MERLijN EN DE REUZEN maag»/ B SR""sig mm KI NO „De Spieghel" HVS kwam tegen Velox niet verder dan een gelijk spel Concordia-dames behaalden tegen HHC de eerste overwinning: 2-1 Nell Herbert op al Uw reizen De handbalcompetitie The White Stars te sterk voor Punch J aarbeurs-wisselbeker voor Mac Kinley foto-atelier De basketbalcompetitie Voetbalteam van Saarland tegen Nederland Courses op Mereveld Chandeile te sterk voor dapper Duin wij ck Biljartuitslagen Wereldkampioenschap dammen in voorbereiding Bij Heracles geeft men de moed nog niet op EEN GOED PORTRET Voetbal Sunderland verloor met 1-0 van Dynamo Moskou Ada den Haan won de 200 m schoolslag PEPERMUNT DE VOLLEYBALCOMPETITIE S. A. Wilson zeventig jaar Sport in 't kort FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijlevéld-Gelinck DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 Zondag zijn er in de handbalcompetitie een paar bijzonder goede prestaties geweest. Die successen kwamen van de Concordia-dames en -heren in de eerste klasse en van de IJmond-heren in 2 B. De trouwe bezoekers van het veld aan de Van Oosten De Bruynstraat zullen geen spijt van hun komst hebben gehad. Zij zagen een voortreffe lijke dames- en herenwedstrijd van Concordia, waarbij de dames haar eerste winst binnen konden halen. Het werd een 2-1 zege op HHC. Duidelijk was merkbaar, dat mejuffrouw Handgraaf weer meespeelde, zij het nog niet op volle kracht. De heren- ontmoeting tegen SSVU was buitengewoon spannend met goed handbal. Na een vijf twee rust-achterstand, kwam Concordia gelijk, voor en daarna nog tweemaal achter voordat de winst met 9—8 door de laatste treffer van Nederkoom werd genoteerd. De Haarlemse doelman Bruis was in schitterende vorm. De andere Haarlemse eersteklasser Ra- piditas, speelde in Büssum tegen BHC on danks onvolledigheid (tien man) een zoda nige partij, dat er een kwartier na rust nog een zes-drie voorsprong op het bord stond. De hoop werd echter ruw de bodem inge slagen, want BHC slaagde er in de kansen te keren en net met 7—6 de zege binnen te halen. In de tweede klas B heren presteerde IJmond het om met 8—7 van het sterke Unitas te winnen. Onverdiend is deze Vel- sense overwinning niet. Deze nederlaag van Unitas en vooral ook het verlies van Niloc 2 op Tonido met 7-10 verzachtten de nederlaag van de Zand- voortmeeuwen aanmerkelijk, omdat hier door de kopgroep niet te ver uit elkaar raakt. In de damesklasse van de afdeling kwa men geen verrassingen voor. Bij de heren Het herenteam van The White Stars maakte Zaterdagavond bijna een vergeefse reis naar de residentie, aangezien door een fout van de Haagse competitieleider de tegenpartij, de overgangsklasser DECO op een ander tijdstip was aangeschreven. Dank zij echter de medewerking van stadgenoot Harlem Tigers en Punch (Den Haag) werd besloten dat de Stars tegen het Punch- team zou uitkomen. De Tigers zouden op een later tijdstip Deco als tegenstander ontmoeten. Hierdoor werden de Haarlemmers juist nog niet de dupe van deze vergissing, hoe wel dergelijke organisatiefouten toch wel bijzonder jammerlijk blijven. De Stars hebben ook tegen hun tegenstander Punch, ongetwijfeld de sterkste Haagse tegenstan der, aan het langste eind getrokken. Reeds direct werd door UI jee gezorgd voor een 40 voorsprong, die zelfs werd opgevoerd tot 80, alvorens de Hagenaars tegen- scoorden. De Stars bleven in deze periode ver in de meerderheid en slaagden er zelfs in de voorsprong nog te vergroten tot 194. waarna de rust inging met een vei lige 2110 voorsprong. De tweede helft begon met een enthou siast Punch-team en mede door een mis lukte wisseling bij de Haarlemmers slaag de Punch er in de achterstand in te lopen tot 2118. Nadat de Haarlemmers