Wageningen, eens tropisch moeras, nu ultra-moderne rijstpolder meubelen stflte (xpress «338? Het Koninklijk Paar zag vandaag: Moeilijkheden in bouwnijverheid belemmerden uitbreidingswerken irixnMariJ Het valse welkom Bredere basis voor Suriname's economie Vijfjarig ventje vond vol ledig inbrekersarsenaal Vorstverlet gevraagd bij fictief bouwobject Provinciale ziekenhuizen DONDERDAG 3 NOVEMBER 19 5 5 3 Verkeersonderwijs voor leraren aan kweekscholen woningtextiel 250 modelkamers Schade Sociaal Fonds Bouw nijverheid 21.000 gulden Jubileum bureau De la Mar Zesenveertig Helderse melkslijters veroordeeld Montgomery zal Eisen hower Zaterdag bezoeken Een sigaret van wereldvermaardheid In prijs verlaagd tot In cellopnaan 50 ct. 10 stuks Peanut butter Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO (Van onze reisredactëur) houten steiger als het kleine motorschip „Perica" Lomt meren, nadat het de vuil-bruine Nickerie-rivier is opge varen, die lui zijn brede kronkels trekt tussen de donker groene mangrove-bossen en vette zwampen van de Suri naamse westkust. De aankomst van de „Perica" is de grot( IN WAGENINGEN STAAN wat wuivende mensen op de grote twee-wekeliikse gebeurtenis voor het kleine dorp aan de rivier. En daarom wachten de mensen haar onder de hete middagzon: lachende Creolen, zwijgzame Hindustani, kleine Indonesiërs, maar ook Nederlandse boeren met bruine ge zichten boven verschoten khaki en hun blonde vrouwen in dunne zomerjurk. Nederlandse boeren in het oerwoud: dit is Wageningen. De naam is het verdiend tribuut aan Wageningen in Holland, zetel van de landbouwhogeschool, vanwaar de experts kwamen die hier temidden van de Surinaamse „boerenkool" in enkele jaren de modernste rijstcultuur van de wereld uit de grond stampten. Er kwam vergif aan te pas om de ineengestrengelde vege tatie van de Surinaamse moerassen te doden. Zware tractors en „brush"cutters maalden de resten kapot. De vette klei van de zwampen kon zich pas zetten, nadat Nederlands nationale specialiteit, inpoldering, was toegepast. Vandaag, vijf jaar nadat het begon, trekken de sloten en kanalen een vertrouwd Nederlands patroon in het vlakke land, waar boerengezinnen uit de elf provincies in witte huizen onder rode daken wonen. Slechts de palmen aan de horizon en de donkere arbeiders op de trekkers verraden dat dit niet de Wieringermeer of de Noord-Oostpolder is. Efi de boeren verbouwen rijst. De nederzetting Wageningen is in het leven geroepen door de S.M.L., de Stich ting voor de Ontwikkeling van Machinale Landbouw in Suriname, gefinancierd met Nederlands kapitaal en geliëerd aan de Stichting voor Experimentele Landbouw, die in de eveneens vandaag door 't Konink lijk Paar bezochte Prins Bernhard-polder in het Nickeriedistrict haar proefterrein heeft. Het doel van deze organisatie is ver betering van de landbouwmethodes in Suriname, verhoging van productie en ex port om Suriname's economie, die tot nu toe slechts op het ene been van de bauxiet balanceert, een bredere basis te geven. Naast het project-Wageningen heeft de S.E.P. nog twee andere experimenten onderhanden: het plan-Slootwijk, een po ging om de oude plantages tot hernieuwde productie te brengen (plan dat helaas dreigt te mislukken) en het Lelydorp- project, ontwikkeling van de kleine mid- denstandslandbouw, dat althans landbouw- technisch een nuttige gids is. Wat in Wageningen is gepresteerd, grenst aan het ongelooflijke. De bedoeling was aan te tonen dat uiterst gemechaniseerde landbouw, in dit geval rijstbouw, in Suri name's zwampen mogelijk is. Nadat zij door velen voor gek waren verklaard, lachen de experts van de S.M.L. thans het laatst en het best. Wat nog nooit ter we reld was vertoond, is geschied: een onher bergzaam moerasgebied werd machinaal ontgonnen, op bedrijven ter grootte van 72 tot 144 hectare bedrijft een boer met slechts een of