Panda in het verkeer Vreugde van onbedorven djoeka's bij ontmoeting met „Granmissie" Overleg is noodzakelijk bij verzamelen van paddestoelen sidatle Aidsxitytwp S. j. DE GOEDE Koninklijk Instituut van Ingenieurs over kernenergie en gezondheid Het Koninklijk Paar zag vandaag: RADIO Hereniging Opwindende tocht over Surinamerivier Gouden Ganzeveer voor het eerst toegekend Nieuwe spelling Student te Delft uit sociëteitsraam gevallen ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 3 SIEMENS 9 buizen 3 luidsprekers Bandbreedte-rege DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK Pleidooien voor uiterste voorzichtigheid Stoffelijk overschot van Sonderman op Schiphol Arts stond terecht wegens belastingontduiking HUNINK ANTON Finsterwolde Ook Spierpijn „De Schelde" maakt machines en ketels voor de „Rotterdam" Nu in Genève weer een conferentie van grote mogendheden bezig is zich te voltrek ken langs de lijnen van geijkte politieke opvattingen uit Oost en West, is het wel licht van belang de gedachten vrij te hou den van de suggestie, als zou alles wat hier ter tafel komt van beslissend belang zijn voor de toekomst der mensheid. Van be slissend belang is het zeker, dat bijvoor beeld de staatslieden die in Genève confe reren zo krachtig mogelijk streven naar de vermijding van onrecht voor bepaalde vol ken of groepen, en naar bevordering van veiligheid en welvaart voor de mensheid. Doch deze algemene doelstellingen van een internationale conferentie staan dikwijls in ver-verwijderd of zeer onduidelijk verband met het ter conferentie behandel de of beslotene, en het is moeilijk te con stateren of de aangesneden onderwerpen en de wijze waarop zij worden afgehandeld inderdaad die doelstellingen dienen. Zo is, om een. voorbeeld te noemen, het vraag stuk der Duitse hereniging een onderwerp, waarover de meningen zeer verdeeld zijn. Het is moeilijk, op dit moment onvoor waardelijk te geloven in de heilzame uit werking van een onmiddellijke hereniging, cok al wordt zij van bepaalde zijde als het geneesmiddel voor alle Europese kwalen aangeprezen, Wanneer men zich op het standpunt stelt dat deze hereniging alleen al uit overwegingen van rechtvaardigheid en eerbied tegenover de eensgezinde wil van het Duitse volk zou moeten geschieden, dan moet men daarbij nauwkeurig acht geven op de vraag, of die volkswil wel zo eensgezind en onmiskenbaar duidelijk is gebleken. De Duitse hereniging is een po litieke onvermijdelijkheid, doch is zij ook een puur-menselijke noodzaak? Het is merkwaardig te horen hoe op het ogenblik hier en daar weliswaar ijle, doch zeer res pectabele stemmen in Duitsland zelf op gaan, die deze hereniging als een mogelijk heid van ondergeschikt belang karakteri seren en aandringen op grote voorzichtig heid. Deze stemmen staan los van politieke partijen, doch vertegenwoordigen een groep een zeer losse en verspreide groep van Duitsers, die zich bezonnen hebben op de ongelukkige rol, welke het politieke, grote Duitsland steeds in Europa heeft ge speeld onder invloed en als tegenspeler van andere Europese machten. Zij zien nu, hoe deze machten een Duitse hereniging als politieke factor in het spel hebben gebracht en vrezen, dat een zo gemakkelijk tot na tionalisme voerende leuze als die der her eniging zal leiden tot een onwerkelijkheid in Europa, die alleen politieke betekenis heeft. Een van de voormannen dezer be- zonnenen, F. Herbert Hillringhaus, hoofd redacteur van het periodiek „Die Kommen den", getuigt van deze vrees in het kader van beschouwingen, die een verrassende onafhankelijkheid van traditionele Duitse opvattingen te zien geven en voortdurend een versterking van de vrije geestelijke zelfstandigheid der Duitsers prediken. In deze geestelijke zelfstandigheid ziet hij de redding van Duitsland, dat reeds ettelijke malen onderging in een massa-psychose. Is de hereniging van Duitsland niet een deel van zulk een herrezen massa-psycho