Vertrouwen, geduld en inzicht zijn vereist in Genève NVEDlNOS IJmondraad zal evenwichtige ontwikkeling bevorderen" Opslagplaats bij drukkerij Vermande door brand verwoest Toenadering aan de voet is beter dan die aan de top Aan de vooravond van de tweede conferentie De geest van Genève, bestaat zij nog? Beverwijk ziet belang van eensgezind streven in Wat klettert die regen.... Voorraad papier en karton in vlammen opgegaan DINSDAG 25 OCTOBER 19 5 5 Be vel hebber van Hitiers lijfwacht in vrijheid OVERZICHT Onwrikbaar Eensgezinde Toenadering Bejaarden zagen zichzelf op het witte doek B. EN W. VAN HEEMSKERK: *5 f. 17.5° Concert „De Zangvogels" (Van onze correspondent te Parijs) Een tijdsbestek van slechts drie maanden scheidt de beide conferenties van Genève. Op 23 Juli verlieten de vier regeringsleiders der grote naties president Eisenhower en de premiers Boelganin, Eden en Faure vergezeld van hun ministers van Buitenlandse Zaken, de vroegere zetel van de Volkenbond aan het vredige Lae Léman. Diezelfde vier ministers Dulles, Molotov, MaeMillan en Pinay zullen elkaar Donderdag op die plaats opnieuw ontmoeten voor een tiental dagen. Het is hun taak te zoeken naar een accoord, waarvoor ze deze zomer van hun chefs de instructies hebben gekregen. De twee hoofd punten zijn: het ontwerpen van een veiligheidsstelsel voor Europa, dat tot een geleidelijke beperking van de bewapening moet leiden en de hereniging van Duitsland. Hoe zijn aan de vooravond van deze ontmoeting de voor uitzichten? Zijn ze verbeterd of ongunstiger geworden? Bestaat er een redelijke hoop dat het doel verwezenlijkt of althans naderbij gebracht zal kunnen worden? Bestaat de „geest van Genève" nog? Ofschoon beide partijen deze zomer over de hoofdzaken geen concrete resultaten be reikten, was de stemming, waarin zij van elkander scheidden, mede dank zij het op treden van de „wapenbroeders" Eisenhower en Zjoekov niet teleurstellend. De grote winst was de verbetering van de verhou ding over en weer, en sedertdien is de uit drukking „de geest van Genève" een begrip -cworden, waarnaar de verschillende da- Jen, initiatieven en reacties in de interna tionale diplomatie worden afgemeten en gewaardeerd. Is die geest over de vier mi nisters vaardig gebleven? En zal ook deze nieuwe ontmoeting erdoor worden be heerst? Dat is de vraag, die men in de ko mende dagen op de voorgrond dient te stellen. John Foster Dulles De verhoudingen liggen niet meer zoals na de eerste conferentie. De ziekte van Eisenhower heeft de invloed van Dulles versterkt en het is geen geheim dat de Amerikaanse minister de president in zijn toenaderingspogingen te Genève eerder remde dan aanmoedigde. Bijzonder inspi rerend is het gedrag van Dulles trouwens nooit geweest. Evenals zijn grote tegen speler, Molotov, staat hij aangeschreven als een taaie onderhandelaar. Van geen van beiden mag men dan ook zo'n voortvarend heid verwachten, waardoor gelijk in Juli door toedoen van Eisenhower nieuwe vaart wordt gezet achter stroeve onderhan delingen, die dreigen vast te lopen. Ook de betrekkingen tussen Parijs en Moskou zijn de laatste weken niet harte lijker geworden. De Algerijnse kwestie, die mèt de steun van de Russen op de UNO- agenda werd geplaatst, ligt de Fransen zwaar op de maag. Pinay heeft in een ge sprek onder vier ogen zijn Russische col lega van schijnheiligheid beschuldigd, om dat hij ziedaar weer die nieuwe graad meter in strijd met „de geest van Genè ve" zou hebben gehandeld. Faure en Pinay hebben uit protest hun reis naar Moskou afgelast. Dat zijn geen opwekkende voor- ckenen voor