hierin weer in eerste opstelling binnen de lijnen stonden was het afgelopen met de Haagse meerderheid en werd de Stars-zege door Molenkamp en Tensen veilig opgesteld (30—25). Helaas waren de Harlem Tigers tegen hun tegenstander Deco niet zo gelukkig. Hoewel de eerste minuten een licht over wicht van de Tigers te zien gaf, ging de rust toch in met een kleine voorsprong van Deco (109) voor het feit, dat de aanval van de Tigers niet productief was en zelfs zestien strafworpen miste, slaagde men er ook in de tweede helft niet in de achter stand weg te werken, zodat met een 2519 overwinning van Deco het einde kwam van deze zwakke wedstrijd met slechts weinig- goede spelmomenten. Het voetbalelftal van Saarland voor de wedstrijd tegen Nederland op Woensdag 16 November in het Kieselhumes stadion in Saarbrücken. is als volgt samengesteld: Doel: Borcherding (Saar 05). Achter: Schussig (Saar 05) en Keck (F.C. Saarbrücken). Midden: Siedl (F.C. Saarbrücken), Lauck (Borussia Neunkirchen) en Philippi (F. C. Saarbrücken). Voor: Follman (Borussia Neunkirchen), Altmeyer (Saar 05), Krieger en Martin (bei den F. C. Saarbrücken) en Vollmar (St. Ingbert). Reserves: Streropel (Borussia Neunkir chen) en Binkert (F. C. Saarbrücken). Vergeleken bij de ploeg, die enkele we ken geleden van Frankrijk B won, zijn enkele veranderingen aangebracht. In de eerste plaats ontbreekt de spil Peter Mom ber. die wegens een schouderblessure niet beschikbaar is. Verder heeft men aan Bor cherding als doelman de voorkeur gegeven boven Strempel. In de middenlinie speelt Lauck. die tegen Frankrijk B rechtshalf was, ditmaal op de spilplaats. Siedl is voor de eerste maal in de nationale ploeg opge nomen. hadden wij van Zandvoortmeeuwen 2 veel meer tegenstand verwacht tegen Rapiditas 2 (11-2). Bepaald wel verrassend is hier de 5-3 overwinning van IJmond 2 op Concor dia 2. Een uitstekende prestatie van de Velsenaren. De uitslagen van de gehouden draverijen op Mereveld luiden: Geleenprijs (2140 m.): 1. Tourterelle 1.33; 2. Robert Taylor 1.29.6; 3. Trekvogel S 1.33.5. W. f24.30, PI. f4,40, f 1.60, f 1.60, Gek. f7.00. Cov. f4,20. Kerkerade-prijs (2200 m.): 1. Thundera 1.29.6; 2. Tallero 1.30.5; 3. Siver Queen 1.30. W. f 13,20, PI. f3,50, f2,30, f 11,50, Gek. f5,90, Cov. f6,10. Mook-prijs (2240 m.): 1. Sirona 1.27.2; 2. Sally Harvester 1.28.5; 3. Peter Snel 1.27.1. W. f2.60. PI. f 1,40. f3,20, f4,00. Gek. f11,10, Cov. f 13,10. Sittard-prijs (3100 m.): 1. Qiucksilxer S 1.26.8; 2. Our Volann 1.26.3; 3. Qwiek Karei 1.28.5. W. f 6,50. PI. f 2.80, f 2,70, f 5,00. Gek. f 7,00. Cov. f6.50. Venrav-prijs (2240 m.): 1. Quality Hol- landia 1.24.5: 2. Rabout 1.26.2; 3. Spencer Hollandia 1.27.1. W. f29.10, PI. f5,10, f 1.90, f 1,70, Gek. f 15.90, Cov. f7,—. Revanche der grote prijzen, waaraan ver bonden de Jaarbeurs-wisselbeker (2250 m.): 1. Mee Kinley 1.22.9; t. Notenkraker S 1.23; 3. Olivier B 1.23.1. W. f 1.80, PI. f 1,50, f2,60. Gek. f6,20, Cov. f 5,30. Eisden-prijs (2240 m.): 1. Nuni Brewer 1.26.9; 2. Quite Heny 1.27.1; 3. Pelikaan S 1.25.5. W. f 4.00. PI. f 2,30. f 2,70, f 2,30. Gek. f 8,50, Cov. f 6.00. Valkenburgprijs (2100 m.); 1. Rina Gay 1.27.3; 2. Oda 1.28.3; 3. Princess Hollywood 1.30.4. W. f2.10. PI. f 1,40. f2,80, f2,80, Gek. f9,50, Cov. f 10,80. Totale omzet f129.160,50. De badmintoncom petitie Geheel volgens verwachting is Duinwijck er niet in geslaagd tegen het Amsterdamse Chandeile voor een verrassing te zorgen. Verheugend was echter de tegenstand van de Haarlemmers tegen deze sterke vereni ging en de dames Van Gessel en Van Leeu wen slaagden er zelfs in respectievelijk te winnen van mevrouw Leeuwenberg en mevrouw Van Gelsdorp,' hetgeen zeker een knappe prestatie is. De Duin