Maatschappelijke eisen bedreigen de harmonische uitbouw van het kind Breng gezelligheid in uw woning 44. 32. LEESLAMP STOEL BOEKENKAST BANKSTEL goedkope rijwielen 50 „Jeugd 1955"-congres te Amsterdam geopend Referaten van pater Perquin en prof. Banning Regering beraadt zich nog over woonplaatsbelasting Gemeenten beraden zich op gezamenlijk bouwen Wettelijke regeling der positie van wethouders Leger neemt de macht over in Brazilië Luidsprekers TEXTIEL- BREVET Economische situatie in Noordholland gunstig Verhoging provinciale subsidies voor 1956 Wettelijke regeling inzake toeslag op pensioenen Een maand geëist tegen windpistool-sehutter Hertebok zag nachtelijke bader Snellere verwezenlijking van bouwvolume „Eromfietspiraat" veroor deeld; motor van zijn fiets wordt vernietigd Ook Oost-Duitsland heeft een atoom-minister Twee Argentijnse ministers zijn afgetreden Gouverneur van Illinois wil onderzoek MODELKAMERS 50 50 00 B. KRAAY fê V K IJ D A G 11 NOVEMBER 1955 Het congres „Jeugd 1955", georganiseerd door de 10-jarige Nederlandse Jeugd Ge meenschap, is Donderdag te Amsterdam door congresvoorzitter ds. N. O. Steenbeck geopend, in tegenwoordigheid van onder andere de ministers Suurhoff en Cals, me vrouw N. Smitt-Avis namens de Koningin en burgemeester d'Ailly. Er werden rede voeringen gehouden door pater dr. Perquin S.J. over „School, mens, maatschappij" en prof. dr. W. Banning over „Jeugd en maat schappij in het midden der twintigste eeuw". Pater Perquin constateerde dat een keer punt in de geschiedenis van het onderwijs nu actueel is.De eisen van de maatschappij, waaraan goedschiks of kwaadschiks beant woord moet worden, bedreigt de harmoni sche uitbouw van de jonge mensen. Bij het grote vraagstuk: wat moet rede lijkerwijze van de school in deze maat schappelijke constellatie worden verwacht in dienst van de mensheid en rechtstreeks in dienst van het kind. geldt bovenal, dat in elke vorm van onderwijs de jeugdige zelf voorop dient te staan en niet de eis, die de maatschappij stelt. De school moet dus in zeer brede zin en zeer diepgaand, een opvoedend karakter hebben. Men kan en moet wel rekening houden met de eisen die de maatschappij stelt, maar men dient geen eisen te aanvaarden, waardoor de jonge mens schade lijdt aan zijn ziel. Pater Perquin zei het bijna vanzelfsprekend te vinden, dat de docent opvoeder moet kun nen zijn in en door zijn onderricht: dit wil zeggen: hij moet in de mogelijkheid ver keren om door het vak heen het kind te benaderen en het te helpen in zijn groei naar de volwassenheid. Men moet ook be reid zijn in te zien hoezeer de jeugd van vandaag hunkert naar de rustgevende ont moeting met de waarlijk volwassen mens, alsmede hoe bij de jeugd het geloof aan de waarden der cultuur verweven is met het geloof aan de mens die de bemiddelaar is tussen onwetendheid en kennis. „Wij moe ten in het onderwijs de diepte ir* Daarvoor is tijd nodig, waarvan de betekenis niet in cijfers kan worden vastgelegd. Meer dan ooit hebben we nü tijd nodig, omdat de jeugd in deze verwarde wereld onwillekeu rig, maar met de drang der natuur, naai de rust der diepte zoekt," aldus dr. Perquin. Prof. Banning zei, in zfjn redevoering over het proces van de ontmoeting van het kind met de maatschappij als geheel, dat „de" maatschappij voor wie er in leven en werken sinds tientallen jaren een laby rinth is, waarvan de volwassenen zich nau welijks kunnen indenken hoe moeilijk het kind daarin een weg vindt Het veel vormige bestormt hem. Is veel zogenaamd cynisme van de jeugd niet te herleiden tot het conflict tussen eigen groeiproces en de veelwaardige maatschappij? De volwassen wording wordt er volgens de spreker zoveel gecompliceerder door. „De hard werkende machtig imponerende en wereldveroveren- de industrialistische