Ondanks stijging der uitgaven (f22.744.580) toch f375.312 voor onvoorziene uitgaven r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER „Overgang naar vrije loonvorming houdt thans te grote risico's in" F. DAMIAANS Zn Wereldnieuws Provinciale begroting Noordholland Lu! Uw riUKKlQ Depteyca mij! De radio geeft Woensdag Drie jaar geëist wegens doodslag van echtgenote Centraal Sociaal Werkgeversverbond acht Loonraad een kunst matige constructie P. Visser acht „Renate Leonhardt" vaarklaar och ia Uet zo 2 De natuur is niet te verbeteren. De natuur spreekt ook in Raadselachtige dood van vrouw in Roermond Oorspronkelijke ambtenaren bespaarden het Rijk 2 ton Kerkelijk Nieuws Gaat U verhuizen? Verdeling van een hoek DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 Binnenkort zullen de Provinciale Staten van Noordholland een voorstel van Gedepu teerde Staten behandelen tot een zeer belangrijke uitbreiding van de centrales te Velsen, waarmee een aanzienlijke uitgaaf gemoeid is, aldus delen Gedeputeerde Staten in hun toelichting op de provinciale begroting 1956 mee. Voor wat de water voorziening betreft kan worden meegedeeld, dat nog dit jaar Texel van water zal zyn voorzien, terwijl ook de grote werken voor het nieuwe pompstation en filter gebouw te Castricum nog dit jaar gereed zullen komen. Verwacht mag worden, dat in de eerste helft van 1957 de watertransportleiding van Jutphaas naar Castricum gereed zal zijn, evenals het infiltratieterrein te Castricum. De gewone dienst der begroting sluit met een bedrag van 22.744.580 (vorig jaar 20:179.406), waarin een bedrag van 375.312 voor onvoorziene uitgaven. Een belangrijk deel van de stijging der uitgaven heeft betrekking op de kosten van ver pleging van geesteszieken, te weten 1.591.550. Hiervan zal evenwel f 1.200.570 worden gedekt door bijdragen van gemeen ten in de kosten. Verder vindt de stijging zijn oorzaak in de verhoging van de sala rissen en lonen met de gevolgen van dien enerzijds en in een verhoging van de pro vinciale activiteit anderzijds. Een groot deel van de provinciale uit gaven bestaat uit velerlei subsidies en bij dragen. In 1952 vermeldde de begroting een totaalbedrag van f 3.004.491 en die van 1956 5.066.044. De uitgaven voor de volks gezondheid stegen in vijf jaar met 55%, die voor verpleging geesteszieken met 71%, de overige sociale subsidies met 36%, de onderwijssubsidies met 112% en de cul turele subsidies met 88%. Stijging onkosten Gedeputeerde Staten achten het een ge lukkige omstandigheid dat tegenover de stijging van het uitgavenpeil een verrui ming van de algemene dekkingsmiddelen staat. Zij merken op, zich niet te ontvein zen, dat de provincie zelf weinig of geen zeggenschap heeft over de hoogte dei- inkomsten. Weliswaar is er nog een marge van 10 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting, die een bedrag van 700.000 zouden kunnen opbrengen, maar in de gegeven omstandigheden achten zij het niet raadzaam dit middel te hanteren. Nog minder bestaat, gezien de stand van de inkomsten en uitgaven, aanleiding tot verlaging van belasting over te gaan. Een voorstel tot het brengen van wyziging in de belastingdruk is thans van het college dan ook niet te verwachten. Gunstige perspectieven Voor de toekomst mag enige hoop wor den gekoesterd voor een in bepaalde op zichten gunstig perspectief voor de provin ciale financiën. Gedeputeerde Staten her inneren daarbij aan de door de commissie- Oud aan de regering uitgebrachte rappor ten omtrent een nieuwe regeling van de uitkeringen voor de wegen en omtrent de financiering van de verpleging van arme krankzinnigen. Worden de plannen ver wezenlijkt, dan zal de provincie een hoge bijdrage ontvangen, althans in de aanvang worden ontlast van een deel der kosten van verpleging van