Forum van vier gaf antwoord op tal van vragen over gemeentezaken I Vele nieuwe leerkrachten voor het karaktervormend onderwijs in Velsen Havenberichten De tol van het moderne verkeer i Tweemaal „De Indringster" door „Studio" in Beverwijk Een kind is geen groot mens in zakformaat Wethouder H. de Boer candidaat gesteld voor verkiezingen Tweede Kamer St. Liduinaschool heeft nieuwe inrichting nodig wegens splitsing Maar heeft wel recht op zelfstandigheid 13 Brief zoekgeraakt Agenda voor Beverwijk Totale aantal verkeersongevallen Groeiende verkeersonveiligheid Slachtoffers van het verkeer s 9 I DEM-leden keken in de spiegel en lachten Een paradijs voor vaklieden en knutselaars „Ongekookte melk en rauwe room zijn gevaar lijk!" „De openbare school en haar taak in de samen leving" Saparoea wordt Amstelvliet VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 UIT DIE VEELHEID van onderwerpen, waarmee gemeentebe stuurders en leden van Velsens gemeenteraad dagelijks hebben te maken, hebben de leden van de afdeling IJmuiden van de Partij van de Arbeid gisteravond een greep kunnen doen door het stellen van vragen aan een forum, waarin zitting hadden mevrouw C. L. Klimp, tweede voorzitster van de Velsense P.v.d.A.-raadsfractie, en de heren H. de Boer, wethouder van Onderwijs, sport en cultuur, R. Verbeek, wethouder van open bare werken en J. van Os van den Abeelen, voorzitter van de Velsense raadsfractie. Voorzitter was de heer J. Veenstra, ge meentesecretaris te Velsen. Voorafgaande aan dit forum heeft de voorzitter van de afdeling IJmuiden, de heer J. van Os van den Abeelen, meegedeeld wegens drukke werkzaamheden af scheid te moeten nemen van deze functie; naar een waardig op volger Is nu echter nog het zoeken. Voorts heeft de P.v.d.A. afdeiing-IJmuiden gisteravond besloten om de Velsense wethou der van Onderwijs, de heer H. de Boer, candidaat te stellen voor de verkiezingen van de Tweede Kamer in het volgend jaar. De behoefte aan washuizen en drooghui- zen in Velsen en een onderzoek door mid del van een enquête hiernaar, was één van de eerste vragen. Mevrouw Klimp zou ook graag willen weten wat er uit een enquête kwam; overigens meende zij te weten dat het Velsense gemeentebestuur bezig is een washuis in te richten in het badhuis aan de Snelliusstraat. Inderdaad, heeft de heer De Boer daaraan toe kunnen voegen, de bedragen zijn door Gedeputeerde Staten goedgekeurd en eerstdaags kan de aanbe steding worden gehouden. Ten aanzien van het houden van een enquête meende hij, dat men voorzichtig moet zijn. De vra gen zijn moeilijk vast te leggen. De heer Verbeek meende tenslotte, dat het washuis voor zichzelf reclame zal moeten zijn en dat een dergelijke instelling onverbreke lijk is verbonden aan de tegenwoordige woningbouw. Gemeente-inkomsten Of de gemeente-inkomsten niet worden beïnvloed, wanneer grote industrieën stuk ken grond in andere gemeenten aankopen, was de tweede vraag. Niemand heeft daar nu al over gedacht, meende de heer Van Os van den Abeelen. Hij is er echter ze ker niet voor om met de meetstok uit te meten hoeveel rechten Velsen heeft op overheidsgelden. Ook de andere leden van het forum meenden dat men met de jaren op dit vraagstuk zal stuiten. Het moet ech ter in de ontwikkeling groeien. Nieuwe bewoners Over de vraag of het niet eens tijd wordt dat de gemeente Velsen iets doet voor de nieuwe bewoners van de stad aan de zee, die zich nog niet thuis voelen in Velsen, kon de heer Van Os van den Abeelen snel antwoorden: de Velser Gemeenschap or ganiseert binnenkort een begroetingsavond, waarop het heden en de historie van Vel sen bij een kopje koffie en een sigaar zul len worden besproken. Het probleem is ech ter niet eenvoudig: de laatste drie maanden kwamen 300 gezinnen IJmuiden binnen. De heer De Boer herinnerde nog eens aan het grote gevaar, dat in de IJmond kan ontstaan: de vervlakking. Vele