Veren igi ngsva ria Tentoonstelling van door bejaarden gemaakte werkstukken Agenda voor Velsen Filmvoorstellingen voor de bejaarden Ambon vecht voor recht en vrijheid" Visserij - varia Artistiek Havenherichten Vrijdag opening in zaal Abelenstraat Ir. D. N. Dammers over en voor Santpoort Porcellana Bewogen pleidooi voor de RMS in het Patronaat uit de IJmond Beverwijk Welvaart is zaak van investeren en verdelen DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 Kerkconcert in Ned. Herv. Kerk Kanaalstraat Concert voor de Velser Jazz Society GESCHENKEN voor St. Nicolaas Kunsthandel Kennemerlaan 55 Naar Zweden en Lapland Overwinning van SVIJ Feestavond „Monica's" IJmond I (heren) wonnen op het nippertje (8-7) SEMOWaterloo: 1-3 Heemkerkse KVP groeide in ledental Bazar ten bate van kleuterschool Dames van CSV tafeltennis handhaafden ongeslagen record Helderziende in het KSA-gebouw UTD speelde 10e winterwedstrijd Jonge kunstenaars stellen zich voor Het Nederlandse Huishoudboekje Agenda voor Beverwijk 0 OM ALS SUBCOMMISSIE voor het sociaal cultureel ontspanningswerk voor de bejaarden in Velsen niet te blijven stil staan bij de organisatie van filmvoorstel lingen en het sociëteitswerk, is ook de sti mulering van de zelfwerkzaamheid van deze groep van Velsenaren intens en van harte aangepakt. Vrijdagmiddag zal nu een vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur de eerste Velsense tentoonstelling van door de bejaarden vervaardigde werkstuk ken, zoals scheepsmodellen, tekeningen, schilderijen, koper- en sierwerk en brei en handwerk openen. Een expositie, die in feite een voorloper is van het door de com missie verrichte werk, want ruim tien man nelijke en veertig vrouwelijke bejaarden hebben zelf het initiatief genomen de han denarbeid als vrijetijdsbesteding te kiezen en met het vervaardigde materiaal een expositie in te richten. De ontwikkeling van het werk van de commissies voor ontspanning van de Vei- sense bejaarden is gunstig. Van de 4000 be jaarden in Velsen nemen er ruim 1500 deel aan het algemene ontspanningswerk en be zoekt een kleiner gedeelte dagelijks de sociëteit en woont lezingen of filmvoorstel lingen bij. Een enquête onder deze 4000 be jaarden leverde onlangs als resultaat op, dat 92 personen interesse hadden voor de handenarbeid als vrijetijdsbesteding. Men is daarom nu al heel tevreden, dat aan de eerste tentoonstelling niet minder dan 50 bejaarden hebben meegewerkt. Het ingebrachte goed, dat Vrijdag en Zaterdag is te bewonderen, is verdeeld in drie groepen: goederen, die geprijsd staan en te koop zijn; tentoongestelde werkstuk ken en materiaal, dat verloot zal worden. Er zullen namelijk 1000 loten worden ver kocht tegen een prijs van 0,25 per stuk. Er zal voorts koek en thee zijn. Draaimolen Van een zeventigjarige IJmuidenaar zullen onder meer een draaimolen draaiend en met muziek en een sleephelling en een vuurtoren te bewonderen zijn, terwijl uit Santpoort keurig afgewerkte poppen- en kinderkamers zullen worden ingezonden. Uiteraard is er voorts veel breiwerk. Naar wij vernemen spreekt de directeur van het Velsense bedrijf van Openbare Werken, ir. D. N. Dammers, Vrijdagavond 18 November na afloop van de jaarverga dering van Santpoorts Bloei in „De Weij- man" over de Santpoortse uitbreidings plannen. Hij zal zijn causerie met kaarten- materiaal verduidelijken. Dit gedeelte van de vergadering is voor iedereen toeganke lijk. Ten bate van de verbetering van de ver lichting in het koor van de nieuwe kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden geeft het Ned. Herv. Kerkkoor „IJmuiden" onder leiding van Jan te Loo een kerkconcert