Ontwerp tot wettelijke regeling van stichtingen PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER LOOSJ ES KINDERBOEKENWEEK Wereldnieuws TWEEDE KAMER L! Jee, nuttftio oefmi/cu buy! O.'fii.Skuvtunïa RENAULT „4 Garage Den Hout ocU ió Aet zo J De radio geeft Donderdag Duitsers demonstreren voor vrijlating gevangenen Een jaar geëist wegens poging tot doodslag \ücei any 2 Vier jongens ontsnapten uit opvoedingsgesticht en stalen een auto Blus dat pijnlijk branden van overtollig maagzuur! Tsjechoslowakije kampt met ernstig steenkolen tekort Kerkelijk Nieuws Nederlandse week in Stuttgart Motorrijder gedood bij botsing met boerenwagen Regeringscommissaris voor het Radiowezen ABDlJSIHOOP/i Minder emigranten naar Canada; meer naar Australië Protest tegen behandeling van Ambonezen Nederlands vioolbouwer WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Zonder te wachten op de behandeling van het nieuw Burgerlijk Wetboek is de regering op aandringen van de Staten-Ge- neraal ertoe overgegaan een afzonderlijk ontwerp in te dienen tot wettelijke regeling inzake stichtingen. Er bestaat namelijk in dit opzicht onze kerheid over de vermogenseis, over het doel dat toelaatbaar is, over de vraag of een stichting leden kan hebben en zelfs over de vraag of de acte notarieel moet zijn. Zodoende kan, met grote bezwaren voor derden, nietigverklaring door de rech ter geschieden op gronden, waarover ver schil van mening bestaat. De tweede reden om thans voor een wettelijke regeling van de stichtingen te zorgen is, dat waarbor gen, die de wetgever in het belang van het rechtsverkeer en in het algemeen belang voor bepaalde organisaties wenselijk heeft geoordeeld, in feite door oprichting van stichtingen worden ontgaan. Mr. TenHa gen (P.v.d.A.) wees er Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer op, dat de stichting een rechtspersoon is, waar aan in het rechtsverkeer behoefte bestaat, die geen vereniging noch naamloze ven nootschap is. Maar de stichting ontzegt de belanghebbenden medezeggenschap over beheer, behalve als zij zelf het beheer vormen), waardoor slechts een kleine groep het bestuur zeer grote macht bezit. Tot heden wordt de stichting geregeld door ongeschreven recht. Aan dat bezwaar moet een eind worden gemaakt en vooral aan het bezwaar, dat het wezen van de stichting door de rechterlijke macht wordt bepaald. De wetgever moet dit doen en dan zowel zorg dragen voor „goede grensafba- kening in het algemeen belang" als voor waarborgen ten behoeve van derden, die met een stichting in aanraking komen. Mr. Ten Hagen was het niet geheel eens met voorgestelde definitie van een stich ting, hierop neerkomende, dat een stichting een door een rechtspersoon in het leven geroepen rechtspersoon is, welke beoogt met behulp van een daartoe bestemd ver mogen een niet op winst gericht doel te verwezenlijken. Er is geen bezwaar tegen dat een stichting winst maakt, doch deze moet niet aan de machthebbers van de stichting ten goede kunnen komen. Dit achtte hij door deze definitie niet voldoen de gewaarborgd. Een stichting mag, als het om ideële doeleinden gaat, wc1 aan derden uitkeringen doen. Mr. Verkerk (A.R.) noemde het vooral van belang regelingen te treffen met het oog op de mogelijkheid van fraude, maar hij betwijfelde of daarvoor nu wel voldoende wordt gezorgd, aangezien het wetsvoorstel geen woord bevat over de hoofdelijke aansprakelijkheid der bestuur ders. Mr. N. van den Heuvel (K.V.P.) vond het juist, deze aangelegenheid reeds thans te regelen, want dan zal men straks, als het nieuwe Burgerlijk Wetboek tot stand komt, daarin datgene nader kunnen opnemen, dat op grond van de inmiddels opgedane ervaring in de practijk gewenst is gebleken. Met de door de minister in het ontwerp opgenomen definitie van de ADVERTENTIE BARTELJO RISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 Waterdichte Bromfietskleding HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.52 Het 25-jarig bestaan van het Neder lands Priestercollege te Rome, causerie. