Agenda voor Velsen Havenberichten Met drie schepen begon de Java-China-Japan-lijn haar taak Hertebok kan te veel risico voor verkeer gaan opleveren Kennemer Lant aarn Kruisen in de nevel van November Tjilatjap" verging als de „Salento Old Clothes New „Velsen" zette de competitie goed in 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Jij weet, jij weet. bij de RK Volksontwikkeling PALVU cn VAV samen in het Patronaat Kouder weer drukte IJselmeervisserij „Rooswijk"-soldaten zwaaiden muzikaal af DRY CLEANING ONLY Collecte voor Kinder Bescherming Wijzigingen in de verorde ning op het Grondbedrijf Vooral niet „jagen" - liever voeren en lokken Tel/hikje met en zonder omslag Badminton Klaverjassers van „de Strandmeeuwen" telden de slagen „Celestina" in extra voorstelling WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 ff ff ER BESTAAN IN Amsterdam enige scheepvaartmaatschappijen waarvan de schepen weinig de thuishaven aandoen Dit zijn de Koninklijke Paketvaart Maatschappij en de Java-China-Japan Lijn, die met de K.N.S.M. en de Stoomvaart Maatschappij Neder land zetelen in Hét Scheepvaarthuis aan de Prins Hendrikkade no. 108-114. De Java- China-Japan Lijn is de vijftigjarige leeftijd al sedert enige jaren gepasseerd. De maatschappij werd opgericht op 15 September 1902 en voor een periode van vijftien jaar was men verzekerd van regeringssubsidie. Begonnen werd met drie schepen in aanbouw te geven, waarvan er twee werden besteld in Amsterdam bij de Neder landse Scheepsbouw Maatschappij. Deze schepen, de „Tjipanas" en de „Tjimahi" kwamen in 1903 gereed. Nummer drie, die de naam „Tjilatjap" had gekregen, kwam eveneens in 1903 in dienst, doch dit schip was gebouwd in Middlesborough bij Sir Raylton Dixon Co. Ltd. De „Tjimahi"; eens zoek De „Tjipanas" was het eerste schip dat in dè vaart kwam. Op 17 Sept. 1903 vertrok het voor de eerste reis van Batavia naar China en Japan. De eerste drie schepen van de Java-China-Japan Lijn verschilden onderling weinig. We brengen hierbij een plaat van de „Tjimahi", die in 1903 de IJmuider sluis is gepasseerd op weg naar de Indische wateren. De „Tjimahi" mat 3878 reg. ton bruto en 2470 netto. De lengte bedroeg 106.24 m, de breedte 14.02 m en de holte 5.79 m. Het schip behoorde tot het drie-eilanden type; het had een bak, brugdek en campagne. De bak was 15.54 m lang, het brugdek 24.38 m en de campagne 15.24 m. „Tjilatjap" vergaan Eén der eerste schepen van de Java- China-Japan Lijn is in de nacht van 25 op 26 November 1928 voor de Nederlandse kust tussen IJmuiden en Zandvoort ver gaan. Dit was de „Tjalatjap", die toen als „Salento" onder de Italiaanse vlag voer. Deze naam zal altijd ongetwijfeld blijven voortleven in de geschiedenis van het Nederlandse reddingwezen. Java-China-Japan Door de oprichting van de maatschappij was dus een vaste verbinding tot stand gekomen van Java naar China en Japan, maar in 1907 bleek dat de resultaten zeer te wensen overlieten. Alleen rechtstreekse reizen op Japan waren lonend. Het ver keer tussen Java en China was sterk ver minderd en een splitsing van de lijn zou een belangrijk voordeel betekenen. Dit vond plaats in 1908 en er kwam toen een Java-Japan en een Java-China Lijn. Dit was uitsluitend een verandering in de dienstregeling; de naam Java-China-Japan Lijn bleef gehandhaafd. De eerste De „Tjimahi" was het eerste schip, dat in Februari 1908 vertrok op de Chinalijn. Zeven jaar lang heeft het daarna gevaren. De sectie