VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Instelling van raad van beroep en ambtenarengerecht te Haarlem Kort en bondig Nederlander ging zijn vroegere Japanse bewakers bezoeken Ch. Weiter geeft zich op als lid KVP De vijftien spelers voor Nederland-Noorwegen Gezamenlijk concert van „Zanglust" en „De Stem des Volks" Mgr J. P. Huibers 80 jaar Wijk aan Zee Experts dokteren aan Europees verkeer Voorstel om België een Prinsjesdag te geven Kappers en kaptechniek T unnelbouwarbeider maakte val van acht meter Agenda voor Beverwijk „Voor enkele uren per dag kan gas verwarming voordeliger zijn" „Turnlust"-jongelui turnden onderling Ellendige herinneringen Uittocht van duizenden spreeuwen en vinken Oud-minister wenst jaarverslag op tweede Dinsdag in November Scheepvaart DINSDAG 1 NOVEMBER 1955 Het ligt in het voornemen per 1 Maart 1856 raden van beroep (sociale verzeke ring), als bedoeld in artikel 1 der beroeps- wet en ambtenarengerechten te vestigen te Haarlem, Utrecht en Zwolle, aldus deelt de minister van Justitie mee in zijn toelichting bij een nota van wijzigingen op de begro ting 1956 van zijn departement. Het uitbreiden van het aantal plaatsen, waar raden van beroep en ambtenarenge rechten gevestigd worden, is een gevolg van wijzigingen in de beroepswet. Op het ogenblik valt Haarlem onder Amsterdam, waar de zaken voor de gehele provincie Noordholland behandeld worden. Na 1 Maart van het volgend jaar zullen de raad van beroep (sociale verzekering) en het ambtenarengerecht te Amsterdam zich bezig houden met zaken uit het kanton Amsterdam en in Haarlem worden de zaken behandeld uit de kantons Haarlem en Alk maar. Het ligt in het voornemen Alkmaar ook als zittingsplaats aan te wijzen. De raad van beroep (sociale verzekering) oordeelt over beslissingen van het bestuur der Rijksverzekeringsbank en van de Raden van Arbeid, genomen ingevolge de Onge vallenwet, de Land- en Tuinbouwongeval- lenwet, de Invaliditeitswet en de Ouder domswet, alsmede over beslissingen van de Raden van Arbeid, genomen ingevolge de Ziektewet en de Kinderbijslagwet. Aan de centrale raad is ook opgedragen in beroep te beslissen omtrent geschillen voort vloeiende uit de burgerlijke en militaire pensioenwetten, de Militaire weduwenwet, de wet buitengewoon pensioen 19401945 en de Pensioenwet Spoorwegambtenaren en de kinderbijslagwet voor de gepensionneer- den, de Ambtenarenwet, de Militaire amb tenarenwet. De raad van beroep bestaat buiten de voorzitter uit een gelijk aantal leden-werk gevers en leden-werklieden, benevens een gelijk aantal leden-werkgevers en leden werklieden, benevens een gelijk aantal plaatsvervangende leden- werkgevers en leden-werklieden. Het ambtenarengerecht heeft dezelfde standplaats en hetzelfde rechtsgebied als de raad van beroep (sociale verzekering). Het aan de raad verbonden ambtelijk personeel (voorzitter griffier en administratieve ambtenaren) fungeert dezelfde functies bij het ambte narengerecht. Als consequentie van het Zaterdag door de partijraad van de KNP genomen be sluit tot goedkeuring van het accoord met de KVP en tot opheffing van de partij, heeft de heer Ch. J. I. M. Weiter zich op gegeven als lid van de KVP, Hij heeft zich bereid verklaard een candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. Naar wij vernemen zal de keuzecommissie van de K.N.V.B. voor de wedstrijd Neder landNoorwegen, die Zondag 6 November in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gespeeld, het Nederlands team uit de volgende 15 spelers samenstellen: De Munck (Fortuna), Feyt (Willem II), De besturen van het mannenkoor „Zang- lust", dat al 29 jaren een belangrijke plaats in de Beverwijkse zangerswereld heeft in genomen, en van het gemengde koor „De Stem des Volks", die thans beide onder lei ding staan van de heer Nic. Grandiek, heb ben zich in een bespreking beraden op de voorbereiding van een gezamenlijk concert, waarvan de uitvoering werd vastgesteld op 15 Maart 1956 in het Luxor-theater. Voor de vele zangliefhebbers in Bever wijk en omgeving wordt dit concert een mooie gelegenheid het mannenkoor te be luisteren in de uitvoering van een aantal operawerken. De dirigent heeft het voor nemen tijdens