IVOROL Tweede Kamer stemt in met de salarisherziening rijkspersoneel Nederlandse wegen groeien dicht Haile Selassie viert zilveren regeringsjubileum Elke tand een brillani Kostbare geschenken uit vele landen Minister Beyen over de Europese samenwerking Londen steunt achttien UNO-candidaten Verbetering voor wetenschappelijk gevormden in zicht Twee Amerikanen delen Nobelprijs Natuurkunde DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 Twee meer dan de Sovjet-Unie, die tegen Japan en Spanje is Handen en Lippen ruw Burgerluchtvaart gaat op straalvliegtuigen over WAAR BLIJVEN WIJ MET ONS VERKEER? DODEN IN OCTOBER 'MOOROO/J* NOOSKCRR I OU DC J I MOLlN tA/fXlVll* per CM ORACHTCM HOOGtVtfN O AL t N 'OOR* SANTPOORT] AtJSflRDAH <CHIN %LARl' tUSSUU^* tOVCN' KCRK %INSCHCDIJ HAAKSOtRGCN sottr LOINIR- i L 1/DlN SLOOT, DIN NA At LUNTIRIN S •toe LOOSD/fNCN 9 W W/NTCRS wijk'. iRiotvooar RorrtROAtj SCN/£OAAA Ni IN ëCRKlL IN SC NOT AARLt R/XTtl SLUfSX/t LnöinssroCx 9 TIN ISSCNSN SCN/AJMRT DE INTENSITEIT V.H. AUTOVERKEER PER DAG IN 1970Gn»„ Lreuwarden Haarlet Hi/negta Emdh Maai/rio I I Toeneming 50% EH23 100% fïïTïïïïïïl 150% Toenem 240% ïn de corjaal van de Aucaner-neger Kewal, bijgenaamd de „100 pk-man" om de formidabele lichaamskracht, waarover hij be schikt, heeft Koningin Juliana een tocht gemaakt over de Suriname-rivier. De Koningin in het ranke vaartuig kort voor de aanvang van de tocht. ADDIS ABEBA (U.P./A.F.P.) Gisteren was het 25 jaar geleden dat Haile Selassie I de troon van Ethiopië besteeg. Deze herdenking wordt met pracht en praal gevierd. Op 2 November 1930 kwam Ras (prins) Tafari Makonnen op de troon van zyn land, waarvan de bevolking nu op vijftien millioen zielen wordt geschat. Hy was in feite al byna twee jaar heerser sedert 7 November 1928 toen hij zichzelf tot koning uitriep en het gezag betwistte van keizerin Zauditu, wier neef, Lej Yasu, enige jaren eerder van de troon was gestoten. By haar dood kwam prins Tafari op de troon. Thans heerst Haile Selassie I over een land dat nog op vele gebieden achtergeble ven is, maar zich onder zijn gezag voor spoedig ontwikkeld heeft. Zijn bewind is onderbroken geweest van Mei 1936, toen Italiaanse strijdkrachten de hoofdstad be zetten, tot Mei 1941, toen keizer en keizerin in triomf uit ballingschap terugkeerden. Zilver Op een ontvangst voor het corps diplo matique heeft de Britse ambassadeur, Busk, als deken in aller naam gelukwensen uitge sproken. Hierna boden de leiders der mis sies de jubileumgeschenken aan, waaron der een goud-en-zilveren sigarendoos van Zijne Majesteit Keizer van Ethiopië, over winnende Leeuw van de stam van Juda, Uitverkorene van God, Haile Selassie I. koningin Elizabeth van Groot-Brittannië, een zilveren servies van Eisenhower, een ceremoniële parasol van India, die de am bassadeur met zichtbare krachtsinspanning aandroeg, een Frans horloge, namens Bel gië de toezegging van een speciaal vervaar digd jachtgeweer en een Duits zwaard met gouden gevest van een der oudste wapenfirma's in Duitsland, Carl Eichhorn in Solingen. De Nederland'se ambassadeur in bijzon dere missie, mr. R. M. Neuerburg, bood namens Koningin Juliana en Prins Bern- hard een stel zilveren vogels aan. Koning Haakon VII van Noorwegen, die op 25 No vember zijn vijftigjarig regeringsjubileum hoopt te gedenken, liet een geëmaileerde zilveren schaal en een zilveren kaasmes bij vier kilo van de chocoladebruine zoete Noorse geitekaas, waarvan Haile Selassie een liefhebber is gebleken, aanbieden. Opvolger Vandaag is het de grote dag van het feest. De keizer, zijn gezin en hun gevolg