Amsterdam kreeg vanmorgen het eerste Hoogovengas voor de komende 25 jaar COR ©LY Problemen ai WINTERS Agenda voor Velsen Millioenen investering voor „dubbel-snijdend mes" Burgemeester d'Ailly stelde met compressoren vernieuwd en uitgebreid complex in werking GESCHENKEN Deel Hagelingerweg en Rapelweg uit circulatie op de honderd velden i ilÉI iÉSI ifÉÉ m mJÊJÊB Verkoop van grond aan Santpoortse zakenman Nieuw Brits kabelschip in dienst gesteld WEEKABONNEMENTEN Het vervelende gas' Wel wat duurder Zoek niet, ga meteen naar Acht meter hoger Afgetapt van de concurrentie Ook naar het Gooi Steil stijgende lijnen Na gereedkomen V ondellaan-tunneit je Jan P. Strijbos over Zuid-Afrika (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) m Wk HP Wt M S m mm. Bankbilicttencirculatie op nieuw hoogtepunt DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 VANMORGEN om ongeveer half twaalf is voor de stad Amsterdam een merkwaardige kringloop gesloten een cirkel, die in het jaar 1825 aan de Marnixstraat begon met de gaslevering door de Eerste Pijpgascompagnie met als grondstof raapolie gaslevering uit particuliere bron dus en die deze herfstmorgen werd gesloten door een handeling van burgemeester mr. Arnold J. d'Ailly in het nieuwe com pressorgebouw der Hoogoven-kooksovenbatterijen. Door een handle over te halen begonnen namelijk twee compressoren hoog te zoemen en stroomde het eerste gas, dat de Hoog ovens gedurende vijfentwintig jaar aan de stad Amsterdam gaan leveren door het buizennet naar 's lands hoofdstad. Niet om de hele behoefte van Amsterdam te dekken, want dan zou er elk jaar 2(X) millioen kubieke meter gas geleverd moeten worden, maar wel om te suppleren met een totaal hoeveelheid van 80 tot 90 millioen kubiek per jaar. Het is daarom zulk een merkwaardige kringloop geweest, omdat de hoofdstedelijke raad precies zestig jaar terug, in 1895, na veel geharrewar besloot de zaken in eigen hand te nemen en de concessies aan de beide elkaar concurrerende gasfabrieken te ontnemen. Nu, meer dan een halve eeuw later, springt het particulier initiatief wéér bij en prof. J. F. ten Doesschate, directeur der Hoogovens, kon glimlachend alleen maar de wens uiten, dat het allemaal wat vlotter zou gaan dan in de tijden van raapolie en liars, in oerdagen belangrijke grondstoffen voor het „nieuwerwetsche ligtgas". Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat het inderdaad heel wat vlotter werken zal zijn met de Hoogovens, dan met de beide gasleveranciers uit de vorige eeuw. Tenslotte is hier een wederzijds belang in het spel, welbegrepen door de raden der hoofdstad, toen zij enige jaren geleden besloten de 25 millioen te voteren als inbreng in de Hoogoven- gasvoorziening, waarmee men dus wilde laten zien, wat deze geregelde suppletie uit IJmuiden de gemeente waard was. De heer R. Tabernal te Santpoort heeft de gemeente verzocht aan hem te verko pen een perceel grond, ter oppervlakte van 289 m2, aan de Molenveltlaan. Deze grond zouden B. en W. oorspronke lijk toewijzen ten behoeve van de ten uit voer legging van een herbouwplicht. Wegens het niet in acht nemen van de voorgeschreven termijnen door de belang hebbende heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting echter geen fi nanciering verleend voor de bouw van het inmiddels daarop gestichte pand. Om deze reden kon de toewijzing van deze grond niet plaats hebben. Tegen inwilliging van het thans door de heer R. Tabernal gedane verzoek hebben B. en W. geen bezwaar. Met de voor deze grond vastgestelde prijs van 10,75 per m2 heeft verzoeker ingestemd. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM ONDERTROUWD: Th. J. A. Dijkman en B. M. Mulder. OVERLEDEN: G. A. Kaandorp, 48 jaar; G. Groen, 83 jaar, weduwe van J. van der Park. GREENWICH (United Press) Het nieuwste Britse kabelschip „Ocean Layer" (4600 ton), is voor het eerst uitgevaren. Het schip, eigendom van de Submarine Cables Ltd. gaat een telefoonkabel leggen tussen Denemarken en Noorwegen. De Britse minister van Marine, J. P. Thomas, heeft in het Lagerhuis medege deeld dat het onderzoek naar de mogelijk heden van atoomaandrijving voor oor logsschepen bevredigend vordert, maar dat het nog wel enige jaren zal duren voor ook Groot-Brittannië atoom-oorlogssche pen heeft. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De „precieuze grondstof kolen" zoals het zwarte goud wel eens terecht betiteld is, kan namelijk in het grote geheel der IJ- muidense hoogovens een veel hoger ren dement opleveren dan in een uiteraard kleinere, stedelijke gasfabriek en toen bei de partijen het eens waren geworden over de grote en langdurige gasafname, hebben de KNHS hun installaties aangepast aan de komende behoefte nieuwe kooks- ovenbatterijen, moderne transportsyste men, welke als eindeloze rupsen over het hele terrein kruipen en een grandioze uit breiding der bijproducten-fabriek, die uit het ruwe gas een aantal waardevolle za ken haalt als naphtaline, teer en benzol. Terwijl de grotere kooksproductie bij zonder welkom is voor de Hoogovens zelf, die achter zich een steeds meereisend fa- briekencomplex krijgen en toch al voor een kookstekort kwamen te staan. Vandaag is de nieuwe aanwinst der Hoogovens, waarvan dus de beide nieuwe kooksovenbatterijen de belangrijkste basis vormen, door de nijvere afdeling Nieuw bouw overgedragen aan het bedrijf, die het gracieus door mr. d'Ailly liet openen en daarmee is de lijn verder doorgetrokken, die bij de oprichting der Hoogovens, nu ruim een kwart eeuw geleden begon bij de vraag: „wat zullen we met dat verve lende gas doenEen lijn, die inmid dels zeer duidelijk afboog in de richting van haast alle Noordhollandse gemeenten, welke thans gas afnemen van de Hoog ovens, hetzij als aanvulling der eigen fa bricage, hetzij bijwijze van „uitsluitende klandizie". Het „onvermijdelijke gas", dat in vroe ger dagen tot de vrijwel waardeloze bij producten der kooksovenbatterijen be hoorde en het eerste batterijtje is nog maar net buiten dienst gesteld na vele ja ren van grote trouw is thans een zeer belangrijke post op de exploitatierekenin gen van de IJmuidensg ijzer- en staalstad geworden. Het is daarbfj wel wat duurder ook ge worden sinds de eerste weifelende gas- ADVERTENTIE Onverwoestbare PLASTIC-AFWASBAKKEN slechts3.29 Daar vindt U de grootste sortering Huishoudelijke artikelen Kennemerlaan 1 - Tel. 5853 >^xxx»coco>sococo3cxxcoooodocooooixxx:occocooccooccoc>kx Mr. A. cl' Ailly, Amsterdams bur ge- g meester werd vanmorgen in de com- -j pressorhal der nieuwe kooksovenbatte rijen geconfronteerd met het ietwat ver bazingwekkende feit, dat de schoorsteen van de nieuive kooksfabriek nog ruim 3 meter hoger Is dan zijn Amsterdamse Westertoren. Er hing namelijk een enorme vergroting in de hal, die deze 8 industriële winst op de klassieke blik- 8 vanger van de Jordaan met enige trots 8 liet zien. 30oooooooooccococodoo«xx>coco!