KAPSELS UIT PARIJS EN NEW-YORK Mosselen Een nachtjaponnetje POTHOS AUREUS SPORTIEF TENUE Nieuwe Arlequin voor 1956 ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN partij gestikte dekens DIT MAKEN WE ZELF Politieman te Vinkeveen tot 1 maand veroordeeld 11 Schatten van gezondheid in een schelp Cake in zes minuten Eis luidde honderd gulden In September werd de invoer voor 94 pet door de uitvoer gedekt Gemeentebegroting 1955 - Alkmaar gewijzigd Protest van het Vaticaan tegen Beiers onderwijsplan Examens Duitsers betalen geen auteursrecht voor Neder landse amusementsmuziek ook Uw haar vraagt om make-up! ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 -TWe -Victt ze£d&n. ïAdJkji Xz£^> 4wai 'mwSxh/n -Upv niet te- eten- MEI EULAN BEHANDELDE STOFFEN ZIJN BLIJVEND MOTECHT. •£ilM1.9VERAL VERKRIJGBAAR EN TE HERKENNEN AAN DIT ETIKET Wij brengen een beperkte in de maat 120 x 160 GROEN TERRA GOUD voor slechts KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 oor de^V rouw VOOR DE DERDE MAAL na de oorlog is de Haarlemse kapper Louis Pierlot de oceaan overgestoken om in zijn functie van jurylid van het kapperscon cours, uitgeschreven door de Amerikaanse coiffeurs in New York, aanwezig te zijn. Enkele dagen geleden is hij van deze reis naar de nieuwe wereld, plus een trip naar Parijs waar inmiddels op 17 October een nieuw kapsel is ge lanceerd door het Syndicat de la Haute Coiffure teruggekeerd. NATUURLIJK gold een onzer eerste vragen het nieuwste Parijse kapsel, de Arlequin d'hiver, een verbeterde edi tie van de Arlequin d'automne, welke laatste de neiging had in elkaar te kruipen tot een ronde rol. Het bo venhaar was vroe ger langer dan nu en drukte het kapsel neer. De winterse arlequin is ook een kort kapsel, dat bij de oren minder wijd uitstaat en vooral aan de achterkant korter is. Thans verloopt het achter haar licht omge bogen in een halve krullenrand en ein digt zo mogelijk midden achter in sen punt. Deze Ar lequin is beter ge schikt voor de prac- tijk dan zijn voor ganger en kan zo wel bij fijn als grof haar worden toege past. Het bovenhaar is circa 5 cm, het onderhaar V/2 cm lang. Bij een dergelijke korte haardracht, zo als er de laatste jaren meer werden ge lanceerd, zijn een goede coupe en een luchtige permanent van bijzonder be lang. Het Parijse najaarskapsel Coupe Na poléon is meer bestemd voor de bak vissen en is geïnspireerd op de film Désirée: het haar naar voren met een scheiding en piekjes aan de voorkant. „Brengt Amerika nu ongeveer het zelfde als Parijs?' vroegen wij de heer Pierlot. „Amerika lanceert graag een eigen mode, maar men oriënteert zich op Europa. Ook daar heeft men de Arle quin, die men echter Colombine noemt. Daarnaast is er een eigen kapsel, Bac carat: het haar zonder scheiding van de kruin naar voren met een lichte be weging, dus met een flauwe golf op het voorhoofd. Van achteren bol naar be neden. Een enigszins gewaagd kapsel, vandaar de naam van het kansspel." Over het algemeen draagt de Ameri kaanse vrouw het haar langer en iets sportiever dan Parijs, maar tevens iets De heer Pierlot kapt Maud, Nederland's ster-mannequin kan staan. Bij Fernand Aubry, een der beroemdste Parijse kappers, zag de heer Pierlot als een nieuwtje gelanceerd een witte chignon bij zwart haar, naar zijn mening een bijzonder fraaie vondst. Dit Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Beleeft u er elk jaar opnieuw genoegen aan als de donker blauwe mosselschelpen met hun smake lijke inhoud verschijnen? Of laat 't u on verschillig omdat u ze niet kent? Het is nooit te laat om mosselen te leren waar deren. Haal eens een emmertje vol en eet ze vers gekookt, want een versgekookte mossel is een mossel op z'n best! De bereiding kost weinig tijd en moeite, alleen hebt u er een grote pan voor nodig. Neem de mosselen een paar uur vóór de maaltijd in huis en zet ze meteen in ruim water weg: u voorkomt er zanderig tan denknarsen aan tafel mee. Loop ook mosselen in het zuur of ge kookte mosselen niet achteloos voorbij: koop ze geregeld, ze zijn lekker en ge zond (rijk aan eiwitten, ijzer- en jodium- zouten en vitamines A en B). Mosselen kunt u eten bij aardappelen en groente, u kunt ze opdienen als voorge rechtje op een gebakken of geroosterde boterham of er een stevige soep omheen