mensen worden uit hun gemeenschap losgerukt en vinden bij vestiging in Velsen niets meer. Men voelt zich vreemd en losgeslagen. De stichting van buurt- en volkshuizen zag de heer De Boer als een dringende noodzaak. Ten aanzien van Velsen-Noord merkte mevrouw Klimp op, dat vele leden van het onderwijzend personeel dit gemeentedeel mijden. De band, die zij in het dagelijkse gemeenschapsleven hebben en kunnen ge ven, raakt daarmee zoek. Mevrouw Klimp meende, dat onderwijzend personeel, dat in Velsen-Noord werkzaam is, ook de woonplaats in dit gedeelte van de gemeen te dient te zoeken. Kantorenpand Omtrent het te stichten kantorenpand aan de Lange Nieuwstraat kon de heer R. Verbeek nog niet zeel zeggen. Een plan is gemakkelijker te maken, dan uit te voe ren. „Het suddert nog steeds", zei de heer Verbeek, „maar eens wordt het gaar". En de heer De Boer voegde er aan toe: „De gemeente wil heus wel bouwen. Maar het moet ook financieel mogelijk zijn. De post culturele en sociale zaken mag er niet door besnoeid raken". De heer Van Os v. d. Abeelen zag in dit geval ook, dat een gemeentebestuur voor een keuze staat tus sen twee grootheden, die niet te vergelij ken zijn. Het is echter niet denkbaar, dat men in een bepaalde tijd uitsluitend hui zen bouwt en geen gebouwen voor een ge meenschappelijk doel. De organische opbouw van een gemeen te is niet te doorbreken. Wil men een stad aan de zee opbouwen, dan zullen de grote gebouwen, zoals een raadhuis, het kan torenpand, de sporthallen er moeten ko men. Ook de Sluisweg en de aan te leggen weg naar het strand werden nog even binnen- In zijn openingswoord bij de vergade ring van de afdeling IJmuiden van de P.v.d.A. heeft de heer J. van Os van den Abeelen kunnen meedelen, dat er p. geen discussieavond tussen KVP en 8 P.v.d.A. te Velsen wordt gehouden. Tot •p op heden heeft de P.v.d.A. nog steeds p geen antwoord op haar verzoek aan de KVP ontvangen, maar door tussenkomst van een redacteur van een Katholiek o dagblad, is bekend geworden, dat de KVP wel een brief heeft verzonden. Een brief, die nimmer bij de P.v.d.A. is binnen gekomen en waarin moet staan, dat nu wel bekend is welke argumenten er zijn en dat het bovendien een drukke tijd is, zodat prof. Romme zeker geen j antwoord zou kunnen geven. We kun nen met de plaatselijke KVP goed over weg, meende de voorzitter, we betreu ren het echter dat we niet tot deze discussieavond kunnen komen. Wan neer men gaat stellen, dat de argumen ten al bekend zijn, dan is geen politieke strijd meer nodig en in plaats van prof. Romme ziet de P.v.d.A. ook graag een andere spreker naar IJmuiden komen. COOC>3CCCCOOCCC<XXXX)COOCOCCOCODCCOXCCOCCOCOCCCCCCOCPOOCCC gehaald. De sluisweg is tijdelijk en ver dwijnt als de tunnel er is, heeft de over heid gezegd, aldus de heer Verbeek. Vel sen heeft er echter nu al op aangedrongen de weg te behouden, omdat hij met de ponten en de dan gereedgekomen tunnel noodzakelijk is voor een goede communi catie. De strandweg is op de kaarten gete kend, maar de gemeente heeft nog niet het eigendom over de daarvoor benodigde gronden weten te verkrijgen. De heer Ver beek meende dat aankoop binnenkort mo gelijk is. Strandhuisjes weg „Kan er dan geen boulevard bij de Zuid- pier komen", was een daarop volgende vraag. De heer Verbeek kon er onmiddel lijk op ingaan: „Ten Noorden en ten Wes ten van het Noordzeekanaal zijn bij het strand en in het duin forensenkampen ge projecteerd". Eén ding vond de heer Ver beek echter beslist noodzakelijk: de huis jes, die thans elk jaar op het IJmuidense strand staan, moeten weg. Zij dienen te staan op een vlakte in het duin, vlak bij het strand. Het strandleven krijgt hierdoor eindelijk meer vrijheid bij IJmuiden. Over een boulevard was hij niet enthou siast. Een gevolg ervan zou zijn, dat zich een tweede Zandvoort of Scheveningen zou ontwikkelen. Er is enige Jaren