>5ocooococooccoccciocciooooo stroom uit de Marnixstraat naar de kous jes in de straatlantaarns ruiste, maar het zou aan de andere kant echt wel goedkoper kunnen, ware het niet, dat de vrachten van de Amerikaanse kolen de helft van de kolenprijs uitmaken terwijl van de ande re helft nog eens de helft wordt betaald aan de railtransporten in de Verenigde Staten, wat dus zeggen wil, dat de mijn eigenaren aan de overkant van de Atlan tische Oceaan slechts een kwart touche ren van het vele geld, dat hier voor een ton kolen moet worden betaald. Maar Europa heeft een groot tekort en Engeland is als kolenexporteur vrijwel van de kaart Daar staat tegenover dat er nu tenmin ste uit elke kilo kolen de maximale hoe veelheid gas en kooks wordt gehaald, het geen vroeger weer niet- met recht en re den gezegd kon worden: de gemeente Am sterdam bewaart in haar archieven ette lijke bewijsstukken van processen, ge voerd tegen de beide particuliere onderne mingen, die vaak minderwaardig spul le verden en waarvan er één het zelfs eens bestaan heeft een pijpleiding van de ander af te takken en het bij de concurrentie vervaardigde gas zelf te verkopenEn toch of misschien wel juist daarom werd er 24 percent dividend uitgekeerd. Vier jaren levert Hoogovens nu al een kleine suppletie gas aan Amsterdam, maar sinds vanmorgen is het bedrijf er dan voor een aanzienlijke leverantie tussen geko- DONDERDAG 3 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Drie liefdes". Rex, 20 uur: „De troubadour"" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. WIJ, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw. filmavond. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. 20 uur, Vergaderzaal, Abelenstraat, voor dracht. A.N.M.B. afdeling IJmuiden, 20 uur, Cul tureel Gebouw, Vergadering. D.S.S., 15 uur, opening bazar, Gebouw voor Chr. Belangen. SANTPOORT Ontspanningswerk bejaarden, 20 uur: „De Weijman", „De Velno's". VRIJDAG 4 NOVEMBER IJMUIDEN Tlialia, 20 uur: „Attilla" Rex, 20 uur: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, als Donder dag. D.S.S., Gebouw voor Chr. Belangen, ba zar. Vrouwenbond NVV, 1523 uur, zaal Flora, bazar. Tuinbouw-studieclub, 20 uur, Patronaats gebouw, filmvoorstelling. Nutbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. SANTPOORT Amicitia. 20 uur, Provinciaal Ziekenhuis, toneeluitvoering. VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van financiën, J. C. Aschoff. De gebroken en gemengde kolen worden door een transportband naar de kolentoren gevoerd die 1150 ton kan bevatten. Van daar worden de vulagens volgestort die vervolgens over de kooksovens rijden en deze van 'kolen voorzien. De toren is veertig meter hoog. men en straks kan Amsterdam uit dat hoogovengas één van de laatste niet op het Hoogovennet aangesloten gemeenten doorleveren: namelijk Hilversum. Waar mee dan tegelijkertijd de wijde Hoogoven- gaskring is doorgedrongen tot het Gooi. De grote, duistere rijen deuren, die Noordwestelijk van de vier Hoogovens af en toe hun laaiende stroom kooks spuien en daarna hoge dampwolken naar de hemel stuwen ten teken dat er „ge blust" wordt, zijn met vele nieuwe deu ren uitgebreid. Werd er tot nu toe een 110 millioen kubieke meter gas per jaar aan cle ver schillende gemeentelijke gasbedrijven ge leverd, door de bouw van twee nieuwe batterijen zal er elke dag 300.000 meter meer uitkomen, waarvan 215.000 kubiek in de richting Amsterdam verdwijnt, om daar