Veren igi ngsvaria Agenda voor Velsen Blankenaar-reserves op goede plaats om provinciale damtitel Nederland op derde plaats in scheepsbouw Onderwijsdag te Velsen op 15 November Eerste wedstrijd bracht „Kijk Uit" winst Kinderrechter putte uit zijn vele ervaringen Martin Broek ter aarde besteld Met Simon de Waard naar Noordelijke schoonheid uit de IJmond Taxi-ondernemer over vallen en van f 75 beroofd Heemskerk WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 8 Om de Noordhollandse eer Achter Groot-Brittannië en West-Duitsland Agenda voor Beverwijk EHBO-oefening Philatelistische jeugdclub in Castricum grootste in Nederland Opnieuw overwinning van St. Thomas 2 „Turnlust" gaat gouden jubileum tegemoet Lezing van de zeevaart-auteur K. Norel A.J.C.-inzameling geslaagd Laplandse avond voor het „Nut" Klasse-turnen op het witte doek ten behoeve van SSS-ers Vrouwengroep in jaarvergadering bijeen Drie mannen ranselden chauffeur af Het vergaan van de achter sleepboot „Volharding 14" Uitstekende toneelavond voor Heemskerkse „Nuts"-leden Scheepvaart De tientallen van de damclubs Jozeph Blankenaar, Gezellig Samenzijn en D.C.IJ. zijn in de naoorlogse jaren de tientallen ge worden welke elk jaar de belangrijkste kampioenscandidaten zijn in de strijd om de Noordhollandse dam-eer. Ook dit seizoen zijn het na de derde ronde weer dezelfde tientallen, welke aan de kop der afdelingen A en B staan. De grote verrassing vormde echter de vierde kampioenscandidaat: het tweede tiental van Jozeph Blankenaar heeft drie over winningen gehaald. Vooral de overwinning op Haarlemse damclub is tekenend voor de kracht van de Jozeph-reserves. Maar de Haarlemse damclub heeft tegen de uit slag 9-9 en welke vermoedelijk 11-9 voor Jozeph Blankenaar wordt, protest aange tekend omdat een der Jozeph-mannen vier achtereenvolgende zetten niet heeft ge noteerd. De uitslagen van de derde ronde luiden: Groep A: St. Bavo-Gezellig Samenzijn voorlopig 6-8. Einduitslag 7-13 voor G. S. O. D. V.-C. D. A. voorlopig 5-13, einduit slag vermoedelijk 6-14. D. W. W.-Weesp voorlopig 0-4, vermoedelijke einduitslag LONDEN (Reuter) Nederland is nog steeds de op twee na grootste scheepsbou wer ter wereld. Blijkens door Lloyds te Londen verzamelde gegevens waren er in Nederland einde September 146 schepen van tezamen 579.002 brt in aanbouw. In vergelijking met einde Juni was dit een achteruitgang van 4955 ton. Het grootste scheepsbouwende land blijft Groot-Brit- tannië. Hier waren einde September 346 schepen van tezamen 2.147.057 brt in aan bouw, of 65.523 ton meer dan einde Juni. West-Duitsland kwam weer op de tweede plaats met een totaal van 256 schepen van tezamen 713.838 brt. In vergelijking met einde Juni was dit een achteruitgang van 38.192 ton. Na Nederland kwamen Japan, Frank rijk en Italië. In Japan waren einde Sep tember 66 schepen van tezamen 573.871 brt in aanbouw, in Frankrijk 65 schepen van tezamen 465.339 ton en in Italië 104 schepen van tezamen 452.162 ton. De in Frankrijk in aanbouw zijnde scheepsruim- te gaf een toeneming te zien van 114.533 brt. Die. in Italië steeg met 111.642 brt en die in Japan met 37.736 brt. Buiten Groot-Brittannië waren einde September in totaal 1033 schepen van te zamen 4.138.642 brt in aanbouw, of 119.642 brt meer dan einde Juni. Hierin zijn niet begrepen de scheepsbouwcijfers van Chi na, Polen en de Sovjet-Unie, die niet be schikbaar zijn. Volgens de statistieken van Lloyds heeft Nederland in het derde kwartaal van dit jaar zijn koopvaardijvloot met 460.213 brt uitgebreid. Verder deden zich grote uitbreidingen voor in Groot-Brittannië (1.501.089 ton), Noorwegen (807.182 ton), Liberia (513.267 ton), Panama (435.250 ton), Italië (373.512 t.), Duitsland (336.441 ton), Frankrijk (289.592 ton), de Verenigde Staten (278.240 ton) en Zweden (234.097 ton. Dinsdag 15 November wordt te Velsen in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan de Onderwijsdag gehou