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Altviool en piano. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.15 Lichte muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vocaal kwartet. 17.00 voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 13.15 Surinaamse muziek. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief, causerie. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgel concert. 22.35 Koninklijk bezoek aan Suri name. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Lichte mu ziek. 11.45 Omspringen met geld in de huis houding, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het be drijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusements muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.30 Reclame-mannenwerk?, causerie. 14.45 Alt en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Surinaamse volks muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Hammond orgel. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Kroniek van overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Piano, gitaar en bas. 19.25 Cosmopolitain orkest. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Buitenlands overzicht. 20.15 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.00 Mededelingen of platen. 21.05 Sinuhe, de Egyptenaar, hoorspel. 22.35 De Conferen tie der Grote Vier in Genève, causerie. 22.40 Journaal. 22.50 Sportactualiteiten 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten. 23.25—24.00 Jazzmuziek. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Spiegel der kunsten. 20.50 Reoortage IJshockey wedstrijd. 21.20—21.45 T.V.spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.30 Platen. 13.45 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Muzikale causerie. 15.45 Platen. 16.02 Orkest concert. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Platen. 17.25 Voor de kinderen. 18.15 Beiaard. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuw.s 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Concert gebouworkest. (Om 20.10 Klankbeeld). 21.30 Jazzmuziek. 22.15 Strijkkwartet. 22,5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.1518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). 1 stichting, die geen winst mag maken ook met de bepaling dat de stichting geen leden mag hebben, kan hij accoord gaan, maar zijns inziens moet niet essentieel zijn, dat de stichting geen vermogen mag heb ben. Mr. Van Leeuwen (V.V.D.) keer de zich tegen het feit, dat de stichting geen leden mag hebben. Verder had hij er bezwaar tegen dat overheidsstichtingen buiten de wet vallen. Jkvr.W ttewaal van Stoetwegen (C.H.) was het in dit opzicht met hem eens. Overigens kon zij met het ontwerp in stemmen. Een geheel ander geluid liet prof. L e- m a i r e (K.V.P.) horen, toen hij ver klaarde een wettelijke regeling uit hoofde van de rechtsonzekerheid helemaal niet urgent te achten, daar er op het gebied van stichtingen een levend recht is ont staan, dat men niet moet gaan ombuigen. Daarom zou hij alleen ruime begripsom schrijvingen vastgesteld willen zien. Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) was het eens met het repressief toezicht. Hij stelde prijs op handhaving van de vrij heid zonder preventief toezicht stichtingen in het leven te roepen- Gemengd congres Aan het begin van de middagvergade ring vond er een kort debat plaats naar aanleiding van een feit, dat de minister van Justitie destijds faciliteiten had ge weigerd aan een hier te lande te houden internationaal moedercongres, dat de ge varen van het atoomwapen wenste te be spreken. Mevrouw Lips-Odinot (C.P.N.) merkte op dat het ten onzent geweigerde congres tenslotte wel gastvrijheid in Zwit serland had genoten. In plaats van aan vaarding van deQdoor de Commissie voor de Verzoekschriften voorgestelde conclu sie om een bij de Kamer over deze kwes tie binnengekomen request ter kennisne ming van de leden neer te leggen, wilde de heer Wagenaar (C.P.N.) over deze aangelegenheid een afzonderlijke ge- dachtenwisseling met minister Donker. De heer Stapelkamp (A.R.) acht te het beter deze kwestie bij de gedachten- wisseling over de begroting van Justitie te bespreken. Het 62 tegen 5 stemmen ver wierp de Kamer het voorstel-Wagenaar, dat alleen de stemmen van zijn fractiege noten kreeg. 27 October3 November EXPOSITIE van KINDERBOEKEN Geschenk bij aankoop van tenminste 1.50 RIJKSSTRAATWEG 125 GR. HOUTSTRAAT 100 Maandagavond is op het Lijnsheike te Tilburg een grijze auto aangetroffen die op 23 October in de avonduren te Doorn was ontvreemd. Terwijl de Tilburgse recherche met het onderzoek bezig was, kwam op het hoofdbureau een bericht van de maré- chaussée te Goirle binnen dat daar vier jongens waren aangehouden,die uit het op voedingsgesticht „Valkenheide" te Maars- bergen waren ontvlucht. Deze knapen bekenden, dat zij op 23 Oc tober uit „Valkenheide" zijn gevlucht en te Doorn de auto hadden gestolen. Als be stuurder had de 1-5-jarige A. F. de G. ge fungeerd. De auto hebben zij later te Til burg achter gelaten. Vervolgens hebben de jongens in de omgeving van het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Tilburg een bromfiets en een damesrijwiel ontvreemd waarop zij naar België zijn gegaan. Op hun terugtocht naar Nederland hebben ze de damesfiets ergens achter gelaten. De bromfiets depo neerden zij bij de Belgische douane. ADVERTENTIE Beter nog: voorkom bet! Neem Rennies. Overtollig maagzuur is de oorzaak van die snerpende zuurbrand. Zo onaangenaam de pijn, zo eenvoudig de remedie! Gewoon één of twee Rennies laten smelten op de tong. Ze smaken lekker en water of zo komt er niet aan te pas. Direct is de brand geblust en daarmede de pijn verdwenen. Als U maar zorgt Rennies bij de hand te hebben kunt U altijd en overal eten wat U lust, zonder angst voor dat nare zuurbranden. WENEN (United Press) Het Tsjecho- slowaakse kabinet heeft zich in een bui tengewone zitting beraden over de „cata- strophale toestand bij de kolenproductie" Volgens radio-Praag verkeren zowel de kolenvoorziening voor de komende winter als het gehele vijfjarenplan in ernstig gevaar. Het kabinet besloot alle ministeries en plaatselijke autoriteiten te verzoeken zo veel mogelijk arbeidskrachten voor de ko lenmijnen vrij te maken. Volgens radio- Praag is de kolenproductie in de afgelopen maanden in alle mijnen ver beneden de ge stelde doelen gebleven Deze vermindering in de productie zou vooral te wijten zijn aan een gebrek aan mijnwerkers. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht J. J. Poot te Delft; te Utrecht (vac. B. v.Ginkel) A. A. Koolhaas te Amersfoort; te Hippolytushoef (toez.) J. Geerts, vc. te Lochem; te Opheus- den P. Westland te Waarder. Aangenomen naar Edam (voor bijzondere werkzaamheden) G. A. Barger, voorganger van de Herv. Evang. aldaar; naar Witte- veen (toez.) P. Datema, vic. te Krimpen a. d. IJsel, die bedankte voor Zevenhoven. Bedankt voor Zwaagwesteinde G. L. Ver baas te Scharmer-Harkstede. Beroepbaarstelling: De heer L. L. Huis man, vic. te Finsterwolde stelt zich beroep baar. Geref. Kerken Tweetal te Hilversum: J. R. Hommes te Groningen en H. v. d. Wey te Emmen; tweetal te Bennekom (vac. C. Verspuy): J. F. Colenbrander te Apeldoorn en P. Rie- mersma te Drachten; tweetal te Utrecht (vac. J. W. de Jager): J. P. Haspels te Goënga en L. W. Muns te Rotterdam-Z. Beroepen te Hemelum J. Kemp, cand. te Rotterdam; te Paesens (Fr.) H. N. de Mooy, cand. te Leiden; te Almelo 'vac. J. Ubels) O. Jager te Vrouwenpolder. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Zevenbergen L. W. G. Blok huis, cand. te Oosterbeek. Aangenomen naar Leerdam K. Deddens te Hoek (Z.), die bedankte voor Driesum. Bedankt voor Rotterdam-Charlois en voor Bolnes-Slikkerveer-IJselmonde J. Fa- ber te Deventer. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Apeldoorn (2e pred.pl.) B. v. Smeden te Rotterdam-Z.; te Zierikzee (2e pred.pl.) B. Bijleveld te Noordeloos; te Hamilton (Ontario) W. F. Laman te Rotterdam-W. ADVERTENTIE Wanneer U ergens een goed kop koffie drinkt, kunt U er tien tegen één van verzekerd zijn, dat in die koffie BUISMAN zit. Degene die BUISMAN gebruikt, bespaart op dure koffie en maakt ze tevens lekkerder. Twee voorname eigenschappen verenigd in BUISMAN. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet 'n beetje "BUISMAN" wonderen Tijdens de Nederlandse week die te Stuttgart wordt gehouden, is een tentoon stelling geopend getiteld „Holland 1945-55". De bond van teruggekeerde krijgsgevan genen en familieleden van vermisten heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt pam fletten te verspreiden waarin wordt gezegd dat het feit van de gevangenhouding in Nederland van ongeveer 50 Duitse krijgs gevangenen nauwelijks te rijmen viel met de geest van onderling begrip die aan de Nederlandse week ten grondslag zou moe ten liggen. In de pamfletten wordt gezegd dat op hetzelfde ogenblik dat Rusland duizenden gevangenen naar huis stuurde, de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken Beyen verklaarde dat de Nederlandse re gering niet van zins was de krijgsgevange nen vrij te laten. De bond heeft het voornemen tijdens de Nederlandse week een 10.000 pamfletten te distribueren. ADVERTENTIE Jan Bluk uit de Dorpsstraat in Delden Wilde een dienst aan zijn Vader vergelden. Hij kocht voor Papa Een vulpenen ja als leverancier kon hij DANTUMA melden. Zijlstraat.90 Haarlem Tel. 11161 De Maastrichtse rechtbank heeft Dins dag een poging tot doodslag behandeld. In de avond van 14 Juli heeft de 28-jarige mijnwerker P. M. uit Meerssen op de rijks weg aldaar de mijnwerker J. B. met een mes in de borst gestoken waardoor'de long werd doorboord en er enige tijd ernstig gevaar voor het leven van het slachtoffer bestond. De achtergrond van deze bijna noodlottig verlopen steekpartij was, dat het slachtoffer op een nacht dat M. naar zijn werk in een Belgische mijn was, de woning was binnengedrongen en getracht heeft de vrouw van M. aan te randen. Een opper wachtmeester, die op de bovenverdieping van het betrokken huis woonde, snelde op het hulpgeroep toe en ontzette de vrouw. De volgende dag vertelde de politieman het gebeurde aan M. en deze, uitzinnig van woede liep naar de bushalte, waar B. stond te wachten om naar zijn werk te gaan. Na een korte woordenwisseling stak M. de ander met een zakmes in de borst. In zijn requisitoir oordeelde mr. Nuis, dat het slachtoffer zich op heel ernstige wijze heeft misdragen tegenover het gezin M., waarvan de man, die nu terecht staat, het voorbeeldige hoofd is, een oppassende en werkzame man. Mr. Nuis vroeg een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk, met 2 jaar proeftijd. De zesentwintig jarige W. H. B. Kruse uit Winterwijk is op de rijksweg Aalten- Winterswijk met zijn motor tegen een boe renkar gereden en om het leven gekomen, de wagen was, naar de politie bij haar onderzoek is gebleken, goed verlicht. Bij beschikking van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan mr. L. A. Kesper te Rijswijk (Z.H.) op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 15 October 1955 als regeringscommis saris voor het radiowezen onder dankzeg ging voor de door hem in deze functie den lande bewezen diensten. Met ingang van 15 October tot aan het tijdstip, waarop in de vervanging van de regeringscommissaris voor het radiowezen zal zijn voorzien, is belast met de leiding van het Bureau van het Regeringscommis sariaat te Hilversum mr. A. W. Schade van Westrum te 's-Gravenhage, hoofd van de afdeling Radio, Televisie, Pers van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. ADVERTENTIE 11 1. VEILIG door z'n 4 portieren en achterin geplaatste brandstoftank. 