op Woensdagavond 23 November in deze kerk. Medewerking wordt verleend door Annie de Groot, sopraan en Albert de Groot, orgel. De Velser Jazz Society houdt Vrijdag avond 18 November in de concertzaal van het Ned. Herv. Jeugdgebouw een clubcon cert. Medewerkende orkesten zijn „The Hot House Syncopators", een „old-style" orkest uit Den Haag, „The Midge Town Jazz Band"-huisorkest en „Quartet Nico Bunink" uit Amsterdam. Voorts zullen enige jam-sessions worden gehouden. Schutters legden aan De Wijk aan Zeese Schietvereniging „Ons Genoegen" boekte op de in hötel „Sonne- vanck" gehouden wekelijkse oefenavond de volgende resultaten: 1. P. Schelvis 49 pnt.; 2. S. Ypma 49 pnt.; 3. J. van der Wel 47 pnt.; 4. C. van Wilgenburg 47 pnt.; 5. W. Snijders 46 pnt. ADVERTENTIE Grote collectie zeer aparte DINSDAG 15 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Paniek in Gibraltar". IJmuider Harmonie, 20 uur, Rex, jubi leum-concert. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Kath. Instit. Volksontw., sectie IJmuiden- West, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering „De Kruik". „Jan van Dommelen", 20 uur, zaal Zo- merlust, toneeluitvoering. VELSEN Raadhuis, 19.30 uur, openbare vergade ring van de gemeenteraad. WOENSDAG 16 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Paniek in Gibraltar". Pieter Vermeulenmuseum, als Dinsdag. ABVA, 20 uur, Cultureel Gebouw, ver gadering Rijkswaterstaatpersoneel. Ziekenfondsen „Velsen en omstreken" en „IJmuiden", 20 uur, Rex, feestavond met medewerking van Cees de Lange. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wethou der C. P. J. Maas, sociale zaken. Het tentoongestelde materiaal is door de bejaarden geheel thuis vervaardigd. De commissie beschikt helaas nog niet over een gelegenheid, om de bejaarden te laten knut selen. Dat de zelfwerkzaamheid evenwel toch leeft onder de bejaarden, daarvan is deze tentoonstelling een bewijs. De gehele expositie is in eigen hand door de bejaarden uitgevoerd. De zorg voor de bejaarden wordt door de subcommissie namelijk zo veel mogelijk beperkt; het zelf doen daar entegen zo sterk mogelijk gestimuleerd. De commissie voor ontspanningswerk voor bejaarden in Velsen houdt volgende week in Velsen-Noord, IJmuiden en Sant poort een drietal filmmiddagen voor de be jaarden. De cineast S. de Waard zal enige van zijn kleurenfilms over „Lapland en Zweden" vertonen. De heer De Waard, die een boeiend verteller is, zal de films en lichtbeelden toelichten. Ónder meer wordt een bezoek gebracht aan het bij de toeris ten zo vermaarde eiland Gotland en aan Stora Karslo, een vogeleiland in de Oost zee. Men krijgt een beeld van de mooie landschappen, bossen en meren van midden Zweden en neemt een kijkje bij het mid zomerfeest in het aan het Siljanmeer ge legen plaatsje Rattnik en Leksand. Daarna reist men naar het Kebnekaise gebergte en trekt men over de fjallen rond Abisko en Tornetrosk naar de Lappen voor een be zoek aan hun ;<merkamp. De bejaarden van Velsen-Noord krijgen Dinsdagmiddag 22 November in het Sint Jozefhuis gelegenheid de voorstelling bij te wonen; Woensdag 23 November komt de heer De Waard in het Ned. Herv. Jeugd gebouw aan de Burg. Enschedélaan te Santpoort en Vrijdag 25 November in het Patrorïaatsgebouw aan de Willemsbeekweg te IJmuiden-Oost. Door een 30 zege over SHS, heeft SVIJ er geen twijfel over laten bestaan, wie op het ogenblik de sterkste is in afdeling 2 A van de HVB. Toch viel hét spel over het geheel tegen. De voorhoede van SVIJ heeft echter de verdienste zich een behoorlijk aantal kansen per wedstrijd te scheppen, waardoor zij in acht wedstrijden gemiddeld 3 