„Niemand kan de vluchteling dwingen te repatriëren" 50 Jaar Waarborg-kleding aanbieding A. VISSER Officier van Justitie klaagt over ge brek aan medewerking van publiek 21.90 Sparta bromfiets Vesting Rijwielhandel Het onderzoek in de Harderwijkse moordzaak Uitlevering gevraagd van ex-pleegmoeder Mr. G. J. van Heuven Goedhart: Luidsprekers 5 Onderzoek naar schrijfster van anonieme brief De zaak Anneke Beekman Lagerhuis verwierp La- bour-motie van afkeuring Assemblée Nationale wijst, acht kiesstelsels af Vliegtuiggranaat in houtblok Nu 2 Waarborg-voordelen bij Kreymborg: le. De aparte kwaliteit der Waarborg-kleding (ook voor Uw jongens). 2e. De bijzondere Jubileum-prijzen en Jubileum-aanbiedingen. Profiteert er van! Extra Jubileum-aanbieding Twaalf plaatsen hadden in 1954 samen 56.271 verkeersongelukken in leuke Schotse ruitdessins Voor op reis en thuis een heerlijke warme onmisbare metgezel Ga er eens naar kijken bij DINSDAG 1 NOVEMBER 19 5 5 Nog steeds is de moord op de 25-jarige Dieuwerke van de Vlegel, wier stoffelijk overschot op Tweede Paasdag 11 April van dit jaar werd gevonden, in een bos in de omgeving van Harderwijk, niet opgelost. Een wandelaar ontdekte het ontzielde lichaam van het meisje, dat gewurgd bleek te zijn. Het heeft ongeveer een week in het bos gelegen, nadat het meisje, dat por tierster was van het sanatorium „Sonne- vanck" te Harderwijk, sedert 6 April was vermist. Sedertdien hebben politie en justitie intensieve pogingen in het werk gesteld om de dader van de moord te vinden. Niets mocht echter baten. Het on derzoek duurt nog steeds voort. De Officier van Justitie te Zwolle, mr. J. W. M. des Tombe, verklaarde Maandag tjjdens een persconferentie, dat het zeer teleurstellend is te moeten constateren dat de medewer king van het publiek in deze en soort gelijke moordzaken bepaaldelijk onvol doende is. Hij is ervan overtuigd dat het met meer medewerking van het publiek mogelijk ge weest zou zijn meer klaarheid in deze zaak te verschaffen. Er is namelijk op 14 April een anonieme brief ontvangen van een verpleegster die met haar verloofde een militair op de middag van de moord, in het bewuste bos, op 300 meter van de plek waar de moord geschiedde zonder toestem ming van de instelling waar zij werkte, enige tijd heeft vertoefd. Het deel van de brief, dat de officier van Justitie voor publicatie vrijgaf, luidt als volgt: Geachte heer. Hierbij enige in lichtingen over de moord. Ik persoonlijk wens onbekend te blijven, daar ik ver pleegster ben, en ik hem stiekum even ge smeerd was en mijn a.s. verloofde dito. Volgens ons is de moord op ongeveer 300 meter van ons gebeurd. Wij zaten om half 4 tot kwart voor 5 daar. Wij waren de weg van het bosbad ingefietst tot we practisch niet verder konden. Wij zijn een stuk zand overgestoken en daar hebben we bij een bosje gezeten. Om kwart over vier hoor den we stemmen, ik heb toen even gekeken omdat mijn verloofde bang was dat ze hem zouden snappen. Hij is n.l. militair. In een ander gedeelte van de brief deelt de schrijfster mede, dat ze van mening was het later vermoorde meisje met een lange man voorbij te hebben zien komen. Hij was nogal vitterig. De schrijfster hoorde de man tegen het meisje zeggen dat ze op moest schieten, want hij had niet eeuwig de tijd. „Da's ook een leuke vent om mee uit te gaan", had ze daarop tegen haar verloofde gezegd. „Volgens ons waren ze 't beslist", staat verder nog in de brief. Tot zover de brief van de anonieme schrijfster. Ondanks alle pogingen is het niet gelukt de identiteit van de verpleeg ster, noch van haar verloofde vast te stel len. In alle kazernes en alle ziekenhuizen en verpleeginrichtingen in de omgeving (het betreft hier duizenden militairen en zeker 400 verpleegsters) heeft men een schriftelijke garantie