twee arbeiders, trekkers en „com bines" een geheel gemechaniseerde rijst bouw, die, nadat in 1953 de eerste oogst van het land kwam, reeds thans de beste kwaliteit rijst voorbrengt die op de we reldmarkt voorhanden is. Zij klopt ook in prijs het Siamese product. Tweeduizend hectare I Voor het complete Wageningen-plan zijn polders ter gezamenlijke grootte van 15.000 hectare geprojecteerd. Momenteel hebben 25 Nederlandse boeren tweeduizend hectare in cultuur. De productie stijgt nog steeds: in het afgelopen jaar gaf één hectare ge- ADVERTENTIE middeld 2700 kilo, dit jaar verwacht men 3300 kilo. Wanneer de bodem tot werkelijke cultuurgrond zal zijn opgevoed hoopt men nog veel hoger te komen. Met de huidige cijfers heeft men de Amerikaanse rijstbouw reeds ver achter zich gelaten. De technische outillage van de nederzetting, het pompgemaal, de silo en de modernste rijstpellerij ter wereld zijn op de groei gebouwd. De ontginning gaat verder. Meer Nederlandse boeren zullen het project komen voltooien. Het heeft weinig zin nu al over rendabili teit te spreken: Wageningen bevindt zich nog in het experimentele stadium van de bedrijfspraktijk. De boeren werken dan ook als gesalarieerde employés van de stichting. In de toekomst, wanneer men eventuele kwade kansen kent, wanneer de economische omvang van een bedrijf kan worden bepaald, wil men tot verpachten overgaan. Er bestaat echter alle reden te vertrou wen dat wanneer Wageningen in zijn jas is gegroeid en vooral wanneer een tweede winstgevend gewas zal zijn gevonden, deze machinale landbouw op normale zakelijke basis kan worden gegrond. Reeds thans is gebleken dat het goede voorbeeld van Wa geningen en Prins Bernhard-polder de be- volkingsrijstbouw verbetert. Dat is Wageningen. Een grote vlakke pol der, een klein en eenzaam dorp, maar met alle moderne gemakken en sociale voor zieningen, grote bedrijfsgebouwen op de plek waar vijf jaar geleden een handjevol pioniers het oerwoud attaqueerde. Er wer ken nu mensen van veel rassen, Hindusta ni en Creolen, die het harde ontginnings werk doen, de kleine Indonesische „tani", trouwe hulp van de Nederlandse boer op zijn „combine", de plattelandsvrouw die haar huis hier even smetteloos houdt als de woning in het verre Nederland. Alleen doet zij geen boodschappen op de fiets, maar raast zij met een kleine „speedboat" over de kanalen naar het dorp. Want de wegen zijn in de maandenlange regentijd vrijwel onbegaanbaar. Onder onbekende omstan digheden, iedere dag nieuwe moeilijkheden ontmoetend, zowel van technische als men selijke aard, heeft de Nederlandse land bouw zich hier glorieus doen gelden. En in dit kleine dorp aan de rivier ont komt men ondanks alle vaderlandse nuch terheid niet aan een gevoel van trots en groot ontzag. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voornemens in de maan den Januari en Februari 1956 cursussen te doen geven, die beogen, dat in de toe komst aan elke kweekschool voor onder wijzers door enige leraren op verantwoor de wijze verkeersonderwijs kan worden ge geven. In overleg met de ministers van Binnen landse Zaken, van Justitie en van Verkeer is een organisatie van deze cursussen tot stand gekomen. De cursussen zullen wor den gegeven door functionarissen van de Rijks- of de Gemeentepolitie en wel aan de hand van een leerplan, dat in overleg met het Verbond voor Veilig Verkeer is vastgesteld. A WONINGINRICHTING BEVERWIJK (japendV6*, 8-123013.45-18- uun. Cburfdcdfi tja. 13- uoiA (fatffteii De vijf-jarige Folkert Nienhuis te Rhe- nen was dezer dagen aan de zanderige oever van de Rijn nabij het gemeentelijk pontveer Rhenen-Kesteren aan het spelen, toen hij in de modder een vreemde vondst deed. Zijn kousjes waren vuil geworden en toen hij deze aan de andere kant van een krib zou uitspoelen, zag hij plotseling een kogel op de bodem van de rivier liggen. Het water was