Verkiezingsjaar staat voor de deur in de Verenigde Staten Candidaten beginnen naar de voorgrond te dringen Visserij-varia Havenberichten Kennemer Lantaarn Artistiek Tekst en uitleg van zonderlinge terminologie Old Clothes New Voorlopige zege op MSC Vierdaagse bazar voor Hervormd Jeugdhuis AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM 13 Stevenson Conventies Harriman DRY CLEANING ONLY Schaken bij „Kijk Uit" Aardbeien rond Beverwijk de duurste van Nederland Centralisatie der vrijetijdsbesteding Rohé Rotan Meubelen Kunstnijverheid Agenda voor Beverwijk Sleutels voor hoopvollen Stugge regelmaat Leert goed Opening leerlingen werkplaats Hoogovens Scheepvaart ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 (Van onze correspondent in Washington) MEN MOET WEL een machtige dosis eerzucht, volharding, idealisme of ver betenheid bezitten doorgaans zal het een mengsel van dit alles zijn om de strijd aan te gaan voor het Amerikaanse presidentschap. Om president te w orde n, moeten de meesten jarenlang zwoegen en als zij het grote doel den, hebben bereikt, dan gaan ze een ambt bekleden, dat de krachten van een normaal mens vaak te boven gaat. Een ambt dat fascinerend is, doch ook slopend. Een machtspositie, die zulk een verantwoordelijkheid met zich brengt, dat men er doorgaans meer de zorgen daft de vreugden van ervaart. Zij die een kans maken te eniger tijd tot dit hoogste ambt te worden gekozen, weten dit alles opperbest. Die kennis weerhoudt hen er allerminst van hun hele leven in te stellen op het bereiken van dit grootse doel: het presidentschap van de Verenigde Staten. Iedere vier jaar voeren deze candidaten een dramatische strijd, des te dramatischer omdat slechts weinigen het Witte Huis, die woning hunner dromen, ooit bereiken. Ieder verkiezingsjaar is er wel een candidaat, die zeker weet, dat d i t zijn laatste kans is. November 1955 nadert. De bel luidt voor een nieuwe ronde, het verkiezingsjaar, dat eindigt op 6 November 1956. Honderden babies zullen in dat jaar gekust worden door candidaten, die zich populair willen maken. Millioenen dollars zullen worden uitgegeven voor massa-vergaderingen en televisie-uitzendingen. Er zal gekuip zijn en gekonkel, de kiezers zullen gevleid worden, de candidaten zullen bloot staan aan verdachtmakingen, maar er zullen ook candidaten zyn die beginselen durven ver dedigen, die niet door ieder publiek aan vaard worden en sommigen zullen trach ten een debat te voeren op hoog niveau. Een Europeaan zal soms denken: wat een opwinding, wat een poeha, wat een spek takel, dat is waar, doch men moet be denken dat de Verenigde Staten op deze wijze toch vele voortreffelijke presidenten gekozen heeft. Zulk een verkiezingsjaar is niet alleen van belang voor de Verenigde Staten. Presidenten kunnen op kritieke ogenblikken besluiten nemen, waar het Amerikaanse Congres niet aan te pas kwam. Men denke aan de steun, die Roose velt in 1940 aan Engeland verleende, aan Trumans besluit om Zuid-Korea te ver dedigen, aan Eisenhowers voorzichtigheid ten aanzien van Indochina en aan zijn stimulerende invloed te Genève. Een andere president in het Witte Huis zou wellicht andere besluiten genomen hebben.... en de wereldgeschiedenis zou een ander verloop hebben gehad. De grote belangstelling voor de komende verkie zingen is alleszins gerechtvaardigd. Om alle gebeurtenissen op een eenvoudige ma nier te overzien, kan men het beste be schrijven, hoeveel obstakels een candidaat moet overwinnen, wil hij tenslotte als overwinnaar in het Witte Huis belanden. Neem Adlai Stevenson bijvoorbeeld, de democraat die in 1952 tegen de republi keinen de nederlaag geleden heeft. Dat was een eervolle nederlaag, want zyn tegen stander generaal Dwight D. Eisen hower was zeer populair en bovendien was er na' twintig jaren van democra tisch