Prima opvoering door amateurs van „Kom terug kleine Sheba" Redelijke prijzen voor overvloed van herfstgroenten in Beverwijk Kort en bondig Tweede Kamerleden bespraken „het bekende Haarlemse geval" Electriciteit rechtstreeks uit brandstofelement opgewekt Vanmorgen in de Vishal en op zee Mytyl-school te Utrecht Rex-theater ten verkoop aangeboden NS-reddings-auto gereed gekomen Drietal Bondsdagleden verlaat vakverbond Nasution stafchef van Indonesisch leger De schrijfwijze van het Nederlands in België Veiliger en goedkoper dan kernenergie volgens de Duitse uitvinders Tilburgse raadsleden liepen de zaal uit ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 15 Ontworpen door prof. Holt en ir. Bijvoet uit Haarlem Heeft de gemeente Velsen belangstelling? Protest tegen uitzetting van vierde Bondsdaglid Burgerlijk en kerkelijk huwelijk Om de Lamers-beker Uitgevaren vissersvaartuigen Welk een belangrijke en stimulerende factor bekwame regie bij een opvoering kan betekenen, werd in het Kennemer Theater te Beverwijk weer eens door de Geheelonthouders Toneelvereniging Nieuw Leven bewezen met een opvoering van het navrante „Kom terug, kleine Sheba" van William Inge als overtuigend bewijsstuk. Het was onmogelijk de herinnering aan de door dezelfde vereniging in het vorig sei zoen gegeven opvoering van de knap- geschreven thriller „Huis zonder vensters" te ontwijken: daarvan immers werd de sfeer door de gebrekkige regie eenvoudig verprutst. En ofschoon nu ongeveer de zelfde spelers op de planken stonden, leek het wel alsof hier thans van een artistiek herboren ensemble sprake was, zo subtiel werd dit soms bijna cynische gegeven voor het voetlicht gebracht. „Kom terug, kleine Sheba" waarmee de Haagse Comedie veel succes heeft ge had is het trieste verhaal van een echt paar. Man en vrouw trachten voor elkaar te verhelen dat hun huwelijk een grandioze mislukking geworden is. Lola tracht de leegte met allerlei beuzelarijen te vullen. Doe daarentegen brengt zijn gevoelens over op hun jeugdig huisgenootje Mary, zonder dat hij dit misschien voor zichzelf durft bekennen. En wanneer hij dan ontdekt dat zij een intieme verhouding begint met een leeghoofdig athleet, wiens aantrekkings kracht voor vrouwen alleen uit zijn ge spierd lichaam bestaat, gaat hij beseffen dat Mary's leven tot dezelfde débacle is voorbestemd als het zijne. Dit kan Doe zo moeilijk verwerken, dat hij weer tot zijn oude drankzucht vervalt, met het gevolg dat de ruïne in het gezin nog groter wordt. Een verbazend moeilijk gegeven dus, dat men voor amateurs een niet te benaderen opgave zou beschouwen. Regisseur Jan Hundling wist echter zijn spelers met het innerlijke van deze karakters vertrouwd te maken. Gré Jansen als Lola en Wim de Ridder als Doe wisten deze figuren zo raak en zo doorleefd uit te beelden, dat hun spelprestaties in veeleisende scènes slechts met de grootste lof kunnen worden vermeld. Ik behoef hiervoor enkel te her inneren aan het subliem gespeelde tafe reel in het tweede bedrijf, wanneer Doe en Lola zich elk naar hun eigen aard in het verleden verdiepen en daarbij dan terug denken aan hun kind, dat al zo jong ge storven is. En zelfs gelukte het hun dit „Herman" vandaag Van de trawlervloot was vandaag de „Herman" (van 18 Oct.) aan de afslag met 1370 kisten, waarvan 550 makreel, 320 schelvis, 350 haring, 20 zwarte koolvis, 40 gul, koolvis en kabeljauw, 75 wijting, 25 diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen. De KW 76 was er met 505 kisten, waar van 20 schol, 25 kabeljauw, 5 makreel, 10 wijting, 15 diversen en 230 stuks stijve kabeljauwen en zes loggers zorgden verder voor 2300 kisten haring (waarbij 500 kisten van de SCH 135). Drie loggers en de kleine vaart voerden 500 kg tong en 400 kisten schol aan. Tegenslag De „Batavia" IJM 99 die aan de tweede reis van de VEM bezig is, heeft met pech te kampen. Het schip heeft een mankement aan de schroef en is langzaam thuisstomen- de. De vangst is 50 kisten vis. Wat er komt Vier trawlers, waarvan één met een af gebroken