ZWITSARUB v PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER HOHNER Minister van Justitie beantwoordt opmerkingen van Tweede Kamerleden MORRIS (e(myut {>mj! Sukarno trekt van leer tegen imperialisme en kolonialisme ST. NICOLAAS Wereldnieuws Het Haarlemse geval" De radio geeft Woensdag Kierkegaard herdacht Opstand gemeld in het Vorkuta-kamp Volkscongres aanvaardde resolutie met anti-Nederlandse strekking Londen steunt achttien UNO-can didaten c "CocU ió Aet zo J Verkouden kinderen? Door theologische faculteit van Amsterdams universiteit Examens Criminele gevangenen vielen de politieke gevangenen aan Vluchtelingen krijgen onderdak in negen gemeenten Kerkelijk Nieuws Hoera, een mondharmonica! Russen zouden Japan en Spanje slikken in ruil voor Mongolië fa.JH.Schous WEGEN BOUW Y DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 De minister van Justitie, mr. Donker, is in zün Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement uitvoerig ingegaan op de be schouwingen van de Tweede Kamerleden over wat genoemd wordt „het Haarlemse geval." De minister zegt dat de overtreding van artikel 449 van het Wetboek van Straf recht bij een kerkelijke huwelijksplechtig heid te Haarlem inmiddels inderdaad is af gedaan door betaling van een transactie bedrag van 6.000, zijnde het maxium van de op dit feit gestelde geldboete, waardoor op grond van artikel 74 van het Wetboek van Strafrecht een strafvervolging werd voorkomen. Behalve dit geval is de minis ter nog één recente vermoedelijke over treding van artikel 449 bekend. Daarmee is een justieel onderzoek gaande. Naar aanleiding van de beschouwingen over de vraag of in het Haarlemse geval al dan niet van een tweede huwelijk sprake is, merkt de minister op, dat het niet op zijn weg kan liggen deze vraag te bezien in het licht van het canonieke recht. Naar Nederlands burgerlijk recht ligt hier uiter aard in het geheel geen vraag, omdat een kerkelijke huwelijksplechtigheid hier te lande geen burgerrechtelijke gevolgen heeft. De minister meent dan ook, dat het slechts verwarring kan geven om hier van een tweede huwelijk te spreken. De principiële beschouwingen van ver scheidene leden over een mogelijk conflict tussen gewetensplicht en rechtsplicht bij een geestelijke, wiens medewerking wordt gevraagd voor de inzegening van een huwe lijk, dat naar burgerlijk recht niet bestaan baar is. althans niet bestaat, kunnen op de basis van het positieve recht tot geen andere conclusie leiden dan deze. dat de Justitie in een geval als het onderhavige geen rekening kan houden met eventuele gewetensbezwaren. Deze kunnen alleen worden erkend op een gebied waar de wet daarvoor een grondslag biedt, zoals bij voorbeeld bij de bezwaren tegen de dienst plicht. „Bezwaren uit eigen opvattingen omtrent de zedelijke en maatschappelijke waarde van wettelijke instellingen en voor schriften voortspruiten" zijn in de juris prudentie dan ook niet als overmacht in de zin van atrikel 40 van het Wetboek van Strafrecht aanvaard. Dit geldt ook in ge vallen, waarin voor de bezwaren een be roep wordt gedaan op de interne voor schriften van een kerkgenootschap. In de bestaande verhouding tussen kerk en staar is geen plaats voor een terzijdestelling van de staatswetten door kerkelijke voor schriften. Geen wetswijziging Wanneer men nu de vraag opwerpt of er geen aanleiding bestaat voor wetswijziging, dan veroorlooft de minister zich de weder vraag welke veranderingen in de heersende rechtsopvattingen of de maatschappelijke verhoudingen voldoende grond opleveren voor een beslissing van de wetgever, waar bij zou worden teruggekomen van het standpunt dat destijds, bij de vaststelling van artikel 449 van het Wetboek van Straf recht, is ingenomen. Het feit, dat zich on langs een of twee gevallen van overtreding van deze strafbepaling hebben voorgedaan, lijkt hem op zich zelf geen aanleiding om de intrekking daarvan thans in overweging te nemen. Een geheel andere kwestie, die met het voorgaande slechts in verwijderd verband staat, is die van de mogelijkheid om gees