doelpunten wist te scoren. Daar bovendien de verdediging en middenlinie van behoor lijke kwaliteit zijn, kunnen de SVIJ'ers een goede gooi doen naar het afdelingskam pioenschap. Het samenspel kan echter nog wel verbeterd worden door de bal meer hel werk te laten doen. In de wedstrijd tegen SHS nam SVIJ direct het heft in handen en na 8 minuten wist Broekhuizen, na goed doorzetten, het eerste doelpunt te scoren. SHS trachtte het spel te verplaatsen, maar slaagde daarin slechts sporadisch door uitstekend ingrijpen van Brouwer c.s. Na de rust wist Boon, uit een door Kistenmaker goed genomen corner de stand op 20 te brengen en was SHS in feite al een geslagen ploeg. Wel probeer den de SHS'ers door fanatiek op de bal te zitten de SVIJ'ers in de verdediging te drukken, maar zij maakten daarbij de fout de bal speeds door het midden te spelen, waar het binnentrio geen schijn van kans kreeg tegen Brouwer. Toen Kroone, wederom uit een corner, de bal ineens op z'n schoen nam, was het 30 en daarmee was de overwinning voor SVIJ een feit. Het tweede verloor onverwacht met 43 van Wijk aan Zee 3, terwijl de Junioren aan hun eerste thuiswedstrijd niet veel plezier beleefden. Het verloor met 81 van de DCO-junioren. Tenslotte wisten de adspiranten B een verdienstelijk gelijk spel (33) te behalen bij de Kennemers D. Het mondaccordeonorkest „De Monica's" onder leiding van de heer P. Schilp geeft op Zaterdag 26 November een feestavond in het Ned. Herv. Wijkgebouw aan de Dijckmanstraat te Velsen-Noord. Medewer king wordt verleend door de toneelgroep van de Ned. Herv. Jeugdraad te Heems kerk. VEILINGBERICHT Sla 416; bloemkool 1652; andijvie 1227; bospeen 1021; waspeen 817; to maten 2068; prei 914; knollen 719; spruiten 2355; boerenkool 815; groene kool 813; rode kool 710; uien 20. Van vele zijden en in groten getale waren gisteravond belangstellenden bijeen geko men om het Tweede Kamerlid mr. K. van Rijekevorsel in het Patronaatsgebouw te horen spreken over „Recht voor Ambon". Hij begon met te vertellen, dat de ver gadering bij elkaar gekomen was om de aanhankelijkheid aan Ambon te getuigen. Zich afvragend welk standpunt tegenover de Ambonese zaak moet worden inge nomen, concludeerde hij, dat Nederland, en dus de Nederlanders, verantwoordelijk is voor de gang van zaken. De heer Van Rije kevorsel ging, om de bewijzen daarvoor te rapen, sprongsgewijs door de geschiedenis van Ambon, waarbij hij opmerkte, dat er geen volk in het oude Nederlands Oost Indië was, dat Nederland zo trouw was ge bleven. Reeds vanaf de Oost Indische Com pagnie bestond er een nauwe band tussen Ambon (en in het algemeen de Zuid-Mo- lukken) en het moederland, „dat een zeer hoge opvatting over souvereiniteit hul digde". Langs de verschillende hoogtepun ten in de geschiedenis belandde spreker bij de ronde-tafel-conferentie van 1949, waar bij de afgevaardigden van de Zuid Moluk- ken maar ternauwernood werden toege- De handbalwedstrijd van het eerste IJmond-herenelftal tegen de Amsterdamse ploeg Unitas werd onder grote spanning gespeeld, De gasten hebben het IJmond allesbehalve gemakkelijk gemaakt, want tot in de tweede speelhelft nam Unitas her haaldelijk de leiding met de score. Dit be gon al vrij spoedig na het begin van de strijd, maar IJmond kon voor de gelijk maker zorgen. De Amsterdammers namen door iets beter samenspel dan dat in de IJmond-aanval weer de leiding en dit bleef, wel telkenmale onderbroken, tot de rust stand 34 voor Unitas was bereikt. Toen na de hervatting IJmond opnieuw gelijk kon maken (44), werd verondersteld, dat de thuisclub het initiatief zou overne men. Unitas hield de aanval vlot gaande en