bewind een krachtige stroming voor verandering. Toch heeft die neder laag Stevenson kwaad gedaan. „Is dat wel een man, die kan winnen?", zo vroegen sommigen zich af. Het lijkt dat ook oud president Truman tot de groep behoort, die aan Stevenson is gaan twijfelen. Sedert 1952 heeft Stevenson niet stil ge zeten. Hij heeft zijn kennis van de inter nationale toestanden vergroot door twee reizen te maken: een wereldreis en een reis naar Afrika. Op die tochten heeft hij met vele leidende figuren gesproken. De Amerikaanse couranten gaven verslagen over zijn reis-ervaringen. Het valt niet mee, om wanneer men geen officieel ambt bekleedt toch publiciteit te be houden. Stevenson is gouverneur van de staat Illinois geweest, maar heeft sedert 1952 een advocatenpraktijk. Men rekent er op dat Stevenson zich spoedig officieel beschikbaar zal stellen als candidaat. Hij houdt op 19 November een rede aan een diner en dat kan voor hem het officiële begin worden van de norden- loop. Omstreeks dezelfde tijd zullen van en over hem in allerlei tijdschriften ar tikelen verschijnen. Plotseling moet het publiek de indruk krijgen, dat Stevenson d e man is. Dat is zo beraamd. Alles is evenwel niet zo gelopen als Stevenson gedacht had. Hij had er op ge rekend de strijd te moeten aanbinden met zijn oude rivaal Eisenhower. Hij had zich een debat voorgesteld op hoog peil en hij had zich maanden op deze titanenstrijd voorbereid. Na Eisenhower's hartaanval lijkt het anders te zullen gaan. Aanvankelijk leek Stevenson de enige democratische candidaat te zullen worden, (omdat niemand er op gebrand is te wed ijveren met de populaire Ike), doch nu heeft Stevenson ineens verscheidene ern stige tegenstanders in de eigen partij ge- v kregen. Men verwacht dat Harriman, de gouverneur van de staat New York en senator Kefauver eveneens zullen trachten de democratische candidatuur te ver werven. Men wordt partij-candidaat voor het pre sidentschap door thans reeds stemmen en steun te gaan verzamelen voor de strijd op de grote partij-conventies. De demo cratische coventie begint op 13 Augustus te Chicago, de republikeinse op 20 Augus tus in San Francisco. Het merkwaardige is, dat men in een verkiezingsjaar eerst tien maanden vecht tegen partijgenoten en ten slotte slechts twee maanden tegen de man, die de andere partij candidaat heeft gesteld voor het presidentschap. Dat verzamelen van steun en stemmen voor de partij-conventie gebeurt ten dele achter de schermen door overleg en af spraken met partijleiders in de onderschei dene staten, ten dele op primary's (voorver- kiezingen). Bij een primary in een staat geven de aanhangers van een bepaalde partij te kennen aan wie zij de voorkeur geven als partij-candidaat voor het presi dentschap. Een primary is een locale voor ronde van de grote nationale partij-con ventie. Slechts negentien van de 48 staten houden zulk een „primary" en in de andere staten maakt men in een partij-coventie of in de centrale partij-commissie uit, welke canididaat men op de nationale conventie zal steunen. Om ons tot de democraten te bepalen: In 29 staten moeten Stevenson en zijn demo cratische concurrenten achter de schermen werken. In negentien andere kunnen zij de boer op gaan voor een „primary" om par tijgenoten te winnen voor hun candidatuur. Dat kost geld, tijd en inspanning. De pri mary in New Hampshire wordt op 13 Maart gehouden en het valt niet mee om die Noordelijke staat in de nawinter te doorkruisen en in sneeuw en hagel opge wekt te praten en handen te schudden met ieder, die men ontmoet. Kefauver en zijn bekoorlijke vrouw hebben dat vier jaar geleden met veel succes gedaan. Als Ste venson aan dat spel wil meedoen moet hij het goed doen, anders vestigt hij de indruk geen vat te hebben op het gewone volk. Indien Harriman zich eveneens candi daat stelt