IJmuiden-West van het Ka- troliek Instituut Volksontwikkeling geeft Dinsdagavond 15 November een opvoering van het blijspel „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet", een comedie in 3 bedrijven van A. van Zuylen. De R.K. toneelvereniging ..De Kruik" te IJmuiden geeft deze avond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. De regie is in handen van de heer W. J. Seignette. De arbeiderstoneelvereniging PALVU en de Velser accordeonvereniging geven sa men een avond op Zaterdag 12 en 19 No vember in het Patronaatsgebouw te IJmui den. Het A, B en C-orkest geeft een pro gramma van bekende werken onder meer La festa Splendora en melodieën uit ..Der Freischutz" en na de pauze komen de tonelisten van PALVU op de planken met de éénacter „Het bierglas". Het bestuur van de VAV heeft voor een dezer avonden de minder-validen uit de beschuttende werkplaats aan de Botha- straat uitgenodigd. WOENSDAG 9 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De wraak van Toria.no" Pieter Vermeuïenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16,30 uur. Humanistisch Verbond, 20 uur; Cultu reel Gebouw, lezing „Tien jaar Hum. Verbond. IJmuider Harmonie 19,30 uur; Rex, Jubi leumconcert. Ned. Chr. Vrouwenbond, 20 uur. Cultu reel Gebouw: ds. J. v. d. Blink. DONDERDAG 10 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Celestina de wees". Pieter Vermeuïenmuseum, als Woensdag. VELSEN Raadhuis, 9,30-12 uur, spreekuur wethou der R. Verbeek. In 1915 is dit in Amsterdam gebouwde schip ten onder gegaan. Het had kort te voren reeds van zich doen spreken toen het in October 1914 op een gegeven mo ment „zoek" was. Van Billiton vertrokken, had het als eerste haven Muntok moeten aanlopen; de „Tjimahi" was echter niet verschenen en niemand wist waar hij ge bleven was. Twee boten van de Paketvaart werden uitgezonden om op onderzoek uit te gaan. Tenslotte bleek, dat het schip met zware mist te kampen had gehad. De ka pitein had besloten Muntok over te slaan om rechtstreeks koers te zetten naar Hong kong. Hij kreeg voor dit optreden een be risping in ontvangst te nemen. Ruim een half jaar later ging de „Tji mahi", een der drie oudste schepen, ten onder. Het schip strandde op 14 Mei 1915 op het noorderrif van de Paracel-eilanden. Spoedig bleek, dat het reddeloos verloren was; de bemanning moest op 19 Mei van boord gaan en enkele dagen later was het schip in de golven verdwenen. Van het drietal „Tjimahi", „Tjilatjap" en „Tjipanas" waarmede de Java-China- Japan Lijn haar taak begon is het laatst genoemde schip het langst in dienst ge bleven. De „Tjipanas" bereikte de leeftijd van bijna 30 jaar. In 1932 werd het schip voor de sloop verkocht. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Het koudere weer maakte de afgelopen week vrijwel een eind aan de lijnaalvisse- rij op het IJselmeer. De vangsten waren bijzonder onbevredigend: per vaartuig van 20 tot 60 pond. De prijzen voor de liinpa- ling waren per pond van f 1,01 tot f 1,31 De aanvoer van snoekbaars was normaal. De gemiddelde vangsten waren evenwel minder dan de week daarvoor; bij de sleep netvissers waren de vangsten per span van 100 tot 1000 pond per dag. Rode baars is er slechts weinig meègevangen. De prijzen van de snoekbaars, die in het begin der week nog iets terugliepen, lieten later weer een geringe stijging zien. Per pond van f 0,58 tot f 0,63. Rode baars noteerde per pond van f 0,50 tol f 0,58. De aanvoer van voorn en blei was goed. Prijzen