Beslissende taak van Gedeputeerden liever binnenskamers houden Kinderboekenweek AUTO- en MOTORRIJLES Vertrouwen moet prevaleren r Ab de Jong Agenda voor Velsen Autorijschool Succes Beverwijk en de IJmond-raad Motie over voorzitter niet overgenomen Boekhandel IVederlandsche Handel Maatschappij, HIT. Schade op de weg: honderd millioen PCWG hield wapen schouw in Velsen 8 Verwijt jegens mr. Kwint vertroebelde zakelijke sfeer DANK ZIJ DE BANK H Donderdag beginnen de schorseneren-veilingen Stormvogels Zondag naar „Fortuna" Burgerlijke Stand Velsen Ouderavond Ligthartschool met verkeers-inslag Strijd tegenover lauwheid TAXI NODBG? - BEL 5000 „Waterloo" ontvangt THB ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 BEVERWIJKS RAAD heeft gisteravond als derde en laatste der betrokken raden ruimschoots aandacht besteed aan de IJmond-materie. Dat de motie, die uit Velsen stamde en op basis van een „collectieve schuld" de benoeming van de voorzitter door de kroon aanried, om bij gebleken samen werking de mogelijkheid tot een voorzittersbenoeming uit de IJ mond-zeive te overwegen, niet werd overgenomen, vond zijn oorzaak in het feit, dat men deze kansen in het wets voorstel voldoende aanwezig achtte (tenslotte wilde Bever wijk van meet af aan een benoeming door de Kroon). Dat er voorts een persoonlijke critiek op burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen te beluisteren viel, die dan wel voor rekening van het P. v. d. A.-raadslid de heer Boer bleef en waarvan diverse overige raden zich distancieerden, haalde het débat bijna weer in de sfeer der voorafgaande ruzies, maar overigens is er opbouwend gewerkt aan de IJmond- idee, met het resultaat, dat het goedkeurende prae-advies Het tweede voorstel van de heer Koger om de IJmond-raad inplaats van G.S. een taak te geven, indien de gemeenten zulk een bepaalde gemeenschappelijke taak niet aankunnen, kreeg hij er wel door: tegen het advies van de meerderheid in het college in werd het met 16 tegen 3 stemmen geaccepteerd. De „reuzenzwaai" in het bestuursrecht der gemeenten een novum voor Neder land ontmoette een eensgezinde KVP-fractie: de heer De We ij er vertolkte haar mening met een oratie, die de zaken scherp stelde: de minister zou bij het niet totstandkomen van een IJmond-raad de samenvoeging der drie gemeenten wel eens kunnen overwegen. In dit stadium was hij bereid van het voorontwerp van wet het beste te maken. Ook de socialistische fractie verklaarde zich bij monde van de heer Coelingh voor het wetsontwerp en het bijbehorend prae-advies, daarbij eveneens strak vasthoudend aan de voorzittersbenoeming door de Kroon. met de V.V.D. en de C.P.N. werd geaccepteerd. De raad ging niet klakkeloos mee met dit prae-advies: zo wilde de Katholieke fractie de beroepsmogelijkheden der gemeenteraden sterker zien neergelegd in het wetsontwerp en de heer Koger (A.R.) zag te weinig waarborgen in het ontwerp tegen de uitholling der gemeentelijke zelfstan digheid (waar de hele raad nogal bang voor was en de C.P.N. met de V.V.D. hun afwijking voor het grootste deel op grondden) zodat hij de in het wetsontwerp ge noemde „evenwichtige ontwikkeling" der streek veel sterker aan banden wilde leggen. In de praktijk zou volgens hem deze harmonische ontwikkeling het werkplan en daaruit voortvloeiend de streekplannen tot motief moeten hebben. Hier was het college principieel tegen, omdat er dan buiten het streekplan niets meer zou kunnen gebeuren, maar de raad voelde er deels veel voor: met 10 van de 19 stemmen tegen werd het amendement op het nippertje verworpen. De heer De Weijer vatte aan het ein de der besprekingen de algemene stemming samen, dat op verschillende aangevochten détails het vertrouwen moet prevaleren: waar drie gemeenten het eens waren, moeten de raden niet aan de redactie van het prae-advies gaan tornen. De voorzitter merkte er bij op, dat het departement in laatste instantie de fijne kantjes aan het wetsontwerp zal slijpen. De aantasting van de gemeentelijke auto nomie zag de heer De Weijer dus in het voor-ontwerp dreigen, maar hij wilde hier min of meer voor zijn door te amenderen, dat de IJmond-raad alleen over regionale problemen zeggenschap zal hebben en niet over zaken, een der drie gemeenten apart betreffende. Zoals ook in Velsen is voor gesteld, zou de Katholieke fractievoorzitter het gespreksteam, dat de samenwerking in de IJmond gaat voorbereiden, aangevuld ADVERTENTIE In de van 27 October3 November vindt U een uitgebreide sortering JEUGDBOEKEN bij Kennemerlaan 59 - IJmuiden Telefoon 5326 ZATERDAG 29 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Meisjes zon der moraal". Rex, 20 uur (Officieuze opgave): „Heb zucht". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, geopend van 9.3012 en 14 16.30 uur. „Feiison", 1417 uur, zaal Heidestraat expositie van werken van Matthfeu Wiegman. „Advendo", 20 uur: Ned. Herv. Jeugd- gebouw, toneeluitvoering. IJKV „Hercules", 20 uur, „Flora", eer ste lustrumviering. Speeltuinver. „In Veilige Haven", Pa tronaatsgebouw, kinderfeestmiddag t.g.v. 25 jarig bestaan. VELSEN-NOORD Buurtver. „Watervliet", 20 uur, Kenne- mer Theater Beverwijk, toneelavond t.g.v. tienjarig bestaan. ZONDAG 30 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „Sjors van de rebellen club", 19 en 21.15 uur „Meisjes zonder moraal". Rex, (Officieuze opgave), 15 uur: „Ab bott en Costello op de universiteit", 20 uur: „Hebzucht". „Feiison", als Zaterdag. MAANDAG 31 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Meisjes zonder mo raal". Rex (Officieuze opgave), 20 uur: „Heb zucht". Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 u. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester; 15.17 uur; spreekuur wethou der van onderwijs, H. de Boer. willen zien met enige raadsleden niet als motie van wantrouwen jegens het college, maar bij wijze van „décorverandering". De heer Coelingh (Arbeid) achtte het practisch onmogelijk de complexe proble men in de IJmond gezamenlijk en zonder wettelijke regeling te regelen en hü zag als een der oorzaken van de meningsverschil len de geheimzinnigheid die rond de voor besprekingen heeft gehangen. Had de fractie aanvankelijk afwijzend tegenover het voor-ontwerp gestaan, met het oog op de aantasting der zelfbeschik king van de gemeente,nu het plan IJmond- Noord eenmaal in concept aanwezig is, en de problemen er dus liggen, lijkt deze wet telijke regeling de enige oplossing. Temeer, omdat er voor Beverwijk zulke enorme belangen op het spel staan. De omschrijvin gen in het wetsontwerp van de competentie van de IJmond-raad leek hem ruim genoeg, zodat er geen vrees hoeft te bestaan voor te grote inmenging van de IJmond-raad in typisch gemeentelijke zaken. Hij pleitte voorts voor een ruime Rijksbijdrage in de toekomstige IJmond-ontwikkeling. Fracties vertegenwoordigd in samenspraak Over de voorzitter was hij het met de vorige spreker eens: een benoeming door de kroon van een objectieve persoonlijk heid buiten de burgemeesters der drie be trokken gemeenten om, ook al, omdat het werk van deze praeses wel eens zo om vangrijk zou kunnen blijken te zijn, dat een burgemeester het er niet eens bij zou kunnen doen. Aantrekkelijk leek hem het overleg tussen de gemeenten in de „interim periode" toe te vertrouwen aan de colleges, aangevuld met de fractie-voorzitters. Als V.V.D.