wij cker Loo moest evenals Titiheru in de Amsterdamse tegenstanders de meerderheid erkennen, hoewel Loo het zijn tegenstander Tjap Jang Beng zeker niet gemakkelijk heeft gemaakt. Het einde van deze bijzonder aantrekke lijke wedstrijd kwam met 62 in het voor deel van de Amsterdamse vereniging Chandeile. Het reserveteam van Duinwijck heeft dit weekend een tweetal fraaie overwinningen geboekt, waarvan Chandeile 3 en Siod 2 het slachtoffer werden. Bij het Amsterdam se Chandeile 3 had men de sterke Tang Tik Hong opgesteld en hij slaagde er in drie partijen te winnen, waarmede echter al het kruit door Chandeile verschoten bleek. In de wedstrijd tegen Siod 2 is de te genstand groter geweest dan de uitslag doet vermoeden, hoewel de zege van de Duinwijck-ploeg volkomen verdiend kan worden genoemd. De uitslagen waren: Duinwijck-Candelle 26: Siod 2Duinwijck 2 17; Siod 1 Chandeile 2 71Duinwijck 2Chandeile 3 53; Duinwijck 3Arnhem 08. De uitslagen in de competitie van de FBHO in Haarlem luidden: A-klasse: Centrum IDWO 62: Te lescoopFlora 53; Haarl. WestKR II 2—6: KR I—Centrum II 6—2. B-klasse: CentrnumTelescoop 26; Ro- zenpriëelPoedeltje I 62; Poedeltje II Kampervest 62; Kampervest II—KR 6—2. D I-klasse: BW—DWO 6—2; Oosten— S en G 26; KampeiwestHaarl. West 62; TelescoopRozenpriëel 62. D II-klasse: S en GKampervest 26; OostenDWO 26; PoedeltjeCentrum 44; Haarl. West, rust. Dammers komen ook in Velsen en Haarlem In een in Utrecht gehouden vergadering van de commissie voor de organisatie van het wereldkampioenschap dammen in 1956, waarbij leden van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond en van de besturen der provinciale afdelingen aanwezig waren, zijn nadere bijzonderhe den verstrekt over de voorbereiding van dit tournooi dat in Nederland zal worden gehouden. Het tournooi zal uit negentien ronden bestaan, te spelen in de maand November. Voor de officiële opening is Amsterdam ge kozen, waar ook de eerste ronde wordt ge speeld. Haarlem is geboekt voor de laatste ronde en de sluiting. Bij vele andere ge meentebesturen bestaat grote belangstel ling voor het tournooi en het is nu reeds zeker dat er ronden zullen worden ge speeld in Utrecht, Groningen, Zwolle, Zut- phen, Hengelo, Arnhem, Tilburg, Dor drecht, Rotterdam, Roozendaal, Goes, Mid delburg, Velsen en Zaandam. Van deze gemeenten zijn door de Koninklijke Neder landse Dambond toezeggingen ontvangen tot een totaalbedrag van f 22.000, Piet Roozenburg, die vrijwillig afstand heeft gedaan van de titel, zal wegens studieredenen niet kunnen deelnemen. De ontwikkeling van het damspel in ons land maakt overigens een bezetting op een hoog peil noodzakelijk. Vooral ook deelneming uit Rusland zou naar de mening van de bond de damsport in ons land ten goede komen. Een en ander is er de oorzaak van, dat de kosten van het tournooi op f 60.000,zijn begroot. Het nog ontbreken de bedrag verwacht de bond bijeen te kunnen brengen door de verkoop van 30.000 loten door de 367 aangesloten clubs. De hiervoor te voeren actie: „Operatie dam- slag WK '56" zal in Februari door de radio worden gesteund. Het ligt niet in de bedoeling van het be stuur van Ileracles, welke club momenteel is ingedeeld in de eerste klasse B van de sectie betaald voetbal van de KNVB, op korte termiin bij het bondsbestuur een ver zoek in te dienen te worden geplaatst in de amateur-afdeling. Hoewel de begroting een tekort aangeeft en de verminderde belangstelling bij de thuiswedstrijden van Iieracles reden geeft tot bezorgdheid, geeft men de moed niet op. Men is thans doende steun te krijgen van de gemeentelijke overheid, van de plaatse lijke industrie en van de burgerij. Aan de hand van de bereikte resultaten zal men te zijner tijd waarschijnlijk aan het eind van dit seizoen overwegen of terugkeer tot de amateur-afdeling noodzakelijk is. Door bezuinigingen cn diverse andere acties trachten de leden de financiële zor gen te verlichten. Op de reis- en vex-blijf- kosten wordt bezuinigd. Bij thuiswedstrij den wordt' een verloting gehouden, waar van de baten worden gebruikt om de kosten van het jeugdwerk te bestrijden. Voorts start Heracles Zondag met een voetbalpool. ADVERTENTIE maken, heeft TDD nodig. 