zullen een rijtoer door de stad maken in twee rij tuigen uit België, getrokken door dertig paarden uit Joegoslavië. Eerst gaat de kei zerlijke familie naar de kerk. De keizer en zijn landslieden beschouwen zich als ver tegenwoordigers van een van de oudste takken van het Christendom: de Koptisehe Christenen. Vervolgens gaat het naar het parlementsgebouw, waar de keizer op een speciale zitting geëerd zal worden. A.F.P. verneemt van gezaghebbende zijde dat de keizer de 41-jarige kroonprins Asfa Wossem als opvolger zal inwijden. De prins zal door zijn vader voor de verenigde zit ting van beide kamers der volksvertegen woordiging tot „Negus" (koning) worden uitgeroepen. De kroonprins, die thans pro vinciaal gouverneur is zal als Negus meer in het regeringswerk worden betrokken. Gedenkboek Bij W. P. van Stockum Zonen in Den Haag is het officiële gedenkboek van het zilveren jubileum verschenen, samenge steld door de Amerikaanse journalist en schrijver D. A. Talbot, die twaalf jaar in Ethiopië heeft gewerkt en drie jaar gele den het boek „Contemporary Ethiopia" (Het hedendaagse Ethiopië) schreef. Het werk is schitterend uitgevoerd, geheel op glanzend houtvrij papier gedrukt, goed ge ïllustreerd en voorzien van een litteratuur lijst en een index. Men kan het een officieel gedenkboek in de ware zin des woords noe men. Anecdotes zal men er vergeefs in zoe ken, of het moest de fascistische verdraai ing van een Bijbels gegeven zijn. De Ita lianen hebben namelijk tijdens de bezetting gepoogd de verschillende stammen tegen elkaar op te zetten door hen te verdelen in afstammelingen van Sem („Semieten") en afstammelingen van Cham („negers"), twee van de dTie zonen van Noach, de stamvader van het menselijk geslacht na de zondvloed. Het merkwaardige van het boek is dat een Amerikaan zich zo heeft kunnen inleven in de toestanden die zijn ontstaan door de enting van een moderne democratie op een keizerschap dat recht streeks teruggaat op een verbintenis tus sen koning Salomo vaat Israel en de- ko ningin van Scheba, dat hij de „verschul digde eerbied" nergens uit het oog verliest. In zijn woord vooraf wijst hij er op dat zo ergens de naam van Zijne Majesteit de Keizer mocht ontbreken, zijn leiding toch overal aanwijsbaar is. De nadruk valt op de geschiedkundige, politieke en economische ontwikkeling van het land in de afgelopen 25 jaren. Interes sante hoofdstukken zijn gewijd aan het hof, de hoofdstad, de Koptisehe staatskerk, de pers, het toerisme en de grondwet, wet geving en justitie. De staatsiebezoeken aan de Verenigde Staten en Groot-Britannië worden uitvoerig beschreven, die aan an dere landen, onder meer Nederland, in een enkele zin afgedaan. Voor het overige biedt het werk een schat van gegevens over de werkterreinen van alle departementen in een moderne staat, waartoe Ethiopië zich onder de bekwame leiding van zijn vorst snel ontwikkelt. A. B. De Nederlandse ambassadeur in Groot- Brittannië, mr. D. U. Stikker, en diens echtgenote hebben Woensdagavond ter ere van de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, en diens echtgenote een diner gegeven op de Nederlandse ambassade te Londen. Aan wezig waren ondermeer de minister van Staat van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken markies Reading, de per manente staatssecretaris van het ministe rie van Financiën, sir Leslie Rowen, een van de hoofden van de Engelse Bank, sir George Bolton, en hun dames. Donderdag middag zal minister Beyen zich weer per vliegtuig naar Nederland begeven. Aan een lunch te zijner ere, georgani seerd door de Buitenlandse