Prins Bernhard reikt Zilveren Anjer uit aan pater Ahlbrinck Premier Faure stelde opnieuw de vertrouwenskwestie Weerbericht Mendès-France keurt oude stelsel scherp af Haarlems Dagblad Nieuw toenaderingsvoorstel te Genève uit Oost-Duitse bron Koningin ondertekende gratiebesluit Assemblée wees veertien kiesstelsels af Geleidelijke samensmelting der twee Duitse delen geopperd Koninklijke huwelijkswet zal worden herzien Ben Joessef stap voor stap naar de troon Auto met vaart van 100 km tegen een boom Het woord is aan Rampzalig ongeluk op station te Vriezenveen Nachtvorst 70e JAARGANG No 99 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDF.N EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 250 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DullesFranco Troonraad dient ontslag in bij de ex-sultan van Marokko Fmigratieverdrag Nederland-Rhodesia en Nyassaland Harpspeelster Bom gewond Eén dode en twee gewonden Weerrapport Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: .5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Het luxueuze Hótel du Golfe in Beauvallon (Zuid-Frankrijk) dat geheel gereserveerd is voor sultan Ben Joessef, die met zijn familie en hofhouding ingevolge een overeenkomst tussen de Franse regering en Marokkaanse afgevaardigden aan de Rivièra zal gaan wonen. VIJFTIEN DAGEN IS HET VORSTELIJK PAAR nu officieel in de West op bezoek en het drukke programma loopt ten einde. Nog vier dagen duurt het en op Zondag 6 November zullen Koningin en Prins de terugreis naar Neder land aanvangen. Gedurende vijf dagen hebben de hoge gasten nu Paramaribo en het Oostelijk deel van Suriname bezocht. Hedenmiddag schepen zij zich in aan boord van de „Willem van de Zaan' voor de lange reis naar Nieuw Nickerie, de eerste plaats in Oostelijk Suriname die bezocht wordt. Voor morgen staan Nieuw Nickerie, Paradise en Wageningen op het programma. Vandaag zal de belangrijkste gebeurtenis zijn de uitreiking van de Zilveren Anjer aan pater G. W. M. Ahlbrinck door Prins Bernhard. Hedenmorgen be zochten Koningin en Prins nog enkele instellingen in en om Paramaribo. Om 6 uur (dat is halfelf vanavond Nederlandse tijd) scheept het vorstelijk echtpaar zich in voor de reis over de Atlantische Oceaan langs de kust naar Nieuw Nickerie. Dinsdag was voor de Koningin en de Prins een uiterst vermoeiende dag. Bezocht werden Alkmaar, Leliëndaal, Mariënburg, Nieuw Amsterdam en Smalkalden, waarna de Koningin tijdens een plechtige vergadering met de Raad van ministers een gratie- besluit ondertekende en Zij een geschenk van Suriname in ontvangst nam. Ver volgens ontvingen Koningin en Prins vier Granmans, grootopperhoofden. (Van een correspondent te Parijs) Gisteravond laat heeft premier Faure opnieuw de vertrouwenskwestie in haar grondwettelijke vorm, zoals de formule luidt, gesteld. Vandaag zal de Assemblee zich moeten uitspreken of de bevoegdheden van de huidige Nationale Ver gadering op 2 Januari zullen eindigen. Stemt zij toe, dan zullen de vervroegde verkiezingen waarschijnlijk op 11 December worden gehouden, tiet ingrijpen van de premier heeft een einde gemaakt aan drie dagen van debatten, tijdens welke de volksvertegenwoordiging veertien ontwerpen voor kiesstelsels had verworpen. Telkens vormden zich andere meerderheden om te beletten dat een bruikbaar ontwerp uit de bus zou kunnen komen. Onmacht en kwade trouw schenen samen te gaan. Toch was er afgesproken, dat men eerst een beslissing zou nemen over het stelsel en pas daarna over de datum der verkiezingen. De afgevaardigden hebben alles op alles gezet om die datum uit te stellen. Zoals de situatie gisteren was, en misschien zal blijven ziet het er naar uit dat de Fransen straks ter stembus zullen gaan, zonder dat het heilloze stelsel der lUstverbindingen zal zijn gewijzigd. Pierre Mendès-France