hierdoor werd doelman Böhm zelfs twee maal achtereen gepasseerd (64). Eerst nu, ging de thuisclub alle zeilen bijzetten onr de achterstand' in te lopen en hadden de IJmond-aanvallen beter resultaat met open spel. De IJmonders, die nu een aanvals- overwicht hadden, maakten niet alleen ge lijk, doch zorgden ervoor, gesteund door dit succes, dat eindelijk met twee doelpun ten verschil de leiding kon worden overge nomen (86). Met nog slechts enige minu ten te spelen probeerde nu Unitas het ver loren terrein te herwinnen. Alles werd op de Amsterdamse aanval gezet. Deze druk kostte IJmond één doelpunt, zodat het einde van de spannende strijd werd aan gekondigd (87). De doelpunten werden gescoord door Molenaar (5 x), K. Sauer, E. Hofman en H. Boom. De IJmond-reserves boekten een mooi resultaat met de overwinning op het sterke Concordia 2. In deze wedstrijd domineer den de verdedigingen, waardoor de aanval lers maar weinig doelrijpe kansen kregen. Toch was IJmond 2 sterker in het veld, hoewel Concordia tot 33 het evenwicht kon bewaren. Eerst daarna domineerde IJmond 2 en won met 53 (rust 32) door deolpunten van G. Kramer (3 x) en G. Uuger (2 x). Tegen de lijstaanvoerder HOC had IJ mond 3 (heren) weinig kans, hoewel er niet onverdienstelijk werd samengespeeld. De grotere HOC-routine en schotvaardig heid zorgde voor een flinke nederlaag (91), waarbij Blok voor IJmond 3 doel puntte. Ook in Zandvoort moesten de IJmond 2- dames tegen Zandvoortmeeuwen het onder spit delven. Weliswaar stonden de IJmond- dames met de rust maar met 21 achter (T. Zuurbier scoorde tegen), doch toen Zandvoortmeeuwen een ware belegering begon kwamen de IJmond-dames er niet meer aan te pas (71). De IJmond-meisjesjunioren troffen in DSS een zwakke tegenstandster (121) en de meisjes-adspiranten behaalden een 21 overwinning op De Blinkert. laten. De besluiten, die tijdens deze R.T.C. werden genomen waren gebaseerd op het vertrouwen, dat de Nederlanders in de an dere partij hadden, die echter „nog voor de inkt droog was", reeds met voeten werden getreden, aldus spreker. Vooral het zelf beschikkingsrecht van de te winnen „deel staten" bleek een punt te zijn, dat de R.I. niet vervuld wilde zien en juist dit was een der belangrijkste onderwerpen. De Indonesische Republiek onderdrukt met een overmacht van wapens en man schappen het op Ambon gerezen verzet, dat gebaseerd was op het vrij willen zijn het land wilde niet met noch zonder voorkennis worden toegevoegd aan bij voorbeeld de R.I. i Op 25 April 195.0 werd in Ambon de „zelfstandige republiek der Zuid-Moluk- ken" uitgeroepen en sinds die datum wordt er gevochten, al of niet legaal. Mr. van Rijekevorsel meende, dat dez2 strijd van Ambon gesteund moest worden en als jurist zag hij daarvoor twee redenen: de eerste om de internationale rechtsorde te bevorderen en te handhaven; ten tweede vanwege de simpele morele plicht, niet alleen op grond van de geschiedenis, maar ook als menselijke en Christelijke plicht. Hij besloot zijn rede met te zeggen, dat wanneer de Ambonezen hun leven geven voor een zaak, waar zo duidelijk het recht aan hun zijde staat, zij zeker zullen over winnen, wanneer zij steun ontvangen, maar dan moet het aantal steunenden talrijk ge noeg zijn. Een Ambonees snaar-orkestje „Suara Maluku" onder leiding van A. J. Maksu- rilla had in het begin van de avond de Nederlandse en Ambonese volksliederen gespeeld en zorgde in de pauze voor enige Ambonese liedjes. Mevrouw N. Lokollo echtgenote van de gevolmachtigd minister der RMS, vertelde na de pauze over de strijd die er in de Zuid-Molukken en vooral op Ceram thans nog wordt gevoerd. Zij beschreef de