Persvereniging in Londen, heeft minister J. W. Beyen Woensdagmiddag te Londen gesproken over „Groot-Brittannië en de Europese Economische Samenwerking". Hij consta teerde in zijn betoog dat de Europese lan den moeten samenwerken of zich zelfs verenigen als Europa zijn positie in de we reld wil behouden en zijn belofte van een beter leven voor zijn steeds groeiende be volking gestand wil doen. Minister Beyen zei onder meer: „Het beginsel dat het gemeenschappelijk be lang van een groep souvereine landen pre valeren kan over hun nationale belangen en dat zij daarom de instelling dienen te aanvaarden van een gemeenschappelijk ge heel van maatregelen ter bescherming van hun gemeenschappelijke belangen is niet gemakkelijk te aanvaarden voor welk mo dern land ook. Maar het is aanvaard door zes toen deze de Kolen- en Staalgemeen schap stichtten". „Het is mijn persoonlijke overtuiging en de overtuiging van vele personen op het continent dat het beginsel op veel gro ter schaal aanvaard dient te worden ten einde in Europa de zo dringend nodige ge meenschappelijke markt op te richten en een dergelijke samenwerking te verkrijgen op het terrein van de vredelievende atoom energie-productie, nodig om Europa in de voorste rijen van de moderne wereld te houden". Lord John Hope, onder-staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken zei in zijn dank woord tot minister Beyen: „Wij zijn in Europa en van Europa of ons dit aanstaat of niet". GENèVE (United Press) Groot-Brit tannië zal de toelating van achttien staten tot de UNO steunen, zo heeft een woord voerder van de Britse delegatie in Genève medegedeeld. Hij zeide dat de kwestie van de gezamenlijke toelating van deze naties waarschijnlijk besproken zou worden tegen het eind van de zitting van de tiende UNO-Assemblée in New York. De candidaat-leden zijn: Bulgarije, Roe menië, Hongarije, Albanië en Buiten-Mon golië in het communistische blok, Finland als een „neutraal" land, Spanje, de Ierse republiek, Portugal, Italië en Oostenrijk in het Westerse blok. Jordanië en Libye in het Nabije Oosten, Japan, Nepal, Cambod ja, Laos en Ceylon in het Verre Oosten. De toelating van deze landen tot de UNO is tot dusverre achterwege gebleven door de wrijving tussen Oost en West. De Sovjet- Unie verzet zich tegen de toelating van Japan en Spanje. De wachtlijst vermeldt nog niet de verdeelde landen: Noord- en Zuid-Korea, Noord- en Zuid-Vietnam en Oost- en West-Duitsland. De Britse woordvoerder kon niet bevesti gen of de Verenigde Staten het Britse standpunt delen. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie wilde alleen maar zeggen dat de kwestie van toelating voort durend bestudeerd wordt. Frankrijk is gekant tegen gezamenlijke toetreding van achttien landen tot de Ver enigde Naties, aldus heeft een Franse woordvoerder te Genève verklaard. Frank rijk is niet voor toetreding van de landen, die hetzelfde beleid zouden voeren als de landen die voor opneming van de Algerijn se kwestie op de agenda van de UNO As- semblée hebben gestemd. STOCKHOLM (Reuter/AFP) De No belprijs voor scheikunde is toegekend aan de 54-jarige Vincent du Vigneaud, hoog leraar in de biochemie aan de universiteit van Cornell in de Amerikaanse staat New York. Verscheidene jaren heeft hij gewerkt aan het bepalen van de structuur der hormo nen, die worden afgescheiden door de on der de hersenen gelegen slijmklier. Hij heeft een rapport over zijn werk gepubli ceerd waaruit blijkt dat hij deze hormonen ook langs kunstmatige weg kon maken. Deze ontdekking is van groot belang, daar men geen gebruik meer zou behoeven te maken van dierlijke hormonen. De prijs is toegekend voor Du Vigneauds werk „In biochemisch belangrijke zwavelverbindin- gen, in het bijzonder voor de eerste synthe se van een polypeptisch hormoon". Prof. Du Vigneau was de eerste geleerde ge weest die langs synthetische weg het A.CT.H.