se, dankbaar aangegrepen door grote mo gendheden om machtige zetten op het in ternationale politieke schaakbord te doen? Hillringhaus ziet eventuele hereniging slechts als het mogelijke sluitstuk van een nieuwe Duitse bewustwording voor de taak, die Duitsland in een nieuw Europa te vervullen heeft. De stem van deze en dergelijke eenlingen op het uitgestrekte en nog onherbergzame gebied der Duitse geestelijke vernieuwing klinkt in Genève niet door maar uit deze constatering blijkt reeds overduidelijk, dat een politieke oplossing, uit politieke overwegingen voort gekomen, niet een ga rantie voor een werkelijke, heilzame toe komst zal kunnen zijn. ADVERTENTIE Vraagt demonstratie Verkrijgbaar in grote keuze bij Zijlstraat 11 -15 b.d. brug Haarlem - Tel.13039 „Dat kan nog net!" mompelt Joris Goed- bloed._ „Deze ouderwetse auto's hebben toch maar een slakkengang!" Maar de slakkengang blijkt mee te vallen. Joris ontkomt op het nippertje, doch de auto mobilist, die zich zijnentwille zelf in de bloemetjes zet, schreeuwt hem woedend na: „Sufferd! Heb je nooit gehoord, dat je een ander alleen mag inhalen en voorbij rijden, als daarvoor genoeg ruimte is, ook als er tegenliggers naderen?" De afdeling voor Gezondheidstechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft op een Vrijdag te Utrecht gehouden wetenschappelijke bijeenkomst besprekin gen gehouden over het onderwerp: „Kern energie en Gezondheidszorg". Prof. dr. A. H. W. Aten van het Instituut (Van onze reisredacteur) DWARS OVER DE dreigend-zwarte rivier die haar loop zoekt tussen de tropische regenwouden van het Surinaamse binnenland loopt de schuimende streep van een „soela", een lage waterval. De kleine korjaal, een uitgeholde boom stam, rank en nerveus als een volbloed, glijdt er snel op af. De „djoeka", de bosneger die haar bestuurt, zit onbe wogen achterin. Slechts met enkele voorzichtige drukjes van zijn pagaai zoekt hij de plaats voor de afsprong in de schuimende stroomversnelling. Dan, vlak voor de plaats waar het ruisende water begint te grommen, drukt hij zich ineen en legt met vier, vijf snelle pagaaislagen de zweep over de boot. Als een paard neemt de korjaal de sprong naar beneden; als een jockey in een hindernisren houdt de djoeka haar in evenwicht na de landing in het kolkende water en stuurt haar vlak langs de druipende flanken van een paar voorbijschietende grote rotsblokken. Dan is het water waarop de korjaal voortijlt, weer kalm en donker. En de glimlachende djoeka kijkt bulderende soela. niet eens om naar de Deze opwindende belevenis staat van daag op het programma van het Konink lijk Paar bij zijn tocht over de Suriname rivier naar Brokopondo, die Koningin en Prins in contact brengt met wat zonder twijfel onze merkwaardigste rijksgenoten zijn, de 22.000 bosnegers of djoeka's, af stammelingen van slaven, die van de plan tages drosten om in de oerwouden de ver loren vrijheid te hervinden. Zij hebben honderd jaar lang, van 1730 tot 1835, een bittere oorlog met het gou vernement gevoerd. Maar men heeft hen nooit op de knieën gekregen. In de vorige eeuw tenslotte zag het gouvernement zich gedwongen vredesverdragen te sluiten met hun leiders, zoals „Grote Boni". Vandaag de dag nog hebben zij een grote mate -van autonomie. In de praktijk onderwerpen zij zich aan allerlei overheidsmaatregelen, maar men hoeft de donkere djoeka met zijn brede bronzen schouders, de smalle heupen gevat in een kleurige lendendoek, slechts in het vriendelijke maar toch zelf bewuste gezicht te kijken, om te beseffen dat men hier tegenover een vrij man staat. „Granmissie" Eén hoogste gezag erkent echter ook de djoeko volmondig, dat van de „Granmis sie", de grote of hoge vrouw, zoals zij de Koningin in hun „takki-takki" noemen. Zij is voor hen de top van de bestuurs- pyramide, die verder bestaat uit vier „granmans", de stamhoofden van Sara- maccaners, Matuari's, Aucaners en Para- maccaners, en de „kapitein" in de dorpen. Er is een kenmerkende overeenkomst met de Afrikaanse stam-civilisatie: het respect voor het op min of meer democratische wijze zelf gekozen gezag. De debatten in de „kroetoe"^ de dorpsvergadering, doen in lengte niet voor die van een Nederlandse gemeenteraad onder. De overeenkomst met het Afrikaanse bestaan is trouwens op ieder gebied tref fend. De kleding, de „kamisa" of lenden doek van de man, de „panji", de langere doek die de vrouwen beneden het blote bovenlijf om het middel dragen, vindt men ook op het donkere continent, evenals de naakte onschuld van de kinderen. En net als in Afrika zwoegt de vrouw op het klei ne kostgrondje in het bos het dagelijks voedsel bij elkaar, terwijl de man vist op de kwaadaardige „piereng", die zo een vin ger of teen kan afbijten, of op zijn rug ligt te bepeinzen hoe uitzonderlijk plezie rig het is om djoeka te zijn. Leven zonder problemen Aangezien hij analfabeet is verkeert hij in heerlijke onwetendheid over de proble men die de beschaving in zo overvloedige mate heeft geschapen. Zolang hij door op tijd een offer te brengen op goede voet met zijn goden kan blijven', is het hem wel. Hij is zelfs in enkele gevallen bereid die onderdelen van het Christendom te aan vaarden die niet al te zeer in conflict ko men met zijn leefwijze en laat zich gaarne door gouvernements- of zendingsarts ge nezen van malaria, filaria, kwaadaardige wormplagen en andere ziekten die deze ogenschijnlijk gezond lijkende bevolking Op vele scholen worden omstreeks deze tijd tentoonstellingen van paddestoelen en vruchten georganiseerd. Deze tentoonstel lingen zijn inderdaad van grote waarde voor de opvoeding in liefde tot de natuur. Ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van de Stichting „Het nationale Park de Ken- nemerduinen" schrijft ons, dat hij er dan ook geen enkel bezwaar tegen zou heb ben, ware het niet, dat het verzamelen van het materiaal geheel en al aan het initiatief van de kinderen wordt overge laten, dus volkomen ongeorganiseerd. Het gevolg is, dat in de omgeving van Haar lem en Bloemendaal alle paddestoelen grondig worden verwijderd ten behoeve van deze exposities. Hoewel van directe schade niet kan worden gesproken, is dit toch te betreuren, omdat hierdoor anderen niet meer in staat zijn deze wonderlijke producten van de natuur te bekijken en te fotograferen. Gedurende de laatste twee weken bleek zelfs „Het Nationale Park de Kennemerduinen" niet veilig voor de pad destoelenverzamelaars, zodat op het ogen blik in dit gebied langs vrijwel alle paden de meest interessante paddestoelen ver dwenen zijn. De heer Roderkerk vraagt zich af of het werkelijk noodzakelijk is. dat de kinderen zelf het materiaal verzamelen, want op deze wijze kan het voorkomen, dal van een bepaalde soort tientallen exemplaren in de expositie voorkomen, terwijl met een of twee volstaan had kunnen worden. Het lijkt de heer Roderkerk beter, dat het materiaal voor de tentoonstelling wordt verzameld op plaatsen, die niet regelmatig door het publiek worden bezocht en op zodanige wijze, dat van elke voorkomende soort slechts één of twee exemplaren wor den medegenomen. Reeds werden enkele scholen door de heer Roderkerk voorzien van materiaal in de vorm van paddestoelen, bessen en an dere vruchten, voorkomend in de Kenne merduinen. Dit materiaal werd verzameld door personeel van de Kennemerduinen. op plaatsen, die niet toegankelijk zijn voor het publiek, zodat hierdoor de wandelaars niet gedupeerd werden. Bovendien werd van te voren met de leerlingen van deze scholen een wandeling gemaakt door het terrein om hen te laten zien, waar en hoe dit alles groeide. De heer Roderkerk zal het zeer toejuichen, indien dit voorbeeld door alle andere scholen, die tot nog toe de kinderen er zonder meer op uit stuur den om materiaal te verzamelen, zou wor den gevolgd. Hij zal er gaarne alle mede werking toe verlenen". Een foto van een