per pond van f 0,08 tot f 0,10. Grote blei noteerde per pond f 0,12. Ook de staandnetvissers boekten vrij goe de resultaten. Prijzen voor snoekbaars en rode baars waren dezelfde als voor de sleepvis. Besommingen sleepnetvissers per span van f300 tot f 1000. Bij de staandnetvissers was dit per vaartuig van f 100 tot f 600. Aangevoerd werd: 489 pond lijnpaling, 10.717 pond snoekbaars, 972 pond rode baars, 14.308 pond voorn en blei, 23 pond snoek, 9 pond karper. De totale omzet aan de afslag bedroeg f 9117,40. Maandag kwamen in IJmuiden binnen: Hos van Gothenburg, Fona van Onega. Da- née van Caen. Gudvor van Archangel, Alcetas van Kopenhagen. Schie van Ham burg, Emmy Friederich van Rotterdam. Deo Favenite van Aarhus, Bomma van Drammen. Clangula van Liverpool. Leonard T van Londen. Barok van Drammen. Pool ster van Noordzee. Nigella van Slotbron. Vertrokken zijn: Tine naar Rotterdam. Birmingham naar Rotterdam. Politiekruiser Ailetta naar Londen. Eteynnig naar Rotter dam. Auriga naar Rotterdam. Midgard naar Huil. Argo naar Antwerpen. Prosyon naar Vlaardingen. Dinsdag kwamen binnen: Nisse van Man- tyluoto. Joost van Sundsvall. Tyro van Bel fast. Santa Rosa van Bremen, Troiles van Port Said. Texelstroom van Liverpool. Har ren van Kotka. Venus II van Slotboom. Banka van Bremen. Madjoe van Nystad. Niels Winter van Klaipeda. Odenwald van Marseille. Rijnborg van Londen. Manx van Rochester. Hamyntas van Hamburg. Nijen- burg van Norrköping. G. Bodewes van Sanskbon. Mies van Kotka. Heemskerk van Rotterdam. Vindö van Ronneby. Douaisine van Rotterdam. Prinsengracht van Hamina, Saxen van Rottredam. Renovati van Norr köping. Tarakan van Abusenima, Vertrokken op Dinsdag: Sagoland naar Gothenburg. Atlantic naar Londen. Gaaster- kerk naar Antwerpen, Zanzibar naar Ant werpen. Werna naar Antwerpen. Kollbjorg naar Aruba. Ataire naar Londen. Pavonis naar Geffle. Danée naar Rotterdam. Nelpho- mene naar Wamemünde. Rien Teekman naar Kasbrup. Heriot naar Hull. Falcon n. Londen. Meis naar Londen. Nu-tua Fides n. Ipswick. Rolf naar Aalborg. Leonard T naar Mantyluoto. Eemstroom naar Huil. Amstel- stroom naar Londen. Een afscheidsavond in het militaire kamp „Rooswijk" waarop de „Velno's" mankeren, is geen afscheidsavond, meende de Wel fare-officer, 2e It. J. J. M. Princen en dus waren de „Velno's" gisteravond in Roos- wijk. Barend Kuhfus en zijn mannen had den direct de vrolijke, ietwat luidruch tige soldaten-sfeer te pakken en toen er enige swing-nummers gespeeld werden, waren de jolige landsverdedigers bijna niet meer te houden. Nico Out en Cor Kurpers- hoek verzorgden hun vocale gedeelte uit stekend, maar toen Joke Rutten aan het (hoge) woord kwam was het enthousias me voel- en hoorbaar. Ruim 130 man schappen gaan vandaag met groot-verlof en een ander deel blijft achter, maar de herinnering aan gisteravond zal nog wel even levendig blijven, ook aan de „2 Bina- to's" die bij hun gitaar Oosterse en Hol landse liedjes ten gehore brachten, veelal in het humoristische genre. Voor het bal begon, waarbij de bezoe kende meisjes geen dans konden overslaan en dat werd verzorgd door „The Rhythm Serenaders" o.l.v. de heer Feijen, bood luitenant Princen Joke Rutten een bos bloemen aan, daarmee de dank aan de „Velno's" symboliserend. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 De dezer dagen gehouden collecte ten bate van het verbond voor Kinderbescher ming, heeft in Beverwijk opgebracht 848,84, waarvoor de organisatoren zeer dankbaar zijn. Deze dank geldt ook de col- lectrices en collectanten die zich zo spon taan beschikbaar hebben gesteld. „Wijkeroog"-winkeliers gaan vergaderen Het bestuur van de Winkeliersvereniging „Wijkeroog" heeft zijn leden bijeengeroe pen voor een vergadering op Dinsdag 15 November in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat. Tijdens deze bijeenkomst zal aandacht worden besteed aan de komende Sint Nico- laasviering en wordt wegens hef bedanken van de heer G. Brakenhoff als bestuurslid voorzien in de vacature. Als belangrijk onderwerp zullen de win keliers het vraagstuk van de winkelbouw- politiek in de gemeente Velsen behandelen. B. en W. stellen de raad van Velsen voor de beheersverordening van het grondbe drijf te wijzigen zoals in een ontwerp besluit is aangegeven. Tevens dienen als gevolg daarvan te worden vastgesteld een instructie voor de directeur van het grond bedrijf en een wijziging van de salaris verordening. Ontwerpen hiertoe zijn bij de stukken gevoegd. De commissie voor georganiseerd over leg voor ambtenaren heeft zich met de wijziging van de salarisverordening ver enigd. Velsens commissaris van politie, de heer J. P. Weijburg deelde ons gisteren mede, dat het uit Groenendaal ontsnapte hert zo langzamerhand een probleem in de ge meente Velsen gaat veroorzaken. In een gesprek, dat de commissaris met deskun digen heeft gehad en waarin het „vliegend hert" uiteraard ter sprake is gekomen, werd de heer Weijburg te kennen gegeven, dat het „jagen" op het hert in elk geval uit den boze is. Wanneer men het bestaan van het dier zo lang mogelijk wil rekken, zal het zeker niet opgejaagd moeten wor den, omdat het dan schuw wordt en in het geheel niet meer gegrepen kan worden, zo dat men dan zal moeten overwegen het dier wegens het gevaar, dat het meermalen voor het verkeer oplevert, neer te leggen. Twee keer is een automobilist op het nippertje aan een ernstige aanrijding met het hert en via het dier wellicht met een boom of een tegenligger, ontkomen. Vooral daar de bok zich niet stoort aan de bewoon de wereld, al weet hij blijkbaar heel goed, hoe ver hij kan gaan, zou het risico voor het verkeer wel eens te groot kunnen wor den, zodat er straffe maatregelen tegen de edele zwerver genomen moeten worden, hoezeer het de politie ook zou spijten dit dier, dat in korte tijd een zekere sympathie heeft verworven, neer te schieten. f Vertrouwelijk vrouwelijkheidje s De zonnige stukjes textiel, die op ivasdag wat ongege neerd aan d.e Nederlandse lij nen wapperen, zijn voor die sexe, die zich in interlock en jaeger niet gelukkig voelt, be langrijke onderdelen harer kle dij en dat WALA zulks begrijpt bewijst deze lingerie- en cor- settenfabriek met een show in het Hervormd Jeugdhuis op Donderdag 10 en Vrijdag 11 November. Allemaal van die wapperge- valletjes van het jonge meisje en haar moeder, maar het gaat Wala niet uitsluitend om dit rose en witte textiel, want de dochters van de moeders wor- den daarom ook uitgenodigd, omdat het bedrijf jonge meis jes nodig heeft op heur ate liers en ze die in IJmuiden denkt te kunnen vinden be ter nog in Beverwijk, zoals een andere confectie-industrie merkte, die heur tenten ver plaatste van het Noorden der IJmond naar het Zuiden. Voor morgen en overmorgenavond mogen de mannen niet mee. Dat gaat niet, heren. Ik kom er ook niet bij. De droppels trillen aan het stervend hout en de mist trekt mystieke vegen over het land, dat donker en stil