geesteszieken. Dan zal voor andere activiteiten meer armslag worden verkregen'. De regering heeft ech ter nog geen voorstellen bij de Staten- Generaal ingediend. Zolang er geen wette lijke regeling tot stand is gekomen, moet voorzichtigheid bij het voteren van uit gaven worden betracht. Voor 1955 zijn de dekkingsmiddelen van algemene aard geraamd op f 10.915.488 en voor 1956 op f 11.715.543 of 800.000 meer dan voor 1955. Aan het eind van de dienst 1954 bedroeg ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 11/162 Sturka Teddy gov. Windjackets HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.35 Ernst, mijn paradepaard, hoorspel. 12.20 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmedeaelingen. 12.33 Amusementsmu ziek. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Pla ten. 15.10 Omroeporkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.30 R.V.U.: Dr. H. Groot: Nieuws van het astronomisch front: De oorzaken der Ijstijden. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Blaasmuziek. 19.30 Bui- telands overzicht. 19.50 Platen. 20.20 Radio krant 20.30 Youth for Christ. 21.30 Radio Philh. orkest en solistê. 22.10 Platen. 22.25 Amusementsmuziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Mej. C. A. Eyken: Shakespeare's treurspelen: Mac beth. 11.30 Gevarieerd programma. 12.30 Land- en tuinbouwmedédelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammond-orgel. 13.00 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade orkest. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Instru mentaal trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Lichte muziek. 17.50 Regerimgsuitzending: Nederland en de wereld: Overbevissing van de Noordzee. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Hammond-trio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Is de Partij van de Arbeid levensbeschouwelijk neutraal, le zing. 19.25 VARA-Varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.0524.00 Faust, opera. (22.00—22.15 Nieuws). TELEVISIE (K.R.O., N.T.S.) 17.0018.00 Voor de jeugd. 20.3021.10 Nationaal programma: Film reportage. 21.30—22.15 Eurovisie: Zwarte kunst, een feest van zang en dans in een Afrikaans Negerdorp. (relais van de Vlaamse Televisie) BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. (Om 12.30 Nieuws.). 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.05 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.50 De boekenmarkt. 18.00 Rondetafelgesprek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.05 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.55 23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.45—18.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). de saldireserve 6.967.812. Bij de tweede suppletoire begroting voor 1955 werd hier over tot een bedrag van f 3.887.841 be schikt. Verwacht wordt, dat de reserve, die tot 3.079.970 was teruggebracht, aan het einde van 1955 zal zijn aangegroeid tot 3.500.000. De vaste leningschuld zal per ultimo teruggelopen zijn met f 4.930.624 en bedra gen 85.927.242. Gedeputeerde Staten noe men de leningschuld der provincie gunstig. Er loopt ten laste der provincie op heden geen kasgeldlening. Voorts concluderen zij, dat het hun verheugt, dat het de provincie mogelijk is met de beschikbare middelen in redelijke mate aan de behoeften der pro vinciale huishouding te voldoen. Bydragen Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten voorge steld aan de Stichting Culturele raad te Bergen over 1956 in het tekort op de exploitatierekening een subsidie van ten hoogte 12.500 te verlenen, aan de Neder landse Amateur Toneel Unie te Utrecht ten behoeve van de door die unie in samen werking met het Werkverband Katholiek Amateur Toneel aangestelde toneeladviseur voor Noordholland een subsidie van 