aan de kant erg helder. Al gauw vond hij een tweede, een derde en tenslotte had hij zelfs een hele verzameling. Een eindje verder lag een revolvertas. Ook deze werd opgevist en in de buurt van deze las lagen twee revolvers, een klein en een groot model. Ouderwetse wapens, doch voor onmiddellijk gebruik gereed. Om het zaakje te completeren, vond de knaap nog een bos sleutels. Er zaten kleintjes aan, maar ook hele grote exemplaren, tot lo pers toe. De vondsten gingen van hand tot hand, want er waren nog meer kinderen aan iet spelen. De 17-jarige Bep Coops, die dit alles had gezien, was tenslotte zo ver standig het gevaarlijke speeltuig onder zijn hoede te nemen en het op het politie- oureau te Rhenen te bezorgen. Hier stond men voor een raadsel. De wapens en de andere voorwerpen waren door te veel handen gegaan dat men door vingerafdrukken te nemen resultaat zou kunnen bereiken. Men vermoedt dat het weggeworpen inbrekcvstuig is. In een poging tot oplossing van het parkeerprobleem dat zich in alle grote steden voordoet, heeft de Milanese gemeenteraad in het centrum van deze Italiaanse stad, op het Piazza Diaz, een ondergrondse stalling laten aanleggen, waar autobezitters hun wagens droog, veilig en tegen een zeer laag parkeergeld kunnen onderbrengen. Tegen de 42-jarige gedetineerde koop man K. T. S., laatstelijk woonachtig in Goes, die in het begin van dit jaar achttien valse declaratielijsten voor vorstverlet bij de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid zou hebben ingediend, waardoor hem ten onrechte ruim 21.000 gulden is uitgekeerd, heeft de officier van Justitie, terzake van valsheid in geschrifte meermalen gepleegd. 2>/t jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De verdachte, die reeds zeven maanden in voorarrest is, bekende de feiten. Van de achttien declaraties waren hem twee ten laste gelegd. Hij stond bij het fonds als werkgever ingeschreven en ontving dus declaratielijsten. De verdachte had noch werkobjecten onder handen noch arbeiders in dienst. Tezamen met zijn twee broers en een zwager had hij de affaire op touw gezet. Op de lijsten werden gefingeerde na men van arbeiders, handtekeningen en werkobjecten geplaatst De verdachte had het geld, waarvan vol gens eigen verklaring hij zelf 5500 gulden had ontvangen, door de anderen in Haar lem en Amsterdam laten innen. Hij had van het geld een woonwagen gekocht waar in hij te Goes woonde. De wagen is in be slag genomen. De officier van Justitie mr. W. Tonckens achtte het begane feit zeer ernstig en vroeg daarom de reeds genoemde straf. De raads man pleitte een lichtere straf. Tegen een broer van de verdachte, de niet gedetineerde 34-jarige forceur G. S. uit Amsterdam, die een bedrag van 3500 gulden had ontvangen, eiste de officier ter zake van heling meermalen gepleegd, ze ven maanden. Volgens deze verdachte was zijn broer K. de initiatiefnemer geweest. Zelf verkeerde hij ten tijde van het gebeur de in financiële moeilijkheden. De recht bank zal op 16 November uitspraak doen. Het Algemeen Advertentiebureau A. de la Mar Azn te Amsterdam bestaat weldra 75 jaar. Het ontstond uit een internatio nale nieuwsdienst in de beginperiode van de reclame en de veelbewogen geschie denis van dit bureau weerspiegelt ook de ontwikkeling van de Nederlandse recla me en de reclame op zichzelf weerspie gelt weer de veranderingen, die maat schappij en economie in drie kwart eeuw hebben ondergaan. Daardoor verkrijgt dit jubileum een breder betekenis dan alleen de verjaardag van een advertentiebureau. De viering zal op bescheiden wijze geschie den op 12 December aanstaande. De economische politierechter te Alk maar, mr. J. Markus, heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen 46 Helderse melk slijters, die beschuldigd waren van het ne men van een vacantieregeling, die niet de goedkeuring van het Bedrijfschap