Voorlichting wekt onvermoeibaar op: „Nederlander, eet meer vis!" Bij Hoogovens wordt „de vlam" beproefd in kostbare proefoven „Artistiek AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM Beverwijk Schilderijen van Theo Swagemakers rouleren langs de Hoogovencantines AUTOTECHNIEK Watervliet I naar KVD (Amsterdam) Beverwijk 13 Nieuw gebouw in IJmuiden bood nieuwe kansen Leert goed Burgerlijke Stand Velsen Even poolshoogte genomen TAXI NODIG? - BEL 5000 Zondag voor het publiek te zien NIEUWE CURSUS A. REYM Bromfietser naar het ziekenhuis Castricumse agrariërs hadden geen reden tot klagen Om de Lamersbeker Kennemer Motorclub vierde een vrolijke avond Wanhoopt nimmer Agenda voor Beverwijk Hedenmorgen in gebruik gesteld Zeven landen werkten samen in de Stichting Internationaal Vlamonderzoek" Castricum Aan de gevolgen van valpartij overleden ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 In de voorlaatste vergadering van de adviescommissie „Voorlichting Visserijproduc ten" werd behandeld het verslag van de werkzaamheden van de afdeling Vis, Sckaal- en Schelpdieren van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad te IJmuiden over het jaar 1954. Daarin wordt een overzicht gegeven van de activiteiten ten behoeve van de bevordering van het visverbruik in het verslagjaar. Uitvoerig wordt stil ge staan bij de acties, die werden gevoerd voor de verse vis, de maatjesharing (Vlagge- tjesdag/haringjagerij), verse en verwerkte haring en „vis bij feesten". Voor elk on derdeel werden de media, die zich daarvoor leenden gebruikt. In totaal werden gratis 26.999 vouwbladen verstrekt. Gewag wordt gemaakt van groepen ex- cursisten, die werden ontvangen. Het nieu we kantoor biedt daarbij de mogelijkheid om voor kleine gezelschappen een visde- monstratie te geven. Zeer veel werd er ge demonstreerd met visbereiding voor leer lingen van huishoudscholen, landbouwhuis- houdscholen, avondcursussen, cursussen voor fabrieksmeisjes, leerlingen van V.G. L.O.-scholen, vrouwenverenigingen e.d. Het verslag maakt uiteraard melding van de première van „Vieren Maar" en wijst er op, dat in totaal 68 vertoningen van het eigen filmprogramma konden wor den verzorgd voor leerlingen van verschil lende scholen, oudercommissies, perso neelsverenigingen, culturele en jeugdver enigingen. Met de radio werd een nauw contact onderhouden. Voor een aantal ru brieken, bestemd voor de huisvrouwen, werden regelmatig gegevens betreffende verwachte visaanvoeren verstrekt. Daar bij werden tweemaal per week de gemid delde prijzen genoemd. In enkele geval len gaf dit laatste aanleiding tot klachten, doch na hierover met belanghebbenden gevoerde besprekingen werd een methode gevonden, die klachten vrijwel uitsluit. Het verslag geeft voorts een overzicht van de verschillende radio-uitzendingen, die werden gewijd aan de Vlaggetjesdagen en de komst van de Hollandse Nieuwe. In binnen- en buitenland werd aan di verse tentoonstellingen en beurzen deelge nomen. Buitenlandse contacten Met functionarissen van Franse, Belgi sche en Duitse instanties, werkzaam op vis- serijgebied, werden gegevens uitgewisseld omtrent de vispropaganda. De diverse uit gaven van de afdeling Vis werden op een visserij-bijeenkomst in Aalesund gunstig beoordeeld. Aan Noorse, Portugese en Turkse deelnemers werd op hun verzoek een serie van die uitgaven verstrekt. De Visserij-afdeling van de FAO te Ro me ontving uitvoerige inlichtingen over de diverse media, die door de afdeling ge bruikt worden om het visgebruik in ons land te bevorderen. Daarbij werd een exemplaar van alle uitgaven gevoegd. Veel vragen om documentatie-materiaal, illustraties, cijfers van aanvoer en verbruik werden van onderwijzend personeel ont vangen. De