heeft het voor Stevenson en Ke fauver weinig zin mee te doen in de pri mary van de staat New York (5 Juni). Harriman, de gouverneur van deze staat is dan de „favorite son", „uitverkoren zoon" van New York en het is bijna een wet, dat de partijgangers de plaatselijke candidaat steunen. De staat Ney Y'ork legt op de na tionale, conventie negentig stemmen in de schaal. De Sapio, de bekwame leider van de democratische partij-organisatie in Manhattan (de eertijds beruchte Tamma- ny-hall), zal alles op alles zetten om de gouverneur van New York president te maken. (Roosevelt gebruikte het gouver neurschap van New York ook als spring plank). De Sapio reist alle staten dogr en werkt achter dezelfde schermen waar Ste venson en Kefauver bezig zijn. Stevenson, Harriman en Kefauver zijn op het ogenblik de belangrijkste democra tische candidaten. Mocht er op de conventie in Augustus geen meerderheid voor hen te vinden zijn, dan bestaat de mogelijk heid, dat „dark horse" een onbekende fi guur waar zich een meerderheid achter kan verenigen, candidaat wordt gesteld. Een „dark horse" mist echter de publici teit, die de rivalen verworven hadden. Meestal duurt een grote partij-conventie een week. In rokerige hotelkamers wordt eerst onderhandeld en geschipperd en dan begint de openbare stampij en tamtam. Bij het begin van de republikeinse conventie (20 Augustus) zal men waarschijnlijk we ten, wie de democraten in de eindstrijd tegen de republikeinen in het veld brengen. Nog altijd bestaat er aarzeling om te speculeren over de republikeinse candi- m Adlai Stevenson daat voor 1956. Eisenhower heeft nog niet gezegd dat hij van een tweede ambtstermijn afziet. Geeft Eisenhower dan aan, wie hij tot zijn opvolger verkiest, dan heeft deze man een goede kans de partij-candidaat te worden. Mengt Eisenhower zich, naar zijn aard, niet in de partijstrijd, dan kan ook onder de republikeinen een onverkwikke lijk gevecht over de candidatuur ontstaan. Vice-president Nixon heeft na Eisen howers hartaanval wijselijk vermeden een eerzuchtige indruk te maken. Zijn redevoeringen hebben een veel gematigder toon gekregèn. Hij spreekt in de geest van Eisenhower en vermijdt felheid jegens de democraten en jegens de Sovjet-Unie. Het zal hem echter ondanks deze gematigd heid moeite kosten zich aanvaardbaar te maken bij de partijlozen, die op Eisen hower hebben gestemd. Men krijgt wel de indruk, dat Nixon dit wil proberen. Men noemt als eventueel republikeins candidaat ook de president van het Opperste Ge rechtshof: Earl Warren, de oud-gouverneur van Californië, die echter uitdrukkelijk gezegd heeft bij de rechterlijke macht te willen blijven. Men weet echter niet wat een dringend verzoek van Eisenhower kan uitwerken. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2,502,30; gr. tong 5,70—5,30; grm. tong 4,203,80; kim. tong 3,70—3,20; kl. tong I 3,50—3.30; kl. tong II 2,26—2,00; tarbot I 3,203,00; steur 4,00, per kg. Tarbot II 130; schartong 28; kim. schol 70; kl. schol I 65; kl. schol II 6217; schar 3220; bot 2118; v. haring 1712,50; makreel 2920; gr. schelvis 36—22; grm. schelvis 3422; kim. schelvis 3521; kl. schelvis I 3317; kl. schelvis II 28—19; wijting 26—17; gr. gul 41—35; midd. gul 34—22; kl. gul 22—17; kl. leng 29; kl. haai 25; ham 10290; poontjes 1816; kl. koolvis zw. 2318; kl. koolvis wit 38; kl. rode poon II 17, per 50 kg. Gr. kabeljauw 132—110; gr. koolvis zw. 72—71; gr. koolvis wit 10088; gr. leng 7569, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 155 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 5 kisten tongschar en schartong, 340 kisten schol, 40 kisten schar, 10 kisten bot, 2855 kisten haring, 260 makreel, 670 kisten schelvis, 200 kisten wij ting, 75 kisten kabeljauw en gul, 30 kisten leng, 20 kisten haai, 6 kisten ham, 15 kisten poon. 71 