-praeparaat heeft samengesteld dat gebruikt wordt bij de behandeling van ge- wrichtsrheumatiek. ADVERTENTIE ADVERTENTIE STOCKHOLM (ANP) In welingelich te kringen gelooft men, dat de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij S.A.S. nog voor Nieuwjaar zestien verkeersvliegtui gen met straalmotoren zal bestellen voor het verkeer over de Atlantische Oceaan, zo meldt de New Yorkse correspondent van het Zweedse blad „Dagens Nyheter". Waar schijnlijk zal de S.A.S. de eerste niet-Ame- rikaanse luchtvaartmaatschappij zijn, die de nieuwe DC 8 bestelt welke in minder dan zeven uur zonder tussenlanding van Europa naar New York kan vliegen. Vol gens de correspondent bestaat echter de mogelijkheid dat de K.L.M. de S.A.S. nog voor zal zijn. De onderhandelingen van de K.L.M. zouden reeds ver gevorderd zijn. De „Pan American World Airways" was op 13 October de eerste luchtvaartmaat schappij die straalverkeersvliegtuigen be stelde en wel 25 Douglas DC-8 en 30 Boeing 707 toestellen. Daarna heeft de Amerikaan se maatschappij „United Airlines", die al leen op binnenlandse lijnen vliegt, dertig Douglas DC-8 vliegtuigen besteld. Andere maatschappijen, zoals de „Ame rican Airlines", „Eastern Airlines", „Trans World Airlines" en de Britse B.O.A.C. zul len volgens welingelichte luchtvaartkrin gen in New York binnenkort beslissen over het aanschaffen van straalvliegtuigen. (Van onze parlementaire redacteur) Op 9 Maart werden op verzoek van mi nister Suurhoff de beraadslagingen over het wetsontwerp inzake een nieuwe Ge zondheidswet geschorst, nadat de Kamer met grote meerderheid een met klem door de minister ontraden amendement van dr. Mol (K.V.P.) had aangenomen, waardoor bepaald zou worden dat de Centrale Raad voor de Gezondheidszorg tenminste voor de helft uit vertegenwoordigers van parti culiere organisaties en instellingen op het gebied van de gezondheidszorg moet be staan. Daarna heeft het overleg tussen de minister van Sociale Zaken en de Kamer commissie een compromis opgeleverd. Eerst diende de Kamer het geamendeerde artikel 6 te verwerpen en dan zou de minister een gewijzigd artikel 6 indienen, waarin niet meer de uitdrukking „ten minste" voor komt. De Centrale Raad zal' bestaan uit 35 per sonen, te weten een voorzitter, die geen stemrecht heeft, 17 overheidsvertegenwoor digers en 17 leden uit de kring van de par ticuliere organisaties. Na een kort proce- dure-debatje, waarin dr. Schouten (A.R.) de thans bewandelde weg niet juist achtte, in tegenstelling tot prof. Oud (V.V.D.) en mr. Burger (P. v. d. A.), verwierp de Kamer het geamendeerde ar tikel 6 en nam daarna het nieuw ontwor pen artikel 6 zonder hoofdelijke stemming aan. De communisten lieten hun „tegen" aantekenen, ook bij de eindstemming over Herhaaldelijk is in ons blad een pleidooi gehouden voor ingrijpende hervorming van het verkeer met het oog op de nabije toekomst. Deze hervorming zou in de eerste plaats moeten bestaan in drastische herziening van de indeling der verkeerswegen om de ver schillende soorten verkeersmiddelen „uit elkander te halen": dus aparte autorijbanen, aparte rijwiel- en brotnfietspaden, oversteekplaatsen en kruisingen op ongelijk niveau. Of het ook nodig zal zijn, leert het volgende: Door de steeds groeiende aantallen auto's, motoren, bromfietsen enzovoort