10% Jubileumsko 35-jarig Jubileum rting Noord-Amerikaans meren-gebied krijgt een uitweg naar zee Drie Russische gastrollen bij de Nederlandse Opera Republikeinen en democraten dingen naar gunst der boeren Coalitie in Oostenrijk blijft tegen wil en dank bestaan VS V-achterhoede maakte tegen verjongd DOS enkele fouten: 1-4 Een ideale Onegin Washington gedwongen subsidies aan landbouw gedeeltelijk te hervatten Fa R. de Boer Fa R. de Boer Verbetering van de St. Laurens-zeeweg ook Nederlands scheepvaartbelang Socialisten en Rooms-Katholieken zijn waar het mogelijk is „in oppositie" 15 Volksgezondheid in Polen zou bevredigend zijn Regeringsjubileum zonder feesten in Noorwegen van i HORLOGES - KLOKKEN - GOUD en ZILVER Vriendschappelijke wedstrijd in Utrecht Scheepvaart DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 In de afgelopen zomer bracht de Neder landse Opera, als aandeel in het Holland Festival, de opera „Eugen Onegin" van Tsjaikofsky met in de drie voornaamste rollen (Tatjana, Onegin en Lenski met name) Gré Brouwenstijn, Caspar Broeche- ler en Ramon Vinay tot uitvoering. Het werk werd geregisseerd door Peter Scha- roff en men kon aannemen dat dit naar Russische traditie geschiedde, behoudens dan wat de taal betreft, want men zong het in de Duitse versie. Dinsdagavond nu werd van „Onegin" in de Amsterdamse Stads schouwburg een reprise gegeven met drie Russische gasten in de bovengenoemde hoofdrollen. Uiteraard waren het artisten die met deze partijen vergroeid zijn en bovendien ligt hen van nature de sfeer van dit echt Russische society-stuk, dat speelt in de eerste helft der vorige eeuw. Wat anderen in hun vertolking kunstmatig moeten bereiken, op gevaar af theatraal te worden, is voor deze mensen een deel van hun psyche. Men zou zo zeggen: het gaat vanzelf, het is evenveel waarachtig leven als waarachtig toneel. Het sterkst hebben wij dit kunnen ervaren in de vertolking van de titelrol door de lichte bariton Lisit- sian, een figuur zoals wij ons een Byron kunnen voorstellen. Het type van de ge blaseerde en hautaine aristocraat, voor wie het leven een spel is tot eigen genoegen, ongeacht of hij slachtoffers maakt, werd door Lisitsian als acteur en niet minder als zanger volkomen geloofwaardig uitgebeeld Zijn stem, die hij week kan laten klinken zonder innigheid, koel zonder verlies van spanning, markant zonder warmte, geeft als het ware al de nuances weer van het gewenste karakter. En wanneer Onegin later naar dieper menselijkheid evolueert, kan deze Russische vertolker weer de ge vraagde timbres laten horen en zingt hij met een pathos waarin een hart leeft en dat men herkent als de stem van Tsjai kofsky zelf, wanneer hij zijn hartstochte lijkheid naar een climax opdrijft. Met zo'n stem, die aan alle roerselen van de ziel gehoorzaamt en één wordt met de uit te beelden persoonlijkheid, zijn wonderlijke dingen te bereiken. Ik geloof dan ook dat we de ideale „Onegin" gezien en gehoord hebben. Lilia LobanovaRogatsjova kon ons de Tatjana van Gré Brouwenstijn niet doen vergeten, vocaal vooral niet. Er waren echter affiniteiten in haar vertolking, die men kon bewonderen om hun natuurlijk heid. Haar fameuze briefscène, die de kern en het artistieke hoogtepunt is van het werk, was een prachtige brok operatoneel. Ivan Boegajev, een wat scherp getim- breerde lyrische tenor, was als figuur de dichterlijke Lenski waarin men zonder meer kon geloven. Toen hij, vóór het duel, zijn grote soloscène had, ontpopte hij zich als een zanger, die over een oneindig gamma van kleur en nuance