den. De dag wordt om negen uur geopend, waarna mej. A. Stoll, inspectrice van het kleuteronderwijs in Noordholland een inleiding houdt over „Aansluiting kleuter- onderwij s-lager onderwijs". Voorts houdt de heer F. Evers,-hoofd van een school te Eindhoven en medewerker van het Pae- dagogisch Centrum, een inleiding over het onderwerp „Aansluiting lager onderwijs- kleuteronderwijs". Na de pauze en de discussie volgt een koffiemaaltijd, aangeboden door het ge meentebestuur van Velsen, in de Jan Campertkleuterschool aan de Troelstra- weg. Omstreeks twee uur treden tot be sluit op de dames A. Schoen, L. Dekker en R. Mantje-Coppé (zang, piano en viool) en de voordrachtskunstenaar Al- bert Vogel. WOENSDAG 26 OCTOBER IJ m u i d e n Thalia, 20 uur: „Aida, de zwarte prinses". Rex, 20 uur, „The little kidnappers". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. „Felison", 1417 uur, zaal Heidestraat, ex positie van werken van Matthieu Wieg man. „De Plankeniers", 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, Toneeluitvoering. DONDERDAG 27 October IJ rn u i d e n Thalia, 20 uur, „Marabunta". Rex, 20 uur, „The little kidnappers". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. „De Plankeniers", als Woensdag. „Felison", 19-21 uur, als Woensdag. P.v.d.A. afd. IJmuiden, 20 uur, Rex, forum. Velsen-Noord Ontspanningswerk bejaarden, 20 uur, Sint Jozefshuis, „De Velno's". Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels", 20 uur, Geref. Kerk, uitvoering. Velsen Raadhuis, 9.30-12 uur, spreekuur wethou der R. Verbeek (Openbare Werken). WOENSDAG 26 OCTOBER Kennemer Theater, 14.30 uur: Assepoes ter; 19 en 21.15 uur: Meisjes van de kouseband. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: Tanganyika. W.B. Theater, 14 en 16 uur: Kindercircus Uilenspiegel. 't Centrum, 20 u.: Ledenvergadering ABVA R.K. Openbare Leeszaal, 20 uur: Lezing over het Katholieke kinderboek. Kennemer Theater, 20 uur: Toneelvoorstel ling Nieuw Leven. 11-9. Haarlemse damclub-Jozeph Blanke naar II 9-9, vermoedelijke einduitslag 9- 11. Groep B. D. C. IJ.-Den Helder 15-5. Hel- der-Zaandam 10-10. Zaandam-D.C.G. 8- 12. Gezellig Samenzijn II-Jozeph Blanke naar 3-17. Oostzaan-D. S. T. O. 10-10. De stand van de afdelingen na drie ron den is nu: 1. Gez. Samenzijn 3 3 0 0 6 42-18 2. Joz. Blankenaar II 3 3 0 0 6 35-25 3. C. D. A. 3 2 0 1 4 34-26 4. Haarl. damclub 3 1 1 1 3 30-30 5. St. Bavo (H'stede) 3 1 0 2 2 28-32 6. Wormerveer 3 1 0 2 2 28-32 7. Weesp 3 0 1 2 1 27-33 8. O. D. V. 3 0 0 3 0 16-44 Afdeling B. 1. Joz. Blankenaar 3 3 0 0 6 44-16 2. D. C. IJ. 3 3 0 0 6 39-21 3. D. C. G. 3 2 0 1 4 37-23 4. D. S. T. O. 3 1 1 1 3 30-30 5. Gez. Samenzijn II 3 1 0 2 2 21-39 6. Zaandam 3 n 1 2 1 25-35 7. Oostzaan 3 0 1 2 1 25-35 8. Den Helder 3 0 1 2 1 19-41 Deze week wordt de vierde ronde ge- speeld. Voor de eerste klasse B werd Maandag avond de schaakwedstrijd Kijk Uit IRol land I gespeeld. Het eerste tiental van Kijk Uit heeft het er niet slecht afgebracht. Met een kleine voorsprong (3'.42'/j) werd de strijd afgebroken, maar de afgebroken par tijen wettigen het vermoeden, dat Kijk Uit deze ontmoeting met 5Li'A zal winnen. Visser was de eerste die de partij uitmaakte. Nadat hij iets beter had gestaan, wist zijn tegenstander alle gevaarlijke obstakels uit de weg te gaan. Toen alle grote stukken wer den afgeruild, bleef er niets anders over dan remise. Vervolgens nam Kijk Uit een voorsprong door Rijke, die in fraaie stijl zijn partij wist te winnen. Daar Kistemaker niet tegen Groos op kon, werd de stand weer ge lijk. Walda maakte remise, waarna de strijd werd gestaakt en er nog zes partijen niet waren uitgespeeld. Na enig analyseren kwa men de partijen van Wijdoogen en Hölscher tot een beslissing: de partij van Wijdoogen was remise en Hölscher maakte een prachtig debuut door in een zeer goed gespeelde partij zijn tegenstander tot overgave te dwingen. De andere partijen waren te ingewikkeld