reis, komen voor de Maandag- markt. De „Tzonne" (van 18 Oct.) brengt 1350 kisten, waarvan 500 schelvis, 300 ha ring, 350 makreel, 130 koolvis, leng en kabeljauw en 80 diversen; de „Thorina" (van 20 Oct.) 850 kisten, meest makreel en schelvis en 140 stuks stijve kabeljauwen; de „Batavia" (van 25 Oct., afgebroken reis) met 50 kisten en de „Van Hattum" (van 18 Oct.) met onbekende vangst. Oud ste boten zijn nu: KW135 (van 18 Oct); „Deining" (van 20 Oct.); „Vikingbank" en „Claesje" (van 21 Oct.); „Klaas Wijker", „Medan" en SCH 153 (van 22 Oct.), Voor de export Regels kabeljauw gingen vandaag weg voor f 122-f 1Ö4, kleine rijen voor f 55- f 44, kisten grote kabeljauw voor f 126- f 136 en kleine kabeljauw voor f 118. Grote tong leverde op f 5,60, grootmiddel f 4,10- f 4,30, kleinmiddel en tong I f 3,30-f 3,40. Tong 2 zakte in prijs van f 2,20 tot f 2. Gi-ote-, middel- en zetsohol maakte van daag f 65-f 70, schol I f 60-f 65 en schol 2 (ook voor export) f 45-f 43. Het binnenland in Binnenland kocht grote gul voor f 54- f 45, middel voor f 32, torgullen voor f 22- f 19. Zwarte kolen deed f 72-f 68, grote schelvis f 29-f 31, grootmiddel f 25-f 28, kleinmiddel f 20-f 27, pennen f 20-f 23 en braadschelvis f 19-f 23. De wijting deed f 17-f 22, schol 3 f 28-f 36. Makreel ging vandaag van de hand voor f 16-f 22, haring van de loggers voor f 12,50-f 14. Vangsten van de nacht Anne Marie, 20 kg. tong en 3 m. vis; Tiny, 100 kg. en 10 m.; Alice, 40 kg. en 3 m.; Ai-endje, 40 kg. en 2 m.; Jacoba KW. 105, 40 kg. en 5 m.; Alida Jacoba, 50 kg. en 2 m.; Gebroeders KW. 166, 80 kg. en 6 m.; Pieter Jacob, 90 kg. en 4 m.; Jana, 40 kg. en 2 m.; Jan Willem, 90 kg. en 10 m.; Emisel, 40 kg. en 2 m.; Heem stede, 60 kg. en 7 m.; Hoop 2, 40 kg. en 4 m.; Magda, 40 kg. en 4 m., pech gehaa; Nehim 2, 30 kg. en 5 m.; Nehim 3, 40 kg. en 2 m.; Nehim 4, 70 kg. en 5 m.; Flevo, 140 kg. en 10 m.; Stern, 70 kg. en 4 m. Haringvangsten Vleetloggers: KW 16—100 k., 70—40 k., 129—5 k., 173—13 k., 85—25 k., 176—140 k., 32—28 k., 49—20 k., 2—60 k., 7—100 k.» 9—70 k., 14—15 k., 23—40 k., 73—40 k., 147—15 k., 54—5 k., 57—20 k., 45—10 k., 38—20 k., 95—170 k. "Uit halve vleet: KW 159100 k., 168 100 k., 50—70 k., 15—70 k., 43—100 k., 97— 120 k., 110—5 k., 20—120 k., 41—155 k., 6— 100 k., 25—200 k., 47—80 k., 140—125 k., 18—100 k., 67—25 k., 83—5 k., 141—5 k., IJM 283—100 k., IJM 74—50 k. Uit gedeelte van de vleet: KW 123150 k., nog 10 netten, 29—240 k., uit 45 netten, 7840 k. uit 35 netten, 5—140 k. uit 140 n., 86—75 k. uit 40 n., 151—120 k. uit 25 n. Ontslag In verband met zijn gezondheidstoestand heeft de voorzitter van de Redersvereni ging voor de Nederlandse Haringvisserij, mr. J. H. Kiewiet de Jonge, die thans in Engeland vertoeft, schriftelijk zijn ontslag als voorzitter aangeboden. Over de datum is nog niets bekend. toch reeds zo verrassend hoge peil in het verdere verloop nog tot een. climax op te voeren. Adrie Heidoorn was Mary, het enigszins wufte huisgenootje, dat onbewust de oorzaak is van Doc's ondergang. Wan neer het dit veelbelovende speelstertje ernst is met deze mooie liefhebberij, dan zal zij zich grondig op de verbetering van haar uitspraak hebben toe te leggen. Henk van Eerden ten slotte was Turk, de zelf bewuste krachtpatser, welke belangrijke figuur niet de vereiste allure kreeg. Het is jammer dat een groot gedeelte van het publiek door hinderlijk gegiechel blijk gaf van wanbegrip voor de bedoelingen van spelers en auteur. Wanneer men der gelijke reacties uit de zaal verneemt, dan mag het een vereniging eigenlijk niet kwa lijk worden genomen als zij ervoor terug schrikt het betere genre op haar répertoire te nemen. JAN VAN DAM Klaverjasdrive Ten bate van de geluidsinstallatie op het terrein van Vitesse '22 heeft de supporters vereniging Blauw-Zwart een klaverjas drive georganiseerd. De drive is Zaterdag 5 November in hotel De Harmonie en er zijn veer veel prijzen beschikbaar. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft Vrijdag de in het Padvindershuis gevestigde Mytylschool officieel geopend. Mevrouw De Ranitz, die als voorzitster van het schoolbestuur het woord voerde, noemde de opening van een school voor het lichamelijk gebrekkige kind een uni cum voor iedere stad en van meer dan uitsluitend locaal belang. Mytyl, het meisje uit het sprookje, „De Blauwe Vogel" van Maeterlinck, gaat met haar broertje op zoek naar de blauwe vo gel van het geluk om hun zieke buur meisje gezond te maken, als zij tenslotte met zelfopoffering en ware naastenliefde hun eigen duif weggeven, krijgt deze de blauwe glans van het geluk en het buur meisje wordt gezond. In de raad van advies van de school is samenwerking tussen orthopaedist, neuro loog, heilgymnast, psychiater, kinderarts en logopaedist. Dr. E. H. la Chapelle en prof. dr. W. G. Sillevis Smitt hebben zit ting in de medische adviescommissie. De dagelijkse zorg en toewijding scheppen de sfeer van Mytylgedachte, waarin het ge handicapte kind zijn leerstof moet kunnen verwerken. Er was (leze week op de Beverwijkse groentemarkt een grote aanvoer van di verse najaarsproducten.Behalve in het be gin der week, toen er nogal eeng een kistje doordraaide, kon alles vlot verkocht wor den. Er was in het laatst dezer dagen veel vraag naar andijvie, waardoor de prijzen opliepen tot 17 cent per kilo. Bloemkool varieerde bij een behoorlijk aanbod van 19 tot 53 cent per stuk. Spina zie is schaars en duur: men betaalde nog tot 55 cent per kilo. Sla van de koude grond varieerde van 4 tot 14 cent per stuk. De aanvoer van tomaten wordt iedere markt dag kleinen; hierdoor liepen de prijzen op tot 66 cent per kilo. Er zijn nog maar wei nig bonen, de sperciebonen uit de kas gin gen tot f 1.66 per kilo., de restanten pronk- bonen varieerden van 23 tot 73 cent per kilo. Spruiten zijn heel goed te verkopen, met prijzen die opliepen tot 64 cent per ki lo, prei noteerde bij een ruim aanbod van 8 tot 17 cent per kilo, selderijknollen ko men al in flinke partijen aan de markt en er werd tot 21 cent per stuk voor betaald. Bospeen bracht van 10 tot 19 cent per bos op, terwijl de waspeen van 8 tot 17 cent per kilo noteerde. De diverse soorten kool draaiden rond de 10 cent per kilo. Druiven zijn er ruimschoots, er waren enige kistjes groene druiven, die tot f 1.55 per kilo op brachten, de blauwe druiven varieerden van f 0.95 tot f 1.10 per kilo. De bloemenveiling liet deze week een gunstig beeld zien: vooral in het begin wa ren de bloemen duur. Vrijdag was er bui ten verwachting een grote aanvoer, waar door vooral de mindere kwaliteiten in prijs daalden. Een goed bos troschrysanten bracht de gehele week een gulden per bos op, zelfs vaak nog iets daarboven. De groot- bloemige bleven duur, omdat hier de aan voer niet zo groot is; er werd tot 36 cent Naar wij vernemen heeft de directie van het Rex-theater te IJmuiden het gebouw enige malen ten verkoop aangeboden. Op onze informatie bij het gemeentebestuur van Velsen, of de gemeente belangstelling heeft voor het gebouw zeide men hier over geen inlichtingen te kunnen verstrek ken. Als bezwaar van de gemeente tegen het Rex-theater wordt nog altijd de decentrale plaats van het gebouw in de gemeente ge voeld, daar de gemeente als plaats voor een eventuele gemeentelijke schouwburg een meer centrale plek prefereert. (Op het uitbreidingsplan is tegenover het Pa tronaatsgebouw ruimte gelaten voor een schouwburg, maar over de bouw daarvan valt voorshands niet te denken, omdat de cultuur nu eenmaal weinig bouwvolume krijgt). Inmiddels is door het feit, dat Rex wel licht wordt verkocht een belangrijk stuk van het met veel zorg en moeite opge bouwde culturele leven in de gemeente iet wat wankel komen te staan, omdat vele verenigingen door deze omstandigheden niet zullen weten, waar zij aan toe zijn wat „hun" zaal betreft. Bij Medema's Carrosseriefabrieken N.V. te Appingedam, zijn deze week een „show wagen" voor de N.V. Bouwkas van de Ne derlandse Gemeenten en de eerste van drie „Reddingsauto's" voor de Nederlandse Spoorwegen gereedgekomen. Van de Nederlandse Spoorwegen ontving het bedrijf opdracht voor het vervaardigen van drie „Reddingswagens", waarvan de eerste thans gereed is gekomen voor de aflevering. Deze wagens zijn iets nieuws in ons land. Bij tal van spoorwegongevallen is gebleken, dat snelle hulp een eerste ver eiste is. Voor dit doel hebben de spoor wegen een wagen ontworpen, die speciaal is ingericht voor reddingswerk in de meest uitgebreide zin van het woord. Deze auto's die aanvankelijk in Utrecht zullen worden gestationneerd, zijn uitgerust met alle mo gelijke soorten gereedschap, las- en snij branders, mobilofooninstallatie, schijnwer pers, E.H.B.O.