beschikt. Alle hinderlijke scherpte viel daarbij weg. Het was opvallend hoe de gasten zich aanpasten bij de rest van het gezelschap. Van de andere kant was het niet minder verrassend hoe de leden van het eigen ensemble zich verhielden tot de Russische vertolkers. Cora Canne Meyer bijvoor beeld bleek met haar creatie van de wat oppervlakkige zuster van Tatjana helemaal niet in de schaduw te moeten staan van haar medespeelster. En Jo van de Meent, die in haar rol van oude gedienstige nu Van links naar rechts: Lilia Lobanova, Cora Canne Meyer, Ivan Boegajev en Pavel Lisitsian in „Eugen Onegin". eens kan tonen wat zij waard is, viel ook helemaal niet uit de toon, evenmin als Lidy van der Veen in de rol van de moeder, die zij zeer karakteristiek in klankschoon interpreteerde. De Saretski van Jan van Mantgem was precies wat hij wezen moest. Alleen Chris Taverne mist nog de gewenste fijne distinctie in zijn uitbeelding van de Fransman Triquet, maar dan was er ten slotte Guus Hoekman, die met zijn nobel geluid en beheerste zangkunst het solis tisch aandeel van de Nederlandse Opera een voornaam cachet gaf. Koor, ballet en orkest gaven mede hun beste krachten om Tsjaikofsky's opera tot een waar feest te maken. Alexander Krannhals kon over de resultaten van zijn muzikale leiding tevreden zijn. JOS. DE KLERK (Van onze correspondent in Wenen) Volgens het Poolse blad „Trybuna Ludu" komen er in Polen steeds minder besmettelijke ziekten, buiktyphus, vlek- typhus en kinderverlamming, voor en daalt het sterftecijfer gestadig. Wel wordt geklaagd over het toenemen van trichi- nose, hetgeen geweten moet worden aan het gebruik van ongekeurd bedorven vlees. Tuberculose wordt blijkbaar mei succes onder de jeugd bestreden. Het zelfde wordt gezegd over geslachtsziekten, waarvan de aangegeven gevallen in de laatste jaren met de helft zijn terugge lopen. In de grote stede Warschau, Dan zig, Stettin, Dresden en Lods is het aan tal venerische zieken echter toegenomen, hetgeen wordt toegeschreven aan verslap te controle door de geneeskundige dienst, alsmede aan het toenemende gebruik van sterke drank. OSLO (United Press) Alle feestelijk heden voor het vijftigjarig regeringsjubi leum van koning Haakon VII van Noor wegen zijn afgelast met het oog op de ge zondheidstoestand van de vorst, die sedert 29 Juni in het ziekenhuis verblijft met een gebroken dij die hij opliep bij een val daags na het staatsiebezoek van koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh. De doktoren hebben de koning afgeraden zijn medewerking te verlenen aan enige festiviteit. De verbetering in zijn toestand gaat gestaag maar langzaam voort. De vorst mag iedere dag zijn bed voor korte tijd verlaten en stappen doen achter een stoel. Het herstel zal zo lang duren dat de 83- jarige koning niet in staat zal zijn zijn representatieve plichten de eerstkomende maanden te vervullen. Op de dag van het regeringsjubileum zullen alleen de vlaggen worden uitge stoken. (Van onze correspondent in Washington) De Verenigde Staten beleven een tijdperk van grote welvaart, doch het land heeft één ernstig probleem: overproductie in de landbouw en als gevolg dalende prijzen der agrarische producten. Het gaat de boeren minder goed dan tussen 1940 en 1953. Al te ernstig moet men dit probleem niet nemen. De Amerikaanse bevolking groeit zo snel, dat het landbouw-overschot wel mettertijd zal worden opgegeten, maar op dit ogen blik is de oplossing in de landbouw-crisis niet gemakkelijk te vinden. Men kan als volgt redeneren: wanneer het land als geheel zo