-vertegenwoordigster behan delde mevrouw Allan het ingrijpende prae-advies en zij verweet het college, dat er in Beverwijk nog steeds geen openhar tigheid is betracht ten opzichte van de voorafgaande onderhandelingen, zoals in Velsen wel geschied is. Zij vond ook, dat de drie gemeenten door dit wetsontwerp tot tweede-rangs gemeenten worden verlaagd overigens hadden diverse notulen over verschillende samensprekingen haar wel erg teleurgesteld: er zijn immers zoveel chauvinistische stekeligheden gespuid. De ideale oplossing leek haar een voorlopig overkoepelend orgaan, dat het wetsontwerp wellicht overbodig zal maken. Zij was dus tegen het prae-advies, maar amendeerde het wetsontwerp in zoverre, dat als het on verhoopt tot wet mocht worden verheven, het toch nog zoveel mogelijk „heel" zou laten. Uit de Prot. Chr. hoek sprak de heer Koger (A.R.), die evenmin veel geest drift kon opbrengen voor deze verdere uit holling van de gemeentelijke autonomie. Tegen de gedachte, die aan de IJmond-raad ten grondslag ligt („na het falen van het overleg een middel tot samenspraak vin den") had hij op zichzelf geen bezwaar; de voorgeschiedenis noopte hem overigens enige woorden te laten horen over de be schuldigingen, die zo vaak tegen Beverwijk zijn geuit toen het overleg vastliep: waar om doet Beverwijk niet duidelijk uit de doeken hoe de zaken zijn gelopen? En bo vendien was hij nieuwsgierig naar de ach tergrond van het feit, dat in het Velsense prae-advies kon worden geconstateerd, dat het gewijzigde voor-ontwerp zich sterk aanpaste met de in Velsen en Heemskerk levende desiderata en opvattingen. Objectiviteit waarborgen Hij sloot zich aan bij de gezamenlijke critiek der drie gemeentebesturen op het wetsontwerp, maar behield zich nog enkele verdere opmerkingen voor, zoals bijvoor beeld de amendering van Velsen, die de zaken, meer dan één gemeente betreffende, op kosten van het rijk wilde doen uitvoe ren. Hoe moet dat dan bijvoorbeeld met een gemeenschappelijk slachthuis? Ook hij was voor een „neutrale" voorzitter, echter niet voor de motie die uit Velsens raad kwam: de eventuele benoeming van een figuur uit een der drie gemeentebesturen nadat het overleg onder praesidium van een door de Kroon benoemde voorzitter blijkt te slagen, leek hem nogal gevaarlijk: stel, dat het een wethouder wordt, dan is de objectiviteit nog niet voldoende gewaarborgd. De bevoegdheden, die bij G.S. berusten, zou ook hij liever in handen van de ge meente zelf zien. Hij was het voorts met Velsen eens, dat het recht van beroep tegen beslissingen van G. S. door de afzonderlijke gemeenten duidelijk te regelen ware. De taak van de IJmond-raad (de vaststelling van een werkplan met inachtneming van de streek plannen) achtte hü vrij vaag omschreven: de raad zou zich al te gemakkelijk op an der gebied kunnen bewegen, zodat hij in strijd zou kunnen komen met de verschil lende geaardheid der drie gemeenten: het werkplan zou niet meer mogen zün dan een détaillering van het streekplan, zoals de Commissaris der Koningin ook al min of meer heeft gesuggereerd. Met inachtneming van zijn opmerkingen kon hij met het prae-advies wel goeddeels meegaan. Tenslotte wilde hij eveneens de fracties in het straks komende inter-ge- meentelijk overleg betrekken. Communistische IJ mond-eenheid Uit de communistische fractie kwam een geluid, dat een getrouwe copie bleek te zijn van het reeds in Velsen gehoorde: de heer M u s k e e zag de vrees van zijn fractie aangaande de afkalvende autono mie steeds meer werkelijkheid worden: de bedoelingen van de overheid gaan verder, meende hij. Weer kwam de persconferen tie van dr. Prinsen ter sprake. De toen voorgestelde nieuwe partij „IJmondbelan- gen" en de deskundigen, die uit het be drijfsleven zouden kunnen worden aange trokken vormden voor hem het bewijs, dat de grote ondernemers een eerste viool