MERLIJN EN DE REUZEN »De Spieghel" ons Reclame Bankstel „Diep teleurgesteld over grievende kwalificaties in Voorlopig Verslag" Ontsnapt hert nu in Velsen gesignaleerd Premier Faure kreeg overwicht van honderdnegentien stemmen 398.- O SANOSTQLcsbj Raad der Republiek kan vervroegde verkiezingen nog vertragen Prachtige kleurendia's voor Focus-prijsvraag 3 ZITS BANK 2 FAUTEUILS Stemming over staking in het Ruhrgebied Aantal bonte kraaien dit jaar zeer groot Min. Van de Kieft antwoordt de Kamer /ieZ~ dM&e Aartsbisschop ontkent dat Margaret onder druk stond GOEDERENVERVOER van 290 KG tot 1400 KG Nachtelijke wandeling over de IJmuidense sluisweg FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 Van onze correspondent in Parijs) De verkiezingen voor de Franse Assemblee Nationale zullen waarschijnlijk op 11 December doorgaan en het stelsel der Iijstverbindingen dat tot zoveel onrechtvaar digheden aanleiding geeft zal wel gehandhaafd blijven. Dat is het gevolg van het vertrouwensvotum dat premier Faure in de afgelopen nacht met 330 tegen 211 stem men van de Nationale Vergadering heeft gekregen. Een lange rij van sprekers betrad de tribune van het Palais Bourbon. De meeste belangstelling trokken de beide radi cale oud-premiers Daladicr en Mendès-France, die voor het eerst sedert de befaam de nacht waarin hij als premier aftrad het woord in de volksvertegenwoordiging voerde. HU verwierp vervroegde verkiezingen omdat vele jongeren nog niet op de kieslyst staan, omdat de reservisten, die onder de wapens zijn geroepen, niet kunnen meestemmen en omdat het stelsel van de verkiezingen absurd is. Hij werd verscheidene malen onderbro ken door interrupties van de rechterzijde. Tenslotte namen het tumult en het geroep dergelijke vormen aan dat de zitting voor korte tijd werd geschorst. De communistische voorman Duclos deelde mee dat zijn aanhangers en hij voor verkiezingen zijn daar zij geen vertrouwen in de regeringspolitiek hebben. Premier Faure herinnerde er aan dat er teveel gro te problemen op een oplossing wachten dan dat men tot Juni zou kunnen wachten op een nieuwe regering. Hij wees er ook op dat niets de Assemblée verhindert een an dere kieswet aan te nemen. Of dat zal gebeuren is twijfelachtig. De strijd die velen zogenaamd tegen de Iijst verbindingen hebben gevoerd is niet op recht geweest. Verhoudingen Het blijft te bezien of men met die Iijst verbindingen tot dezelfde resultaten zal komen als de vorige keer. De politieke verhoudingen zijn anders. Vijf jaar gele den maakten de socialisten deel uit van de meerderheid. Zij zijn thans in de oppo sitie. Zij zijn van de Rooms-Katholieke republikeinse volkspartij (MRP) eigenlijk gescheiden, ook al zijn er in beide partijen zogenaamde Europees gezinden, die wel contacten met elkander onderhouden en die zeker op het departementale plan ook verbindingen met elkander zouden kun nen aangaan. De partij van De Gaulle is, sedert de vorige verkiezingen, in twee groepen uiteengevallen, de sociaal repu blikeinen en de A.R.S. Geen van deze bei de kan zich echter op de steun van „de generaal" beroepen. Het is moeilijk te voorzien wat de uit slag zal zijn en hoe de Iijstverbindingen, ADVERTENTIE met geheel verende kussens bekleed met prima Epinglé, 10 jaar garantie op binnenvering bestaande uit: KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 GELSENKIRCHEN (D.P.A.) Een kwart millioen staalarbeiders in het Ruhrgebied zullen stemmen over het afkondigen van een staking om hun looneisen kracht bij te zetten. De werkgevers hebben de vak- vereenigingseisen