2000, aan de stichting Het Nederlands Kamer koor te Amsterdam over 1956 een garantie van ten hoogste f 300 per concert met be trekking tot het ongedekte tekort, dat op vijf in de provincie te geven concerten mocht worden geleden, mits ook voor elk concert een of meer gemeenten een garan tie met een maximum van f 150 ver strekken, aan de stichting Het Ballet der Lage Landen te Amsterdam voor het sei zoen 1955/1956 in het ongedekte tekort op de exploitatierekening een subsidie van ten hoogste 5.000, aan de stichting Sca- pino balletgroep voor de jeugd te Amsterdam voor het seizoen 1955/1956 in het ongedekte tekort op de exploitatie rekening een subsidie van ten hoogste 2000, aan de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk voor 1956 een bij drage van ten hoogste 25.000 in het tekort op haar rekening, aan de Konink lijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege te Utrecht en de Centrale voor Katholieke Militaire tehuizen te Voorburg elk een subsidie van ten hoogste 500 en aan de Hoornse volksmuziekschool een subsidie van 350. Voorgesteld wordt afwijzend te ADVERTENTIE Voor de Maastrichtse rechtbank heeft te rechtgestaan de 38-jarige J. W. C. uit Heerlen, wegens doodslag op zijn enkele beschikken op het verzoek van de Süchtmg jaren jon echtgenote L. M. H. De eis Humanistisch Thuisfront te Amsterdam om toekenning van subsidie in de kosten, die deze stichting maakt ten behoeve van het algemeen vormingswerk onder mili tairen. ADVERTENTIE Ultilultond-verkrijgbaar bij 'apothokon, drogisten, koppars en de specleslbranche. In de jaarlijkse algemene ledenvergade ring van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, die in Scheveningen werd gehou den, heeft de voorzitter, mr. F. II. A. de Graaff, gesproken over de ontwikkeling van de loonpolitiek. Hij wilde zich niet uit spreken over hetgeen op langere duur ge schieden moet, wel achtte hij geleide loon vorming met een wat ruimer gedoseerde vrijheid voor de naaste toekomst aan vaardbaar. mits het centrale toezicht bij een beproefd orgaan blijft berusten. Een overgang thans naar een geheel vrije loon vorming zou zijns inziens daarentegen voor de economische en sociale belangen van ons volk te grote risico's inhouden. Hij achtte een zodanige overgang niet verant woord. Mr. de Graaff zag in de uitspraken van de S.E.R. van dit jaar en van de Stich ting van'de Arbeid in 1954 een vooruitgang vergeleken met het S.E.R.-advies van Maart 1953. Er is thans niet van een bij voorbaat bepaalde marge sprake. Er wordt bewegingsvrijheid aan de contracterende partijen gelaten. Deze kan, naar gelang de economische situatie zich wijzigt, of wan neer bijzondere omstandigheden in de be drijfstak daartoe aanleiding geven, ruimer of minder ruim worden begrensd. Deze begrenzing geschiedt door het toezicht houdende orgaan. Het welslagen van een aldus gedachte vrijere loonvorming is dus geheel van het beleid van dit orgaan af hankelijk. Dit beleid zal in de practijk heel wat moeilijker te voeren zijn dan bij een loonvorming, die in beginsel steeds van een veel grotere mate van coördinatie moet uitgaan. Bij een vrijere loonvorming, die zich binnen de polen van een coördina tie en een differentiatie moet voltrekken, zullen de beslissingen van het toezichthou dende orgaan veel meer hoofdbrekens kos ten dun thans het geval is. Geen loonraad Mr. de Graaff zou het met het oog op die moeilijkheden onverantwoord vinden de overgang naar zulk een vrijere loonvor ming te combineren met de vervanging van het College van Rijksbemiddelaars door een loonraad, die gedacht is als een com missie van de S.E.R. Aanvankelijk stond het verbond een dergelijke wijziging voor, maar het is hierop teruggekomen, omdat het de loonraad als een kunstmatige con structie ziet. Wel zou hij gaarne