Velsens raad - verheugd over IJmond- toenadering - accepteerde nieuwe bestuursvorm Vrees over aantasting gemeentelijke zelfstandigheid in den brede besproken to/tfte tanden trieee adent met de n/eatve „Zoek alsnog naar accoord over voorzitterschap van IJmond-raad" Samenvoeging veel erger „Stok achter de deur dreef partijen tot elkaar CPN en VVD tegen Motie verenigde veler standpunt in Velsens vroedschap Geringe verschillen in eindstrijd Wijk aan Zee Begroting en raad Mainz-Wittebrood wonnen in eerste klasse Taak van politieke partijen in de IJmond WOENSDAG 26 OCTOBER 19 5 5 99 99 ALS VIJFDE PUNT van een twintig voordrachten tellende agenda heeft Velsens raad gisteravond wederom het mes ge zet is een der meest omvangrijke kwesties van de laatste tijd: de bestuursregeling voor de IJmond. Een groot aantal spre kers heeft hierover het hart gelucht en het college kreeg de kans uitvoerig zijn standpunt uiteen te zetten. Uit de com munistische koker en ook van de kant der VVD-fractie kwa men de felste bezwaren tegen het in discussie gebrachte voorontwerp van wet: het hele wetsontwerp, dat met de stok achter de deur tenslotte tot overeenstemming tussen de drie IJ mond-gemeenten leidde, zagen zij als een grondige en gevaarlijke aantasting der gemeentelijke zelfstandigheid, al stoelden hun reacties op verschillende gronden. Een desbe treffende motie sneuvelde roemloos. Eén motie van de PvdA- fractie bleek echter de détailbezwaren tegen het vooront werp van college zowel als raadsmeerderheid vaak te vereni gen en werd aan ook zonder stemming geaccepteerd; de algemene wens tot verder-gaande samenwerking in de IJmond bleef als een moedgevende tendenz hangen na afloop van deze raadsvergadering. UIT DE WOORDEN van burgemeester mr. M. M. Kwint was af te leiden, dat de supra-regionale belangen, die in meer dan een opzicht nationaal zijn, het beste in het huidige wetsontwerp zijn verankerd; wethouder H. de Boer (Arbeid) argumenteerde tegen diverse meningen in: „wanneer hier geen overkoepeling over de bestaande gemeenteraden komt, dan zal juist de gemeentelijke autonomie in het gedrang komen". De voorzitterskwestie, die het enige punt vormde, dat tussen de drie IJmond- partners niet tot een algehele overeenstemming heeft geleid, werd eveneens door de heer De Boer als loco-burgemeester namens het college besproken: willen de IJmond- kwesties binnen de IJmond gehouden worden, dan is een praeses uit de IJmond en volgens het oorspronkelijke prae-advies zou dat Velsens burgemeester moeten worden de beste garantie daarvoor. In de later aangenomen motie werd dit standpunt iets gemodificeerd, zoals uit een op deze pagina opgenomen aparte be schouwing over de motie blijkt. telijke uitbreidingsplannen kan een werk plan voor de IJmond worden geformeerd maar wat houdt dit in? De IJmond-raad zal de leiding over de harmonische ont wikkeling der toekomst op zich moeten nemen met alle daaraan onmiddellijk vast zittende problemen en met voorbijzien van plaatselijk chauvinisme: het algemeen be lang zal kunnen prevaleren. Met opoffering van een stukje autonomie zal de uitwer king aan de gemeentebesturen moeten worden overgelaten. „Laten we reeds nu overgaan tot een onderling, gezamenlijk optrekken, nu er weer een basis tot samen werken is gevonden wellicht met de nestoren van de raad als bijzitters van de daartoe strekkende bijeenkomsten der drie IJmond-college's" stelde de heer Nuyens voor. Buitenstaander als Praeses De raad bleek overigens volledig begrip te hebben voor de grootse problematiek in deze IJmond en voerde op hoogstaand ni veau een belangwekkende discussie, daarby