geleden door de gemeente gepoogd een commissie een en ander te laten onderzoeken. Ver moedelijk is deze commissie in het strand en duinzand zoekgeraakt. Er wordt niets meer van vernomen. Woningbouw Uiteraard is er een vraag over woning bouw geweest. Of door de IJmondontwik- keling nieuwe mogelijkheden ontstaan om het huizentekort in te halen. De heer Ver beek heeft kunnen aanvoeren, dat men in Velsen met de woningproductie is achter geraakt, omdat het niet mogelijk was te bouwen voor de bedragen, die van Rijks wege werden toegekend. Wellicht zou men met de IJmond-gedachte harder op tafel kunnen slaan om vergunning voor de bouw van meer huizen te verkrijgen. De heer De Boer meende, dat nimmer van welvaart kan worden gesproken, zo lang in een land gebrek aan woningen bestaat. Is er anderhalf millioen voor het leger nodig: die komen er. Gaat het om de woning bouw, dan is het niet mogelijk. De heer De Boer zag de enige oplossing in een gro tere subsidie van het rijk een en ander uiteraard ten aanzien van de woningwet- bouw. Voor de eerstkomende Velsense ge meenteraadsvergadering zijn reeds enkele voordrachten door B. en W. ingediend, alle op onderwijs gebied. Zo stellen B. en W. de raad voor te benoemen tot leraar in vaste dienst aan de gemeentelijke Mid delbare Handelsavondschool, gerekend met ingang van 1 September 1955 de heer J. G. Tol, voor Engelse taal en briefwis seling. Hij is sinds 1 September 1953 in tijdelijke dienst aan deze school werk zaam. Voorts wordt voorgesteld te benoemen tot lerares c.q. leraar, in tijdelijke dienst, aan de mevrouw dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Eliasschool (cursussen karakter vormend onderwijs) te IJmuiden voor de cursus 1955/1956: a. Zonnebloemcursus: mevr. A. J. M. Dukker-Rose; mevr. L. Elias-Papanek: mevr. E. Harsmen-Haykens; mej. I. T. J. de Jong; mej. C. Nap en mej. J. de Waal. b. Mater-Amabiliscursus: mevr. W. van Amelrooy-Dijkstra; S. P. A. van Gils: mej. W. F. M. Kuttschrütter; J. N. Mey- sing; mej. C. J. Nelissen; mej. M. C. T. Nuyens, mevr. A. C. Swart-Opbroek, P. J. W. v. d. Toorn; M. M. C. Trooster; F. J. v. d. Vrande; H. Walta en mevr. G. H. Wouwenaar-Eerelman. c. Klimopcursus: mevr. A. J. M. Duk ker-Rose; mevr. L. Elias-Papanek; mej. J. de Waal; L. Brink; mej. J. M. de Groot, A. H. Wedemeijer, J. de Vries en mej. Z. Kuiper. Splitsing van St. Liduinaschool Het bestuur van de R.K. Jongensschool te Velsen-Noord heeft, ingevolge de La- Over de stichting van een nieuw zieken huis hebben de leden ondermeer gezegd, dat het prot. chr. bevolkingsdeel in het dis trict Haarlem zeker recht heeft op een belangrijk aantal bedden. Men denkt aan de stichting van een combinatie-ziekenhuis van prot. chr. en algemene stroming. Een commissie is aan de slag om de samenwer king te bestuderen. De Minister heeft even wel geadviseerd de IJmond-ontwikkeling even af te wachten. Bejaardentehuis Ook het bejaardentehuis kwam ter spra ke. Er zijn 225 aanvragen voor ruim 120 plaatsen, kon de heer Verbeek meedelen. Wellicht zal het bejaardentehuis nog een keer In de gemeenteraad komen, om op nieuw op de helling te worden genomen. De aanwijzing van de huisjes en de ka mers geschiedt deels door de directrice, die de gegadigden rangschikt en deels door het bestuur van het huis, dat advies geeft hoe de ruimte wordt verdeeld. Voorals nog zagen de forumleden geen behoefte aan een tweede algemeen tehuis voor be jaarden. Wel aan huisjes en een tehuis voor zieke ouden van dagen. Overigens meende men, dat het pro bleem over twintig tot dertig jaar in Velsen groter zal zijn. Het percentage bejaarden zal toenemen en nieuwe tehuizen zouden dan nodig kunnen zijn. IJmond Waarom niet één gemeente gemaakt van Velsen, Beverwijk en Heemskerk, was een van de laatste vragen. Het heet nu al: stok achter de deur om samen te werken. De heer Van Os v. d. Abeelen meende, dat