telijken, die zulks wensen, in de gelegen heid te stellen als ambtenaar van de bur gerlijkestand op te treden. In elk geval zal men niet zo ver kunnen gaan, dat het de aangewezen bedienaren van de godsdienst vrij zou staan een ook voor de wereldlijke overheid geldig huwelijk tot stand te bren gen in gevallen waarin wettelijke huwe lijksbeletselen bestaan. Het is dan ook juist, dat een regeling, krachtens welke een gees telijke als ambtenaar van de burgerlijke stand zou kunnen optreden, een feit, als zich te Haarlem heeft voorgedaan, niet kan voorkomen. De bemoeiingen van de minister zijn in dezen vrijwel beperkt gebleven tot het in winnen van inlichtingen naar aanleiding van vragen en opmerkingen van de zijde der Staten-Generaal. Overigens wordt het belang van een strafzaak niet alleen be paald door de hoogte van het wettelijke strafmaximum. Dat een geestelijke, die het tot zijn plicht zou rekenen bij een conflict tussen het kerkelijke en het wereldlijke recht in overeenstemming met het eerste te handelen, zich daarvan door geen sanctie zal laten weerhouden, kan naar het oordeel van de minister, alleen reeds met het oog op artikel 186 van de Grondwet, op zichzelf geen reden zijn om van een sanctie af te zien. Anderzijds is het uiteraard mogelijk, dat in een dergelijk gval de strafbedreiging preventieve werking mist. Het bevorderen van een verzwaring van het in artikel 449 Wetboek van Strafrecht gestelde strafmaxi mum ligt intussen niet in het voornemen van de minister. Terecht is door tal van leden bezwaar gemaakt tegen een stelsel, waarin voof- per sonen. die een kerkelijk huwelijk hebben gesloten, het huwelijksregiem van het be trekken kerkgenootschap zou gelden ook voor wat betreft hun relatie tot de wereld lijke overheid zelf nadat zij uit dat kerk genootschap zouden zijn getreden. De con sequenties daarvan lijken in een samen leving als de onze inderdaad onaanvaard baar, nog afgezien van de gesignaleerde praktische bezwaren. De minister neemt aan, dat de vele Kamerleden, die erop gewezen hebben, dat naar canoniek recht onder bepaalde om standigheden ook zonder tussenkomst van een priester een geldig huwelijk tot stand kan komen, daaraan niet de conclusie zou den willen verbinden, dat in een dergelijk geval de partners zelf strafbaar behoren te zijn. wanneer zij niet te voren door het Eurgerlijk Wetboek voorgeschreven weg hebben bewandeld. Intussen levert de ca- noniek-rechtelijke uitzonderingsbepaling inderdaad een bezwaar te meer op tegen erkenning door de wereldlijke overheid, van niet ten overstaan van een mabtenaar van de burgerlijke stand, doch wel kerke lijk geldig, gesloten huwelijk. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A DAM TEL. 717162 Canvas Bromfietsjassen 49.75 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 Eric en de Geest, hoorspel. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Koorzang. 12.52 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Weense muziek. 13.50 Platen. 14.00 Vocaal ensemble. 14.25 Interland voetbal wedstrijd SaarlandNederland. 16.20 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muziek. Hierna: Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Dr. H. Groot: Nieuws van het Astronomisch Front: Magnetische velden binnen het planetenstelsel. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Samenzang. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Concertgebouworkest. 21.20 Overheid en onderdaan, causerie. 21.40 Ge wijde muziek. 22.10 Internationaal Evange lisch Commentaar. 22.25 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuit slagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.15 Roemeens orkest. 17.40 Sportpraatje. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Suriname in de aardrijkskunde. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Amusementsmuziek. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Het na tionale jeugdcongres, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Leert uw land genoten kennen. 20.30 Het geld ligt op straat, hoorspel. 