evenwel niet de reëele mogelijkheid uit het oog verliezend, dat de toekomst nog wel eens geschilpunten zal opleveren, waarbij de oude tegenstellingen wellicht weer bo ven komen; met de dreiging echter van een mogelijke samenvoeging in de IJmond, welke tot erger consequenties zou kunnen leiden, moet men tot andere opvattingen kunnen komen, dan tot de scherpe toon, die de IJmond-kwesties vele maanden ver troebeld heeft. Het debat over de IJmond werd geopend door de heer Lips (A.R.), die begon met het college te danken voor de inspirerende wijze, waarop het de raad heeft voorge licht hij dook direct al dieper op de kwesties in, die zich hier in supra-regio- naal verband voordoen en schetste de aan leidingen tot de expansie van het woonge bied rond het Noordzeekanaal, daarbij on der woorden brengend, hoe deze fascine rende ontwikkeling de impuls kan geven tot nieuwe staatsrechtelijke bestuursvor men. Hij gaf de gemeente Velsen de pluim, de krachtigste donaties te hebben kunnen geven aan deze ontplooiing, om vervolgens het voorspel tot de voorliggende kwestie van de IJmond-raad in het kort te behan delen. Niet passend Of de nieuwe vormen goed passen in de structuur der Nederlandse gemeenten, was voor hem aan hevige twijfel onderhevig, dat alleen coördinatie tot grote toekomst daden zal kunnen leiden, stond voor hem inmiddels vast. Gelukkig achten de drie IJmond-colleges het wetsontwerp aan vaardbaar en stellen dus, dat een wet ad- hoc de enige remedie tegen de IJmond- kwalen is maar hieruit zou voortvloeien, dat de oude vormen geen soelaas bieden. Zouden juist daarom zo vroeg de heer Lips zich af, de verwachtingen omtrent de komende onderhandelingen niet té hoog gespannen zijn? Geen doublure Uit het oogpunt der locale democratie uitte hij de vrees, dat bij uitvoering van het wetsontwerp de gemeentelijke autono mie te zeer verloren zou gaan. Voorts be handelde hij het wetsontwerp artikelsge wijs: de IJmondraad mag naar zjjn smaak geen doublure worden van de gemeente raden en hij verzocht in dat opzicht strik tere beperkingen in het wetsontwerp aan te brengen. Over het voorzitters-dilemma stelde de heer Lips, dat uit tactische overwegingen de praeses beter een neutrale figuur-van- buitenaf kan zijn, al is er uit practische overwegingen zoveel tegen in te brengen, dat het rouleersysteem (elk der drie bur gemeesters om beurten voorzitter) aan vaardbaar lijkt. „Wij wensen de IJmond-raad te aanvaar den als er rekening gehouden wordt met uw amendementen en zo mogelijk met on ze opmerkingen" zo besloot hij. „Vlak voor de executie" De Katholieke fractie-praeses, de heer Nuyens herhaalde een woord van hulde uit het afdelingsonderzoek omtrent de ge documenteerde manier van verweer-op- détails door het college tegen het wets ontwerp, maar behandelde daarnaast even eens de materie zelve, zoals ze als probleem van ruimtelijke ordening aan de IJmond- bewoners is opgelegd: de gigantische ont wikkeling als gevolg van industrie-ontwik kelingen op nationaal niveau. Prijzende de overheid, die al deze dingen voorziet en in grijpt, besprak de heer Nuyens het novum van de IJmond-raad op zichzelf, daarbij uiteraard het ontbreken van eendracht nog eens in den brede uitmetend en de oor zaken van de vertrouwenscrisis in de IJmond karakteriserende. „Vlak voor de executie was die samen werking er echter wel: gedwongen samen werking dreigde en de partners vonden elkaar te elfder ure." Samenvoeging der gemeenten zou het uiterste middel geweest zijn zij behoeft echter noch een hersenschim te zijn of te blijven. In de thans vigerende situatie zou het niet ondenkbaar