tegenover de groei naar grote gemeen schappen in de wereld ook de drang be staat om vast te houden aan dingen, die de mensen van waarde achten. De grootte van een stad moet overzichtelijk zijn Velsen bijvoorbeeld. Een stad als de hele IJmond- bevolking zou echter heel wat verliezen. Het zou niet een hanteerbaar geheel zijn. Een gemeente IJmond zou slechts uit nood, om bestuurstechnische redenen geboren kunnen worden. Het zou een gevolg zijn van het feit, dat de gemeenten elkaar niet zouden kunnen vinden. In geen geval zou dit in het voordeel van de bevolking zijn. De heer De Boer meende, dat men de in stelling van een gemeente IJmond altijd dient af te wijzen. Het is een onmogelijk heid, meende hij. Het zou een stad worden met zes delen en het is nu al moeilijk om Santpoort en Velsen-Noord bij Velsen te houden. De gemeente is tenslotte bedoeld te zijn een gemeenschap en die zou in een IJmond-gemeente zoek zijn. De volgende schepen kwamen Donderdag binnen: Suomen Nyto van Kotka. Pieter S van Swansea. Britsum van Savanna. IJssel van Rotterdam. Eemstroom van Dagenhamn. Ansgaritor van Lulea. Kare van Rotterdam. Waldeck van Antwerpen. Alcetas van Napels. Apsara van Le Havre. Malmanger v. Aruba. Farmsum van Immingham. Ruhr van Oxelo- sund. Marathon van Londen. Westerdok van Londen. Rijnstroom van Londen. Glory van Plymouth. Bullfinch van Londen. Marinero van Hamburg. Arcturis van Rotterdam. Zaanstroom van Hull, Arctic van Londen. Hos van Gothenburg. Ulmbruder VIII van Urdinge, Larix van Kranfsors. Barok van Rotterdam. Vertrokken zijn: Cap. St. Vincent naar Cherbourg. Berkelstroom naar Londen. IJstroom naar Portsmouth. Iris naar Dor drecht. Grivone naar Antwerpen. Harold Ottens naar Tornea. Oranjestad naar Dover. Duiveland naar Zeebrugge. Gooiland naar Bremen. Oranje naar Southampton. Spaarne- Stroom naar Fowey. Anna Sylvia naar Lon den. Halmstadt naar IJstad. Linge naar Swansea. Thistleduh naar Hamburg. Ben- nekom naar Curasao. Tyzo, Nero, Orion en Pieter S naar Rotterdam. 29901 33256 19S4 I/P55 jv.PELT-CBS JAN. t.m. JULI 13159 U293 1297» 10749 GEM.BOVEN 100.000 I INWONERS 1954 5306 4848 f 1 MAAND JULI 1968 "36,„s =070 GEMEENTEN I GEMEENTEN 20 *100.000 I MINDER DAN INWONERS JO.OOOINW. GEM.BOVEN lOO.OOO INWONERS GEMEENTEN MINDER DAN 2Q.OOOINW VRIJDAG 28 OCTOBER ,Mid- Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: dernachtzóne". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Heidi en Peter". W. B. Theater, 20 uur: „Gevaren ener wereldstad". 't Centrum, 20 uur: Ledenvergadering Be- verwijkse Harmonie Kapel. Bellevue, 20 uur: Vergadering vakgroep Werkmeesters. san 1 400 ^AVERKEERS- I X W4r>nr.FUJH FA. TM 350 JOO 250 200 150 too f rrnvrnm iM 1946 IOO I I zi j 1955 r J V 4 a «n lOüiCWTI GEM BOVEN IOO ÓOO •INWONERS De toneelgroep „Studio" blijkt met de keuze van Edwin Bronners toneelspel „De Indringster" een bijzonder gelukkige greep te hebben gedaan, want dit stuk houdt nu bijna reeds een jaar lang répertoire. Het aantal opvoeringen heeft de honderd al overschreden. „Studio" richt zich voor namelijk tót die provincieplaatsen, welke gewoonlijk door de „grote" beroepsgezel schappen niet worden aangedaan. Het en semble heeft dus stellig een mooie en dank bare taak te vervullen, namelijk dit ge deelte van het publiek in contact met het toneel te brengen, dat anders op de bio scoop of op amateurs is aangewezen. Voor dergelijke toeschouwers zou de plotselinge overgang op Shakespeare, Fry of Garcia Lorca wellicht te abrupt zijn, zodat de keuze van een spel met een gemakkelijk te volgen handeling zonder enige problema tiek als „De Indringster" geheel verant woord is en men zelfs vrede kan hebben met de enigszins melodramatische inslag. De inhoud betreft een weduwnaar, die zonder voorkennis van zijn lichtelijk ge- exalteerde zestienjarige dochter het besluit neemt te hertrouwen. Het meisje is sterk aan