maatschappij heeft geen antwoord op een heel eenvoudige wezenlijke vraag voor elke samenleving van mensen: wat de inhoud van het mens- In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Bin nenlandse Zaken zegt minister Beel onder meer, dat naar zijn mening de woonplaats- belasting een factor van betekening kan zijn bij het door de gemeenten te voeren zelfstandig beleid, mits zij gepaard gaat met een wijze van verdeling der gemeente fondsmiddelen, die de behoeften volgt en met een stelsel van doeluitkeringen, dat de omvang van het fonds kleiner houdt dan het huidige. Voor discriminatie behoeft naar zijn mening geen vrees te bestaan, omdat de gemeenten naar eigen verkiezing van zulk een belasting gebruik zouden kunnen maken. Bij de beoordeling van de vraag, of en wanneer tot invoering van de voorgestelde belasting kan worden overgegaan, spreken echter nog tal van andere factoren mede. Een van die factoren is, dat een dergelijke belasting, welke uit haar aard een differen tiatie in de locale belastingdruk teweeg brengt, tevens de belastingdruk voor de ingezetenen zou verzwaren, tenzij het mo gelijk zou zijn tegelijkertijd op andere wijze een verlichting van die druk aan te brengen. Nu de regering het vraagstuk van de woonplaatsbelasting nog in beraad heeft, meent de minister zich ervan te moeten onthouden daarop thans verder in te gaan. „Er zijn nog geen tekenen, die er op wij zen, dat de gunstige economische situatie in Nederland, waarop Noordholland geen uitzondering maakte, zal omslaan. Vele be drijven werkten op topbezetting en kamp ten met een tekort aan personeel. De om zetten in de kleinhandel konden in het af gelopen jaar belangrijk stijgen, mede dooi de algemene loonsverhogingen, die in Ja nuari en October 1954 werden gegeven", aldus vermeldt het verslag van de Econo- misch-Technologische dienst voor Noord- holiand over het tijdvak 1 September 195431 Augustus 1955. De werkgelegen heid is in de provincie in de industriële on dernemingen met meer dan tien arbeids krachten (exclusief de bouwnijverheid) toegenomen van 163.826 personen op 31 Maart 1954 tot 169.192 op 31 Maart 1955. De toeneming bedroeg dus 3,3%: de bevol king nam met iets meer dan 1% toe. De toestand in de landbouw is vrij nor maal, de fruitoogst was vorig jaar zeer overvloedig en de tulpenoogst is dit jaar minder groot aan de laatste jaren. De re sultaten in de visserij op de Noordzee wa ren niet onbevredigend. De industrieterreinen in de industrie kernen Hoorn, Enkhuizen, Grootebroek en Medemblik zijn thans al-Ie gereed. Met financiële steun van rijk en provincie is voor dit gebied, dat 1 Januari 1955 76.166 inwoners telde ongeveer 15 ha industrie terrein gereed gekomen. Op deze terreinen vestigden zich, of staan op het punt geves tigd te worden, zes bedrijven, waarvan twee te Hoorn, drie te Grootebroek en een te Enkhuizen. zijn in verhouding tot de medemens is; an ders gezegd wat de inhoud van het begrip humaniteit is. Het ontbreken van een ant woord illustreert beter dan iets anders de „crisis" van onze maatschappij", aldus prof. Banning. Ten aanzien van het proces „het losraken van de jeugd van het gezin", zei prof. Ban ning zich te beperken tot het verschijnsel van de toenemende onstabiliteit van het gezin in de moderne tijd (het aantal jeug digen dat met negatieve vreugde het gezin der ouders verlaat, is groter dan het aantal dat de echtscheidingsstatistiek geeft) en het verschijnsel van de toenemende betekenis van de persoonlijke factor (dat is de erken ning van het recht van het persoonlijk leven, zowel van de vrouw als van de op groeiende kinderen). Een gezin is pas een goed gezin als het is een milieu voor de ontplooiing der echtgenoten en ook het milieu van de liefde voor het kind. Voor de maatschappij als geheel en