Bevestiging Economische van het vonnis van de politierechter gevraagd Havenberichten j. Huizinga: V olksmuziek- school breekt met traditie r Visserij-varia Nieuwe winkelsluitingswet zal initiatief naar zaken zelf verleggen Gemeente verdubbelt steun aan Kr ems tot een totaal van f 2500.- Plannen voor bouw aan Oranjestraat stuiten op reeks moeilijkheden Behandeling van ruim vier uur Wijk aan Zee 10 Forum voor Velsens middenstand „Drie liefdes" vanavond in Thalia Burgerlijke Stand Velsen Om de damtitel van Kennemerland GESPREKJES OVER DE CULTUUR J Overtreding maaswijdte-wet voor Amsterdamse Hof „Rooswijk" niet gedraineerd Britse trawler vergaan bij IJsland: vier doden Bazar voor nieuwe kerk in wijk drie „Weenink" schaakte weer Santpoort-schakers ontsprongen de dans Dammers schoven de schijven Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 DE MIDDENSTANDSBIJEENKOMST, die gisteren door de handelsvereniging „Groot IJmuiden" en de Katholieke Middenstandsbond in het Hervormde Jeugdhuis werd gehouden moest voor een „forum-avond" doorgaan het is echter door een te grote mate van breedsprakigheid en een veel te straffe voorbereiding, die de spontaneïteit ten enenmale aan de besprekingen ontnam, meer op een voorlichtingsavond gaan lijken. Hetgeen zijn nut had, want er zijn diverse voor de aanwezige middenstanders belangwekkende onderwerpen behandeld, waarbij het „venijn uit de staart kwam": de Velsense winkelsluitingsproblemen. Bij de komende winkelsluitingsherzienin gen zal het initiatief voor de lialve-dag- sluiting verlegd worden naar het bedrijfs leven, in casu de Kamer van Koophandel. Die dan weer de gemeenteraad zal verzoe ken de winkelsluiting op de diverse be drijfstakken van toepassing te verklaren. Dit deelde een der forumleden mee en hij meende, dat daarmee vele der Velsense moeilijkheden zullen worden opgeheven, temeer omdat het de bedoeling is, de be staande bepalingen aan te passen aan de nieuwe regeling. De heer R. Verbeek, wethouder van Openbare Werken der gemeente Velsen, toonde zich nog steeds tegenstander van een uniforme winkelsluiting; mevrouw G. E. Heykoo pV an Reekum, raadslid voor de VVD, herinnerde er daarentegen aan, dat vóór de thans geldende verorde ning van kracht werd, de gemeenteraad aan een zo grote verscheidenheid van op vattingen werd geconfronteerd, dat de raad er ook niet uitkwam: met de heer Verbeek hoopte zij, dat in de toekomst de K. v. K. inderdaad meer zeggenschap zal krijgen, vooral als dan de PBO meer kracht heeft gekregen. In dit forum hadden naast de beide voor zitters, de heren J. v. d. Kroft en J. v. Leeuwen, onder meer zitting de heren C. P. J. Maas, wethouder van Sociale Zaken, J. C. Aschoff, wethouder van Financiën, de secretaris van de KNMB de heer D. Swa- german en de directeur van de Nederlandse Middenstandsbank, de heer G. v. Genderen, alsmede het Tweede Kamerlid, de heer Th. S. J. Hooy. De eerste vraag betrof de problematiek der onteigening. Uit de zaal, die met een aanzienlijk aantal middenstanders was ge vuld, kwam de vraag, of het niet billijk is, de huurders van bepaalde te onteigenen panden eveneens schadeloos te stellen als de eigenaars. Daar is geen wettelijke regeling voor, antwoordde de heer Verbeek, maar de billijkheid wordt onmiddellijk erkend en dit waagstuk heeft al eens een punt van bespreking -uitgemaakt in het college. Daar was zijn collega, de heer Aschoff het mee eens: al moet elk geval afzonderlijk worden bekeken, er is veel voor te zeggen gedupeerden in zulke omstandigheden een redelijke schadeloosstelling toe te kennen. De heer v. G e n d e r e n, de directeur der Nederlandse Middenstandsbank, ver tolkte een ietwat afwijkend standpunt: zo als een huurder altijd de kans loopt, dat hem de huur wordt opgezegd, is ook de huurder van een winkelpand onderhevig, aan het gevaar van een onteigening. Een Staatsgarantiecrediet voor eventuele gedu peerden zou hem beter smaken dan een onteigeningsvergoeding: met zulk een cre- diet zou een gezonde zaak opnieuw kun nen beginnen. „Overvraag overigens