21.25 Operettemuziek. 22.15 Weg met de wetenschap!, causerie. 22.30 Joods programma. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich ten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. 23.40—24.00 Platen, TELEVISIE A.V.R.O.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestconcert. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws 17.10 Viool en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Orkestconcert. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Operamuziek. 21.00 Platen. 21.15 Operettemuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag en Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). Genezende warmte door wrijven met een Zwitsal preparaat De theologische faculteit van de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam heeft het feit herdacht, dat 100 jaar geleden de Deense religieuse denker Sören Kierke gaard overleed. Prof. dr. W. Leendertz, oud-hoogleraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit, sprak in de aula van deze univer siteit een herdenkingsrede uit. Daarin schetste hij de ontwikkeling van Kierke- gaards denk- en werkmethode. Kierkegaard ging er dus vanuit, aldus spreker, dat de waarheid iets is dat de existentie het men selijk zijn in volle omvang betreft en stelde derhalve dat er ten aanzien van de waar heid niet valt te doceren. „Nooit zou Kier kegaard hebben gesproken van een exis tentieel denker, wel van een existerend denker, een denker die bij zijn intellectuele bemoeienissen met de vraag naar de waar heid zijn eigen existentie in de waagschaal voelde gesteld", aldus prof. Leendertz; „geen theoloog veeleer een religieus den ker". zo schetste hij de Deense filosoof. „Wij kunnen zeggen, dat wij op het mo ment religieus in moeilijkheden zijn ge raakt; theologisch niet. Kierkegaard zou ons hebben toegevoegd: „Het Christendom kan niet gedoceerd worden". Prof. Leendertz besloot met te betogen dat Kierkegaard de mens van tegenwoordig veel te zeggen heeft,en dat zijn werken me nigeen zullen kunnen helpen bij de beant woording van de vraag naar de waarheid. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde: G. J. B. Bremer op een proefschrift: „Wijsgerige aspecten van het Natuurkundig Tijdbegrip". Tilburg. Economische Hogeschool. Propae- deutisch examen: F. van Dooremalen. Til burg: J. Huysmans, Den Bosch; A. Holtzer, Breda; J. v. d. Linden. Den Dungen; G. Moonen, Kerkrade; A. Peeters, Apeldoorn V. Savelkoul, Grevenbicht; H. Verschure, Den Bosch; E. Verwoert Zeelst; C. v. d. Werf, Steenwijk. WENEN (Un. Press) Oostenrijkse krijgsgevangenen die uit'Rusland zijn te ruggekeerd hebben bericht dat begin vorige maand bij een opstand in het dwangarbei derskamp Vorkuta 32 personen zijn gedood, zo meldt het Oostenrijkse socialistische partijblad Arbeiterzeitung. Volgens dit blad zou de opstand zijn uitgebroken op 4 Octo ber. Bij de 32 doden waren twee bewakers, de overigen waren gevangenen. De oorzaak van de opstand was een aan val van criminele gevangenen op politieke gedetineerden. De aanvallers gebruikten messen en staken de barakken van de po litieke gevangenen in brand. De bewakers moesten het vuur openen om de orde te herstellen. Volgens de Oostenrijkse gevangenen zijn in de laatste maanden honderdduizend cri minele gevangenen in het kamp geplaatst. Na het incident gingen alle politieke ge vangenen verscheidene dagen in staking, totdat zij de belofte kregen dat de criminele veroordeelden uit Vorkuta zouden worden weggehaald. De Arbeiterzeitung meldt, dat de gevan genen ook van de zomer een staking heb ben georganiseerd. Zij eisten toen verkor ting van hun werktijden en betere arbeids voorwaarden. De staking werd beëindigd nadat de Sovjet-minister van Binnenlandse Zaken Kroeglov het kamp had bezocht en betere arbeidsvoorwaarden alsmede een amnestie voor de stakers had beloofd. Medio Januari zullen 35 vluchtelingen gezinnen uit Joegoslavië, Polen, Hongarije en Rusland, die in Nederland zijn opge nomen in gemeenten worden onderge bracht. De kostwinners zullen dan omge schoold zijn voor de bouwvakken waarin ze, zoals bekend, te werk zullen worden gesteld. Deze gezinnen komen in Rotterdam, en Dordrecht (vijf), in Vlaardingen (acht), in Deventer (vier), in Leiden, Kerkrade en Almelo (drie) en in Enschede en Breda (twee). In totaal zullen er 250 gezinnen in ons land worden ondergebracht. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Deventer (vac. P. J. de Geeter) J. W. Schippers te Vroomshoop die bedankte voor Almelo (vac. J. F. v. Woerden). Ned. Prot. Bond Aangenomen de benoeming tot voorgan ger te Schiedam J. A. Hebly, Herv. pred. te Nieuweschans. Geref. Kerken Beroepen te Schoonhoven-Willige-Lan- gerak C. Brilman te Ooster-Nijkerk; te IJlst W. Dekker, cand. te Andijk-Oost. Aangenomen naar Launceston (Tasma nia) K. Kramer te Barendrecht. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Zuidlaren Ch. Rupke Jr., cand. te Wapenveld, die bedankte voor Buitenpost, Grootegast-Gerkesklooster- Stroobos, Huizum, Rouveen, Twijzei en voor Veendam-Sappemeer; naar Zevenber gen L. W. G. Blokhuis, cand. te Oostgrbeek- die bedankte voor Aalten-Winterswijk, Ap- pingedam-Garrelsweer, Rozenburg en voor Tiel-Zaltbommel. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Alphen a. d. Rijn: G. Blom te Meerkerk en M. C. Tanis te Urk. Bedankt voor Apeldoorn (2e pred.pl.) B. v. Smeden te Rotterdam-Zuid. Op 1 Januari 1955 telde de Lutherse Kerk 32.269 leden tegen 32.318 op 1 Januari 1954 De grootste Lutherse Gemeente is in Amsterdam, waar 11.613 leden op 1 Januari 1955 stonden ingeschreven. Vervolgens Der. Haag met 2715 leden, Rotterdam met 2047 leden. Utrecht met 1963 leden en Haarlem met 1568 leden. De overige gemeenten heb ben minder dan 1000 leden. Op 1 Januari 1955 telde het kerkverband 59 gemeenten en 4 filiaal-gemeenten met totaal 52 predikanten. ADVERTENTIE Geen groter plezier op „het heerlijk avondje", don een mooie mondharmonica. Hij speelt er in 5 minuten op. Het houdt de stemming erin I Geef iets goeds, waar hij wat aan heeft- HOHNER het wereldmerk De prijs valt U beslist mee Model BRAVO, Verkrijg- 28 stemmen, va. f 3.25 i i n a nidkinpn fT>UZI©Kn00d6l Model PADVINDER, en bonafide 8-12 Stemmen, V.a.f 0.75 tpeelgoed winkel SSbö^WERELDBEROEMDE MONDHARMONICA'S ADVERTENTIE Lever deze bon in winkelier vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent 8 proefstiftjes Lipstick 8 modieuze kleur-nuances Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staat I Imp, J. W. Lahnemann, Postbus 18, Laren N.H. Telefoon: K-2953 - 304;' DJAKARTA (PIA). Het Indonesische congres heeft Zondag op een bijeenkomst te Bandung, na een rede van president Sukarno, een besluit aanvaard, waarin de vastbeslotenheid te kennen wordt gege ven om de eenheid van het volk te bewa ren. Het besluit noemt de volgende vijf punten: Bevrijding van West-Irian van de Nederlandse aggressie; bestrijding van de Darul Islam en andere ondermijnende ac ties; liquidatie van de Nederlandse eco nomische bases; het houden van anti-kolo niale campagnes in alle sectoren van het culturele leven; het vormen van een hech tere eenheid van de revolutionnaire en na tionale krachten. Het volkscongres doel een beroep op de regering om dit besluit uit te voeren. De massa-bijeenkomst in Bandung werd bijgewoond door de Malakkase en Egyp tische goodwill-delegaties. Voor de menig te, die Sukarno op anderhalf millioen schatte, hield de president een rede waar in hij terug kwam op de documenten, die hij in zijn rede van 10 November noemde, inzake het bestaan van plannen om Indo nesië ten onder te laten gaan. Hij noemde het logisch, dat imperialisten deze plannen NEW YORK (Reuter) Groot-Briliannië heeft laten weten, dat het bereid is in te stemmen met de toelating van achttien candidaten voor het lidmaatschap van de UNO, ook al zijn de motiveringen van enige der landen „twijfelachtig". De Ver enigde Staten steunen dertien niet-com- munistische candidaten en zullen zich ten aanzien van vier der vijf communistische candidaten Albanië, Roemenië, Honga rije en Bulgarije van stemming ont houden. Buiten-Mongoliê