de goede verhoudingen tussen Oost en West. Die symptomen zijn evenwel als factoren niet zó gewichtig dat ze het slagen van de conferentie zouden kunnen verhinderen. De Russen hebben de Franse verwijten goed moedig opgevat. Met onverstoorbare ge zichten zijn ze voortgegaan bloemen te strooien langs het pad der wederzijdse vriendschap. De „geest van Genève" moge in de diplo matieke sfeer op de achtergrond zijn ge raakt, op de gebieden van de wetenschap, de kunst en de cultuur is ze zich in toene mende mate blijven uiten. De atoom-conferentie van Genève heeft de geleerden van beide kanten gelegenheid gegeven tot persoonlijk contact. Het begin- MüNCHEN (DPA) Sepp Dietrich, de gewezen bevelhebber van de „Leibstandar- te Adolf Hitler" is uit de gevangenis van Landsberg ontslagen. Hij was door een geallieerd gerechtshof tot levenslang ver oordeeld wegens oorlogsmisdaden. In de gevangenis van Landsberg bevindt zich nu nog slechts de gewezen kolonel der S.S. Peiper. Dietrich gelastte in 1934 Ernst Roehm, de leider der bruinhemden neer te schie ten, na de „revolte van de SA". Hij was belast met de zorgen voor de veiligheid van I-Iitler in de onrustige tijd voor dat de Nazi's de macht overnamen. Lolhar Beuthel, Hitiers apotheker in de laatste weken van de tweede wereld oorlog, die bij de „Führer" in diens bun ker in Berlijn was, en die met een trans port gevangenen uit de Sovjet-Unie in West-Duitsland is teruggekeerd, heeft verklaard dat Hitier niet op 29, doch op 30 April 1945 om het leven is gekomen. Donderdag begint in Genève de 'i\ conferentie van de ministers van Bui-'f tenlandse Zaken der vier grote g logendheden. Onze Parijse corres- pondent zal deze ontmoeting verslaan. In dit inleidend artikel geeft hij een i overzicht van de ontwikkeling der g internationale verhoudingen sedert de samenkomst der regeringsleiders. DCOCX^SOCCOCOCOOOOCOOOODOOCXXXXXICOCOCOQOCOODOOOOOOOOOCO,? sel van de uitwisseling van wetenschappe lijke resultaten werd daar aanvaard en wordt thans in praktijk gebracht. In Mos kou beleefde de laatste film van de Franse cineast René Clair zijn wereldpremière. Russische gezelschappen reizen regelmatig door Westerse steden en ze krijgen overal grote bijval. Het ijzeren gordijn wordt ook voor toeristen opgehaald. Zullen de ministers er te Genève in sla gen hun handtekeningen onder een officieel vredesaccoord te plaatsen? De verwachtin gen daarover kunnen helaas minder blij moedig zijn. De Westerse diplomaten, die de laatse dagen in Parijs hebben overlegd, reizen zonder veel illusie naar Zwitserland. Ten aanzien van de twee voornaamste agendapunten staan de standpunten nog altijd onwrikbaar tegenover elkaar. Voor het Westen vormt de hereniging van Duitsland nog steeds de onmisbare voorwaarde voor een Europees veiligheids stelsel en voor vermindering der militaire inspanningen. Het Westen eist eerst vrije en gecontro leerde verkiezingen in heel Duitsland. Het Duitse volk moet in zijn geheel over zijn toekomst beslissen. Van dit democratische grondbeginsel zal van Westerse kant niet worden afgeweken. De Russen hebben echter geen woord los gelaten, waaruit zou kunnen worden afge leid dat ze het Westen op dit kernpunt te gemoet zouden willen komen. Integendeel, partijsecretaris Kroesjtsjev heeft gezegd dat de Sovjet-Unie de Oost-Duitse repu bliek nooit „in de steek zou laten". We heb ben vertrouwen, zo zei hij, in het Duitse proletariaat, dat we nimmer aan het kapi talisme zullen uitleveren. Achter die woorden verbergen zich wel overwogen redenen en belangen. De Rus sen weten dat vrije verkiezingen