5 Dec. komt reeds in zicht Lange Veerstraat 13 Tel. 11178 Het Moskouse Dynamo, kampioen van Rusland, heeft in een lichtwedstrijd met eennul van Sunderland, leider in de Engelse eerste divisie, gewonnen. In verge lijking met het team. dat verleden week Woensdag met tweeeen van Wolverhamp ton Wanderers heeft verloren, was de ploeg van de Dynamo's slechts op één plaats ge wijzigd. Zarev stond ditmaal linkshalf, aan gezien Sokolov geblesseerd was. Nadat de Engelsen aanvankelijk het meest in de aanval waren, toonden daarna de Rus sen al snel hun kracht. Vooral in snelheid schoten de gastheren tekort, maar door goed spel van de Sunderland-verdediging ble ven Russische doelpunten uit. Eén maal ontsnapte het Russische doel ternauwernood aan een doorboring. Keeper Yashin was reeds gepasseerd, doch Fleming faalde voor open goal. Weliswaar scoorden voor rust Fleming voor Sunderland en Ilyin voor Dynamo, doch beide doelpunten werden af gekeurd wegens buitenspel. In het begin van de tweede helft bezon digden beide partijen zich aan onnauwkeu rig plaatsen. Geleidelijk werden de Dyna mo's gevaarlijker. Slechts met moeite, en ten koste van vele hoekschoppen, konden de Engelsen doelpunten voorkomen. Vier mi nuten voor tijd gaf Kusnetsov een pass aan Ilvn. Deze maakte geen fout (01). Wel stelde Sunderland in de resterende tijd alles in het werk om een gelijk spel uit het vuur te slepen, doch de Russische verdediging was te hecht. Toch contact Radio-Moskou had van de Britse autori teiten geen toestemming gekregen om de wedstrijd door een Russische radioreporter te doen verslaan dit als represaille voor de storingen van Britse uitzendingen dooi de Russen. Maar de Russen wisten er een mouw aan te passen doro rtjiddel van een internationaal telefoongesprek. De verslaggever van Radio-Moskou was op de tribune aanwezig. Hoewel hem op last van het Foreign Office uitzendings faciliteiten waren geweigerd. Maar in de rust kwam een telefoongesprek voor hem door uit Moskou en gedurende drie minu ten gaf hij een overzicht van de wedstrijd aan het station in Moskou. Zwemmen in Moskou Het Nederlandse zwemstertje Ada den Haan (14 jaar) heeft tijdens de internatio nale zwemwedstrijden in Moskou de finale van de 200 meter schoolslag in 2 min. 55,3 sec. gewonnen voor de Russin Marie Ga- vrich (3.00.3) en de Engelse Marguerite Grundby (3.01.0). Rika Bruins bezette de zevende plaats. Cockie Gastelaars heeft het in de eind strijd van de 100 meter vrije slag niet kun nen bolwerken tegen de Hongaarse zwem sters Valei'ie Gyenge en Katalin Szöke, die respectievelijk met 1.06.8 en 1.07.6 de eerste en tweede plaats bezetten. Cockie werd derde in 1 min. 8.1 sec. De Engelsman Graham zorgde voor een verrassing op de 200 meter vlinderslag. Hij legde beslag op de eerste plaats in 2 min. 30.8 sec. en liet hierbij de Hongaar Tumpek, die op deze afstand Europees recordhouder is, achter zich (2.32.2). De Fransman Pirol- le.y werd derde in 2.36.5. De 200 meter schoolslag heren is een Russische, aangelegenheid geworden. Go- lovtchenko won de eindstrijd in 2.41.7. en Minashkin, die met een tijd van 2 min. 36.1 houder is van het Europese record, werd naar de tweede plaats verwezen (2.42.6). De Hongaar Sandor Zabrosky nam de 