hartelijk te worden verwelkomd naar burgemeester d'Ailhj vanmorgen verzekerde. Dat er met deze op het oog eenvoudige Een overzicht van het imposante complex met (links) de buitenhaven, grondstoffenopslagplaats, hoogovens, kolenpark en blus- toren; in het midden: kolenbrekerij, wegerij, kookszeverij, kolentoren I, bijproductenfabriek en hoogoven-gasleiding en rechts: kooksovengashouder, kolentoren II, batterij IV en V en blustoren II. uitbreiding een bedrag van dertig millioen harde guldens aan investeringen gemoeid was, ziet de leek er niet direct af. Maar wanneer hij verder kijkt op het enorme bedrijvencomplex, rijzen er telkens weer nieuwe gebouwen op, die er óók bij horen, golft de transportbaan, die de bedrijfs onderdelen verbindt steeds verder onder wegen en spoorrails door en blijkt het een uitbreiding te zijn, die zelfs voor dit gigan tisch bedrijf van belang geacht moet wor den. De installaties der oude fabriek waren ook al vóór het Amsterdamse millioenen- project zwaar overbelast en moesten dus nodig uitgebreid worden en daarmee is tevens de gelegenheid aangevat de bestaan de fabrieken te moderniseren. Zodat bij voorbeeld de batterijen hun kolen uit de kolenopslag krijgen (een voorraadje van 100.000 ton voor het geval er eens een sta king overzee tussen mocht komen, kan daar worden aangelegd) door bemiddeling van motorschuivers, zoals de Hoogovens in een puristische bevlieging hun bulldozers hebben genoemd. Die daar hoog over het knisterende zwarte goud kruipen en in machtige vegen de inhoud van een hele mijngang voor zich uit stuwen. Met twee meter per seconde rollen daar na bijkans eindeloze banden de grondstof naar de batterijen en zorgen er voor, dat er elk uur van 350 tot 500 ton kolen „door gezet" kunnen worden. coooooocxxaxicooooocoocxxx^cccoocooooMcoaxxxxjccooocot» b Hoe sterk de gasafname van de KNHS 8 is gestegen bewijzen de volgende cijfers: 8 1926: 4 millioen m3 per jaar 1939: 8.o 1946: 24 1950: 67 1953: 100 8 1955: 115 6 Binnenkort wordt dat 210 millioen 5 8 kubiek! b De kolen „doorzet" na in gebruikne- 8 ming van de 40 kooksovenbatterij (1949) 8 bedroeg 1650 ton per dag. De beide nieuwe batterijen verslinden elke dag 500 ton, zodat het totaal op een kolen- gebruik van 2650 ton per dag zou ko men, ware het niet, dat de allereerste batterij, die oud en de dagen zat is, dit totaal met 200 vermindert, omdat zij is opgehouden met werken. Maar die 2450 ton kolen leveren elke dag buiten het 3/4 gedeelte kooks 300.000 m3 gas op. CCODXCOOCCOC'-.COO'XCC.-C'.COCOCCCOSCCCCCOrCOOCOCCCCCCCCCC' De kooks, die een belangrijke voedings stof "voor de hoogovens zelf is, moet aan bepaalde, niet geringe eisen voldoen, maar aangezien de kolenmarkt niet zo heel veel goede kookskolen oplevert, stak de „kolen- voorbereiding" erg nauw: de voorbereiding van het kolenmengsel, voor het in de kooksovenbatterijen ruist, is dan ook een lange en stoffige martelgang. Na de brekers, die als reusachtige koffie molens tonnen kolen tot „gruis" malen van drie millimeter-per-korreltje, verdwijnt de brandstof naar de mengschroef, die er olie of water bij doet en tenslotte gaat deze vochtige melange naar de oude en de nieu we kolentorens, die haar over de verschil lende batterijen distribueren. Ook dus over de nieuwe, sinds vanmor gen. Dertig „kamers" bevatten zij elk, der tig met Hoogovengas gestookte helletjes, waarin veertig ton kolen „gaar" brandt, waar vulwagens overheen lopen om elke