is toebedacht. Voor hem stond het vast, dat dit foefje van minister B e e 1 straks ook elders wordt toegepast, om de volksin vloed in te dammen. Dus waren de communisten tegen het voorontwerp van wet. De wet gemeenschappelijke regelingen laat overigens genoeg ruimte voor een op lossing zonder wet en de heer M u s k e e maakte er een motie van, waarin de raad van Beverwijk de minister zou moeten meedelen, dat het voorontwerp niet aan vaardbaar is. Genoeg openbaarheid De raadsvoorzitter, burgemees ter mr. H. J. J. S c h o 1 t e n s betreurde het, dat de voorstellen en moties niet eer der waren ingediend en vermenigvuldigd, opdat het college ze had kunnen bestude ren. De communistische motie sneuvelde met alleen de stemmen der CPN-vertegen- woordigers en die van de WD-represen- tante voor. „Schuld" en aanzien In zijn antwoord op de verschillende sprekers ging burgemeester Scholtens terwijl de Velsense motie werd rondge deeld allereerst in op de suggesties, die gewekt zijn over de „schuld" die in Be verwijk zou liggen over het verschil van mening. Het verschil van mening lag naar zijn smaak overigens bij het al dan niet aanvaarden van het interim-rapport als basis. Beverwijk heeft daarbij te goeder trouw het standpunt ingenomen, dat de inzichten moesten worden gevormd in het belang der drie gemeenten en niet voor één gemeente alleen. Hij achtte het overi gens te betreuren, dat al deze dingen door werkten „bij niet critische lezers". Het was overigens moeilijk deze materie te benade ren uit de „wet op de gemeenschappelijke regelingen" en dat feit werd een oorzaak van de moeizame gesprekken. De raad zou overigens regelmatig op de hoogte zijn gehouden van de stand van zaken, behalve over de aangelegenheden, die Beverwijk ook uit de vertrouwelijke sfeer bekend waren. Er kwam weinig positiefs uit deze ver dediging, al verweet de vooorzitter mevrouw Allan een inconsequentie, dat zij weliswaar tegen was, maar het wetsont werp niettemin wenste te amenderen. De heer Koger kreeg te horen, dat er moeilijk gepolemiseerd kon worden over alle slakken, waarop van andere zijde zout werd gelegd. Anders zou niet alleen de „sfeer" worden gedempt" maar bovendien zou men dan later misschien spijt kunnen hebben van de toon, waarop zulk een ge sprek werd gevoerd. Drie gelijkwaardigen In het algemeen merkte de voorzitter terloops op, dat, als de maximale IJmond- ontwikkeling zich heeft voltrokken, er drie gemeenten van 6070.000 zielen zullen zijn, waarbij hij de grenscorrecties ten na dele van Heemskerk als onderdeel der noodzakelijke „organische ontwikkeling" kenschetste. Hü wilde er mee aanduiden, dat de drie gemeenten even groot zün ge worden. In tweede instantie kwam de heer dr. W e ij e r (KVP) terug: de fractie hield vast aan het standpunt, de „evenwichtige" ontwikkeling van de IJmond wat scherper omschreven te willen zien in het vooront werp van wet. Hij voelde er niets voor, de amendementen van de VVD, die zich met de CPN tegen het wetsvoorstel keerde, ver der te behandelen en diverse opmerkingen uit de gemeente Velsen noemde hij moei lijk bewijsbaar. Ook de heer Coelingh (Arbeid) kwam in het kort terug: Velsen noch Heemskerk hebben de behoefte geuit be paalde détails uit de „evenwichtige ont wikkeling" nader te omschrijven. Hij was eveneens hoogstverbaasd over het stand punt, dat de VVD had ingenomen. Leg begrenzingen Niet tevreden was de heer Koger over het argument, dat B. en W. zo „fatsoenlijk" waren de voorgeschiedenis uit het prae- advies weg te laten, terwijl Velsen Bever wijk tot zwart schaap verklaarde „G.S. weten er wel van", interrumpeerde de voorzitter en aangaande het werkplan, dat de IJmondraad als eerste doelstelling zal krijgen bleef hij de vaagheid der