400 meter vrije slag heren voor zijn rekening. Hij tikte in 4 min. 43.4 sec. als eerste aan voor de Fransman Montserret en de Rus Abovan, die respectieveliik 4 min. 44 sec. en 4 min. 48.4 sec. nodig hadden. De uitslag van de finale 100 meter vrije slag heren is nog niet bekend gemaakt, aangezien de juryleden eerst de film van de aankomst willen bestuderen. Merlijn daalde nieuwsgierig de wenteltrap af. Zo kwam hij in een halfdonkere kelder, waar stoffig spinrag aan de stenen en halken hing. Maar hij zag nog iets anders ook: er lagen houten vaten. Ha, net wat ik dacht! mompelde Merlijn. De wijnkelder! De volle wijnvaten lagen daar naast elkaar. Het voorste vat was geopend en uit het spongat droop nog de rode wijn; dat was waarschijnlijk het vat, waaruit de reuzen de wijn hadden getapt, die Merlijn hen aan tafel had zien drinken. Slim lachend keek hij naar het vat; hij had een mooi plannetje bedacht35-36 ADVERTENTIE HVS heeft het gisteravond tegen Velox niet verder dan een gelijkspel kunnen brengen. Het lag na de overwinning van Velox op Die Raeckse wel in de verwach ting dat HVS in Velox een tegenstander van formaat zou ontmoeten. Het werd een srtijd, rijk aan smashes, maar HVS kon zo wel in de aanval als in de verdediging toch niet de juiste vorm vinden. Velox begon stroef, HVS niet en met en kele goede smashes namen de HVS'ers een 61 voorsprong. Velox kon echter, door dat de HVS-verdediging enkele steekjes liet vallen, tot 65 ophalen. De score liep geleidelijk op: 75, 76, 87 voor HVS, 98 voor Velox, 99. De serve ging op deze stand een tijd lang over, waarna HVS door enkele misverstanden bij Velox tot 129 uitliep. Goede aanvallen bezorg den andermaal Velox een voorsprong (13 12), maar HVS trok toch met 15—-13 aan het langste eind. In de tweede game kon'Velox aanvan kelijk een 30 voorsprong nemen, maar HVS bracht met enkele harde slagen de stand weer in zijn voordeel: 43. Met uit stekend verdedigen behield Velox een tijd de serve (84), doch een kleine inzin king van de blauw-witten was voor HVS voldoende om de score weer in evenwicht te brengen: 88. Velox herstelde zich en mede door enkele keurig door Burger door geslagen ballen werd via 118 en 12—10 een 1510 set overwinning behaald (11). Aangemoedigd door dit resultaat nam Velox een 4Ovoorsprong in de derde set. Van korte duur echter, want via 63 maakte TIVS de stand weer gelijk: 06 en 88. Aanvoerder Verheen zorgde er voor dat Velox -vveer een 13—10 voorsprong ver kreeg, maar deze kostbare voorsprong ging door enkele., misverstanden in de Velox- ploeg weer teniet: 1414. Maar juist op tijd keerde Velox het tij en nam met 16 14 een 21 voorsprong. Velox vond blijkbaar een gelijkspel vol doende, want na de tegenstand die de HVS-ploeg in de laatste set boden was zo gering dat de HVS'ers liefst een 151 game overwinning lieten noteren. De Velox-aanvoerder Verheem maakte in deze set de fout om de goed spelende Franken te vervangen door de technisch slecht spelende Hoogerwerf. Toen hij deze wisseling ongedaan maakte keek Velox reeds tegen een 120 achterstand op. Het was opvallend dat de HVS'ers er niet in slaagden elkaar een goed „pass-setup" te geven. Steeds waren de passes te lang en kwamen zij over het net. De HVS-aanvoer- der Clay heeft niettemin nog enkele harde smashes kunnen geven, maar moest al te vaak de steun van zijn ploeggenoten ont beren. Velox won van HBC Velox heeft dankzij het goede spel van haar aanvoerster Wil Spierings een over winning op HBC behaald. Verdiend was dit geenszins. HBC was als ploeg beslist beter. De zwart-witten combineerden be ter, werkten de „drie-slag"-aanvallen goed af, maar misten op de juiste momenten de kracht om door te zetten. Velox daarente gen speelde