onder de adem van de herfst ligt te wachten op de winter. Het land, waar tien, elf jaar geleden de kruisen werden getimmerd in en na een oor log, die het beste en het jongste bloed ontving, dat voor de vrij heid kon worden gestort. Het is November wéér November en de gedachten gaan terug naar Arnhem, Nijmegen, de Grebbe- berg en naar Overloon, waar eens die rijen kruisen niet in het land geplant stonden, maar wel levende, jonge mensen, met de helm over de ogen en de dodelijke verschrikking om hen heen. Het is stil geworden om deze kruisen en in Overloon of Arn hem spelen de kinderen, die het niet meer weten, rond de graven, zijn de nieuwe rode pannendaken op de nieuwe huizen versche nen ten teken, dat rood niet altijd de kleur van jong bloed hóeft te zijn. Na de oorlog is er een taak gebleven voor ons, onder die pannendaken, die op de kaartjes en aan de radio het geweld der geallieerde opmars volgden in streepjes met vlag getjes en punaises en die toen nog te weinig beseften, hoe groot het menselijk leed was, dat begraven werd in de bo dem van dit kleine land een taak, direct echter beseft en aangevat door het Neder landse Oorlogsgraven Comité. Dat onder meer de ouders der omgekomenen de kans bood de laatste rustplaats hun ner zonen te bezoeken uit een vol hart van dankbaarheid je gens de mannen in wier hand de wapenen der vrijheid mee dogenloos berustten. En nu is het straks Zaterdag 12 November en op de straten verschijnen de rinkelende col lectebussen 'en de klaproos speldjes klaprozen, die op de graven van Salerno tot En schedé met de rode tint van het bloed blijven deinen op de wind tot in lengte van da gen. Wij denken er de rest van het jaar in alle haast en jach tigheid meestal niet aan, aan die eenvoudige witte kruisen, maar als de klaprooscollecte onze deur nadert, moéten we wel even. Niet alleen aan het donkere, nimmer aflatende De derde keer IJmuidens jeugd heeft het bestaan ten derde male alle 35 ruiten van de Katholie ke Jeugdsluis aan de Kanaal straat in te gooien en en pas sant het glas-in-lood boven de deur van de Katholieke kerk aan de overkant met stenen te vernielen. Het is zo langzamer hand bar en boos, dit laffe maar vooral domme vandalis me, dat bepaald een smet werpt op de mentaliteit van een deel dezer Westelijke kna pen. Ik kan me best voorstel len, dat kapelaan Kerstholt de tranen in de ogen zijn gespron gen bij deze scheeps„rechts"- gooierij, want hij was net zo mooi op pad die gastvrije keet een nieuw gezicht te geven. Welke jonge booswicht durft mij (natuurlijk durft hij al leen anoniem) te schrijven waarom dit spelletje op deze wrede manier wordt bedre ven? Jirandkranen ett strontpotten Het geviel op de Lorentz- straat, dat een nadenkende Velsenaar een bakfiets zag voorbijtrekken met daarop uit gestald enige brandkranen cn twee straatpotten, die kenne lijk aan de openbare dienst onttrokken waren. Daar de bakfietsen zich niet bediende van een gesig neerd vervoerbewijs, een be- initiaalde bakfiets of een plat te pet, leek het de Velsenaar juister zich tot de nabijgelegen politielegers te wenden, welke onmiddellijk de zakdoek bij slepen en naderbij slopen. Maar de bakfietser was niet geheel van de vorige dag en had fluks zijn negotie wegge stopt in enige bossaadjes aan de Zeeweg, waar zij na lang aandringen van politiële zijde onbeschadigd werden terugge vonden. De Haarlemse koop man, die zich zozeer voor pot ten en kranen interesseerde, heeft een vriendelijke