niet!" waarschuwde een der forumleden, wanneer het eenmaal zover is, daarmee zou de zaak bepaald niet gediend zijn." Oud-IJmuiden Oud-IJmuiden kwam natuurlijk ook aan de orde. De waag was, waarom de ge meente niet eens wat meer aandacht be steedt aan de verfraaiing van dit gemeente- deel, waar men het sterke gevoel van een discriminatie heeft. Wethouder Verbeek repliceerde hier op, dat de woningtoestanden in het Weste lijk IJmuiden niet best zijn, zodat er ge saneerd zal moeten worden. Inmiddels heeft nog geen enkele winke lier zijn belangstelling voor nieuwbouw laten blijken en de plannen om aan de Oranjestraat tot een drie-lagige bebouwing te komen dreigen eveneens spaak te lopen. De moeilijkheden in dat oud-IJmuiden als gevolg van een bijzondere gehechtheid aan het oude woonoord en het feit, dat elk perceel moeizaam onteigend moet worden, spelen hier ongetwijfeld in mee. Een aardige discussie ontstond er ook over een détail van de winkelsluitingsver ordening, toen de vraag werd geponeerd of het niet juiste ware, in weken met een of meer feestdagen de halve-dag-sluiting tóch te laten doorgaan. Het forum was het daar in meerderheid niet mee eens: men gaf de service aan de klant als het belangrijkste element in de middenstand; die halve dag extra in zulke weken zou aan de service idee afbreuk doen, zodat op dit punt de gemeentelijke ontheffing van de halve dag sluiting dus wel werd onderschreven. In een speciale voorstelling draait van avond de MGM-film „Drie liefdes", die op een kiese en daardoor geslaagde manier een triptiek van liefdesverhoudingen be handelt. Met Pier Angeli en Ethel Barry- more, Leslie Caron en Kïrk Douglas in de hoofdrollen heeft deze rolprent drie vol maakt verschillende liefdeshistories tot on derwerp gekozen, naar het reeds door de Fransen zo beproefde recept. De uitwerking werd dan wel „Amerikaans", maar dat neemt niet weg, dat de amusanterie en de tragiek van deze drie verhoudingen in juiste dosering zijn dooreengemengd tot een alleszins aanvaardbaar product. GEBOREN: J. M. van Diepen—Praat, z„ Ladderbeekstraat 24. Velsen-N.; N. Hegeman Speur. z.. Grahamstraat 132, IJmuiden; T. J. van Dalsem—Dekker, d., Meervlietstraat 43. Velsen; M. de Vrij—Qtter, d„ Homburg straat 42. IJmuiden; J. de Plot—Blok, z., Rijnstraat 106, IJmiuden; C. Schelvis—Mo lenaars, z., Eendrachtstraat 19. Velsen-N.; E. G Punt—van der Plas, z„ IJsselstraat 22, IJmuiden; J. Effern—Knijpstra, z„ Hoflaan 29, Velsen-N.; C. E. Visbeen—Witteman, d., Hoofdstraat 245, Santpoort. OVERLEDEN: H. C. Schavemaker, 48 j., echtgenoot van A. M. Zonneveld, Bornstraat 36, Velsen-N.: F. G. Zuijdwijk. 89 j., echt genoot van J. Heegstra, Duinlustparkweg 43. Santpoort; C. van Tunen, 32 j„ echt genote van P. de Groot, Starstraat 6, Heems kerk. 3COOOCOC)OCOXOC<X>XOOCCOOOOa>OOOOCOOOOOCOCCOCOCOCOCOCCCO Aan het begin van de forum-avond van gisteren kon de heer J. v. d. Kroft de Stichting „Het gebrekkige kind" een verrassing bereiden: als resultaat van de reclame-actie van enige jaren ge leden kon de secretaris dezer Stichting een cheque van f 1000,worden over handigd. De nageschiedenis van deze actie kwam daardoor nog even boven: de or ganisatoren zijndestijds voor de kadi gesleept, omdat zij in conflict kwamen met de Loterijwet. Er volgde een zeer mild vonnis in de vorm van een geringe boete. Gelukkig maar", vond de stichtings- secretaris, mr. J. v. Sonsbeek, „dat vrouwe Justitia van die welkome dui zend gulden maar een heel klein strikje heeft afgeknabbeld". In de eerste klasse van het damtournooi om het kampioenschap van „Kennemer land" kreeg de leider, de damclub „Bever wijk" een kleine en overwachte nederlaag van de Verenigde Katholieke dammers uit Haarlem. Het werd 119 voor VKD, zodat Haarlem-Oosterkwartier en VKD nu aan de kop staan. Haarlem-Oosterkwartier kwam met een 155 zege uit Halfweg te rug. De Haarlemse damclub won met 164 van Halfweg. Door overwinningen op Cruquius (117) en St. Bavo 2 (126) is het tweede tiental van DCIJ in de tweede klasse aan de top gekomen. „Stabiel" klopte