heeft in „l'Ex- press" zijn mening over de nieuwe ver trouwenskwestie gegeven. De minister-pre sident, zo zegt hij, heeft de vertrouwens kwestie gesteld voor het al of niet houden van verkiezingen in Devember, zonder dat er wijziging in het stelsel er van zou wor den gebracht. Wanneer men ons ter stem bus wil laten gaan, met de mogelijkheid der lijstverbindingen, zal vrije menings uiting eigenlijk onmogelijk zijn, evenals iedere werkelijke verandering in de verte genwoordiging van de politieke mening van het volk. Elke hoop op een gezondmaking van ons politieke leven is weer voor vijf jaar verkeken. Verkiezingen over zes we ken? De meerderheid van de Assemblée is er voor, maar niet voor verkiezingen, waarvan de uitslag eigenlijk vervalst is. Men zegt ons dat deze Assemblée niet in staat is het land nog te regeren gedurende e zes maanden, dat haar mandaat nog duurt. Dat is mogelijk. Reden te meer om het niet voor vijf jaar te verlengen. Het zal zeker ook een van de thema's zijn, Mendès France morgen op het waarover congres van de radicale partij het nodige te zeggen zal hebben. P.M.F. zal het naar men verwacht hard te verantwoorden krij gen. Een maand of twee geleden kon hij nog op een grote meerderheid rekenen, doch thans heeft hij niet meer dan de helft van de afgevaardigden achter zich. Het is gebleken, dat hij de onafhankelijkheidszin van de radicale politici heeft onderschat, toen hij onlangs zei: Ik geef de voorkeur aan dertig gedisciplineerde radicale afge vaardigden boven zeventig, die een twijfel achtig radicalisme aanhangen. Er is nu in de partij een stroming, die streeft naar een hergroepering zonder P.M.F.die hoopt dat men hem tot voorzitter zal verkiezen in plaats van Herriot. Het schijnt echter dat de oude radicale voorman de voorkeur zal geven aan een terugkeer van Daladier. (Reuter/A.F.P./U.P.) Premier Faure verklaarde na het stellen van de vertrou wenskwestie te hebben vastgesteld, dat zijn voorstel om de kieshervorming en het wetsontwerp over de verkiezingsdatum als één geheel te behandelen, was afgewezen. De regering heeft er nota van genomen dat de Assemblée alle voorgestelde kies stelsels heeft verworpen behalve een alge hele evenredige vertegenwoordiging, waar van de toepassing onmogelijk is. Faure wilde de partij-bondgenootschap- pen afschaffen, die kleine partijen in staat stellen zich tegen de grote te verenigen na dat de stemming gehouden is. Hierdoor konden de communisten teruggedrongen worden tot een zesde van het aantal be schikbare zetels. Hoewel ze jn 1951 een kwart van de uitgebrachte stemmen be- GENÈVE (van de correspondent van het ANP) Met weinig kansen op enig resul taat zullen de vier ministers vandaag hun voor een dag onderbroken onderhandelin gen over Europa en Duitsland voortzetten. De besprekingen over het probleem der Europese veiligheid zijn blijven steken, daar de Russische minister tot dusver ge weigerd heeft zijn voorstellen voor het Duitse probleem ter tafel te brengen en al zijn plannen op een verdeling van het land heeft gebaseerd. Nu heeft Oost-Duits- land de minister van Buitenlandse Zaken der Grote Vier een plan toegezonden voor de geleidelijke hereniging van Duitsland. Verwacht wordt, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken het plan bij wijze van Russisch voorstel aan de ministerscon ferentie te Genève zal voorleggen. Volgens een Oost-Duitse woordvoerder voorziet het Oost-Duitse plan in een gelei delijke toenadering van Oost- en West- Duitsland, die na een bepaalde niet nader aangeduide periode tot hereniging zou moe ten leiden. De uitvoering van het Oost-Duitse plan zou moeten samenvallen met die van een voorlopig Europees veiligheidsverdrag en de inrichting van een bufferzone, die bei de Duitse staten omvat. Het Oost-Duitse voorstel voorziet voorts in de