valt ér'Buiten, omdat dit, naar Amerikaanse mening, een communisffsche "provincie is', \tfaafCrver de' Sovjet-Unie en communistisch China ge zamenlijk het gezag uitoefenen. In gezaghebbende Russische kringen ver luidt dat de Russen er evenwel op staan, dat de Mongoolse Volksrepubliek tegelijk met de andere zeventien landen wordt toe gelaten. Overigens zou de Sovjet-delegatie alle achttien landen willen toelaten, zonder bezwaar te maken tegen Japan en Spanje, zoals in het Westen werd gevreesd. In dat geval zouden Groot-Brittannië, Canada en de Sovjet-Unie het eens zijn. Prins Wan van Thailand, voorzitter van de speciale politieke commissie van de UNO Assemblée verwachtte, dat de kwes tie van de toelating van nieuwe leden vol gende week door de commissie in behan deling zal worden genomen. Huldiging koning Haakon Koning Haakon VII van Noorwegen, die deze maand zijn gouden regeringsjubileum viert, zal tijdens een radio-uitzending voor de Noorse omroep op 25 November ge huldigd worden door de andere Noord- Europese staatshoofden: koning Frederik IX van Denemarken, president Paasikivi van Finland, president Asgeirsson van IJs land en koning Gustaaf VI Adolf van Zweden. De 23-jarige prinses Astrid, een kleindochter van de koning, zal die dag haar eerste radiorede houden, zo meldt „Aftenposten". Engeland kondigt vermindering van kolenexport aan De Britse minister voor brandstof en energie, Geoffrey Lloyd, heeft in het La gerhuis aangekondigd, dat de Britse kolen- export het volgende jaar verder vermin derd moet worden. In 1954 heeft Groot- Brittannië 13.600.000 ton kolen uitgevoerd. De export zal dit jaar ongeveer twee mil lioen ton kleiner zijn en het volgende jaar vijf millioen ton minder. opstelden. Sukarno wees er op, dat Indo nesië niet alleen staat, de volken van Azië en Afrika staan ons bij. Indien wij eens gezind met de andere Aziatische en Afri kaanse volken strijden, zullen wij het im perialisme van de aarde kunnen wegvagen. In zijn rede, die gevolgd werd door een minuut lang „Merdeka"-geroep, wees Su karno de Indonesiërs er op, dat zij twee tijdperken meemaakten. „Tijdens het tijd perk van de koloniale overheersing konden wij slechts verzoeken indienen en bedelen om gunsten bij de voormalige Nederlands- Indische regering. Onze moties aan de gou verneur-generaal te Buitenzorg hielden slechts verzoeken in. In het tweede tijd perk hebben wij ons zelfvertrouwen terug gevonden. Wij verzoeken niet meer, wij eisen. Tussen ons en het imperialisme is een brede kloof. Wij willen de vrijheid, maar zij willen ons een koloniaal regiem geven. Reeds vroeger heb ik het volk aan gespoord een politiek van non-coöperatie te volgen. Wij moeten, vertrouwen hebben in ons zelf en wij behoeven niet bij ande ren te bedelen. Wij haten het imperialisme dat wij gedurende 350 jaren aan den lijve gevoeld hebben. Wij kunnen het niet aan zien, dat onze medemensen in Noord-Afri- ka gebukt gaan onder het imperialisme. Wij moeten deze mensen helpen, zoveel wij kunnen". Sukarno weidde uit over de Pantjasila en de noodzak een hechte eenheid te vor men. Hij besloot zijn rede met de oproep bij de verkiezingen voor de grondwetge vende vergadering slechts te stemmen op betrouwbare partijen en personen, „aange zien de constituante het leven van het volk voor de komende jaren zal bepalen". 48. De spionnen gingen nu snel en fors te werk, om de kist in handen te krijgen. Ter wijl Chi Fon de vrachtauto precies onder het hangende gevaarte stuurde, joeg Hon- nepon enkele welgemikte kogels door de hijstouwen. De kist kantelde en kwam met een harde dreun ondersteboven op de laad- j bak van de auto terecht. Dit was natuurlijk wel een erg brute ma nier om een kist te laden en dan nog wel een kist, waar iemand in zat! Men kan zich voorstellen, dat Joris het daarbinnen niet gemakkelijk had. Bij het kantelen van de kist en zelfs bij de daarop volgende dreun had hij met bewonderenswaardige vinger vlugheid het glas zwaar water voor breken en morsen kunnen behoeden. Een opmer kelijke prestatie! Nu lag hij ietwat ver