speciaal voor dit doel samen gestelde artikelen over de haringdrijfnet en de trawlvisserij bewijzen daarbij uitste kende diensten. Visverbruik bevorderen Pers, film, radio, demonstraties, excur sies, direct-mail, enz., enz., al deze midde len werden intensief gebezigd om het vis verbruik in Nederland te vergroten. Hier voor bleef de nauwe samenwerking tussen het Voorlichtingsbureau en, het Bedrijf schap voor Visserijproducten bestendigd. De uitgaven op grond van de huishoudelij ke begroting werden voor de participanten in verhouding 40 en 60 percent gehouden. ADVERTENTIE Door onze 10-jarige ervaring leren wij U, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs. Gratis Avondlessen In Verkeerstheorie en Auto-techniek Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12, IJmuiden Telefoon 02550 - 6200 Inschrijving volgende cursus Motortechniek 14 November GEBOREN: A. M. Jansenvan Gemert, Rijksweg 452, Santpoort; A. Koopman- Schipper, d., Paramaribostraat 8, Santpoort; C. van Eli veldSmoor, d., Kromme Mij- drechtstraat 6. IJmuiden; T. Porck—van der Pijl. z., de Noostraait 10, IJmuiden-O.; Th. Hekker—Heijdenrijk, d., Bosbeeklaan 20. Santpoort; A. HölzkenWijker, d., Hage lingerweg 169, Santpoort; T. M. Menger de Pagter, z.. Vechtstraat 177, IJmuiden; R. RoordaHubert, z.. Fahrenheitstraat 7, IJmuiden; M. van den BergOosterom, d., de Noostraat 119. IJmuiden-O. OVERLEDEN: M. Langbroek, 73 j.. echt genoot van M. de Koning, Kon. Wilhelmina- kade 31, IJmuiden; A. E. Uijtendaal, 79 j., echtgenote van W. H. Molenaar, Rijksweg 434, Santpoort; H. van Duijn, 75 j., weduw naar van G. J. W. Goes, Bakkerstraat 35. IJmuiden. ONDERTROUWD: A. Vriend, Trompstraat 88, IJmuiden-O. en G. van Diessen, Leeu weriklaan 2, IJmuiden-O.; N. Schavemaker, Princestraat 40, Velsen-N. en H. M. Schra- der, Bentheimerstraat 82, Losser; H. J. Kars- sen Vareniussfer. 19. IJmuiden en H. Korbee, Kon. Wilheiminakade 50, IJmuiden; W. Kre- mer, van Speijkstraat 3. IJmuiden-O. en E. de Vries, van den Vondel laan 51. Driehuis; H. Jongejan. Grahamstraat 24, IJmuiden en M. F. Rijnders, Schulpweg 122, Velsen-N.; C. J. de Rue, Alkmaarseweg 412, Beverwijk en F. Schutte, Ladderbeeksti;aat 80, Velsen - Noord; P. van Emmerik, Oosterwal 39, Cu- lemborg en A. Schol, Julianakade 46, IJmui den, toek. adres: Oosterwal 39, Culemborg; E. Lokkers, Beekvlietstraait 7, Santpoort en A. Wennis, Hoofdstraat 71, Santpoort, toek. adres Bonairestraat 42 ben. Santpoort. GEHUWD: F. C. BroekM. Bus, Dolfijn straat 228. IJmuiden; G. S. van DorpJ. J. Hoogervorst, Hooglandseweg 28, Amersfoort; A. J BaxT. Otten, Genieweg 38. Velsen; T. J. MooijJ. van der Zon; W. H. N. Linge- rakA. A. M. Rijs; N. KoridonM. Bakker; H. MeijerG. M. H. van Geldorp; T. van UrkJ. Iskes, Merca torstra at 13, IJmuiden; C. M. de WeijzeA. Chr. de Vries, Parama ribostraat 54, Santpoort; J. van der Linden M. Nat, Merwedestraat 108, IJmuiden; J. Santpoort; J. F. KlepperC. de Boer, le Mairestraat 18, IJmuiden; W. J. van Buuren M. Kat, Merwedestraat 108, IJmuiden; J. E. de GrootJ. Post, Hoofdstraat 29, Sant poort; M. P. PostG. A. Kluft, Gulde- wagenplantsoen 28, Velsen-N. Op deze huishoudelijke begroting komen de posten voor, die voornamelijk het ge bied der visvoorlichting raken. Voor de kosten, die de directe propagandavoering met zich medebrengt, werd, evenals voor gaande jaren, een aparte begroting samen gesteld. De daarvoor benodigde middelen werden geheel door het Bedrijfschap voor Visserijproducten gedragen. De creatieve e.a. arbeid, die voor de in beide begrotin gen vervatte plannen nodig was, werd vrij wel geheel door de afdeling Vis verricht. Al het werk geschiedde in nauw overleg met de adviescommissie Voorlichting Vis serijproducten