thuis „Zand- voort" met 137. St. (Jaecilia weer op strooptocht In het kader van de tweede ronde van haar oud papier actie gaat de Harmonie St. Caecilia Zaterdag 5 November haar geluk beproeven in de straten rond de papierfa briek, omgeving Da Costaschool en de noodwoningen en als er nog tijd over is gaat men nog even in de Wenkebachlaan langs de Koningsweg en rond het sportpark Watervliet kijken of er nog afvalstoffen klaar staan. Woensdag kwamen in IJmuiden binnen: Melpowene van Geffle. Amylas van Rotter dam. Loosdrecht van Rotterdam. Tenjo van Dordrecht. Zuidland van Hernösand. Violet- ta Erica van Bayonne. Vliestroom van Ply mouth. Draco van La Pallice. Hampshire Coasst van Londen. Voline van Sundsvall. Weandros van Norfolk. Spaamestroom van Fowey. Sadon van Rotterdam-. B. P. Super visor van Ilse of Green. Penelope v. Fogby. Surte van Londen. Vertrokken zijn: Eemstroom naar Huil. Trude K. naar Odense. Borre naar Bremen. Incaro naar Halmstad. Roelf naar Gdynia. Bittern naar Rotterdam. Rio naar Londen. Eurybates naar Hamburg. Vilnus naar Rot terdam. Theano naar Rotterdam. Theseus naar Bremen. Atlas naar Rotterdam. DE HANDSCHOEN, die Albert de Groot vorige week de Velsense Volksmuziekschool toewierp, is door haar directeur, de cantor organist Joop Huizinga met graagte opgenomen. Albert de Groot zou dus met de cultuurverbreiding „onderop" wil len beginnen? Zulks gebeurt al van 1954 af, toen het instituut met de kinderen van wiek ging; sinds twee maanden loopt de tweede cursus, voor volwassenen, en wie ziet met hoeveel wer kelijk plezier in de muziek de cursussen worden gevolgd en hoe weinig verloop er is, ook onder de kinderen, moet alleen al, af gaande op de practijk toegeven, dat hier naar de culturele be oefening van „onder op" wordt gestreefd. Zou het „systeem-Gehrels", dat de basis vormt van alle mu ziekscholen geen musici kweken? Dat is ook nooit de bedoeling geweest en als meneer Albert de Groot Joop Huizinga wordt er goedmoedig een beetje boos om het systeem ook maar ooit zijdelings had bestudeerd, zou hij dat weten, want Gehrels zegt: „Een grote fout is het, van elk kind een vakmannetje te willen maken, de algemene muzikale opvoeding mag nooit wor den een min of meer vereenvoudigde vakopleiding". En dit wil de Velsense Volksmuziekschool ook bepaald niet zij wenst „slechts" de schoonheid der muziek spelenderwijs in het hart van de mens te plaatsen en de orthodoxe methode van martelen met vingeroefeningen en daardoor het „tegen" maken van de muzikale educatie te voorkomen. Die opmerking over de fundamenten, welke te weinig serieus gelegd zouden worden, is apert onjuist zegt de heer Huizinga beslist. De dressuur der gewone muziekschool ontbreekt welis waar, maar laat ons dat als eer- - -u beschouwen. De muzikale vermogens van de leerlingen worden spelenderwijs ontwikkeld en laat degenen, die aan de resultaten twijfelen maar eens ko men luisteren. Meneer de Groot meent, dat de methode-Gehrels al is losgelaten. Nou, nou: de Amsterdamse VMS begon in 1932 met 175 leden en heeft er nu 3918; het aantal vakleerkrachten bedraagt daar nu 62 en het aantal vakmusici, dat de methode- Gehrels onder de knie wil hebben, neemt hand over hand toe, zoals het bezoek aan de jaarlijkse vacantiecursussen van het Gehrels-instituut wel doet blijken. Velsen begon met 87 leerlin gen en heeft er nu al 450 met 19 vakleerkrachten! En daarna is men meestal gewonnen ook; radicaal gewonnen voor een manier van muziekonderwijs, die tegenover de eindeloze dreun der oefe ningen de wezenlijke vreugde van „iets kunnen bereiken" (en zeker niet de trappen van het concertpodium, want- daar i s dit allemaal niet om begonnen) stellen wil. Voor dat systeem is echter enthousiasme nodig enthousiasme van een kind, dat met handoefeningen een zangklas dirigeert en enthousiasme aan de kant van de leraar, die behalve over muzikale ook over pae- dagogische talenten moet beschikken. Maar zegt de heer Huizinga, koorleider, cantor-organist der Hervormde Gemeente en tenslotte óók onderwijzer „laten we nog even stellen, dat meneer De Groot een der VMS-leraren is. Dat hij dus de me thode Gehrels moet hebben aanvaard, die hij zelf als „laat- maar-spelen-methode" kwalificeert en veroordeelt. Het lijkt me een ietwat vreemde combinatie. (Met deze eerste botsing der meningen In deze rubriek kun nen wij niet anders dan verheugd zijn er komt een discussie op gang, die de cultuur in Velsen slechts van nut kan zijn, wan neer zij zich blijft bewegen op het peil van deze kleine kruising- der-muzikale-degens). HaF. Wintergroente wordt al duurder Door het eerste optreden van koning winter is op de Beverwijkse groentemarkt de vraag naar de winterproducten toegeno men. De boerenkool liep in prijs op tot 32 cent per kilo en ook de prei was heel waf duurder en ging nog voor 35 cent per kg. van de hand. (Van een onzer verslaggevers) DE ECONOMISCHE KAMER van het Amsterdams Gerechtshof heeft gisteren de door hel Nederlandse trawl-visserijbedrijf met spanning verbeide zaak met betrekking tot de overtreding van artikelen 2 en 3 van de wet op de maaswijdte van zeevisnetten 1954 te behandelen gekregen. Niet minder dan negen getuigen werden gehoord in de zaak, waarin de IJmuidense Vissery Onderneming „De VEM" in de persoon van de direc teur, F. T. en de schippers van de IJmuidense trawlers IJM 9 „Haarlem", IJM 34 „Allanwater", IJM 35 „Postboy" en IJM 62 „Sumatra" waren betrokken, doordat de schepen begin Januari van dit jaar werden bezocht door een controleur en daarbij bleek, dat netten met een maaswijdte kleiner dan 75 mm aan dek lagen, terwijl de vangst van de vier schepen voor 88 percent uit bijvangst schelvis, kabeljauw bestond. Er moest toen proces-verbaal worden opgemaakt en de economische politie rechter te Haarlem veroordeelde de rederij tot viermaal 300.onvoorwaardelijk en viermaal 2000 voorwaardelijk en eiste tegen elk der schippers 50.onvoorwaarde lijk en 200 voorwaardelijk. De procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof mr. C. P. Kist, vroeg thans bevestiging van het vonnis, daar de wet door de rederij en de schippers is overtreden. Het argument, dat het bedrijf onmogelijk wordt gemaakt door toepassing van de wet, werd door hem verworpen. In zijn pleidooi heeft de ver dediger, mr. J. van der Hoeven, daarna uiteengezet, dat de Nederlandse wet op de maaswijdte veel strenger is toegepast, dan op de Internationale Conventie werd over eengekomen een zwakke vertaling en dat het kennelijk de mening van de Con ventie is, dat de aanvoer van een groot percentage bijvangst soms onvermijdelijk is na een haring- of makreelreis; getuige het aangenomen voorstel om toe te staan, dat trawlers ter haring- en makreelvisserij tien procent van het totale vangstgewicht aan ondermaatse vis mogen aanvoeren. En deze vangst aan ondermaatse vis staat in de verhouding 1:5 tot de vangst aan ook beschermde bovenmaatse vis. „De tenlaste gelegde feiten zijn juist", gaf de directeur van de rederij toe. „De maatschappij legt zich er echter niet bij neer, daar zij zich niet aan de bepalingen kan houden, omdat anders de uitoefening van het haring- en makreelvisserijbedrijf, waarop de „VEM" zich heeft toegelegd, on mogelijk wordt". Het bedrijf streeft er naar de haringvisserij steeds meer te ontwikke len. De schippers hebben grote vakkennis gekregen in de haring- en makreelvisserij, er zijn dure instrumenten voor aangeschaft en tenslotte is het een gespecialiseerde vis serijmaatschappij geworden. Januari en Februari zijn hiervoor tot nu toe de zwak ste maanden. 