om direct tot een besluit te komen en zul len dus nader bekeken worden. Van deze afgebroken partijen staati De Haas duidelijk op winst, terwijl de stelling van Lanser minstens remise is. De beide andere partijen staan minder goed. 1. BlokMulder afgebr.; 2. Gordijn Herfst afgebr.; 3. Visser—Groeneweg remise; 4. LanserStrijbis afgebr.; 5. Kistemaker Groos 01: 6. De Haas—Hoogenes afgebr.; 7. Rijke—De Munck 1—0; 8. Walda—Bloemen remise; 9. Wijdoogen—Uittenboogaard re mise; 10. HölscherWielinga 10. Een technicus van de Dendix vliegtuigbouw maatschappij in New York toont een plastic-bandje, waarop door middel van ingeponste gaatjes aanwijzingen voor het bouwen van vliegtuig-onderdelen zijn vastgelegd. Als de band in een electronische apparatuur geleid wordt, kan hij langs electronische weg in vier uur een onderdeel voor een straalvliegtuig doen vervaardigen, waaraan normaal 400 man-uren moeten worden besteed. Het onderdeel is een ingewikkelde kam, het belangrijkste onderdeel van het systeem voor het meten en controleren van de brandstof voor een straal motor. De machine, welke wordt aangedreven door het ingestopte bandje, zet de geponste gegevens via servo-mechanismen om in energie voor een soort draaibank, 'waarop de kam wordt vervaardigd. Lezing voor „Uw Koninkrijk kome" Een der meest in de belangstelling staan de onderwerpen van de laatste tijd werd gisteravond in het Hervormd Wijkgebouw van de Dijckmansstraat behandeld voor de leden van de Vereniging van Christelijk Volksonderwijs „Uw Koninkrijk kome". Dr. M. B. v. d. Werk, kinderrechter te Utrecht, sprak namelijk over „Hoe moeten wij staan tegenover strafbaar wangedrag van kinderen". Spreker wilde dit vraagstuk graag eens bezien uit het standpunt van een vader en bracht daarom in herinnering hoe in 1901 de zogenaamde kinderwetten werden inge voerd, die het „ouder-zijn" tot een „sociale plicht" stempelden. Vóór die tijd werd bij voorbeeld in de wetten gesproken over „vaderlijke macht", maar in 1901 werd dit gewijzigd in „ouderlijke macht" en werd er tevens een ingrijpende wijziging ge bracht in de bemoeiingen van overheids wege in gevallen van ontzetting uit die ouderlijke macht, wanneer er sprake was van een verwaarloosde opvoeding. Ondanks het ontbreken van enige kennis van psy chologie, paedagogiek en sociologie bemerk te men toen reeds, dat er een bepaalde ver houding zichtbaar werd tussen het wange drag der kinderen en de opvoedingsmetho de van hun ouders en men trachtte dus door het invoeren van deze wetten de kin deren te beschermen. Allengs kwam echter mèt de groei van deze wetenschappen dui delijker naar voren, dat elke misgreep van een kind terug was te voeren op de vraag: „waarom?" Uit zijn ervaringen als kinder rechter kon dr. v. d. Werk veel voorbeelden aanhalen waaruit deze vraag steeds weer viel op te maken en te beantwoorden en wanneer de vele werkzaamheden, die meer buiten dan binnen de gerechtszaal afge handeld werden, bleek steeds weer, dat de enig juiste methode om- te reageren op wangedrag van kinderen was: zich afvra gen in welk milieu het individu was opge groeid en om welke reden dat bepaalde kind zich misdragen had. De Castricumse EHBO-vereniging CITO heeft Maandag in en bij de brandweerka zerne aan de Braken burgstraat een oefe ning gehouden. In een nabij de kazerne staande bakkerij lagen vier „patiënten" tengevolge van een explosie. Op snelle wijze werden deze patiënten verbonden en naar de kazerne getransporteerd alwaar de docent, arts A. H. v. d. Werff, de presta ties van de leden onder de loupe nam. De Castricumse vereniging van Post zegelverzamelaars heeft een jeugdafdeling die thans, door het inschrijven van haar 50ste jeugdlid, de grootste van Nederland is geworden. De club houdt Vrijdag in het clublokaal aan de Koningin Wilhelmina- laan haar eerste clubavond van dit seizoen. De leider van de club, de heer J. van Delft, uit Alkmaar,is kortgeleden benoemd tot