kreukeld in een moeilijke houding opge vouwen en staarde somber naar de ster retjes, die hem voor de ogen dansten. „Dit is geen manier om met breekbare waar om te gaan", bromde hij bitter, „heb ik daarvoor deze kist van zoveel waar schuwende opschriften voorzien?" ADVERTENTIE Het feest bij uitstek met nuttige geschenken voor - moeder en kind boxtrapeze2.55 babybox 27.95 plastic kubus2.90 dejeuner 3.40, 2.95, 2.10 tafelstoel22.10 drinkbeker m. poesje 1.75 warmwaterbord 4.50 speeltafeltjes v.a. ƒ11.35 speelstoeltjes v.a. 8.80 speelbank37.80 kinderkapstokjes v.a. 7.70 Herlag fietsjes 26.75 Herlag hobbelpaard, 22.95 autoped op luchtban den 30.25 v. Delft poppenwagen 58.45 poppenwandelwagen. 22.50 autostoeltje19.75 wagennetten v.a. 2.55 rammelaars v.a0.80 wollen plaids v.a. 14.50 v. Delft reiswieg37.25 Teddy reiszak20.70 Steiff complete dierentuin Ook onze textiel-afdeling biedt voor deze tijd bijzondere mogelijkheden Ojde Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel. 11266 (kjïoo) L. Belangstelling. Het aantal bromfietsen- stands op de dertigste rijwielen- en mo torententoonstelling in Earls Court te Londen overtreft het aantal rijwielen stands. De belangstelling van de En gelse rijwielfabrikanten voor de brom fiets wordt steeds groter vooral omdat jaarlijks gemiddeld dertigduizend brom fietsen worden ingevoerd. Een bromfiets is goedkoper dan een rijwiel en een losse bromfietsmotor samen. Goedkoop. De Amerikaanse briigade-gene- raal Sarnoff heeft te New York een „Gramofoon" gedemonstreerd, die voor minder dan twee gulden kan worden gemaakt. Het toestel kan, volgens de generaal worden gebruikt voor het door geven van berichten naar landen „ach ter ijzeren en bamboegordijnen". Het toestel en de onbreekbare platen, die ongeveer twintig cent per stuk kosten, kan men als pamfletten uit de lucht laten neerdalen. Sterk. De directeur van de gevangenis van Lissabon en zeven van zijn onderge schikten zijn geschorst, omdat zij, door onachtzaamheid, verantwoordelijk wor den geacht voor het feit, dat een tegen stander van het regiem van president Salazar, kapitein Gaivao, vanuit de ge vangenis tegen de regering gerichte pamfletten kon verspreiden. Gaivao zit een straf van twee jaar uit wegens sa menzwering tegen de regering. Plafond. In het plafond van een hut aan boord van het Franse passagiersschip „St. Malo" is te Montreal (Canada) veertien kilogram heroïne gevonden. Op de zwarte verdovende-middelenmarkt zou deze voorraad veertig millioen dol lar hebben kunnen opbrengen. Een lid van de bemanning van het schip werd in hechtenis genomen. Illegaal. Te Londen zijn drie mensen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het illegaal exporteeren van vijfhonderd ton koper naar Polen. Drie Londense ondernemingen die bij de zaak betrokken waren, kregen geza menlijk 5500 pond sterling boete. Maagzweren. Volgens een statistiek van de Wereldgezondheidsorganisatie behoren Frankrijk, Noorwegen, Nederland en Finland tot de landen met de laagste sterfte door maag- en darmzweren. In Europa heeft Groot-Brittannië het hoog ste sterftecijfer (12.2), Japan het hoog ste van de wereld (20.1) op honderd duizend inwoners. Het cijfer voor Ne derland is 5.2. Het blijkt, dat mannen vatbaarder zijn voor maagzweren dan vrouwen. Liefhebbers. In de Londense woning van de Duitse ambassadeur Von Herwath is het afgelopen weekeinde ingebroken. Gebleken is, dat de dieven slechts be langstelling voor de wijnkelder hebben gehad. Onderscheiden. De West-Duitse bondspresi dent Heuss, heeft de zendeling-arts en filantroop dr. Albert Schweitzer de ver sierselen van de orde „Pour le Mérite" overhandigd. Vorig jaar besloot de raad van de orde dr. Schweitzer in haar rijen op te nemen. Gestaakt. Een groot aantal Britse winkels heeft de verkoop gestaakt van een in Duitsland vervaardigd mechanisch speeltuig, dat een slang voorstelt die een muis in de bek houdt. Van medische zijde was tegen dit speelgoed geprotes teerd, men achtte het „weerzinwekkend1, gruwelijk en aggrèssief'. Ondernemend. Een ondernemende