zijn, dat bij misluk king van de IJmond-samenwerking dit paardemiddel der samenvoeging alsnog zou worden toegediend, maar het ligt aan de gemeenten zelf dit te voorkomen. Aanvaarding van het ontwerp betekent een gedeeltelijke opoffering der gemeente lijke zelfstandigheid: de IJmond-raad zal zeker de autonomie aantasten, maar het zelfbesturend element hoeft de gemeente besturen niet ontnomen te worden, meende d:' heer Nuyens. Op basis van de gemeen- Hy betoogde voorts, dat er voldoende begrip is voor mr. Kwint als IJmond- raadsvoorzitter, maar dat niettemin de grootst mogelijke meerderheid van de Ka tholieke fractie op zuiver objectieve gron den een door de Kroon te benoemen voor zitter gunstiger acht, ook om de gemeente lijke autonomie te waarborgen. Met bijzondere nadruk propageerde hij in de „intermezzo-periode" (tot de IJmond- raad een feit wordt), een nauw samengaan der drie gemeenten, opdat de samenvoeging geen werkelijkheid worde. Hij zou liever geen deskundigen van buitenaf zien toege voegd aan de IJmond-raad. Daarmee ver klaarde hij zich dus voor de IJmond-raad, met waardering en instemming jegens de door B. en W. op het voorlopig wetsont werp geamendeerde bezwaren. Ieder vocht voor zichzelf Nadat de heer Van Dongen namens de Chr. Historische fractie het lijvige dos sier over de besprekingen tussen de IJmond-gemeentebesturen summier de revue had laten passeren („ieder vocht voor zichzelf"), vatte ook hij de bezwaren tegen het aantasten der gemeentelijke autonomie samen, om vervolgens de genei-ale taak van de IJmond-raad te bespreken. Hij bestreed eveneens het standpunt van het college omtrent de voorzitter: ook hem leek een „neutrale" buitenstaander wenselijker. Al gehele verkiezingen voor de eerste IJmond- raad achtte de heer Van Dongen voorts wat omslachtig: getrapte vei-kiezingen voor de i-aad, die in 1958 door een normaal-ver kozen raad wordt opgevolgd leek hem een- voudigei-. Beverwijkse „droom" Ook uit de communistische hoek kwam commentaar: de heer Kruisman ver tolkte de gevoelens zijner fractiegenoten. De ooi-zaak van de aanvankelijke, dissidente houding van het Beverwijkse college zag hij in een droom in dat college met als onderwerp een „groot Beverwijk", „waarin de heer Scholtens c.s. de scepter zouden kunnen zwaaien". Geheel nieuw was echter zijn opvatting, dat de IJmond-raad de in vloed van het volk, inzonderheid die van de arbeidersklasse, zal uitschakelen. De Commissaris der Koningin en in direct de minister van Binnenlandse Zaken kregen te horen, dat de IJmond-raad tenslotte toch maar een lichaam zou wor den, dat als zaakwaarnemer van de zware industrie zou fungeren: natuurlijk waren de communisten dus „tegen". Een wet in deze richting is dan ook geheel overbodig meende hij. Een brief aan Binnenlandse Zaken, die tegen het ontwerp van wet moet ageren, zou dan ook het beste zijn. Dit standpunt werd in een motie neergelegd. „Degradatie der gemeenten' Mevrouw Heykoop (Vrijheid) was ook fel, maar dan uitgaande van een andere redenering: deze gemeenschappelijke be stuursvorm voor de IJmond zou de drie betrokken gemeenten tot drie tweederangs plaatsen degraderen. Zij wond zich voorts op over de „discri minatie van de gemeenteraad" inzake de openbaarheid rond de IJmond-ontwikke- ling: er is reeds veel buiten de raad aan de openbaarheid prijsgegeven, waarover de raad nimmer door het college werd inge licht: indien dat gebeurd was, had de ramp nu voorkomen kunnen worden, meende de V.V.D.