hun op het verlies van Oost-Duitsland zouden ko men te staan. Moskou kan de mijnen van Silezië en van Saksen goed gebruiken en Vjatsjeslav M. Molotov de Oost-Duitse industrie-gebieden wenst Rusland evenmin prijs te geven. Behalve die tastbare materiële motieven spreken bij hen ook politieke overwegingen een hartig woordje mee. Moskou is bevreesd en niet ten onrechte dat de bevrijding van Oost-Duitsland ook het onafhankelijk heidsverlangen van de andere satellietlan- den zo krachtig zou aanmoedigen dat de Russische positie in midden-Europa be dreigd zou kunnen worden. Het Duitse probleem staat als een rots tussen beide standpunten en daarom ziet men voorlopig niet hoe die zienswijzen in Genève nader tot elkaar zouden kunnen worden gebracht tenzij het de Russen zou lukken de Westelijke eensgezindheid te doorbreken. Geheel kansloos kunnen pogin gen in die richting niet worden genoemd. Molotov weet dat de Fransen in hun hart even weinig voor een verenigd Duitsland voelen als de Russen zelf. De Franse par lementsleden die de vorige maand Rusland bezochten, kregen van Kroesjtsjev en Boel ganin allen dezelfde vragen te beantwoor den: Waarom hebt u toch zo'n haast met die hereniging van Duitsland? Hebben we er beiden niet hetzelfde belang bij dat Duitsland klein en dus gescheiden, wordt gehouden? Staan we eigenlijk niet aan de zelfde kant? Antoine Pinay Ook in Groot-Brittannië zijn er verschei dene en gezaghebbende stemmen op gegaan om de Duitse hereniging naar de toekomst te verschuiven en de aandacht voorlopig aan de Europese veiligheid te wijden. Is de Westerse eensgezindheid misschien niet zo sterk als officieel wordt voorge steld? Dan zou Molotov er op kunnen wij zen dat Moskou goede voorbeelden heeft gegeven. De Russen hebben eenzijdig zes honderdduizend soldaten gedemobiliseerd. Het feit dat het Rode leger gelijktijdig wordt gemoderniseerd en „geatomiseerd", waardoor de gevechtswaarde niet vermin dert, kan hij verzwijgen. Molotov zou even eens kunnen opmerken dat de Russen West-Duitsland officieel hebben erkend. Waarom doet gij niet hetzelfde jegens de „democratische volksrepubliek" Oost- Duitsland? Onder oppertoezicht van de Grote Vier zouden beide Duitse partijen zelf een oplossing van hun problemen kun nen zoeken. Intussen kunnen wij overgaan naar het volgende agendapunt: de ontwa pening waar de hele wereld belang bij heeft. Wat de Russen wensen en tengevolge van het bezoek van bondskanselier Ade nauer in Moskou al een eindweegs hebben bereikt is: gelijklopende onderhandelin gen over de ontwapening èn over Duitsland. Een verlangen dat het Westen en in het bijzonder Dulles met gelijke kracht af wijst. Zolang die tegenstelling blijft bestaan, kan in Genève geen enkele voortgang van enig belang gemaakt worden. Doch zelfs een volkomen zij het ge maskeerde mislukking behoeft nog geen reden ie zijn voor de vrees dat cie brug tussen West en Oost, waarvan de pijlers geplant zijn, weer zou worden afgebroken. Ook aan de „top" is iedereen er van door drongen dat een oorlog met atoomgeschut tot een algehele vernietiging moet voeren. Geen der partijen durft met dit risico te spelen. Anderzijds moeten de contacten en de banden aan de voet de reizen van toe risten, geleerden, kunstenaars de volken dichter tot elkander brengen. Er zal toe nadering op ruimer schaal ontstaan. Men mag hopen dat het onderling begrip zich op den duur ook aan „de top" zal mede delen. Zeker, er zal veel begrip worden vereist, alvorens het Duitse probleem kan worden opgelost en Europa's toekomst ver zekerd is. Daarom is het verstandig zich te