instelling van een raadgevende „raad voor geheel Duitsland", bestaande uit ver tegenwoordigers uit de parlementen van Oost- en West-Duitsland. In deze raad zou geen pariteit behoeven te bestaan tussen de vertegenwoordigers van Oost-Duitsland (17 millioen inwoners) en West-Duitsland (50 millioen). De raad zal tot taak hebben de hereniging voor te bereiden door ver groting van de samenwerking tussen beide delen van Duitsland op elk gebied. Aan bevelingen van de raad moeten door beide parlementen worden goedgekeurd. De twee Duitse staten zouden overleg moeten ple gen zowel in de periode van het „beperkte" als in die van het volledig door Molotov voorgestelde veiligheidsverdrag. Zij zouden ook gezamenlijk toezicht moeten houden op de strijdkrachten en bewapening in de bei de gebieden overeenkomstig het Russische plan voor een veiligheidszone. Een belang rijke taak zou zijn het effenen van de weg voor een versmelting van de economische stelsels in de twee gebieden. Het plan be oogt tenslotte een uiteindelijke hereniging waardoor een militair neutraal Duitsland ontstaat, waaruit alle bezettingstroepen zijn teruggetrokken. Dit Duitsland zou een eigen leger hebben. Het Oost-Duitse voorstel is Maandag avond aan de delegaties van de Grote Vier overhandigd met een brief van de Oost- Duitse premier, Grotewohl. In een aan het voorstel voorafgaande verklaring protes teert de Oost-Duitse regering tegen de weigering van de Westelijke mogendheden om Oost-Duitse vertegenwoordigers, op de conferentie toe te laten en behoudt zij zich het recht voor, toelating tot nieuwe con ferenties over Duitsland te eisen. haalden. De Franse kiezers verfoeien dat stelsel omdat hun stemmen dikwijls be landen bij candidaten die ze helemaal niet wensten te steunen. Faure wil nu bondge nootschappen vóór en niet na de stem mingen. (Van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden heeft in het Lager huis verklaard dat de regering over de moeilijkheden in het koninklijk gezin niet is geraadpleegd. Eden gaf het tweemaal uitgestelde antwoord op de vraag van het Labourlid overste Lipton, of de regering van plan is de wet op de koninklijke huwe lijken van 1772, die het parlement het recht van veto toekent, te herzien of ongedaan te maken. Het rooms katholieke Labourlid Mellish was verontwaardigd dat Lipton onder de huidige omstandigheden zijn vraag had gehandhaafd. Hij verzocht de Speaker (voorzitter van het Huis) er bij Lipton op aan te dringen zo fatsoenlijk te zijn de vraag in te trekken. De „Speaker" verklaarde echter dat de vraag parlemen tair geoorloofd was. Eden zei dat de regering zich ernstig met de kwestie bezig houdt, maar dat deze het gehele Gemenebest aangaat en dat ver andering van de wet slechts kan geschie den met medewerking van de andere lan den. De premiers van het Gemenebest ko men in Juni bijeen. Lipton vroeg ook nog of de regering de wet als een contrölewapen in handen wilde houden, welke beproevingen dit ook voor de betrokken persoon meebrengt. Eden wees deze veronderstelling af en verklaarde dat het Hof geen advies heeft gevraagd aan de regering en dat de regering geen advies heeft gegeven. De wet was door George III gericht op twee van zijn broeders, die personen, die niet van koninklijke bloede waren, wilden trouwen. Het voorstel werd in 't parlement met ge ringe meerderheid aangenomen. Volgens de wet kunnen koninklijke personen onder de 25 jaar niet trouwen zonder toestemming van de souverein. Zij die 25 jaar en ouder zijn behoeven geen toestemming van het staatshoofd, maar moeten de staatsraad (Privy Council) twaalf maanden voor het voorgenomen tijdstip van een huwelijk in kennis stellen. Indien 't parlement zich in deze periode tegen een huwelijk uitspreekt kan de verbintenis staatsrechtelijk niet worden erkend. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag gedurende een uur en veertig minuten met generaal Franco over inter nationale kwesties gesproken. Aan het onderhoud, dat in het paleis El Pardo plaats vond, werd ook deelgenomen door de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Martin Artajo, en de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Europese kwesties, Livingstone Mer chant. Men gelooft, dat alleen in algemene ter men over internationale kwesties is ge sproken wegens de korte duur van Dulles' bezoek. Bij aankomst in Madrid verklaarde Dul les 's ochtends: „Mijn bezoek is een mani festatie van het begrip, dat tussen beide landen heerst, en ik hoop, dat het de goede betrekkingen zal bevorderen." In Franse kringen te Genève was voor het onderhoud verklaard, dat Dulles met Franco de Marokkaanse crisis zou bespre ken en aan de generaal zou vragen mee te werken aan het herstel van de rust in het gehele Marokkaanse gebied. In een communiqué van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat werd uitgegeven toen Dulles naar Genève was teruggekeerd, werd gezegd, dat minis ter Dulles en generaal Franco van gedach ten hadden gewisseld over „de voornaamste vraagstukken, welke de vrede en de veilig heid der vrije volken betreffen." Ook was gesproken over kwesties betreffende de betrekkingen tussen beide landen in het licht van de overeenkomsten inzake weder zijdse bijstand, economische hulp eh defen sieve steun, die in 1953 werden gesloten. Uit het onderhoud was een wederzijds be grip gebleken voor de verschillende vraag stukken, aldus het Spaanse communiqué. Koningin Juliana heeft Dinsdagochtend in Alkmaar een bezoek gebracht aan het tehuis voor Hindoustaanse kinderen van de Evangelische Broedergemeente. Dit tehuis bestaat nu byna 40 jaar. Er zijn .hans een 70-tal kinderen,die daar onderwijs genieten en verder hun tjjd nuttig doorbrengen. Van Alkmaar begaf de Koningin zich per auto naar Leliëndaal, waar zij een kindertehuis voor Indonesische kinderen, eveneens van de Evangelische Broedergemeente, bezocht en waar zy de eerste steen legde voor een nieuw meisjestehuis. Thans verleent het kindertehuis te Leliëndaal aan een 60-tal kinderen onderdak. Van Leliëndaal ging het naar Mariën burg, waar Prins Bernhard zich bij het gezelschap van H. M. voegde. De Prins was naar Paramaribo teruggekeerd na zijn jachtpartij en had zich in de morgen van Dinsdag naar Mariënburg begeven. Te Mariënburg bracht het koninklijk paar een bezoek aan de suikerplantage van de Ne derlandse Handel Maatschappij. Vervolgens werd Nieuw Amsterdam, de hoofdstad van het district Commijne, be zocht. In de woning van de districtscom missaris werden enkele notabelen uit het dorp en de omgeving aan de vorstelijke personen voorgesteld en later werd een kindercantate ten gehore gebracht, die de Koningin en de Prins staande op het balcon van de woning van de districtscommissaris aanhoorden. Ongeveer een half uur duurde dit verblijf in Nieuw Amsterdam en toen ging het weer verder, ditmaal naar Meer- zorg, waar een bezoek werd gebracht aan de Hindoe-tempel der Arya Samaj. In tegenwoordigheid van Koningin en Prins werd deze tempel ingewijd. Vijf jaar ge leden legde de Prins bij zijn tweede bezoek aan Suriname de eerste steen voor deze tempel. Om half een (17 uur Nederlandse tijd) scheepte het gezelschap zich in aan boord van het m.s. „Prospector" en werd de Suri- name-rivier opwaarts bevaren naar Smal kalden, waar in 1941 de Billiton Bauxiet Maatschappij met de ontginningen begon. Het productiebedrijf en de verdere instal laties werden door het vorstelijk echtpaar bezocht. Een koele dronk in het clubgebouw van de Maatschappij besloot dit bezoek en om kwart over zes (22.45 uur Nederlandse tijd) in de avond was Koningin Juliana weer terug in Paramaribo na deze lange, maar bijzonder