haar vader gehecht en beschouwt de stiefmoeder dan ook onmiddellijk als een 99 ger-onderwijswet 1920 de medewerking van de gemeente verzocht voor de aan schaffing van schoolmeubilair voor een achtste leslokaal. De aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. de raad voorstellen de gevraagde medewerking te verlenen. Het bestuur van de R.K. meisjesschool „St. Liduinaschool" te Santpoort heeft, eveneens ingevolge de lager-onderwijswet 1920, de medewerking verzocht voor de in richting van deze school. Dit verzoek werd in de raad van 27 September in handen van B. en W. öm advies gesteld. Ter toelichting wordt de raad medegedeeld, dat dat inrichting nood zakelijk is geworden door de splitsing van de school in een school voor jongens en een school voor meisjes. Ook deze aanvrage voldoet aan de wet telijke eisen. In de raadsvergadering van 27 Septem ber 1955 werd voorts in handen van B. en W. om advies gesteld een verzoek van de vereniging voor lager- en meer uitge breid lager schoolonderwijs op Gerefor meerde grondslag te IJmuiden, om mede werking, ingevolge artikel 72 van de lager- onderwijswet 1920, voor het aanbrengen van een linoleum-vloerbedekking in de leslokalen aan de onder haar bestuur staande Marnix. van St. Aldegondeschool en Groen van Prinstererschool. Uit een onderzoek is gebleken, dat in het belang van de hygiëne de gevraagde linoleum-vloerbedekking inderdaad nood zakelijk is. Op boeiende wijze gaf gisteravond me vrouw Br. v. d. Muyzenberg-Willemse, lerares aan de „Werkschuit" te Amsterdam een uiteenzetting over „de kleuter die zelf standig wil worden". Met zeer veel interesse hebben de ouders van de kinderen van het „Meeuwennest" aan de Casembrootstraat hiernaar geluis terd en elk zag waarschijnlijk in deze ver handeling een beeld van zijn eigen kind terug. De lectrice ontwikkelde haar verhaal van het moment af waarop het kind als vol komen afhankelijk wezentje in de wieg ligt, binnen enige maanden reeds tekenen van oriënterings-wil begint te tonen en zich dan voor een levensgrote taak ziet gesteld, zich in korte tijd om te vormen tot een lid van de grote-mensenmaat- schappij. De ouders hebben een tweeledige rol in dit ontwikkelingsproces, namelijk enerzijds de helpende hand te bieden en anderzijds zich bijtijds terug te trekken, als het kind meent, reeds een bepaalde graad van zelf standigheid te hebben verkregen. Met pak kende voorbeelden wist mevrouw Van de Muyzenberg dit duidelijk te maken en zij raadde de ouders aan, hun kinderen voor al „tijd te gunnen", omdat elke nieuwig heid door het kind zelf moet worden ont dekt, temeer nog, omdat een kind deze wereld van groten steeds van de vloer af beziet. Pas in de kleuterschool vindt de kleuter voorwerpen, attributen en een ge bouw op hemzelf gericht, zodat dan weer een andere waarde kan worden ontdekt. Waaróm moesten de kleuters zo snel mo gelijk zelfstandig worden, vroeg mevrouw v. d. Muyzenberg zich af; welnu: ten eer ste omdat de kleuters die drang in zich hebben en ten tweede omdat de tegen woordige wereld dermate is volgestapeld met zaken, die bij het ontbreken van een soort zelfstandigheid, het kind tot een ver schoppeling zouden maken. Niet alleen in huis en op school dient derhalve de kleuter deze zelfstandigheid te worden bijgebracht, maar vooral in het verkeer en de ouders moeten hierbij zelf het goede voorbeeld geven. Iedere vol wassene, die leiding wil geven aan kinde ren, aldus spreekster, moet zich er van be wust zijn zeer critisch op eigen hande lingen te zijn. Dit brengt weliswaar conse quenties met zich mee, doch door het vol brengen daarvan wordt het normbesef van de kinderen aangekweekt. Lawaai het huis uit Als richtlijnen voor een evenwichtige ontwikkeling van de zelfstandigheid der kinderen gaf mevrouw v. d. Muyzenberg de raad om lawaai uit huis te weren en om de bereidheid tot luisteren naar de kleuters