zien, dat hei college op den duur zijp verordenende bevoegdheid verliest, maar dat het in ieder geval een zekere mate van zelfstandigheid behoudt, al zal de minister voor de grote lijnen van het beleid verantwoordelijkheid dragen. Mr. de Graaff zou ervoor willen pleiten, dat organisatorische wijzigingen op dit punt voorlopig worden uitgesteld. Hij stelde de vraag of het verbond overigens een vrijere loonpolitiek ook op langere duur aanvaardbaar acht. Daarvoor zal men eerst ervaring moeten opdoen met een op dit punt gewijzigde practijk. Hij erkende, dat het werken met richt lijnen het bezwaar oplevert, dat men twee erlei soort loonpolitiek kan gaan bedrij ven: onderhandelen over richtlijnen op het centrale peil en onderhandelingen over de lonen op het bedrijfstakniveau. Daarbij merkte hij op, dat men in bijna alle Wes terse industriële landen naar een oplossing zoekt voor het probleem hoe men door sa menwerking tussen overheid, werkgevers- en werknemersorganisaties een economisch beter verantwoord loonbeleid kan verkrij gen, dan dat wat het resultaat is bij alge hele onderhandelingsvrijheid. was drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdachte zou in de nacht van 10 op 11 November van het vorige jaar in de echtelijke woning aan de "Keekstraat te Heerlen zijn vrouw met een zames enkele lichte verwondingen toegebracht hebben; toen de vrouw doorging met hem te sarren, greep de man een op tafel liggend brood mes en bracht haar een steek toe in de schouder, waardoor de okselslagader werd geraakt. De vrouw strompelde naar buiten. De gewaarschuwdfe politie vond haar daar en liet haar naar het ziekenhuis over brengen. Onderweg stierf zij. De officier erkende dat verdachte wel licht verminderd toerekeningsvatbaar was, maar hij wilde niet zover gaan als prof. dr. Baan uit Utrecht, die in zijn rapport de verdachte op het moment van zijn daad in het geheel niet of nauwelijks toerekenings vatbaar oordeelde. Met inachtneming van verzachtende omstandigheden eiste de of ficier drie jaar met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. P. Russel uit Maas tricht, betoogde dat het bewijs van de ten laste gelegde doodslag niet geleverd was. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat de man de gevolgen van zijn daad niet had gewild of voorzien had en boven dien omdat hij, gelijk prof. Baan conclu deerde, niet toerkeningsvatbaar moest wor- den geacht. Er was een request aan de rechtbank van 46 buurtgenoten van verdachte, met het verzoek hem clement te beoordelen. Plei ter zei dat zijn cliënt alles, zelfs zijn ge zondheid, aan de vrouw geofferd had, en dat deze daar slechts hoon en spot voor terug heeft gehad. De zeker laakbare daad van verdachte noemde mr. Russel het wrekend gebaar van een tot het uiterst getergde man. De rechtbank zal op 21 November uit spraak doen. De politie in Roermond heeft gisteravond in een woning aan de Zandbergstraat het stoffelijk overschot gevonden van de 50- jarige mej. Van P. In een vertrek aan de andere zijde van de gang lag haar 88-ja- rige moeder, de weduwe Van P. bewuste loos op de grond. De dochter had een ern stige hoofdwonde. De moeder, bij wie geen wonden werden ontdekt, is naar het zie kenhuis overgebracht. De politie onderzoekt de doodsoorzaak van de dochter, aangezien zij niet weet, hoe deze de hoofdwonde heeft gekregen. Er zijn geen sporen van inbraak of geweld waargenomen. Vijf ambtelijke ideeën, gedeponeerd in een der ideeënbussen van de departemen ten, droegen vrucht. Zij brachten het rijk een besparing van 200.000 gulden. Dit ver telde minister-president dr. W. Drees via een geluidsband aan de vergadering van de Centrale Ideeënbuscommissie met de Ideeënbuscommissies van departementen en rijksdiensten. Van de dit jaar ingezonden 600 ideeën zijn door de departementale commissies 383 afgedaan, waarvan 102 naar de cen trale commissie zijn doorgezonden. Recht streeks kreeg de centrale 127 stuks inge zonden. Van deze 229 zijn 173 afgedaan. Veertien percent (21 stuks) daarvan is ge honoreerd met totaal f 3500, waarvan f 1000 in één geval. Voor 36 ideeën werd aanmoediging gegeven, voor andere certi ficaten. De ideeën kwamen voor 40 percent van het lagere, voor 50 percent van het middelbare en voor 10 percent van het hogere personeel. 