com petentie angstig vinden. Zolang de IJmondraad over ruimtelijke aangelegenheden beslist, is alles goed, zo dra echter sociaal-culturele en levensbe- ■ADVERTENT1E betere beleggingen Open een rekening bij de Nederland- sche Handel-Maatschappij. U kunt dan ook deskundig advies krijgen over aan- en verkoop van effecten. Het gratis verspreide Beursbericht houdt U bovendien nauwkeurig op de hoogte van emissies, betaalbaar gestelde coupons, de gang van zaken bij onder nemingen enz. Wenst U een betere belegging van Uw gelden, schep dan een band met de bank. Meer dan 130 kantoren in binnen- en buitenland CORRESPONDENTSCHAP IJMUIDEN Kon. Wilhelminakade 77a - Telefoon 5698 B schouwelijke elementen in het geding ko men moet er een waarschuwende vinger geheven worden. De samenhang van het werkplan met de streekplannen moet duidelijk omschreven worden, meende de heer Koger en hij nam mevrouw A 1 1 a n in bescherming door te zeggen, dat zij er wel tegen mag zijn, maar bij een eventuele aanvaarding van het voorontwerp toch enige beveiligingen wil aanbrengen. De heer M u s k e e liet net er evenmin bij: als de drie gemeenten van meet af aan zo IJmond-minded zijn ge weest als zij voorgaven, zou dus nu nog ue samenwerking te realiseren zijn en is het wetsontwerp dus overbodig. Mevrouw Allan meende, dat haar woorden op enige punten misverstaan wa ren: na Heemskerk en Velsen wilde ook zij zo goed mogelijk de zaken veilig stel len, wetende, dat ook de Beverwijkse raad het voorontwerp zou aannemen: amende menten, harerzijds zijn dus zeker mogelijk al is ze tegen het geheel. Zij meende voorts, dat de streekplannen voor de IJmond- ontwikkeling een betere basis vormen dan het interim-rapport. Als tweede man der arbeid-fractie legde de heer Boer extra nadruk bij de opvat ting, dat men royaal achter deze IJmond- opzet moet staan en niet al te veel beper kingen mag gaan aanvoeren. Over de „rui me \nlichtingen" van het college over de voorbesprekingen wilde hij nog wel eens twisten: de omliggende gemeenteraads leden zijn dan toch bepaald j-uimer voor gelicht! Dat Velsen zich op de borst heeft ge slagen over de volgzaamheid der lande lijke overheid ten aanzien van de Velsense IJmond-ideeën vond de heer Boer wei nig elegant: dit gaat nu weer net tegen de eenheidsgedachte in. Persoonlijke critiek Mr. M. M. Kwint achtte hy als burge meester van Velsen niet de juiste persoon, om het voorzitterschap van de IJmondraad te bekleden, al wilde hü in de openbaar heid liever niet zeggen waarom; „boven dien is de gecritiseerde er niet by". Uit de beantwoording uit het college kwamen weinig nieuwe gezichtspunten, al viel de voorzitter mevrouw Allan nu bij in haar mening, dat men tegen kan zijn, maar tegelijkertijd amendementen kan in dienen op hetgeen men verwerpt. Het ont werp-streekplan is inderdaad thans een meer concrete basis, nu het eenmaal ver schenen is, meende mr. Scholtens, dan het interimrapport. Dat het allemaal te laat is gekomen, is de schuld niet van Bever wijk. Wethoude» Gerritse (Arbeid) haakte in op de verwijten over een onvol doende voorlichting aan de raadsleden: de raad heeft de gang van zaken van moment tot moment kunnen volgen, indien hij wilde, Hij meende, dat het werk van de IJmond-raad niet door beperkingen mag worden afgezwakt. Heemskerk en Velsen hebben hun belan gen altijd parallel gezien als gevolg van de wens in Velsen, de uitbreiding der IJmond-woon wij ken bezuiden het Noord zeekanaal te realiseren. Na een korte pauze zijn de beraadsla gingen tegen tienen hervat: artikelsgewijs heeft de voorzitter het wetsontwerp door genomen. De heer De W ey e r achtte het daarbij nodig, zijn diepe teleurstelling uit te spreken over de persoonlijke noot van de heer Boer, welke