tot verhoging van het uurloon der arbeiders met twintig pfennig en van het loon van het kantoorpersoneel met twaalf percent onaanvaardbaar ge noemd. Een aanbod van de ondernemers om in plaats van loonsverhogingen te geven de prijzen te verlagen, en een uit nodiging van de West-Duitse minister van Economische Zaken, Erhard, tot het voeren van besprekingen over de loon- en prijs situatie, werden door de vakverenigingen afgewezen. De komende dagen zullen besprekingen gevoerd worden door de vakvereniging van metaalarbeiders met de verwekende metaalindustrie, die een aanbod tot ver hoging van het uurloon met twaalf pfen nig heeft gedaan. zo zij gehandhaafd blijven, zullen werken. De Iijstverbindingen zouden haar nadelen voor een deel kwijt raken wanneer zij ge baseerd werden op een accoord tussen de politieke partijen dat betrekking zou heb ben op een zeer duidelijk omschreven po litiek programma. In dat geval kunnen zij de verkiezingsstrijd overleven en in de nieuwe Assemblée tot waardevolle verbin dingen leiden. In dat geval is het mogelijk dat zij leiden tot een hergroepering van de partijen die de politieke opheldering waarnaar men in Frankrijk zozeer ver langt tot gevolg kunnen hebben. (Reuter/AFP) Het regeringsvoorstel tot het vervroegen van de algemene ver kiezingen jxeeft de parlementaire weg nog niet gepasseerd. Het behoeft ook de goed keuring van de Raad der Republiek (Se naat), die binnen twee maanden een be sluit moet nemen. Het kan zijn dat de Se naat de verkiezing door een vertragings actie zal proberen uit te stellen. Tijdens het debat antwoordde Faure, op aanvallen van Mendès-France en Dala- dier: „Hier ziet ge deze betreurenswaardi ge Assemblée en deze verachtelijke rege ring en wilt gij hen handhaven tot Juni?" De Vogeltrek Gisteren zag men gedurende de gehele morgen zowel over het duin als over de stad troepjes kieviten naar het Zuiden trekken. De kieviten zijn erg gevoelig voor plotseling invallende koude. Het valt de waarnemers van de vogelwerkgroep op dat het aantal bonte kraaien die nu op door trek over het duin vliegen veel groter is dan in de laatste tien jaar het geval was. De bonte kraai- enstand in Scandi navië schijnt zich weer wat te her stellen. Aan de binnenduinrand vlogen vanmorgen langs: 70 spreeuwen, 7 vinken, 35 koperwieken, 30 kraaien en 150 kramsvogels. Aan de kust stond een zwakke tot mati ge Zuid-Oosten wind. De vogels trokken dan ook weer continu langs. Ook over het middenduin was trek te zien. Hierover vlo gen weer hoofdzakelijk de kramsvogels, de koperwieken en de kraaien. De kraaien zijn over het algemeen geen vroege trekkers, zoals de vinken en men ziet het hoogtepunt van de kraaientrek pas in de loop van de ochtend. De spreeuwen beginnen ook niet zo vroeg. Omstreeks acht uur komen de troepen regelmatig aanvliegen en naar ge lang het weer vliegen ze door tot omstreeks half tien; bij gunstig weer tot omstreeks half twaalf. Hedenmorgen noteerde men in een uur: 4500 spreeuwen, 60 vinken en 14 kepen, 1 koperwiek en 180 kramsvogels, 3 gras piepers, 2 ringmussen, 1 houtduif, 7 roeken, 4 bonte kraaien en 3 boomleeuweriken. In een dennenbos zag men 2 goudhaantjes. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Op haar tocht door het binnenland van Suriname bezocht Koningin Juliana onder meer het dorp Kabel, waar enigebosneger- kapiteinsin hun merkwaardige kledij hun opwachting maakten. ADVERTENTIE <rf!b bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Proeft dé ongeëvenaarde heerlijke smaak! Woensdagavond vond in de blauwe zaal van Krasnapolsky te Amsterdam de pro jectie plaats van 120 kleur-diapositieven uit de 600 die voor de jaarlijkse wedstrijd waren ingezonden, n.l. 150 series van 4 stuks. Door het uitschiften van de minder goede inzendingen was bereikt dat de pro jectie niet te lang duurde, hetgeen verge leken met vroeger een grote verbetering was. Het belangrijkste winstpunt vormde evenwel de buitengewoon goede kwaliteit van de kleurbeelden. Wij konden de heer Dick Boer van Focus (u weet dat dit foto blad de wedstrijd uitschrijft) volkomen ge lijk geven toen hij zei dat de kleurendia's een vergelijking met de buitenlandse van de laatste Focus-fotosalon in alle opzichten konden doorstaan. Wel moet worden op gemerkt dat de prijswinners samen een vrijwel vast groepje vormen, dat samen zorgt voor de beste inzendingen. De eerste prijs-winnaar maakt hierop dit jaar een uitzondering. Ook in ander opzicht was hij dit, want terwijl de vroegere hoogst be kroonden het als regel zochten in de close- up, waarbij apparaten voor het maken van dichtbij-opnamen een grote rol spelen, had de heer Keuning uit Amstelveen, die de hoogste onderscheiding kreeg, zich bepaald tot natuuropnamen. Maar zijn sneeuw landschappen waren dan ook zo subliem, zo sprankelend van licht, dat de geheel ge vulde zaal het met het oordeel van de jury volkomen eens was. De wisselprijs, het tul pen-stilleven van Greet Heymens Visser mag terecht een jaar zijn huiskamer sieren. Van de andere onderscheidingen noemen wij nog een eerste prijs voor dr. W. Kruyt te Haarlem (voor de tweede maal), een tweede voor de heer R. J. Sanders, even eens een Haarlemmer en een eervolle ver melding van de heer G. J. Kruijer uit Heemstede. Er waren inzenders uit vele landen, on derwerpen uit de hele wereld, variërend van negers uit Afrika tot een portret van prof. Einstein. Vogels en vlinders vonden gezelschap in olifanten en kamelen. Land schappen waren er, zo mooi dat men er dadelijk zou willen heengaan. De mens als landschapsvulling had ook zijn dienst ge daan naar het voorbeeld van de grote kleu renfotograaf Walter Benser. Toch had het mooiste plaatje van de, wedstrijd, een alpen-sneeuwlandschap van de winnaar van de hoofdprijs, geen mens of dier als vulling nodig. Dit was de grootsheid van de natuur, die ieder boeit en tot stilte noopt. De natuur, die ook zovelen er toe brengt van de zwart-wit fotografie op kleuren over te gaan. W. v. O. (Van onze correspondent in Londen) i Prinses Margaret, van wie kennelijk alle druk is afgevallen, is gisteren geestdriftig toegejuicht toen zij voor het eerst na haar dramatische verklaring, die eene eind maakte aan haar romance met kolonel Townsend, in het openbaar verscheen om in de St. Pauls-kathedraal een herdenkings dienst bij te wonen Dr. Fisher de aarts bisschop van Canterbury heeft in een tele visie uitzending gezegd dat de prinses ge heel zelfstandig tot haar besluit gekomen is. De uitzending geschiedde uit het Lam beth paleis, de zetel van het hoof van de Anglicaanse kerk. Dr. Fisher zei dat de prinses volgens haar eigen geweten heeft gehandeld. Advies heeft zij in overvloed ontvangen, gevraagd en ongevraagd. De prinses heeft steeds gevraagd naar God's wil en toen deze haar duidelijk werd heeft zij deze gevolgd. In Londense bioscopen klonk afkeurend gesis, toen de aartbisschop in het filmjournaal verscheen. Dr. Fisher zei dat de kerk een dwaze golf van emonaliteit voor echtscheiding be strijdt en aan de winnende hand is. In zijn antwoord op het Voorlopig Ver slag der Tweede Kamer over de rijksbegro ting