92 en 88 percent Eerste getuige a charge die werd gehoord, was L. v. d. G., diè als controleur van de inspectie visserijen op 11 Januari aan boord van de VEM-trawlers het onderzoek instel de. Op de VEM-boten had hij maaswijdten van 35 en 50 mm aangetroffen, terwijl de voorgeschreven wijdte 75 mm was, omdat de vangst voor 92 percent uit schelvis en kabeljauw bestond en er dus niet van een haringreis gesproken kon worden. Ook controleur P. T. uit Den Helder, die met v. d. G. een onderzoek had ingesteld op een vierde trawler, de „Sumatra" IJM 62, werd gehoord en deze deelde mee, dat bij dit onderzoek 88 percent beschermde vis was aangetroffen. Een instructie, wanneer proces-verbaal opgemaakt dient te worden, bezitten de controleurs niet, deelde getuige P. T. mee. Er is geen maatstaf om proces-verbaal op te maken; de controleurs beoordelen dit zelf en verrichten de handeling „wanneer er geen twijfel mogelijk is". Altijd kans, van 0 tot 100 Als deskundige werd ook de inspecteur van de visserijen, H. S. D. gehoord. Hij deelde op vragen van de president, mr. P. B. Dijksterhuis, mee. dat bij het vissen met de makreel- of haringkuil altijd de kans bestaat 0 tot 100 percent bijvangst te heb ben. Veel hangt van de tijd van het jaar en de plaats af. In Januari en Februari hebben de trawlers ook op de 58 N.B. waar de overtreding door de vier boten werd be gaan kans om van 0 tot 100 percent ha ring te vangen. Het gemiddelde is echter 10 tot 14 percent, aldus D. De president stelde daarop de vraag of door de schippers te goeder trouw is te zeggen: „Wij zijn op haring en makreel geweest tussen 4 en 11 Januari". D. meende dat de schepen wel met dat doel kunnen uitvaren, maar zij dienen niet uitsluitend met haringnetten uit te varen. Wanneer te veel beschermde vis wordt gevangen en zo ligt de zaak in Januari dan dienen wijdmazige netten aangeslagen te worden. Ook meende D. dat een en ander voor de makreelvisserij nog moeilijker ligt en dat er een tendens is tot het uitbreiden van het haring- en makreelseizoen. De visverwer- kende industrie vraagt een continu-haring- aanvoer. Getuige D. deelde tenslotte mee, dat er in 1954 een wijziging is gekomen in wijdte van 1954 de wet, die moet worden de Internationale overeenkomst. Daarin wérd gesteld, dat naast bovenmaatse vis ook tien percent van het totaal vangstge wicht aan ondermaatse vis aangevoerd mocht worden, mits niet voor menselijke consumptie. Gesprek met ir. L. De door de verdediging gedagvaarde ge tuige W. G. M., secretaris van de Reders vereniging te IJmuiden, was aanwezig ge weest bij de bespreking met de directeur der visserijen, ir. L., op 3 Januari. Op de stelling van de vragenstellende reders, dat alle beschermde vis bij het trawlen met het haringnet, overboord zou moeten worden gegooid, had de directeur der visserijen, ir. L. geen definitief antwoord gegeven. Voorts omschreef getuige M. de gespecialiseerd heid van de VEM op haring- en makreel visserij en vertelde hij ook van een bezoek aan de opsteller van de wet om voor de IJmuidense reders meer zekerheid te ver krijgen. Deze had W. toen verzekerd, dat het de bedoeling is geweest om bij het op stellen van de Nederlandse wet zo nauw keurig mogelijk de tekst van de Conventie te volgen. Nadat de walschipper van de rederij „de VEM", G. N., had toegelicht hoe door de trawlers wordt gevist, werd getuige G. S., directiesecretaris van de maatschap pij, door de verdediging gehoord. Hij had een rapport opgesteld, waarin de vangst statistieken over zes jaar waren verwerkt en waarin de trekken van enkele schepen gedurende een maand waren opgenomen. Hij was tot de conclusie gekomen, dat de laatste zes jaar door de VEM-trawlers 78 tot 85 percent haring en makreel is ge vangen en dat er jaren zijn geweest, waarin ook in Januari een percentage bij de ha- ringaanvoer van 49-52 percent werd be reikt op de totaalaanvoer. Kwestie van zegen De leraar aan de Visserijschool J. S. heeft als deskundige tenslotte uiteengezet, dat het haringseizoen zich langzamerhand over het gehele jaar uitbreidt, dat men in Januari op 58° N.B. haring kan verwach ten en dat het heel goed mogelijk is, dat een trawler na drie trekken zonder een enkele haring een trek doet van 100 percent haring. „Vissen, mijnheer de president, is een kwestie van zegen," aldus getuige J. S. „Wanneer een schipper uitvaart met de op dracht met haring en makreel thuis te komen, dan gaat hij door". De heer J. S. meende, dat de gehele situatie voor de ma kreelvisserij nog moeilijker ligt. Van de makreel weet men heel weinig. Wil