ontzet ting en de sadistische handelingen, waar onder de Molukken hebben te lijden, en die zij zelf ook heeft meegemaakt. Het was volgens mevrouw Lokollo niet alleen een strijd om het zelfbeschikkingsrecht, maar vooral om vrijheid van het geloof, „want als Soekarno door zet," zei zij, „zijn we binnenkort allen Mohammedaan." Zij be ëindigde dit r-ealistische relaas met de wens „God zij met ons!" In zijn voorwoord had de voorzitter van „Door de eeuwen trouw", afdeling IJmui den, de heer R. Voorhoeve een korte be schouwing gehouden over de onverschillig heid van de mensheid, die zelfs voor een ideaal als „vrijheid voor Ambon" niet door broken kon worden. Hij achtte dit een ge volg van de onvoldoende voorlichting op dit gebied en toonde dit aan door te vertellen, dat er voor de oorlog op de scholen geleerd werd, dat „Indië werd overheersd", en dat, terwijl er op de 80.000.000 inwoners slechts een gewapende macht bestond van zegge 40.000 man. Waterloo heeft de overwinning op de hekkensluiter Semo niet cadeau gekregen en heeft zelfs een 10 achterstand moeten wegwerken. Die achterstand was opge lopen in de eerste helft in een strijd, waar in Semo steeds de toon aangaf en waarin het bij Waterloo moest komen van de uit vallen. Daar de gevaarlijkste man in de voorhoede, Post, steeds in de buitenspelval liep, werd er door de IJmuidenaren niet gescoord. De Amsterdammers namen na 20 minuten spelen de leiding en dat Semo deze voorsprong niet verhoogde, was deels het werk van doelman Kok, die tot twee maal toe prachtig redding bracht. Na de rust speelde Waterloo in zoverre beter, dat het spel meer werd open gehou den. Dit bracht het succes, dat al lang in de lucht hing. Zo kon Post een voorzet vjm Sikkelerus benutten. Weinige ogenblikken later was het De Boer, die een voorzet van Post inschoot en zijn club een 21 voorsprong gaf. In de resterende tijd was het een gelijk opgaande strijd, waarin beide doelen beurtelings in gevaar kwamen en waarin Schelvis met het derde doelpunt de overwinning veilig stelde.. Ruzie tijdens jaarvergadering De jaarvergadering van de afdeling Heemskerk van de Katholieke Volkspartij Maandagavond in zaal Dam gehouden, dreigde een ogenblik voortijdig te worden beëindigd. Het bestuur werd door enkele leden op zo felle wijze aangevallen, dat de voorzitter de heer J. Bruins aan het einde van de langdurige debatten de vergadering wilde sluiten en hiermee zjjn mandaat ter be schikking stelde. Ook de andere bestuurs leden volgden zijn voorbeeld en enkelen verlieten met enige leden reeds de zaal. Op aandrang van één der aanwezigen verschillende anderen hadden ook reeds getracht olie op de golven te gooien werd de vergadering echter heropend en kon de agenda worden afgewerkt. Het verschil van mening ontspon zich over de vraag of de propagandisten wel voldoende steun van het bestuur hadden ondervonden. Hierbij werden zoveel grie ven geuit, dat dikwijls harde woorden vie len, zonder dat de partijen nader tot elkaar kwamen en een oplossing voor de moeilijk heden niet werd gevonden. De secretaris de heer J. C. J. Schuchart gewaagde in zijn jaarverslag van een flinke ledenwinst: hun aantal groeide met vier honderd. De heer J. Welboren stelde zich als be stuurslid niet herkiesbaar en in zijn plaats werd gekozen de heer O. de Ruyter. Tot besluit sprak de heer C. J. v. d. Ploeg voorzitter van de Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond een propagandistisch woord. In zaal Roozendaal te Castricum was het Maandagavond een grote drukte. Een spe ciale commissie, samengesteld uit leden van de Christelijke Kleuterschool Vereniging, organiseerde een bazar, die