welvarend is, dan heeft de bevolking ook meer geld ter beschikking om voedsel te kopen en dan moet men die overschotten wel kunnen slijten. De moeilijkheid is echter dat wanneer een gezin meer geld verdient er eerder een tweede auto wordt gekocht dan dat ieder gezinslid acht in plaats van vier boterhammen gaat eten of twee carbonades in plaats van een. Het land is met voedsel vrijwel „verzadigd". Ter gelegenheid van het Kennemerlaan 60-62 geven wij alleen a.s. Vrijdag en Zaterdag op al onze artikelen (uitgezonderd brillen) Alléén Kennemerlaan 60 62 Een opinie-onderzoek heeft uitgewezen, dat in de twaalf staten van het Midden- Westen gemiddeld drie van de vier boeren ontevreden zijn over de landbouwprijzen en de regeringssteun en.... herhaaldelijk hebben deze landbouwstaten bij presi dentsverkiezingen de doorslag gegeven. Het is dan ook geen wonder, dat de democraten aan de ontevredenen de indruk willen ge ven, dat alles beter zal gaan, wanneer zij weer aan het bewind komen. De huidige republikeinse regering heeft aangestuurd op verlaging van de steun aan de land bouw. Steunt men te veel, dan wordt de toch al te hoge productie slechts aange- MILWAUKEE CHICAGO (Van onze correspondent in Washington) Bijgaand kaartje brengt de grote zoet- walermeren in het grensgebied van Canada en de Verenigde Staten in beeld. Men krijgt enigszins een indruk van hun afmetingen, wanneer men bedenkt, dat het Michigan- meer ongeveer even groot is als Nederland. Staat men aan de oever van zulk een meer, dan waant men zich aan zee. Men moet niet denken, dat uit Cleveland ooit de Ca nadese overkant van het Arie-meer zicht baar is. In de buurt van Holland, ten Oos ten van het Micliigan-mecr hebben zich dninen langs de kust gevormd. Als er wind is, kan er een flinke branding staan. NIAGARA FALLS moedigd. Stevenson en Harriman de voornaamste democratische candidaten voor het presidentschap propageren her stel van de steun aan de boeren. Zij wil len de gunst van het Midden Westen win nen. De republikeinse minister van landbouw Ezra Benson, heeft heel voorzichtig aange stuurd op minder steun en meer verbouw- beperkingen. Hij is echter kennelijk onder de indruk gekomen van de ontevredenheid, die hij bij de boeren heeft gewekt. Wan neer het Congres in Januari weer bijeen komt, zal hij maatregelen voorstellen, die beogen de boeren gunstiger te stemmen. Die maatregelen zullen de oplossing van het landbouw-probleem echter vertragen. Partijbelang Het is betreurenswaardig, dat beide po litieke partijen door verkiezingsomstandig heden genoopt worden maatregelen te pro pageren of door te voeren, die w e 1 het partijbelang, doch niet het landsbelang dienen. Het doel van beide partijen behoor de te zijn: de aanpassing van de landbouw aan de werkelijke vraag in binnen- en bui tenland. In stede daarvan richten de par tijen zich naar de wensen der boeren, die jarenlang zijn verwend. Tussen 1940 en 1953 was daar een goede reden voor. Het land en de wereld hadden in de tijd van de wereldoorlog, de na-oor- ADVERTENTIE logse steunverlening en het Koreaanse conflict grote behoefte aan agrarische pro ducten. De boeren werden kunstmatig tot groter verbouw aangespoord. Thans is er ten gevolge van het opvoeren der produc tie, een teveel. Zonder meer kan men ech ter geen einde maken aan wat jarenlang is aangemoedigd. De aanpassing aan een nor male tijd moet geleidelijk geschieden en de schok moet zo veel mogelijk door de Ame rikaanse gemeenschap als geheel worden opgevangen. Vrijage Hoe omzichtig men ook te werk gaat, de boeren gaan er