en met de verschillende on dercommissies, aan welke de plannen voor diverse acties der beoordeling worden voorgelegd. In de adviescommissie Voor lichting Visserijproducten bestaat nog een vacature voor de groep Rokers-Inleggers. In November j.l. trok de heer C. Koster zich als lid terug. Hij werd inmiddels op gevolgd door de heer J. L. Uitzinger. (Voor de groep Rokers-Inleggers werd onlangs benoemd de heer S. H. Mey). ADVERTENTIE Kunsthande (sinds 1930) 99 Kennemerlaan 5 (bij de brug) REPRODUCTIES naar Oude en Moderne Meesters Een conserven-fabrikant te Beverwijk deed bij de politie aangifte dat een aantal blikken groenten waren ontvreemd. De politie vond een deel terug in een open poort in de Rijvordtlaan aldaar. Een dag later zagen twee politieagenten uit Beverwijk in het gerechtsgebouw in Haarlem de vermoedelijke dader zitten naar hij zei was hij daar „zo maar" uit pure belangstelling voor vrouwe Justitia. Zij hebben de man mee naar Beverwijk gebracht, daar het vermoeden bestaat dat er nog wel meer los komt. VEILÏNGBERICHT 11 November Sla 319; andijvie 727; spinazie 1855; bloemkool 1563; bospeen 1017; waspeen 816; prei 915; knollen 818; spruiten 2054; boerenkool 815; rode kool 39; groene kool 814; uien 1725; peen 69; druiven 75115; appels 1342; soepgroenten 312; tomaten 2077. „De onderwereld van Montmartre" (Thalia, Vrijdag t/m Maandag). Jacques Becker, die tot de knapste Franse regis seurs gerekend mag worden, signeerde dit boeiende onderwerelddrama met zijn forse handtekening: onder de titel „Touchez pas au Grisby" oftewel „Kom niet aan de poet" gaf hij een stuk Franse film ten beste, dat herinneringen levend maakt aan de grote tijden van het gallische clair-obscur. Met een opvallend mondharmonicamuziekje op de achtergrond wordt de historie van Max, de bendeleider die op fluweel denkt te zit ten, als hij met Riton een goudschat van vijftig millioen onder laat duiken, verteld. En het milieu heeft Becker de kans ge geven een serie geraffineerde beelden op het scherm te brengen, die in gave filmtaai meewerken de climax te suggereren, als er verraad in het spel komt. Jean Gabin heeft deze Max een onbe trouwbare gestalte, het nachtclubzange- resje Josy (Jeanne Moreau) zet daar het temperamentvolle wezentje tegenover, wier spelletje doorzichtig maar gevaarlijk is. Het is een zeldzaam goede thriller ge worden, waarin de decadente sfeer van eindeloos vervelende onbelangrijkheid en triest-luxueus vermaak het hele mor bide domein der Parijse „mauvais gar- Qons" uitermate scherp in geschetst wordt. Paniek in Gibraltar (Thalia, Dinsdag en Woensdag). Deze Italiaanse oorlogsfilm heeft niets meer en niets minder om het lijf dan haar Amerikaanse soortgenoten: een basis voor bemande torpedo's met haar geheimhoudingen, haar heldenmoed en haar spanningen in de totale oorlog werd de aanleiding tot een goed verfilmd ver haal, dat uitloopt op een aanval op de haven van Gibraltar. „Chantage" (R e x-Theater). De Franse film is een van de zeer goede films, die hel genre onderwereld-film rechtvaardigen. Het thema is het conflict waarin een der chantagebende-leden Jean-Louis (Ray mond Pellegrin) leeft als hij gaat houden van de dochter van een mede-chanteui. die door de politie gepakt is. Dit meisje (Magali Noel) was niet op de hoogte van de praktijken van haar vader en wil nu zij die kent, niets meer met de gevangen oude man te maken hebben. De zuivere liefde die zij Jean-Louis toedraagt doet hem de bende verlaten. Het meisje dat op het laatst te veel van de bende wist uit de handen van de moordenaars red dend, sterft hij. Chantage is een uitmuntend geregisseer de film, met zeer goed spel van Magali Noel die een zeer expressief gelaat heeft en daarmee voortreffelijk