mening door diens partijgenoot de heer Coelingh werd onderschreven. De heer Boer maakte echter naar hij zei, van zijn hart nimmer een moordkuil, hij had dit verwijt jegens Velsens burge meester gebaseerd op diens eerdere uitla ting: „als Velsen er niet geweest was, had Beverwijk nu nog aardbeien geplukt". Zo hij zijn woorden zou moeten terugnemen, moest Velsens burgemeester daarmee be ginnen. De voorzitter sloot het ietwat on gelukkige incidentje met de woorden: „Er wordt wel eens iets gezegd, dat boven de draagwijdte van de sprekers uitgaat". De raden draaiden nog even om artikel 10 - de voorzitterskwestie - van het wets ontwerp heen, waarbij Ide heer De Ruy- ter (CH) de Velsense motie ter tafel bracht. Dat deze motie uitging van een gevoel van collectieve schuld, waardoor het de drie gemeenten niet langer gegeven is de voorzitter uit de IJmond zelf te benoemen, zodat deze benoeming aan de Kroon wordt overgelaten met later de mogelijkheid - bij gebleken samenwerking - een voorzit ter uit de IJmond voor te stellen, ontging de raad kennelijk. Noch de raad, noch het college wensten de motie over te nemen; de behandeling der resterende artikelen werd meermalen onderbroken door opmer kingen en het in de aanhef vermelde voor ste] van de heer Koger werd met 16 te gen 3 stemmen geaccepteerd. Het amendement De W e y e r over de beroepsmogelijkheid werd uit de raad ge steund; de voorzitter meende echter, dat het concept-wetsontwerp en het staatsbe stel voldoende waarborgen biedt en het amendement dus overbodig maakt. Na ruim vier uren debat raakte de arti- kelsgewijze behandeling tenslotte tot een goed einde: geamendeerd en op verschil lende kleine détails gewijzigd is het voor ontwerp tenslotte geaccepteerd met VVD en CPN tegen. De eerste speciale veiling van schorse neren, peen en sjalotten wordt Donderdag 3 November gehouden. Zo lang de aanvoer van betekenis is zullen deze veilingen iedere Donderdagmiddag plaats hebben. Gemeenschappelijke Hervormings- dienst Ter gelegenheid van de Hervormingsdag wordt op Zondag 30 October een kerk dienst gehouden in de Grote Kerk te Be verwijk. Deze dienst gaat uit van de Ned. Hervormde Gemeente, de Evangelisch- Lutherse Gemeente, de Doopsgezinde Ge meente en de vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Ds. J. O. Norel zal de predi cate houden en het lithurgische gedeelte wordt verzorgd door dr. Alb. Vis en ds. J. A. Roskam. VEILINGBERICHT 28 October Sla 312; bloemkool 1849; spinazie 3253; andijvie 617; tomaten 20—65; sper- ciebonen 78169; pronkbonen 2373; prei 816; knollen 919; bospeen 1018; was- peen 817; spruiten 4386; groene kool 810; rode kool 915; druiven 90155; aardbeien 55. ADVERTENTIE WU lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale Iesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Het wedstrijdprogramma van Stormvogels voor Zondag luidt: Fortuna IStormvogels I, aanvang 2.30 uur. DEM IIStormvogels III, aanvang 12 uur, terrein DEM, Beverwijk; Schoten IIIStormvogels IV, aanvang 9.45 uur, ter rein Schoten, Haarlem-N.; HFC IVStorm vogels V, aanvang 9.45 uur; Stormvogels VI—Terrasvogels III, aanvang 10 uur, ter rein Schoon en berg. Stormvogels komt uit met: N. A. de Graaf B. Freriks, C. Post Fr. Venus, H. J. Snoeks, J. Tol H. M. Janssen, J. H. Janssen, G. v. d. Meer, A. de Boer, J. P. Snoeks Reserves: J. Venus, J. Visser, J. Luppens. GEBOREN: A. Adriaansede Vries, d., Grahamstraat 108, IJmuiden; A. C. de Groot Bron, z., Willemsbeekweg 25, IJmuiden- Oost; D. L. GravemakerRos, z., van Leeu wenstraat 69, IJmuiden; C. H. Smit Peetoom, z., Spaanse Vaartstraat 87, Haar lem; A. Huhlvan der Vis, d., Berkenstraat 3, IJmuiden; J. SchellinkhoutLöbler, d., Wilgenstraat 6, IJmuiden; H. van Ooster