen infox-mele bespre kingen gevoerd met de commissie van de Noordse x-aad over de toetreding van Finland. Leden van het Finse parlement en van de Finse regering zijn officieel uitgenodigd deel te nemen aan de eerst volgende vergadering van de Noordse raad in Januari. VELE BLINDEN, die na het verlies van het gezichtsvermogen leerden hun levens verrichtingen als het ware in te stellen op hun tot sterke ontwikkeling geraakte tast zin, geven ons het bewijs, hoe 'wij in staat zijn de van buiten ingebrachte indrukken langs andere wegen door ons zenuwstelsel te doen verwerken indien wij één of meer zintuigen hebben verloren. De Engelse filosoof Spencer noemde dit de aanpassing van inwendige re laties aan uitwendige relaties, waardoor wij steeds trachten het contact met de wereld rondom ons te behouden, te verdiepen en te verfijnen. Hoe ongelooflijk ver dit kan gaan, leert ons de levensge schiedenis van de thans 75-jarige Helen Keller, die blind en doof werd toen zij anderhalf jaar was. Het verlies van deze twee - zintuigen op zo jeugdige leeftijd bracht uiteraard met zich mee dat het kind tevens stom was. Desondanks wist Anne Sullivan, de verzorgster van Helen Keiler, de communicatie van het kind met de buitenwereld te herstellen en geleide lijk uit te breiden door steeds, en steeds maar weer opnieuw, de enkele klanken die het kind voortbracht in de palm van haar hond te schrijven. Dit vormde de eerste opbouw die de bewonderenswaardige Anne Sullivan bij haar pupil wist te grondves ten. Door betasting van mond en keel tij dens het spreken, konden Helen Keiler tevens andere klanken worden duidelijk gemaakt, alsmede hun lettersymbolen in de handpalm. Door deze spierbewegingen te imiteren, kon het kind zo goed en. zo kwaad als dit in het begin ging, de klan ken reproduceren, waardoor de communi catiemogelijkheden aanzienlijk werden uit gebreid. Nadat zij op deze wijze de doof stommentaal, het brailleschrift en het spreken had geleerd, bezocht zij tenslotte het Radcllffe College, waar zij op 24-jarige leeftijd in de filologie promoveerde! Door een ontzaglijke ontwikkeling van haar tastvermogen ge paard aan een groot intel lect en doorzettingsvermogen - was het deze zwaar ge handicapte vrouw mogelijk geworden een weg in het leven te vinden, waardoor zij onafhankelijk was van ande ren. Haar gevoeligheid gaat zo ver, dat zij niet alleen muziek kan waar nemen door het voelen van de trillingen op het hout van de piano, maar zij kan de muziek zelfs waarderen! In hoeverre hier sprake is van een omzetting in een klank beleving, kan door buitenstaanders niet worden beoordeeld. Het is geenszins uit gesloten dat de plasticiteit van het cen trale zenuwstelsel zó ver gaat, dat de door gevoelszenuwen waargenomen trillingen inderdaad in een klankbeleving worden omgezet, maar zij zouden eveneens kunnen worden getransformeerd in een andere be leving, waarvoor wij geen termen bezitten. Beland op het terrein van de muziek, kunnen we de evolutie van de viool wel eens aan ons laten voorbij trekken. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2