-uitrusting, brancards, de kens, voedsel, blusapparaten, kookgereed- schap voor de acht inzittenden, enzovoorts. Met een speciale generator kan stroom van 220 Volt worden opgewekt.Waarschijn- lijk zullen nog meer van dergelijke wagens worden vervaardigd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. per stuk betaald. Met de zomerbloemen is het nu afgelopen, er komt van buiten heel weinig meer. Nerines werden goed betaald: de eerste kwaliteit liep in pi-ijs nog op tot f 1.35 per stuk. Cyclamebloemen gingen ook tot bo ven de gulden per bosje. Bij de potplanten zijn het grotendeels de cyclames, die aan gevoerd werden; er is tot ruim twee gulden per stuk voor betaald. BONN (Reuter) Drie Christen-Demo cratische Bondsdagleden, tevens leden van het algemene Westduits Vakverbond (D.G. B.), zijn uit het D.G.B. getreden als gevolg van een meningsverschil met de verbonds- leiding over de te volgen politiek. Aan het uittreden der drie ging het uit het D.G.B. zetten van een vierde Christen-Democra tische Bondsdaglid en vakbondsman, Win- kelheide, vooraf. Het uittreden is bedoeld als een protest tegen deze uitzetting. De vier uitgetreden of -gezetten koeste ren plannen voor het oprichten van afzon derlijke Christelijke anti-Marxistische vak bonden, tenzij de vakbondsleden van Chris- telijken huize „gelijkheid" in het algemene verbond krijgen. De leiding van het vak verbond en zijn pers berust thans bij socia listen. Winkelheide is de grondlegger van een kort geleden gesticht comité,„dat tot de vor ming van Christelijke vakbondenwil ;kp'r men. Hij en zijn aanhangers' hebben dé D.G.B.-leiding eisen gesteld, waaraan werd toegevoegd dat, indien voor vijf November geen bevredigend antwoord zou zijn ont vangen, onmiddellijk zou worden begonnen met het stichten van Christelijke vakbon den. Het D.G.B.-bestuur zette daarop Win kelheide uit het verbond met de mededeling dat het niet „onder druk" met hem en zijn geestverwanten zou onderhandelen. De Christelijke vakbondsleden worden door een gedeelte van de Rooms-Katholie- ke kerk en door de Christen-Democratische partij gesteund. Zij hebben echter niet de steun kunnen krijgen van de (Protestantse) Evangelische kerk en van de invloedrijker „arbeidersvleugel" der Christen-Democra ten. De leiders van het D.G.B. hebben zich krachtig verzet tegen alle pogingen om scheuringen in het verbond teweeg te bren gen, waardoor dit zwakker zou komen te staan tegenover communistische ondergra- vingspogingen, die volgens hem na Ade nauers bezoek aan Moskou kunnen worden verwacht. De persdienst der West-Duitse socialis tische partij en de sociaal-democratische dagbladen hebben het Internationale Ver bond van Christelijke Vakverenigingen, waarin Nederlandse en Belgische vak bondsleiders een groot aandeel hebben, er van beschuldigd de stoot te hebben gege ven tot de „bedreiging" der Christelijke vakbondsfunctionarissen, om tot de stich ting van eigen bonden over te gaan. De man die hier gefotografeerd werd, tegen een achtergrond van moderne grond bewerkingsapparaten, is de 147-jarige boer Makhmud Eivazov uit Azerbaijen, de oudste man in de Sovjet-Unie. Hij is meer dan een eeuw lang schaapherder geweest en staat aan het hoofd van een familie van 152 mensen, die zich allen zeer ver dienstelijk hebben gemaakt voor de maatschappij. Hij is vader van 23 kinderen, waarvan de oudste dochter bijna 120 jaar is. Eivazov gaat nog regelmatig paard rijden BINNENLAND