op achteruit. Onwillekeu rig maken zij vergelijkingen met vette ja ren, zoals 1950. De achteruitgang valt hun te meer op, omdat het inkomen van de ni- dustrie-arbeiders in de laatste jaren is blij ven stijgen. Zij vergeten, dat zij het tot 1953 aanmer kelijk beter hebben gehad dan de stedelij ke bevolking en zij zien met een zekere naijver hoe het land als geheel een onge kende welvaart geniet, terwijl zij te weinig van staatswege ontvangen om zich geheel behaaglijk te voelen. Het zou overdreven zijn om het zo voor te stellen, alsof de Amerikaanse landbouw zich in nood bevond. Het bedenkelijke is echter, dat het niet mogelijk blijkt met steun van beide politieke partijen de crisis te boven te komen met een saneringspro gramma dat zich uitstrekt over jaren. Elke twee jaar zijn er verkiezingen, die beide partijen verleiden tot een vrijage met de boerenstand, waarbij om wille van de politieke snaar meer aan de boeren be loofd wordt, dan verantwoord is. Artnoed (Reuter) Ondanks de algemene wel vaart zijn vele Amerikanen nog steeds chronisch arm, aldus een rapport, opge steld door de staf van een economische commissie uit het congres. Een sub-com missie zal deze maand de problemen van de armoede in de Verenigde Staten onder zoeken. Volgens het rapport zijn er vooral in de Zuidelijke staten nog te veel armen. De gezinnen met middelmatige inkomens profiteren het meest van de stijging van de levensstandaard. Hieronder worden ver staan de gezinnen, die in 1948 een inkomen hadden tussen twee en vijf duizend dollar per jaar. In een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd speelde Woensdagavond VSV in het Utrechtse stadion een oefenwedstrijd tegen de hoofd klasser DOS. Ofschoon de partijen gelijk waardige tegenstanders waren, won de ver jongde DOS-ploeg met viereen, nadat de rust met gelijke stand (eeneen) was in gegaan. Een nederlaag, die VSV hoofd zakelijk te wijten had, aan enkele kostbare foutjes van de achterhoede, waarbij invaller doelman Osendarp echter vrijuit ging. Voor beide partijen gold deze ontmoeting als een belangrijke oefenwedstrijd. VSV kwam met invaller-doelman Osendarp en probeerde na rust een andere rechtervleu gel met Van Vliet op de buitenplaats en S. Zwanenburg als rechtsbinnen. DOS kwam met een geheel verjongde ploeg in het veld, waarbij liefst zes spelers waren opgesteld, die niet in de competitie uitkomen. Reeds in de eerste minuten moest doel man Osendarp in actie komen bij een schot van Steigerwald. Kort daarop schoot links buiten Alen de bal tegen de lat. VSV kwam echter met een fraaie aanval voor het Utrechtse doel, waarbij de naar binnen ge zwenkte De Graaf aan Van de Heyden een pracht kans gaf, maar het slecht gerichte schot ging naast. Bij DOS stichtte rechtsbui ten Krommert nog al eens verwarring in de VSV-achterhoede. Na een half uur spelen gaf deze speler oen voorzet aan Verdaasdonk, die de bal doorgaf aan Steigerwald, die onhoudbaar scoorde: eennul. VSV bleek echter een volkomen gelijkwaardige tegenstander. Eerst moest doelman Coster een hard schot van De Graaf, die tot de uitblinkers be hoorde. tot hoekschop stompen. Zeven mi nuten voor tijd zwichtte de Utrechtse doel man echter bij een hard schot van de uit stekend spelende rechtshalf Tielrooy, dat van ver af doel trof (eeneen). Na rust verwisselde VSV zijn rechter vleugel Kramervan Deursen, voor die van Van VlietZwanenburg, maar een verbe tering bleek het niet. Reeds na twee minuten had DOS opnieuw een voorsprong. Steigerwald strafte een fout van linksback Kunst resoluut af, (twee een). Wel