wapenen met een vertrouwen dat stoelt op redelijkheid, met nog meer geduld en ten slotte met een zo helder mogelijk inzicht in alle tegenstellingen die nog overwon nen moeten worden. Maandag is in het Marquette-theater de jaarlijkse feestavond voor ouden van dagen gehouden, waarvan het programma werd verzorgd door plaatselijke krachten, die er in zijn geslaagd de oudjes op prettige en aangename wijze bezig te houden. Het hoogtepunt van de avond werd evenwel gevormd door de vertoning van de door de arts J. H. Schutte opgenomen film tijdens de dit jaar gehouden uitgaansdag. Het bracht de oudjes veel genoegen, zichzelf op het witte doek terug te zien. Vele prettige herinneringen kwamen hierbij weer boven. De voorzitter van het comité dat deze uitgaansdag telkenjare organiseert, de heer R. Beentjes gewaagde met dankbaarheid dat dit door vele milde gevers steeds weer mogelijk wordt gemaakt. Jammer was het dat de zaal verscheidene leege plekken vertoonde, de onder andere tegelijkertijd gehouden „Nuts"-avond was hier vermoedelijk de oorzaak van. Een in te stellen agenda-commissie zou hier baan brekend werk kunnen verrichten. ADVERTENTIE - r \HQ31J I Uitsluitend'verkrijgbaar bij '«p Let op drogisten, kapper* an de ipeclaolbranche. 383 B. en W. van Heemskerk delen naar aanleiding van het instellen van de IJmondraad het volgende mede: Het In te stellen bestuursorgaan, de IJmondraad, is een uiteindelijk te scheppen middel geweest teneinde de noodzakelijke evenwichtige ontwikkeling in het gebied der gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk te bevorderen. Een middel waarnaar is gegrepen, daar op basis van vrijwillige samenwerking dit doel niet was te bereiken. Naarmate de thans nog toegestane tijd voor de inwerkingtreding dezer wet als nog zou kunnen worden gebruikt om meer aangelegenheden, welke in het IJmondge- biecï geregeld dienen te worden, of ge- gemebnschappelijke voorzieningen, tot ge bruik door de drie gemeenten tot stand te brengen, zal de zorg, welke aan de IJmond raad wordt opgelegd, niet alleen minder zijn doch tevens de kracht van elk der ge meenten vergroot worden in de geest van de vrijwillige samenwerking. Dat als slot van de gezamenlijke bespre kingen van de drie colleges, deze wens we derom is uitgesproken, en in de zeer naaste toekomst dienovereenkomstig gehoopt wordt te kunnen handelen, wordt door het gemeentebestuur van Heemskerk ten zeer ste begroet. Immers, zoals ook door hogere organen is geuit, wensen wij de IJmondraad te zien als een noodzakelijke stok in de hoek van de kamer, waarbinnen zonder hantering van deze stok de noodzakelijke samenwer king ten behoeve van de evenwichtige ont wikkeling van het IJmondgebied zal plaats vinden. Over de praescs Uit het prae-advies, dat de Beverwijkse rada te behandelen krijgt, lichten wij het volgende: Het Beverwijkse college is van mening, dat'het''in hét "schema opgenomen voor schrift, dat de voorzitter van de IJmond raad wordt benoemd door de Kroon past in het systeem van het voor-ontwerp van wet, dat zich geheel aansluit bij de bestaande wettelijke bepalingen der gemeentewet. Bovendien acht het college het noodzake lijk, dat de leiding van de vergaderingen van de IJmondraad en van het dagelijks bestuur geschiedt door een voorzitter, die zo objectief mogelijk staat tegenover de te behandelen problemen. Bij handhaving van artikel 10. eerste lid (benoeming van de voorzitter dooi de Kroon) hebben B. en W. van Beverwijk er geen bezwaar tegen dat de drie burgemees ters als adviserende leden zowel in de IJmondraad als in het dagelijks bestuur