op te brengen, zodat zij hun eigen gedachten leren formuleren. Indien de ouders het kind op zichzelf zouden laten gaan, zouden zij spoedig ontdekken, dat in vele gevallen een kleuter wordt onder schat en dat dit juist het gevaar met zich mee bracht dat het kind op afhankelijke wijze aan hetzij moeder óf vader wordt gebonden. De moderne scholen nemen op dit ge bied een eigen standpunt in, aldus me vrouw v. d. Muyzenberg, en zij zijn er op gericht om het kind kansen te geven zich zelfstandig te ontwikkelen. Lesjes in mo raal en dergelijke kunnen volkomen ach terwege blijven, doch het kind moet een voorbeeld hebben waarnaar het zich kan richten en dit kunnen de ouders en de school samen in volkomen harmonie op vangen. In de praktijk Een practisc'ne uitwerking van deze ont- wikkelings- en zelfstandigheidsgedachte werd gisteravond duidelijk waargenomen bij het bezoeken van de klasselokalen, waarvan.een der lokalen een fleurige aan blik bood door de versiering met gevonden eikenbladeren en verdere natuurproducten die in de herfsttijd voorkomen. Dit alles zeer smaakvol, doch uiterst eenvoudig op gesteld en uitgestald op tafeltjes, waaraan de kleintjes overdag hun expressie-werk maken, dat ook in het feestelijk geheel was opgenomen. Werkelijk artistieke vondsten van de kleuters zelf waren hier bij te bewonderen en zelfs zo, dat de ouders verwonderd waren over deze reacties van hun eigen kinderen. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter van de oudercommissie, de heer J. Rotmans, aan de grote onkosten, die het a.s. St. Nicolaas- en Kerst-feest met zich mee brachten en hij stelde voor om ter mijn-sparen op te heffen en dit tegelijk met het schoolgeld te voldoen. Tevens werd met hand-opsteken besloten een kien-avond te organiseren, die, evenals de gisteren gehouden verloting, de bewuste „feest-pot" moet spekken. Tientallen vragen, die mevrouw v. d. Muyzenberg tijdens de discussie kreeg te beantwoorden, bewezen, dat men met het behandelde onderwerp „midden in de roos had geschoten". Voor leden en donateurs van de R.K. S.V. D.E.M. heeft het Alkmaarse cabaretgezel schap „De Lachspiegel" Donderdagavond een programma opgevoerd onder de titel „Kijk in de spiegel enlach". Annie Huisman, zang; Rita Bouma voor dracht en Piet Overdijk aan de piano, zorg den er voor dat de aanwezigen zich geen ogenblik hebben verveeld. Voor de afwis seling zorgden De Bella's, twee charmante dames met hun accordeons en Jaap Smit met schetsen en conférence. De voorzitter van D.E.M., de heer Th. de Ridder, herinnerde in zijn openingswoord aan de tijd van de D.E.M.-revue's, die de laatste jaren helaas niet meer opgevoerd konden worden. Hij hoopte echter dat dit nog weer eens terug zal komen. Hij dankte de donateurs voor hun steun aan de ver eniging en sprak de wens uit dat hun aan tal zal groeien. Hij wenste de leden op sportief gebied nog vele successen toe,want zo zei de heer De Ridder, „al zijn deze successen in onze vereniging niet de éérste vereiste, zij vormen wél een grote stimu lans bij de sportliefhebbers om donateur of non-actief lid te worden." De dames van het optredende gezelschap werden na afloop van de avond vereerd met een bloemenhulde. indringster, die zij op alle manieren het leven tracht te vergallen. Zij maakt hier bij een geraffineerd en dankbaar gebruik van de angst, die de vrouw voor katten koestert, waardoor deze de waan gaat ver warren met de werkelijkheid. Dit sinistere spelletje wordt met een volledig succes be kroond. De stiefmoeder is tegen een derge lijk wrede berekening niet opgewassen, zo dat zij de grens van de waanzin gevaarlijk dicht benadert en de dochter in deze strijd dus een kwalijke zege behaalt. Dit stuk werd door „Studio" twee keer kort na elkaar in Beverwijk opgevoerd, na melijk Dinsdagavond in het KSA-gebouw voor de leden van de KAB en Donderdag avond in het Kennemer Theater