-presidente. Het wetsontwerp zelf na al zijn on verkwikkelijke voorhistories was dus naar haar opvatting veel te laat aan de raden geopenbaard sterker nog: waarom kunnen de colleges de minister niet ver zoeken het wetsontwerp in te trekken? De huidige samenwerking te-elfder-ure is toch het bewijs, dat het principieel onaanvaard bare wetsontwerp geheel overbodig is? Mocht het toch zover komen, dan is de voorzitterszetel een kwestie van de IJmond raad zelf, meende mevrouw Heykoop, daar mee een nieuw gezichtspunt inbrengend. Met de noodzaak tot nauwere samenwer king voor ogen zou zij het liefst een vrij- wiliige samenwerking op de basis der re cente samenspraken zien, temeer omdat het streekplan, dat de basis van de eventuele wet zou vormen, nog niet aanvaard is. X>COCOO<XXXX>CCCOX>XOOCOCOCOOOOCXXlOOCCOOCOCCCCCCOCCCOO';C' Het ligt in de bedoeling de thans c weer snel naderende begrotings behan- deling in Velsens raad en zijn commis- p sies volgens het schema te doen geschie- f, den. (Dit onder voorbehoud van het op g tijd gereedkomen der begroting bij de drukker, die het jaarlijkse stuk thans l onder handen heeft): Tussen 31 October en 1 November gaan de stukken naar de raadsleden. Op 16 en 17 November wordt de be- g 8 grotvng in de afdelingen behandeld. Op 27 November kan het antwoord g van B. en W. verschijnen. g Op 4 December zouden het afdelings- g verslag en de memorie van antwoord X de raad kunnen bereiken. Op 20 December kan de gemeente- 8 raad aan de begrotingsbehandeling be- 8 g ginnen. g wxxxooccocc<»xoocccooocccoccoDcccorc<>c>x>oocxccccooo30c Collectieve schuld In een uitvoerig betoog ging de heer Van Os van de Abeelen (P.v.d.A.) diep op de gecompliceerde zaak in: hij had vergeefs in het betoog van mevrouw Heykoop ge wacht op een erkenning van de moeizame voorgeschiedenis en van de noodzaak naar een waarborg voor redelijke samenwerking. Uit het vertrouwelijke dossier rond deze voorgeschiedenis stijgt toch wel heel dui delijk de overtuiging op, dat zo er ooit met recht gesproken mag worden over collec tieve schuld, dit hier moet gebeuren: de hele IJmond-gemeenschap heeft nimmer de grandeur kunnen opbrengen tot een waar- lijke collectiviteit. En zij mist dus ten enen male het recht, meende hij, nu grote woor den hierover vuil te maken. Dankbaarheid over de uiteindelijke over eenstemming „weer niet té optimistisch nu dit alles met de stok achter de deur is gebeurd" deed hem echter niet tot een overhaaste blijdschap overhellen: „behan del dit jonge plantje vooral heel voorzich tig en zorg dat de omstandigheden zo gunstig mogelijk zijn." De suggestie, die hem over het ontwerp het meeste genoegen had gedaan, was het feit, dat met grote zin voor realiteit gesteld is, dé zetel der nieuwe IJmond-raad NIET in Velsen te vestigen. Deskundigen? De reden van de nadruk, die de Commis saris der Koningin indertijd heeft gelegd bij de aantrekking van „deskundigen" was hem ietwat ontgaan; ten eerste kunnen de gemeenten daar heus zelf wel voor zorgen en bovendien mag het gevaar vooral niet onderschat worden, dat deze IJmond-raad een van de politieke stromingen losstaand instituut gaat worden. De grootste overwinning, die denkbaar ware, zou voor de heer Van Os het moment zijn, waarop het wetsontwerp geheel zou verdwynen en de drie gemeenten niet uit vrees voor dwang, maar als bewijs, dat het gekund heeft en dat het dus nóg kan, tot bestendige samenwerking zouden gaan komen. De meest aanvaardbare wijze van over heidsbemoeiing achtte hij sprekend over de voorzittersfunctie een benoeming door de Kroon: een integere figuur als cen trale praeses hoeft toch nimmer de angst te ontketenen, die men jegens zulk een benoeming vanwege de Kroon blijkt te hebben? Het rouleren van het