Zieke aan boord van „Bonaire". De ge zagvoerder van het Nederlandse motorschip „Bonaire" van de KNSM, met dit schip op weg van Amsterdam naar Barbados, heeft bevel gegeven koers te zetten naar Horta op de Azoren, toen het schip zich op ongeveer 250 mijl van Fayal (Azoren) bevond. Dit besluit werd genomen, omdat een vrouwe lijke Engelse passagier, mevrouw Dial uit Edinburgh die met haar man, een arts, samenreisde ziek was geworden en op neming in een ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. P. C. J. A. Dassen overleden. Op 81- jarige leeftijd is overleden de heer P. C. J. A. Dassen, stichter en jarenlang directeur van de Velasques Sigarenfabrieken te Meer- veldhoven, Reuzel en 's Hertogenbosch. Hij begin in 1905 een eigen fabriekje te Meer- veldhoven onder de naam Sigareifabriek „St. Antonius", dat in de loop der jaren ls uitgegroeid. Het merk „Velasques" dateert van vlak na de eerste wereldoorlog.. De heer Dassen heeft zich in 1946 uit het actieve zakenleven teruggetrokken. Het bedrijf is na de oorlog onder leidinig gekomen van zijn vier zoons. Trouwe hulp. Op 1 November zal me juffrouw J. Rink vijftig jaar als hulp in de huishouding in dienst, zijn bij de familie Van Wulfften PaltheSannes, Slingerweg, Aerdenhout. HAARLEM EN OMGEVING Archief. B. en W. van Haarlem vragen de raad 3500 gulden voor het aanbrengen van een vloerbedekking in de onlangs uit gebreide archiefruimte van het bouw- en woningtoezicht in het perceel aan de Kruis straat 45 en voor het aanschaffen van een aantal stalen archiefrekken voor die dienst. DJAKARTA (PIA) Kolonel Abdul Wa lls Nasution is benoemd tot stafchef van het Indonesische leger. In een uitvoerige toelichting heeft premier Harahap ver klaard, dat de regering is uitgegaan van de noodzaak van de handhaving van de een heid bij het leger. Overeenkomstig haar programma ten aanzien van het herstel van het moreel en het gezag van de regering jegens het leger heeft de regering bij het zoeken naar een oplossing het zwaartepunt gelegd op de opbouw van de strijdkrachten, waarbij met technische en psychologische factoren rekening is gehouden. In de ver klaring wordt met nadruk gezegd, dat de regering het belang beseft van de verhef fing van de waarde en het peil van het le ger. In een rondschrijven aan de hoofden van inrichtingen van onderwijs, deelt de Bel gische minister van Onderwijs mede, dat met betrekking tot de schrijfwijze van het Nederlands het schooljaar 1955/1956 als overgangsperiode beschouwd zal worden. Leraren en leerlingen zullen zich in deze periode vertrouwd moeten maken met de nieuwe spellingsregels. Ten aanzien van de bastaardwoorden zal, waar de woordenlijst dubbelvormen ver meldt, de voorkeursspelling worden on derwezen, al zal bij de examens voorlopig de grootst mogelijke teogeeflijkheid wor den betracht. Wat de voornaamwoordelijke aanduidingen betreft wordt zowel het ge bruik van „zij" en „haar" als van „hij" en „hem" toegestaan. In het Voorlopig Verslag" van de Tweede Kamer over de begroting van het departe ment van Justitie komt ook een passage voor over wat genoemd wordt „het be kende Haarlemse geval", waarin door een R.K. priester een kerkelijk huwelijk werd voltrokken tussen een man, die naar bur gerlijk recht nog met een andere vrouw getrouwd was, en een ongehuwde vrouw, terwijl dit huwelijk niet door een burger lijk huwelijk was voorafgegaan, aangezien de man reeds getrouwd was. Vele Kamer leden merkten op, dat in dit geval de R.K. kerkelijke overheid een tweede huwelijk in de hand heeft gewerkt zonder dat het eerste ontbonden was, hetgeen in het land sterk de aandacht heeft getrokken. Deze leden wilden van de minister van Justitie gaarne vernemen, of veel of weinig geval len van deze aard te zijner kennis zijn ge komen. Voorts vroegen zij, of het waar is, dat de bedoelde priester strafvervolging heeft voorkomen door het betalen van de maximumboete, welke volgens artikel 449 van het Wetboek van Strafrecht f 600 be draagt. Vele andere leden merkten naar aan leiding hiervan op, dat