doen uitreiken aan iedere militair en iedere verpleegster per soonlijk, waarin verzekerd werd dat de briefschrijfster en haar verloofde niet zou den worden gestraft voor het zonder ver lof uitgaan. Er werd verzekerd dat alle mededelingen die men zou kunnen ver strekken over de identiteit van de brief schrijfster, absoluut geheim zouden worden gehouden niets mocht echter baten. Dit acht mr. Des Tombe uitermate te leurstellend. Er zijn waarschijnlijk nog meer mensen die op de middag van de moord het meisje gezien hebben, maar niemand meldde zich bij de politie voor het geven van inlichtingen, die hoe onbe langrijk ze ook in eigen ogen mogen schij nen, voor de politie van zeer groot belang kunnen zijn voor het onderzoek. Hierbij herinnerde de officier aan de recente moord op de verpleegster in Zeist, waar een enkele mededeling van een getuige ge leid heeft tot de arrestatie van de dader, die een bekentenis heeft afgelegd. De offi cier van Justitie herinnerde voorts nog aan de eveneens nog steeds onopgehelderde moord op een kinderverzorgster te Tilburg die op 22 Maart werd gepleegd. Binnenland De substituut-officier van Justitie te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, die de zaak van het verdwenen Joodse oorlogs pleegkind Anneke Beekman behandelt, heeft een verzoek tot uitlevering van de voortvluchtige ex-pleegmoeder, mevrouw G. M. L. van M. ingediend bij de procu reur-generaal in de hoofdstad. Langs di plomatieke weg zal dit verzoek aan de Belgische justitie worden overgebracht. Mevrouw L. van M. is door de recht bank te Amsterdam tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Zij heeft zich door de vlucht aan de uitvoering van dit vonnis onttrokken. LONDEN (Reuter) Het Britse Lager huis heeft met 329 tegen 261 stemmen een motie van afkeuring van .de Labour-partij verworpen. Volgens Labour heeft de mi nister van Financiën, Butler de kiezers „omgekocht", 'door in April, een maand voor de verkiezingen, in zijn begroting voor de belastingbetaler voordelige maat regelen op te nemen. Thans, in October, moest hij met een nieuwe „noodbegroting" de toestand herstellen. Premier Eden, die Butler verdedigde, zei, dat naderhand zou blijken dat de nui- dige begroting de juiste maatregelen tegen inflatie behelst. Gezonken. Het 450 ton metende motor schip „Spes" uit Rotterdam is in de Rijn bij Bonn gezonken. De bezittingen van de be manning en een deel van het meubilair konden geborgen worden. Vermoedelijk is door verschuiving van de lading het schip op de bodem van de Rijn lek gestoten. PARIJS (Reuter/AFP). Op de twee de dag van het debat in de Franse Natio nale Vergadering over het wetsontwerp van de regering tot vervroegde algemene verkiezingen in December, zijn acht ver schillende kiesstelsels afgestemd. Indien het debat geen overeenstemming oplevert over een nieuwe Kieswet zal het wetsont werp van de regering bijna zeker verwor pen worden, hetgeen de val van het ka- binet-Faure tot gevolg kan hebben. Het bestaande stelsel van evenredigheid met lijstverbinding is niet gewild en vaak als „oneerlijk" gebrandmerkt. Ook de ministerraad heeft Maandag beraadslaagd over eventuele kieswetwijzi ging, waarbij scherpe meningsverschillen aan de dag zijn getreden tussen voorstan ders van een handhaven van het voor oorlogse stelsel en pleitbezorgers voor het invoeren van volledige evenredige verte genwoordiging. De regering deelde na de kabinetsvergadering mee, dat zij bij de huidige tegenstelling nog niet de zijde van een der partijen kan kiezen. „Wat betreft de financiële vooruitzich ten van de vluchtelingenzorg ben ik nau welijks minder pessimistisch gestemd dan het vorig jaar. Van de vrijwillige bijdra gen der regeringen, die dit jaar een totaal bedrag van 4,2 millioen dollar zouden uit maken, is