2. GOEDKOOP IN AANSCHAF. Prijzen vanaf 4190.— 3. GOEDKOOP IN GEBRUIK. Ben zine 1 op 17. Lage prijs onder delen. Geringe afschrijving door hoge inruilwaarde. 4. GEEN KINDERZIEKTEN. Reeds 7 jaar in productie, welke momenteel 600 per dag bedraagt. 5. LAAGSTE verzekeringspremie en wegenbelasting. 6. Voor voet- of beengebrekkigen AUTOMATISCHE KOPPELING tegen geringe meerprijs. Vertegenwoordiging voor Haarlem en omgeving: WAGENWEG 166-168 - HAARLEM Telefoon 12138 en 15056 31. Met een lenige sprong belandde Joris boven op het vat, waaronder hij de twee spionnen had gevangen. „Welaan", zei hij, „vertel mij thans eens, waarom dit twee tal zo lustig met een machinegeweer op u los pafte. Een dergelijke handelwijze komt meestal uit een grief voort. Of was het slechts een wild spelletje?" „Niks spel", zei Pat. „Het zijn spionnens, die dit glas water van ons af wilden nemen". Dat glas water?", herhaalde Joris, „tut, tut, kleine grappenmaker, wildet ge mij wijsmaken, dat alles alleen daarom draait? Laat mij eens zien". Met een snelle bewe ging griste hij Pal het glas uit de hand. „Ik maak geen grappens!", riep Pat. „Geef terug dat glas! We moeten het voor pro fessor Kallcer naar Eldorië brengen!" „Het is heus waar, Joris!", zei Panda. „Laat het vooral niet vallen. Het moet om de een of andere reden erg waardevol zijn! „Hm waardevol..mompelde Jo ris, terwijl hij het glas met hernieuwde in teresse bekeek. „Alles, wat waardevol is, verdient mijn volle belangstelling ADVERTENTIE Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met AKKER SIROOP In 9 maanden emigreerden 22.648 Nederlanders Tot en met het derde kwartaal zijn dit jaar 22.648 Nederlanders naar overzee ver trokken om zich elders een bestaan op te bouwen. Van deze emigranten ging veruil het grootste aantal naar Australië en Ca nada, landen die respectievelijk 9884 en 6170 Nederlanders trokken. Voor wat Canada betreft, betekent dit een flinke achteruitgang vergeleken bij de eerste 9 maanden van het vorige jaar toen het 14.979 Nederlandse emigranten ontving. De belangstelling voor Australië stijgt ech ter; naar dat land vertrokken tot en met het derde kwartal 1954 8111 Nederlandse emigranten. Deze zelfde tendenz blijkt ook uit de cijfers van de aanmeldingen voor emigratie. Aangemeld hebben zich de eer ste 9 maanden 1954 voor emigratie naar Canada en Australië respectievelijk 15483 en 16475 mensen, voor 1955 bedragen deze cijfers 7017 en 19723. Het totaal der aan meldingen tot en met het derde kwartaal is voor 1954 en 1955 respectievelijk 37518 en 40844. De voorlichtingsdienst van de republiek Zuid-Molukken deelt mede, dat de Zuid- molukse leiding in Nederland haar ver tegenwoordiger in New York, de heer K. J. V. Nikijutuw, opdracht heeft gegeven met klem bij de UNO te protesteren en „een krachtig beroep te doen op het wereldge weten terzake van de huidige behandeling, die de Zuid-Molukkers in de Nederlandse woonoorden ondervinden van de zijde der Nederlandse regering." Het communiqué zegt verder: Uit in Zuid- Molukse handen geraakte Indonesische documenten blijkt, dat pogingen in het werk moeten worden ges'eld, de in Neder land verblijvende Zuid-Molukkers over te halen naar Indonesië terug te keren, waar bij desnoods geweld moet worden gebruikt. Deze documenten zijn afkomstig van het hoofdkwartier van de Partai