als eerste voorstelling in dit seizoen van de Stichting Arbeiderstoneelfonds. Beide opvoeringen waren geheel uitverkocht en behaalden telkens een groot succes. Deze bijval was ongetwijfeld in de eerste plaats bestemd voor de jeugdige actrice Ingeborg Uytden- bogaard, als de egoïstische Alison, wier optreden niet minder dan een openbaring is geweest. Alleen de toekomst kan uit maken of het hier een rol betreft die haar toevallig voortreffelijk ligt, of dat wij hier met een waarachtig groot talent werden In hotel „Parkzicht" te Beverwijk is Donderdagavond een verkoop gehouden, bij opbod, van allerlei gereedschap, bruikbaar in het bouwbedrijf en ook voor hen die graag wat knutselen. Het gezellige zaaltje was goed bezet door mensen uit het bouwbedrijf, die er alles op zetten om het gereedschap zo goedkoop mogelijk in handen te krijgen. En er zijn koopjes gegaan! Voor mensen die geen geld te missen hebben en het gereedschap toch best kunnen gebruiken, om te watertanden. Maar de verkoper was wel zo verstandig om het nieuwe materiaal niet om niet weg te laten gaan. Het drinken van ongekookte melk en het gebruiken van rauwe room kan in ernstige mate'de volksgezondheid bedreigen. Dit bracht Donderdagavond de heer D. Rempt, directeur van de Gezondheidsdienst in Noordholland, op de vergadering van de afdeling Velsen en omstreken van de Hol landse Maatschappij van Landbouw naar voren. Op deze goed bezochte vergadering sprak geconfronteerd. Mair een verrassing be- de heer Rempt voorts ook over de gevrees- de ziekte bij het vee: abortus lang. Deze besmettelijke ziekte die niet nieuw meer is, reeds in 1887 deed de ziekte zich al voor, kan en moet men radicaal de kop indruk ken. De koeien moeten met een serum in gespoten worden, waarna de reageerders geslacht dienen te worden. Houd men deze koeien toch aan, dan krijgt men een kleine melkopbrengst, de koeien brengen dode kalveren ter wereld en zijn voor de verdere voortplanting onbruikbaar. tekende zij in ieder geyal. Bij deze creatie moest Betty van Brus sel als de stiefmoeder welhaast naar het tweede plan worden verdrongen, waaraan trouwens een zekere krampachtigheid in haar optreden niet geheel vreemd is ge weest. Janny van Oogen speelde een rustige en begrijpende wijze grootmoeder. Bab Wijsman had misschien iets minder terug houdend de vader kunnen typeren, het geen juist opviel doordat Han Surink het vriendje van Alison met zulk een plezierige vlotheid karakteriseerde. Tenslotte wijs ik nog gaarne op de uit stekende verzorging van deze opvoering. JAN VAN DAM Schakers van „Pat-Mat" achter de borden In de voortgezette onderlinge competitie van de Kennemer Schaakclub „Pat-Mat" werden deze week de volgende resultaten behaald. Afdeling I: G. PaardekoperB. Wulms 1-0. Afdeling II: ir. E. F. PeltzerJ. A. Roo- denburg Va-'/z. K. ComisA. Slings afgebr., P. A. JanssenS. S. Oppenheimer afgebr., B. de HeerJ. Sonneveld 'A-JA. Afdeling III: P. WagenaarT. Jippes Z2-Vt, ir. J. M. VrijhoffK. Meyer 0-1, A. C. van Lamoenir. E. de Vries 0-1. Afdeling IV: G. J. v. d. BergA. J. Ban nenberg 0-1, W. P. v. d. LelyW. Buist 0-1, E. ToppoliA. W. Lubert afgebr., J. v. d. WijngaardA. Steeman 1-0, ir. A. W. Fel- terir. J. J. Schroder 1-0. Pat-Mat I versloeg Zaandam 2 Het eerste tiental van de Kennemer Schaakclub „Pat-Mat" speelde de eerste bondswedstrijd tegen Zaandam 2. Bij af breken was eeh stand van 4!