men hier niet van MAINZ (Reuter) De Duitse professor Eduard Justi heeft ten overstaan van ver scheidene honderden geleerden en poli tieke en culturele leiders gedemonstreerd dat electriciteit rechtstreeks uit brandstof opgewekt kan worden, een ontdekking welke naar zijn zeggen kan worden ver geleken met die van kernenergie. Door het samenbrengen van zuurstof en waterstof in een „brandstofelement" verwekte hij een stroom. Professor Justi verklaarde dat de ont dekking, waaraan hij met twee medewer kers van het technische college van Bruns- wijk jaren heeft gewerkt, de droom heeft verwezenlijkt, die geleerden reeds meer dan honderd jaar koesteren. Het is bekend, dat ook Britse, Russische en Amerikaanse geleerden naar dergelijke methode zoeken. De demonstratie werd gedaan in de aca demie van wetenschappen te Mainz, waar van professor Justi voorzitter is. In theo rie is het volgens hem mogelijk olie in een „brandstofelement" te gebruiken dat een electro-motor kan aandrijven. Het „brandstofelement", waarin geen brand stoffen tot ontbranding worden gebracht, zou een nuttig vermogen van zeventig per cent hebben tegenover een nuttig vermo gen van veertig percent van een motor met inwendige verbranding. Volgens deskundigen zal deze nieuwe energiebron goedkoper en veiliger zijn dan kernenergie. Professor Justi zeide dat men zijn methode niet kan vergelijken met atoomenergie, noch wat kosten betreft, noch wat practisch gebruik, noch wat vei ligheid betreft. De ontwikkeling van zijn methode, gecombineerd met het gebruik van kernenergie, zou het mogelijk maken om de slinkende kolenvoorraden uitsluitend te gebruiken als kostbare grondstof voor de chemische industrie, aldus prof. Justi. In het biljarttournooi om de Lamers- beker is de tweede wedstrijd tussen „Ex celsior" en „D.E.S." uit Haarlem geëindigd in een 4-6 overwinning voor laatstgenoem de vereniging. De persoonlijke uitslagen van de tweede ontmoeting zijn: J. Wisker (E.) 51 51 33 11 1,54 2 Roesing van Itterson (D.) 47 42 33 10 1,27 0 L. Wilkes 231 231 27 59 8,55 2 A. Corver 225 156 27 25 5,77 0 .J Waterdrinker 53 33 18 9 1,83 0 Chr. Steffers 56 56 18 13 3,11 2 C. Vessies 107 107 32 11 3,34 2 A. Singers 98 76 32 8 2,37 0 J. Hessen36 21 25 3 0,84 0 P. Bos 36 36 25 7 1,44 2 een tweede huwelijk kan spreken. Immers van tweeën een: of men plaatst zich op het standpunt van het kerkelijke recht, dus het canonieke recht. Dan is er slechts van één huwelijk sprake, namelijk het kerke lijke huwelijk, dat door de bedoelde pries ter voltrokken is, aangezien de kerk im mers het burgerlijke huwelijk niet als een huwelijk erkent, of men stelt zich op het standpunt van het burgerlijke recht en aan is er ook maar van één huwelijk sprake, want dan geldt alleen het burgerlijke huwe lijk. Deze leden wilden overigens uit drukkelijk verklaren, dat zij de handelwijze van de bedoelde priester geenszins wilden goedpraten. Hij heeft een strafbaar feit ge pleegd en dat had hij ook naar hun mening niet behoren te doen. Verscheidene leden constateerden tot hun genoegen, dat de andere leden, die deze op merkingen maakten, de strafbaarheid van het feit tenvolle erkenden. Zij vestigden er de aandacht op, dat van R.K.-zijde in deze aangelegenheid wel eens een beroep is ge daan op de gewetensvrijheid om de handel wijze van de priester goed te keuren. Hier tegenover wilden zij stellen, dat gewetens vrijheid moeilijk zo kan worden opgevat, dat overal waar de kerk met uitsluiting van de staat een stuk recht wil regelen, de staat voor de kerk zou moeten wijken. Ge wetensvrijheid brengt huns inziens veeleer mee, dat het burgerlijk recht vrijblijft van de zeggingsmacht der kerk. Verscheidene andere leden achtten het in beginsel een moeilijk te beantwoorden .vraag of men de mensen vrij moeten laten om hun huwelijk uitsluitend kerkelijk en niet burgerlijk te doen voltrekken. Zij zou den geen principieel bezwaar hebben tegen een regeling, waarbij geestelijken zouden kunnen optreden als ambtenaren van de burgerlijke stand, indien zou blijken dat