voorzitter schap kon zijn enthousiasme daarentegen niet mee-krijgen: de nodige continuïteit zou wegvallen. Wanneer de Kroon een voorzitter aanwijst, sluit dit toch voor de toekomst niet uit, dat een figuur uit de IJmond-gemeenschap zelf wordt benoemd? Zulks echter niet, nadat deze IJmond heeft bewezen het onderling eens te kunnen zijn. Hij bracht er de hiernevens gepubliceerde motie over ter tafel met als oordeel, dat het wetsontwerp aanvaardbaar is met de restricties door B. en W. aangeduid, be halve die over de kwestie van de praeses. Velsen kreeg gelijk Namens het college heeft burgemeester mr. M. M. Kwint de raad van repliek ge diend, daarbij het antwoord over de voor zitterskwestie overlatend aan de loco-bur gemeester, de wethouder H. de Boer. Het „dikke" betoog van de heer Kruisman (C.P, N.) werd als „gekleurd" afgewezen on juist vooral, waar hij sprak over het uit schakelen van invloeden uit de gemeente. Alle mogelijkheden zijn heus wel bekeken; een gezamenlijke regeling, zoals hij en de heer Lips propageerden, is kennelijk door de minister niet gewild. Mevrouw Heykoop kreeg te horen, dat het vrijwillig overleg is vastgelopen op punten, waarop later door Velsen kon worden voortgebouwd voor de eindoplossing: het wetsontwerp stelde Vel sen en Heemskerk min of meer in het ge lijk. Hij zeide overigens tot mevrouw Hey koop nog nimmer een materie te hebben meegemaakt, waarin de raad zo van mo ment tot moment is ingelicht: eventuele duistere punten kunnen dan nog altijd in besloten zittingen aan de orde worden ge steld op initiatief van de raadsleden zelf. De vrees voor de knauw, die de gemeen telijke autonomie gaat krygen, wees mr. Kwint terug: in deze IJmond ontwikkelen de zaken zich op een uniek niveau en er groeien drie gemeenten tegen elkaar in. Natuurlijk was een vrijwillige samenwer king mooier geweest, maar nu dat niet ge lukt is en er verschillende urgente zaken op afdoening wachten, is het een daad van wijs beleid van de regering geweest, hier een regeling voor te treffen. Er zijn overigens analoge gevallen aan te wijzen, waar een raad zich moet invoegen in een groter geheel: elk uitbreidingsplan moet passen in een streekplan de nieu wigheid is hier. dat het een gehele omwen teling in de bestuurstechniek gaat worden. Overigens is het juist, dat bepaalde oplos singen in een IJmond-raam moeten worden genomen en niet in de gemeentelijke kaders. In de overgangsperiode tot het moment dat de IJmond-raad (in 1958 dus) in functie komt, zal er tóch gewerkt moeten worden: hoe is nog niet geheel duidelijk, maar hier zal diep over nagedacht worden in de hoop, dat er iets goeds uit geboren wordt: zonder een geest van elkaar begrijpen en het be grip voor een gezamenlijke opbouw komt men er niet niet onder de IJmond-raad, noch onder andere al dan niet vrijwillige regelingen. Wethouder D e B o e r nam het woord daarna over, maar borduurde van zijn visie uit nog even door op de bezwaren tegen het afknabbelen der gemeente lijke autonomie: de IJmond-gemeenten zouden hun zelfstandigheid hevig in gevaar brengen, zei hij, als de drie partners niet tot samenwerking wa ren gekomen. Stok achter de deur besliste Hij hield zich overtuigd, dat het belang rijkste deel van het slagen van het overleg gezocht moet worden in de „stok achter de deur": deze wettelijke regeling bracht de beginselen zakelijk tot elkaar en zal de ge meentelijke autonomie alleen maar goed doen. Was er immers niets gedaan, dan had de rijksoverheid de chaos alleen maar kun nen voorkomen door tot samenvoeging te besluiten. De redenering van de heer Kruisman over het liquideren der