wordt het steeds drukker op onze wegen, want al die groeiende aantallen moeten een plaats vinden. Reeds thans zijn er wegen die het autoverkeer niet meer aankunnen. Deze wegen zijn dan overbe last en niet berekend voor een dergelijk groot aantal auto's per dag. In de eerste plaats den ken wij hier natuurlijk aan de grote rijkswegen. Echter ook de z.g. secundaire wegen spelen een zeer belangrijke rol in ons wegverkeer en het is juist het verkeer op deze „binnen wegen" dat in de laatste 7 jaar is verdubbeld. Men heeft de te verwachten toeneming van het autoverkeer weten te berekenen en daarbij blijkt dat men de grootste toeneming van het autoverkeer, uitgedrukt in de intensiteit waarmede de wegen dagelijks worden bereden, in het Zuiden en het gehele Oostelijk deel van ons land moet zoeken. De toeneming van het verkeer in 1970 wordt berekend op niet minder dan 240%. De toene ming van het verkeer in het Westen zal minder zijn, hoewel de berekeningen altijd nog spreken van 150%. De uitgesproken landbouwgebieden van Nederland to nen de minste toeneming, namelijk 50%. Verantwoor delijk voor de toeneming van het verkeer en de onge lijkmatige spreiding over Nederland zijn in de eerste plaats de industrialisatie, de mechanisatie en het stij gende personenvervoer. Een dergelijke toeneming van ons verkeer, als ons de kaart toont, zal voor verschillende wegen in ons land moeilijkheden opleveren. Gezien de te verwachten stijging van het bromfietsver- keer zal zonder twijfel behoefte ontstaan aan meer rij wielpaden in ons land. Van de wegen die „overbelast" dreigen te geraken komt het zwaartepunt in de provincie Utrecht te lig gen en het Zuiden van ons land. Dat wij in dit ver band niet de gehele randstad Holland horen noemen komt door de grotere capaciteit die de wegen daar be zitten. En de gevolgen van dit alles? De tweede kaart geeft een beeld van de onveiligheid van het Nederlandse verkeer. Elk figuurtje in deze kaart is een dodelijk slachtoffer van het wegverkeer in de maand October 1955. Hoe zal het in 1956, 1970 zijn? Wie twijfelt nog aan de dringende noodzaak van drastische maatregelen? Elk figuurtje l§ «cn dode in het verkeer het gehele wetsontwerp omdat zij, naar hun woordvoerder, de heer Reuter ver klaarde, in de thans opgenomen bepaling een ongewenst begin zagen van een „uit verkoop van gemeentelijke gezondheids zorg". Salarisverbetering overheids personeel In de eerste jaren na de bevrijding zijn verscheidene loonsverhogingen toegekend, waarvan het middelbaar en hoger over heidspersoneel niet in evenredige mate heeft geprofiteerd als het lagere personeel, omdat het percentage van de loonsverho ging slechts tot een zeker bedrag werd ver leend. Aldus kwamen hogere en lagere lonen dichter bij elkaar. Deze nivellering werd geleidelijk opgeheven, maar er restte nog één onevenredigheid: de tot 200 per jaar beperkte zogenaamde duur te toeslag, die in 1951 is toegekend. Deze wil de rege ring voor het burgerlijk rijkspersoneel op heffen door een geringe salarisverhoging, geleidelijk oplopende van nul percent bij het maximum van de adjunct-commies tot drie percent voor de hoogste in het loon- schalensysteem opgenomen ambtenaar. Te gelijkertijd wil de regering de lonen van de werk- en vaklieden verhogen met drie tot vijf cent per uur. De verhogingen zijn bij wijze van voorschot met ingang van 1 Januari 1955 reeds uitgekeerd, maar de Tweede Kamer moest er nog haar goed keuring aan hechten. De instemming van de kamer bleek gisteren algemeen te zijn, maar vandaag moet er nog over worden gestemd. De heren Van der Zanden (K.V.P.), Sta