voor de jonge generatie is de soliditeit van het goede gezin onvervangbaar, zij verdwijnt niet bij het volwassen worden, zij wordt getransformeerd tol krachtbron voor het eigen nieuwe gezin. In de binnenkort te 'houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zullen voorstellen van Gedeputeerde Staten aan de orde komen om subsidies te verhogen. Bij aanneming van de voorstellen zal aan de Noordhollandse Vereniging tot bestrijding van de tuberculose nevens de subsidie voor prophylactische doeleinden een subsidie van f 36.320 worden verleend (vroeger bedrag f 20.000), aan de Vereni ging tot instandhouding van het Medisch Consultatiebureau voor alcoholisme te Amsterdam f 6.350 (f 5.000) en aan de Ver eniging tot instandhouding van het Medisch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme te Haarlem f 675 (f 500). Voorts wordt voorgesteld aan de Neder landse Stichting voor het Dove Kind een bijdrage van f 5000 te verlenen in het tekort over de jaren 1955 en 1956 en aan de Stich ting voor Moederschapszorg en Kinder- hvgiëne een bijdrage van ten hoogste f 79.500. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging van pensioenen ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en van het Spoorwegpen sioenfonds met een toeslag in verband met de loonsverhoging per 1 October 1954. Bij de aanpassing van de pensioenen aan de loonsverhoging per 1 October 1954 zijn drie groepen te onderscheiden: a. de pensioenen, welke reeds vóór het tijdstip, waarop bedoelde loonsverhoging in de pensioengrondslag is opgenomen, zijn ingegaan of alsnog later zullen ingaan, doch niettemin gebaseerd blijven op de pensioensgrondslagen, daterende van vóór dat tijdstip; b. de pensioenen, welke gedurende de eerste tijd na bedoeld tijdstip zullen ingaan en d>ie gebaseerd zijn op een berekening, waarin bedoelde loonsverhoging slechts ten dele heeft doorgewerkt; c. de pensioenen, welke zullen worden verleend met ingang van een zodanig tijd stip, dat bedoelde loonsverhoging geheel in het pensioen heeft doorgewerkt. Groep a komt in aanmerking voor vol ledige compensatie van de loonsverhoging door 6 pet. toeslag op het pensioeninkomen (pensioen en alle toeslagen). Daarentegen komt groep c voor enige compensatie niet meer in aanmerking, aangezien de loons verhoging reeds geheel in de pensioenbere kening is verwerkt. Groep b tenslotte zal voor een gedeelte lijke compensatie in aanmerking moeten komen, in evenredigheid van het verstre ken tijdvak, dat wèl aan de pensioenbere kening ten grondslag heeft gestrekt, doch waarover de loonsverhoging uiteraard niet in de pensioenberekening heeft kunnen doorwerken. Voorts blijkt nog nodig te zijn een cor rectie voor die pensioeninkomens, welke de voor 1 Januari 1954 geldende absolute maxima overschrijden. Bij de vaststelling van het voorschot, dat inmiddels op de toeslag is verstrekt, is ter- wille van een spoedige uitbetaling en ter vermijding van administratieve omslag ge bruik gemaakt van een systeem van een afronding op een veelvoud van 5 dienst jaren in plaats van, zoals thans wordt voor gesteld, op een vol jaar. Het gevolg van deze methode is, dat dus in sommige ge vallen het voorschot tot een iets hoger be drag is uitbetaald dan waarop krachtens deze wet aanspraak zal bestaan. De minis ters van Binnenlandse Zaken en van De fensie achten het redelijk in die gevallen van terugvordering van het te veel geno- tene af te zien. De kosten van het voorstel worden ge raamd op 13.500.000 voor pensioenen ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en op 3.350.000 voor pensioe nen ten laste van het Spoorwegpensioen fonds. Een maand gevangenisstraf heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam geëist tegen de 19-jarige K. B. uit Huizen, die in hoger beroep was geko men