slordig en schoot vaak in tech niek te kort. In de eerste set nam HBC een 83 voor sprong. Velox gaf zich echter nog niet ge wonnen en via 116 en 138 haalden de blauw-witten op tot 1313. Door enkele goede smashes van aanvoerster Wil Roo- zen kon deze set nog net met 1513 door HBC gewonnen worden. Ook in de tweede set ontbrak bij Velox het élan: 22, 52 voor HBC. Maar tijdig slaagden Wil Spie- rings c.s. er in het tij te keren: 1510. In de derde set nam HBC een voorsprong, maar ook nu kon deze niet behouden worden. Met 158 ging ook deze set naar Velox. De laatste set maakte geen uitzondering op de andere en ook nu nam HBC een voorsprong: 60. Deze voorsprong groeide zelfs uit tot 124. Het is dan ook moeilijk te begrijpen, dat deze veilige voorsprong toch nog niet voldoende bleek, ook niet na twee time-outs van HBC. Door uitstexend spel van mej. W. Spierings kon Velox deze strijd nog winnen (1513), waarmede weer eens bewezen werd dat op een hope loze stand toch nog winst mogelijk is. Zelfs in de hoofdklasse. De eersteklassers In de eerste klasse heren kon Leonidas het tegen de reserves van HVS niet bol werken. Tussenstanden: 1015, 15— 8, 15 5 en 159. In de eerste klasse dames won HVS van de reserves van Velox met 1512, 154. 158 en 1517. AVC bleek sterker dan de reserves van Die Raeckse en won met 14 —16, 15—12, 15—11 en 15—8. De uitslagen luidden: Heren: OVRAHBC 2 40; Leonidas HVS 2 1—3; Velox-HVS 2—2; A.W.—Sant poort 2 04; Spaarnestad 2Sizo 40; Gios 2—Ready 2 0—4 Rep. 3—OVRA 2 1— 3; WIK 2—Boru 0—3; Blinkert 2—Gios 0—4. Dames: AVCRaeckse 2 31; Velox— HBC 3—1; HVS—Velox 2 3—1; HBC 4— Raeckse 7 40; Rap. 2Raeckse 4 40; GiosA.W. 13 SpaarnestadHaarlem 2 0—4; O.G. 2—Raeckse 6 3—1; Gios 3—HBC 3 3—0; Jeugd. WIK A—Buitenrust A 3—0. Programma morgenavond Heren: Hoofdklasse; CIOSDie Raeckse (aanv. 9 uur) le klasse PSVHHaarlem, 2e en 3e klasse; PSVH 2—CIOS 3, OVRA 3—VVSH, Haarlem 2—Rap. 2, Raeckse 3— Santpoort, PWN 2Blinkert 3, Blinkert— HVS 3, Gios 2—O.G. Dames: le klasse; O.G.MHBS, Blin kertPSVH, 2e en 3e klasse; HBC 4Gios 4, Raeckse 7VVSH, Sizo 2Raeckse 6, HBC 3O.G. 2, Sizo-Haarlem 3, Velox 5 Gios 2, Haarlem 4Raeckse 5. Jeugd: Buitenrust BJeugdland A. Op Woensdag 16 November zal de heer S. A. Wilson, oud-voorzitter van de Kon. Ne derlandse Korfbalbond en voorzitter van de Internationale Korfbalorganisatie, de leef tijd van zeventig jaar bereiken. Hij beoefende als jong onderwijzer in Rot terdam deze sport. Hij werd hoofd van de Bloemendaalse Schoolvereniging en lid van het hoofdbestuur van de Korfbalbond, waar van hij, na het aftreden van de heer Broek- huysen in 1934, voorzitter werd. Deze functie bekleedde hij tot na de oorlog. In 1946 werd de heer Wilson voorzitter van de F.I.K., de internationale organisatie. Hij trad bij de verbreiding van deze sport in het buiten land zeer op de voorgrond. De heer Wilson werd voor zijn verdiensten op sport- en onderwijsgebied benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. HET TEAM VAN WALES. Voor de wedstrijd tegen Oostenrijk op 23 November is het voetbalelftal van Wales als volgt samengesteld: doel: Kelsey (Arsenal); ach ter: Williams (West Bromwich Albion) en Sherwood (Cardiff City); midden: M. Char les (Swansea), J. Charles (Leeds United) en Paul (Manchester City); voor: L. All- church (Swansea); Tapscott (Arsenal), Ford (Cardiff City), I. Allchurch (Swansea) en Jones (Swansea). OEFENWEDSTRIJD. Dinsdagavond 22 November zal op het terrein van VUC in Den Haag een lichtwedstrijd worden ge speeld tussen het voorlopig Nederlands militair elftal en een versterkte ploeg van VUC; Het geldt hier een laatste voorberei ding voor de wedstrijd PortugalNederland (militair) op 1 December in Lissabon. 