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 4770 kisten. Besommingen van Vrijdag. IJM 25 Flamingo f 17.640; HD 79 f 10.890; KW 114 f4120; RO 29 f328; IJM 3 f313; KW 30 f288; KW 92 f105; KW 94 f606; KW 77 f190; KW 53 f 1600; KW 60 f226; KW 56 f250; KW 21 f218; KW 35 f290; KW 5 f 10.120: KW 25 f 10.060; KW 167 f1120; KW 44 f2500: KW 127 f 11.800: KW 29 f1910; KW 37 f7280; KW 161 f2310; KW 163 f660; IJM 75 f2280. Voor de eerste klasse A van de N.H.S.E. speelde het tweede tiental van de schaak club Kijk Uit zijn eerste bondswedstrijd, met een 3'A2V2 achterstand tegen MSC werd de match afgebroken, maar de afge broken partijen zijn zodanig, dal het tweede tiental van Kijk Uit waarschijnlijk een ge lijk spel uit het vuur zal slepen. Overigens valt het resultaat niet bijzonder mee, want op een kleine overwinning was wel gerekend. Dat de hoogste borden het moeilijk zouden krijgen was wel verwacht, maar juist deze hebben zich kranig gehouden. De staart stelde ditmaal teleur, deze was op papier behoorlijk sterk, maar juist de kanspaarden verloren; spelers als Doornenbal en Hei- denreich, die in de onderlinge competitie uit stekende partijen spelen, konden het nu niet tot een overwinning brengen. Ondanks deze kleine tegenslag kan het tiental zich in de eerste klasse wel handhaven. Aan het eerste bord kwam Mees behoorlijk te staan en in het middenspel sloeg hij zijn slag hij of ferde een stuk voor twee pionnen en ver kreeg daardoor een aanval op de onbe schermde koning. Naarmate de partij vor derde, kwam Mees in zijn element en hij wist op fraaie wijze te winnen door een pion tot dame te laten promoveren. Huiser ontwikkelde zich in een Siciliaanse verdediging rustig en na de ruil van de grote stukken ontstond er een eindspel, dat niet meer dan remise opleverde. Rijke kreeg een variant van de Italiaanse partij te spe len en toen hij meende ongestraft een sim pel pionnetje te kunnen souperen, bleek dit een giftig offertje te zijn, daar zijn tegen stander hierdoor een geweldige aanval kon lanceren. Rijke was niet in staat deze te pa reren en verloor kansloos. Moleman deed het beter; in een Spaanse partij liet hij zijn tegenstander weinig ruimte en hij dwong hem tot een voor hem ongunstige afruil. De partij werd afgebroken, maar zal wel voor Kijk Uit gewonnen zijn. Stals kon zich ver dedigen tegen een zeer oude opening, die tegenwoordig niet veel meer gespeeld wordt, n.l. het koningsgambiet. In deze opening raakte Stals een pion achter, maar verde digde zich daarna zeer fanatiek en bij het afbreken stond hij weliswaar een pion ach ter, maar zijn stelling was van dien aard, dat remise lang niet denkbeeldig is. J. v. d. Plas liet zien, wat hij kan presteren; in een uitstekend gespeelde partij legde hij zijn tegenstander zijn wil op en won. Doornenbal verspeelde in een ingewikkelde stelling een stuk, dat hij later door tijdnood van zijn tegenstander weer terug won, maar in het toreneindspel dat volgde, zal het de Kijk Uit-man niet gelukken de partij te redden. Kok ondervond in het middenspel de kracht van twee lopers; in een moeilijke situatie verspeelde hij een stuk en het werd verder een hopeloze strijd. Heidenreich koos een variant van de Franse verdediging en wist zelfs een pion buit te maken. Toen echter de partij inge wikkeld werd, koos hij niet de sterkste voortzetting en raakte de draad kwijt, nadat hij eerst een stuk verspeelde, werd hij op de volgende zet volgens de regelen der kunst mat gezet. Van Nieuwenhuizen offerde reeds spoedig een pion om wat aanvalsruimte te krijgen en dit lukte hem ook. De geofferde pion won hij later terug en toen de partij wegens het vergevorderde uur werd afge broken stond hij duidelijk beter. Zijn vrij pion zal wel winst opleveren. Verdere uitslagen van deze week: Groep I: De HaasWijdoogen 1-0; Visser Walda 