42. Joris oordeelde het wijzer om zich nu maar snel uit de voeten te maken. De spionnen, die inmiddels wat van hun val waren bekomen, keken hem duister aan, terwijl ook de blikken, die Pat O'Nozel hem toewierp, allesbehalve vriendelijk waren. „Blijf bedaard, heren!" riep hij, terwijl hij zich haastig verwijderde, „het is in uw eigen belang, dat ik dit glas mee neem; het veroorzaakt toch maar ruzies en schietpartijen tussen u!" Maar de he ren bleven niet kalm. „Dat schurk! Dat verrader!" riep Pat O'Nozel, zijn pistool trekkend, „ik heb genoeg van zijn stre- kens!" „Maak schietie, maak schietie!" riep Chi Fon zijn huurboef toe. „Hij maakt weglopen met glassie!" Het volgend ogen blik knalde het pistool en ratelde het ma chinegeweer. „Gecombineerd vuur van speurders en spionnen," mompelde Joris, voor, de kogels wegduikend, „zij schijnen hun grieven jegens elkander vergeten te zijn. Het is toch maar al te waar, dat slechts een gemeenschappelijke vijand in staat is om de kloof tussen tegenstanders te overbruggen." „De bergingstoren van de Coöperatieve Vereniging „Renate Leonhardt" ligt thans bedrijfsklaar in de haven van IJmuiden gereed", aldus een communiqué, dat het bestuur van de Coöperatieve Vereniging na een een dezer dagen in Utrecht gehou den vergadering, heeft uitgegeven. „Wan neer het vergevorderde seizoen het uitva ren niet zou beletten kon onmiddellijk be gonnen worden met de daadwerkelijke ber ging van de goudschat, die aanwezig ge acht wordt in het op de Haaksgronden ge zonken schip „Renate Leonhardt". Nu zullen de pogingen moeten wachten tot het volgende jaar, wanneer het geschikte seizoen aanbreekt". „Met grote voortvarendheid", aldus ver volgt het communiqué, „is getracht die maatregelen te treffen, die het uitvaren dit jaar nog mogelijk zouden maken. Belang rijke verbeteringen aan de toren werden aangebracht en uitgebreide voorzieningen getroffen. Door enkele tegenslagen en wel licht zelfs ook tegenwerking, althans niet medewerking, van bepaalde zijde, kon aan het voornemen geen uitvoering worden ge geven". „Het bestuur, dat op krachtige wijze de belangen van de Coöperatieve Vereniging wil blijven verdedigen, is vastbesloten de bergingsplannen ten uitvoer te brengen", aldus vervolgt het communiqué. „Het be schikt over voldoende middelen hiervoor. Doordat de medewerking van een boorspe- cialist verkregen kon worden, is de kans op een technisch slagen van de onderneming nog in belangrijke mate verhoogd", aldus besluit het communiqué. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Wierden (toez.): J. Bos te Noorden, die-bedankte voor Frie zenveen. Bedankt voor -H-edeli H. Goedhart te Middelharnis; voor St. Maartensdijk: W. Kranendonk te Driesum. Geref. Kerken Beroepen te Hallum: J. P. Haspels te Goënga; te Eefde-Gorssel: M. T. Minnema te Monnikendam. Aangenomen naar Bloemendaal: G. Toornvliet, stud. pred. te Leiden. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam-O.: C. Noorde- graaf te 's Gravendeel en P. N. Ribbers te Ulrum. Beroepen te Middelburg: C. J. Buijs te Papendrecht: te Zwolle C. Noordegraaf te 's Gravendeel. ADVERTENTIE Neem een verhuizer, die goed is Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 Bevestiging. In de Saarlandse staatscourant is de officiële, door de West-Europese commissie van toezicht gewaarmerkte uitslag van de volksstempiing van 23 October over het Saarstatuut gepubli ceerd. De officiële uitslag is gelijk aan de voorlopige die reeds daags na de stemming bekend werd gemaakt. Schuilplaatsen. De Britse veiligheidsstrijd krachten op Cyprus hebben tijdens een operatie van zes dagen, waaraan 1700 man deelnamen, zes schuilplaatsen van opstandelingen in de bergen in het Noord-Oosten van het eiland ontdekt. Er zijn „waardevolle inlichtingen aan gaande de organisatie, uitrusting, tac tiek en het bevoorradingsstelsel van de terroristen" verkregen. Meegenomen. In een huis te Mengusovce nabij Poprad (Oost-Slowakije) is Zondag een ballon, waarmee vanuit West-Duits- land vlugschriften naar Oost-Europese landen worden verstuurd, ontploft. Acht personen, voornamelijk kinderen, liepen ernstige brandwonden op. Het huis werd vernield, aldus een bericht van het Tsjechoslowaakse persbureau „Ceteka". De kinderen hadden de ballon mee naar huis genomen, waar de gasvulling tot ontploffing kwam. Omstandigheden. Een Oost-Duitse visser die naar West-Berlijn is uitgeweken, heeft verklaard, dat het de Oost-Duitse vissersboten onder alle omstandigheden, zelfs in noodgeval, verboden is Weste lijke havens aan te doen. Intrede. De winter heeft in Finland zijn intrede gedaan. Van Lapland in het Noorden tot aan de Zuidkust is de grond met een sneeuwlaag bedekt, die in Noord-Finland 24 centimeter dik was. Het koudst is het in Kajaani, in Noord- Oost-Finland, waar het kwik Zondag avond tot twintig graden beneden het nulpunt was gedaald. Brug. Het in Boeda-Pest verschijnende blad „Magyar Nemzet" bericht, dat Hon garije een Egyptische order heeft ge kregen voor het bouwen van een acht honderd meter lange brug over de Nijl. Volgens het blad zal de bouw reeds deze maand onder toezicht van Hongaarse en Tsjechische technici bij de Egyptische plaats Helwan beginnen. Zwak. Een Londense jury heeft de Ameri kaanse vlieger D. C. Lozier vrijgespro ken van rijden onder invloed, nadat hij had uitgelegd dat het twintigtal gla zen bier dat hij gedronken had, Ameri kaans bier was en veel zwakker dan het Britse brouwsel. Verschil. De eerste Russische atoomcen trale heeft in de zeventien maanden van haar bestaan aan electrische stroom twintig millioen kilowattuur geleverd, waarvoor in totaal vijf kilo uranium nodig was, zo heeft de directeur van het station, Nikolajev, in een vraaggesprek voor radio-Moskou meegedeeld. Naar zijn zeggen verbruikt de centrale dage lijks dertig gram uranium. In een ge wone centrale zou men voor dezelfde hoeveelheid electriciteit meer dan hon derd ton steenkool nodig hebben. Hulp. Na uitvoerig beraad heeft het Is raëlische kabinet besloten hèt herstel van premier David Ben Goerion van zijn ernstige ziekte te helpen bevorderen door voor de zittingen een rookverbod uit te vaardigen. Aanwas. Een Amerikaans bureau dat zich bezig houdt met volkstellingen, het Po pulation Reference Bureau, heeft mede gedeeld dat de wereldbevolking die thans wordt geschat op 2,5 milliard, jaarlijks toeneemt met 35 millioen men sen. Iedere 24 uur worden honderddui zend meer mensen geboren dan er over lijden. In de afgelopen tien jaar is de wereldbevolking toegenomen met drie honderd millioen zielen. Zakelijk. Een derde West-Duitse auto- fabriek heeft besloten tot ontslag van een aantal arbeiders wegens „zakelijke omstandigheden". De Henschel-fabriek heeft het arbeidsbureau toestemming verzocht 150 man te ontslaan uit haar vrachtauto-afdeling.Verleden week heb ben Borgward en Goliath 2500 man ont slagen wegens exportmoeilijkheden. Ingesteld. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, P. H. Spaak, de Neder landse ambassadeur te Brussel, baron Van Harinxma Thoe Slooten en de Luxemburgse ambassadeur, Lambert Schaus, hebben te Brussel de conventie ondertekend, waarbij de interparlemen taire consultatieve Benelux-raad wordt ingesteld. Aan het tweede roemruchte probleem uit de oudheid, t.w. de verdeling van een hoek in drieën, zijn geen legenden verbonden, hetgeen echter niet toil zeggen dat dit vraagstuk minder populair zou zijn ge weest dan andere beroemde meetkundige werkstukken waarmede Griekse en ook latere wiskundigen zich veelvuldig en uit voerig hebben bezig gehouden. Integendeel, ook de jeugd heeft zich hierop vaak geworpen, indien althans onze eigen poging in vroeger jaren geen uitzondering is geweest. Ook dit vraagstuk blijkt niet met behulp van pas ser en liniaal uitvoerbaar te zijn en dus niet tot de Eucli- V. dische meetkunde te behoren, begint de grote secondewijzer om de spil te draaien van 12 naar 3, dus van B naar A in ons vierkant. Deze hoek van 90° wordt doorlopen in precies 15 seconden. Maar stelt u zich nu eens voor, dat u te- pelfder tijd een lijn laat zakken van BC (bovenste lijn van het vierkant) naaar OA. Deze lijn moet dezelfde snelheid hebben als de secondewijzer en legt de hoogte van het vierkant dus eveneens in 15 seconden af. Het is duidelijk dat de van B naar A draaiende seconde wijzer en de van BC naar OA zakkende lijn een steeds wis selend snijpunt zullen hebben. J Dit snijpunt is voor elk mo ment van de 15 seconden zodat we het falen van de ongeoefenden 1 nauwkeurig te bepalen, want we weten A /*7 1 ft /lKl ft fl f 1 ft f A* ft 4 4 ft A4IIA AM VA f. ft 4 ft fft AA Ita ft ft ft rt n «7 J - I ff op dit gebied zeker niet te zwaar moeten rekenen. De Griekse filosoof en wiskundige, Hip pias van Elis, stoorde zich aan deze in deling echter bijzonder weinig en gaf om streeks 400 v. Chr. een methode aan om een hoek niet alleen in drieën te verdelen, maar in elk aantal delen dat men wenst. Hij voerde hiervoor een nieuwe lijn in, die later als quadratrix werd aangeduid en waarvan de wiskundigen ons vertellen dal het een transcendente kromme is. Laten we ons echter niet te veel in moeilijke om schrijvingen verdiepen, maar liever trach ten ons een voorstelling te maken van deze kromme lijn. Wanneer het drie uur is, en de wijzers van de klok vormen tesamen een rechte hoek, is het niet moeilijk zich een vierkant precies waar de secondewijzer zich na één seconde bevindt en we welen öök dat de bovenste lijn dan 1/15 van de afstand naar beneden is gezakt. De baan van dit snijpunt over het vierkant is dus nauw keurig te construeren. Deze kromme baan nu, is de bewuste quadratrix. Wanneer we nu in dit vierkant een wille keurige hoek hebben, bijv. AOP', die de quadratrix in P snijdt en laten we van daaruit een loodlijn PM op BO neer, dan geeft de lijn MO verder alle mogelijkheden voor de verdeling van de gegeven hoek. Want verdelen we de lijn MÖ in tweeën, en richten we in het aldus ontstane punt M' een loodlijn op, dan zal deze de quadra trix in R snijden op een zodanige xoijze, dat de hoek AOR' gelijk is aan R'OP'. Zouden we MO echter in drie gelijke stuk- in te denken dat gevormd wordt door de ken verdelen, dan ontstaan op de qxiadra- 12, de spil waarom de wijzers draaien, de 3 en een punt dat rechts-boven gelegen is op gelijke afstand van de 12 en de 3. We zullen deze cijfers gemakshalve door letters vervangen, zodat ons vierkant gevormd wordt door de punten B (12 van de klok), O (spil waarom de wijzers draaien), A (cij fer 3 van de klok) en C (het punt rechts boven). Wanneer het nu precies 3 uur is, trix snijpunten, die verbonden met O de gegeven hoek in drieën verdelen, enzo voorts. Degenen die het tot zo ver hebben kun nen volgen, zullen gemakkelijk het bewijs hiervoor kunnen vinden. En dan tenslotte de kwadra.tuur van de cirkel, die morgen aan de beurt komt. H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2