daarmee aan een ernstige wens van grote groepen der bevolking zou kunnen worden voldaan en indien daarvoor een practisch bruikbare regeling zou kunnen worden ge vonden. Maar het spreekt wel vanzelf, dat de geestelijke ook dan een huwelijk slechts zou mogen voltrekken, indien het aan de eisen van het burgerlijk recht voldoet. Hiermee zou het probleem, of een kerkelijk huwelijk toelaatbaar is, wanneer het bur- gurlijk recht zulk een huwelijk verbiedt, niet opgelost zijn. In het Haarlemse geval heeft de priester de wet overtreden. Wat deze leden hinderde, was vooral het feit dat partijen met medewerking van een geestelijke voor een bedrag van f 600 hun gang kunnen gaan. Vele leden wilden er naar aanleiding van het Haarlemse geval nog eens op wijzen, dat de R.K. kerk niet alleen de voltrekking van een huwelijk door een priester kent, doch ook erkent, dat partijen onder bepaal de omstandigheden elkander niet ten over staan van een priester het sacrement des huwelijks toedienen. Het bestaande wette lijke verbod, dat zich alleen tot de „be dienaar van de godsdienst" richt, stelt deze handeling van de echtelieden niet straf baar. Hierdoor wordt het probleem, hoe de verhouding tussen staat en kerk ten aan zien van het huwelijk behoort te worden geregeld, nog gecompliceerder. Aan het slot van de Vrijdag gehouden vergadering van de Tilburgse gemeente raad zijn twee door de heer Baggerman (PvdA) ingediende vragen behandeld, be trekking hebbend op het officieel bezoek van prinses Irene aan Tilburg op laatst leden Woensdag. Ten eerste werd gevraagd waarom de raadsleden niet geïnviteerd waren en ten tweede bleek de keuze der leeftijdgeno ten van Hare Koninklijke Hoogheid ook tot ontstemming te hebben geleid. De discussies spitsten zich na het, volgens dc raadsleden onbevredigende antwoord van de burgemeester dermate toe, dat op een klein aantal na alle raadsleden ostenta tief de zaal verlieten, toen de voorzitter in tweede instantie antwoordde. Wat de eerste vraag betreft bleken de fractieleider van de KVP, P. Vriens, en die van de KNP, Van Liempt, geen invitatie te hebben ontvangen, reden waarom zij hun mening dienaangaande op een scher pe wijze tot uiting brachten. Hierin wer den zij gesteund door leden van alle par tijen. De burgemeester meende, daar slechts tien van de 39 raadsleden gereageerd hadden op de uitnodiging van de Ko ninklijke Vereniging „Ons Leger", bij de onthulling van het monument der Prinses Irene-brigade tegenwoordig te zijn, dat daarvoor geen belangstelling onder de raadsleden bestond. Tevens was de bur gemeester van mening geweest, omdat er zo veel uitnodigingen verzonden waren, dat er geen ruimte meer overbleef om de gehele raad te inviteren. Dit laatste werd vooral door de heer Vriens fel bestreden. Een interruptie van deze fractieleider was oorzaak, dat de burgemeester aan het ha meren ging, wat tot gevolg had dat op een zeer klein aantal na de raadsleden de zaal verlieten. Dinsdag 18 October: st. Tzonne IJM 2, Herman IJM 2 (28 Oct. binnen); mt. Maria van Hattem IJM 10; ml. Excelsior III KW 76, Emma Wilhelmina KW 135; mk. Marian ne IJM 7. Woensdag 19 October: ml. Avontuur KW 114. Donderdag 20 October: mt. Thorina IJM 33, Deining KW 8; ml. Doggersbank KW 75, Willempje KW 89; mk. Agatha Arie KW 126. Vrijdag 21 October: st. Viking Bank IJM 183; mt. Claesje RO 46. Zaterdag 22 October: st. Klaas Wijker IJM 85; mt. Medan IJM 57; ml. Wiron III IJM 221, Onderneming IV SCH 153. Maandag 24 October: mt. Johannes Pol derman IJM 20, Elie Chénévière IJM 32, Soerabaja IJM 79. Batavia IJM 99; ml. Heemstede IJM 53, Verwachting IJM 204, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Corne lls KW 24, Concordia KW 26, Elizabeth KW 64, Willy Alida KW 65, (25 Oct. binnen), Saturnus KW 69. Jan KD 84. Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Petronella KW 125, Arie KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166. Aleida KW 169, Onder neming III SCH 117, Dolfijn RO 2; mk. De Twee Gebroeders IJM 3 (26 Oct. binnen), Dageraad IJM 4. Texel IJM 5 (27 Oct. bin nen), Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Mer cator IJM 19. Klaas Junior IJM 22, Twee Gebroeders IJM 27 (28 Oct. binnen), Emisel IJM 31. De Hoop I IJM 45, Vios IJM 52 (26 Oct. binnen), De Hoop II IJM 59, Neeltje IJM 240 (26 Oct. binnen), Magda IJM 272, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26, Arendje Jacoba KW 21 (26 Oct. binnen), Anne Marie KW 27, Rein KW 30 (26 Oct. binnen). Tiny KW 34, Stern KW 36, Prinses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53, Alice KW 62, Prinses Beatrix KW 72 (26 Oct. binnen), Twee Gezusters KW 77 (26 Oct. binnen), Zeearend KW 79, Johanna Cornelia KW 88, Adriana Catharina KW 92 (26 Oct. binnen), Willem KW 94 (26 Oct. binnen), Arendje KW 98. Jacoba KW 105, Koningin Juliana KW 133, Alida Jacoba KW 165. Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210, Vier Gebroeders TX 14. Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Flevo WR 50, Hendrikje BU 33. Dinsdag 25 October: st. Vios I IJM 24; ht. Dinsdag 25 October: st. Vios I IJM 24; mt. Eveline IJM 116, Wiron IV IJM 209. Dirkje RO 53, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; ml. Annie IJM 14, De Verwachting KW 28. Woensdag 26 October: ml. De Vrouw Anna KW 52 (naar Rotterdam), Onderne ming II SCH 27; mk. Willem KW 94. Donderdag 27 October: st. Haarlem IJM 9. Abraham VL 77; ml. Allan Water IJM 34; mk. De Twee Gebroeders IJM 3, Texel IJM 5, Twee Gebroeders IJM 27, Vios IJM 52, Neeltje IJM 240. Arendje Jacoba KW 21, Rein KW 30, Twee Gezusters KW 77, Adria na Catharina KW 92 (27 Oct. binnen). Haringdrijfnetvisserij Dinsdag 4 October: ml. Bali KW 129, Wilhelmina II KW 138 (28 Oct. binnen). Woensdag 5 October: ml. Gorredijk IJM 75 (28 Oct. binnen), Piet en Leendert Hui- bert KW 3, Gezina Geertrui KW 176. Zaterdag 8 October: ml. Elizabeth KW 49. Maandag 10 October: ml. Nederland IV KW 167, Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 11 October: ml. Hubertha Ge- rarda KW 9. Everard Christina KW 40, Aafke Jacoba KW 41, Onderneming KW 175, Cornelia Maria SCH 135. Woensdag 12 October: ml. Orion KW 22, Hette Margaretha KW 74 (28 Oct. binnen); mk Dine Marie KW 57. Donderdag 13 October: ml. Helena KW 39. Vrijdag 14 October: ml. Rijnmond III KW 4, Nederland VII KW 130. Dinsdag 18 October: ml. Willem Cornelis KW 16, Sumatra KW 86, Java KW 159, Janna KW 163. Woensdag 19 October: ml. Hollandia KW 18, Volharding KW 23, Annie KW 54, Maria Jacoba KW 73. Vrijdag 21 October: ml. Dirk KW 19, Everdine Jacomine KW 173. Maandag 24 October: ml. Martenshoek IJM 283, Mr. Dirk Donker Curtius KW 2 (26 Oct. binnen). Vertrouwen KW 6, De Arend KW 7, Anna en Cornelia KW 14. Wilhelmina I KW 25 (25 Oct. binnen), Mar- grietha Maria KW 29 (26 Oct. binnen), Bertha KW 38 (26 Oct. binnen), Rijnmond II KW 43, Excelsior II KW 78. Zeezwaluw KW 83, Toenadering KW 95, Ella Christina KW 97, Robert William KW 123, Borneo KW 127, Katwijk III KW 161 (25 Oct. bin nen), Willy SCH 7. Dinsdag 25 October: ml. Martha IJM 74, Grietje KW 20. Wilhelmina I KW 25 (27 Oct. binnen), Margriet.ha Maria KW 29 (27 Oct. binnen). Sakina KW 32, Neptunus KW 45, Noordzee KW 47. Jan KW 50, Noordster KW 67. Nelly Maria KW 70, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Rijnmond V KW 110, Willy KW 141, Wilhelmina III KW 147. Katwijk III KW 161 (26 Oct.) binnen), Een dracht KW 168. Woensdag 26 October: ml. Mr Dirk Don ker Curtius KW 2 (27 Oct. binnen), Fier- man Eduard KW 5 (27 Oct. binnen) Bertha KW 38, Katwijk II KW 161. Donderdag 27 October: ml. Mr. Dirk Don ker Curtius KW 2, Fierman Eduard KW 5, Margrietha Marie KW 29, Rijnmond I KW 42, Vooruit KW 151. CAMPBELL. Donald Campbell heeft meegedeeld dat zijn boot, de „Blue Bird", naar hij hoopte de volgende week weer in orde zou zijn, voorzien van een nieuwe straalmotor. Dan zal hij andermaal op het Meadmeer pogingen wagen om het wereld snelheidsrecord te water, dat" met 325.603 km/u. (202.32 mijl per uur) op zijn naam staat, te verbeteren.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13