men uitsluitend op makreel vissen, dan is het „een gok". Maar de wet veronderstelt dat het kan. Strafoplegging noodzaak De procureur-generaal, mr. C. P. Kist voerde in zijn requisitoir aan, dat de ma terie niet eenvoudig, zelfs zeer gecompli ceerd is. Er zijn hiaten overgebleven, die moeten worden aangevuld, meende ook hij, maar voor hem bleef de wet op de maas- toegepast. Daar deze wet is overtreden door „De VEM", achtte hij strafoplegging nood zakelijk. „De VEM" legt er de nadruk op, dat de schepen naar zee gaan met de bedoeling haring en makreel te vinden, maar de pro cureur-generaal achtte dit een subjectief criterium. Hij haalde de getuigenverklarin gen van D. en S. aan en merkte daarna op, dat hij zeker geen veroordeling zou vragen, wanneer de bijvangst vijftig percent groot was geweest. Nu was dit 88 en 92 percent. De redenering van de rederij, dat niet per reis het percentage moet worden opgeno men, maar per jaar 80 percent haring achtte mr. Kist niet juist. Het zou een ont duiking van de wet zijn, want een trawler zou in staat zijn grote bijvangsten gedu rende een heel jaar aan te voeren. Controle na elke reis geeft gelegenheid om dadelijk in te grijpen. De procureur-generaal meen de dan ook, dat het systeem van „De VEM" in strijd is met de bedoelingen van de wetgever. Het argument, dat het uitoefenen van het bedrijf onmogelijk wordt voor de „VEM" bij toepassing van de wet, werd door mr. Kist verworpen. „Men kan toch met twee soorten netten vissen", voerde hij aan. Hij was dan ook van mening, dat de „VEM" van twee wallen tracht te eten. Zijn eis was tenslotte bevestiging van het vonnis van de economische politierechter. Zwakke vertaling In zijn pleitrede heeft mr. J. v. d. Hoeven vele punten aangehaald, die wij gisteren al in een beschouwing over de toepassing van de wet op de maaswijdte beschreven. Hij meende, dat de consequenties lang niet zo eenvoudig zijn, als door de procureur-gene raal gesteld. De haringvisserij heeft het zoeken en het proberen tot inzet en met de redenering van mr. Kist zou haringvangst- gebied na gebied geschrapt moeten worden, zou seizoen na seizoen vervallen en zou tenslotte de gehele haring- en makreelvis serij nutteloos worden. Mr. v. d. Hoeven heeft vervolgens een beschouwing gegeven van de verhouding van de Nederlandse wet tot de Conventie, wat de bedoeling van de Conventie is ge weest en tenslotte heeft hij een en ander getoetst aan de behandeling in de Tweede Kamer. De grootste moeilijkheid waarvoor men in Nederland staat, is de zwakke ver taling van artikel 6 van de Conventie, meende mr. Van der Hoeven. De Neder landse wet wordt veel strenger toegepast de haring en makreelvisserij mogen uit sluitend worden toegepast, staat er in te lezen. Terwijl de Conventie zegt, dat tijdens de haring- of makreelvisserij gevangen bovenmaatse beschermde vis, aangevoerd mag worden. Tenslotte werd ook het voorstel in de Conventie aanvaard om toe te staan, dat 10 percent van het totaal gewicht dei- vangst uit ondermaatse vis zou bestaan. Hieruit concludeerde mr. v. d. Hoeven, dat de Conventie ook van oordeel is, dat de bijvangst soms zeer groot kan zijn. De ver houding tussen de vangst aan ondermaatse en bovenmaatse vis is 1:5. Ook de direc teur der Visserijen, ir. L. heeft hiervoor gestemd en nu kon mr. v. d. Hoeven maar niet begrijpen, waarom deze ir. L. op de vergadering van 3 Januari had verklaard, dat een schip in overtreding was, wanneer het met een grote bijvangst een Neder landse haven binnenliep. Na nog te hebben aangetoond, dat de rederij de bedoeling nastreeft om de haring- en makreelvisserij het gehele jaar uit te oefenen en te vervol maken, beëindigde mr. v. d. Hoeven zijn pleidooi. Over twee weken, op Woensdag 16 No vember, 's morgens om 10 uur zal het Hof uitspraak doen. Van bevriende zijde wordt ons meege deeld dat het sportpark „Rooswijk" te Vel- sen-Noord, waarover door het afgelasten van de Zondagwedstrijden voor IEV en Kinheim enige ontstemming ontstond, door de gemeente nimmer gedraineerd is, zodat ons