35) „C'est èpatant! Epatant, mademoiselle! Net als Daniël Camphuysen! En net als David Copperfield en Duff Cooper. Ah, que c'est amusant! U weet werkelijk niet hoe lief u bent Petite espionne!" Hij zei dit laatste op een toon, die zij eigenlijk al eerder gevreesd had: de lage, zachte vleiende toon. Hij boog zich naar haar over. En in zijn ogen zag zij de licht jes weer, en een tikje bewondering en een tikje spot; alles behalve de schxdk, waar zij toch nxin of meer op gehoopt had. Hon derd procent meester van de situatie en nu des te gevaarlijker, nu zij zich bloot gegeven had. Ze staarde hem aan met haar grote, ver schrikte kinderogen, die even vochtig wer den. Ze was v/eerloos. En hij legde zijn hand vast op de hare en fluisterde op de zelfde toon: „Petite espionne. Je wou me uithoren, n'est ce pas?" „Nee", loog Greetje met de moed der wanhoop. „Mais si. Daar hoef je niet om te jokken! Ik vind het niet erg, hoor! Amusant. Char mante petite espionne!" Ze wist niet wat te antwoorden. „Je hoeft er niet timide om te zijn De mooiste vrouwtjes zijn altijd spionnen. Maar ze zijn niet zo lief als jij." „Maar ik ben geen spionne! „Non, c'est vrai. Maar heel lief. Wil jc nog eens met me uitgaan, Marguéi'ite?" Ze gaf geen antwoord. „Er eerst nog eens over denken, chérie?" Op dit ogenblik stond de kleine, donkere man ineens haastig op van zijn plaats en kwam op hen toe. Het was Greetje, of haar hart stilstond. Maar er gebeurde toch niet wat zij verwacht had, want de man bleef niet aan hun tafeltje staan, maar passeerde rakelings professor Cossaert. Deze draaide zich om en zag de ander aan, en daax'op zei de donkere man, gedempt en haastig: „Attention! Mouchard!" Hij was meteen weg. Doorgelopen naar de draaideur om het restaurant te verla ten. Maar door diezelfde draaideur kwa men nu enige heren binnen en de onaan zienlijke verliet nu ook ineens zijn plaats aan het gemeenschappelijke tafeltje. Hij was meteen achter de donkere man en tikte hem op zijn schouder. De ander vroeg wat en de onaanzienlijke haalde een papier uit zijn zak. En de pas-aangekomen heren gingen de draaideur weer uit, mèt de donkere, en de onaanzienlijke bleef achter. Maar Greetje had duidelijk gezien dat de donkere aan beide polsen werd vastgehou den. Dit tafreeltje, waarbij zij slechts toe schouwers wax-en, maakte ook meteen een einde éan hun lunch. Professor Cossaert, plotseling gehaast, wachtte haar antwoord op zijn laatste tedere vraag niet meer af maar riep de kellner om af te rekenen. Hij gooide haastig een paar bankbiljetten op tafel en schonk met een grandioos gebaar het wisselgeld als fooi. Hij hielp haar in haar mantel en fluisterde daarbij niet iets liefs in haar oor, zoals hij anders stellig gedaan zou hebben. Hij vergat, tot Greetje's ontuitsprekelijke verlichting, de doos bon bons mee te nemen en drong haar haastig naar de uitgang. En daar charterde hij direct een taxi, zonder verder naar haar wensen te informeren. De taxi-rit, waar ze zo tegenop gezien had, viel heel anders uit dan ze gedacht had. Want niet alleen dat de hofmakerij van daax-even in het geheel niet werd voort gezet, maar de professor was zelfs ongewoon stil en sprak slechts een paar afgemeten en correcte zinnetjes. Hij zat gedurig wat stijf rechtop en Greetje, die hem ongemerkt observeerde, zag hoe hij stiekum in het spiegeltje van de chauffeur trachtte te gluren. Zelf keek ze enige malen door de achterruit achterom, maar er waren geen speciale voertuigen, die hen volgden. Toen waren ze op de Kloveniersburg wal. Professor Cossaert, in wie plotseling de galante Zuiderling weer bovenkwam, nam haar hand (in de lichte handscnoen van Noortje) en boog er zich in een ro mantisch gebaar overheen. Deze handkus