panteramaniet. Het stoffelijk overschot van de in de V.S. omgekomen Nederlandse vlieger luitenant- kolonel Gerben Sonderman is met een vrachtvliegtuig van de KLM uit New York te Amsterdam aangekomen. teisteren. Maar al slikt hij paludrine, voor alle zekerheid gaat hij toch ook nog even naar de „dressieman", zoals de djoeka- collega van de blanke medicijnman heet. Ik zag het fosnegerdorp Kadjoe en ook het gekerstende Koffiekamp, door de Ko ningin vandaag op haar tocht in de grote door acht roeiers geroeide „granman-kor- jaal" bezocht. En ik voelde in Kadjoe met zijn kraak- schone hutjes van kunstig bewerkt hout en verdroogde bladeren, die langs vriendelij ke, door palmen beschaduwde paadjes staan, een heimelijke afgunst. Het was de jalouzie van de blanke twintigste-eeuwer met zijn door duizend plichten rauw ge schaafde zenuwen op deze donkere men sen, die nog heel hard lachen, heel lang slapen en heel erg vriendelijk kunnen zijn, die leven zonder kalenders en horloges en zonder ingebouwde schuld-en-boete complexen. De „beschaving" komt Toen ik Kadjoe verliet, wuifde een grote schare van giechelende naakte kindertjes onze korjaal na. Wat zal er van hen wor den? De beschaving strekt haar armen al naar hen uit. Missie en zending dringen door tot hun ziel. Boslandscholen nemen bezit van hun brein. Het verlangen om een buitenboordmotor op hun korjaal te heb ben drijft de mannen het bos in om hout te kappen voor het bedrijf van Bruynzeel. En boven alles kan het Brokopondoplan over hun toekomst gaan beslissen. Want in de Surinamerivier wil men een grote stuw dam gaan bouwen om electrische energie op te wekken, om de waterloop van deze rivier te reguleren, om een stuwmeer te krijgen zo groot als de provincie Utrecht. Dan zullen de Suriname- en mogelijk ook de Tapamahonyrivier met de nieuw aan te leggen wegen en spoorwegen de kanalen worden waarlangs de twintigste eeuw het binnenland van Suriname gaat binnendrin gen. Er zullen nieuwe mensen komen met grote machines, de enorme bauxietdeposi- to's van het Oranje Nassaugebergte zullen aangeboord worden en Suriname's hout rijkdom zal beter geëxploiteerd kunnen worden. Het plan heeft grote mogelijkhe den. Die nieuwe welvaart zal het oude leven van de djoeka's wegdrijven. De glanzende athleten van het wilde water zullen arbei ders worden. De vrouwen zullen corset- ten gaan dragen, de kleine naakte kinder tjes zullen schooltassen krijgen. Het zal wel allemaal moeten, maar het zal toch een beetje jammer zijn. Vandaag heeft dat oude leven bij het glorieuze bezoek van de „Granmissie" dan toch in ieder geval nog hoogtij gevierd. Een vloot van korjalen is over de rivier gegaan en in Kadjoe heb ben de jungletrommen gedreund om de dansers te begeleiden, die het feest begon nen dat wel voortgeduurd zal hebben lang nadat de donkere nacht viel over de grote rivieren en de zware regenwouden van Suriname. Een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar, be nevens een boete van 1000 subsidiair een maand hechtenis, heeft de officier van Jus titie bij de rechtbank te Utrecht geëist tegen de 45-jarige arts J. M. J. B. te Cu- lemborg wegens overtreding van de wet op de inkomstenbelasting 1914. De arts gaf toe in de jaren 1946 tot-1953 telkens bij het doen van zijn aangiften voor de inkomstenbelasting bedragen te hebben verzwegen. Zo was bijvoorbeeld voor het belastingjaar 1948 een bedrag van 3250 te weinig opgegeven en over 1953 een be drag van 2095. In totaal bedroeg het te weinig betaalde belastinggeld over de periode 1946 tot 2953 rond 5300. Uitspraak wordt op 11 November gedaan. voor Kernphysisch Onderzoek te Amster dam hield een algemene inleiding tot het onderwerp van deze wetenschappelijke bij eenkomst. Vervolgens hield dr. J. A. Cohen, directeur van het Medisch Biologisch La boratorium der Rijksverdedigingsorganisa tie T.N.O. te Delft, een inleiding over „Me dische Aspecten van het Gebruik van Kernenergie". De