Zuivel had. De drie bestuursleden van de Helderse Bond, de heren J. L., H. de B. en C. P., werden veroordeeld tot een boete van 25.of tien dagen (de eis was 30.of vijftien dagen); de 43 overigen een boete van 10.of vijf dagen. Tegen hen was 15.of vijf dagen geëist. Veldmaarschalk Montgomery, plaatsver vangend opperbevelhebber van de geal lieerde strijdkrachten in Europa, is uit Lon den in de Verenigde Staten aangekomen waar hij Zaterdag president Eisenhower te Denver zal bezoeken. Het belangrijkste doel van Montgomery's bezoek aan de Ver enigde Staten is het houden van lezingen op Amerikaanse militaire inrichtingen en dienstcolleges. De perschef van het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat waarschijnlijk Eisen hower volgende week het ziekenhuis zal verlaten en naar Washington zal worden overgebracht. President Armas van Guate mala zal Eisenhower voor diens vertrek bezoeken in het legerhospitaal Fitzsimons. Armas is in Washington aangekomen voor een reis door Noord-Amerika. ADVERTENTIE lighter and milder In het verslag over 1954 van de Provin ciale Ziekenhuizen in Noordholland schrijft de voorzitter van de commissie van bestuur de heer Jac. Rustige, dat de reeds lang hangende vraag, of het ziekenhuis te Me- demblik nog geschikt gemaakt mag worden voor de verpleging van geesteszieken, een ontkennende beantwoording heeft gekre gen. Inmiddels hebben de Provinciale Sta ten besloten in de toekomst tot sluiting over te gaan. De consequenties zijn de stichting van een nieuw paviljoen bij het ziekenhuis Duinenbosch voor de verpleging van uit Santpoort naar Bakkum over te plaatsen vrouwelijke patiënten en in de onderbrenging van het grootste deel der mannelijke patiënten uit Medemblik te Santpoort, waar alsdan een uit een oog punt van arbeidstherapie betere verhou ding tussen mannelijke en vrouwelijke pa tiënten zal ontstaan. Uiteraard moest dit toekomstbeeld gebouwd worden op de ge gevens omtrent de huidige patiëntenbezet- ADVERTENTIE (Pindakaas) is rijk aan vitamine en een bron van kracht engezond- heid. De fjjnste pindakaas komt Een zeer deskundig autori teit op het gebied van het ver keer heeft vastgesteld, dat er iets mis is met de mens. reeds als hij geboren wordt. De peu ter in de wieg past niet in de wereld, waarin hij geboren wordt en dus loopt hij kans, doodgereden te worden zo gauw hij zijn wankele been tjes buiten zet. Niet de wereld en haar in stellingen zijn verkeerd, doch de boreling; en dus moet die boreling zo snel mogelijk wor den omgeschoold. In zijn eigen belang, om niet meteen dood gereden te worden. Dat is een conclusie, die wellicht vroeger reeds het be gin is geweest van de lessen in veilig verkeer op school en het moet gezegd dat deze lessen allerminst overbodig worden gegeven. Doch daarmee is geenszins het motief tot een protest tegen de conclusie zel ve vervallen. Want wanneer wij verder gaan op de gevaar lijke weg der omscholing, lo pen wij kans zeer nauwkeurig aangepaste, doch onverdrage- lijke kinderen te krijgen. Wie zichzelf vleit met de hoop, dat hij eens erin zal sla gen mensen te kweken die vol komen passen in de razernij van het verkeer van morgen, stelt zich als resultaat een men sengeslacht voor, dat de ele mentaire menselijkheid verlo ren heeft. Een soort mensen, die de beste en natuurlijkste vreugden van hun kindsheid reeds in de wieg als ondeugden moeten afleren. Wellicht zal het dan zover komen, dat de kinderen ervoor bedanken nog op de wereld te komen. Men leest of hoort wel eens, dat die-en-die een geboren heerser, een geboren bankdi recteur of een geboren schil der is gebleken. In de toekomst zullen alle mensen geboren weggebruikers moeten zijn. Doch evenmin als men in de geboorte-advertenties van onze tijd kan lezen: „Heden werd ons tot onze grote vreugde een toekomstig bankdirecteur ge boren. Wij noemen hem Pie- tertje-Leendert. evenmin