maken. En dan zijn nog alle mogelijk heden niet uitgeput. Mosselen schoonmaken. De ruwe mosselen (ook wel „vuile" ge noemd) eerst van elkaar knippen en van dradenbundels en verder afval ontdoen. De mosselen, die reeds geknipt zijn afge leverd. dw.z. ontdaan van de trossen, waarmee ze aan elkaar vastzitten, verder schoonmaken. De mosselen één voor één door de han den laten gaan en met duim en wijsvinger stevig op de rand van de schelp drukken. De schelpen, die hierna opengaan (deze mosselen zijn dood) en de mosselen, welke zwaarder zijn dan de andere en waar slijk uit komt (de z.g. slijkmosselen) verwijde ren. De gekneusde exemplaren eveneens wegdoen. De „baarden" er af trekken, de schelpen borstelen en enige malen in ver verst water wassen. Ze daarna een poosje in water met zout (3 lepels op 1 liter wa ter) laten staan, waardoor ze schoon weken. eigenlijk valse haar komt ook weer in heel zacht rose of bleu in de kleur van de japon. In Amerika is het laatste snufje een diadeem op het haar, gemaakt van plas tic met koper of nikkel en met diverse tinten bekleed.. Dit doet een beetje Ro meins aan. Bij avondkleding zijn ze veelal bezet met strasz en paarltjes. De heer Pierlot heeft in Amerika nog enkele demonstraties gegeven en zelf vervaardigde diademen bij zijn avondkapsels getoond. Een ervan was gemaakt van mosselschelpen, afkomstig van het Zandvoortse strand, verwerkt tot bloemen en vlinders en gecombi neerd met rondgebogen haarlokken, alles zilver gespoten. Dit oogstte zeer veel bijval, evenals de diademen van kunstbloemen. „Als vertegenwoordiger van de bloemenstad Haarlem moest ik toch wel met zoiets komen!" vond onze gastheer. TINEKE RAAT Volgens United Press komt binnen kort een nieuw electrisch wonderfor- nuis, dat veel sneller kookt, bakt en braadt dan de bestaande fornuizen in de handel. De prijs zal ongeveer 1000 dollar zijn, maar de oven heeft dan ook vele voordelen. Het voornaamste voor deel is de snelheid. Zo is bijvoorbeeld een cake in zes minuten gebakken en komen gebakken aardappelen al over vijf minuten heerlijk bruin uit de oven. Het geheim van de snelheid schuilt in de ultra-hoog-frequente stralen. Het is een Amerikaans product. Een practisch tenue voor het weekein de, een pantalon met blouse van Frans ontwerp in bruin en zwart rayon-lin nen. Een brede lederen ceintuur com pleteert deze sportieve combinatie. De dochters van 4 jaar gaan W we in een pon netje steken om ze tegen de kou te wapenen. >iv Het is nog wel niet 7| zo ver, maar dan zijn we tegen die tijd net klaar. Het is een doodgewoon modelle tje, maar met wat fantasie is het best te verfraaien. U kunt een strookje (dat u langs de zelfkant knipt) langs het pas je naaien. Als u dat te lastig is met strij ken, biest u het pasje en het kraagje dan om met een afstekende kleur, of borduurt u een paar eenvoudige motief jes op het pasje. We gaan eerst het patroon natekenen. Dan kopen we 2,5 meter flanel van 70 of 80 cm breed. Daar knippen we eerst twee maal 80 cm. af voor de rok. Daar na de mouwen, naast elkaar, vervolgens het rugpand tegen de vouw en daarna de voorpanden en het kraagje, het laat ste eveneens met m.a. tegen de vouw. De zijnaden van de rok dichtstikken en de bovenkant rimpelen. Het lijfje in el kaar stikken. De mouwennaad dicht stikken, 4 cm. aan de onderkant naar binnen slaan, vaststikken en 1 cm. onder dit stiksel de zoom nog eens doorstikken. Door het zo ontstane schuifje rijgen we later een elastiekje. Zet de mouwen in het lijfje. Stik het kraagje in elkaar en stik het met een schuine bies aan de hals (slaat u eerst het beleg van het lijfje naar binnen?) Naden kort afknippen en de bies hierover zomen. Leg m.v. van het lijfje op elkaar en stik het lijfje aan de rok. Maak tot slot de knoopsgaten en de zoom, zet de knopen aan en rijg het elastiek in de mouwtjes. De Arlequin d'hiver stijver. Parijs is speelser en fijner. „Zie je tien Amerikaanse vrouwen, dan hebben ze bijna allemaal hetzelfde kap sel," aldus onze gastheer. „In Parijs echter heeft iedereen er iets persoonlijks van gemaakt met meer uitgeplozen dan grove krullen. Men werkt in Amerika ook- eenzijdiger dan in Europa. In een Amerikaanse kapsalon hangen naast de cassière ongeveer tien levensgrote foto's. Je kunt dan aanwijzen welk kapsel je het liefst