ruim de helft binnengekomen. Dat wij toch driekwart van ons jaarpro gramma konden uitvoeren, danken wij dan ook aan de opbrengst van de „Een uur voor 'een Toekomst"-actie in Nederland, die een millioen dollar in het laatje bracht". Dit heeft de UNO-Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goed hart, Maandag op een persconferentie te Den Haag verklaard. Dat de particuliere giften nog steeds een onmisbare aanvulling vormen van de re- geringsbijdragen, blijkt ook uit de waarde ring waarmee de Hoge Commissaris sprak over de oprichting van het „Frans Kooi man Memorial Fund" te Genève, dat nu reeds ruim achtduizend gulden voor de vluchtelingenhulp op individuele basis bijeengebracht. Dit fonds is gesticht ter na gedachtenis van de Nederlandse predikant F. Kooiman, die na de oorlog al zijn krach ten heeft ingezet voor de Vluchtelingen hulp. De heer Van Heuven Goedhart gaf een uitvoerig overzicht van de werkzaam heden der TJNO-Assemblee op het gebied van de vluchtelingenhulp. Wat hem daarbij bijzonder was opgevallen, was de kentering ding aangenomen ten aanzien van het vluchtelingenvraagstuk, maar hierin is nu toch wel een verandering te bespeuren. Het Kremlin blijft de repatriëring van of beter: de wijziging in de houding van de Russen. De Sovjet-Unie had vóór Genève steeds een volstrekt negatieve hou - de vluchtelingen nog steeds zien als de op lossing van het gehele probleem, maar het staat aan de andere kant toch niet meer zo afwijzend tegenover de beslissingen van de meei'derheid, zoals ook de stemming in de Assemblée heeft laten zien. Het hoofdprobleem blijft echter de vrij willige repatriëring, waaraan de heer Van Heuven Goedhart zeer terecht blijft vasthouden. „Ik bepaal de toekomst van een vluchteling niet", zo zei de Hoge Com missaris, „maar ik registreer haar alleen. De lange gesprekken, die ik met de Russi sche onderminister van Buitenlandse Za ken, Koesnetrjof, heb gevoerd, hebben dit misverstand niet uit de weg kunnen rui men. Ik kan geen enkele vluchteling, die naar zijn land van herkomst terug wil gaan, moeilijkheden in de weg leggen, maar het is evenmin mijn taak hen daartoe aan te moedigen". De familie D. H. aan de Klundertseweg te Zevenbergen zat in een ontredderde ka mer nadat de vrouw des huizes enige hout blokken op de kachel legde en de kachel uit elkaar sprong. Geen der familieleden werd gewond. Bij onderzoek door de Rijkspolitie bleek dat in een van de houtblokken een kleine vliegtuiggranaat heeft gezeten, waarvan de dop was ontploft. Het projectiel zelf was gelukkig niet uiteengevlogen. De ravage in de huiskamer was groot. GOUDEN JUBILEUMJAAR KREYMBORG Jongens Sportcomhinaties Sportcolberts in mooie, sportieve tweedstoffen 12 jaar v.a. 27,-° Joppers geheel met teddy gevoerd, of half teddy, half wattine 2 jaar v.a. 29,75 Slechts 8 dagen Wollen jongenstruien en pullovers De nieuwste tinten en modellen 7,90 9,90 13,50 TIJDELIJK VISHAL HAARLEM lange pantalons in fijne kamgarens en whipcord 12 jaar v.a. 14,90 Velours-j asjes met pas en capuchon, vlot, sportief en warm, 2 jaar v.a. 29,75 Auto-coat de moderne jas voor jongens, 9 jaar v.a. 34,30 Het aantal plaatsen in ons land, waar per jaar meer dan duizend verkeersonge lukken gebeuren, is in 1954 met één toe genomen en bedraagt thans twaalf. De zelfde steden, die ook in 1953 op deze lijst voorkwamen, namelijk Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Groningen, Eindhoven, Haarlem, Leiden, Arnhem, Til burg, Schiedam staan ook op de ongeval- lenljjst van 1954. Hieraan is als twaalfde plaats in het afgelopen jaar toegevoegd Apeldoorn. Op één uitzondering na is de volgorde van de plaatsen in 1954 gelijk aan die in 1953. Alleen Eindhoven boekte in zoverre succes, dat deze plaats met 1316 ongeluk ken in 1953 en met 1286 