bericht hierover in dit opzicht onjuist was. Het afkeuren van deze terreinen ge schiedt overigens iets gauwer dan van „oude" velden, die reeds ingespeeld zijn, om de nieuwe grasmat en de ondergrond te beschermen. Ruim een jaar na de overstromingsramp in Nederland trof eenzelfde natuurramp het stroomgebied van de Donau in Midden- Europa. Dit was voor de Vereniging van Neder landse gemeenten aanleiding zich te wen den tot de gemeentebesturen met het ver zoek de getroffen Oostenrijkse gemeenten zoveel mogelijk steun te verlenen bij de bestrijding van de gevolgen van de over stromingsramp. B. en W. van Velsen heb ben gemeend dit verzoek niet zonder meer ter zijde te mogen leggen. Daarom is nader overleg gepleegd met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, bij welk overleg de aandacht is gevestigd op de gemeente Krems aan de Donau. Deze, in het wijn- bouw-gebied gelegen industriegemeente met ruim 20.000 inwoners, heeft zeer veel van de overstromingsramp te lijden gehad. Zo werd o.a. de school in Krems-Lerchen- feld zo zwaar door het water beschadigd, dat tot stichting van een nieuw schoolge bouw zal moeten worden overgegaan. Dit betekent voor deze gemeente, die zich ook overigens door de overstroming voor hoge uitgaven gesteld ziet, uiteraard een zeer zware last. Het lag daarom naar de mening van het college op de weg van de gemeente om het gemeentebestuur van Krems de helpende hand te bieden. Velsen heeft daartoe de bemiddeling in geroepen van de Velsense Jeugd Centrale, die bereid bleek haar medewerking te ver lenen bij het organiseren van een inzame lingsactie onder de schooljeugd. Deze hulp actie heeft een bedrag'van 1250.opge bracht. Een woord van erkentelijkheid nopens deze actie is zeer zeker op zijn plaats. REYKJAVIK (Unitel Press) De Britse treiler Barry Castle uit Grimsby is voor de Noord-Westkust van IJsland gezonken voor twee andere trawlers er in slaagden het lekgeslagen schip naar de kust te sle pen. Vier opvarenden verdronken. Vijf tien andere opvarenden werden gered. Bij Keflavik strandde het Griekse vracht schip Titika, dat een gapend gat in de kiel heeft gekregen en als verloren wordt be schouwd. Als morgenavond om zeven uur voorzit ter H. P. Schenk de bazar ten bate van een nieuw te bouwen kerk in Wijk drie voor de N.H. Gemeente te Beverwijk in het wijkgebouw aan de Populierenlaan offici eel zal openen, is er door diverse vrijwillige medewerkers heel wat werk verricht. Wij mochten gisteravond reeds een kijkje ne men en voorzitter Schenk vertelde een en ander over de attracties, zoals een schiet tent, een rad van avontuur, autoracebaan en andere behendigheidsspellen zowel voor de jeugd als voor de groteren. Daarnaast waren diverse tentjes opgesteld met zelf vervaardigde baby- en kinderkleertjes, evenals fraaie poppenledikantjes. De bazar duurt van 4 tot en met 6 November en zal 's middags en 's avonds geopend zijn. Men hoopt op een zeer druk bezoek, opdat de kerk spoedig gebouwd zal kunnen worden. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3,00 2,10; gr. tong 6,20—5,20; grm. tong 4,50—3,75; kim. tong 3,70—3,30; kl. tong I 3,25—2.95; kl. tong II 1,84—1,72; tarbot I 2,80—2,30, per kg. Tongschar 86—78; schartong 49—30; gr. schol 62; grm. schol 62—52; kim. schol 67—58; kl, schol I 58—51; kl. schol II 45—8: schar 24; bot 29; v. haring 20—12,50; makreel 3216,50; gr. schelvis 5027; grm. schelvis 3622; kim. schelvis 2815; kl. schelvis I 26—13; kl. schelvis II 19—8,50; wijting 27—8; gr. gul 5049; midd. gul 41—37; kl. gul 27—22; kl. haai 29—22; ham 9077; poontjes 208; kl. koolvis zw. 2515; kl. koolvis wit 4037; kl. rode poon II 16, per 50 kg. Gr. kabeljauw 292126; gr. koolvis zw. 7765; gr. koolvis wit 96—84; gr. leng 75—64, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 150 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot. 15 kisten tongschar en schartong, 450 kisten schol, 2 kisten schar. 