schoot mid voor J. Zwanenburg hard in, maar de Utrechtse doelman redde fraai. Het werd zelfs drieeen en ook hier voor was een fout in de Velser achterhoede nodig. Spil Spaans werd in het nauw ge dreven en met een omhaal verdween de bal in eigen doel. Dat was reeds in de ne gende minuut van de tweede helft en het kreeg er alle schijn van dat VSV met een nog grotere nederlaag genoegen moest ne men, toen Van de Bogert na samenspel met Krommert er viereen van maakte. VSV herstelde zich echter. Rechtsbuiten Van Vliet loste uit moeilijke positie een hard schot, maar Coster redde. Talrijke aan- vallne werden nadien nog door de Utrecht se doelman in de kiem gesmoord. In de stand kwam geen verandering meer. CLEVELAND Na 1958 zullen belangrijk grotere zee schepen, dan tot dusverre Detroit kunnen bereiken en in latere jaren zullen zij tot Chicago kunnen komen. De Verenigde Sta ten en Canada leggen namelijk een kanaal de „Saint Lau:ens Seaway" aan tus sen Montreal en het Ontario-meer en Ca nada vergroot het kanaal langs de Niagara- watervallen, de doorgang van het Ontario- naar het Erie-meer. Eind 1958 hoopt men die projecten klaar te hebben. Daarmede gaan de deuren van beide landen wijder open: In plaats van schepen van 2500 ton kunnen dan volbeladen schepen van 7000 ton naar belangrijke industrie-steden zoals Detroit en Clevland opvaren. Schepen van 9000 ton kunnen met een deel van hun la ding uit deze steden de sluizen van de zee weg passeren en in Montreal waai' het vaarwater nog wijder en dieper wordt kunnen zij, op uitreis naar Europa, hun lading aanvullen bijvoorbeeld met graan. Het volgend jaar zal het Amerikaanse Congres waarschijnlijk de fondsen toewij zen voor de verbetering van de doorgang tussen het Erie- en het Huron-meer. In steden langs het Michigan-meer verwacht men veel van de verbetering. Chicago bij voorbeeld gaat een nieuwe haven aanleg gen, die 225 millioen dollar zal kosten. Een derde van Amerika's overzeese uit voer komt uit de gebieden, die langs deze meren liggen. Tot dusverre ging veel van deze uitvoer over land naar havens zoals New York en Philadelphia. Langzamerhand kunnen de producten van deze streek (auto's bijvoorbeeld) rechtstreeks ver scheept worden uit de havens langs de me ren. Het erts uit Labrador voor de industrie van dit gebied, komt in hoofdzaak via Phi ladelphia. In de toekomst echter kan het door de Sint Laurens komen. De nieuwe zeeweg wordt niet aiieen rui mer, hij wordt ook geriefelijker: van de 28 sluizen blijven er na 1958 acht over. Tot dusverre komt van de Nederlandse maat schappijen de Oranje-lijn met kleine sche pen in dit gebied. Naar verluidt krijgt ook de Holland Amerika-Lijn belangstelling voor de meer-havens. Sparen. Bij de Rijkspostspaarbank is in October ingelegd f50,1 millioen en terug betaald f38,7 millioen, zodat f 11.4 millioen werd gespaard. Kanselier Raab van Oostenrijk heeft het derde congres van het algemene vakver bond (OGB) dat door de redevoeringen van bondspresident Körner en van de Weense burgemeester werd opgeluisterd niet bijge woond. In een brief aan het bestuur ver wees hij naar het ontslag van drie ar beiders door de fabriek Graf en Stift, om dat zij zich om politieke overwegingen als lid van de vakbeweging hadden laten schrappen. Volgens Raab is dit ontslag in strijd met de wet op het uitoefenen van dwang en terreur. Zijn open brief had kennelijk ten doel dit geval op het congres aan de orde te stellen. Het Oostenrijkse vakverbond is weliswaar een algemene organisatie, waarbij ook Rooms Katholieke en Protestantse