dit concert eenzelfde opera- werk door het mannenkoor en het gemeng de koor te laten uitvoeren. Voor de omlijs ting zorgt de heer Grandiek met een piano recital. Dat er nog een aantal mensen zijn, die hun schuchterheid moeten overwinnen om tot een zangvereniging toe te treden en dus achteraf wel degelijk voor de zang in verenigingsverband voelen, doch om vaak vergezochte redenen hiertoe niet overgaan, blijkt na het huisbezoek, dat door „De Stem des Volks" wordt afgelegd. In korte tijd heeft „De Stem" vijftien nieuwe leden ge wonnen, die het koor gaan versterken. Voor zangers en zangeressen, die aan de uitvoering willen medewerken staan de repetities van „Zanglust" Vrijdagavond in gebouw „De Harmonie" aan de Groenelaan open; des Woensdagavonds repeteert „De Stem des Volks" in de Zeewijkschool. Beverwijk bereidt zich voor op 13 November De technische „Ontwikkelingsclub voor herenkappers", afdeling Beverwijk, hield gisteravond in de Groentenbeurs een avond waar nogal wat nieuwigheden op het ter rein des haarsnijders werden gedemon streerd. Voorzitter F. Buitenhuis wilde deze avond een bijzondere noemen nu de jonge afdeling Beverwijk de tweede in den lande is geworden in wedstrijdverband. Het was dan ook de bedoeling de medewerkers, die hieraan hebben meegewerkt te huldigen. De heren Brouwer, Eekhuis, Glorie, Nie- land, Withaar, Nooy, Majoor Ockers, Tabak en Euax, kregen ieder een herinnerings vaantje aangeboden. Hierna gaf de praeses de heer A. Vogel, Wiersma (PSV), Kuys (NAC) Van Kerkum secretaris van de afdeling Amsterdam, het (Feyenoord), Klaassens (VW), Van der Hart (Fortuna), Schaap ('t Gooi), Brusse- lers (PSV). Appel (Fortuna), Bosselaar (Feijenoord), De Bruyckere (Willem II) Brooymans (Willem II), Carlier (Fortuna) en Clavan (Scheveningen Holland Sport). Ernstig gewond naar A ntoniusziekenhuis Als gevolg van het feit dat de politie te laat is gewaarschuwd, kon zij ons pas heden mededelen dat zich Vrijdagmiddag 28 October in de Velsense tunnelbouw een ernstig ongeval heeft voorgedaan. Om streeks vier uur is daar de 55-jarige L. W. uit IJmuiden-Oost op een steiger misge stapt, door een luchtkoker van drie meter lengte gevallen waarna hij nog eens vijf meter lager op de betonnen vloer van de tunnel terechtkwam. Het slachtoffer werd met zware inwendige kneuzingen naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden overge bracht, waar hij nog steeds buiten bewust zijn is. Men vreest vpor zijn leven. Woensdag 15 November hoopt mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zijn tach tigste verjaardag te vieren. De aanstaande jarige werd in Amsterdam geboren, stu deerde aan het klein-seminarie Hageveld te Voorhout en het grote-semenarie te Warmond, waarna hij op 15 Augustus 1899 tot priester werd gewijd. De heer Huibers begon zijn priesters ambt op 15 September 1899 te Moordrecht en op 18 Augustus vertrok hij naar Leiden. Van 21 September 1903 tot 7 Mei 1916 is de heer Huibers verbonden geweest als leraar in de Nederlandse letteren aan het klein-semenarie Hageveld. Bij zijn terugkeer in de directe zielzorg werd hij kapelaan te Amsterdam en belast met de stichting van een nieuwe parochie, welke door hem werd toegewijd aan O. L.V. van Altijddurende Bijstand. In de Chasséstraat verrees de nieuwe kerk en op 20 October 1917 werd de heer Huibers tot pastoor van deze kerk benoemd. Op 1 Augustus 1928 werd hij pastoor en deken van Hoorn. Tijdens een consistorie op 16 December 1935 te Rome werd de heer Huibers als opvolger van mgr. J. D. J. Angenent be noemd tot bisschop van Haarlem. Op 11 Februari 1936 volgde de consecratie in de kathedraal Sint Bavo aan de Leidsevaart. Mgr. Huibers is bijna twintig jaar bisschop van het grote bisdom, dat binnenkort ver kleind zal worden. Hij heeft speciaal in de oorlogsjaren onder moeilijke omstan digheden gewerkt. Toen mgr. Huibers in 1949 zijn gouden priesterfeest vierde werd hij benoemd tot commandeur in de orde van de Neder landse Leeuw. Voorts is hij assistent-bis schop bij de Pauselijke troon. Gevonden voorwerpen De volgende gevonden voorwerpen wer den bij de Wijk aan Zeese politiepost aange geven: Lipssleutel, blauwe vulpen in étui, zwarte kinderschoentje, dameshandschoen, groene kinderwant, muntbiljet van f 1.