secretaris van de contactcommissie voor het philatelistisch jeugdwerk in Nederland. Op de Westerbegraafplaats te IJmuiden is gistermiddag om een uur de bekende sleepbootkapitein Martin Broek, die Zater dagmorgen op zestigjarige leeftijd plotse ling overleed, ten grave gedragen. Honder den personen, waaronder veel figuren uit het IJmuidense en Amsterdamse haven- en sluizenbedrijf, gaven hierbij van hun be langstelling blijk en hebben gezien hoe de kist door acht kapiteins van de N.V. rede rij v/h. Gebr. Goedkoop, waarbij Martin Broek vierendertig jaar heeft gediend, naar de Noord-Oosthoek van de begraaf plaats werd gedragen. Bij een groeve, die werd omringd door twintig kransen en grote bloemstukken, heeft als eerste de directeur van de rederij Goedkoop, de heer L. J. H. W. Goedkoop gesproken. Hij memoreerde het mooie, maar ook moeilijke leven dat Broek heeft gehad. In de positie van kapitein heeft hij van de zestig jaar, die hij mocht leven, er tweeënveertig een grote verantwoordelijk heid gedragen. Martin Broek had een zeer grote liefde en plichtsbetrachting voor het bedrijf van Goedkoop. Daarnaast was hij een hard werker voor verschillende verenigingen, zoals DSS. „Gelukkig is die strijd die Martin Broek in zijn gehele leven heeft gekend, er niet in de laatste uren van zijn leven geweest. Hij is plotse ling heengegaan", aldus besloot de heer Goedkoop zijn rede. Voor de buurt- en speeltuinvereniging DSS sprak de heer J. Stam. Hij zei ondermeer tot de familie leden: „U hebt een man en vader gehad, die een man was, zoals hij leven moest" en sprak woorden van dank voor al het werk dat Martin Broek voor de verenigingen en voor geheel IJmuiden heeft gedaan. Een zoon van de overledene dankte ten slotte voor de betoonde belangstelling. Het tweede team van de Castricumse Ka tholieke damclub St. Thomas speelde Maandagavond voor de bondscompetitie tegen Zaandam 3. Het is een 128 over winning voor de Casbricummers geworden, hetgeen hun tweede zege in de pas begon nen competitie is. De wedstrijd werd in hotel Sport-Duinzicht gespeeld. De onderlinge competitie ging gewoon door en in afdeling 1 waren de uitslagen als volgt: A. de ZeeuwB. Beentjes 02; A. RietveldC. v. d. Himst 02; J. Geu- keP. Rietveld 11; J. van VelzenJ. Geuke 02; J. GeukeG. Spenkeling 20. Afdeling 3: N. KrooneP. de Vries 02; A. BakkerD. Konijn 02. De Beverwij kse Gymnastiekvereniging Turnlust bestaat in 1956 45 jaar en tijdens de gisteravond gehouden ledenvergadering werd medegedeeld dat dit jubileum op enigszins feestelijke wijze door de leden zal worden gevierd. De jaarlijkse uitvoe ringen worden gehouden op 23 Februari en 22 Maart in het Kennemer Theater. Turnlust zal meedoen aan de door de KTK te houden vaardigheidsproeven voor dames en heren. In het bestuur kwam een wijziging: mevr. LosHoogland bedankte als be stuurslid, gekozen werd Jo von Hertzberg. Mevr. van VeenHommes en de heer A. Schaap werden herkozen. De vereniging mag zich in steeds groter aantal leden ver heugen en telt nu bijna 500 leden. Voor de beam ten-personeels vereniging der Hoogovens „De Gieteling" heeft onder auspiciën van de IJmuidense boekhandel Ab de Jong de auteur K. Norel een lezing in het Culturele Centrum gehouden over zijn werk. Voor de pauze besprak de heer Norel het ontstaan van zijn zeevaartboeken, waarna hij na de pauze met behulp van lantaarnplaatjes een boeiende beschrijving van zijn reizen als auteur gaf. Aan het ein de van de bijeenkomst signeerde hij de boeken, die de bezoekers kochten op de keurige tentoonstelling, welke de organi serende boekhandel had ingericht. De op 15 October j.l. gehouden inzame lingsactie van de Stichting „Voor Zon en Vrijheid", kampeerstichting van de Arbei ders Jeugd Centrale, heeft het tot een zeer verdienstelijk eindresultaat gebracht. In totaal 29 „Trekvogels" en „Rode Wachten" hebben kans gezien om 319,59 bijeen te brengen. De totale opbrengst van deze landelijke actie