vakbe- enigingen zijn aangesloten, maar de socia listen hebben de meerderheid en aan hun invloed moet worden toegeschreven dat het ontslag werd doorgedreven. De socialisten hebben in de laatste tijd meer maatregelen genomen, waardoor zij zelfs bij een gedeelte van de arbeiders aan hang verliezen. Ondanks het protest van de Volkspartij heeft de socialistische meerder heid in de Weense gemeenteraad een ver hoging van de tramtarieven met zeventig percent doorgedreven. Aan de andere kant verzetten de socialisten zich tegen prijsver hogingen die de boeren wensen. De platte landsbevolking is doorgaans niet socialis tisch. Dit dubbelhartige optreden zet kwaad bloed en heeft de socialisten reeds zoveel steun gekost, dat bepaalde groepen in de Rooms-Katholieke Volkspartij ver vroegde verkiezingen wilden uitschrijven, omdat zij een overwinning zeker achten. Kanselier Raab, die tevens voorzitter is van de Volkspartij heeft dit plan echter afgewezen met de verklaring dat het lands belang voor het partijbelang gaat. Raab heeft een ogenblikkelijk voordeel voor zijn partij opgeofferd, omdat Oostenrijk zich niet de weelde noch de onrust of de hate lijkheden van een verkiezingscampagne kan veroorloven. Ofschoon in Oostenrijk alleen een coali tie-politiek kans heeft, neemt de spanning tussen de regeringspartijen steeds toe. Beide partijen spelen graag „oppositie" wanneer zij in de minderheid zijn, de soci- I alisten in het parlement en de Volkspartij in de Weense gemeenteraad, ofschoon beide fracties mede verantwoordelijkheid dragen en op grond van de coalitie met elkaar moeten samen werken. De oppositie van de Volkspartij in de ge meenteraad ergert de socialisten zo dat zij de bestaande coalitie willen opzeggen en een nieuwe overeenkomst afsluiten waarin het oppositie spelen van de Volkspartij aan banden wordt gelegd. De fracties hebben ook onenigheid over de vroegere Russische USIA-bedrijven die de'Volkspartij groten deels weer in particuliere hand wil bren gen, terwijl de socialisten ze zonder uitzon dering in staatsbedrijven willen veran deren. (United Press) De uiterst linkse en rechtse partijen hebben in de eerste ver kiezingen na de bezetting voor de provin ciale staten in Opper-Oostenrijk neder lagen geleden. De uiterst rechtse „Bond van onafhankelijken" verloor bijna de helft van de stemmen die hij in 1949 kreeg en de communistiscche partij verspeelde vijf tien percent van haar aanhang. De coalitie partijen boekten flinke winsten. In hoofd zaak ten koste van de Bond van onafhan kelijken. Aalsdijk. 1 te Rotterdam. AJdabi, 1 te Rio de Janeiro. Alhena, 2 v. Las Palmas n. Rotterdam. Amstelvaart, pass. 1 Colombo n. Mormugao. Arendskerk. 1 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Alwaki, 3 te Port Said. Arendsdijk, 2 te New York. Airmak, 1 v. Hamburg n. Antwerpen. Alchiba, 1 300 m. O.ZO. Kp. Race. Almkerk, 1 570 m. O. Ceylon. Alwaki, 1 360 m. W. ten N. Alexandrië. Antonia. 2 te Tj. Priok. Amsteipark, 6 Rotterdam verwacht. Alblasserdijk, 1 200 m. N.NO. Azoren. Axeldijk, 6 te New York verwacht. Altair, 2 te Hamburg. Aegis, 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Alblasserdijk, 2 750 m. W.NW. Finisterre. Bantam, 2 te Bombay Boschfontein, 1 te Marseille. Bandjermasin, 3 te Tj. Priok verw. Billiton, 2 v. Bahrein n. Madras. Bussum, 2 v. Rotterdam n. Mena el Ahmadi. Baarn, 1 v. Antofagasta n. Valparaiso. Baud, 1 v. Ambon n Makassar. Bali, pass. 1 Malta n. Barcelona. Boissevain, 2 te Tristan da Cunha. Britsum, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Caltex