productie en gebruik van kernenergie gaan, aldus spreker, noodzake lijkerwijs gepaard met het risico van ioni serende straling. Dit risico is het grootst voor personeel werkzaam bij kernreactoren. In mindere mate betreft het echter ook alle personeel dat in industrieën, ziekenhuizen, wetenschappelijke laboratoria enzovoorts, uit hoofde van hun beroep zich van radio actieve isotopen bedient. Ook grote groepen van de bevolking, die overigens niet met radio-actieve straling te maken hebben, lopen gevaar indien er niet zorgvuldig voor gewaakt wordt dat radio actieve producten van de reactoren niet leiden tot besmetting van water, bodem en lucht met hoeveelheden die boven de toe laatbare liggen. Sprekende over de schadelijke invloeden die het menselijk organisme van de radio actieve stralingen kan ondervinden, zei dr. Cohen, dat deze straling het organisme kan treffen op twee manieren: hetzij van bui tenaf, hetzij na opneming van radio-actieve isotopen in het lichaam van binnen uit. Uitvoerig besprak de heer Cohen vervol gens de klinische symptomen van deze uit wendige en inwendige bestralingen. De meeste symptomen berusten op een be schadiging van het maagdarmkanaal en de bloedvormende weefsels. Vooral ook zal de uiterste voorzichtigheid moeten worden betracht, omdat ten opzichte van de gene tische effecten voor een verantwoorde op gaaf van toelaatbare hoeveelheden de ge gevens ontbreken. Bij een bedrijf als een kernreactor zal een groep personen met de taken van de gezondheidszorg moeten worden belast. Tot deze groep moeten in ieder geval een medi cus en een kernphysicus behoren. Een speciale opleiding van al deze personen is noodzakelijk en zal, volgens spreker, het beste bij een bestaande gespecialiseerde groep kunnen plaats vinden. In de middagbijeenkomst sprak de direc teur van de N.V. Kema te Arnhem, dr. J. J. Went, over „kernreactoren met hun vei ligheidsproblemen". Ook hij pleitte voor de instelling van een specialistische gezond heidszorg, waarbij volgens hem ook een zeer strenge controle dient uitgeoefend te worden op het personeel. Tenslotte sprak drs. F. W. J. van Haaren, chef van het laboratorium van de Ge meente Waterleidingen van Amsterdam over „Mogelijkheden van Besmetting door Radio-actieve Stoffen". In de voordracht werd in het bijzonder aandacht geschonken aan de definitieve lozing en in dit verband besprak drs. Van Haaren de verschillende systemen die tot nu toe bij reeds bestaande reactor-centra zijn toegepast. Bij al deze werkwijzen geven volgens spreker de ge concentreerde oplossingen van radio-actief afvalmateriaal de grootste moeilijkheden, vooral als men deze zodanig wil verwerken en opbergen dat zij bereikbaar blijven. De Koninklijke Academie van Weten schappen te Amsterdam is als eerste in het bezit gekomen van de Gouden Ganze veer, de tweejaarlijkse prijs, die de Ko ninklijke Nederlandse Uitgeversbond ter gelegenheid van zijn 75-jarig bestaan heeft ingesteld. Deze culturele prijs, bestaande uit een gouden veer gevat in een voet van kristal, zal in het vervolg om de twee jaar wor den uitgereikt aan hem of haar, die „zich door publicaties bijzondere verdiensten heeft verworven voor de uitbreiding of verdieping van de kennis omtrent of de verhoging van het aanzien van het Neder landse cultuurbezit". Op deze grondslagen heeft de jury, be staande uit prof. dr. C. J. Dijksterhuis, mgr. W. Nolet en mr. M. Rooy, nagegaan welke nationale instellingen geacht mogen worden, zich op het gebied van de Neder landse beschaving door haar publicaties „uitzonderlijke verdiensten" te hebben verworven. Zij is daarbij tot de slotsom gekomen, dat dit met geen instelling zo zeer het geval is als met de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Voor de jury is van beslissende betekenis, dat de Akademie van de uit genoemd doel voort vloeiende werkzaamheden van haar leden, in de meer dan honderd jaar lange periode van haar