volksinvloed vond de heer De Boer ronduit onzinnig: de ver kiezingen van de IJmond-raad zullen de mocratisch genoeg zijn, om een eerlijke vertegenwoordiging «te garanderen. Er zijn, zo kreeg mevrouw Heykoop te horen, geen indiscreties buiten de raad om geweest, al is er natuurlijk wel over de problematiek gediscussieerd en geschreven hetgeen gelukkig vrij was. De talrijke afwijkende meningen over het standpunt van het college aangaande de bezetting van de voorzitterszetel hadden hem ietwat bevreemd: het is de bedoeling van B. en W. de zaken zo veel mogelijk in eigen kring te houden, ook wat de voorzit ter van de IJmond-raad aangaat. Nu de meningsverschillen deels zijn weggenomen, vallen de zaken terug in de eigen sfeer: de voorzitter zal bovendien niet zulk een macht kunnen uitoefenen in de IJmond- raad, dat hij de gang van zaken kan dwin gen. De nu eenmaal gevormde nieuwe sfeer geeft overigens ook rond de voorzitters kwestie aanleiding tot enig vertrouwen: men hoopt te kunnen komen tot een be noeming uit de IJmond. Een „neutrale voorzitter zoals enigen propageerden, is natuurlijk nooit mogelijk: neutrale mensen bestaan niet. Een „neutrale" figuur zou de raad ook in de hoek van de „neutraliteit" dwingen een benoeming uit de IJmond- raad zelf zou al een nare erfenis van voor bije twisten kunnen opleveren. Het stuk heeft een belangrijk politiek aspect met grootse regionale belangen, zo besloot de heer De Boer en zo men in staat is deze verhoudingen, die nog goeddeels in de toekomst liggen, juist te zien. dan zullen de IJmond-problemen straks ook met gro tere vlotheid kunnen worden geregeld. Minderheidsstandpunt Namens de kleir.st-mogelijke minderheid in het college verdedigde de wethouder A s c h o f f een ietwat afwijkend standpunt over de overdracht der bevoegdheden: het j leek hem beter tot 1958 de voorlopige IJmond-raad uit de zittende gemeentera den samen te stellen. Daarna spreekt de bevolking zich uit langs de weg der democratie. De motie van de heer Van Os werd om 10.10 uur door de Katholieke fractie in de beslotenheid doorgenomen, zoals ook het college zich kort terugtrok. Daarna kwam deze motie in discussie en van verschillen de zijden is de ganse materie daardoor nog maals doorgepraat. Ook de heer Kruis man ventileerde zijn motie: afwijzend uiteraard. Hij nam daarmee liever het halve ei dan de lege dop, zoals de voo r- z i 11 e r constateerde, door mee te delen, dat bij niet-aanvaarding dezer motie op voorhand de bezwaren uit P.v.d.A. en col lege tot de zijne te verklaren. De heer Van Os eindigde zijn tweede oratie met de oprechte hoop op een be stendige samenwerking in het grote IJmond-geheel. De heer Nuyens fungeerde welbewust als hekkensluiter: hij bleef zich met de heer Lips verzetten tegen de aantrekking van deskundigen van buitenaf, zoals de Commissaris der Koningin indertijd heeft voorgesteld. Tenslotte schaarde hij zich achter de socialistische motie en deze werd dan ook door de raad aanvaard tegelijk met het prae-advies over het IJmond- probleem. Tegen half elf ging de raad verder met ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Hondt Uw mond fris en gezond Nieuive lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Standaard kibe 44 cf. ALS SAMENVATTING van vele meningen uit Velsens gemeenteraad over het voor ontwerp van wet over de bestuurstechnische regelingen in de IJmond is gisteravond de volgende, belangryke PvdA-motie besproken en met VVD en CPN tegen aan genomen: De raad der gemeente Velsen, in vergadering byeen op 25 October 1955, spreekt als zijn oordeel uit: a. dat het voorontwerp van wet ter zake