komt ten goede aan het „Rode Val kennest" en de „Eikenhoeve", die in het begin van dit jaar verbouwd en hersteld zijn. De eerste winter-avond van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen, depar tement Beverwijk, werd gisteravond gewijd aan een bezoek aan het Zweedse Lapland, zulks door middel van een causerie door de heer Simon de Waard uit Rotterdam. De secretaris, de heer G. J. Frerichs, heette een talrijk auditorium welkom op deze eerste bijeenkomst, en moest tot zijn spijt mededelen, dat de voorzitter, ds. A. Vis, wegens drukke werkzaamheden zijn taak heeft moeten neerleggen. Hij dankte deze ijverige Doopsgezinde predikant voor al hetgeen hij tijdens zijn voorzitterschap voor het Nut heeft gedaan. Op de laatste avond van het Nut, zal het bestuur zich be ramen of het volgend jaar wederom vier lezingen zullen worden gehouden, of dat het aantal zal moeten worden ingekrom pen. Wel kon hij mededelen, dat het aantal leden sterk was toegenomen, doch de fi nanciële positie is niet zeer rooskleurig, al was men er dit seizoen nog net in geslaagd het programma in zijn geheel uit te voeren. Na deze inleiding gaf hij het woord aan de spreker. Drie maanden lang heeft de heer De Waard door Zweden gezworven en hierbij zeer vele foto's en filmopnamen gemaakt, die hij als liefhebber van natuur en vooral van de fauna, goeddeels aan deze aspecten van het land wijdde. Tijdens zijn zwerf tochten bezocht de heer De Waard het ver maarde Gotland, een eiland van zon en bloemen en het beroemde vogeleiland Störa Karlsö in de Oostzee, bewoond door tienduizenden zeevogels. In Lapland maak te hij een tocht naar het Kebnekaisege- bergte en bezocht daar een aantal Lappen- families in hun zomerkampen. Die tochten naar deze nomaden, waren zeer moeilijk, vaak zelfs levensgevaarlijk. Na de pauze werd een film in kleuren vertoond, die een aanvulling vormde van hetgeen tijdens de lezing in lichtbeelden was vertoond. De heer Frerichs dankte de spreker voor deze zeer bijzondere lezing, die door de aanwezigen op hoge prijs werd gesteld. De Turnvereniging SSS te Beverwijk had de heer Brouwer uit Zaandam uitgenodigd om in de bovenzaal van het Centrum te Beverwijk een voorstelling te geven van films die tijdens gymnastiekuitvoeringen waren opgenomen. Voorzitter D. Hienkes, sprak de hoop uit dat de leden een leerzame avond zouden hebben en zouden pogen het getoonde in de praktijk te brengen. Voor de pauze werden opnamen getoond van de Gymnastrada, die verleden jaar zo mer te Rotterdam werd gehouden. Hierin lieten de jeugdige turners uit verschillen de landen van Europa verschillende taaltjes van turnen en vrije gymnastische oefenin gen zien, die de onverholen bewondering van de zaal afdwongen. Na de pauze kwamen de Olympische kampioenen aan bod; opnamen, gemaakt tij dens de Olympische kampioenschappen in Rome op enigszins clandestiene wijze, daar niemand het „recht" had om filmopnamen te maken. Hier lieten de dames zien wat door veel oefening en uithoudingsvermogen aan ringen, balk, brug en bok gepresteerd wordt. Vooral de Russische dames lieten zeer opmerkelijke staaltjes van grondgym- nastiek bewonderen. „Politieke modeshow' Velsen-Noord in De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk was Dinsdagavond bijeen in de sloidzaal van de Zeewijkschool aan de Romerkerkweg voor het behandelen van de jaarverslagen. De secretaresse, mevrouw VisserJan sen liet in haar uitvoerig jaarverslag dui delijk uitkomen, dat de vele cursussen veel leerstof hadden bevat voor de dames, wat deze zeker nodig hebben in dit drukke leven, vol politieke- en economische vraag stukken. Het financiële jaarverslag van de penningmeesteresse, mevrouw Kooi, was als het ware een onderstreping van het vorige: werken kost altijd geld, doch men was voldaan over de verkregen resultaten. De beide dames kregen een hartelijk ap plausje voor hun werk, evenals de propa gandiste van het blad „Wij Vrouwen", me