worden opgenomen. Beverwijk heeft in de hierboven ge noemde bijeenkomsten het denkbeeld ter sprake gebracht om de IJmondraad te doen bestaan uit de colleges van burge meesters en wethouders der drie gemeen ten (dit zijn dus 13 personen) benevens 18 raadsleden. „Teneinde te voorkomen, dat een of twee gemeenten een overheersende positie zou den innemen en met het oog op de wense lijkheid om in de IJmondraad ook gekwa lificeerde deskundigen op te nemen, te be noemen door Gedeputeerde Staten, wonen de buiten het gebied van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen, werd de suggestie gedaan het aantal deskundigen te bepalen op 5, dus gelijk aan het aantal leden uit de gemeente Heemskerk. Aldus zou de IJmondraad ook bestaan uit 37 le den, de voorzitter medegerekend", zegt Beverwijk. Het standpunt van Velsen, althans in grote meerderheid, en dat van Heemskerk in zijn geheel, was, dat in de IJmondraad geen personen moesten worden opgeno men, die buiten het IJmondgebied woon achtig waren en ook politiek geen verant woording behoefden af te leggen. Bever wijk heeft in de tweede bijeenkomst nog nader voorgesteld, dat de benoeming van deze gekwalificeerde deskundigen door Gedeputeerde Staten zou kunnen geschie den uit een voordracht opgemaakt dooi de IJmondraad. Op deze wijze zou de Raad zelve bij periodieke aftreding het beleid van deze leden-deskundigen kun nen beoordelen én zo nodig andere des kundigen kunnen voordragen. Deze suggestie heeft niet de instemming van Heemskerk en Velsen kunnen ver krijgen. Ook het voorstel van Heemskerk om de IJmondraad samen te stellen op basis van het thans zitting hebbend aantal raadsle den, dus in de verhouding 31, 21, 13, het geen neerkomt op een aantal leden voor Velsen van 15, voor Beverwijk 10 en 6 voor Heemskerk, 'plus 3 burgemeesters en 3 loco-burgemeesters (zonder stemrecht) kon geen meerderheid verkrijgen. Tenslotte hebben burgemeester en wet houders van Beverwijk en Velsen zich verenigd met een samenstelling van de IJmondraad cp basis van evenredige ver tegenwoordiging. Het Beverwijks college van B. en W. voegt hieraan nog enkele beschouwingen van algemene aard toe, welke het gaarne in het bijzonder in de aandacht van de ge meenteraad aanbeveelt: Tegen de gedachte, welke aan een raad voor de IJmond ten grondslag ligt, be hoeft naar hun mening geen bezwaar te ADVERTENTIE 99 DE OMSTANDIGHEID, dat het flink regende, heeft gistermiddag in Oud-IJmuiden het merkwaardige gevolg gehad, dat een felle brand in een opslagplaats van papier en karton op de bovenverdieping van een pand van de Drukkerij en Uitgeverij Vermande Zonen N.V. aan de Frogerstraat pas werd ontdekt, toen de vlammen al naar buiten sloegen en dikke rookwolken boven dit stadsdeel opstegen. Het alarm voor uitslaande brand was even na half vier bij de Velsense brandweer binnen, die onmiddellijk met de autospuit, de ladderwagen en een materiaalwagen uitrukte. Het personeel van de brandweer is kordaat opgetreden, maar heeft niet kunnen voorkomen dat de bovenverdieping en de zolder van het kantoor, annex opslag plaats in de as werden gelegd. Vooral toen de vensters waren gebarsten en de harde wind vrij spel kreeg, vonden de vlammen gretig voedsel in de balen papier en stapels karton. Het heeft ruim twintig minuten geduurd eer de brandweer het vuur meester was en begonnen kon worden met het leeghalen van het magazyn om de smeulende voorraad op straat te blussen. In het kantoor, dat in het pand een oud café gelijkvloers is gelegen, ver richtten de drie leden van de correctie afdeling van de firma Vermande