Delft, pass. 2 Oporto 5 te Rotterdam verwacht. Caltex Leiden, 1 te Rotterdam. Camerounkust, 3 te Dakar. Caltex Delft, 1 110 m. ZO. Kp. St. Vincent. Caltex Pernis, pass. 1 Lissabon n. Sidon. Camerounkust 3 Dakar verwacht. Castor, 1 te Guanta. Crania, 2 570 m. O. Brisbane. Dorestad, 1 te Rotterdam. Drente, 1 170 m. ZO. Socotra. Esso Den Haag. 2 225 m. O. Malta. Esso Rotterdam, 2 75 m. W.NW. Gavdo. Friesland (KRL), 3 te Rotterdam. Fairsea, 2 270 m. O.ZO. Albany. Farmsum, 1 v. Amsterdam n. Antw. Groote Beer, 2 te Port Said. Gabonkust, 1 te Winneba. Gordias, 1 te Izmir. Guineekust, 1 nog te Accra. Ganvmedes, 2 te Antwerpen. Heemskerk. 2 v. Bremen te Rotterdam verw. Hector. 1 45 m. Z. Athene n. Lissabon. Batoela, 6 te Biak verw. Hydra, 1 te Morrisville. Hera, 1 v. Panamakanaal n. Buenaventura. Ittersum, pass. 1 Finisterre n. Antwerpen. Java, 1 v. Singapore n. Tj. Priok. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 600 m. NW. Fremantle Japara (KPM), 2 te Kobe. Korovina, 1 te Rotterdam. Kota Agoeng, 2 v. Padang n. Colombo. Krebsia, 2 v. Mena el Ahmadi n. La Spezia. Krebsia, 1 te Mena el Ahmadi. Lekkerkerk, 2 nog te Basrah. Liberty Bell, 2 270 m. NW. Perim. Loosdrecht, 2 te Amsterdam. Laertes, 2 te Port Swettenham. Lieve Vrouwekerk, 2 110 m. Z.ZW. Masira eil. Lekkerkerk, 1 nog te Basrah. Leuvekerk, pass. 1 Z. v. Kreta n. Genua. Leopoldskerk, 2 v. Abadan n. Genua. Lutterkerk, 2 v. Genua n. Gibraltar. Moordrecht, 2 te Mena el Ahmadi. Muiderkerk, 3 te Ger.ua. Myonia, 3 te Noumea. Minjak, 1 te Enden Moordrecht, 1 150 m. O. ten N. Bahrein. Muiderkerk, 1 125 m. ZO. Messina. Maas, pass. 1 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Malvinag pass. 1 N. kust Luzon n. Shimotsu. Mynio, 1 120 m. N.NW. Kp. Arnhem. Murena, 2 te Kobe. Maaskerk, 2 te Tanga. Mentor, 1 te Willemstad. Merwede, 2 te Lagos. Nias, 3 te Tj. Priok. Oranje, pass. 1 Malta n. Port Said. Oranjestad, 2 v. Madeira n. Trinidad. Oranjefontein, 2 te Kaapstad. Ondina, 1 250 m. Z.ZW. Okinawa. Ovula, 2 te Makassar. Prins Willem IV, pass. 1 Belle Isle n. Montreal Peperkust, 2 115 m. ZW. Kp. Blanco. Perna. 2 v. Sundsvall n. Rotterdam. Prins Casimir, 2 840 m. W. Valentia. Pygmalion, 2 te New Orleans. Polyphemus, 2 v. Cochin n. Djibouti. Prins Fred. Hendrik, 2 v. Rotterdam n. Chicago Roepat. 1 120 m. N. ten O. Finisterre. Rotula, 2 80 m. NO. Benghazi. Sliedrecht, 1 te Rotterdam. Sibajak, 2 v. Surabaja n. Semarang. Stad Vlaardingen, 2 te Narvik. Salland. 1 40 m. W. Finisterre. Sheratan. 1 200 m. Z.ZO. Mozambique Sibigo, 2 te Sydney Sirrah. 1 130 m. Z.ZW. Merauke. Stad Dordrecht, pass. 1 Kp. Bon n. Dordrecht. Stanvac Talang Akar, 2 te Sungeigerong. Siaoe, 2 te Pangalan Pinang. Straat Banka, 2 te Melbourne. Schelpwijk, pass. 2 Runsaljebel n. Geelong. Straat Mozambique, 2 te Port Elizabeth. Sloterdijk, 2 550 m. W. Kp. Comorin. Statue of Liberty, pass. 2 Aden n. Suez. Sigli, 2 70 m. NO. Brisbane. Talisse, 1 v. Colombo n. Suez. Teucer, pass. 1 Gibraltar n. Port Said. Themisto, 1 te Montreal. Teiresias. 2 v. Liverpool n. Port Said. Tjibantjet, 2 te Kobe. Tjiluwah, 2 te Tj. Priok. Telamon, 2 te Curacao. Tibia, 3 Geelong verwacht. Titus, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Triton, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Utrecht, 2 360 m. W. ten N. Minikoy. Van Noort, 1 140 m. W. Mindanao. Van Spilbergen, 31 te Hamburg. Van Riebeeck, 2 te Semarang. Van Riemsdijk, 2 te Singapore. Willemstad, 1 v. Barbados n. Madeira. Waal, 1 te Valetta Malta. Wonosobo, 1 te Bahrein. W. Alton Jones, 1 250 m. Z. Fayal. Willem Barendsz, 1 150 m. O. Curacao. Zeeland (KRL), 2 te Balikpapan. Zeeland (KRL), 1 v. Surabaja n. Balikpapan. Zonnewijk, 1 1280 m. ZW. Pitcairn eil. KLEINE VAART Admiralengracht, 2 v. Londen te Rotterdam. Akjo, 1 v. Boston te Rotterdam. Amigo, 2 v. Colchester te Rotterdam. Ancora. 