oven zijn portie te geven en waar de uit- drukmachines na afloop van het proces de brokken gloeiende lava uitdrukken naar de blustoren. Tegen die tijd is het kostbare gas allang geweken door klimpijpen, die naar de bij productenfabriek leiden. En daar ondergaat dat gas een langdurige en secure behande ling, terwijl de kooks ook nog eens netjes wordt voorbereid op haar einddoel: directe verkoop, ingezet in de hoogovens of ge bruik in de watergasfabriek van de MEKOG. En aan het einde stond vanmorgen bur gemeester d'Ailly met een handle in de hand. Twee zware compressoren wachtten op het moment, dat zijn hand de handle zou overhalen om de manshoge raderen in beweging te zetten en 24.000 kubieke meter gas per uur door te duwen naar de Am sterdamse Watergasfabriek. ADVERTENTIE ST. NICOLAAS IS IN AANTOCHT. Allereerst gaat hij naar Breeslraat 108 - Beverwijk - Tel. 4627 Want daar vindt hij een grote sortering practische voor motor-, scooter-, bromfiets- en wielrijder In verband met de aanleg van de spoor baan ten zuiden van de bebouwde kom van Driehuis naar de in aanleg zijnde tunnel oiider het Noordzeekanaal, overeenkomstig het uitbreidingsplan-in-hoofdzaak, gelden de voor het gedeelte van de gemeente ten zuiden van het Noordzeekanaal is het noodzakelijk, dat zowel een gedeelte van de Hagelingerweg als van de Kapelweg aan het openbaar verkeer wordt onttrokken. Het voornemen der gemeente de raad een ter zake strekkend voorstel te doen, hebben B. en W. op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis gebracht; niemand maakte bezwaren. Het college stelt de raad nu voor te be sluiten tot het aan het openbaar verkeer onttrekken van de aangeduide weggedeel ten. Opgemerkt zij hierbij, dat de feitelijke onttrekking van het verkeer uiteraard eerst zal plaats hebben nadat het viaduct tussen de Van den Vondellaan en de Hage lingerweg gereed en voor het verkeer opengesteld is. De Tuinbouw-studieclub „Velsen" gaat Vrijdag 4 November een film draaien in de grote zaal van het Patronaatsgebouw aan Willemsbeekweg te IJmuiden-Oost. Deze film is getiteld „De kleurenpracht van Zuid Afrika", en zij wordt vertoond door de bekende cineast Jan Strijbos die de documentaire van nadere toelichting voorziet. Tijdens een kam peerz werf tocht, die negen maanden duurde en waarbij Jan Strijbos bijna de helft van de aarde-omtrek aflegde, doorkruiste hij de verschillende delen van de Unie van Zuid-Afrika. De kleurenfilm geeft een beeld van deze reis en laat de schoonheid zien van het land schap en de natuur met de vele soorten planten en bloemen van dit zo uitgestrekte land. De 10e Juli is op de leeftijd van 64 jaar te Maastricht overleden de bekende Nederlandse dam-problemist B. Kramer. Een slepende kwaal maakte een einde aan het leven van een der grootste kunstenaars der problematiek. Kramer plaatste zich nooit op de voorgrond, maakte weinig problemen maar stelde zeer hoge eisen aan zijn publicaties. Als er een probleem verscheen dan was het ook iets aparts, ivant vindingrijk was deze Limburger. Ook als mens stond hij als sympathieke verschijning bij de collega's- problemisten hoog aangeschreven en dit alles maakt, dat de dammerij in Kramer een groot vriend verliest. Een juweel van damproblematiek, een zijner laatste composities, was de volgende stand: nooit lette Kramer op diepte of moeilijk heid, hij moest steeds iets aparts scheppen, iets origineels. Zwart: 10, 11, 13, 17, 18, 19, 21 en 40. Wit: 22, 24, 26, 28, 30. 