gister middag de dagelijkse taak. „Wat regent het hard", heeft een van het drietal nog gezegd, bij het horen van veel gekletter. En inderdaad, het regende buiten. Maar dit gekletter was geknetter; van vlammen, die op de bovenverdieping papier, karton en hout als voedsel hadden gevonden. Toen er rook in het kantoor doordrong en zich rookwolken uit het pand persten, kwam men tot een heel ander inzicht. Er was brand. Vier slangen Toen de brandweer in de Frogerstraat aankwam, sloegen de vlammen hoog op uit vanaf de twee ramen op de bovenverdieping in de voorgevel. Met twee stralen werd het vuur door deze ramen aangepakt en werd een derde slang via de ladder van de in middels opgestelde ladderwagen geleid. Een vierde lid van het brandweercorps viel het vuur aan de achterzijde van het pand aan. Om kwart voor vier was het blussings- werk in volle gang. Langzaam werd het vuur teruggedrongen en won Velsens brandweer in het kleine pand veld. Vele omwonenden en vooral kinderen hebben deze strijd in de nauwe Froger straat gadegeslagen. De sterke rookontwik keling van het brandende karton bemoei lijkte het werk van de brandweerlieden, die intussen op de eerste verdieping in de opslagplaats waren doorgedrongen. Nog steeds joegen de vlammen hoog op in het midden van het huis. Even na vieren had de brandweer echter volledig vat op al het brandende materiaal. Veel was er toen niet meer te redden. De smeulende en druipende pakken karton, de papieren zak ken en kartonnen dozen werden via de ramen uit de opslagplaats verwijderd en met de nevelspuit op straat geblust. De oorzaak van deze felle brand is nog niet vastgesteld. Gedurende enige dagen is niemand in de opslagplaats geweest; er brandde geen kachel. Alle materiaal is ver zekerd. De waarde van het verloren goed loopt, aldus deelde de directie ons gister middag mee, in de duizenden guldens. Het Chr. jeugdkoor „De Zangvogels", directeur de heer H. Slings, hoopt Donder dagavond 27 October een concertavond te geven in de Gereformeerde kerk aan de Koningsweg te Velsen-Noord. Medewer kenden zijn het Hoogoven mannenkoor, Jo Nobel, voordrachtkunstenaar en Th. G. Kohier, piano. worden gemaakt. Het is niet onlogisch, dat een lichaam in het leven wordt geroepen, hetwelk poogt leiding te geven aan de ont wikkeling van het gebied, dat door de drie gemeenten wordt bestreken. Voor het welslagen van deze ontwikke ling is in sommige opzichten voor dit ge hele gebied een zekere eenheid van be leid en een eensgezind streven noodzake lijk. In de hier bedoelde opzichten behoren de individuele belangen van elk der drie betrokken gemeenten te worden gezien als ondergeschikt aan het belang van de ag glomeratie als geheel. Toch zekere autonomie In de memorie van antwoord deelde de minister van Binnenlandse Zaken reeas mee, dat ernstig aandacht werd gewijd aan nieuwe mogelijkheden om vraagstukken als deze bevredigend op te lossen. Zijn ge dachten gingen in de richting van een op lossing, waarbij grote belangen van een agglomeratie gelicht worden uit de com plexen van belangen, die elk van de be trokken gemeenten hebben te behartigen. „Deze gemeenschappelijke belangen vrager, een op hetzelfde doel gerichte behandeling. De grote lijnen nu van het beleid, dat ten aanzien van die gemeenschappelijke belan gen zou moeten worden gevoerd, zouden getrokken behoren te worden door een bo- vengemeentelijk orgaan. De concrete be hartiging van die belangen zou daarna weer aan de betrokken gemeentebesturen dienen te worden overgelaten, die dus ge bonden zouden zijn aan de door het orgaan gegeven richtlijnen. Het