voor 1956 zegt minister Van de Kieft onder meer dat zijns inziens de opstelling van de cijfers in de millioenen-nota niet te optimistisch is. De minister is van mening, dat de om standigheid, dat in de loop van een begro tingsjaar wijzigingen in de cijfers van de ingediende begroting zullen ontstaan, niets afdoet aan de noodzaak, aan de vooravond van het begrotingsjaar een financieel debat te houden aan de hand van een ontwerp begroting, die op het ogenblik, waarop zij werd opgesteld, reëel kon worden geacht. De minister zegt verder, dat op grond van de thans bekende gegevens van een neiging tot verdere stijging van de vermoe delijke uitkomsten voor 1955 geen sprake is. Hij heeft dan ook reden, de juistheid van de verwachting, dat het eindcijfer voor 1955 nog wel hoger zal uitvallen, te be twijfelen. De stelling dat de regering door de wijze van aanbieding der begrotingsgegevens de ontwikkeling van de rijksfinanciën zou hebben versluierd, moet de bewindsman met kracht van de hand wijzen. Indien men zich de moeite had gegeven de opeen volgende millioenennota's nog eens na te slaan, zou dit verwijt, naar de minister meent, achterwege zijn gelaten. In het Voorlopig Verslag staat een an dere kwalificatie die de minister niet min- Het xvas een lange weg, die Merlijn moest gaan. Over de smalle weg, die dwars door het grote woud. voerde, liep hij vlug voort, met zijn tas aan de stok over zijn schouder. Neebang was dat kereltje niet uitgevallen! Terwijl in de stad de mensen nog altijd praatten over hun gevangen koning en eigenlijk niet wisten, wat men moest ondernemen om de koning te bevrijden, ging daar die jongen helemaal in zijn eentje naar het kasteel, om het tegen die troep boze reuzen op te nemen! En al was het woud groot en hier en daar geheimzinnig donket onder de zware bomenhij dacht er niet aan, terug te gaan! 15-16 der grievend acht, namelijk dat de splitsing in reële- en overdrachtsuitgaven, welke in de millioenennota wordt gemaakt, fictief en misleidend zou zijn, omdat beide soorten van uitgaven uit belastingen zouden wor den betaald. Deze motivering is voor de minister onbegrijpelijk. Het is onjuist te stellen, dat alle reële- en overdrachtsuit gaven uit belastingen worden betaald. Voorts moet de minister beslist ontkennen, dat de wijze van financiering van de uit gaven bepalend zou zijn voor het karakter, dat eraan uit economisch oogpunt moet worden toegekend. Tenslotte merkt minister Van de Kieft op, dat hij, indien hij had willen „mislei den", toch zeker deze verfijning niet in de Millioenennota had aangebracht, aangezien het verloop van de reële uitgaven een on gunstiger beeld geeft dan het verloop van de totale netto-uitgaven. Het stelt de minister wel zeer diep te leur dat zijn poging om de Staten-Generaal een dieper inzicht in de betekenis van de begroting voor de volkshuishouding te ge ven, met een dergelijke kwalificatie wordt beantwoord. De minister zegt verder, dat hij voldoen de weerstand heeft geboden tegen een niet verantwoorde stijging van de overheids uitgaven. De beantwoording van de vraag of bezuiniging op overheidsuitgaven moge lijk is staat volgens de bewindsman geheel los van de conjunctuur. De gestelde diag nose houdt wel in, dat het uitgavenpeil tot enige bezorgdheid aanleiding geeft, doch niet, dat op de ontwerp-begroting 1956 als nog systematisch had moeten worden be zuinigd. Aan dit gezichtspunt is in deze begroting volgens de minister in de mate van het mogelijke en verantwoorde vol daan. Indien alsnog mocht blijken, dat de verdere economische