interessante reis van twee dagen door het Surinaamse land aan de Oostzijde, waar zo'n belangrijke deel van de welvaart van dit rijksdeel zijn oorsprong heeft. Ministervergadering, gratiebesluit en Nationaal geschenk Na het diner in het Gouvernementshuis gebruikt te hebben,vergaderde de Koningin om half negen in de avond met de Raad van Ministers, waarby tal van belangrijke onderwerpen ter sprake kwamen. De Ko ningin ondertekende een besluit tot gratie aan alle tot tydelyke straffen veroordeel den, wier straffen nog niet of nog slechts gedeeltelijk ten uitvoer zijn gelegd. De gra tie omvat kwijtschelding van alle straffen van een maand of minder en vermindering van de overige straffen met een vierde. Verder gaven de ministers uiteenzettingen over een aantal vraagstukken van alge meen regeringsbeleid, waarover van ge dachten werd gewisseld. Daarby kwam onder meer tot uiting de by de Surinaamse regering levende wens om by de uitvoering van diverse ontwikkelingsplannen in ruime mate te beschikken over de bystand van Nederlandse deskundigen en om de moge lijkheid te openen Surinaamse jongelui bij verschillende departementen en instellin gen in Nederland ervaring te laten opdoen. Aan het slot van de vergadering heeft de minister-president een nationaal geschenk voor-het Koninklijk Paar aangeboden. Dit bestaat uit een cassette van Surinaams satijnhout met een vijftigtal typische Suri naamse foto's. De cassette draagt het Suri naamse wapen en een gouden herinnerings plaatje. Ontvangst Granmans Daarna ontvingen Koningin en Prins in de audiëntiezaal van het gouvernements huis de „granmans" der Boslandcreolen. Deze granmans zijn, zo mag men het wel noemen, de heersers in het ongerepte woud van Suriname. De betekenis van het woord Granman is „grootopperhoofd" en zij zijn dan ook de directe chefs van de kapiteins en de directe ondergeschikten van de districtscommissaris. In totaal telt Suri name rond 22.000 bosnegers, die onder het directe bestuur van deze autoriteiten staan. Het viertal, dat Koningin en Prins hulde kwam betuigen, was Aboikoni van de stam der Saramaccaners, die in Boven-Suriname wonen en in Asidonhopo hun centrum heb ben; Alfred Abone van de stam der Natu- hari's uit Boven-Saramacca met Posoegroe- noe als centrum; Akontoe Velanti van de stam der Aucaners, die aan de Tapanahony wonen en te Drietabbetjes hun centrum hebben en Cornelis Forster, die evenals Abone christen is, van de stam der Para- SAINT-GERMAIN-EN-LAYE (AFP) De vier leden van de Marokkaanse troon raad hebben bij ex-sultan Ben Joessef hun ontslag ingediend. Ben Joessef heeft het verzoek in overweging genomen. PARIJS (Reuter/A.F.P.) De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pinay heeft in zijn ambtswoning te Celle Saint- Cloud een bespreking gehad met ex-sultan van Marokko Ben Joessef, die uit balling schap in Frankrijk is teruggekeerd. Er is gesproken over de voorwaarden voor de terugkeer van de sultan op de vacante Ma rokkaanse troon. Zijn herstel als geestelijk leider staat al vast, maar noch de Marokkaanse nationa listen, noch de Franse autoriteiten wensen, dat Ben Joessef zijn oude macht herkrijgt. Er moet een verdeling van macht tot stand komen tussen de souverein en de toekom stige Marokkaanse regering. Zowel de Fransen als de verantwoordelijke nationa listen zijn van mening, dat Marokko een democratische staat moet worden onder een constitutionele monarchie. Pinay zal Zaterdag wellicht opnieuw een onderhoud met Ben Joessef hebben. De sultan heeft in een verklaring gezegd, dat een nieuw tijdperk is. aangebroken, dat een keerpunt zal betekenen in de geschie denis van het Marokkaanse volk. Hij be schouwt het als zijn voornaamste plicht te voldoen aan het verzoek van zijn volk. Pinay verklaarde, dat Ben Joessef blijk had gegeven van zijn oprechte wens