toe spraak op het hoofdbureel aan gehoord in de geest van: en tóch mag het niet", waarna de rechter dient uit te maken, wat er op staat. In navolging van de oplettende vader, die zijn telg in de va- cantie de verkeershort opstuurde teneinde op een druk punt te tellen hoeveel auto's er heen en weer vloden, heeft de Velser verkeerspolitie enige mannen afgevaardigd naar een berucht kruispunt om uit te maken, hoeveel fouten er achter elkaar ge maakt worden. En het resultaat is in menig opzicht beschamend voor degenen, die zich tot de heren in het verkeer menen te rekenen, maar die zulks tot bepaalde, hoge percentages niet zijn. verdriet in de geteisterde ge zinnen, die voor een zoon een graf in de plaats heeft ge kregen, maar óók goddank aan de grote vrindschap, die over de zeeën reikte uit Amerika en Engeland naar een plekje op Margraten, in Zeeland of de Veluwe, waar namen en num mers in strakke slagorde ge schreven staan op het witte hout. John, Peter, William. Ontroerend was vaak de vrijgevigheid die in dit land de klaproos ontketende laat dit weer zo zijn in deze No- vembermaand. Laat er ook in Velsen een heil- van collectan ten en collectrices opstaan om de 12e de wegen te bevolken en van 7 November af langs de huizen te gaan en laat het ant woord van ons, vrije mensen, gul en volhartig zijn. Ge kunt u voor een paar uur opgeven bij: IJmuiden-Oost en Driehuis: Mej. E. Vijlbrief, Lijsterlaan 1; P. J. v. Kooten, R. Feithlaan 12; mevr. C. P. J. Anten- But- zelaar, De Genestetlaan 11; Velsen-Noord: PI. Andrea, Lad derbeekstraat 129; Santpoort: mevr. G. A. Sanders, Kerkweg 122; M. W. Jonker, Bloemen- daalsestraatweg 135 en bij het algemeen secretariaat Hoofd straat 17, telefoon 8951 - K 2560. Aanvankelijk heeft zich een politieambtenaar verdekt op gesteld bij het kruispunt rijks wegSlaperdijk in Santpoort, waar zulke fraaie borden staan geplant met een dwin gend „Stop!" er op. Een voorrangskruispunt dus, waar een iegelijk moet stop pen, afstappen of remmen. De ambtenaar zetelde zich op een nabij gelegen café-terras, het geen te denken geeft, maar laat ze maar weer en vatte potlood met papier om over zijn glas melk heen te loeren op dat kruispunt. Van de hon derd snelle kruispuntbestor mers stoorden 40 zich aan de borden, maar dat móesten ze wel, omdat doorrijden tot grote klappen en hevige schade had geleid. Van de langzame verkeers- bedrijvers stopten op elke hon derd slechts 14. Ook onder „dwang". Maar toen ging die politie man een volgende keer op het zelfde uur in vol ornaat bij dat kruispunt posten. Plotseling stopten er 85 op de 100 vlug gerds en 80 op de 100 langzame broeders. Zodat: Taalproblematiek Uit de onvermoeibare „Grijper", het periodiekje van de Hoogovens en hun aanverwante fabriekjes, op houtvrij papier ten dienste hunner werkers verschij nend, las ik, dat de nieuwste spelling nu ook daar gebruikt gaat worden. Met ingang van 1 Januari 1956 zal dus de korrespon- dentieafdeling zich enige we ken als maar vergissen en ze nuwachtig in diktionnaires wroeten. De kommissie „Taai- zorg zal nadere toelichting uit geven, zegt „De Grijper" met nauw verholen trots. Dan moet er beslist ook een eksemplaar naar de winkel aan de Kennemerlaan, waar ik dezer dagen een konduk- teurspel voor de kinderen in de étalage zag liggen. Er zat een kaartje op met „schnel- trein" er op gedrukt en het zou wel interessant voor de winkelman zijn te vernemen, of het nu „Schnellzug", „sneltrein", schneltrein" of