ook hedenmid dag en -avond nog duurt. De opbrengst is voor de kas van de vereniging en voor de aankoop van schoolmeubelen bestemd. Zoals gezegd was het druk en de dames leden kwamen handen tekort om de koop lustigen, van de zelfgemaakte of door de plaatselijke winkeliers beschikbaar gestel de artikelen, tevreden te stellen. Het eerste damesteam van de Castricum- se tafeltennisclub CSV heeft de uitwed strijd tegen het Haarlemse Oranje-Zwart tot een goed einde gebracht. De Castri- cumse dames versloegen hun Haarlemse collega's in de gymzaal aan de Eemstraat met 7-3, waardoor het ongeslagen record bleef gehandhaafd. Het tweede damesteam speelde tegen VTC, uit Velsen. De uitslag was 5-5, wat voor de Castricumse dames een eervol re sultaat is, want hun tegenstanders zijn zeer sterk. Eenzelfde uitslag bevocht CSV 1 heren tégen Rapidity 2 (Beverwijk). Al met al resultaten waar CSV trots op mag zijn. Muziek K.A.J. De Heemskerkse afdeling van de Katho lieke Arbeidersjeugd heeft Maandag in de gezellenzaal van het K.S.A.-gebouw een muziekavond gehouden. De heer Lou Tervoort uit Beverwijk heeft hier een inleiding tot muziekbegrip gegeven, die aller aandacht verdiende. Spreker behandelde niet alleen de klas sieke, maar ook de moderne muziek pas seerde de revue. Talrijke leden hebben hun kennis van muziek kunnen verrijken en zullen hier mee in de toekomst hun voordeel kunnen doen. DIJV houdt Sinterklaaswedstrijd De Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJzeren Voorn" maakt Zondag 4 De cember een reis naar Middenmeer voor het houden van de traditionele St. Nicolaas- wedstrijd. In het Beverwijkse K.S.A.-gebouw wordt op Donderdag 24 November een bijeen komst gehouden, waarop de helderziende de heer Dijkshoorn zal optreden. Deze avond wordt georganiseerd door de plaatselijke afdeling van het Kath. Vrou wengilde en de opbrengst wordt besteed aan het Welfare-werk voor langdurige zieken. Harriet Freezer voor het Instituut In samenwerking met de Beverwijkse boekhandel houdt het Instituut voor Ar beiders Ontwikkeling op Maandag 21 No vember in „Terpsichore" een bijeenkomst, waarop Harriet Freezer zal spreken over het onderwerp „Het geluk zit in een klein hoekje". Ambtenaren en Ouderdoms voorziening De Beverwijkse afdeling van de Alge mene Bond van Ambtenaren houdt op Woensdag 16 November in ,,'t Centrum" een ledenvergadering, waarop het bonds- bestuurslid de heer J. C. Dekens een uit eenzetting zal geven over de komende wet telijke regeling der ouderdomsvoorziening en de gevolgen daarvan voor het over heidspersoneel. Tevens zal op deze avond afscheid worden genomen van de voorzitter de heer J. B. Hutten wegens zijn vertrek naar elders en zal in deze vacature in het bestuur worden voorzien. De IJmuidense bridgeclub UTD speelde haar 10de wedstrijd in de wintercompetitie. De eindstand is thans: Groep A: 1. mevr. VerhorstGrentzius 544.90 2. Prins en echtg. 527.62 3. Pie- terseWesterop 522.96 71; 4. MeyerRoelofs 509.61 5. Rob en echtg. 496.52 6. Ten BroekeBerkhout 481.69 7. dames SchoenKoelemey 466.86 8. Schoen Koelemey 463.18 Groep B: 1. mevr. SlaatsBöhm 540.03 cr- 2. dames KlinkenbergVerhoef 516.03 3. Muller—Van Olst 516.02 4. Klinken bergKorver 511.65 5. Snel en echtg. 504.22 6. Muis en echtg. 