acteert dank zij regisseur Lefranc en van Raymond Pellegrin. Het thema is niet realistischer gemaakt dan het in werkelijkheid zou kun nen zijn en de verderfelijke praktijken komen door die strakheid des te verderfe lijker naar voren. Chantage is een zeer goede zwart-wit film, die zeer harmonisch in elkaar zit. Het camerawerk levert behalve steeds goede beelden enkele dramatische close ups. N. Ciske, de rat (Vrijdag tot en met Donder dag in Kennemer Theater). De nieuwste Nederlandse speelfilm „Ciske de rat" betekent dan eindelijk de doorbraak uit het isolement, waarin wij zo lang ge vangen hebben gezeten. Het is een frisse film, een goede film in ieder geval, die een redelijk niveau weet te handhaven en er soms zelfs boven uit schiet. Natuurlijk kan men er bedenkingen tegen laten horen. Die richten zich dan vooral op de stof: het ge geven is niet nieuw. Piet Bakker's boek, waaraan de film haar verhaal ontleent, heeft heel wat gemeen met dat ander fenomeen der vaderlandse jeugdcriminali teit: Boefje. De karakterstelling is zeer eenzijdig. De geschetste toestanden die van het gevangeniswezen in het bijzonder zijn evenzeer naar de zwarlgalligste kant getrokken als het milieu, waarin Ciske thuishoort. Dat milieu kent men van zo menige Nederlandse film: een Amster damse volksbuurt. Maar de regisseur van de film, de Duitser Wolfgang Staudte, is erin geslaagd het een rol te laten spelen, welke nu eens niet verzandt in de cliché matige grapjes en lolletjes. Dat milieu ver vult een dramatische functie. Het zorgt niet enkel voor de sfeer. (En wat voor sfeer in de vorige Nederlandse speelfilms!) Staudte heeft eveneens zijn spelers tot filmspelers weten om te scholen. Dick van de Velde, het jongetje dat de titelrol ver vult, liet hij in zijn natuurlijke waarde. De verstarring, waarin „Parels" en „Jantjes" vastliepen, overwon hij door mee te leven met de mensen, die voor de camera komen, hun verhoudingen tot elkaar en hun om geving, Vandaar dat wij een zucht van ver lichting slaken. Ze zijn echt. Laat hun lot gevallen dan de lotgevallen zijn, die Piet Bakker voor ze heeft uitgedacht, hun be staanbaarheid aanvaardt ge zodra ge ze ziet. Nana (Vrijdag t/m Woensdag, Lux or Theater). Emile Zola's roman „Nana" heeft tot basis gediend van een film, welke onder de gelijknamige titel in ons land wordt uitgebracht. Wie de film ziet, zal geplaagd worden met verschillende asso ciaties aan betere producten van de Franse filmmakers, deels door de overeenkomst van sfeer, deels door de overeenkomst der medespelenden. Zo zal men wel niet ont komen aan een vergelijking met de film „Madame de.die nog niet zo lang ge leden werd vertoond, een schildering van het decadente leven der aristocratie aan het eind der vorige eeuw, waarin Charles Boyer een hoofdrol speelde. Dezelfde ac teur treft men in „Nana" aan, waarin hij ditmaal de rol vervult die Vittorio de Sica in „Madame de...,." voor zijn rekening nam, de rol namelijk van een hopeloos verliefd man, die aan die liefde ten gronde gaat. Men zal ook Martine Carol zien optreden en weer is haar, zoals in „Lucretia Borgia" (geregisseerd door Christian Jaque) en in „Le Lit" om maar enkele harer films te noemen de figuur toebedeeld van een lichtzinnige maitresse, die de mannen om haar vinger windt en wier schoonheid men voor geld kan kopen. Het wordt, eerlijk gezegd, een beetje vervelend Martine Ca rol steeds maar in deze rollen te zien. Eenzelfde smet kleeft de film „Nana" aan, die als zedenschildering ten hoogste in het begin uw aandacht opwekt, maar er niet in slaagt blijvend te boeien, want daarvoor zijn de dramatische figuren net niet dramatisch genoeg, gaan ze verloren in hun eigen oppervlakkigheid en gelooft ge het wel: ze betekenen zo weinig, ze be tekenen niet eens de mens. De algemeen menselijke gelijkenis, die ze herkenbaar maakt, raakt zoek. Hun breed uitgespon nen relaties en altijd weer dezelfde ge woontes en zwakheden missen de aanslui ting met de tragiek en het dramatisch slot, dat hun is voorbehouden. „Opgepast.... zakkenrollers" (W. B.