— en een portemonnaie met inhoud. Dinsdag 1 November Bioscopen: Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Giftige lippen. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Heidi en Peter. 't Centrum, 20 uur: Bazar Ger. Kerk. woord. De heer Vogel zei, dat de afdeling Bever wijk het aan zijn naam en reputatie ver plicht was om aan het.. Nationale A Con cours, dat op 13 November aanstaande te Utrecht wordt gehouden, deel te nemen. Te dien einde was hij bereid de Beverwijkse leden gedurende 14 dagen extra te trainen. Het zou dan een nieuwe methode worden, die op het concours verplicht zou worden gesteld, en wel het evileren met het scheer mes in plaats van met de evileerschaar. Vervolgens werd er op de modellen ge demonstreerd hoe dan wel met het scheer mes moet worden gewerkt en de figaro's kregen ook de kans deze methode op de modellen toe te passen. Maandagavond zijn vele dames en ook enkele heren naar de toonzaal van het ge meentelijk gasbedrijf te Beverwijk geko men om te luisteren naar een inleiding van de heer A. v. d. Linden van de Gasstichting te 's-Gravenhage over verwarming met gas. De heer v. d. Linden kwam tot de con clusie, dat er de laatste jaren bij het pu bliek een toenemende vraag naar gasver- warming is. Naast vele voordelen als: het ontbreken van de noodzaak van opslag ruimte en betaling achteraf is er één groot nadeel: de kosten voor gebruik zijn hoger dan verwarming met andere brandstoffen. Alleen indien verwarming voor slechts enkele uren per dag nodig is kan gas goed koper zijn. Spreker gaf een overzicht in welke om standigheden de verschillende apparaten het best aan hun doel beantwoorden. Hierna werden nog veel vragen gesteld, waardoor dikwijls een geanimeerde discus sie ontstond. Deze avond werd georganiseerd door de paatselijke commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting. VEILINGBERICHT Sla 321; bloemkool 1955; andijvie 1528; spinazie 2653: tomaten 20—65; sperciebonen 160175 (kas); pronkbonen 2762; prei 1017; knollen 1119; bospeen 1221; waspeen 817; rode kool 6—10; groene kool 8-14; spruiten 2768; boeren kool 1218; druiven 85100. Maandagavond waren de „middelste" jongens der BGV „Turnlust" uitverkoren om deel te nemen aan een onderlinge wed strijd, de eerste die Turnlust sedert jaren heeft gehouden, ditmaal onder leiding van de heer H. Oostdam. De wedstrijd bestond uit drie onderdelen, n.l. ringen, lange mat en brug. Martin Veth uit het tweede gelid be haalde met 83'/2 p. het hoogste aantal punten. De resultaten waren: le gelid: 1. Thea Hazenberg 79>/2 p.; 2. Roel Terburg 79 p.; 3. Piet van 't Veer 77V2 p.; 4. Rudy Mus- kee 771/» p.; 5. André Buitenhuis; 2e gelid: 1. Martin Veth 83'/2 p.; 2. Wim Bakker 76'/2 p.; 3. Arend Kleyn 76 p.; 4. Tijke Cnossen 75'/2 p.; 5. Ayeel Heemstra 73>/2 p. „The Glenn Miller Story" Donderdag 3 November organiseert de voetbalvereniging „IJmuiden" voor haar leden, donateurs en belangstellenden een filmavond in het Herv. Jeugdgebouw, waarin als hoofdfilm vertoond zal worden het veel besproken filmwerk „The Glenn Miller Story". Feder onderscheiden. BINNENLAND De heer L. W. van Sint Maartensdijk, pedel der Vrije Universiteit te Amsterdam, is ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan der universi teit, onderscheiden met de gouden médaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Kinderverlamming. In de week van 16 tot en met 22 October zijn aangegeven 38 gevallen van kinderverlamming, waarvan 2 in Groningen, (Slochteren en Winscho ten), 6 in Gelderland, (2 in Huissen en 1 in Aalten, Tiel, Winterswijk en Zevenaar), 2 in Noord'holland, (1 in Amstredam en 1 in Enkhuizen), 19 in Zuid-Holland, (9 in Rotterdam, 7 in Ridderkerk ij 1 in 's Gra vendeel, Heerjansdam en Rhoon), 8 in Noord-Brabant, (4 in Eindhoven, 2 in Oss en 1 m 's Hertogenbosch en Tilburg) en 1 in Limburg (Weert). Hulp aan Nederlanders. Te Bandung is opgericht de „Stichting individueel Hulp betoon aan Nederlanders in Indonesië", af gekort: „Sihand". Deze stichting beoogt het verlenen van sociale bijstand aan hi Indone sië wonende personen van Nederlandse nationaliteit. Voorzitter is de heer