zal de schepping ooit gedogen, dat het menselijk geslacht er felijk belast woi'dt met de eigenschappen van recht-over- steken, naar-twee-kanten-uit- kijken, hollen, rechts-gaat- voor-behalve-bij-voorrangs wegen, denk-om-de-zebrastre- pen en knipperlichten-beteke- nen-gevaar. Al zullen alle wegen ter we reld gevuld worden met een aaneensluitende file van twee- en vierwielige motorvoertui gen, zodat men in Loon-op- Zand slechts kan doorrijden als er in Timboektoe ruimte komt dan nog zal het kind op de wereld komen in een il lusie van bewegingsvrijheid en ongebonden vreugde, in een droom van grazige weiden en zonnige vlakten, waarop het lopen en spelen kan naar zijn believen en waar geen enkel gevaar het leven bedreigt. Dan nog zal de boreling de wereld ruiken als een veulen de sappige grasmat, enkel voor rijn plezier geschapen. Dan nog zal de peuter op zijn zwakke benen het lopen oefenen in zigzag-koers, dwars over de vlakken die zich voor hem uit strekken, niet bedacht op mon sters met chroom-gezichten die hem willen verpletteren. Wie de mens wil aanpassen aan wat de wegen der toekomst ons be loven, moet hem uitroeien als mens en laten terugkomen als radiografisch bestuurbare ma chine, zonder eigen impulsen, eigen vreugden of eigen wezen. Wie dat wil, wil tenminste iets dat niet onzinnig is, al is het monsterlijk. Ik heb eens gezien hoe een hondenkoopman, die er een eer in stelde zijn klanten te voor zien van „afgerichte" welpen, erin slaagde in een half uur het jonge, wollige hondenjong vol komen te verbijsteren over de dingen des levens. Hij zette twee bakjes met geurig eten voor de waggelen de kleine snuiter neer, waar van het ene helrood en het an dere knalgroen gekleurd was. Als de hongerige welp naar het rode bakje wandelde om er behaaglijk zijn ronde neus in te begraven, kreeg hij een zeer pijnlijke tik met een rottinkje op zijn dunne oortjes. Wan neer hij zich daarop weifelend naar het groene bakje begaf, gebeurde er niets. Dus neem ik alleen maar het groene voortaan, zou een ver standige hond hebben gedacht en op dit gezonde verstand re kende de koopman dan ook. Doch wie kan de warrelende gedachtengang van een in de volle feestelijkheid des levens verkerende, nauwelijks tot be sef gekomen wezen volgen? Waarom vond hij dat rode bakje veel aantrekkelijker dan het groene? Omdat hij een dwaas was, die niet leren wilde? Of omdat hij een wezen met een eigen in nerlijk was, dat op de aarde was gezet om dat leven in iedere seconde volop te besef fen? Hoe dan ook, hij kreeg zijn pijnlijke afstraffing voortdu rend en raakte in verwarring over de rare knopen, waarin zijn instinct en zijn ervaringen hem deden kronkelen. Doch hij begreep niets van de motieven of de bedoelingen. En hij bleef zijn leven lang wellicht onver klaarbaar een voorliefde voor rode etensbakjes houden. Een peuter, die het verschil tussen het rode stoplicht en het groene licht der veiligheid in zijn gevoel voor goed en kwaad, als aangeboren onder scheid, zou moeten meedragen, zou inderdaad reeds op de ma chine gaan lijken, waartoe de mens zichzelf zou moeten her vormen als hij zou willen blij ven passen in de wereld der mecaniek. Een kleuter die een aangeboren afschuw voor de rijweg en een fanatieke liefde voor zebrastrepen zou meekrij gen bij zijn verschijning op de wereld, zou dan ook maar met een moeten zijn uitgerust met wat knopjes en regulatoren, opdat men hem zou kunnen laten eten, lopen en slapen door enkele eenvoudige hand grepen. Maar, zoals gezegd, kinderen zijn verstandiger dan grote mensen: Zij zouden ervoor bedanken, dan nog ter wereld te komen. En zij zouden gelijk hebben ook. Dit alles doet niets af aan de nuttigheid der verkeersles- sen. Doch zolang argeloze kin deren, die alles geleerd heb ben wat hun te leren valt over de wijze waarop zij zich in het verkeer moeten gedragen, nog