- theater, Vrijdag tot en met Maandag). Deze vlot gespeelde en voortreffelijk ge- ensceneerde film behandelt het gegeven van een recidivist, die na drie veroordelin gen wegens zakkenrollerij zijn duistere praktijk je voortzet, maar tenslotte toch op betrouwbaar spoor terecht komt. Voor het zover is, vertelt het verhaal echter van de invloed, die een jongedame op deze „be kering" heeft: de zakkenroller ontfutselt haar in een trein de negatieven van een film, die zowel van grote waarde voor het land zelf als voor de vijanden van dat land zijn, maar noch de dader noch de vrouw beseffen met welke geheimen zij rondlopen. Tenslotte wordt het filmpje teruggevonden en is de zakkenroller op het rechte pad terug, maar eer de film met een happy ending besluit, heeft de toe schouwer kunnen genieten van scherp spel en prima montage. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA De nieuwe tentoonstelling, die deze maand in de schaftlokalen van Hoogovens te zien zal zijn en zoals gebruikelijk ook Zondag a.s. voor het publiek is geopend omvat schilderijen en aquarellen van de impressionnistische schilder Theo Swagemakers. Deze, in 1898 in Tilburg geboren kunste naar, volgde eerst de voetsporen van zijn vader en tot zijn 25ste jaar werd zijn be roep aangeduid met de naam: wollenstof- fenfabrikant. Zijn kunstzinnige aanleg was uiteraard in dit vak een grote steun, doch Swagemakers' schildersdrang deed hem de veilige fabrikantenstoel verwisselen met het wat wankeler driepootje. Hij trok naar België en werd ingeschre ven als leerling aan de Académie des Beaux Arts de Bruxelles. Na enige jaren van gestaag werken trok hij verder Zuid waarts en volgde geruime tijd de lessen aan de Académie Colarossi te Parijs. In deze stad hield hij zijn eerste belangrijke expositie. In die dagen hadden het landschap en de mens daarin zijn voorkeur. Eén van zijn werken „Bretonse Vissers" werd door de Franse staat uit zijn expositie aangekocht. In Parijs vervaardigde hij het portret van de Russische prins Obelinski, bekend uit de zaak-Raspoetin, en naar aanleiding van de verschijning van dit portret in de Nederlandse en buitenlandse geïllustreerde pers kreeg hij uit zijn geboorteland ver schillende portretopdrachten. Sindsdien heeft „het portret" als onderwerp zijn aan dacht opgeëist, want het „Prinsenportret" had ook opdrachtgevers in Engeland, Italië en Zwitserland tevoorschijn ge bracht. Bij zijn verblijf in die landen be perkte hij zich niet uitsluitend tot het ver vaardigen van de bestelde schilderijen, doch hij benutte deze uitgangen tevens om zijn schildersdrang in het landschap uit te leven en zijn vakbekwaamheid te vergro ten. Voor de gemeente Amsterdam, het Kröller Museum en het Van Abbe Mu seum werden enkele schilderijen van hem aangekocht; in verschillende steden van ons land en daarbuiten hield hij tentoon stellingen. Hij is bestuurslid van de schil dersvereniging „St. Lucas". Plet eerste schilderij, dat van onze prin- ADVERTENT1E A.s. Maandag 14 November aanvang van de van 7—9 uur en 911 uur AUTO- EN MOTORRIJSCHOOL SANTPOORT TELEFOON 8930 Omdat het eerste twaalftal van de korf balvereniging „Watervliet" de vorige week niet speelde wegens het niet opkomen van de scheidsrechter en de ZKC-ploeg dus geen punten afhandig kon maken, zag de grote concurrent ZKV kans om twee pun ten op de Velsense korfballers (sters) in te lopen. BEP uit