Pantja Sila te Djakarta en ondertekend door een zekere D. R. Teurupun en door E. Marantika. Ai bijna honderd jaar hangt deze reus achtige theeketel te dampen boven het Scollay-plein in de Amerikaanse stad Bos ton, om de koopwaar in een winkel aan dit plein aan te prijzen. Een electrische ver warming zorgt dat de inhoud van de ketel, bestaande uit honderden liters water, voortdurend „aan de kook" blijft. Deelneming:. Griekenland zal weer deel nemen aan de NAVO-manoeuvres. Griekenland trok zich onlangs uit deze manoeuvres terug naar aanleiding van anti-Griekse ongeregeldheden in Tur kije. De „volledige normale" betrek kingen met Turkije zullen worden her vat nadat de beloofde schadevergoeding voor de vernielingen, die zijn toege bracht aan Griekse eigendommen in Istanbul, is betaald. Bezoek. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen van eind Januari tot half Februari een bezoek brengen aan Nigeria. Het zal het eerste bezoek van een regerende vorst aan Nigeria zijn. Kampioen. De vereniging van Beierse bier brouwers heeft bekendgemaakt, dat de Beieren de kampioenstitel bier drinken hebben heroverd. Sedert het einde van de oorlog waren de Belgen de titel houders. De Beieren drinken thans 125 liter bier per man per jaar. Opgegeten. Een dertigjarige Oostenrijkse acrobaat, die met een circus uit Italië op weg was naar Oostenrijk, werd op de Brennerpas door de douane aangehou den, omdat hij geen paspoort had. Hij zei dat een olifant zijn pas opgegeten had. Hij werd doorgelaten, nadat an dere leden van zijn circus de verkla ring hadden bevestigd. Spoorweg. De regering van Saoedi-Arabië heeft een internationale inschrijving geopend voor de aanleg van een spoor weg van duizend kilometer die de hoofdstad Riad, via Medina en Djeddah, met de Rode Zee zal verbinden. Riad is sinds twee jaar per spoorweg met de kust van de Perzische Golf verbonden. Deze lijn is door Amerikanen aange legd. Afgetreden. De Noorse minister van Justi tie, Jens Christian Iiauge, heeft zijn ontslag ingediend nadat een door hem ingediend wetsontwerp in het parle ment werd afgewezen. In het ontwerp wordt voorgesteld aan 183 amotenaren, die gedurende de bezettingstijd lid wa ren van de (nazi) Quisling partij, hun salarissen uit te betalen over hun schor singsperiode na de oorlog. Onverbeterlijk. Volgens het partijblad der Oost-Duitse liberaal-democraten zijn een districtsvoorzitter der partij en vijf leden veroordeeld tot gevangenisstraf fen van gemiddeld twaalf jaar „wegens spionnage voor het Westen". Volgens het blad „Der Morgen" waren alle veroordeelden „min of meer onverbe terlijke fascisten". Sneeuw. In de Duitse Alpen is sedert Maandagavond veel sneeuw gevallen. Op de Zugspitzplatte ligt het sneeuw dek reeds tachtig centimeter dik. Reizen. De tiende algemene vergadering van de internationale unie van reis- bureaux heeft op haar slotvergadering te Nieuw Delhi de Sovjet-Unie, Roe menië, Polen en de Libanon als vol waardige leden toegelaten. De Russi sche afgevaardigde verklaarde, dat het Sovjet-Russische reisbureau Intoerist, de mogelijkheden voor het reizen naar de Sovjet-Unie zal vergroten en reizen voor Sovjet-Russische toeristen in het buitenland zal organiseren. Uranium. Volgens de militaire deskundige van de West-Duitse vrije democraten, dr. Mende, betrekt de Sovjet-Unie on geveer tachtig procent van haar ura nium voor atoomwapens uit Oost- Duitsland (Saksen en Thüringen). Bediende. In Kampala (Oeganda) heeft men een gat moeten hakken in de om heining van het paleis van de Kabaka om het lijk van een keukenbediende naar de begraafplaats over te brengen. Het gat moeest gehakt worden, omdat alleen stoffelijke overschotten van le den van de koninklijke familie door de uitgang van het paleis mogen worden gedragen. Veroordeeld. Vijf Polen zijn door