R. A. Degener. De stichting beperkt haar werk zaamheid voorlopig tot Bandung en om streken. Binnen één maand hebben zich 300 donateurs aangemeld. Gezonken. Het 450 ton metende motor schip „Spes" uit Rotterdam is in de Rijn bij Bonn gezonken. De bezittingen van de be manning en een deel van het meubilair konden geborgen worden. Vermoedelijk is door verschuiving van de lading het schip op de bodem van de Rijn lek gestoten. Nieuw schip. De Maatschappij Vracht vaart heeft bij de scheepswerf P. Smit te Rotterdam een motorvrachtschip met een draagvermogen van ongeveer 11.000 ton besteld. Eredoctoraat. De universiteit van Ox ford heeft het eredoctoraat in de god geleerdheid verleend aan dr. W. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Buurtbelang A.-B. Op Vrijdagavond 4 November zal de heer J. J. F. Delfos in restaurant „Boekenrode" voor buurtbelang Aerdenhout-Bentveld een lezing met kleu renfoto's houden over het onderwerp „Mexico, Cuba etc." HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. Wethouder de heer D. J. A. Geluk te Haarlem is deze week ver hinderd spreekuur te houden. Corsica en de Alpen. Op Vrijdagavond 11 November houdt de heer Henk du Mee Jr. in de bovenzaal van het Minerva-theater te Heemstede een causerie over het eiland Corsica, naar gegevens uit de bekende roman van Anthony van Kampen „Incident op Corsica". Na de pauze bespreekt hij dan nog een reis met een kampeerwagen door de Alpen. Deze causerieën worden geïllustreerd met het vertonen van ongeveer tweehon- dervijftig fraaie kleurendia's. Een vroegere piloot van het Nederlandse leger, die 80 van zijn medegevangenen heeft zien sterven in een Japans kamp in de tweede wereldoorlog, heeft een hartelijke reünie gehad met zijn vroegere bewakers. Tien jaar na zijn vrijlating uit een kamp in de Japanse bergen is T. de Cock Buning verleden week naar Japan teruggekeerd uit Indonesië om een Japanse tolk te bedanken die de gevangenen tot grote steun is geweest. De Cock Buning vertelde United Press !hoe hij en bijna 400 andere Nederlandse militairen naar Japan waren overgebracht om in een zinkmijn te werken nadat zij in December 1942 op Java gevangen waren genomen. „Maar Tosjijasoe Ikeda heeft ons geholpen. Hij bezorgde ons voedsel en nieuws, hetgeen strikt verboden was", vertelde de blonde, 45-jarige advocaat. Ikeda werkte als tolk voor de grote Mitsoei-Mijnmaatschappij en fungeerde als tussenpersoon tussen de mijn, de gevangenen en het Japanse leger. „Vele mijnwerkers waren ook behulpzaam en begonnen ons voedsel te geven, nadat we begonnen waren in de mijn te werken", zeide Buning. „Ik ben teruggekomen om die mensen te bedanken die steeds getracht hebben het leven gemakkelijker voor ons te maken". Buning zeide dat zij naar zijn mening zelfs binnen hun beperkte gezichtsla-ing van toen, enig begrip hadden voor wat het gevangenisleven betekende. den gebrek aan jongemannen als gevolg Twee dagen geleden heeft Buning met Ikeda, vijf van de mijnwerkers en twee vroegere Japanse soldaten gegeten en ge dronken en herinneringen opgehaald. De reünie vond plaats in het mijndorpje Gifoe, ongeveer 300 kilometer ten Zuiden van Tokio in een bergdal. Hij en Ikeda hebben ook de lange rit omhoog naar de mijn en het vroegere kamp gemaakt en het crema torium bezocht waar 80 van de gevangenen gecremeerd zijn nadat zij van de kou ge storven waren. Japanse verslaggevers, fotografen en cineasten hebben elke stap die Buning deed gevolgd en hem een krans bij de deur van het crematorium zien plaatsen. „Het cre matorium bracht de vreselijkste herinne ringen terugde oven was te klein voor onze doden. Hij was gebouwd voor de kleinere JapannersWe moesten eerst het onderlichaam verbranden. Het was mijn vreselijkste ondervinding van de oor log", zei Buning. „Ondanks alles echter moet ik die Japanners dank brengen die ons in gevangenschap geholpen hebben". De bebrilde advocaat deed volgend ver haal over het gevangenisleven: „We warén met ongeveer 400 Nederlanders en 30 van hen waren officieren die niet in de mijnen behoefden te werken. Er waren ook 500 Amerikanen, die gevangen waren genomen op Bataan, maar zij hadden geen officieren. Eerst sorteerden we het metaal