0-1. Groep II: Aarts—v. d. Plas 1-0; Heidenreich Zeylmans 1-0; Hölscherv. Nieuwenhuizen 1-0. Groep III: v. d. BergKistemaker 0-1; Ver- laak— Gravemöker 1-0; Deelder—Dekker V2- V2; v. Niekerken—Roseboom 1/2-1/2. Groep IV: Abspoel—Buys 1-0; Cleeren—v. d. Tuin 0-1; v. d. Doel—Wolthuizen 0-1. Vrijdag kwamen in IJmuinden binnen: Radja van Rotterdam. Charis van Rotter dam. H.K.S. De Hoop van Noordzee. Erna Oldendorff van Rotterdam. Twee Gebroe ders van Rotterdam. Sunfarer van Halden. Triton van Antwerpen. Stinadan van Rowen. Lingestroom van Grangemouth. Racken v. Antwerpen. Anna Ahrends van Vestervick. Ingarö van Otterbacken. Eyre van Goole. Rio van Tygnemouth. Draka van Londen. Heimat van Rafsö. Markelo van Noordzee. Cai-ibia van Kotka. Vertrokken zijn: Eemstroom naar Dagen- hamn. Texelstroom naar Manchester. Midas naar Rotterdam. Teucer naar Port Said. Haida, Micmac en Huron naar Halifax. Hoegh Merchant naar Hamburg. Mary naar Uddevalla. Jans naar Bawlina. Racken n. Gothenburg. June naar Antwerpen. Glory naar Sunderland. Deo Favente naar Aarhus. Barok naar Maldon. Atlantic naar Cork. Ardennia naar Gothenburg. Fortuna naar Rotterdam. Annie Ahrends naar Hamburg. Bomma naar Drammen. Arbeidsprobleem ook hier fnuikend De streek Kennemerland geniet het twij felachtige genoegen er op te kunnen bogen, dat hier de kostprijs van aardbeien op het hoogste niveau in den lande ligt. Dit deel de de heer J. van der Pol mede op een bij eenkomst van oud-leerlingen der Tuin bouwschool. De gegevens zijn ontleend aan het onder zoek van het L.E.I. over 1955. Bij een op brengst van 1200 kg per 10 are, dat is 50 sloffen van een are, komen de kosten op f 77,65 per 100 kg. Met alle onkostencijfers inbegrepen kost een slof aardbeien de kweker al f 1,92. In Zunderd staat men op een onkostencijfer van f 54 per 100 kg. Een rol van betekenis in de streek Ken nemerland vormt het arbeidsvraagstuk. Wil de kweker zijn bedrijf intensiveren, dan dient hij vooraf de zekerheid te heb ben dat hij over voldoende arbeidskrachten kan beschikken. De volgende week op 2, 3, 4 en 5 No vember zal, uitgaande van het jeugd werk in de Nederlands Hervormde Ge meente van Velsen-Noord en ten bate van dit jeugdwerk, in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat een groot opge zette bazar worden gehouden. Het wordt een vervolg op de vorig jaar gehouden verkoop- en attractiedagen met het doel om zo spoedig mogelijk de bouw van een speciaal Hervormd jeugdhuis te kunnen verwezenlijken ten einde het club werk, dat nu nog in afzonderlijke ruim ten wordt uitgeoefend, als vrijetijdsbeste ding centraal te kunnen stimuleren. De opzet van de bazar is, om het inté rieur van het wijkhuis een algehele ver andering te doen ondergaan met 't opstel len van vele nieuwe en moderne attracties en kramen, die voor de versterking van de inwendige mens zullen dienen. Zo zal een oud-Hollandse theeschenkerij niet ont breken. Voorts bestaat het voornemen ge durende de vier bazardagen de zaal van een bijzondere verlichting te voorzien. De bazar wordt Woensdagavond 2 No vember te zeven uur geopend en is de vol gende dagen tot en mét Zaterdag geopend van drie tot vijf uur 's middags en van zeven tot twaalf uur 's avonds. ADVERTENTIE Kunsthandel (sinds 1930) 99 99 Kennemerlaan 5 (bij de brug) ZATERDAG 29 OCTOBER Kennemer Theater, 19 en 21 uur: Midder nachtzone. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Heidi en Peter. W.B. Theater, 20 uur: Gevaren ener We reldstad. ZONDAG 30 OCTOBER Kennemer Theater: 14.30 uür: Tekenfilms; 16.30, 19 en 21.15 uur: Middernachtzone. Luxor Theater, 14.30 uur: Tot ziens in New Orleans; 16.30, 19 en 21.15 uur: Heidi en Peter. Luxor Theater, 14.30 uur: Dodendans der Sioux en Het Duivelseiland; 16.30 en 20 uur: Gevaren ener Wereldstad. Diversen: Zaterdag: Kennemer Theater. 