vrouw De Dood, die elk jaar het aantal col- portagenummers weet te verhogen. De bestuursverkiezing leverde weinig moeilijkheden op. Door het a.s. vertrek van mevrouw Hutten, werd mevrouw Meijer Steijvers van Orselen gekozen. De andere aftredenden werden bij acclamatie herko zen. Een aantal dames van de groep zullen op 8 November a.s. deelnemen aan de „Po litieke Modeshow", een agendapunt op het programma van de zustervereniging te Velsen-Noord. Tot slot volgden nog enkele mededelin gen betreffende de te houden bazar ten bate van „Ons Huis", waarna mevrouw Schmohl de vergadering besloot met een overzicht van de landelijke Fakkeldragers bijeenkomst te geven. Naar de groepscommandant van de rijks politie te Heiloo pas thans bekend maakt, hebben enige leden van zijn groep in sa menwerking met de rijkspolitie te Limmen Maandagmorgen drie inwoners van Lim men gearresteerd. Laatstgenoemden wer den er van verdacht de Castricumse taxi ondernemer de heer J. Lute, op het kruis punt Castricum-Limmen-Uitgeest, in zijn auto overvallen te hebben en hem een bedrag van f 75 lichter te hebben ge maakt. De mannen bekenden deze daad te hebben gepleegd. Ongeveer twee weken geleden kreeg de taxi-ondernemer een „vrachtje" naar Eg- mond-Binnen te brengen. De twee man nen die de wens te kennen gaven aldaar de kermis te willen bezoeken, waren kennelijk onder invloed van sterke drank. Eén van hen kwam de volgende dag bij de taxi-on dernemer zijn portemonnaie met f 70 te rug halen, omdat, zoals de man tegen de taxi-ondernemer zeide: „Jij me die porte monnaie afhandig hebt gemaakt". De heer Lute zwoer echter bij hoog en bij laag dat niet gedaan te hebben, doch hij kon de man klaarblijkelijk niet overtuigen. In de nacht van Zondag op Maandag werd de heer Lute naar een Castricums café geroepen, teneinde drie personen naar Limmen te brengen. Van dit drietal waren er twee bekenden van de taxi-ondernemer: namelijk die, welke hij twee weken gele den naar Egmond-Binnen had vervoerd. Op het kruispunt Castricum-Limmen-Uit- geest dwong het drietal de taxi-onderne mer te stoppen. Zij eisten de f 70 onmid dellijk terug. Opnieuw ontkende de heer Lute, waarop de „heren" hem geducht af ranselden en er vervolgens met zijn porte feuille vandoor gingen. In de portefeuille zat circa f 75 De heer Lute moest zich rnder dokters behandeling stellen; hij had een lichte her senschudding en enige verwondingen op gelopen. De groepscommandant van de rijkspoli tie te Heiloo, de heer Waterdrinker, die het onderzoek leidde en ons Maandag han gende dat onderzoek nog niets kon mede delen, vertelde ons Dinsdag ervan over tuigd te zijn dat de heer Lute door de drie mannen ten onrechte van de diefstal van f 70 werd verdacht. Raad voor de Scheepvaart Op 3 Juni van dit jaar is bij een ma noeuvre tijdens het verhalen van het Britse s.s. „Richmond Queen" in de Waalhaven de achtersleepboot „Volharding 14" omgetrok ken en gezonken. De machinist van de sleepboot verloor bij dit ongeval het leven. De Raad voor de Scheepvaart stelde een onderzoek in naar de oorzaak van dit onge val. Als getuigen werden gehoord de kapi tein van de sleepboot, de heer M. F. A. en de havenloods J. D., die dienst deed op de „Richmond Queen". Uitvoerig werd gesproken over de uitge voerde manoeuvre, waarbij de sleeepboot achter de „Richmond- Queen" om zou sche ren. Toen de sleepboot precies achter dit schip lag is het ongeluk gebeurd. Volgens de kapitein van de sleepboot werd de vaart van de „Richmond Queen" tijdens de ma noeuvre vergroot. Volgens de loods waren de machines stop gezet en is pas volle kracht vooruit gegeven na het omslaan van de sleepboot. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, was van oordeel, dat een samenloop van omstandigheden het omslaan van de sleepboot veroorzaakt heeft. Naar zijn mening kan het niet anders of de vaart van de „Richmond Queen" moet tijdens de manoeuvre vergroot zijn. Daarbij komt, dat de sliphaak aan boord van de sleepboot op het critieke moment niet heeft gewerkt. De heer Metz oefende critiek uit op de ouderwetse sleepinrichting aan boord van vele sleepboten, maar, zo zei hij, omdat sleepboten niet onder de schepenwet val len, kan de inspecteur-generaal hier geen voorschriften doen uitgaan. Hij verzocht de Raad aan te bevelen, dat aan boord van sleepboten in verband met de veiligheid een patent sleephaak aangebracht wordt, die zonder veel kracht en moeite gebruikt kan worden. De Raad voor de Scheepvaart zal binnenkort schriftelijk zijn mening kenbaar maken. De eerste avond in het nieuwe seizoen van het Heemskerkse departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Maandag in de grote zaal van gebr. Dam gehouden, is een doorslaand succes gewor den. De nieuwe voorzitter de heer J. D. Vosselman Bosch kon in zijn openings woord met vreugde constateren dat geen stoel onbezet was gebleven. Het toneelgezelschap van Maarten Kap- teyn bracht het blijspel „Een man voor Angelina" voor het voetlicht. Het stuk be vatte een groot aantal onwaarschijnlijke situaties en een en ander werkte zodanig op de lachspieren dat de vreugde geen moment van de lucht was. Er viel van zeer goed spel te genieten en het publiek bracht de spelers na afloop een welverdiende hulde. De volgende „Nuts"-avond vindt plaats op Woensdag 16 November, dan zal me juffrouw L. Oostveen een lezing met licht beelden komen houden over het onderwerp „Het land van de dorst". Alblasserdijk, 23 v. Havana n. Antwerpen. Arkeldijk, 24 v. New York n.- Antwerpen. Akkrumdijk, 26 te Lissabon. Ariadne, "pass. 25 Finisterre n. Lissabon. Andijk, 25 te Corpus Christi. Antonia, 25 te Tjilatjap. Aldabi, 28 v. Las Palmas te Recife verw. Alioth, 25 v. Montevideo n. Buenos Aires. Annenkerk, pass. 25 Dungeness n. Antw. Agamemnon, 25 te Pto Cabello. Abbekerk, 25 Penang verwacht. Bloemfontein, pass. 25 Ouessant n. Southampton Borneo, 26 te Tj. Priok. Beninkust, 25 te Freetown. Breda, 24 te Iquique. Boskoop, 24 90 m. NW, Flores. Caltex Nederland, pass. 25 Gibraltar n. Sidon. Gadila, 26 te Balikpapan. Camerounkust. 25 te Bordeaux. Castor, pass. 24 Jamaica n. Pto Cabello. Caltex Leiden pass. 25 Malta n. Rotterdam. Drente, 25 te Port Said. Delfland, 25 Montevideo. Dorestad, 24 750 m. ZW. ten W. Flores. Enggano, pass. 25 Gibraltar n. Marseille. Esso Rotterdam, pass. 25 Gibraltar n. Sidon. Esso Den Haag. pass. 25 Gibraltar n. Sidon. Ganymedes, pass. 24 Ouessant n. Dordrecht. Groote Beer, 25 v. Rotterdam n. Fremantle. Heelsum, pass. 24 San Miguet n. Houston. Hector, 25 te Izmir. Helder, 25 te Cristobal. Hera, pass. 24 St. Maarten n. Willemstad. Hydra, 25 bij Pto Rico verwacht. Isis, nacht 25-26 te Amsterdam verw. Jagersfontein, pass. 24 Lissabon n. Las Palmas. Japara (KRL), 25 te Houston. Koratia, 24 te Rotterdam. Karimata, 25 Manokwari. Koratia, 25 Rotterdam verwacht. Kota Inten, pass. 25 Colombo n. Bélawan. Karsik, 26 Singapore verw. Kieldrecht, 25 te Brisbane. Langkoeas, 25 te Singapore. Leuvekerk, pass. 25 Perim n. Suez. Liberty Bell, 26 n. Mena el Ahmadi. Luna, pass. 25 San Tqrini n. Alexandrië. Limburg, 25 nog te Basrah. Lekhaven, 24 v. St. Vincent n. Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 25 v. Suez n. Dubai. Loppersum, 25 v. Port Talbot n. Baltimore. Lutterkerk, 25 v. Port Said n. Genua. Mariekerk, 25 v. Bremen n. Antwerpen. Maasdam, 25 te New York verw. Muiaerker, 25 v. Aden n. Suez. Noordam, 24 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 25 v. Le Havre n. Rotterdam Ovula, 25 te Pladju. Oostkerk. 