dat ge wonnen wordt, maar na een poosje vroegen ze sommigen van ons of we wilden werken als boorders. Dat was interessanter werk en ze beloofden ons meer voedsel. Zij had- ->kr De langste betonnen boogbrug van ons land is in aanbouw over het Twentekanaal te Eefde bij Zutphen. De brug wordt 68 meter lang en 16 meter breed. De bekisting is nagenoeg gereed, zodat men binnenkort kan beginnen met het storten van het beton. Een overzicht van de werkzaamheden. Een trawler Van de trawlervloot loste de „Deining" (van 20 Oct.) vandaag 1130 kisten, waar van 180 schelvis, 120 kabeljauw, koolvis en leng, 550 makreel, 110 haring, 150 wij ting, 20 diversen en 80 stuks stijve kabel jauwen. De „Batavia" (van 24 Oct., afge broken reis) loste nu de 30 kisten schelvis en 15 diversen. De KW135 was voorts bin nen met 1050 kisten, waarvan 350 schelvis, 100 makreel, 500 haring, 100 diversen en 180 stuks stijve kabeljauwen; de KW75 met 210 kisten schelvis, 65 gul en koolvis en 280 stuks stijve kabeljauwen en de LL591 met 800 kistjes haring. Twee kotters zorgden voor 1000 kg. tongen. Wat er komt Voor de Woensdagmarkt waren vanmor gen officieel drie trawlers bekend: de „Claesje" (van 21 Oct.) met 750 kisten, waarvan 150 schelvis, 220 makreel, 125 ha ring, 60 gul, koolvis en leng, 40 zwarte koolvis, 135 wijting, 20 diversen en 20 stuks stijve kabeljauwen; de „Vikingbank" (van 21 Oct.) met 1020 kisten, waarvan 500 ge stripte schelvis, 200 dichte schelvis, 80 gul en koolvis, 100 makreel, 100 wijting, 40 di versen en 155 stuks stijve kabeljauwen en de „Klaas Wijker" (van 22 Oct.) met 820 kisten, waarvan 500 schelvis, 80 makreel, 20 haring, 140 kabeljauw, blanke koolvis en leng, 20 zwarte koolvis, 30 wijting, 30 diversen en 170 stuks stijve kabeljauwen. Ook de „Wiron 3" lost: 300 kisten vis, waarvan 265 schelvis, 30 gul en kabel jauw, 5 diversen en 200 stuks stijve kabel jauwen. Voor de export Regels kabeljauw deden vandaag f 122 tot f 98, kleine regels f 56 tot f 45, kisten grote kabeljauw f128 tot f140 en kisten kleine kabeljauw f 100 tot f136. Grote schelvis leverde op f29 tot f24, grootmid del schelvis f 28 tot f 19. De grote tong no teerde f 5.40, grootmiddel tong f 3.75 tot f3.90, halve pondjes f3.40, tong 1 f3 tot f3.15, tong 2 f 1.80 tot f 1.85. Binnenland De grote gul deed vanmorgen f 65 tot f48, middel f35 tot f36 en torgullen f22 tot f 26. Zwarte koolvis maakte f 66 tot f 71, wijting f 15 tot f 19, kleinmiddel schelvis f 19 tot f 16, pennen f 19 tot f 13 en braad- schelvis f 19 tot f 14. De schol 2 bracht f 37 op. De haring van de Zweed noteerde van daag f 11.50 tot f 12.50; de aluminium kis ten haring van de KW135 (35 kg.) deden f 7.50 tot f 8.50; de kisten trawlerharing f 11.50 tot f 13 en de haring van'de Engelse wal f 16 tot f 17. Makreel deed vanmorgen f 22 tot f 19. Oudste boten Oudste boten zijn nu: „Medan" en SCH153 (van 22 Oct.), „Elie", „Soerabaia", „Polder man" en SCH117 (van 24 Oct.); „Vios", „Eveline", „Dirkje" en SCH171 (van 25 „Haarlem", „Abra- Oct); „Allanwater", ham" (van 27 Oct.). Haringvangsten Vleetloggers: KW 163 25, 170 5, 123 3, 20 1, 29 2, 39 15, 2 5, 7 1, 9 1, 73 5, 138 17, 47 6, 57 2, 140 5, 127 15, 175 3, 37 4, 141 80, IJM 75 17. Geen vangst: KW 173, 15, 42, 44, 85, 110, 176. 74, 23. 25, 54, 22, 45, 38, 48, 67, 95, 130 IJM 4 en IJM 283. Binnengekomen IJM 183 Vikingbank; 21 Wiron 3, 239. 226, 206, 318, 249, 213, 205, 202; RO 46 Claesje; KW 8 Deining, 43 Rijnmond 2, 50 Jan; UK 125, 61, 34, 78, 141. Vertrokken IJM 25 Flamingo, 1 Tzonne, 2. Herman, 53 Heemstede, 75 Gorredijk, 7 Marianne, 204 Verwachting, 45 Hoop, 2202, 249, 218, 213, 236, 239, 205, 206. 11, 240. 3, 59, 31, 52, 22, 8; RO 15 Antje. 2 Dolfijn, 29; SCH 135 Cornelia Maria; UK 125, 61, 85, 78, 34, 141; AM 18, 16, 17, 26; WR 34, 50, 33: BU 33; TX 24; VD 9; KW 44 Rijnmond 3, 74 Hette Margaretha, 3 Piet en Leen- dert Huibert, 22 Orion, 127 Borneo, 40 Everhard Christina, 2 Dirk Donker Curlius, 138 Wilhelmina 2, 130 Nederland 7, 163 Jana, 175 Onderneming, 39 Helena, 161 Katwijk 3, 170 Zeemeeuw, 65 Willy Alida, 176 Gezina Geertrui, 57. Dina Marie, 114 Avontuur, 166 Gebroeders, 125 Petronella, 76 Excelsior 3, 155 Arie, 169 Aleida, 51. Prinses Margriet, 105 Jacoba, 104 Vrouw Dirkje, 7 De Arend, 123 Robert William, 108 Gebroeders, 84 Jan, 173 Everdina Ja- comina, 95 Toenadering, 89 Willempje, 24 Cornelis, 107 Jacoba,28 Verwachting, 129 Bali. 29 Margarietha Maria, 25 Wilhelmina I, 10 Adrianus, 69 Saturnus, 126. Concor dia, 162 Vier Gezusters, 9 Hubertha Ge- rarda, 91 Alida, 35, 128, 60. 