onverhoeds worden doodgere den bij honderdtallen, zolang zal de aanpassing van de an dere kant moeten komen. Van de kant der maatschap pij, die in wiegen met rose kant en met sierlijke geboorte kaartjes die kinderen een wel kom heeft toegeroepen toen zij kwamen. Een welkom, waarin de kin deren de zekerheid van een veilig bestaan menen te heb ben beluisterd, ondanks het feit dat zij, zoals door alle tij den heen, enkel kinderen en geen machientjes waren. J. L. ting; de aan snelle ontwikkeling onder hevige factoren van medische en maat schappelijke aard, waarmee bij het beheer der ziekenhuizen rekening moet worden gehouden, nopen tot voorzichtigheid. Dat anderzijds ook remmende factoren een rol bij het beheer spelen, is in het jaar 1954 gebleken, toen de moeilijkheden in de bouwnijverheid de normale voortgang van de uitbreidings- en vernieuwingswerken aan de ziekenhuizen nabij Santpoort en te Bakkum belemmerden. Men had mogen hopen, dat in 1954 een aanvang kon worden gemaakt met de bouw van een nieuw zus terhuis bij het ziekenhuis Duinenbosch, maar de daarvoor vereiste toestemming werd niet verkregen; wel kon nog tijdig worden begonnen met de bouw van het werkplaatsengebouw te Santpoort, dat ge reed moet zijn, voordat een reeks andere verbeteringswerken ter hand kan worden genomen. Verbeteringen Het verslag over het ziekenhuis te Sant poort vermeldt de totstandkoming van werken, die in het bijzonder het aanzien van het oude hoofdgebouw aanmerkelijk verbeterden. De toren en de aangrenzende daken werden geheel hersteld en ver nieuwd. Ook werd de toren van de Her vormde kerk hersteld. Het aantal ingeschreven patiënten te Santpoort toonde op 17 Januari 1954 een minimum van 1407 patiënten en een maxi mum van 1444 patiënten op 15 December van dat jaar. Wat de gezondheidstoestand betreft wordt meegedeeld, dat in het jaar 1954 bij geen van de nieuw opgenomen patiënten tuber culose werd waargenomen. Van de reeds aanwezige patiënten werd bij één vrouw en bij één man tuberculose voor het eerst waargenomen. Behandeling Ten aanzien van de behandelingsmetho den wordt opgemerkt, dat slechts enkele insuline-kuren werden gegeven. Complica ties deden zich hierbij niet voor.De electro- shock-methode vond regelmatig toepassing. Een tweede electrotechnisch electro-shock- apparaat werd aangeschaft. De methode van zeer frequent toedienen van electro- shocks is verlaten. Nagestreefd wordt een zo scherp mogelijke indicatiestelling van deze nuttige behandelingsmethode. Het blijkt aldus het verslag dat de behan deling door middel van largactil als een therapeutische aanwinst mag worden be groet. Voorts deed het Rauwolfia-praepa- raat zijn intrede in de behandeling en ge constateerd wordt, dat verbeteringen zijn geboekt. Behalve de gewone educatief-psychothe- rapeutische methoden werden projectieve behandelingsmethoden toegepast door wer ken met klei en tekenen. „V er get en" patiënten Zuster W. A. van Noord werd belast met een sociaal-psychiatrische enquête betref fende het milieu van herkomst van chro nisch verpleegde en „vergeten" patiënten. Bij het onderzoek wordt nagegaan in hoe verre enig herstel van contact tussen het milieu en de patiënt mogelijk en wenselijk is. Het lijkt niet uitgesloten, dat deze be moeienis in sommige gevallen tot ontslag van de patiënt kan leiden. Ook bij andere minder „vergeten" patiënten kan bemidde ling van de sociale werkster van nut zijn en de nodige gegevens verschaffen omtrent de mogelijkheid van reclassering van de patiënt. Voor een aantal verpleegden werd buiten het ziekenhuis werk gezocht en met succes. Bij een enkele patiënt kon deze verplegingsvorm leiden tot ontslag zo dra een geschikt verblijf buiten het zieken huis door de nazorgdienst was gevonden. Op deze wijze kan het gelukken onnodig lange verpleging te eindigen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5