hout—Ham, z., K. Wilhelmstraat 28 rd, IJmuiden; A. E. NiessinkGravemaker, d., Spilbergenstraat 9, IJmuiden; E. Bouma Peper, z„ Ternatestraat 74, Haarlem; J. de Waalvan der Wijk, z., Acaciastraat 26, IJmuiden. OVERLEDEN: J. Gomes, 71 j., echtgenoot van M. Maas, Engelmundusstraat 13, IJmui den; J. de Vries, 78 j., echtgenoot van J. C. Dunk, Rembrandtlaan 21, IJmuiden; J. H. de Ruiter, 78 j., weduwe van W. Schouten, Schulpweg 70, Velsen-N.; J. Rozeboom, 74 j., echtgenoot van T. Kamerman, Uitendaal- straat 43, Santpoort; J. ter Brugge, 63 j., echtagenoot van A. W. C. Prass, Wijk aan Zeeërweg 48, IJmuiden J. van der Meij, 81 j., echtgenoot van K. Iskes, de Wetstraat 9, IJmuiden; S. Noom, 83 j„ weduwnaar van W. Huibers, Munnikenweg 64, Beverwijk. ONDERTROUWD: A. J. Bax, Amster- damseweg 41, IJmuiden en T. Otten, Melk- laan 12, Velsen-N.; N. Koridon, Oudeweg 25, Haarlem en M. Bakker, Reinier Claes- zenstraat 18, IJmuiden, toek. adres: Oudeweg 25, Haarlem. W. H. N. Lingerak, Dirk Hartoghstraat 68, IJmuiden en A. A. M. Rijs, Dirk Hartoghstraat 68, IJmuiden; G. P. Meijer, Hellevoetstraat 22 a, Rotterdam en C. J. Buding, Willem Barendszstraat 21, IJmuiden; P. van Maaren, Vijfhuizerdijk 159, Vijfhuizen Haarlemmermeef) en A. C. van den Berg, Paramaribostraat 14, Sant poort, toek. adres: Vijfhuizerdijk 159, Haar lemmermeer; W. F. Warmerdam. Ooster- parallelstraat 9, Velsen-N. en P. J. F. Tames, Oosterparallelstraat 9, Velsen-N.; J. E. de Groot, Buitenhaven 5, Den Helder en J. Post, Hoofdstraat 29, Santpoort. GEHUWD: G. Blinkhof en C. de Reus, IJmuiderstraatweg 109, IJmuiden; F. W. L. Weber en H. F. M. Strijbosch, Heerenduin weg 195, IJmuiden; C. G. Konijn en J. M. de Reus; F. Immel en A. Koerts, Zanders straat 34, IJmuiden; J. G. M. Lamers en E. E. Brantjes, Ladderbeekstraat 40, Velsen-N.; L. Langenburg en T. de Bruine; J. van der Burg en I. B. Bouwman, Melklaan 35, Vel sen-N.; A. Schrijver en A. Hekman, Sluis- plein 17, IJmuiden; W. A. de Looff en J. Leibrand, Kanaalstraat 218 rd, IJmuiden; G. Groot en E. Kok, Tulpenstraat 32, Sant poort; W. Schaap en A. Bakker; O. H. Aal ten en G. Veldman, Kinkerstraat 54 III, Amsterdam. ADVERTENTIE nsfrucrcv." VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Vrijdagavond hield de „Jan Ligthart school" de door ons reeds aangekondigde ouderavond, welke druk werd bezocht. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer A. G. Lindhout, dat de toeloop van kinderen zeer groot is en hij toonde aan de hand van een aantal cijfers de vooruitgang van de openbare school. Hij gewaagde voorts van een uitbreiding van de school met een klas en verbetering van de gym nastiekzaal. De gemeente Velsen spant zich bijzonder in voor het onderwijs zei de heer Lindhout. Na de verslagen van penningmeesteresse en secretaresse werden de aftredende leden van de oudercommissie mevrouw H. L. Formanoy-Snoek en mevrouw M. A. v. Maanen-Blok bij acclamatie herkozen. In zijn praatje over veilig verkeer noem de inspecteur A. J. Wijnstroom van de Vel sense politie de volgende ontstellende cij fers over verkeersongevallen. In verhouding met 1953 en 1954 is er een toeneming van lö'Apercent te constateren. In 1954 was het aantal ongevallen 100.000, waarmee een be drag van 100.000.000 gulden gemoeid was. Iedere dag verongelukken er vier men sen dodelijk, waaronder één schoolkind. Zwaargewonden worden er 5000 per jaar geteld, terwijl men dit jaar op een aantal ongevallen met dodelijke afloop van 2000 rekent.... Ernstig letsel lopen er 28.000 op waarbij de heer Wijnstroom opmerkte dat men licht letsel niet eens belangrijk meer vindt. „Wij moeten ons", aldus spre ker, „afvragen wat hiertegen te doen is. De politie kan niets meer doen dan thans het geval is". Als