was de enige kus in de taxi. Hij zei: „Ik hoop, mademoiselle, dat u ook een schoon souvenir moogt hebben van onze middag." „Merci, monsieur Cossaert." Toen terwijl haar cavalier met de chauf feur afrekende, viel haar oog op Noortjes handschoen. Op de lichte rug zat een don kere vlek: twee bijna aansluitende halve cirkels. „Hij verft zijn baai-d", wist ze ineens. Het vervulde haar met een grote blijd schap. Dit baard-verven was toch iets iets bijzonders. Iets, dat misschien alleen een oude man deed als hij jong wilde schij nen. Cossaert was nog niet oud. Of was het een Belgische gewoonte? Ze zou het in ieder geval wèl aan inspecteur Renkevoort zeg gen: dit en de arrestatie van de man, die „Mouchard" had gezegd. Dit waren de enige resultaten van haar detective-speurtocht. Ze zou de inspecteur dadelijk te spreken vragen. Professor Cossaert was naar boven ge gaan. En het meisje klampte nu meteen maar de agent aan, die nog altijd in de benedengang de wacht hield. Was inspec teur Renkevoort nog altijd in de spreek kamer?" „Nee, juffrouw. En als ik u was, dan ging ik maar liever naar de eetzaal". „Waarom?" „Omdat er zo dadelijk „spul" komt". „Spul?" „De inspecteur heeft een arrestatie ver richt. De dief van vannacht. Maar de vent is gaan vechten; hij heeft er één neerge slagen. Er is assistentie gekomen en nu zullen ze wel dadelijk beneden komen als de auto er is. Ik zou maar wat uit de buurt blijven. Die vent is gevaarlijk". Het bloed stroomde weg uit haar hart. Ze stond daar: krijtwit. „Wie?" fluisterde ze. „Die grote kerel. Uit Afrika. Hoe heet hij ook al weer? Kamp.... Kamp...." Het meisje greep zich vast aan de leu ning van de trap. Daniël Camphuysen was, juist toen Greetje met Cossaert het huis verliet, van een ochtendwandeling thuisgekomen. Hij had. na de lange nacht vol emoties, een in tense behoefte aan vrijheid en beweging en dus was hij zonder hoed de deur uitgegaan om zijn hoofd eens flink te laten door waaien. De beweging had hij genoten, maar de vrijheid niet, daar hij al spoedig bemerkt had dat hij gevolgd werd door een lange man. Een rechercheur met lange benexx en speciaal uitgekozen om mij te achtex-volgen, dacht hij bitter en had daaxma enige, na tuurlijk vergeefse, pogingen gedaan om zijn schaduw kwijt te raken. Toen was hij ten slotte op de Hoge Sluis terechtgekomen en had daar, tegen de railing geleund, een lange tijd onbeweeglijk staan roken. Op enige afstand stond de schaduw en rookte ook. En de „Afrikaan" had hierbij een stx-oom van gevoelens verwerkt, of liever gezegd trachten te verwerken, waar hij eigenlijk geen weg mee wist: onrust over de ongetwijfeld precaire toestand, waürin hij verkeerde, verbazing en ook ontroering over de houding van juffrouw Corbeyn, een wild verlangen naar de wijde vlakten van zijn land en een heel eigenaardig, zoet ge voel van tederheid als hij aan een blond meisje dacht. De koude Noordwestenwind, die langs hem heen blies, deerde hem niet; zijn haren woeien in de bries en in het ge bruinde gezicht tuurden de ogen in de verte. De oevers van de stad, die weken langs het wijde water, de flonkexing van zonlicht op de kleine golfjes. Een lange sleep, van zolderschuiten, die recht op hem aankwamen en dan één voor één onder de brug verdwenen, de lange golfdeining, die schuin op de wallekant afliep en de roei bootjes deed dansen. De wijde lucht, bleek blauw al van de winterkou, waarin de witte wolken joegen. En een enkele krijsende meeuw, waar hij verlangend naar keek. Na thuiskomst sleepte een moeilijke dag zich voort. Mevx-ouw Waterborg was te laat met de lunch en toen tenslotte de gong luid de, ging hij met tegenzin riaar de eetkamer. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6