pelkamp (A.R.), Beernink (C.H.U.), Reu ter (C.P.N.) en Blom (P. v. d. A.) klaagden over de mislukking van het georganiseerd overleg. Minister Beel verklaarde in zijn ant woord het zeer ernstig te betreuren, dat in dit geval het georganiseerd overleg had ge faald. De ontijdige publicaties en beschou wingen over de plannen van de regering hadden grote schade veroorzaakt, zei hij. Op die manier is geen werkelijk overleg mogelijk; het moet een vertrouwelijk ka rakter bezitten. Intussen had er intern ook te veel aan het overleg ontbroken. De rege ring zal ernstig naar de in dat opzicht nood zakelijke verbeteringen streven. Het overleg is voorts mislukt door het verschil in vergelijkingscijfers over de o verheidsion en en die in het vrije bedrijf. Daarom heeft de regering tenslotte inge stemd met de instelling van een commissie van loondeskundigen nadat zij haar beslis sing over de loonvoorstellen had genomen, want zij kan de verantwoordelijkheid daar voor niet overdragen aan een commissie. De regering hoopt zich in December over het rapport van de commissie van loondes kundigen te kunnen beraden. In afwachting van de conclusies, die de regering hieruit zal trekken wilde de Ka mer met de voorgestelde verhoging van de lonen en salarissen alvast accoord gaan. Totaal kost deze verhoging het rijk 45 millioen per jaar. De heer Reuter (C.P.N.) diende een motie in om het georganiseerd overleg te heropenen. Over deze motie wordt vandaag gestemd. In antwoord op een vraag van de heer Van der Zanden (K.V.P.) deelde minister Beel mee dat de regering zich beraadt over de vraag of het wetenschappelijk gevormd personeel en bepaalde groepen van hogere en middelbare ambtenaren in een situatie verkeren, die noopt tot herziening van de salarissen. De regering meent de vraag be vestigend te moeten beantwoorden. Vacantietoeslag Of het rijkspersoneel ook vier per cent in plaats van twee percent vacan- tiebijslag krijgt, zal de regering te zijner tijd beoordelen. De regering zal de ontwikkeling van deze vacantie- bijslag volgen in het bedrijfsleven, dat voor de toekenning aan voorwaarden is gebonden. Indien daartoe aanleiding is zal de regering zich er over beraden de vacantiebijslag ook toe te kennen aan het overheidspersoneel. Nu het be drijfsleven aan voorwaarden is gebon den, zou het niet juist zijn de verho ging direct al aan het overheidsperso neel te verlenen. Tenslotte heeft de Kamer nog een begin gemaakt met de behandeling van de wijzi ging van de wet voor buitengewoon pen sioen voor zeelieden-oorlogsslachtoffers. De heer Ritmeester (V.V.D.) gaf een lange opsomming van schrijnende gevallen waar in aanvragen om pensioen waren afgewe zen. Het debat is vandaag voortgezet. ADVERTENTIE STOCKHOLM (AFP/Reuter) De No belprijs voor natuurkunde is dit jaar toe gekend aan twee Amerikanen, prof. W. E. Lamb van de universiteit van Stamford in Californië en prof. P. Kusch van de uni versiteit van Columbia te New York. De 42-jarige prof. Lamb kreeg de prijs „wegens zijn ontdekkingen aangaande de fijne struc tuur van het waterstofspectrum". De 44- jarige prof. Kusch wegens „zijn precisie- bepaling van de magnetische beweging van het electron". De prijs die de professoren delen be draagt 190.000 Zweedse kronen (ongeveer 130.000 gulden). De winnaars ontvangen tevens een zware gouden médaille en een oorkonde. De prijzen zullen op 10 Dec. door koning Gustaaf Adolf VI van Zweden te Stockholm worden uitgereikt. Honderd le den van de Zweedse Academie van Weten schappen kennen de onderscheidingen toe.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9