bestaan, heeft doen blijken door de publicatie van „Verhandelingen" en van „Verslagen en mededelingen". De re sultaten van de Nederlandse wetenschaps beoefening zijn op deze wijze toegankelijk gemaakt voor landgenoten en buitenlan ders. De commissie, uit de Nederlandse Dag bladpers, de Federatie van Journalisten en het Algemeen Nederlands Persbureau voortgekomen, die tot taak had te advi seren over de toepassing van de spellings wijzigingen in de Nederlandse Pers, is ge reed gekomen met haar advies. Het wach ten op de invoering van de nieuwe spelling in onze kolommen is daarmee tot een einde gekomen, aangezien thans richtlijnen voor handen zijn over de wijze waarop een zo groot mogelijke uniformiteit bij deze toe passing kan worden verkregen. Hiermee is een chaos voorkomen, aangezien nu met ingang van 1 December aanstaande het overgrote deel der Nederlandse dagbladen en dagbladjournalisten dezelfde spelling zullen gebruiken. Dit vooroverleg was noodzakelijk in verband met de grote hoe veelheden facultatieve wijzigingen, die in de laatste spellingsverandering werden aangegeven. Per 1 December zal ons blad dus, in overeenstemming met het advies der com missie, de nieuwe schrijfwijze in zijn ko lommen toepassen. Wij zullen voor die da tum een samenvatting geven van de voor naamste wijzigingen, die de huidige schrijf wijze daardoor zal ondergaan. ADVERTENTIE Wisselende bewolking aanhoudend worstenweer U kent dat wel, dan weer regen, dan weer droog, maar altijd trek in onovertroffen Gelderse Rookworst. Dus van Anton Hunink! Kijk naar het loodje aan de worst. Hot verser boe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Vrijdagmorgen om omstreeks vijf uur heeft een voorbijganger te Delft op de Oude Delft voor de sociëteit van de Delftse Studentenbond het stoffelijk overschot van de 27-jarige student J. J. uit Emmer- compascuum aangetroffen. De G.G.D. heeft het naar het gasthuis gebracht. Bij het onderzoek dat de politie ver richt is gebleken dat de student, die in nachtgewaad was gekleed, uit een raam van de bovenverdieping van de sociëteit waar hij zijn slaapkamer heeft, moet zijn gevallen. Het bed van de student is besla pen geweest, zodat de politie voor een raadsel staat wat betreft de oorzaak van het ongeluk. Van de zijde van de Delftse Studenten- bond, die de laatste tijd nogal critiek te verduren heeft gehad, wegens het veroor zaken van nachtelijk rumoer op de Oude Delft, is verzekerd, dat het in de afgelo pen nacht rustig is geweest. Van de zijde der omwonenden zijn er echter berichten die daarmede in tegenspraak zijn. De Tweede Kamer zou het op prijs stel len te mogen vernemen, hoe naar het oor deel van de minister van Binnenlandse Zaken de situatie in de gemeenteraad van Finsterwolde zich ontwikkelt, aldus blijkt uit het Voorlopig Verslag over de begro ting van Binnenlandse Zaken. Vele leden herinnerden aan de destijds gedane opmerking van de minister, dat de gang van zaken in het bestuur van deze gemeente hem met zorg vervult en over wogen wordt, langs welke weg een bevre digender toestand kan worden verkregen. De toestand heeft zich nadien nog toe gespitst, zodat de leden van de PvdA en van Gemeentebelangen de vergadering van de gemeenteraad op 27 September hebben verlaten en de voorzitter de agenda verder heeft moeten afwerken met de communis tische raadsleden. Wat denkt de minister te doen om het ondemocratisch optreden van deze communistische afgevaardigden te beteugelen, zo vragen deze Kamerleden. ADVERTENTIE en rheumatische pijnen wrijft U weg met De directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij N.V. te Roterdam opdracht ont vangen voor de levering van machines en ketels voor de voortstuwing van het door genoemde maatschappij voor rekening van de N.V. Nederlands-Amerikaanse Stoom vaart Maatschappij Holland-Amerika Lijn te bouwen passagiersschip „Rotterdam".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5