snelltrijn" moet wezen. Ten slotte is de taal een lévend ding en er mag veel tegen woordig. Op geïmporteerde .vondukteurspelletjes tenmin ste. a. ze het wel weten; b. ze het alleen doen als de juf niet kijkt; c. ze slechts met harde hand geregeerd wensen te wor den. De lasten van een ander Een kamer vól verrukkelijk breiwerk is het schone resul taat geworden van twee jaar breien door IJmuidense vrou wen, die als leden van „Draagt elkanders lasten" de pennen hebben laten tókken geduren- ile de ene middag in de veer- lien dagen, dat zij bijeenkwa men in de Comitéschool. Een 1 amer vol. Waaruit blijkt, dat praten en breien heel wel sa men kunnen gaan, maar óók, dat deze 52 vrouwen iets voor een ander over hebben. Zij hebben namelijk deze grootse verzameling bedjasjes, kinderkleertjes, jurken en jumpers, truien en pullovers niet voor de eigen garderobe gerikketikt, maar voor de ba zar, welke Zaterdagmiddag om twee uur open gaat in het ge bouw voor Christelijke Be langen en die pas tegen mid dernacht gesloten wordt. Die hele kamer vol breiwerk zal dan leeg zijn verkocht en de grabbelton en het rad van avontuur, de theetent en wat er al niet meer op deze bazar te ontdekken zal zijn, moeten tegen die tijd eveneens goede zaken gemaakt hebben. Want het gaat voor de nieuwe kerk, die aan de Gra- hamstraat verrijst en voor de ouden van dagen in IJmuiden, die met de feestdagen een verrassing bereid zal worden uit de kas van deze „Draagt elkanders lasten". Ik heb mij door een deskun dige even gauw laten voor rekenen voor hoeveel daar Za terdag op de tafels ligt buiten het arbeidsloon om en dat bleek zo'n 2500,te worden, een sommetje, dat u misschien wel maar ik zeker niet elke dag vlot kan wisselen. Die twee.-en-een-halve-rode- brief moet er zeker uitkomen, want aan deze bazar hebben zo velen uit Oud IJmuiden van harte meegeholpen, dat wij hen niet voor schut kunnen laten staan. En bovendien: het is de moeite waard, dit wolgrossier - derijtje. Wie van een onschul dig gokje houdt, zou een kans je kunnen wagen op de bruids pop, die geheel getooid één der prijzen vormt. Vrouwen van IJmuiden: kom ereis kijken! LAMPENIER De bok begeeft zich namelijk vaak buiten de natuur en daar hij bliksemsnel weet te reageren op allerlei voor hem verdachte handelingen, is de kans niet uitgesloten, dat hij steeds schuwer en slimmer wordt. Voorlopig is het zo ver echter nog niet, zodat de commissaris de raad liet door schemeren het dier zo mogelijk met voer te benaderen en dan in een afgesloten ruimte te lokken. Daarbij zou men dan het best te werk kunnen gaan langs de geleidelijke weg: heeft het dier eenmaal een bepaald ver trouwen in een vaste voederplaats, dan komt hij waarschijnlijk terug en dan zou het moment aangebroken kunnen zijn, waarop hij in een schuur of een werkplaats is binnen te krijgen. In een omheinde ruimte halen heeft weinig zin, zoals de praktijk van de afgelopen dagen heeft be wezen: het is een formidabele springer, voor wie een omheining niet gauw te hoog is. De bevolking heeft het lot van de herte bok dus min of meer in eigen hand: men zou het best kunnen volstaan met voort durende meldingen over zijn verblijfplaats aan de politie te verstrekken, maar opjagen is uit den boze. Inmiddels heeft de hertebok zich weer in IJmuiden laten zien: een groentehande laar in de omgeving van de Heerenduinen moest wat verse groente aan hem offeren, omdat het dier tenslotte na al die eikels óók wel eens „in de stad" wilde