een der oorzaken van het grote aantal ongevallen noemde hij het ge mis van interesse bij het Nederlandse pu bliek voor vei-keersproblemen. Wij laten de kinderen op goede scholen gaan en geven hen een goede opvoeding, maar sturen hen onvoorbereid zonder verplicht verkeers- onderwijs de straat op. Dit is misdadig, al dus de inspecteur. En dan zijn er in ons land nog een aantal gemeenten die zelfs volkomen afwijzend staan tegenover ver- keersonderwijs. Wij zouden ertoe moeten overgaan, zo vervolgde de heer Wijnstroom, verkeerscontrole door corpsen en burgers te laten uitoefenen. „Als u dit onsportief noemt, kan ik u zeggen dat ik het onspor tief vindt als u alleen maar uw hand uit steekt of aan uw licht gaat morrelen als er een agent in de buurt is", voegde hij er aan toe. Tenslotte gaf hij de aanwezigen de raad zich voor te nemen alle verkeersregels goed toe te passen. Hierna werd een film vertoond van het Verbond voor Veilig Verkeer genaamd „Voorrang". Hierbij vertelde de voorzitter, dat 80 percent van de verkeersongevallen plaats vinden op kruispunten waarvan de meeste het gevolg zijn van het niet verle nen van voorrang. Mr. W. Glasstra,, voorzitter van het ge west Noordholland van de Protestants Christelijke Werkgroep in de Partij van de Arbeid (P.C.W.G.) hield gisteravond voor leden en genodigden een referaat over „onze komende strijd". Met deze „strijd" doelde spi'eker op de komende verkie zingsstrijd, die op 20 Juni 1956 zal worden uitgevochten. In hoofdzaak kwam de beschouwing van de heer Glasstra er op neer, dat het be ginselprogramma van de P. v. d. A. ge koppeld aan de beginselen van het Chris tendom, de verplichting oplegde om niet alleen in eigen land het democratisch so cialisme te propageren, maar ook naar buiten. In het bijzonder bracht spreker de aan dacht op de hulp aan de onontwikkelde ge bieden, die hij een „stuk van onze strijd" noemde en die wel degelijk als „koers" in het beginselprogramma stond aange geven. Dit in tegenstelling met de politiek van professionele partijen, die helemaal geen „koers" hadden, tengevolge waarvan ondermeer mr. Glasstra het lidmaatschap had opgezegd. Natuurlijk was het nodig om hard te werken voor een radicale om vorming in de maatschappij en met het aanvaarden alleen van een 6% loonronde had men aan zijn politieke plichten niet voldaan, meende de spreker. Door het woordje „onze" aan „strijd" te verbinden, bracht mr. Glasstra gisteren een meer persoonlijke socialistische plicht naar voren, waarvan elk lid van de P. v. d. A. en vooral van de Prot. Chr. werkgroep daarin naar zijn oordeel dient mee te wer ken, al was het maar door het spreken met andersdenkenden, die weliswaar niet ge dwongen worden, maar toch zeker attent moesten blijven op de P.C.W.G. Een werkelijk interessante nabespreking werd geleid door de Velsense voorzitter, de heer G. Ebbeling. Hij had een goede hoop, dat de lauwheid en laksheid zo langzamer hand zouden verdwijnen en dat de „door- braak"gedachte zou zegevieren. Volgens de Bijbel is altijd nog gebleken, dat uit het kleine het grote voortkomt en hierop ba seerde de voorzitter zijn enthousiasme. Alle aanwezigen mengden zich ongedwongen in deze discussie, waarbij natuurlijk ook de verkiezingspropaganda ter sprake kwam. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Het wedstrijdprogramma van de voetbal vereniging „Waterloo" voor Zondag ziet er als volgt uit: Waterloo I—THB I, 14.30 uur. Kinheim IVWaterloo- II, 9.45 uur. Waterloo IVOnze Gezellen V, 12.30 uur. Waterloo I komt uit met: W. Kok; J. Bu ding en S. Zwart; J. van Sikkelerus, J. Schaap en L. N. Schaap; A. F. Broek, W. Numan, G. Post, J. J. Schelvis en H. v. d. Meulen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10