om tot een overeenkomst te geraken. Bij zijn terugkeer te Genève verklaarde Pinay, dat het onderhoud „zeer hartelijk" was geweest. „Ik vond een man die zijn moeilijkheden had vergeten. Hij is bereid met de Franse regering samen te werken ten einde de hervormingen te verwezen lijken, die sinds 1950 aan de orde zijn," aldus Pinay. President Coty en premier Faure hebben met de vier leden van de Marokkaanse troonraad gesproken. Si Bekkai verklaarde als woordvoerder van de troonraad na af loop: „Ik ben van oordeel dat Frankrijk het voortreffelijk gebaar zal maken, dat ziin grootheid zal verhogen." Op de vraag, of de terugkeer van Ben Joessef naar Ma rokko aanstaande is, antwoordde Si Bekkai dat dit er van afhing in hoeverre het Ma rokkaanse volk een snelle ontwikkeling wenst. De nationalistische Istiqlal-partij is van plan dertig- tot vijftigduizend „onofficiële" politiemannen op te leiden met het oog op de verwachting dat grote volksmassa's op de been zullen zijn bij de terugkeer van Ben Joessef in December. Volgens gezag hebbende kringen vreest men dat een vroegere terugkeer zou leiden tot ernstige oneeregeldheden en bloedvergieten. El Glaoui, de Pasja van Marrakesj, heeft zijn eerder afgelegde verklaring, dat hij Ben Joessef zo spoedig mogelijk weer op de Marokkaanse troon hoopt te zien, herhaald. Tussen Nederland en de federatie Rho desia en Nederland, zal een emigratiever drag worden gesloten. Op 11 November komt de premier van de federatie, lord Malvern, naar ons land ter ondertekening van het verdrag. Van Nederlandse zijde zal die ondertekening door de ministers van Buitenlandse Zaken en van Sociale Zaken, of hun vertegenwoordigers geschieden. Mej. Bom, harpspeelster in het Philhar- monisch Orkest van Rotterdam, heeft van morgen bij Staphorst een ongeluk gekre gen. Mej. Bom was in Heerenveen opge treden en moest vanmorgen met de trein naar Hilversum. Zij miste deze echter en nam toen een taxi. De nog vrij nieuwe auto werd bestuurd door Jan van der Vlugt. Zij wilde proberen de trein in te halen. Even voor de hoek van Staphorst haalde de taxi een vrachtauto in. Op dat moment naderde een tegenligger, waar door Van der Vlugt waarschijnlijk is ver blind. Met een snelheid van ongeveer 100 km reed hij tegen een op een lange vlucht heuvel staande boom. De auto draaide een halve slag. Mej. Bom kreeg verscheidene verwondingen en brak ondermeer haar heup. Zij werd naar het Sophia ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Van der Vlugt kwam er nog vrij goed af. De auto werd vernield. Het ongeluk gebeurde vanmor gen even over half zeven. maccaners, die aan de Marowijne wonen en te Langatabbetje hun centrum kozen. Als tolk bij deze merkwaardige audiëntie trad op de heer Schmidt, bestuursopzichter van het binnenlands bestuur. Aan het eind van de receptie voor de Granmans heeft de Koningin vier gouden medailles in de huisorde van Oranje ver leend. Tijdens de ontvangst werd gespro ken over de medische verzorging en het onderwijs. Koningin en Prins bleven ge ruime tijd met de Granmans in de tuin van het paleis samen. Prins bezocht Sociëteit Na afloop van deze audiëntie trok de Koningin zich terug, maar de Prins begaf zich naar buiten en in gezelschap van dr. J. C. de Miranda, president van het hof van Justitie en voorzitter van de buitensociëteit „Het Park", begaf Z.K.H. zich naar het ge heel nieuwe sociëteitsgebouw om een onge dwongen plezierig uurtje door te brengen. Deze sociëteit werd in 1877 opgericht met medewerking van de toenmalige gouver neur, jhr. C. van Sypensteyn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Francis Thompson: Al wat God ons ontneemt, be waart Hij thuis voor ons. Vanochtend om 6.42 uur is op het station te Vriezenveen een ernstig ongeluk ge beurd. De heer J. Snippe uit Vriezenveen, gehuwd en vader van 1 