5 kisten bot, 1955 kisten ha ring. 435 kisten makreel, 1960 kisten schel vis, 270 kisten wijting, 200 kisten kabeljauw en gul, 45 kisten leng, 18 kisten haai, 14 kisten ham, 45 kisten poon, 150 kisten kool vis, 30 kisten diversen. Totaal 5750 kisten. Besommingen van Woensdag. RO 46 Claesje f 16.880; IJM 183 Viking Bank f 18.750; IJM 85 Klaas Wijker f25.260; IJM 221 f8940: WR 7 f6100; KW 67 f2490; TX 33 f 2770; KW 92 f 15.50; KW 128 f1230; KW 35 f980; KW 91 f190; KW 57 f4180; KW 2 f2790; KW 161 f2860: KW 168 f9810; KW 138 f3720; KW 29 f4830. Het verdient naar de mening van B. en W. aanbeveling, dat ook de gemeente zelf aan Krems een bijdrage verleent ter be strijding van de gevolgen van de ramp. Een dergelijke bijdrage komt, gezien de huidige ontwikkeling van de internationale ge meentelijke solidariteit en indachtig de hulp, welke de indertijd door de waters nood getroffen Nederlandse gemeenten van buitenlandse gemeenten mochten ontvan gen, alleszins gerechtvaardigd voor. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor het door de school jeugd bijeengebrachte bedrag met een ge lijk bedrag te verhogen. De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Be verwijkse schaakclub „Weenink" zijn: Afd. I: H. Duisenberg-H. v. 't Hoff, afg.; D. v. Vuuren-C. Koomen 10; Ph. Bakker-L. Siebers 10. Afd. II: F. H. Piët-J. v. Vers- seveldt 10; J. Jimmink-W. Nijkamp 10; A. Alders-B. Hoogvorst 'AA; L. Boonstra -G. de Koter A'A; G. de Koter-A. Alders X>—>A. Afd. IIIA: A. Duin-A. Jansen 0—1; Th. Vloemans-J. Zoontjes 10; E. v. Nim- wegen-A. de Vries 01; R. Heyer-C. Ver duit afg.; J. Vessies-A. Eruin 10; Afd. IIIB: D. Hoogvorst-J. de Haan 01; H. Stoker-E. Zuyderdorp A'A; J. Heyer-J. Limmen 10; J. Thuis-C. Belterman 01. Lloyd op bezoek bij Studieclub Voor de leden der Beverwijkse tuinbouw- studieclub wordt op Donderdag 10 Novem ber een filmavond in 't Centrum gegeven. De filmdienst van de Kon. Rotterdamsche Lloyd komt met een tweetal films, de bouwfilm van het ms. Ruys en een natuur film over Java, getiteld „Gouden Rijst land". MARKTBERICHTEN 2 November Sla 315; andijvie 6—17; spinazie 4349; bloemkool 1853; tomaten 2062; bospeen 16—31; waspeen 1027; prei 1534; knollen 924; spruiten 3559; boerenkool 18—32; groene kool 916; rode kool 7—12. Maandag moesten de Santpoortse schakers het opnemen tegen Kijk Uit V uit IJmuiden. Nadat er ongeveer twee uur van de speel tijd verstreken was, zag het er voor „Sant poort" allesbehalve gunstig uit en het leek er op, dat „Kijk Uit" regelrecht op een overwinning zou aansturen. Zeker op zes borden waren de stellingen voor IJmuiden gunstig daartoe. O.a. in de partijen BoerregterDuin, BlokWinters en v. d. BergOosterling, terwijl de leden van „Santpoort" Brugman, Vermeer en Bal jet van deze zes er hopeloos voorstonden en dan ook prompt een nul moesten incas seren! Maar gelukkig voor „Santpoort" wis ten Boerrigter, Blok en v. d. Berg hun over wicht niet te consolideren, men ging on nauwkeurig spelen, maakte fouten, waar door deze partijen toch nog de volle winst voor de gasten opleverden. Hierdoor ontsprong Santpoort aan een schijnbaar dreigend verlies van deze wed strijd. Nu is de voorlopige uitslag 4'i41 terwijl dc partij Gravemaker—Haanappel, welke afgebroken werd zeker winst voor „Santpoort" zal opleveren zodat het dan nog een zege voor hen wordt, hoewel op het kantje af! Zeker een goede prestatie voor Kijk Uit 5 tegen Santpoort 2. De gedétail- leerde uitslagen waren:: BerkhoutBrugman 10 AbspoelPieterse AA GravemakerHaanappel afgebr. v. d. BergOosterling 01 v. d. TuinSchweitzer 10 BoerregterDuin 01 v. d. DoelVermeer 10 v. d. Wele—Baljet 1—0 BlokWinters 01 WolthuizenVos 01 De deze week in de onderlinge competitie van de Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" gespeelde partijen hadden het volgen de resultaat: R. Mahlberg-M. Kleyn 20; N. de Boer-F. v. Son 02; J. Faffijn-N. Struwe 02. Donderdag 3 November Géén bioscopen. Centrum, 20 uur: Lezing Boekhandel C. Dingier. Openbare Leeszaal, 20 uur: Beverwijkse Boekhandel, lezing door de heer D. L. Daalder. „Parkzicht", 20 uur: Occulte Studieclub.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10