van de bestuursregeling voor het gebied an de IJmond aanvaardbaar is; b. dat de bezwaren tegen sommige bepalingen in het voorontwerp en de opmer kingen ten aanzien daarvan, zoals deze door de burgemeesters en de wethouders zijn ontvouwd, kunnen worden ondérschreven, zulks echter met uitzondering van de bezwaren en opmerkingen ten aanzien van artikel 10 (het voorzitterschap). de „normale" agenda: de toekenning van verplaatsingskosten voor een verjaagd tuindersbedrijf werd door de heer Taber- n a 1 (Arbeid) en Markerink (A.R.) met blijdschap ontvangen; de heer J. Visser (A.R.) kwam met een opmerking over de aankoop van „Kriemhilde" voor de B.B. Hij vond deze aankoop niet al te sterk gemoti veerd; de heer W o 1 th u i s (C.H.) was ook wat ontstemd over het ontbreken van een rapport van de Kringraad der B.B., maar de voorzitter repliceerde bij interrup tie dat de Kringraad een zelfstandig lichaam is, dat geen verantwoording schul dig is aan de raad. De raad raakte ietwat aangebrand over de besteding der B.B.- gelden, maar de voorzitter trok de zaak weer recht: dit is geen subsidie, maar een wettelijk voorgeschreven bedrag. Toch bleef de vroedschap ietwat geprik keld: we krijgen op deze manier overal stukjes B.B. „Dat is wéér een kwestie van de Kringraad der B.B." moest de voorzitter teruggeven. „Kriemhilde" wordt dus ge kocht door de gemeente en verhuurd aan de B.B., die secretariaat en kringhoofd daar onder kan brengen van de boven verdieping van het raadhuis en van de Willem de Zwijgerlaan zal dus deze B.B.- leiding daar samengetrokken worden. Ontspanning en uitspanning De heer Schilling onthulde, dat er indertijd plannen zijn geweest, om „Kriem hilde" tot uitspanning te bestemmen na aankoop der gemeente: dat zou veel mooier geweest zijn dan een B.B.-hoofdkwartier, meende de communistische spreker, die de politieke ontspanning bij de uitspanning en de B.B. haalde. Hij kreeg van de heer Van Os onmiddellijk een ongezouten repliek: „hoe is het mogelijk dat de heer Schilling uit zijn gouden hart sprekend, de misdadige verantwoordelijkheid op zich wil nemen een reddingsdienst, tegen te houden, die on verhoopt nodig kan zijn, was hem een raad sel. Over de sportstichting is tegen midder nacht nog even gepraat: onder meer door de heer Disselköter (Arbeid), die de vraag stelde, of ook „Schoonenberg" met tertijd onder de langverbeide stichting kan worden gevangen. Een verheugde heer P 1 e y 1 r (Vrijheid) kreeg van wethouder De Boer te horen, dat de sportstichting nu hopelijk zo gauw mogelijk kan gaan werken: de „inbreng" van „Schoonenberg" is nog niet te verwachten, want hier zit een groot complex van problemen aan vast, zo als de raad ook wel begreep. De resterende benoemingen zijn bij ac clamatie goedgekeurd. Maandag arriveerden vier Canadese oorlogsschepen voor een bezoek van enige dagen aan ons land. Het vliegkampschip „Magnificent" voer de Waterweg op om in Rotter dam af te meren, terwijl de andere vaartuigen, drie torpedobootjagers, ligplaats kozen aan hqt Steneri Hoofd, in de haven van Ainsterdam. De „Magnificent" in de haven van Rotterdam (boven) en, daaronder, de Canadese torpedobootjagers „Haida", „Macmac" en „Huron" in de hoofdstad. De raad is echter van oordeel, dat dient te worden getracht, alsnog overeenstem ming te bereiken met de gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk met betrek king tot het voorzitterschap van de IJ mondraad op basis van de volgende proce dure. Aanvaarding van de kwestie van de voorzitter in het voorontwerp, (dus de burgemeester van Velsen - red. IJ.C.), ech ter met nadrukkelijke reservering van