kind, fabrieks arbeider te Hengelo, is daarby om het leven gekomen. Mevrouw Th. Korenromp, 25 jaar oud, werd zwaar gewond in het R.K. ziekenhuis te Almelo opgenomen. Me juffrouw J. Smelt werd met lichtere ver wondingen in het ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is bevredigend. Het was tot nu toe gebruikelijk dat de trein het station Vriezenveen op het twee de spoor binnenkwam. Door de nachtvorst echter was een wissel bevroren die men niet tijdig in de stand voor het tweede spoor kon instellen. De wissel stond nog gericht op het eerste spoor, waarop de trein ook is binnengekomen. Op dat mo ment stak een aantal reizigers het eerste spoor over met het gevolg dat twee reizig sters gewond werden. De heer J. S. werd een eind vóór het perron reeds door deze trein aangereden en op slag gedood. Onder zocht wordt thans of de waarschuwing, die volgens de Spoorwegen wel is gegeven, wel voldoende tot het publiek is doorgedrongen. Het is bekend, dat vooral op kleine sta tions reizigers een veelal niet gebruikt spoor oversteken in plaats van gebruik te maken van de door de Spoorwegen aan gelegde overweg. Het niet gebruik maken van deze overweg heeft in Vriezenveen een dergelijk noodlottig gevolg gehad. Op het Europese vasteland staat het weer op het ogenblik onder invloed van een hogedrukgebied met centrum boven West-Rusland, waardoor er weinig wind en weinig bewolking is. Dientengevolge kon het kwik vannacht weer onder het vriespunt dalen. Woens- drecht meldde Woensdagmorgen zelfs 5 graden vorst. Op de Atlantische Oceaan be vinden zich enkele zeer actieve depressies, waarvan er één een orkaan veroorzaakt in de wateren tussen Groenland en IJsland. Een andere depressie bevond zich Woens dagmorgen ten Zuid-Westen van Ierland. Zij trekt in ongeveer Noordelijke richting en brengt regen en wind in Ierland en een deel van Engeland. In ons land zal het weer echter niet veel invloed van deze de pressie ondervinden. De regenkansen blijven ook Donderdag klein. Er komt iets meer wind, maar de aanvoerweg van de lucht blijft continen taal, zodat de kans op vorst in de nacht vooral in het Oosten van het land groot blijft. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ty c C3 SS as Helsinki licht bew. WZW 2 -4 0 Stockholm geheel bew. ZZW 3 3 0 Oslo mist O 1 -2 0 Kopenhagen zwaar bew. Z 2 3 0,6 Aberdeen zwaar bew. Z 3 5 0 Londen onbewolkt OZO 3 1 0 Amsterdam nevel O 4 -3 0,2 Brussel mist OZO 2 -2 0 Parijs onbewolkt windstil -3 0 Bordeaux nevel ZZO 1 -1 12 Grenoble zwaar bew. windstil 5 8 Nice zwaar bew. NW 1 12 12 Berlijn nevel O 3 -3 0 Frankfort nevel NO 3 -2 0 München nevel windstil -1 0 Zürich nevel windstil 2 0,1 Genève nevel ZW 1 5 1 Locarno regen windstil 7 4 Wenen ij zei ZO 6 3 0,1 Innsbruck nevel windstil 2 0 Rome onweer NNO 3 16 1 Neerslag laatste 24 uur. Binnenland min. weer wind temp. n.sl. Den Helder geheel bew. OZO 0 0 Ypenburg onbewolkt O -5 0 Vlissingen mist O -1 0 Eelde geheel bew. OZO -3 0 De Bilt onbewolkt O -3 0 Twente nevelig O -3 0 Eindhoven nevelig O -2 0 VI. Z.-Limb. onbewolkt OZO -3 0 AANHOUDEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Droog weer met weinig bewolking en in de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist. Overwegend matige wind tussen Oost en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. 3 November Zon op 7.38 uur, onder 17.12 uur. Maan op 19.44 uur, onder 11.38 uur. Maanstanden 6 Nov. 22.56 uur: Laatste kwartier 14 Nov. 13.01 uur: Nieuwe maan 22 Nov. 18.29 uur: Eerste kwartier 29 Nov. 17.50. uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 2 November Hoog water: 4.36 en 16.54 uur. Laag water: 0.21 en 12.39 uur. Donderdag 3 November Hoog water: 5.22 en 17.41 uur. Laag water: 1.05 en 13.21 uur. CXXXXJUOCCOCOCOOOOOO

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1