1 v. Karlstad te Rotterdam. Aardenburgh, 1 v. Paskalavik te Rotterdam. Advent. 1 v. Harlingen te Rochester. Annie, 2 v. Gent te Boston verwacht. Arctic, 2 v. Londen te Rotterdam. Arienoldus G, 1 v. Wisbech n. Amble. Auriga, 1 v. Manchester te Partington. Ardeas, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Batavier. 1 v. Mantyluoto te Amsterdam. Bree Helle, 1 v. Rotterdam n. Londen. Barracuda, verm. 1 v. Frederikshavn n. R'dam. Bab T, 31 v. Rotterdam n. Sundsvall. Birmingham, 1 v. Harlingen n. Goole. Barendsz, 1 v. Gefle n. Pateniemi. Beekbergen, 2 v. Propriano te Zeebrugge verw. Cinderella, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Corrie B, 2 v. Londen te Sarpsborg verwacht. Dollard, 1 v. Antwerpen te Gothenburg. Duiveland, 1 v. Zeebrugge te Kopenhagen. Driebergen, verm. 2 v. Lelegue n. Barry. Express, 1 v. Rotterdam n. Le Havre. Elsenburgh, pass. 1 Casquets n. Casablanca. Erasmus. 1 v. Uleaborg te Pitea. Elisabeth Roorda, 1 v. Dublin n. Cardiff. Frans v. Seumeren, verm. 2 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Fraternité, 1 v. Ahr te Lulea. Farmsum, 1 v. Rotterdam n. Aalborg. Gaasterland, 1 v. Goole n. d. Tyne. Gre. pass. 31 Vlissingen n. Londen. Haaksbergen, 2 v. Barrow n. Swansea. Helvetia, 1 v. Rotterdam n. Hull. Houtman, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Haskerland. 1 v. LeiVh te Grangemouth. Ida D, pass. 2 Terschelling n. Garston. Joost, 28 te Carlsvik. Kemphaan, 3 v. Dublin te Oslo verw. Keyser. 1 v. Gent te Stockholm. Kaap Falga, 31 v. Dordrecht n. Domsjo. Kaap St. Vincent, 1 v. Sarpsborg te Karlstad. Koningshaven, 1 v. Rouaan n. Casablanca. Leendert B, verm. 2 v. Rotterdam n. Runcorn. Liberte, 1 v. Skoghall te Otterbacken. Larix, 28 te Zaandam. Mascotte, 1 v. Rotterdam n. Karlstad. Midsland, 1 v. Rotterdam n. Leith. Mudo, 1 v. Gefle te Rotterdam. Mulan, 1 v. Boston te Rotterdam. Myfem, 2 v. Rotterdam te Nykoping verw. Mynelis, 2 v. St. Ivialo n. Engeland. Mypuck, 2 v. Parijs te Honfleur verw. Nettie. 1 v. Amble n. Kiel. Noorderhaven, 2 v. Flensburg te Wismar. Nottingham, 2 v. Dover n. Rotterdam. Niobe. 1 v. Rotterdam n. Antwerpen. Nottingham. 1 v. Rotterdam n. Dover. Oranje, 1 v. Rotterdam n. Southampton. Oosterburg, pass 2 Brunsbüttel n. Rotterdam. Olwe, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Pavonis, 1 v. Maassluis n. Boston. Pavo, 1 v. Zaandam n. Gent. Ponza, 1 te Zaandam. Pascholl 1 v. Helsinki n. Kotka. Paloma. 2 bij Waterford n. Port Talbot. Rose Marie, 1 v. Rotterdam n. Antwerpen. Senior, 1 v. Ipswich te Rotterdam. Swift? 2 v. Parijs te Rotterdam. Swallow, 1 v. Abo n. Wasklot. Silvretta, 1 v. Malmö n. Uddevalla. Stientje Mensinga, 2 v. Horsens n. Gdynia. Ton S, 1 v. Rotterdam n. Dublin. Trompenburgh, 1 v. Rotterdam n. Kingslynn. Taormina, 1 v. Skien te Nykobing. Tilly, 30 te Stockholm. Tyro. 1 v. Rotterdam te Dublin. Urmajo, 1 v. Portishead n. Swansea. Veenenbuigh, 1 v. Middlesboro n. Rotterdam. Vlieland, 1 v. Gothenburg n. Rouaan. Walenburgh, 1 v. Guernsey n. Bordeaux. Westpolder, 1 v. Rotterdam n. Lissabon. Zeehaan, verm. 2 v. Hull n. Great Yarmouth. SLEEPVAAKT Oostzee, pass. 1 eil. Bengkalis n. Hongkong met baggermolen en pontok. Rode Zee, 1 v. Maassluis n. sleepboot Thames.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11