ontwikkeling en daarmede de ontwikkeling van de rijksfi nanciën, ondanks een behoedzaam finan cieel beleid, tot een andere diagnose zou voeren, waarbij als therapie een systemati sche vermindering van de uitgaven aange wezen zou zijn, dan zal de minister van Fi nanciën de uitvoering daarvan zeker in overweging nemen. De stelling in het Voorlopig Verslag, dat de aflopende uitgaven voor oorlogs- en watersnoodschade een nieuwe belasting verlaging mogelijk maken, is naar het oor deel van de minister ongegrond. Deze mo gelijkheid is reeds verwerkelijkt in de enkele maanden geleden tot stand gekomen belastingverlichting, waarbij met deze uit- gavenvermindering rekening is gehouden. De vraag of het uitgavenprogram, zoals dit uit de begroting blijkt, in zijn alge meenheid is getoetst aan de beschikbare arbeidskracht, kan de minister bevestigend beantwoorden. Daartoe is de ontwerp-be groting mede beschouwd tegen de achter grond van de financieel-economische mo gelijkheden van de volkshuisvesting als ge heel. In het bijzonder is er daarbij naar gestreefd om, door een beperking van uit gaven, een verdere overspanning van de arbeidsmarkt zoveel mogelijk te voor komen. De minister heeft getracht de ver houding tussen de in de rijksbegroting op genomen investeringsbedragen en de mo gelijkheden, welke de arbeidsmarkt ten deze op het tijdstip van de opstelling van de ontwerp-begroting bood, zo aanvaard baar mogelijk te doen zijn.a ADVERTENTIE Een der grootste expeditiefirma's van Haarlem en geheel Nedeiiand bestelde dezer dagen bij ons haar zesde 1400 KG RENAULT bestelauto in 1955. terwijl haar gehele wagenpark reeds enkele tientallen RENAULT'S bevat Immers: RENAULT is goedkoop in aanschaf, heeft weinig reparatie, lage onderdelenprijzen en zeer gering brandstofverbruik. Enkele prijzen: 1400 KG bestelauto, compleet 6900. 1000 KG bestelauto, compleet 6700. 300 KG bestelauto, compleet 4190. (brandstofverbruik 1 op 15) 200 KG bestelauto, compleet 3995. (brandstofverbruik 1 op 17) Vertegenwoordiging voor Haarlem en omgeving: GARAGE DEN HOUT Wagenweg 166168 - Haarlem Tel. 12138 en 15056 Alle verkeersborden met het opschrift „Opgelet, voorzichtig rijden, losgebroken hert" op de Herenweg bü het kruispunt met de Van Merlenlaan te Heemstede en de patrouillerende Heemsteedse politie ten spijt, heeft de ontsnapte hertebok het uit stapje niet beperkt tot het wandelbos Groenendaal. Vannacht kwam een inwoner van Velsen bij de politie melden, dat hij een hert met een fors gewei had gezien op de Driehul- zerkerkweg. Hij probeerde het dier te ach tervolgen, doch het ontweek in de bosjes bij het rioolwaterpompstation. Later kwam er een melding uit de buurt van de tunnel bouw, dat het dier ook daar gesignaleerd was, maar toen het beest zag, dat de tunnel nog steeds niet klaar was, moet de bok de Sluisweg zijn opgewandeld, waar men de vluchteling omstreeks twee uur zag trippe len. Het werd de hertebok blijkbaar toch wat te ver, zodat hij naar IJmuiden-Oost afzwenkte; men heeft het dier daar weer vergeefs achtervolgd en het vermoeden is gerechtvaardigd, dat de Heemsteedse avon turier tenslotte in de Heerenduinen terecht is gekomen en nu dus door het duingebied zwerft, waar hij voorlopig genoeg eikels en kastanjes zal vinden. Het hert, dat een onzer gisteravond zelf in het licht zijner koplampen „ving" zag er goed uit, was niet overdreven schuw, maar maakte toch wel snel dat hij wegkwam, toen hij te dicht werd benaderd. 