/2-3V2 in het voordeel van Pat-Mat bereikt. De uitslag was: P. van Hoorn (Z.)M. P. Suiker (P.) rem. J. J. LeeuwerikJ. A. Zoontjes rem. J. de VriesP. Zwart rem. A. C. Siebeling J. E. Strengers rem. J. Dekkerir. D. S. Huygen afgebr. A. H. v. d. BergA. de Vries rem. G. A. GansP. Hart 1-0. A. van 't KaarA. P. de Bruin 1-0, C. A. Geyten- beekL. Mostertman 0-1, A. P. ten Wolde Th. Spijker rem. Andere presidente bij RK Vrouwengilde Het Katholiek Vrouwengilde te Heems kerk heeft in zaal Kloes haar jaarverga dering gehouden onder leiding van de waarnemend presidente mevrouw Henne- man-Boots. Deze herdacht in haar ope ningswoord het overlijden van mevrouw Ypelaan. Het gaat de afdeling niet slecht en het ledental bedraagt thans 434, dit bleek uit het jaarverslag van de secreta resse mejuffrouw M. de Wit. De_ penning- meesteresse mevrouw Verduin-Mulder had evenmin reden tot klagen gezien haar kassaldo van ruim tweehonderd gulden. De presidente mevrouw De Boer-Boots en mevrouw De Wit-Hoogland hadden als bestuurslid bedankt, zodat twee nieuwe leden in dit college gekozen zouden moe ten worden. Er was echter maar één can didate, mevrouw Adrichem-Molenaar, die dan ook als bestuurslid werd benoemd. Mevrouw Henneman verklaarde zich be reid om voorlopig als presidente te fun geren. IJselmeervisserij. Donderdag werd door 30 vaartuigen op Urk aangevoerd: 3707 pond snoekbaars, prijs f 0,58f 0,60: 397 pond rode baars, prijs f 0,47f0,50: 3337 pond voorn, prijs f0,07f0,08, alles per pond. De stichting Openbare School afdeling Beverwijk hield gisteravond in het Luxor Theater een feestelijke bijeenkomst, waar bij de leerlingen van de diverse openbare scholen als acteurs optraden. De voorzitter, de heer C. Diederik, heet te ouders en leerlingen hartelijk welkom en het speet hem te moeten mededelen, dat de landelijke voorzitter, wethouder De Roos uit Amsterdam, verhinderd was, daar hij burgemeester d'Ailly moest vervangen. In zijn plaats zou nu de vice-voorzitter de heer van Gaasbeek het woord voeren. In Mei 1956 zal het 90 jaar geleden zijn, dat de stichting Openbare School werd op gericht, aldus begon spreker zijn rede. Dit feest zal met veel luister worden gevierd. Er zijn momenteel in ons land 800 afdelin gen met een totaal van 150.000 leden. Men hoopt een bedrag van f 250.000 te kunnen inzamelen om het bestuur in staat te stel len een vacantieverblijf in het leven te roe pen en ten dien einde spooi'de hij dè Be- verwijkse leden aan hun best te doen, op dat ook hun afdeling hiertoe een steentje zou bijdragen. Hierna gaf hij een historisch overzicht over het ontstaan van de stich ting. Het grote verschil tussen de Openbare School en de Bijzondere school was zijns inziens, dat bij de eerste de ouders veel meer zeggenschap hebben in het bestuur van de school, ook al door hun lidmaat schap, terwijl dit bij de confessionele scho len in de meeste gevallen niet zo is, hoewel men de laatste tijd het voorbeeld van de Openbare School volgt. De Openbare School groeit en het leerlingenaantal is in zeven a acht jaren tijds met 97.000 geste gen. De taak van de school zag spreker als volgt: niet louter bijbrengen van kennis, maar de kinderen helpen opvoeden tot goe de, oprechte mensen met een scherp onder scheidingsvermogen voor goed en kwaad, met eerbied vervuld voor alles wat zijn ouders, maar ook voor al datgene, dat an deren heilig is. Zij mag geen partijschool zijn. Zij is het symbool der nationale een heid, aldus besloot de heer Van Gaasbeek zijn rede. Hierna werd door de leerlingen van de Vondelschool, onder leiding van Hopman v. d. Berg enkele aardige staaltjes gymna stiek ten beste gegeven, waarna Jettie Heemskerk een sierlijke dans uitvoerde. Marijke Nooi declameerde het gedicht van de poppetjes van Saksisch porcelein en de ze declamatie werd door twee andere leer lingen van de Julianaschool plastisch ge- illustreerd. Dit nummer oogstte een dave rend applaus waarin vooral de declama- trice het grootste aandeel had door dit lan ge gedicht feilloos op te zeggen. Het 6697 br.t. metende m.s. „Saparoea" van de Stoomvaartmaatschappij Nederland komt dezer dagen in Amsterdam terug van de laatste reis in het lijnbedrijf van deze rederij. Na verbouwingen zal het schip onder de naam „Amstelvliet" voor d, re derij „Amsterdam" in de vrachtvaart dienst gaan doen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15