van een vonnis van de politierechter te Amsterdam, waarbij hij tot één maand gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hij met een windpistool op een voorbijganger had geschoten. De voorbijganger werd aan het hoofd geraakt. In November van het vorige jaar stond B. met enkele vrienden aan de kant van de weg. Het gezelschap vermaakte zich door met een windpistool op een boom aan de overkant te schieten. Op een ge geven moment kwam een zekere C. R. op zijn fiets aanrijden. Volgens getuigen ter zitting zou B. hebben gezegd: „Daar heb je R. die zal ik eens nemen". Hij schoot op R„ en raakte hem in het voorhoofd. De procureur-generaal schetste de ver dachte als een bijzonder onsympathiek jongmens, voor wie het zeker geen schade lijke gevolgen zou hebben wanneer hij eens een tijdje in afzondering doorbracht. De verdediger bepleitte clementie. Het Hof zal over veertien dagen arrest wij zen. xx»coccoocoooccccoc*r<x>ooc»x®oxocccococ<^>c<»ccccooccoa H c Vier uit Amsterdam terugkerende Vei- j 8 senaren zagen vannacht tegen enen in j 8 het licht van de autolampen „het hert' Jodocus kuieren nabij de Velsense tun-[ 3 nelbouw. Indachtig de raadniet op het\ 3 nobele dier te jagen, maar het met list{ en desnoods ival voer in besloten ruim- j ten te lokken, heeft een der inzittenden] de schijnwerper van de automobiel ont- stoken en is naar buiten gegaan, over redende woorden mompelend en de] hand uitstekend om de bok ervan te\ overtuigen, dat hij het beste met hem', voor had. Maar aangezien moderne auto's voor- zien zijn van vaak verblindend-fel licht, l zag de nijvere Velsenaar in zijn Dianisch enthousiasme niet, dat in de buurt van] de tunnelbouw diverse sloten zijn ge graven, waarin zich enig water bevindt. Hij mérkte het pas, toen hij kopje-onder ging en tot grote vreugde van zijn mede inzittenden direct weer boven kwam.. Na geconstateerd te hebben, dat de temperatuur wel meeviel is de drenke ling op het droge gekrabbeld, waar het hert belangstellend naar de nachtelijke j baderij stond te kijken en, naar oogge- tuigen strak volhouden, zelfs een poot j uitstak om te helpen. Nadien heeft de zesender Jodocus zich] evenwel bedaard omgekeerd en is in eenf weiland en de verhullende nacht ver-: dwenen. Niemand, ook het hert niet,] heeft onaangename gevolgen van deze] escapade overgehouden. :-<xx>ccocococoocooooc In een Woensdag gehouden vergadering, waarvoor Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van Leidschendam, Rijs wijk, Voorburg, Voorschoten, Wassenaar en 's Gravenhage hadden uitgenodigd en waarin gesproken if over de woningbouw- en huisvestingsproblemen in het gebied van deze gemeenten, heeft de burgemeester van 's Gravenhage medegedeeld, dat zijn gemeente open staat voor elke suggestie die er toe kan leiden dat de woningvoor raad door samenwerking tussen de ge meenten op korte termijn vergroot zou kunnen worden. Een oordeel over de mogelijkheid die een samenwerking zou kunnen bieden, al dus de burgemeester van 's Gravenhage, zou men zich echter eerst kunnen vormen wanneer de plannen, die de heer A. C. A. Deerenberg, lid van het college van Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Hol land, heeft ontwikkeld, zijn bestudeerd. De heer Deerenberg heeft destijds aan de gemeente Den Haag en de randgemeenten het voorstel gedaan de bouwvolumes van de gemeenten in een „pot" tezamen te doen, waardoor in samenwerking tot een snellere verwezenlijking ervan zou kunnen worden gekomen. De minister van Binnenlandse Zaken is voornemens nog gedurende de lopende par lementaire periode een wetsontwerp in te dienen, dat een wettelijke regeling der positie van wethouders en gedeputeerden beoogt. Een wijziging van artikel 87a der Ge meentewet, dat de raad de bevoegdheid geeft tussentijds ontslag te geven aan een wethouder, is vervat in een wetsontwerp, dat tevens een herziening behelst van de bepalingen inzake de incompatibiliteiten. De minister is van mening dat de burge meester niet bevoegd is een voorstel te doen tot het verlenen van tussentijds ont slag aan een wethouder. Een zodanig „ini tiatiefrecht" van de burgemeester kan zijns inziens bezwaarlijk geacht worden in de „raadgevende stem" van de burgemeester te zijn begrepen. In elk geval zal naar zijn mening de burgemeester verstandig doen, zich van het indienen van een dergelijk voorstel te onthouden. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij 't kantongerecht van Dordrecht mr. R. L. Heukels heeft tegen de 19-jarig? schildersknecht J. K. een boete van f 30 of 6 dagen hechtenis en tevens vernietiging van de motor van diens bromfiets geëist. De kantonrechter mr. W. O. de Kat Ange- lino veroordeelde de jongen conform de eis. De verdachte behoorde tot de jongelie den, die er een sport van maken op hun bromfietsen over het Begijnhof een van de drukste winkelstraten van Dordrecht te razen, zich daarbij niet bekommerend om het feit, dat ze op ernstige wijze het verkeer in gevaar brengen. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie heeft in de gevaarlijke manipulaties van deze brom fietsers aanleiding gezien de politie te ver zoeken zo streng mogelijk op te treden en hun bromfietsen in beslag te nemen. Mede als gevolg van dit verzoek heeft de politie enkele processen-verbaal uitgedeeld. De schildersknecht K. moest als eerste terecht staan. De ambtenaar zei in zijn requisitoir on der meer, dat hij ook in de toekomst tegen dergelijke bromfietspiraten strenge straf fen zal eisen, zelfs die van verbeurdver klaring van de fiets. Nu wilde hij volstaan met vernietiging van de motor te require- ren. RIO DE JANEIRO (United Press) Het Braziliaanse leger heeft vandaag de macht in de hoofdstad op zich genomen en troepen gestationeerd om het paleis van de presi dent en andere openbare gebouwen. RIO DE JANEIRO (Reuter) Generaal Lott, de Braziliaanse minister van Oorlog, is afgetreden omdat de regering geen maat regelen wil nemen tegen een kolonel van het leger die in het openbaar op een staats greep heeft aangedrongen. Generaal Lott is een oude politieke vijand van Carlos Luz, de voorzitter van het Huis van Afgevaar digden, die waarnemend president is ge worden ter vervanging van de zieke Joao Cafe. De generaal heeft een disciplinaire be straffing gevraagd van de kolonel, die on langs zei dat er een staatsgreep nodig was om het resultaat van de presidentsverkie zingen van October ongedaan te maken. Politieke waarnemers achten het niet uit gesloten, dat het verdwijnen van generaal Lott tot een revolutie zal leiden. De radi cale elementen in het leger, die willen voorkomen dat de nieuwe regering in Januari in functie treedt, hadden veel ont zag voor hem. Bovendien hebben de minis ters van Luchtmacht en Marine zich open lijk voor een staatsgreep uitgesproken. Ge neraal Lott kon met moeite een zeker machtsevenwicht handhaven. Generaal De Castro is tot Lott's opvolger benoemd. BERLIJN (Reuter) Willi Stoph, een der Oost-Duitse vice-premiers, is tot mi nister voor atoomonderzoek benoemd. Hij zal verantwoordelijk zijn voor alle kwes ties aangaande het kernonderzoek en de kerntechniek. Voorts is onder regerings- contröle een „wetenschappelijke raad voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie" gevormd die zal worden geleid door prof. Gustav Hertz, een vooraanstaande Oost- Duitse atoomgeleerde en Nobelprijswin naar. Inhalen West-Duitsland is bereid deel te nemen aan een Europese organisatie voor vreed zaam gebruik van atoomenergie, aldus heeft de West-Duitse minister voor atoom energie, Strauss, verklaard. Volgens hem zijn de Parijse verdragen