25) Juffrouw Galjoen werkte vlug en goed. Ze trok de knoop nu aan en consta teerde, met een kennersblik dat hij vast zat. Toen sloop ze terug, nog al tijd in haar gebukte houding, en vierde het keperband. Ze vierde het uit tot aan haar eigen kamerdeur. En daar be vestigde zij het tweede uiteinde aan de knop, haastig en triomfantelijk nu. Een knoop en nóg een knoop. En nóg één. Het zat. Het zat muurvast. Ze had de moorde naar gevangen! Juffrouw Galjoen haalde diep adem. Het moeilijkste werk was gedaan, nu hoefde ze alleen nog maar de politie te waarschuwen. Ze ging nu naar beneden. Maar ineens zag zij haar eigen blote armen, wit en stakerig langs de rose tricot onderjurk. En haar beige kousebenen, lang en stakerig onder de tricot onderjurk. En het gat in haar ';ous dat er, zeker door de emotie, zojuist ingekomen was en waardoor haar grote teen schaamteloos naar buiten stak. Haar eerste gedachte was, vanzelfsprekend, om weer naar binnen te gaan en haar japon en schoenen aan te trekken. Maar helaas was er het witte keperband, dat thans haar eigen kamer even onverbiddelijk afsloot als de schuilhoek des moordenaars. De volgende ogenblikken waren getuige van een heftige tweestrijd: de strijd tussen de vrouwelijke ijdelheid en de harde plicht. De vrouwelijke ijdelheid maakte het uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk, om in dit tenue te verschijnen voor de agent in de beneden gang of de koel-critische blikken van inspecteur Renkevoort. De harde plicht verbood haar om het keperband weer los te maken en het uiteinde onbeschermd te laten hangen, terwijl zij haar toilet vol tooide, om het ontzettende risico, daaraan verbonden. De moordenaar had nu al een poos geleden gegorgeld in de badkamer en kon nu ieder ogenblik naar buiten komen. En de plicht overwon. Het keperband bleef geknoopt en juffrouw Galjoen haastte zich de trappen af: een schichtige, wit-en- rose gedaante in het grauwe trappenhuis. Ze voelde bijna lichamelijk de spottende blik van de jonge agent in de benedenhall en ze moest nog dolblij zijn dat er op het ogenblik tenminste niemand anders was. Ze hoorde hem roepen: „Hé,hé, wat mot dat?" op een toon, die je niet tegen een dame aanslaat. Ze schoot in een soort trance voorwaarts, recht op het zijkamertje aan, waar zij de inspecteur wist, en arri veerde daar gelijktijdig met de jonge agent. En op hetzelfde ogenblik, dat zij de knop van de deur omdraaide, greep hij haar bij haar lurven, alias zeer oneerbiedig bij haar blote bovenarm. „Laat me los, kerel!" hijgde zij. „Ik heb de moordenaar gevangen!" „Je ken eerst fessoendelijk kloppe!" „En jij kunt je handen thuishouden!" Op dit punt van de dialoog werd ge lukkig de deur geopend door inspecteur Renkevoort, die weliswaar tamelijk gehard was tegen emoties, maar nu toch even keek. Achter de verrassende vei'schijning van zijn gast grinnikte de brutale rode kop van de agent. En deze expliceerde: „Deze juf most u spreke, 'specteur! Ze ken nie wachte." „Dank je. Komt u binnen, juffrouw." In het kamertje bleek de koele blik van de inspecteur nog moeilijker te verdragen dan de onbeschaamde van de agent. Juf frouw Galjoen had nu het gevoel dat haar teen een meter naar buiten stak. En ze raf felde haastig: „Ik kon me niet meer aankleden. Maar ik heb de moordenaar gevangen!" „De moordenaar?" „Nu ja, de juwelendief. De man, die juf frouw Galjoen wou vermoorden." „En waar zit hij?" „In de badkamer." „En het is?" „Pieter Tilman. De journalist." „Ah." Juffrouw Galjoen had stellig verwacht, dat de inspecteur nu meteen naar boven zou stormen, de lippen moedig opeenge klemd en de revolver in de vuist. Schallend zijn