is niet de bedoe ling de behartiging van bedoelde gemeen schappelijke belangen toe te vertrouwen aan een openbaar lichaam, omdat, zo han delend, de zelfstandigheid der gemeenten te sterk zou worden aangetast. Het aan trekkelijke van de figuur, welke de mi nister thans, zij het nog niet in de uitwer king van al haar onderdelen, voor ogen staat, is zo meent het Beverwijkse col lege dat met de zoëven geschetste op lossing wordt bereikt, dat de zelfstandig heid der betrokken gemeenten niet verder wordt aangetast dan ter bereiking van het gestelde doel strikt noodzakelijk is. Deze oplossing biedt bovendien het voordeel, dat in bepaalde gevallen samenvoeging van gemeenten, die thans een agglomera tie vormen, en de vele daaruit voortvloei ende bezwaren worden voorkomen. Daar het schema voorziet in een vaste vorm van tot coördinatie leidend overleg, voorziet het m een behoefte, welke het col lege gaarne ten volle erkent. De hoop be staat, dat langs deze weg allengs het on derlinge vertrouwen en iet wederzijdse begrip zullen kunnen groeien. Naarmate, waar nodig, een redelijke samenwerking ontstaat, zullen de bemoeiingen van de IJmond-raad en die van hoger gezag meer beperkt kunnen blijven. De opzet is im mers, dat de algemene taak der gemeente besturen zo weinig mogelijk wordt aange tast en dat de eigen sfeer en het eigen ka rakter van elke gemeente zoveel mogelijk worden ontzien. In deze opzichten z.ilen de hogere instanties zowel als de IJmond raad, naar mag worden vertrouwd, wel de nodige reserves in acht nemen. Nadeel Het nadeel blijft echter bestaan, dat de gemeentebesturen, welke in hun activiteit toch reeds zwaar worden geremd door cfe bestaande procedures, de volle last krijgen te dragen van een nieuwe procedure, met alle voorbereiding, administratie en tijd verlies, welke daaraan onvermijdelijk vastzitten. De praktijk zal leren, of de ont wikkeling van deze streek, waar juist de op korte termijn noodzakelijke veranderin gen zorgen baren, zal worden bevorderd door een nieuwe procedure en nog weel een nieuw administratief apparaat, vooral als men bedenkt, dat thans reeds vaak op de bestaande voorschriften moet worden vooruitgelopen, zodat de administratieve afwikkeling achter de feiten aan blijft slepen. Daarbij bedenke men, dat het apparaat reeds zozeer belast is met procedures en formaliteiten. Ongetwijfeld zal dan ook de ervaring nog moeten uitwijzen in hoeverre de ontwor pen regeling werkelijk zal voldoen en of zij genoegzaam bevorderlijk is aan het be oogde doel. De constructie is tamelijk in gewikkeld en ten aanzien van haar bruik baarheid niet geheel overzichtelijk. In zekere mate kleeft dit bezwaar aan ieder experiment, waarbij van beproefde bestuursvormen wordt afgeweken. Dit behoeft op zichzelf geen reden te zijn om het te schuwen. Voorzichtigheidshalve ware wel de werkingsduur van de wet te beperken^opdat na verloop van tijd de noodzaak zal ontstaan om opnieuw te over wegen of het geschapen mechanisme be vredigt. Nader overleg Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat in de bovengenoemde bijeenkomsten nog is besproken de vraag, wat er moet geschie den ten aanzien van de aanhangige vraag- en geschilpunten, zolang de IJmondraad nog niet is geïnstalleerd en het streekplan nog niet perfect is, d.w.z. nog niet in hoog ste instantie is vastgesteld. Te dien opzichte is met de gemeentebe sturen van Heemskerk en Velsen afgespro ken dat na 1 November a.s. getracht zal worden in onderling overleg tot een bevre digende oplossing te komen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9