die West-Duitsland verbieden atoomwa pens te vervaardigen, een groot voordeel, aangezien nu alle krachten in West-Duits land gespannen kunnen worden voor het vreedzaam gebruik van de kernenergie. Hij hoopte, dat in vijf jaar duizend Duitse atoomdeskundigen kunnen worden opgeleid om de achterstand van tien jaar dat Duits land op het gebied der kernwetenschap heeft, in te halen. BUENOS AIRES (Reuter/AFP) De Argentijnse staatssecretaris voor pers en cultuur, Go.veneche, is afgetreden. Ver scheidene hopderden personen hebben en kele weken geleden in een betoging voor het gebouw van de regeringsvoorlichtings dienst zijn aftreden geëist. Zij beschuldig den hem van nazistische en fascistische neigingen. In de tweede wereldoorlog gaf Goyeneche een tijdschrift uit. dat de zaak van de asmogendheden steunde. Waarnemers te Buenos Aires beschou wen het aftreden van Goyeneche de tweede minister die binnen 24 uur af treedt als een nieuwe overwinning voor die anti-Peronistische revolutionnairen die een krachtige houding tegen de aanhangers van oud-president Perón voorstaan. Gis teren is de minister voor het Leger, gene raal Bengoa afgetreden. Driehonderd leden van de Peronisti- sche partij, die Dinsdag tijdens een onwet tige bijeenkomst in het hoofdkwartier van hun beweging waren gearresteerd, zijn in vrijheid gesteld. Er is een nationale raadgevende junta ingesteld, die bestaat uit twintig afgevaar digden, afkomstig van alle partijen uitge zonderd de Peronistische en de communis tische, De junta, die geen uitvoerende macht bezit, zal president Lonardi en an dere regeringsleiders van advies dienen bij belangrijke politieke vraagstukken. De zaah Till (Reuter) De gouverneur van de staat Illinois heeft de federale minister van Ju stitie, Brownell schriftelijk verzocht om een onderzoek. Gouverner Stratton zegt: „Em_ mett Till, een ingezetene van Illinois, is ontvoerd en op beestachtige wijze ver moord. Het lijkt, dat er geen recht zal wor den gedaan". De gouverneur verzoekt om een onderzoek van de federale regering „naar de schending van de rechten van de ze ingezetene van Illinois in een andere staat". REGIONALE PUBLICATIE. STREMMING AUTOVERKEER op de weg over de sluizen te IJmuiden. De Hoofdingenieur-Directeur van de Rijks waterstaat in de Directie Noordholland maakt bekend, dat in verband met noodzakelijke werkzaamheden aan de sluizen te IJmuiden (gemeente Velsen), van Maandag. 14 Novem ber 1955 te 5 uur. tot Dinsdag 22 November 1955 te 20 uur of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig mocht blijken, de weg over de sluizen te IJmuiden voor het verkeer met motorrijtuigen zal zijn gestremd. Haarlem, 10 November 1955. MACHINESTIKSTERS en handwerksters, tevens leeii. gevr. Hoog loon.. Miezérus, Zijlweg 55, tel. 10815, H'lem Aanm. ook 's av. 68 uur. NETTE IIUISH. HULP gevr. Mevr. de Vries, Thorbecke- laan 27, Velserbeek. NET MEISJE gevraagd door mevrouw Ninck Blok, Goe man Borgesiuslaan 2, Velser beek. WERKSTER gevr. 2 ocht. p week van 8.30-12.30 u. of J ocht. van 8.30-10.30 u. War- menhovenstraat 45, IJm. HULP i. d. HUISHOUDING gevr. enkele ochtenden per week. Boon, Meeuwenlaan 4 IJmuiden-O. Nette JONGEN of SCHOEN MAKERSHALFWAS gevr. Fa. Bosman, van Rijswijkstr. 41, Velsen-Noord. SCHOENEN VERGROTEN, verbreden f 1.25 per paar. G. Oldenburg. Lagersstraat 14, IJm.-O. Tel. 5753. Voor LEDEREN KLEDING jók reparatie en verven. G. Oldenburg, Lagersstraat 14, Tel. 5753. Puikechte DUIN AARDAPP. van eigen teelt per kg. 23 ct. per 70 kg. f 14.50. Voor win terprovisie puik Kleiaardap- pelen f 10.50 per 70 kg. L. M. v. Noort, Esdoornstraat 20, IJm.-O. n.b. Antonius Zie kenhuis. Prima DRIELINGEN, 10 kg. 85 ct. Kalis. Trompstr. 71. BIJZONDERE AANBIE DING Moderne demi's, door- draagjassen. motor- en fiets- jekkers, gabai'dine jassen, auto-coats en plusfours. Klumpers Kledinghuis Rijks straatweg "39?" H.