38, 39 en 50. De oplossing is: 2823, 18x20, 3024. Nu in 19x30 of 20x29 gedwongen, 50—45, 17x23, 45x5 en nu dan moet zwart 28x33, 26x6. Met de volgende eindstand: Zwart 2 stukken op 13 en 33. Wit 3 stukken op 6. 38, 39 en dam op 5. (Zwart aan zet). Aangenomen, dat b.v. 33x42 wordt geslagen, dan volgt 61 en zwart is verloren. Op 4248 volgt ineens 5—23. Op 42—47 volgt 5—19 en 39—33, 47x29. Op 33x44. 6—1 volgt 44—50, 1—18 en 38—33. Of ineens 4449. 123. Een juweel van een eindstand, die ook voor het practische spel waard is om te onthouden. Wij kregen uit de lezerskring enige fraaie stukjes toegezonden welke zijn voorgekomen in bondscompetitie wedstrijden. In de partij H. J. Berk ('t Oosten) en F. Mollema (damclub Haarlem/Oosterkwar tier) kwam het tot de volgende stelling: Wit: 26. 27, 32, 34, 35, 38, 42, 45 en 48. Zwart: 6. 12, 13, 16, 17, 18, 23, 24 en 25. Zwart aan zet speelde 1722 en nu wist Berk direct winst te forceren. Beslist geestig. Jammer, dat 1722 niet sterk was. Met 611 als positiezet had zwart sterker gespeeld. Na 17—22 liet Berk volgen 34—30, 25x34 of 32—28 en de rondslag volgt. Geestig was het zetje in onderstaande „contactloze" stelling. De heer Bol met wit kon in een competi tie-wedstrijd in de omgeving Dordrecht de volgende winst behalen. MM 0mIÜ11Ü «I «1 wat. Zwart: 3, 8. 9, 17. 18. 19, 22 en 23. Wit: 31. 33, 34, 35, 36, 38, 43 en 49. Zijn tegenstander zwart aan zet meende terreinwinst te veroveren met de' zet 2328, 4339, 1721? en wit won verrassend met 31—27, 21x43, 39x48. 28x30 en 35x15 Interessant einde In de wedstrijd GS II tegen DCIJ kwam aan het tiende bord de volgende stelling voor. Zwart: 15, 16. 17, 21. 26 en 27. Wit, W. v. Wort, DCIJ: 9, 24, 32, 36. 38 en 41. In deze stelling was de GS-speler aan zet en hij vervolgde met 1722 om te dreigen met 2228 en 2731 en doorbraak naar dam. De verrassing was echter groot, toen Wim v. Wort de partij ineens besliste met 3228, 22x42, 41—37, 42x31, 9—4. Zwart (aan zet) is met 6 stukken verloren. Trouwens in de eerste cijferstelling krijgt zwart toch niet veel kans meer op remise. Want inplaats van eerste zet 1722 moet dan volgen 26—31, 94, 17—22 en wit wint door een tweede offer met 2420, 15x24, 4x15. De stand na 4x15 is als volgt: Zwart: 16, 21, 22, 24. 27 en 31. Wit: 32, 36, 38, 41 en dam op 15. Zwart aan zet, 2126 en enige, 15x11, 16x7. 32x21, 26x17, 36x27, 7—12, 41—37, 1218, 3731 en wit wint. November-wedstrijd In de maand November plaatsen wij vier vraagstukken. Alle deelnemers aan de Oc- toberwedstrijd beginnen weer opnieuw aan de November-prijs. Wij willen er nog even aan herinneren, dat naast de auteurs-oplos sing elke bij oplossing, mits zij winst op levert. één punt extra oplevert. De oplossingen moeten uiterlijk 10 dagen na het verschijnen van het vraagstuk aan het adres van de dammedewerker worden ingeleverd. Het eerste vraagstuk van de November- wedstrijd is: (auteur Jan Metz met eind spel). Wit: 12, 21, 27, 28, 29, 34 en 45. Zwart: 10, 11, 13, 16, 20, 24 en 25. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt. De heer Kramer is met de twee geplaatste problemen voor de October-wedstrijd niet erg gelukkig. Er schuilt ook in dit vraag stuk een bijoplossing, waardoor het pro bleem waardeloos wordt. De heer Jongedijk uit Delft gaf de volgende bijoplossing die ook van enkele andere inzenders kwam: Zwart: 4, 7, 10, 12, 13, 15, 19, 22, 27, 28, 41, 44 en dam op 50. Wit: 16, 24, 25, 26. 