77. 56, 30. 92, 35, 62, 12, 79, 94, 34. 210, 88, 133, 98, 27. Van zee De trawlers visten voor het eerst in enige aantallen in het Kanaal: de vang sten vallen echter hevig tegen en de Gelria heeft er zelfs al vanaf gezien en is weer Noord-over gestoomd. In de Noord was het beter; er werd veel makreel gevangen met dag vangsten van 250 a 300 manden. van de oorlog en ze dachten dat wij de productie zouden verhogen. Maar in wer kelijkheid saboteerden we door ondiepere gaten te boren voor de explosieven. Het voedsel was slecht. De mijnwerkers plach ten ons voedsel toe te schuiven in de mijnen en dat bonden we aan onze onder arm vast. Wanneer de wacht ons betastte wanneer we vertrokken, plachten we onze armen boven ons hoofd te houden. De wacht was klein en hij reikte niet tot het voedsel. Twee soldaten leerden Japans lezen uit een woordenboek en wij ruilden horloges tegen Japanse kranten. Voor een horloge kregen we zes maanden lang elke dag een krant. Het Europese nieuws was waarheidsgetrouw, maar het nieuws over de oorlog in de Pacific moesten we tussen de regels door lezen Buning en zijn vrouw, die op Java ge- interneerd werd en die tijdens de inter nering van hun eerste kind beviel, zullen op 17 November naar Den Haag terug keren om een bezoek aan de vader van De Cock Buning te brengen. (Van onze correspondent in Brussel) De verkeers-deskundigen, die te Brussel met de minister van Buitenlandse Zaken Spaak hebben samengewerkt om een plan op te stellen voor de integratie van het Europese verkeers-stelsel, hebben in het eindrapport als hun mening te kennen ge geven dat de Europese conferentie van de verkeersministers, welke te Parijs zetelt, het aangewezen orgaan is om in een periode van tien tot vijftien jaren de administra tieve en andere verkeersbelemmermgen in de zeventien aangesloten landen af te schaffen. Vooralsnog is er geen gespeciali seerde hoge autoriteit voor het vervoer in de zes landen der Kolen- en Staalgemeen schap nodig. De experts wijzen er op, dat de Hoge Autoriteit van Luxemburg op het gebied van het transportwezen geen speciale be voegdheden bezit, maar dat zij er niettemin in geslaagd is een belangrijk aantal ver- keersverschillen in de zes landen ongedaan te maken. Het afschaffen van de triptieken, de passen, het lange oponthoud der goede rentreinen aan de grenzen, de controles en de ingewikkelde douane-formaliteiten zijn zaken, die door gemeenschappelijk overleg en actie van de zes, of van de zeventien Europese regeringen kunnen worden afge schaft of verzacht. Daarvoor is geen hoge autoriteit nodig. De zes KSG-landen en Groot-Brittannië, dat te Brussel door een waarnemer vertegenwoordigd was, kunnen een vooruitstrevende groep vormen. De af schaffing van de verkeersbelemmermgen in Europa moet onmiddellijk beginnen. Over tien tot vijtien jaren hopen de experts de douane-rechten in belangrijke mate te hebben verlaagd en de belemmeringen op het vrije verkeer van goederen te hebben afgeschaft. De vrije goederenruil moet ge lijk komen met het vrije transport der goederen. Een product zoals graan, mag, wat de tarieven betreft, niet bevoordeeld worden in Frankrijk en benadeeld in andere landen. Na de overgangsperiode van tien tot vijftien jaren zal blijken of voor het verwezenlijken van de Europese verkeersplannen een hoge autoriteit wenselijk is. Men moet in het oog houden, aldus de deskundigen, dat het ver voer in Europa moeilijk kan worden be perkt tot overeenkomsten onder de zes landen van de Kolen- en Staalgemeenschap. Italië is van Duitsland en Frankrijk ge scheiden door Zwitserland en iedere Euro pese tariefspolitiek moet rekening houden met de Europese aardrijkskunde. De Vogeltrek Het was vandaag gunstig trekweer. Zwakke Zuid-Zuidoostenwind met wat grondnevel. De vogels vlogen niet zo hoog. De spreeuwen trekken nu eindelijk ook in grote aantallen