Purmerend werd door ZKV verslagen en dit betekent, dat Watervliet thans practisch drie punten voor heeft op de Zaankanters, die een wedstrijd minder hebben gespeeld. De Watervlieters trekken Zondag naar KVD in Amsterdam, welke ploeg zeven punten uit zeven wedstrijden verzamelde en in de middenmoot van de ranglijst huist. Hoewel deze wedstrijd voor de bezoekers geen onoverkomelijke be zwaren voor Watervliet behoeft te hebben, zal de Velsense club toch moeten oppassen voor een verrassing. De Amsterdamse vel den hebben daarbij vaak ook hun moeilijk heden. Doch indien Watervliet van het be gin af deze moeilijkheden weet te over winnen en bovendien met hoog tempo vlot tot de aanval kan komen om verder het initiatief te behouden zal de voorsprong op ZKV gehandhaafd blijven, temeer om dat ZKC de zwakste ploeg SKV ontvangt. De Watervliet-reserves spelen vanmid dag in Zaandam tegen ZKC 2; een ploeg, die in staat was Archipel 3 uit een winst punt te ontnemen en dus een moeilijke te genstander is. Dit behoeft voor Watervliet 2 nog geen verlies te betekenen, want als de schotvaardigheid er is kunnen de punten best naar Velsen komen. Voor Watervliet 3 en 5 zijn er thuiswedstrijden, respectieve lijk tegen Aurora 2 en Oosthoek 3. Mis schien kan in één van beide wedstrijden voor een verrassing worden gezorgd, maar aangenomen moet worden dat de beide te genstanders sterker zullen blijken te zijn. De Watervliet-adspiranten die nu driemaal achtereen gelijke spelen behaalden moeten nu eens demonstreren tegen Haarlem B sterker te zijn. De opstellingen zijn: Watervliet 1. Dames: J. Kluft, G. Kluft, R. Leyenaar, B. Koet, S. Meyer, D. Hart man. Heren: J. de Boer. F. Vos, W. Berg huis. M. Veerbeek, S. Hartman, J. v. La- desteyn. Watervliet 2. Dames: I. Waagmeester, C. Zandbergen, L. Kloosterman, A. de Niet, B. Hessen, B. Hoen. Heren: A. Verkerk, A. Redeker, A. R. Verkerk, H. Mol, A. Koet, J. v. d. Berg. sessen is geschilderd het hangt in het paleis Soestdijk is van zijn hand en het is geboren uit het initiatief van een jubi leumcomité, dat zich bij het jubileum van de stad Breda gevormd had; het was be stemd als geschenk voor Prinses Wilhel- mina. Van Koningin Juliana werd door hem een portret geschilderd in opdracht van het gemeentebestuur van Zwolle voor het raadhuis aldaar. Koningin Juliana heeft op het Paleis Soestdijk voor Theo Swagema kers geposeerd. Een voorstudie voor dit portret is op de tentoonstelling te zien. Deze tentoonstelling in de cantine van Walserij-Oost is Zondag 13 November 1955 van 25 uur voor het publiek geopend. De bejaarde heer S. uit Haarlem, die Vrijdagmorgen tegen half elf langs de Wij- kerstraatweg op zijn bromfiets reed in de richting van Beverwijk, kwam bij het uit halen voor een langs de weg staande bak kerswagen ten val, vermoedelijk omdat hij de macht over zijn stuur verloor. De man smakte met zijn hoofd tegen de rechter- trottoirband, waardoor hij een ernstige hoofdwonde aan de rechterkant van het gelaat kreeg. In afwachting van een ziekenauto, die pas na drie kwartier kwam, is het slacht offer toegedekt met dekens van om wonenden in een diepe portiek van een meubelzaak gelegd. Traditie getrouw heeft de voorzitter van de afdeling Castricum van de katholieke Land- en Tuinbouw Bond, de heer J. Dijk man, tijdens de Donderdag gehouden jaar vergadering van de afdeling in hotel De Harmonie, de resultaten van de groei en bloei van de gewassen alsmede de op brengst ervan bekeken. Over het algemeen is het droge zomerseizoen voor de koeien niet al te best geweest hoewel de daarop volgende regenperiode weer veel goed maakte. Bloemenbollenkwekers kunnen op een best seizoen terugzien en diegenen, die wat in aardbeien zagen en er heel wat van hadden