20 uur: To neelvereniging „Watervliet". Zondag, 14 uur: Parkzicht, Kennemer Mo torclub Kampioensrit. f Averell Harriman (links op de foto) De jagers op oude Velsense sleutels en geld voor de vluch telingenhulp zien het uitkam men der Velsense sleutelbossen met aardige verrassingen be kroond: op het hoofdkwartier werd mij kond ge daan van 'n agent van politie, die met een aanzien lijke buit thuis kwam. Valse sleu tels? Het doel hei ligt de middelen en de agent de sleutels, dus hebben de inzamelaren dit stapeltje rinkelend metaal met onverholen vreugde geïncas seerd en zij kwamen daardoor op het schilderachtige idee, de oolitieposlen eens langs te gaan, of daar wellicht niet overjarige verloren sleutels op te snorren zouden zijn, die de politiële in breng in het fonds voor de vluchtelingen niet onaardig zouden kunnen verstevigen. De schoolkinderen hebben ook braaf hun best gedaan en voor Maandag de herfstvacan- ties alweer beginnen met de verzuchting van de ouders, dat zij ook bést onderwijzer zou den willen zijn, kan de oogst van het legertje kleine „sleu telgelders ook binnen zijn. En daarna gaat het gasbedrijf de sleutels allemaal wegen om trots te kunnen bekend ma ken hoeveel ton oude sleutels uit Velsen zijn geschud. De vier sleutels, die eergisteren wat verdrietig in hef tonnetje op de toonbank van de garde robe van „Rex" lagen te snik ken van eenzaamheid moeten tegen die tijd nog een paar vriendjes er bij hebben. Als ge de huissleutel er bij vergissing niet in werpt, is verder alles welkom. Waarde filmkijkers van de Groeneweg: het ton netje staat er voor. Het geld komt inmiddels ook binnen: de wijkhoofden en col lectanten meldden bereids hun eerste resultaten. Mochten ze nog niet te Uwent zijn geweest, maakt u niet ongerust: dat komt zonder twijfel met en in de bus. Dat ge voor de ellende van de kampen, de weedom van 't ver jaarde menselijke hart en de onpeilbare verdrietigheden in deze verwarde wereld uw beurs open dient te zetten, weet ge zelve wel. Dat hoef ik u ten slotte niet te vertellen bij uw snorrend kacheltje en uw avondblad en een Zondag in het verschiet met de regen te gen de ramen. Als ge echter één minuut beseft, dat in die zelfde regen zieke kinderen en mensen dwalen door de mod der rond een lekkende barak dan gaat die beurs wijder open. En wordt dat tonnetje op de garderobetoonbank berstens vol. De laatste dagen gaat rechts weer vaak niet voor in dit goede Velsen van ons: de politierapporten maken met stugge regel maat melding van harde klappen op kruispunten, als gevolg van onachtzame autobestuurders, die voorrangskwesties liever op hun lak dan op de rem uitvechten. Die zogezegd lak hebben aan rechts-gaat-voor en een rem op hun verkeersbewustzijn. Niet alleen berokkenen zij zichzelve daarmee een berg lastige vragen van de ambtenaar van het Openbaar Ministerie en een bestraf fend toespraakje van de heer kantonrechter, maar bovendien veroorzaken zij vaak grote deuken in materiaal, dat gemaakt is is om weloverwogen mee te rijden en niet om mee te botsen. Het is altijd zo jammer van die mooie glimmende automobielen, van de tijd en van de narigheid, want rechts blijft voorgaan en de „linksen", die tóch doorrijden krijgen bij de kadi tenslotte toch ongelijk. LAMFENIER Jongetjes en foldertjes Verontrust deelt mij een la te fietser uit Driehuis mede, dat in het nette, natte dorp om kwart over elf 's avonds jongetjes van 8 tot, 12 jaar sla perig hekje in hekje uit strompelen om reclamefolder tjes in, maar vooral naast de brievenbussen der daar wo nende burgers te duwen. Hij acht het niet juist, dat manne- kes van deze geringe omvang op dit uur met foldertjes lo pen, omdat zij dan reeds lang van autopedjes en knikkers behoren te dromen. Ik ook niet. A utomatiekpapieren Dat centraal lJmuiden de aanioinst van een echte auto