Zuidwaars. Ook het aantal vinken is groot. Aan de binnen- duinrand zag men thans ook een veel gro tere verscheidenheid van vogels. Men noteerde er tot negen uur 72 spreeuwen, 120 vinken met vrij veel kepen, twee gras piepers, negen veldleeuweriken, die hoog over kwamen, vijf putters, een groenling, 51 kramsvogels, 50 koperwieken, twee zanglijsters, twee bonte kraaien, 60 kauwen in een troep en 15 kraaien. Aan de kop van de Zee weg telde men van zeven tot ne gen uur: 7000 spreeuwen, 40 veldleeuweriken, 2000 vinken, twee groen vinken, drie kneuen, nog acht witte kwik staarten, vier graspiepers, twee sijsjes, twee ringmussen, 21 houtduiven en 11 holenduiven, wat voor deze laatste soort een vrij hoog aantal is. Voorts passeerden gemengde troepen kraaien, die uit zwarte en bonte kraaien en roeken bestonden, in totaal ongeveer honderd vogels. Verder zag men 200 kau wen en over de zeereep passeerden 100 koperwieken en 700 kramsvogels. De trek ging na negen uur nog onverminderd door. Over het middenduin was een zeer sterke trek van kramsvogels en koperwiekeno Alle troepen zwervende vogels waren weer in beweging gek<~ nen. Van de post af kon men deze vogels niet tellen, daar er maar een kilometer zicht was door de grond mist. Deze trok later iets op. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische oud-minister Marcel Gré- goire heeft voorgesteld, dat de eerste mi nister bij de opening van het parlement op de tweede Dinsdag van November in aan wezigheid van de koning een soort „jaar verslag" aan de Kamer van Afgevaardig den en Senaat in verenigde vergadering zal uitbrengen. Deze troonrede zou naar de vorm meer gelijken op de Amerikaanse „State of the Union"-boodschap van de president. Aan de plechtigheid zou meer luister moeten worden verleend om de aandacht van het publiek te vestigen op de betekenis van de volksvertegenwoordiging en het werk der regering. Het zou, door de aanwezigheid van de koning, een blijk zijn van de solidariteit tussen de dynastie en het parlement, waardoor volgens de oud minister, het democratisch en parlementair stelsel zou worden versterkt. Almkerk, 31 v. Penang n. Aden. Aludra, 31 te Aden. Arnedijk, 31 te Portland Oreg. Aagtekerk, 1 Nov. te Adelaide. Abbekerk, 31 v. Singapore n. Manilla. Argos, 31 Gibraltar gep. n. Algiers. Altair, 31 v. Rotterdam te Bremen. Bantam, 30 v. Karachi n. Bombay. Boskoop. 31 te Rotterdam. Blijdendijk, 31 te New York. Bussum, 29 te Schiedam. Barito, 31 te Hollandia. Borneo, 31 redeSingapore. Both 1 Nov. v. T,i. Priok te Surabaja verw. Breda, 30 te Paita. Caltex Leiden, pass. 31 Oeussant n. Rotterdam. Caltex The Hague, 1 Nov. te Rotterdam. Dorestad, 1 Nov. te Rotterdam verw. Carilla, 31 ten anker Liverpool. Crania, 30 1500 m. O. Brisbane. Drente, pass. 31 Guardafui n. Colombo. Daphnis, 31 te Maracaibo. Dongedijk, 31 te Antwerpen. Dorestad, 30 340 m. W. ten Z. Ouessant. Esso Den Haag 31 v. Sidon n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 31 v. Sidon n. Antwerpen. Elizabeth B, 31 v. Esbjerg n. Rotterdam. Farmsum, 31 te Rotterdam. Fairsea, 30 70 m. Z. Melbourne. Fairsea, 31 200 m. Z. ten W. Adelaide. Groote Beer, pas. 31 Malta n. Port Said. Gadila, 1 Nov. Singapore verwacht. Ganymedes, 31 te Hamburg. Gordias, 31 te Istanboel Groote Kerk, 31 te Cadiz. Hilversum, 31 te Bergen. Hector, 31 te Cavalla. Helicon, 31 te Maracaibo. Hera, 30 325 m. NO. Barranquilla. Hoogkerk, pass. 31 Port Soedan n. Djibouti. Houtman. 31 te Singapore. Hydra, 29 220 m. ZO. Kp. Hatteras. Japara (KPM), 1 Nov. Nagoya verwacht. Japara (KRL), 31 te New Orleans. Jupiter, pass. 31 Kielerkanaal n. Rotterdam. Koiponella, pass. 31 Azoren n. Curagao. Krebsia, 31 te Rastanura. Kaloekoe, 2 Nov. Timordilly verw. Karimata, 31 Hollandia. Laagkerk, 30 te Aleppey. Leuvekerk, 30 v. Port Said n. Genua. Loosdrecht, 31 te Rotterdam. Lekhaven, pass. 31 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Loenerkerk, 1 Nov. te Madras. Laertes, 31 te Penang. Laurenskerk, 1 Nov. Basrah verwacht. Liberty Bell, 31 50 m. ZO. Rasfartak. Malea. 