Parijse fabrikant van speeLgoedballonnetjes heeft duizenden ballons met het portret van Sultan Ben Joessef naar Marokko gezonden om te worden verkocht bij de terugkeer van Ben Joessef in Rabat. De eerste van de Ben Joessef-batlons is aangeboden aan zijn twee-jarig doch tertje in Saint Germain-en-Laye. Bezoek. Vandaag vertrekt een delegatie van de Britse organisatie voor atoomonder zoek naar Moskou voor een bezoek van zes dagen aan de Sovjet-Unie. De groep staat onder leiding van dr. Schonland, de plaatsvervanger van Sir John Cockroft, het hoofd van het atoomlabo ratorium te Harwell. Halfstok. Het stoffelijk overschot van ma dame C'oty is naar de Madeleine in Pa rijs, overgebracht. De Franse driekleur pp het stadhuis werd halfstok gehesen, toen de stoffelijke resten in de stad kwamen. Zij zullen vandaag in de kerk opgebaard liggen en morgen in Le Havre' ter aarde worden besteld. Studie. In Londen is een delegatie van Sovjet-bouwkundigen aangekomen voor een studie van de Britse architectuur en de woningbouw. Zij staat onder leiding van de minister voor het Bouwvak, N. A. Dygai. OP TALRIJKE plaatsen in Europa zijn sporen van Romeinse heirbanen ontdekt, welke vondsten echter geenszins bewijzen dat die wegen inderdaad door de Romei nen zijn aangelegd. Bij de verovering van Gallië heeft Caesar bijvoorbeeld meestal van de beslaande inheemse wegen gebruik gemaakt, maar het is bekend dat hij in moeilijke terreinen (zoals in het land van de Morini) brede banen door het bos liet kappen en begaanbaar maken, waardoor zijn opmars aanzien- f lijk werd vergemakkelijkt. De constructie der wegen is op zichzelf geen afdoende be wijs aangaande de oorsprong, want soms zijn de Romeinse wegen op een verhoogde dam aangelegd, met of zonder een afzetting van stenen ter weerszijde, met of zonder sloten, ofwel de verhoogde dam ontbreekt geheel; soms zijn die wegen van kiezelstenen gebouwd, soms van puin en geklopte stenen, een ander maal weer zijn over de weg stenen platen gelegd. De con structie van de Romeinse wegen geeft d7is zelden volkomen zekerheid aangaande de oorsprong. Deze onzekerheid doel echter weinig af aan onze bewondering voor de hoge trap waarop de wegenbouw in de oudheid heeft gestaan. Men moet zich van de geplaveide wegen uit het Romeinse Rijk werkelijk geen gering beeld vormen, want een modern ingenieur heeft ze zelfs als platgelegde muren betiteld. De wegen die hij op het oog had, waren meestal opge bouwd uit vier lagen, niet zelden metsteen gezamenlijke dikte van P/t m., b[j een normale breedte van 4'/t m., berekend dus op dubbel wagenspoor. De ons allen bij name bekende Via Appia heeft zelfs een breedte van 8 m. Dit is de oudste grote weg in Italië; met de aanleg hiervan werd door de censor Appius Claudius Caesus in 312 v. Chr. een aanvang gemaakt, van daar dat de straatweg naar hemwerd ge noemd (Appische weg). Het plaveisel van deze weg bestaat uit grote stenen, die op een onderlaag van kiezel rusten. Dat op het 540 km. lange traject van Rome naar Tarente en Brindisi talrijke hindernissen moesten worden overwonnen, spreekt ivelhaast vanzelf en we behoeven hierbij bij- voorbeeld alleen maar te denken aan de bezwaren die de Hontijnse moerassen te voorschijn riepen. Maar door dammen en bruggen wer den dergelijke hindernissen overwonnen op een zo degelijke wijze, dat thans nog stukken van deze weg over zijn. Over de lengte van déze straatweg be hoeven we ons niet te verbazen, want in de bloeitijd had het Romeinse Rijk hoofd wegen met een gezamenlijke lengte van ongeveer 80.000 km. en met inbegrip van zij- en bijwegen besloeg het totale wegen net ongeveer 300.000 km. Van Bononia aan de kanaalkust (Boulogne-sur-mer) tot Babyion, kon de Romeinse reiziger 4000 km. afleggen op goed aangelegde hoofd wegen. Tenzij terreinmoeilijkheden dit verhinderen, gaat de Romeinse weg recht op zijn doel af. Dit is gewoonlijk, het ze kerste kenmerk dat een oude weg van Romeinse oorsprong is. En hoe staat het met de Romeinse we gen in Nederland? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2