eten. De eerste competitieweek voor badminton club „Velsen" is zeer gunstig verlopen: alle teams konden het tot winst brengen. Zoals aan de uitslagen te zien is heeft het er aan spanning niet ontbroken. De uitslagen waren: Eerste team: „Plafond-Meppers"—„Velsen 1": le H.E. A. v. d. Mark—L. Rodher 9-15, 6-15; 2e H.E. J. Heyman—J. Menger 6-15, 9-15; le D.E. A. Peyster—S. Verhoef 16-3, 11-4; 2e D.E. M. v. d; Mark—N. Verbaan 11-5, 11-4; le Mix.D. Peyster/Hilbers—Verbaan/ Verhoef 15-4, 8-15, 15-11; 2e Mix.D. v. d. Mark/ v. d. MarkVerhoef/Rodher 12-15, 15-12, 8-15; H. Dubb. Hilbers/Heyman—Verhoef/Menger 8-15 8-15 Einduitslag: „Plafond Meppers" 3, „Velsen" 4. Tweede team: „Velsen 2"—„Plafond Mep pers 3": le H.E. A. Wijker—P. Leth-Paul 4-15, 4-15; 2e H.E. W. Menger—C. v. d. Sman 15-9, 15-9; le D.E. W. Rietveld—D. Matla 10-11, 9-11, 12-11; 2e D.E. R. HoekD. Hasken 6-11, 11-2, 9-11; le Mix.D. J. Rietveld/W. Rietveld— v. Mill/Matla 15-12, 15-1; 2e Mix.D. R. Hoek W. Menger—Leth-Paul/Hasken 4-15, 12-15; H. Dubb. J. Rietveld/H. Wijker—v. Mill/v. d. Sman 18-15, 18-15. Einduitslag: „Velsen" 4, „Plafond Meppers" 3. Derde team: „Excelsior 3"—„Velsen 3": le H.E. Vervaart—Zeeuw 15-9, 8-15, 7-15; 2e H.E. Dekker—Brunting 18-13, 12-15, 15-13; le D.E. Huismans—Werkman 3-11, 2-11; 2e D.E. JansenLieklema 11-9, 8-11, 11-7; le Mix.D. Vervaart'Huismans—Lieklema/Timmers 3-15, 3-15; 2e Mix.D. Dekkers/Jansen—Werkman/ Brunting 6-15, 5-15; H. dubb. Vervaart/Dek kersTimmers/Zeeuw 7-15, 8-15. Eindsuitslag: „Excelsior 3" 2, „Velsen 3" 5. De uitslagen van de deze week gehouden onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" zijn: 1. G. Postma 5062 pnt.; 2. Mej. G. v. d. Mey 4877 pnt.; 3. Mevr. v. d. Mey 4865 pnt.; 4. J. Seysener 4790 pnt.; 5. Mevr. Seysener 4637 pnt.; 6. C. de Witte 4547 pnt.; 7. P. de Boer 4449 pnt.; 8. J. Schellevis 4257 pnt.; 9. W. Zuiderduin 4241 pnt.; 10. A. de Blok 4200 pnt.; 11. B. Groosjohan 4116 pnt.; 12. Mevr. Paap 4097 pnt.; 13. Mevr. Bol 4074 pnt.; 14. C. de Boer 3832 pnt.; 15. Mej. N. Paap 3668 pnt.; 16. L. Schevis 3605 pnt.; 17. A. Brasser 3563 pnt.; 18. Mevr. De Boer 3509 pnt.: 19. Mej. L. Paap 3066 pnt.; 20. J. v. d. Mey 2923 pnt. Klaverjasdrive van Blauw-Zwart De in zaal Roozendaal gehouden klaver jasdrive van de Castricumse supporters vereniging Blauw-Zwart is gewonnen door het koppel N. Valkering-mevrouw Bont met 5434 punten. Tweede werd het duo Neuteboom-De Wit met 5293 punten en de heren C. Peperkamp-J. Lute plaatsten zich derde met 5094 punten. De baten van deze drive waren bestemd voor de geluidsinstallatie van de katholie ke sportvereniging Vitesse '22. Onder regisseur Pietrangeli is een film tot stand gekomen, die naar de titel te oordelen onder de erkende draken thuis hoort. Maar aangezien gelukkig de Neder landse titelaars er vaak tittel noch jota van weten en het verhaal in zijn oorspron kelijke versie „Di sole negli occhi" heet, valt deze drakerigheid genoeg mee en blijkt de film met sobere middelen een Si- ciliaans volksverhaal weer te geven van een meisje, dat van het platteland de rijk dommen der „beschaving" tegemoettreedt en bijna al verdronken is, voor zij water ziet. De manier, waarop de nogal simpele historie zich ontrolt roept hier en daar her inneringen op aan de beste tradities van het Italiaanse neo-realisme, maar toch zijn er te veel concessies aan het publiek gedaan om helemaal uit de grondverf te komen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9