matiek viert met uitgebreide maaltijden in de portiek van het automatische eethuisje, dat- Woensdag in werking trad onder de luifel der Centrum galerij, is het ondubbelzinnig bewijs van de behoeften in brede lagen onzer samen leving tot het verorberen van consumpties uit zulke gelegen heden. Wanneer er nog eens een res taurant in deze contreien bij komt, zal de exploitant tot zijn vreugde merken, dat deze be hoefte zich ook tot zijn établis sement uitstrekt. Dat er dus veel gegeten wordt uit de nieuwe klapdeur tjes: het is mij en alle Lange Nieuwstraters een vreugde, maar dat straat en stoep er na deze dagelijkse orgiën uitzien als een omwoelde vuilnisbelt kan moeilijk tot de onver mengde genoegens gerekend worden. Er is een prullenbak. Waarom, zo wil ik u, minnaren van het goede der aarde-uit- de-automatiek vragen, waarom deponeert gij uw afvalstoffen dan op straat? ADVERTENTIE Door onze 10-jarige ervaring leren wij U, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs. Gratis Avondlessen in. Verkeerstheorie en Auto-techniek Hagelingcrweg 134 - Santpoort Tel. 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12, lJmuiden Telefoon 02550 - 6200 Inschrijving volgende cursus Motortechniek 14 November De leerlingenwerkplaats „Rooswyk" van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten bedrij ven aan de Bessemerstraat bij de ingang van de Walsery Oost, zal officieel worden geopend op 5 November, 's morgens om 11 uur. Alamak, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Aldabi, 28 te Recife. Alkaid, 27 te Rotterdam. Aalsdijk, 28 te Hamburg. Amstelstad. pass. 23 Ceylon n. Aden. Aegis, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Alderamin, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Amor, verm. 28 v. Katamata n. Catacolo. Bennekom, 27 v. lJmuiden n. Curagao. Bantam. 29 Karachi. Beninkust, 29 Lagos verwacht. Bali, 28 v. Suez n. Port Said. Bantam, 28 260 m. Z.t.O. Karachi. Britsum, 28 te Amsterdam. Caltex Leiden, pass. 28 Gibraltar n. R'dam. Celebes, 28 v. Marseille n. Amsterdam. Cinulia, 31 Stanlow verwacht. Charis, 28 te Amsterdam. Dalerdijk, 27 v. Cristobal n. Antwerpen. Diemerdijk, 28 Bermuda verw. Dorestad, 27 180 m. O.NO. Flores. Dorestad, 1 Nov. te Rotterdam verwacht. Drente, pass. 28 Daedalus n. Colombo. Esso Den Haag, 28 250 m. O. Malta. Esso Rotterdam, 28 130 m. O. Malta n. Sidon. Eos, 28 te Hamburg. Fairsea, 28 te Sydney. Friesland (SSM), 28 te Rotterdam. Friesland (KRL), 28 te Barcelona n. Rotterdam Felipes, 28 te Tj. Priok. Ganymedes, 27 v. Dordrecht n. Bremen. Guineekust, 27 te Accra. Gooiland, 28 te Bremen. Hersilia, 27 v. Trinidad n. Rotterdam. Helicon, 28 v. Cp. Haitien n. Ciudad Trujillo. Hera, 27 v. Willemstad n. Pta Cardon. Hydra, 27 240 m. O. San Salvador Bahamas naar Morrisville. Heemskerk, 28 te Hamburg. Isis, 27 v. Amsterdam te Dordrecht. Kalydon, 27 v. Port Said n. Londen. Koratia, 27 v. Rotterdam n. Curagao. Kellia, 28 te Curagao. Korovina, 28 te Freaericia. Karimun, 28 te Surabaja. Lekhaven, 28 bij Madeira n. Rotterdam. Liberty Bell. 28 160 m. ZO. Mena el Ahmadi. Meerkerk, 28 te Chittagong. Murena, 31 Tokuyama verw. Macoma, 1 Nov. Beira verw. Maaoera, 28 te Tegal. Mataram, 23 te Belawan. Marisa. 28 Curagao verwacht. Mentor, verm. 28 v. Demerara n. Nickerie. Mariekerk, 28 v. Antwerpen n. Rotterdam. Markelo. 28 te Zaandam verw. Nieuw Amsterdam, 28 v. Rotterdam n. New York Nias. 28 te Port Swettenham. Notos, 28 te Barcelona verw. Orion, 28 te Rotterdam. Overijsel, 28 v. Sydney n. Melbourne. Prins Fred. Hendrik, 28 te Rotterdam. Prins Willem George Fred., 27 v. Quebec naar Le Havre. Peperkust, 27 te Rivercess. Pieter S, pass. 28 Goerse n. Swansea. Perna, 28 te Ornskoldsvik verw. Radja, 28 te Amsterdam. Ridderkerk, 28 te Antwerpen. Raki. 28 te Bahrein. Schie, 28 te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 27 v.Vlaardingen n. Narvik Samarinda, 28 te Assab. Schouten. 