het recht te zijner tijd, nadat zal kunnen wor den gewezen op een voorafgaande periode van vruchtbare vrijwillige samenwerking, aan de minister van Binnenlandse Zaken te verzoeken te bevorderen, dat een voor zitter uit de kring van de gemeentebestu ren uit het IJmond-gebied wordt benoemd; Voor het geval, dat het niet mogelijk zal zijn, omtrent dit punt de door de raad ten zeerste noodzakelijk geachte overeenstem ming te bereiken, is de raad van oordeel, dat de burgemeesters en wethouders bo vengenoemde procedure als de door de ge meente Velsen gewenste oplossing aan het college van Gedeputeerde Staten dienen over te brengen. Tenslotte spreekt de raad als zijn oor deel uit, dat de burgemeesters van Velsen, Beverwijk en Heemskerk als lid met advi serende stem aan de beraadslagingen van de IJmondraad en het dagelijks bestuur dienen te kunnen deelnemen. De heer L ij n (AR) wilde niet zo ver gaan als deze motie, maar de zaak meer „in principe" stellen, maar dit amendement op de motie is er niet doorgekomen. Bridgekam pioenschappen Maandagavond werden in het clubhuis van „De Jump" de bridgekampioenschappen om de titel van „Groot-Velsen" beëindigd. In ons overzicht van de vorige week voor spelden wij reeds, dat de koplopers van dat moment het zeker niet gemakkleijk zouden krijgen. Hoezeer dit werd bewaarheid bewijst wel de totale uitslag over deze zes wedstrijden. Dat in de hoofdklasse no. één slechts met vier m.p. verschil zich kampioen mag noe men zegt al voldoende. Maar dat de kampioe nen in de eerste klasse met een minimale voorsprong van een m.p. deze titel mogen voeren, bewijst wel de geringe krachts verhouding die in deze twee afdelingen bestonden. In de tweede klasse waren de verschillen iets groter, al moet gezegd dat de dames HeykantsBerkhout één keer met een in valler moesten uitkomen, wat een slechte score tot rseultaat had. Anders hadden zij zeer zeker een prachtige kans gemaakt. Aan de opzet van dit tournooi, propaganda voor deze wedstrijdsport, en meer onderling contact onder de gemeentelijke bridgers werd zeker voldaan. De einduitslag wat de eerste zes paren betreft was alst volgt: Hoofdklasse: 1. MainzWittebrood 165L m.p.; 2. BornCleeren 161V; m.p.; 3. Maar- leveldde Jong 161L m.p.; 4. PrinsPorck 150)4 m.p.; 5. mevr. PrinsJonker 13816 m.p.; 6. echtpaar Poppe 1221a m.p. Eerste klasse: 1. v. d. BergAmsing 211 m.p.; 2. Steinberg, Andela 210 m.p.; 3. mevr. NeedBosman 208L m.p.: 4. De HaasWey 206 m.p.; 5. v. d. BurgKramer 199L m.p.; 6. v. d- Visv. d. Steen 197L m.p. Tweede klasse: 1. ReyenaamSival 343.64 2. dames HeykantsBerkhout 334.16 3. dames v. AmerongenBreur 326.59 4. KleefstraTop 315.08 5. Grentziusv. Deun 314.08 916 echtpaar Jonker 310.49 In het winterprogramma van de afdeling Wijk aan Zee van de Partij van de Arbeid komt voor een lezing over de ontwikkeling van de IJmond en de daaraan verbonden IJmondraad, alsmede de taak van de poli tieke partijen in het plan. De voorzitter, de heer D. Jaape, vestigde in zijn openingswoord van de jaarvergade ring de aandacht op de komende verkie zingen. Hij wekte de aanwezigen op aller krachten in te spannen teneinde een zo goed mogelijk resultaat te behalen. Na de behandeling der jaarverslagen werden de aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen. Tot slot gaf wethouder E. Gerritse een overzicht van het in het afgelopen jaar ge voerde gemeente-beleid. Hij vestigde de aandacht op de gevoerde besprekingen met de Partij van de Arbeid-fracties van Heemskerk en Velsen, waardoor naar zijn mening goede resultates zijn behaald.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7