25 te Genua. Papendrecht, 24 v. Pta Cardon n. New York. Prins Willem IV, 24 v. Le Havre n. Montreal. Polyphemus, 26 te Colombo. Prins Maurits, 25 300 m. W. Valentia. Prins Willem II 25 te Detroit. Raki, 26 te Ummsaid. Raki, 24 Ras al Hadd n. Ummsaid. Stad Haarlem, 24 te Rotterdam. Stad Maastricht, 25 te Gibraltar n. Savona. Saidja, 25 te Pulubukom. Siberoet, 25 te Semarang. Stanvac Benekat, 25 te Pulusebarok. Stanvac Pendopo, 25 te Singapore. Salawati, 25 80 m. ZW. Minikoy. Statue of Liberty, pass. 25 Khorya Morya naar Mena el Ahmadi. Straat Mozambique, 25 1500 m. W.NW. Kaapstad Straat Soenda, 25 te Santos. Sigli, 25 Burnie verwacht. Schelpwijk, 25 120 m. O. Aden 31 te Mena cl Ahmadi verwacht. Triton, 25 te Le Havre. Titus, 25 v. Lissabon n. Amsterdam. Talisse, 26 Colombo verwacht. Tjibadak, 25 Colombo verwacht. Zeeland (SSM), 25 te Gdynia. Tomori, 25 Surabaja. Telamon, 25 te New York. Tiberius, 25 500 m. ZW. Flores. Tjisadane, 25 te Port Elizabeth. Trajanus, 25 te La Guaira. Tarakan, 25 rede Abuzenima. Willemstad, 24 v. Cristobal n. Oranjestad. W. Alton Jones, 25 v. Port Said n. Philadelphia Waiwerang, 25 te Surabaja. Willem Barendsz, 24 360 m. ZW. Azoren. KLEINE VAART Arctic, 25 v. Londen n. Amsterdam. Astra, pass. 25 Vlissingen n. Londen. Amigo, 25 v. Colchester n. Zeebrugge. Arbon, 3 Nov. te New York verw. Aries, pass. 25 Startpoint n. Newport Mon. Betty, pass. 25 Vlissingen n. Aberdeen. Boreas, 24 v. Kalamata te Tel Aviv. Batavier I, pass. 25 Kp. Vincent n. Bayonne. Berkelstroom, 25 v. Londen te Amsterdam verw. Bab T, 24 te Zaandam. Cinderella, pass. 25 Vlissingen n. Boulogne. Caland, 26 v. Holmsund te Dordrecht verw. Catharina W, 25 pass. Holtenau n. Grimsby. Daje Bohmer, 27 v. Amsterdam te Rotterdam verwacht. Da Sapo, verm. 25 v. Oporto n. Antwerpen. Diet, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Draco, 24 v. Le Havre n. Bordeaux. Escaut, pass. 25 Brunsbüttel n. Rotterdam. Elisabeth Roorda, 25 v. Swansea te Velsen. Frans Bohmer, 25 te Ceuta 29 Savona verw. Hydra, 21 v. Cardiff n. Caen. Henrica B, verm. 25 v. Norrkoping n. Doksta. Harold, 25 v. Rotterdam te Helsinki verw. Heemraadsingel, verm. 25 v. Wicklow naar Newport. Herta, 25 v. Gothenburg te Rotterdam. Ibis, 25 v. Antwerpen te Vlissingen. Ida D, 25 v. IJmuiden te Rotterdam. Import, 25 v. Antwerpen te Lissabon, verw. Joost, 23 Kiel gepass. n. Sundsvall. Kaap Falga, 22 te Zaandam. Kaap St. Vincent, 22 te Zaandam. Lijnbaan, 25 v. Rotterdam te Liverpool verw. Leuvehaven, 25 v. Rotterdam te Malmö. Larix, 24 v. Kramfors n. Zaandam. Margaretha, pass. 25 Vlissingen. Maartje, 25 v. Zeebrugge n. Londen. Marcella, 25 v. Vlissingen te Glasgow verw. Matthew, 25 v. Rotterdam n. Southampton. Monica, 25 v. Oxelosund te Krimpen verw. Mypuck, 25 v. Esbjerg n. Parijs. Nassauhaven, 25 v. Rotterdam te Kopenhagen. Nijenburgh, pass. 25 Vlissingen n. Stockholm. Nautic, pass. 25 Kiel n. Flensburg. Plato, 24 v. Amsterdam te Gdynia. Paloma, 25 v. Amsterdam n. Waterford. Pascholl, 25 te Ventspills verw. Procyon, 25 Rotterdam verw. Pavo, 24 Brunsbüttel gep. n. Zaandam. Ponza, 20 te Ala. Ransel, 25 v. Huil te Amsterdam verw. Senior, pass. 25 Vlissingen n. Zeebrugge. Silvretta, pass. 25 Vlissingen n. Gothenburg Sparta, pass. 25 Vlissingen n. Liverpool. Swallow, pass. 25 Vlissingen n. Abo. Santa Margherita, 25 Zaandam verw. Stientje Mensinga, 25 v. Birkenhead n. Horsens Steady, 25 v. Amsterdam te Rotterdam. Twee Gebroeders, 25 v. Manchester te R'dam Tukker. 25 40 m. O.NO. Shipwash. Tilly, pass. 24 Vlissingen n. Gent. Tempo, 25 v. Yxpila te Amsterdam. Tyro, 25 v. Teignmouth te Amsterdam. Vesta, 25 v. Swansea te Amsterdam. Vindicat Atque Polit, verm. 26 v. Newross naar Port Talbot. Westpolder, 27 v. Oporto te Antwerpen verw. Westereems, 27 v. Domsjo te Antwerpen verw. Westropa, pass. 25 Terschelling n. Londen. Zeehaan, 25 v. Grimsby te Lerwick verw. SLEEPVAART Ebro, 24 v. Newport Mon n. Felixstowe. Hudson. 24 v. Takoradi te Lagos. Humber, 24 v. Maassluis n.' C.oa met bak via Napels, alwaar 2e bak bij het transport komt Loire, 25 60 m. W. Ceylon n. Hongkong. Maas. 25 v. IJmuiden te Hoek v. Holland. Poolzee, pass. 24 Suez n. Reunion. Thames. 21 v. Ponta del Gada n. Fayal Zwarte Zee, 24 120 m. W. Benkulcn met 2 zuigers

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10