-N., b. d. Zaanenlaan. Voorzorg- en D.R.G.-zegels worden in be taling aangenomen. Nu de lange avonden weer zijn aangebroken en we de gezelligheid binenshuis zoeken, komt van zelf ook het interieur meer ter sprake. Zoudt U iets willen aanvullen, laat ons U dan adviseren. EEN AARDIGE 49.50 - 69.50 - 75.00 EEN MAKKELIJKE 42.00 - 50.00 - 66.50 EEN MOOIE 185.00 - 245.00 - 515.— 145.00 EEN 497.50 - 527.00 - 640.00 MET LOSSE KUSSENS WONINGINRICHTING Wijkerstraatweg 275 Velsen-N. Enorme sortering ROOK- STOELKUSSENS, dubb. ve rend met 15 jaar gar. vanaf f 22.50 per stel. Ook op cre- diet. Zaanenstraat 63. H.-N. Degene, die in de nacht van Zaterd. op Zondag een GA ZELLE H. RIJWIEL heeft medegenomen wordt ver zocht deze zo spoedig moge lijk bij Hotel Kennemerhof terug te bezorgen, daar da der bekend is. HOERATZÊZIJN F.R WEER. Onze van ouds beroemde Erwtensoep en Vermicelli- soep. Per kop 15 ct., per li ter 50 ct. Alleen in de „IJmuider Snackbar". Bik en Amoldkade 43-44, IJmuiden. DAMES doet nu reeds uw bestellingen voor St. Nico- laas. Wij brengen een grote sortering aanstekers, pijpen, luxe dozen sigaretten, siga ren enz. Sigarenmagazijn „De Sport". Wijk aan Zeeër- weg 146. Alle dagen VERS GESNE DEN GROENTEN. Kalis, Trompstraat 71. LOMPEN, METALEN. OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij U gehaald door Fa. Max Gosschalk, Kanaalstraat 48. Tel. 5852. 2 GITAARS te koop. Spil bergenstraat 7, IJm. 2 prima MOBYLETTES f 75 p. st. Zeeweg 269. TE KOOP haardpijp en plaat en kachelpijpen. Moerberg- plantsoen 127, IJmuiden. TE KOOP: kookkachel m. pijp en vloerplaat, spiegel m. eiken lijst. Driehuizer- kerkweg 57, Driehuis. TE KOOP: faut. m. cretonne f 25, haardbankje f 7.50. Tus sen 6 en 7 uur. v. Tuyllweg 1, Velsen. TE KOOP: een compl. elec- trische Miirklin en Diesel- trein. Eemstraat 22, IJm. TE KOOP bromfiets Kaptein Mobylette. Radarstraat 112, IJmuiden. Te koop half Engelse WITTE KINDERWAGEN. Wilgenstr. 40. IJmuiden-Oost. J. FIETS te k. lft. 10-14 j. f 10. of ruilen voor kl. met bijbet. Kastanjestr. 46, IJm.- Oost. TE KOOP: kinderwagen met bedje en kussentje, kleine handige box met vlonder, sa men f 40. L. Nieuwstraat 710 IJmuiden-O. TE KOOP: 4 clubs, 1 divan, 1 Beckers haard, als nieuw. Willebrordstr. 2, IJm.-O. Z.g.a.n. F.LECTR. TREIN m. rails en transformator, film toestel en windpistool. Tuin- dersslraat 63, IJm.-O. KINDERWAGEN te k. f 45. Vechtstraat 58, IJmuiden. TE KOOP: 2 donkerbl. pak ken (battle dress) geschikt voor werkman of o. d. bak fiets. Samen f 25 en 1 zw. ga- bard. pak (iets voor taxi- chauff.) f 25. Leeuwerikl. 40 IJm.-Oost. HAARD te koop, in st. van nieuw. Prijs f 110. alle toeb. inbegrepen. Grahamstr. 82, IJmuiden. i! ziel U op z n mooist indien geplaatst door H E E S C o. U wordt eigenaar van een Televisie-apparaat met 36 cm beeldbuis voor 10." Per wee!< Stephensonstraat 6] IJmuiden. Tel. 4325 -;l:: tti jliMil' JÜ! Jjj' aÜ' iiii Welke verkoopster i. b. v. Groep III (wol) wenst pret tige goed gesal. werkkring? Blieven no. 964. weer met zijn Speciale aanbieding Gazelle Damesfiets als gloednieuw 135. Bato Damesfiets compleet 40. Burco Dames Sport- fiets, compl. als nieuw 135 Prima Juncker Damesfiets 45. Heren Simplex Sport- fiets, als gloednieuw 135. Phoenix Heren Sport- fiets, als nieuw 135. Herenrijwiel Fongers chroom velgen pracht fiets 125. Rudge Whitworth Heren Sportfiets als gloednieuw 145. Stokvis H. Sportfiets 120. Dames Empo-rijwiel compleet als nieuw 120 Nog enige Magneet Dames- en Heren Sportrijwielen v.a. 80. Tevens enige Dames- en Heren Sportrijwielen tegen Spotprijzen. Bij HOFLAND kost het minder. Kloosterstraat 25 Beverwijk - Tel. 3786

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3