475.02 7. Van BurkVisser 473.23 8. mevr. Pieterse Groot 464.29 9. Gomes en ódv. partners 455.83 10. Warger en echtg 429.62 „De Lunette" met „Alleen op de wereld" De Heemskerkse toneelvereniging „De Lunette" heeft gisteravond ter gelegenheid van het tienjarig bestaan in zaal Dam een opvoering gegeven van het toneelspel „Al leen op de wereld", bewerkt naar het ge lijknamige boek van Hector Malot. De nogal kinderlijke bewerking van dit boek heeft de spelers niet verhinderd op deze avond het beste beentje voor te zetten en te maken wat er van te maken viel. Aan de rolkennis haperde echter nogal wat en jok de aankleding vertoonde vele gebreken. De regisseur de heer P. van Vleuten, ver vulde de rol van de oude straatzanger Vita- lis en hij deed dit op voortreffelijke wijze. Contactavond „Beverwijk" De voetbalvereniging „Beverwijk" houdt Woensdag 16 November in zaal Langedijk een contact-bijeenkomst. Het tweede concert van Toonkunst in dit seizoen op Donderdag 17 November in het Luxor-Theater te Beverwijk, biedt on der de titel „Jonge kunstenaars stellen zich voor" aan drie jonge veelbelovende musici de gelegenheid ook in Beverwijk in het openbaar op te treden. Dit jaarlijks terugkerende onderdeel van het Toon kunstprogramma is steeds een groot succes. Ook nu weer biedt het programma van deze avond veel afwisseling. Voor de pauze brengt de pianist Henk van Eewijk werken van Scarlatti, Chopin en van de Franse componisten Debussy en Ravel ten gehore. De violist Wilberna Bij voet, leerlinge van Jo Juda, speelt na de pauze composities van Bach, Beethoven, Hendrik Andriessen en Bela Bartok. De pianobegeleiding is in handen van Justine Koot. Het verdelen van de Nationale „koek" is het werk voor specialisten, was de me ning van de heer G. Douma, die gister avond naar Beverwijk was gekomen, om voor de leden van de Beverwijkse Bestuur ders Bond een uiteenzetting te geven over het Nederlandse „huishoudboekje" de boekhouding der staat waarvan 't eind cijfer de te verdelen koek is, of wel de Ne derlandse welvaart. Het staat echter vast, zo ging hij voort-, dat men met het verde len van die koek heel voorzichtig moet zijn. De bestuurders van het Nederlands Vak- Verbond zijn dan ook allen van mening, dat het noodzakelijk is dat er geïnvesteerd wordt, doch op een wijze die toelaatbaar is. De levenspositie van de werknemer is afhankelijk van de welvaart en deze hangt weer samen met de productie. Wil men echter voldoende produceren, dan dient men ook te investeren, om eventuele ver- anderingëh in een bedrijf te kunnen laten uitvoeren en ook om werkgelegenheid te scheppen voor de 40.000 werkers, die elk jaar in het productie-proces worden inge schakeld. Dit alleen reeds, aldus de heer Douma, vraagt een bedrag van 800 mil- lioen gulden per jaar. De arbeider die zijn krachten geeft wil een beter inkomen, doch ook de mensen die het kapitaal beschik baar stellen om de productiemogelijkheden in stand te houden, behoeven zulk een deel van de winst dat ze er iets voor voelen hun kapitaal in een onderneming te steken, zo ging de heer Douma voort. De eisen moe ten nooit zo hoog zijn, dat de tegenpartij er niet voor voelt om verder te gaan. De overheid, de bedrijven, verzekeringen en pensioenfondsen (als geldschieters) en „de persoon", zijn de vier hoofdgroepen die het gehele productieproces in stand houden, met daarnaast nog groepen ouden van da gen, zieken, kinderen, enz., die geen bij drage leveren aan de Nederlandse wei vaart. doch niettemin van deze welvaart moeten profiteren. Doch vooraf gaat de in vestering, anders zou er later niets meer te verdelen zijn. Als dit is geschied en de productiviteit is door rationalisatie e.d. groter geworden, dan heeft de overheid ook tot taak te zorgen, dat die mensen die le ven beneden het sociaal toegestaan mini mum, als „Dreestrekkers", werklozen en invaliden, eveneens meedelen in de natio nale welvaart. Daar staat echter weer te genover, aldus de heer Douma, dat de grens van de vergoedingen bij werkloos heid e.d. weer niet te hoog