28 te Mahe Seychellen. Siaoe. 28 v. Bangkok n. Singapore. Stanvac Talang Akar, 27 te Belawan. Sigli, 29 te Sydney verwacht. Sliedrecht, pass. 23 Dover n. Hamburg. Tara, 28 v. Rotterdam n. New Orleans. Tomini, 28 te Aden. Teucer, 28 v. Amsterdam n. Port Said. Triton. 28 te Amstredam. Tjiwangi. 29 Hongkong verw. Van Linschoten, pass. 28 Kp. Palmas n. Freetown Wieldrecht, 28 te Sidon. Wonogiri, 28 te Calcutta. Willem Barendsz. 27 740 m. NO. Gouadeloupe. Waibalong, 29 Atapupu verwacht. W. Alton Jones, pass. 27 Pantellaria n. Phila delphia. Zeeland (SSM), pass. 28 Bornholm n. d. Theems KLEINE VAART Alcetas, 27 v. Rotterdam n. Asd. Adm. Nelson, 28 v. Fagerviken te Preston verw. Agiena. pass. 28 Vlissingen n. Londen. Akjo, 28 v. Vlissingen n. Boston. Ala S, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Boreas. 26 v. Haifa n. Famagusta. Bernard John, 28 v. Rotterdam te Alexandne Coolhaven, pass. 28 Finisterre n. Casablanca. Draco, 26 te Bordeaux. Diligentia, 28 v. Newburgh te Huil verw. Diana V, pass. 28 Vlissingen n. Londen. Da je Bohmer, 28 v. Rotterdam n. Ceuta. Duiveland, 28 te Zeebrugge. Elisabeth Roorda. 28 v. Rotterdam n. Dublin. Ellewoutsdijk, nacht 28-29 Fecamp verwacht. Eemstroom. 28 v. Amsterdam n. Londen. Erasmus. 28 te Uleaborg. Finlandia. 28 v. Terneuzen te Rotterdam. Hartel. 29 v. Londen te Rotterdam verw. Heemraadsingel, 29 v. Newport Mon te R'dam verwacht. Hydra. 25 v. Caen n. Dieppe. Heemskerk, pass. 28 Vlissingen n. Stockholm. Hoe Vinces, 28 v. Rotterdam n. Boston. Hera, 27 v. Curagao n. Pta Cardon. Ida D, v. Rotterdam te Flensburg. Ida Pieter, 28 v. St. Malo te Avonmouth verw. Ilias. 27 v. Hamburg n. Rotterdam. Jokurma, 28 v. Amsterdam n. Antwerpen. Joost, 26 te Sundsvall. Jaba. 28 v. Ierseke te Rotterdam. Kaap Sint Vincent, 26 v. Amsterdam n. Sarps- borg. Lingestroom, 28 v. Grangemouth te A'dam. Larix, 25 Brunsbüttel gep. n. Zaandam. Leendert B, 31 v. Berre te Rotterdam. Leuvehaven, verm. 29 v. Kopenhagen n. R'dam Matthew, 28 v. Southampton te Londen verw. Monica, verm. 28 v. Selzaete n. Lulea. Meuse, 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Midas, 28 v. Amsterdam n. Rotterdam. Midas. 23 v. Asd n. Rotterdam. Marietje Bohmer 1 Nov. v. Marseille te Liver pool verwacht. Meres N, 29 Rotterdam verwacht. Mupbrid N. pass. 29 Kiel n. Gent. Mvpuck. 28 v. Esbjerg te Rouen verw. Nassauhaven, verm 29 v. Gothenburg n. R'dam Nautic. 28 v. Wismar n. Glasgow. Noorderlicht, verm. 28 v. Baatskaernaes naar Garston. Nolaris, 28 v. Antwerpen te Vlissingen. Nero, 28 v. Amsterdam te Rotterdam. Oosterdok. 28 v. Goole n. Hamburg. Phidias. 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Pavo. 25 te Zaandam. Ponza, 26 v. Ala n. Zaandam. Phidias. 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Paloma. 28 v. Amsterdam te Waterford verw. Poortvliet. 29 v. Rotterdam te Caen verw. Procyon, 28 v. Rotterdam n. Londen. Rijnborg, 28 v. Hernosand te Rotterdam. Soemba. 28 v. Liverpool te Cardiff. Spes, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Spolanda. 28 v. Londonderry te Newport Mon Stella Maris, 29 v. Gothenburg te Middlesbro verwacht. Tyro, 28 v. Amsterdam te Rotterdam. Texelstroom, 28 v. Amsterdam n. Liverpool. Twee Gebroeders, 28 v. Rotterdam te A'dam. Tilly. 26 v. Gent n. Stockholm. Volharding, verm. 28 v. Rotterdam n. Algiers. Westerhorn, verm. 29 v. Rotterdam n. Liverpool Westerdok, 27 v. Londen te Amsterdam. Westpolder, 28 v. Antwerpen n. Rotterdam. SLEEPYAAFT Ebro. pass. 27 Dover n. Felixtown. Humber, 27 210 m. N.t.O. Finisterre met bak. Poolzee, 27 180 m. NW. Djeddah. Witte Zee. 27 pass. Ouessant n. Rotterdam. Zwarte Zee, 27 180 m. ZW. eil Nias met 2 zuigers

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 19