geplant, werden enigszins teleur gesteld. Groentekwekers hadden het niet al te gunstig, doch de teelt van specifieke wintergroente laat zich uitstekend aanzien en daardoor wordt hopelijk weer veel goed gemaakt. Vervolgens memoreerde de heer Dijkman het volgend jaar te vieren 40-jarig bestaan van de afdeling. Dit diende grootscheeps te gebeuren om aan te tonen, dat de kleine groep boeren en tuinders Castricum een belangrijke groep vormen. Na nog enige mededelingen van interne aard te hebben gedaan gaf de voorzitter het woord aan kapelaan J. J. Tuyp voor diens lezing over „Kruis en Ploeg". In het biljarttournooi om de Lamersbeker is de tweede wedstrijd tussen „Excelsior" en de Amsterdamse vereniging „La Borde- lais" geëindigd in een 64 overwinning voor laatstgenoemde vereniging. De uitsla gen waren: R. de Haas (E.) 124 124 23 23 5.39 2 J. de Jong (L.) 119 104 23 39 4.52 0 A. Timmer 79 79 28 11 2.82 2 T. Burger 92 79 28 22 2.82 0 J. v. Urk 44 31 17 6 1.82 0 P. Kurk 36 36 17 7 2.11 2 J. Wisker 51 44 31 7 1.41 0 W. v. d. Velden 44 44 31 3 1.41 2 J. v. Urk 44 44 29 6 1.51 2 F. Ris 44 23 29 4 0.79 0 De Kennemer Motorclub heeft Vrijdag avond in 't Centrum te Beverwijk, in sa menwerking met de importeurs van een bekend olie-merk een feestelijke avond be legd, die alleszins geslaagd mag heten. De voorzitter, de heer J. J. Konz, heeft er slag van om een gezellige sfeer te scheppen en de avond was om eer men het wist. De heer J. Haveman, vertegenwoordiger van de fir ma, vertoonde een aantal films, natuurlijk ook over motorwedstrijden, waarvan er en kele in kleuren waren opgenomen. Vooral de behendigheidsritten en niet te vergeten de T.T.-races in Assen hadden de volle be langstelling. Na de pauze draaide er nog een speel film, die door de rook in de zaal op vele plaatsen moeilijk te volgen was. De olie importeurs hebben verder nog door middel van een verloting een groot aantal aanwe zigen in de gelegenheid gesteld kennis te maken met „hun" olie. oooaxiccoccoa^cccooocooccoDoccccccooccocccoccocooccccr. Door het zachte weer zijn de lente bodes al weer vroeg aan de bloemen markt. Vrijdag waren er op de Bever- wijkse bloemenveiling de eerste wil genkatjes te koop. 3CCCOCX)CCCXXX;<X1COCOOOC<>OK»DC>XCOOCCCODOOC<XX«X)OOODCOCÓ! ZATERDAG 12 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Ciske de Rat. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Nana. W.B. Theater. 20 uur Opgepast, Zakken rollers! Openbare Leeszaal, geopend van 1012 en 1517 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, 1013; 1417 uur, lees-studiezaal 1013 en 14—17.30 uur. „Parkzicht", 20 uur: Feestavond Rapi- ditas. Gymnastieklokaal, Moensplein, 20 uur: Turnlust. ZONDAG 13 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: Ciske de Rat. Luxor Theater, 14.30 uur: Fernandel weet 't te verkopen. 16.30, 19 en 21.15 uur: Nana. W.B. Theater, 14.30 uur: Stierenvechters en Viva Zapata. 16.30 en 20 uur: Opge past, Zakkenrollers! Statenhuis, Velserweg, 10.15 uur: Lezing Humanistisch Verbond. Vandaag is in aanwezigheid van de heer Léon Daum, lid van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. te IJmuiden op de terreinen van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden een oven voor het nemen van proeven met poederkool van de „Stichting voor Internationaal Vlamonderzoek" in gebruik gesteld. Voortgekomen uit een initiatief van K.N.H.S. werd in 1948 het vlamonderzoek op in ternationale basis ter hand genomen. Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg, de Verenigde Staten "an Noord-Amerika, Zweden en Nederland werken thans samen aan deze onderzoekingen. De doelstelling van de stichting is het onderzoek naar de warmteoverdracht van vlammen van gasvormige-, vloeibare- en vaste brandstoffen. De stichting beschikt thans over een oven voor het nemen van proeven met gas en olie; een oven voor proeven met poederkool; een uitgebreide 1 meetkamer; een luchtvoorverwarmer en een poederkoolinstallatie, waarin kolen van zeer uiteenlopende herkomst zeer fijn ge malen kunnen worden. Deze installaties zijn ondergebracht in een afzonderlijk gebouw staande naast het centrale laboratorium van de Hoogovens. Voor de onderzoekingen zijn een Franse en een Engelse deskundige te IJmuiden ge- stationneerd, waarnaast verder naar gelang der proeven een groot aantal technici in de deelnemende landen bij de proefnemingen wordt ingeschakeld. De Hoge Autoriteit het grote belang van deze onderzoekingen onderkennende heeft kortgeleden een financiële steun ten bedrage van 105.000 dollar ter uitbreiding van de onderzoekingen toegekend. Het nut der samenwerking Bij de ingebruikneming werd het woord gevoerd door ir. A. H. Ingen Housz, presi dent-directeur van K.N.H.S., die in zijn welkomstwoord nog eens het grote nut van dergelijke in onderlinge samenwerking plaats vindende onderzoekingen beklem toonde; door prof. G. Ribaud uit Parijs, president van de stichting voor Internatio naal Vlamonderzoek, die een overzicht gaf van de werkzaamheden der Stichting; door Léon Daum, lid van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., die het belang van de E.G.K.S. bij de bevordering van internationale onder zoekingen belichtte; door prof. dr. D. T. A. Townend (Londen), lid van het directorium van de stichting, die een uiteenzetting gaf over de huidige stand van de kennis ten aanzien van de verbranding van poeder kool en de doelstellingen die het onderzoek in de nieuwe oven hierbij te vervullen heeft. Tenslotte is er gesproken door prof. ir. J. E. de Graaf (IJmuiden), lid van het directorium, die een slotwoord sprak en enkele vragen beantwoordde. Om 11 uur hedenmorgen werden de gas ten in het restaurant van de Hoogovens ontvangen; waar ir. Ingen Housz het woord heeft gevoerd;vervolgens hebben de overige sprekers het woord gevoerd en na de lunch bracht men een bezoek aan de proefoven- installatie. In de middag heeft prof. De Graaf aan de thee het slotwoord gesproken. Ciske en zijn pleegmoeder uit „Ciske de Rat". Agenda voor Castricum „Corso"-theater, Zaterdag en Zondag 19.15 en 21.30 uur, Zondagmiddag 15 uur: „De zoon van Lassie". Maandag, Dinsdag en Woensdag, iedere avond 20 uur: ..Huwe lijksreis op wielen". Donderdag 20 uur: „Julius Caesar". Toneelavond van DIS De Castricumse dameshandbalclub Door Inspanning Succes heeft voor haar leden en grote schare donateurs een toneelavond in petto die volgende week Woensdag in zaal Roozendaal wordt gehouden. De Am sterdamse toneelgroep De Schijnwerpers komt het toneelstuk „De terugkeer van Suuske Perdaems" van J. A. Keepers ten tonele brengen. Speciale exportveiling De Castricumse speciale peen-exportvei ling kreeg een aanvoer van 87.000 kilo te verwerken, waarvoor de volgende prijzen werden genoteerd. Peen b 8.50—8.80; peen c 7.508.80 en peen d eveneens 7.50—8.80 per 100 kilo. Medische dienst De Zondagsdienst in Castricum wordt waargenomen door arts H. Wieringa. Schei- geeststraat 31, telefoon 289. De wijk- en kraamverpleging is in handen van zuster C. van Beers, Koningin Julianastraat 14, telefoon 544. Op 1 November sloegen de paarden, ge spannen voor een wagen met bloembollen, op de Bosweg te Wijk aan Zee op hol, waar bij de voerman K. kwam te vallen. Hij kreeg twee wielen over het lichaam. Hij is toen dadelijk naar het Rode Kruis Zieken huis te Beverwijk overgebracht, waar hij Donderdagnacht aan de gevolgen van de val is overleden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 19