een mi litair tribunaal in de Poolse hoofdstad tot gevangenisstraffen variërend van zes tot dertien jaar veroordeeld op be schuldiging van spionnage. Zij zouden door de Amerikaanse geheime dienst in West-Duitsland naar Polen zijn gezon den. Aanslag. Te Limassol op Cyprus is weer een uitgaansverbod afgekondigd, nadat er een bom was geworpen naar een natrouille van de Britse militaire po litie. Een commando van het Britse korns mariniers en een Cypriotische nolifieman werden gewond. Welkom. De UNO-Assemblée heeft op Brits-Amerikaans verzoek baar goed keuring gehecht aan West-Duitslands aanvrage voor lidmaatschao van de in- ternatitonaie burferlucbtvaartorgani- satie (I.C.A.O.). Er werden geen be zwaren ingebracht. ZOALS BEKEND, is Italië de bakermat van de vioolbouw. Ook Duitsland, Frank rijk, België en Nederland hebben viool bouwers van grote kunde en faam gele verd, maar in Italië heeft de constructie van het instrument zijn hoogste punt be reikt en haar definitieve vorm gekregen, althans wat het uiterlijk betreft. Had dit lo.nd in de 15de eeuw reeds in Brescia een bloeiende school voor vioolbouwers, die talrijke beroemde vertegen- woordigers heeft voortge bracht, de belangrijkste van alle tvas toch de school van Cremona, die gesticht iverd door Andreas Amati, de stam vader van een hele familie van vioolbouwers. De beroemdste vertegenwoordiger van de fa milie was de kleinzoon, Nicola Amati, die in 1684 op 88-jarige leeftijd stierf en wiens kunst culmineerde in zijn geniale leerling Antonio Stradivari, de grootste vioolbou wer van alle tijden, die het instrument tot de hoogste perfectie heeft gebracht. Uit de Cremonese school is eveneens de beroemde vioolbouwersfamilie Guarneri voortgekomen, waarvan de voornaamste van alle, Joseph Guarneri del Gesu, zeker even vermaard is geworden als Stradivari. De lijst van grote vioolbouwers in Italië is voorts zó uitgebreid, dat we werkelijk geen poging zullen wagen haar hier af te drukken. Het is wellicht veel belangwek kender eens iets te zeggen over de warme volle toon, die in violen van de oude stem pel door kenners beluisterd kan worden De bijzondere klank is door velen vaak toegeschreven aan de soort vernis die in de 17de en 18de eeuw door Amati, Stradi vari e.a. zou zijn gebruikt. Herhaalde chemische onderzoekingen hebben deze veronderstelling echter niet bevestigd, want de destijds gebruikte vernis blijkt in hoofdzaak te bestaan uit een mengsel van colophonium, lijnolie en terpentijnolie, stoffen die we ook thans nog kennen en die dus met vrucht zouden kunnen worden aangewend door degenen die de oude vioolbouwers willen imiteren. Bovendien, als de zaak zo eenvoudig was, waarom zouden de tijdgenoten van Stradivari, die v dezelfde vernis gebruikten, dan niet tot dezelfde hoogte als deze grootmeester zijn gestegen? We moeten de klank van de viool dan ook méér zoe ken in de bouw van het in strument en in de houtsoor ten die daarbij gebruikt zijn. Dit bewijst het werk van de Franse vioolbouwer Vuillaume, die in de 19de eeuw beroemd is geworden door zijn getrouwe copieën van de violen van Stradivari en Guarneri. En dit bewijst tevens het werk van de belangrijkste Ne derlandse vioolbouwer Hendrik Jacobsz. die in de 17de eeuw geen imitaties van Italiaanse violen vervaardigdemaar wiens instrumenten desondanks de vergelijking daarmee konden doorstaan. Verschillende van de door hem gemaakte violen hadden een zó sterke Italiaanse inslag, dat zij voor echte Amati-violen doorgingen. Deson danks werkte hij bij de bouw volgens andere principes, zodat deskundigen, zodra zij de karakteristiek van zijn werk beter leerden kennen, menige vergissing hier over konden herstellen. En weet u wat het voornaamste hout is voor die dure violen? Vurenhout! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2