29, 30, 34, 36, 38, 40, 43, 47, 48 en 49. Wit: 48—42, 44—35, 16—11, 7x16, 43—29, 50x33. 29—23, 33x20, 25x5, 35x24, 23x21, 16x27, 5x3 en de eindstand is nu voor zwart ver loren. De auteursoplossing is als volgt: 4842, 44x35 ,42—37, 41x32, 16—11, 7x16, 36—31, 27x36, 38x9. 4x13, 47—41, 36x47, 49—44, 50x48, 26—21, 16x27, 29—23, 47x20, 23x5, 35x24, 5x35, 48x30, 48x30, 35x19 met gewon nen slotstand. De heer J. J. Wesselius merkt zeer terecht op. dat de zetten bijna alle verwisselbaar zijn en wit op verschillende wijze tot de fraaie slotstand kan komen. Ook dit do.et aan het probleem veel afbreuk en wijst er ook op dat het werk van de heer Kramer kwetsbaar is door het groot aantal stukken en de dammen in aanvangstelling. 44x35, 23x5 zwart ook zou winnen, doch dan laat zwart 4146 volgen en wit verliest. De stand van de wedstrijd, waarbij enkele oplossers een tweede bijoplossing en de auteursoplossing aantoonden is als volgt: 1. J. 2. J. 3. A. 4. G. 5. J. 6. A. 7. H. 8. L. 9. W. 10. J. 11. E. 12. P 13. J. 14. L. 15. H. 16. G. 17. G. Langbroek, IJmuiden 7 punten Wijkers, IJmuiden 6 Beukema, Velsen-N 6 Provoost, Santpoort 6 H. Bakhuys. Santpoort 6 Koster, Santpoort 6 A. Mijnsbergen, Velsen-N. 6 Davidson, IJmuiden 4 v. Middendorp, IJmuiden 4 J. Wesselius, Driehuis 5 Andrea, Velsen-N. 4 Kroonenburg, IJmuiden 4 Plug, IJmuiden 3 Blok, IJmuiden 3 Jongendijk, Delft 3 Zuiderduyn, Santpoort 3 Kok, Santpoort 2 Correspondentie De heer K. te Santpoort. U maakt de fout in de door u aangetoonde bijoplossing door met 4842. 43—39, 29—23, 23x5. tweemaal over het zelfde stuk te slaan, wat verboden is. De dam op 5 kan dus nooit op 46 komen. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. m. W/vt, 'iïZZ'7' wA 'ém. wm. wm. wm. Ui jö ÉB! fitm. '/T7777// w. IÜ Bijna alle inzenders gaven als 2e bijoplos sing de le zet 2621 aan. 44x35 en 21x5, waarna de overblijvende stelling voor zwart verloren is. De heer Wijker uit de Snelliusstraat toont verder nog aan, dat met de eerste zet 2923 Weekstaat N ederlandsche Batik De geldbehoeften bij de maandwisseling zijn ditmaal vrij groot geweest. Uit de ver korte balans van de Nederlandsche Bank, opgemaakt per ultimo October, blijkt dat de chartale geldhoeveelheid met f 130 mil lioen gestegen is tot een nieuw na-oorlogs hoogtepunt van f 3.866 millioen. Het Rijk stond voor zijn driemaandelijkse betalin gen aan de gemeenten, waarmede een be drag van naar schatting f 240 millioen is gemoeid geweest. Het tegoed van de schat kist heeft dan ook een aanzienlijke vermin dering ondergaan en wel met f 220 millioen tot f 214 millioen. Een deel van deze gel den is bij de handelsbanken gekomen, die haar creditsaldi met f 88 millioen zagen aangroeien tot f 622 millioen. Voorts diende in de afgelopen week de volstorting te geschieden van de nieuwe aandelen Philips, waarmede een bedrag van circa 180 millioen was gemoeid. Voor zover voor deze middelen geen deviezen worden aangekocht, betekent zulks een concentratie van dit bedrag bij een der grote bankinstellingen en laat deze betaling het gezamenlijk tegoed der banken onver anderd. Op de geldmarkt is de situatie nog steeds hetzelfde. Daggeld is ruim beschikbaar te gen een half procent. Er wordt op het ogen blik daggeld verstrekt voor de tijd van cir ca 1 maand tegen een rente van percent. Dit acht men een teken, dat de banken voorlopig ruim in haar middelen willen blijven.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15