bevelen door het trappenhuis. Maar inplaats daarvan bleef hij haar onbe wegelijk aanzien, met een heel klein lichtje in zijn grijze ogen, dat haar deed wensen dat de aarde haar mocht verzwelgen. En er viel een stilte. „Wel," begon de inspecteur na een poosje, waarin hij klaarblijkelijk had nagedacht, „en zo is Pieter Tilman de moordenaar. Hoe weet u dat, als ik vragen mag?" „Omdat zijn kamerjas met bloedvlekken is bespat." „Met bloedvlekken?" „Ja. Het bloed van juffrouw Corbeyn." „Hebt u dat gezien?" „Ja. Hij ging naar de badkamer. Hij liep als het ware recht op mij aan. Het licht viel juist op zijn kamerjas. En toen zag ik de bloedvlekken." „En weet u zeker dat het bloedvlekken waren?" „Zonder twijfel. Daar vergis ik mij niet in." „En weet u zeker dat het het bloed was van juffrouw Corbeyn?" „Natuurlijk! Wat zou het anders kunnen zijn?" „Ja, wat zou het anders kunnen zijn?" Er viel weer een stilte. Juffrouw Galjoen kreeg nu kippevel op haar blote armen. En ineens viel ze uit: „Maar mijn hemel nog aan toe, inspec teur. Gaat u hem nu toch arresteren! Strakjes breekt hij nog uit!" „Ja, ik zal naar boven gaan. Hebt u hem opgesloten?" „Dat spreekt van zelf. Met keperband." „Met wat?" „Met keperband. Uit mijn tas. U begrijpt, er is geen slot aan de buitenkant." „Nee, nee, dat begrijp ik. Dan gaan we nu naar boven. Wilt u misschienwil ik u even mijn leren jekker lenen?" „O, vreselijk graag, inspecteur. Vreselijk graag! U begrijpt., ik was zo gehaast.." „Ja, ja. Gaat u maar met mij mee." De politieman als de perfecte gentleman, hield de leren jas op voor de rose gedaante, zonder een spier te vertrekken. Juffrouw Galjoen liet met een zucht van verlichting haar blote armen in 't veilig omhulsel glij den. De agent, nog altijd rood en brutaal, keek niet minder geamuseerd als bij haar eerste verschijning in de hall. Maar ja. er was nog altijd die teen en het gat werd zienderogen groter. Op de tweede verdieping aangekomen, klemde de inspecteur nu toch werkelijk zijn lippen opeen toen hij de geniale con structie van juffrouw Galjoen in ogen schouw nam. „Het is schitterend!" prees hij. In de badkamer was het doodstil. De politieman klopte. „Ja?" antwoordde een gedempte stem. „Bent u daar, meneer Tilman?" „JaJa „Wilt u even opendoen? Ik moet u iets vragen." „Ja, maarwie is daar?" „Inspecteur Renkevoort. Doet u even open?" „U bent het? Echt?" „Ja, dat hoort u toch wel aan mijn stem?" „Jadan zal ik De politieman had zijn zakmes tevoor schijn gehaald en verwijderde met één snede het obstakel. De moordenaar draaide aan de binnenzijde de sleutel om. En zowel inspecteur Renkevoort als juffrouw Gal joen in de leren motorjekker traden onge hinderd binnen. En toen werd bewezen hoe een mens, zelfs in de meest erbarmelijke omstandig heden, enkel door de kwaliteiten van geest en genie zich boven de omstandigheden kan verheffen. Hoe een vrouw zich, zelfs als haar grote teen door haar kous steekt en ze in een motor jekker over een onder jurk gehuld is, tóch koningin kan voelen. Heerseres over de situatie, op kousevoeten en met een piekerig knutje haar. Want daar stond de journalist Pieter Til man, de door haar gesignaleerde moorde naar, op heterdaad betrapt. Hulpeloos ver legen en in een slip van zijn kamerjas voor zich uitdragend alle ontbrekende ju welen uit de brandkast van juffrouw Cor beyn! „Ziet u wel?" zei juffrouw Galjoen. „Ik heb het wel gezegd!" HOOFDSTUK VII Het was heel hard, maar het was nood zakelijk dat ze meteen daarop werd weg gezonden. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7