hebt. Het is daar meer stan daardwerk, terwijl men in Europa meer individueel te werk gaat. Veel Ameri kaanse vrouwen verzorgen zelf hun haar met home-permanent of watergolf. In verhouding tot de bevolking zijn er veel te weinig kapsalons. Bovendien zijn de afstanden zeer groot en de prijzen exhorbitant hoog. Een permanent kost in een goede zaak 25 tot 30 dollar, knip pen tussen de 5 en 10 dollar." „Is Parijs goedkoper?" „Allerminst. In een eerste klasse zaak, zoals die van Antonio, een leerling van Antoine, betaalt men voor een perma nent 7000 francs, voor watergolf plus knippen 2000 francs. Dames, die zich ooit in Parijs hebben laten kappen, zullen nooit meer beweren, dat Nederland duur is," aldus de heer Pierlot. Amerika werkt veel met spoelingen in naturelkleuren, die de tint van net haar iets levendiger maken, bijvoorbeeld staalgrijs bij grijs of wit haar (geen blauw of paars meer). In Parijs wordt het haar veelvuldiger geverfd, ook in coups de soleil lichte streepjes in het haar bij het gezicht, wat zeer charmant Pothos aureus kent de bloemist ook wel als Scindapsis aureus; een mooi modern wandplantje, waarvan men veel plezier kan hebben. Laat ik u maar direct vertellen dat ze zelf niet tegen de wand opklimt en dat u haar dus eigen lijk beter als hangplant kunt gebruiken. De mooie geel- bonte bladeren doen het vooral in een moderne omgeving uitstekend. De plant behoort tot de familie van de Arons- kelkachtigen en verlangt wel een wat vochtige atmosfeer en veel succes zal men bereiken door haar dagelijks met een beetle lauw water te besproeien. Misschien bent u van plan haar ergens in een donker hoekje te plaatsen; dat kan geen kwaad, doch hang er dan overdag een schemerlampje boven; planten groeien uit stekend onder dat zwakke licht; veel beter dan men wel zou denken. Deze plant verlangt normale kamerwarmte en in de zomermaanden zal men haar tegen al te felle zonnestralen wel een weinig moeten beschermen. Nu vindt ze het wel prettig wanneer om de veertien dagen een weinig opgeloste kamerplantenkunstmest wordt gegeven; 's zomers kan ze dat elke week wel hebben. G. KROMDIJK De rechtbank te Utrecht heeft de 37-.1a- rige wachtmeester der rijkspolitie P. H. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand, wegens doodslag, subsidiair zware mishandeling de dood tengevolge hebbend. Volgens de tenlastelegging heeft H. op 31 Juli van het vorig jaar op een tentoonstellingsterrein te Vinkeveen de 22-jarige K. van der V. met een gummi stok op het hoofd geslagen, toen deze pro testeerde tegen het bevel van de politie om het tentoonstellingsterrein te verlaten. Van der V. is daags na het incident aan een schedelbreuk en een schedelbloeding gestorven. De officier van Justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek had een geldboete van honderd gulden of twintig dagen geëist. De rechtbank heeft in haar vonnis overwogen dat geen sprake kon zijn van noodweer exces. De wachtmeester was in staat de jongeman twaalf meter voor zich uit te drijven. Ter zitting is gebleken, dat de wachtmeester van zijn gummistok gebruik maakte toen Van der V. overeindkrabbel- de. De rechtbank vindt dat verdachte bij het hanteren van zijn gummistok er reke ning mee had moeten houden dat ook het hoofd van Van der V. geraakt zou kunnen worden. De door de verdachte aangevoerde be dreiging acht de rechtbank eveneens niet houdbaar, omdat de verdachte na het slaan van het slachtoffer zich tot het publiek had gewend met de mededeling: „Wie volgt". De rechtbank acht een beroep op nood weer niet gegrond en noemde het misdrijf van mishandeling door verdachte gepleegd strafbaar. Wegens de ernst van het gepleeg de feit heeft de rechtbank de wachtmeester H. veroordeeld tot een maand gevange nisstraf. De wachtmeester heeft inmiddels hoger beroep aangetekend. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in September 1955 1.061 millioen (Aug.: 936 millioen). terwijl voor een waarde van 1.000 millioen (Aug.: ƒ810 millioen) werd uitgevoerd. ""•t dekkingspercentage bedroeg 94 (Aug.: 87). buitenlandse handel bereikte in Sep tember 1955 met een omzet van ruim twee milliard gulden een omvang, welke tot dus verre in één maand nog niet is voorge komen. Het dekkingspercentage verbeterde ten opzichte van de vorige maand met 7 punten, doordat de uitvoer met 65 mil lioen meer is toegenomen dan de invoer. Ook ten opzichte van September 1954 valt een opmerkelijke verbetering van het dekkingspercentage, namelijk met dertien punten, waar te nemen. Het invoersaldo vermeerderde in Sep tember 1955 met ƒ61 millioen en bedraagt sedert 't begin van het jaar 1588 millioen (JanuariSeptember 1954 1.216 millioen) A'a weigering door Gedeputeerden Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de gemeentebegroting van Alkmaar teruggezonden met de bemerking, dat „een tekort van 658.000 binnen het raam der begroting gevonden moest worden, omdat niet gerekend kan worden op een extra uitkering uit het Gemeentefonds tot dit be drag". Op voorstel van B. en W. heeft de raad besloten slechts ten dele aan de wens van Gedeputeerde Staten tegemoet te ko men en het tekort terug te brengen tot 384.357. Aldus gewijzigd werd de begro ting opnieuw vastgesteld, om in deze vorm aan de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten te worden onderworpen. Imp. J. W. LAHNEMANN, Laren N.H. Postbus 18, Telefoon K 2953-3047 MUNCHEN (Reuter) Het Vaticaan heeft geprotesteerd tegen een plan van de Beierse regering om Rooms-Katholieke en protestantse onderwijzers in dezelfde instituten op te leiden. Volgens de Pause lijke nuntius in Duitsland acht het Vati caan het desbetreffende wetsvoorstel in strijd met het concordaat van 1924. De Beierse regering deelt deze opvatting niet. Het parlement van de staat Beieren kan in de houding van het Vaticaan nauwelijks een bijdrage zien tot een „gemeenschappe lijke, vreedzame oplossing", waarover in het concordaat wordt gesproken, aldus de regering te München. De West-Duitse bondsregering heeft geen zeggenschap over onderwijsaangelegenhe- den in de afzonderlijke staten. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op een proefschrift, getiteld „On the Antiferromagnetic Reso nance in CUC1-2. 2H20", de heer H. J. Ger ritsen, geboren te Den Haag en wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude; tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „De Arbeidsovereen komst voor de Vaart ter Zee", de heer C. J. de Lange geboren te Alkmaar en thans wo nende te ATiisterdam; tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „Enkele Aspecten van de Minika- Cultuur", de heer J. Pouver, geboren te Dordrecht en thans wonende te Den Haag. Doctoraal examen Geschiedenis: G. J. Gerbscheid, Pernis. Doctoraal examen Pharmacie: A. J. M. Keyzer, Leiden; Tan Boen Hie, Leiden. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen wiskunde J. C. Hoogteyling, Amsterdam; doctoraal examen scheikunde P. J. Brombacher, Schagen; candidaatsexamen wis- en natuurkunde J. van Galen, Rotterdam; F. M. Klassen, Katz (Zl.); P. van Hoeven, Amsterdam en P. Bennema, Zeist. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld: „Onderzoek naar de Betekenis van het Schoolverzuim voor de Schoolgeneeskunde" de heer G. J. Planting, geboren te Jubbega; op proefschrift getiteld: „Emotion and Intraocular Pressure" de heer I. Swelheim, geboren te Hilversum. Doctoraal examen Sociale Aardrijkskunde: J. C. van Beem. W. A. Th. Hendriksen, Am sterdam; H. R. Mesman, Bussum. In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Financiën vragen vele leden of het juist is, dat de Nederlandse auteurs van Nederlandse amu sementsmuziek sedert de oorlogsjaren geen auteursrechten ontvangen van hun wer ken, die in Duitsland werden of worden uitgevoerd, omdat de Duitse regering deze gelden heeft geblokkeerd als représaille voor de maatregel van het Nederlands Be heersinstituut, alle Duitse auteursrechten als vijandelijk vermogen te beschouwen. Zij vroegen of er geen regeling valt te treffen, waardoor deze onbillijkheid voor de auteurs uit de weg wordt geruimd. Waar blijft het effect van poeder, lipstick, crème ol nagellak in dien niet ook Uw haar - vanouds het sieraad der vrouw! - smaak vol is verzorgd? Dat kunt U zelf doen door een simpele haar- wassing met POLYCOLOR CREME SHAMPOO PASTELL U versterkt (zonder verven) de natuurlijke kleur van het haar er» voegt desgewenst 'n modieuze tint toe. En let eens op die glans! de werkelijke make-up ADVERTENTIE ADVERTENTIE tube voor twee wassingen fl.90

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11