ongelukken in 1954 van de zesde plaats in 1953 daalde tot de negende plaats in 1954. Haarlem, Leiden en Arnhem stegen daardoor in 1954 één plaats. In totaal kwamen in 1954 in deze twaalf steden 56.271 verkeersongevallen voor, waarvan het hoogste aantal (16.546) in Amsterdam en het laagste aantal (1037) uiteraard in Apeldoorn. Behalve in Eind hoven is het aantal verkeersongevallen in al deze plaatsen aanzienlijk toegenomen. Vooral de toeneming in Utrecht is opval lend, namelijk van 2322 in 1953 tot 3365 in 1954, doch daarbij dient rekening te wor den gehouden met het feit, dat het grond gebied van de gemeente Utrecht door an nexatie in het laatgenoemde jaar groter was dan in 1953. WOENSDAG WOLLEN PLAIDS Oerdegelijk en ijzersterk met versnelling 't Neusje van de zalm. HOOFDSTRAAT 184 Santpoort. Tel. 8069 Kousenfabrieken Hin N.V. heeft plaats voor VORMER. Aanmelden dagelijks, Afd. Personeelszaken, Zijlweg 138 Haarlem. Gevraagd voor tijdel. HULP IN DE HUISHOUDING voor 2 hele of 4 halve dagen per week, VerLoren v. Themaat- laan 13, Velsen. MEISJE (huishoudschool) b. z. a. voor Zaterdags in een winkel. Brieven L 4661. SCHOENHERSTELLER b. z. a. in bezit van Dipl. A Maat schoenmaker. Kennemerlaan 162, IJm. KAMERS gevr. Jonged. 26 j. vraagt zo spoedig mogelijk 1 of 2 gestoff. kamer(s) met kookgelegenheid excl. pen sion en meubilering, omgev. Haarlem-Santpoort-Bever wijk. Brieven L 4663. VERLOREN nieuw bruin jongenspetje. Gaarne terug bezorgen Waalstraat 94, IJm. ROKERSHOEST en Och- tendhoest geneest u onmid dellijk met Domproost 40 tabl. f 1.45. Bij apoth. en drogisten. VERMAGER zonder dieet door Gracial. 50 tabl. f 1.95. Bij apoth. en drog. Drie tabletten GRIEPASAN per week beveiligen U de gehele winter tegen griep. 95 cent per doosje. Bij apoth. en drog. WASMACHINEFABR. heeft regelmatig electrische was machines met lichte emaille- beschadigingen. Gloednieuw, met garantie f 155, desgew afbetaling. Centrifuges f 150. Afd. Depót. Anna van Bu- renlaan 44, Tel. 39204, H'lem. GRAFBEPLANTING en on derhoud. Soendapl. 31. H.N. Tel. 19903 „De Morgenstond" lo. KOSTHUIS gevr. 2o. Verblijf- en slaapgelegenh. gez. Brieven Bik en Arnold- kade 44, IJm. VERLOREN: zwarte dames- portemonnaie m. briefje van f 20. Teg. bel. terug te bez. J. v. Wolferen, Willebrord- straat 28, IJmuiden-O. ACCORDEONS en GITA- zonder REN, desgewenst vooruitbet. Speciale reclame Weltmeister 96 bass. 8 reg. met koffer f 330.Verder alleen-vertegenwoordiging accordeons Paolo Soprani Cor Scheffer, Rijksstraatweg 59, Haarlem-Noord. DEKENS OVERTREKKEN in elke gewenste kleur met prachtige zijde en satinet. Textielhandel J. H. Oester- holt, Driehuizerkerkweg 94, Driehuis. Tel. 5084. NETTE KOSTGANGER ge vraagd met huisel. verkeer. Brieven L 4662. B. PIET, Reclame. 1 pond gehakt f 1.10 met een half pond vet voor f 0.15. 1 pond spek f 1, 1 pond hachévlees f 1.35, 3 pond varkenspoten f 1, 1 pond Carbonade f 1.65 'A pond metworst en y.pd. leverworst f 1, y. pd. bloed worst en y2 pd. metworst f 1 Sirenestraat 14, IJmuiden. YVONINGRUIL. L. Nieuw- straat 295, IJm. Bevatt. 1 k. 3 sl.kam. keuken, douche zolder. Voor vrij huis. LOMPEN. METALEN, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij U gehaald door Fa. Max Gosschalk. Kanaalstraat 48. Tel. 5852. ZEILBOOT te koop in g. st. f 350. Te bevr. 's av. na 7 u. v. d. Kolk, Velserduinweg 229, tel. 5409. IJm.-O. Compl. GASHAARD te k. 12 staafs. Lange Nieuwstr. 338, IJm. Prima HAARDJE te koop. L. Nieuwstraat 94, IJm. II. FIETS te koop in pr. st. Esdoomstr. 51. Na 6 u. IJm.- Oost. Te koop een HOORAPPA- RAATJE, beengeleiding zo goed als nieuw, gekost f 300 voor f 100. Mevr. Booij, Ahornstraat 48. JONGE HENNEN te koop, R. W. Zwanenburg, Hofgees- terweg 27, Velsen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7