31 v. Singapore n. Geelong. Manoeran, pass. 31 Sabang n. Suez. Mataram, 31 v. Belawan n. Colombo. Maaskerk, 31 te Zanzibar. Maas, 30 v. Ceuta n. Rotterdam. Modjokerto, pass. 31 Burling n. Port Said. Moordrecht, pass. 31 Ras al Hadd n. Mena el Ahmadi. Notos, 29 v. Barcelona n. Taragona. Notos, 30 v. Tarragona n. Carthagena. Oranjefontein, 31 te Port Elizabeth. Oranjestad, pass. 30 Kp. Finisterre n. Madeira. Oranje, pass. 31 Gibraltar n. Port Said. Ophir, 31 te Belawan. Polyphemus, 31 te Cochin. Peperkust, 30 v. Freetown n. Dakar. Prins Maurits, 2 Nov. Montreal verw. Peperkust, 1 Nov. Dakar verwacht. Rempang, 30 v. Lissabon n. Marseille. Rondo, 30 v. Newport News n. Zeebrugge. Rempang, pass. 31 Gibraltar n. Marseille. Rijndam, 31 te Rotterdam. Schepwijk, 31 te Mena el Ahmadi. Schouten, 31 te Tanga. Singkep, 31 te Beyrouth. Slamat, 30 v. Genua n. Port Said. Stad Alkmaar. 1 te Newcastle. Straat Makassar, 1 Nov. te Mauritius. Siaoe, 31 te Singapore. Siberoet, 311 te Tj. Priok. Stad Dordrecht. 31 te Sfax. Schie, 30 te Breinen. Sigli, 31 v. Sydney n. Hollandia. Statue of Liberty, 31 80 m. NO. Ras Madraka. Teucer, pass. 30 Kp. Finisterre n. Port Said. Tankhaven II, 31 te Port Swettenham. Tiberius, 29 260 m. NO. Fayal. Tjiluwah, 31 te Surabaja. Trajanus, 31 te St. Kitts. Tibia, 31 310 m. O.ZO. Esperance. Utrecht, 31 v. Colombo n. Aden. Van Riebeeck, 31 te Probolinggo. Van Noort, 311 80 m. NW. Celebes. W. Alton Jones, pass. 29 Gibraltar n. Philadelphia Willem Barendsz, 31 te Curagao. Wonorato, 31 te Suez. Willemstad, 31 v. Port of Spain n. Grenada. Waal, 30 te Tunis. Zuiderzee, 30 600 m. ZW. Kp. Race. Zonnewijk, 30 1300 m. O. Wellington. KLEINE VAART Adara, 30 v. d. Tvne te Rotterdam. Arnoudspolder, 30 v. Rotterdam te Lissabon Audacia, 30 v. Swansea te Brest. Annie, 31 v. Middelharnis te Gent. Alcetas. 30 v. Amsterdam n. Hamburg Atlas, 31 te Amsterdam. Batavier III, 30 v. Londen te Rotterdam. Bree I-Ielle, 30 v. Londen te Rotterdam. Badzo, 30 v. Londen te Rotterdam. Barendsz, 30 v. Rotterdam te Gefle. Bergsingel, 31 v. Avonmouth te Barry. Rettv, 30 v. Aberdeen n. Newburgh. Birmingham, 30 v. d. Tyne te Rotterdam. Boreas, 30 v. Famagusta n. Riposto. Bab T, 29 v. Zaandam n. Rotterdam. Casana, 30 v. Aarhus n. Konenhagen. Corrie B, 30 v. Ornskoldsvik te Dagenham. De Ruyter. 31 v. Boston te Horsens. Driebergen, 30 v. Southampton te Le Legue. Draco. 30 v. La Pallice n. Amsterdam. Fedala, 31 v. Massawah n. Djibouti. Frans v. Seumeren, 30 v. Varberg n. Kopenhagen Goote, 1 v. Manchester te Rotterdam verw. T-Toflaan, 31 v. Brunsbüttel n. West Hartlepool. Harold, 31 v. Helsinki te Hamburg. Hast I, 30 v. Actongrange te Drogheda. Ingeborg, 30 v. Gdynia n. Frederikstad. Inspecteur Mellema. 30 v. Verpen te R'dam. Joost, 28 te Carlsvik. Jan Kreumer, 30 v. Rotterdam n. Londen. Koningshaven, verm. 31 v. Rouaan n. Casa blanca. Kortenaer, 30 v. Rotterdam te Wava. Kaap Falga 29 v. Zaandam n. Dordrecht.. Kaan St. Vincent, 26 v. Amsterdam n. Sarps- borg. Larix, 28 te Zaandam. Mes, 31 v. Antw. n. Londonderry. '.acra, 31 v. Londen n. Boston. Leuvehaven, 1 Nov. v. Kopenhagen te Rotter dam verwacht. Leendert B, 30 v. Berre te Rotterdam. Lvdia, 30 v. Rotterdam n. Londen. Marcella, 30 v. Glasgow te Rotterdam. Midas, 29 v. Rotterdam n. Stockholm. Midsland, 30 v. Leith te Rotterdam. Myfem, 30 v. Rotterdam n. Norrkoping. Merehaven, 30 v. Cork te Duinkerken. Mies. 30 v. Stockholm te Kotka. Monica, pass. 30 Brunsbüttel n. Lulea. Nieuwland, 30 v. Rotterdam n. Grangemouth Nassauhaven, 1 Nov. v. Gothenburg te Rotter dam verwacht. Nieuwhaven. pass. 30 Kp. Vilano n. Agadir. Neeltje B. 30 v. Propriano n. Aiaecio. Nero, 30 te Southampton n. Bilbao. Notos, 30 v. Tarragona n. Carthagena. Pavonis, 30 v. Munksund te Rotterdam. Phidias, 30 te Amsteidam. Plato, 28 te Leningrad. Ponza, 26 v. Ala n. Zaandam. Rejo, 30 Rotterdam n. Londen. Sonsbeek, 30 v. Workington te Rotterdam. Silvaplana, pass. 30 Brunsbrüttel n. Gothenbur Soemba. 30 v. Cardiff te Le Havre. Stella Maris, 30 v. Immingham n. Holmsund. Tromponburgh, 30 v. Kingslvnn te Rotterdam. Tilly, 28 Kiel gep. n Stockholm. Vrouweoolder, 31 v. Port Talbot te R'dam. Vindicat Atque Polit, 30 v. Port Talbot te Antw Westersingel, verm. 31 v. Mortvn n. Barrv. Westpolder, <»rm. 1 Nov. v. Rotterdam n.'T sabon.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10