moet worden gesteld, daar de prikkel om te werken en dus meer inkomen te hebben moet blijven bestaan. Het is en blijft een moeilijke taak, zo besloot de heer Douma zijn betoog, aan het slot waarvan hij nog enkele vragen kreeg te beantwoorden. Geslaagd voor leraarsexamen De heer F. M. Eggermont te Beverwijk behaalde het diploma leraar machine- schrijven voor het te Rotterdam gehouden examen. Prijzen van Maandag. Heilbot 3,002,15; gr. tong 4,50—4,10; grm. tong 4,00—3,60; kim. tong 3,30—2,95; kl. tong I 3,25—2,85; kl. tong II 1,90—1,64; tarbot I 2,70—2.20, per kg. Tarbot II 104—88; tarbot IV 48—35; schar- tong 4230; gr. schol 4644; grm. schol 48—44; kim. schol 52—48; kl. schol I 48—46; kl. schol II 4120; schar 3622; v. haring 1810; makreel 2617; gr. schelvis 38—23; grm. schelvis 2517; kim. schelvis 24—12; kl. schelvis I 2212; kl. schelvis II 26—10; wijting 298; gr. gul 39—32; midd. gul 34—22; kl. gul 25—16; kl. leng 34—30; kl. haai 2216; ham 8660; poontjes 209; kl. koolvis zw. 2416; kl. koolvis wit 3532; kl. rode poon II 2211. per 50 kg. Gr. kabel jauw 224106; gr. koolvis zw. 7370; gr. koolvis wit 88—80; gr. leng 7266, p. 125 kg. Aanvoer van Maandag. 500 kisten tong en tarbot, 5 kisten heilbot, 10 kisten tong schar en schartong, 1110 kisten schol, 45 kisten schar, 3190 kisten haring, 965 kisten makreel, 2570 kisten schelvis, 600 kisten wijting, 160 kisten kabeljauw en gul, 100 kisten leng, 35 kisten haai 15 kisten ham, 50 kisten poon, 170 kisten koolvis 55 kisten diversen. Totaal 9580 kisten. Besommingen van Maandag. IJM 25 Flamingo f 17.300; IJM 10 Hattem f24.250; RO 48 Claesje f20.290; KW 8 Deining f22.800; SCH 171 Corn. Vrolijk f 16.740; KW 37 £3360; KW 7 f1480; KW 141 f9640; KW 45 f 5150; KW 123 f 4370; KW 44 f 1540; IJM 204 f3020; HD 79 f6550; KW 75 f.1260; KW 10 f3020; KW 84 f2600; KW 107 f3210; KW 114 f2600; KW 28 f2880; KW 24 f3780; KW 64 f3290; KW 65 f 1970; KW 69 f2600; KW 108 f2410; KW 125 f3390; KW 169 f2860; KW 91 f2460; KW 17 £2650; KW 126 f2560; KW 162 f2730; KW 89 f2700; RO 2 f3320; KW 165 f2100; KW 133 f3240; KW 68 f 1520; KW 98 f3740; KW 79 £3060; KW 210 f2899; KW 72 f2520; IJM 208 f3360; IJM 52 f330; IJM 22 f4470; IJM 7 f3840; WR 34 f3200; WR 33 f3150; WR 50 f3170; AM 16 f3140. ADVERTENTIE Kunsthandel (sinds 1930) 99 99 Kennemerlaan 5 (bij de brug) Potterij Ra vel I i. Zaalberg j en andere GESLAAGDEN Voor het Unie-practijkdiploma C.B.L. machineschrijven slaagden: mej. A. M. van Egmond; mej. P. E. Ellen, mej. P. J. Hoog Antink, allen te Beverwijk; mej. A Jak te Velsen-Noord; mej. C. A. M. Blokdijk te Beverwijk; mej. A. G. Kegge te Be verwijk; mej. C. A. Koster te Beverwijk; mej. G. Ivens, Velsen-Noord; mej. G. Nijman te Beverwijk; mej. M. Nijman te Beverwijk; mej. M. F. van der Linde te Beverwijk; mej. H. P. de Vries te Beverwijk; mej. T. Westerhuis te Beverwijk; mej. G. M. T. de Weijer te Beverwijk; mevrouw C. S. Pij persBras te Beverwijk; voor het Unie- practijkdiploma C.B.L. machineschrijven Duits: mej. E. I. Loss te Velsen-Noord; voor het Unie-practijkdiploma stenografie Neder lands: mej. EI van Bavinckhoven te IJmui den; mej. J. Veenstra te Beverwijk; mej. M. Vellekoop te Beverwijk: mej. T. van Vliet te Beverwijk; voor het Unie-practijkdiploma stenografie Engels; mej. E. van Solkema te IJmuiden; voor het diploma handelscorres pondentie Nederlands: de heer J. van Vliet te Beverwijk: voor het diploma handels correspondentie Duits: de heer A. J. Rij laarsdam te Beverwijk; voor het diploma handelscorrespondentie Frans: de heer G. Jacobse te Castricum. Alle candidaten werden opgeleid door Instituut Eggermont te Beverwijk. Maandag kwamen in IJmuiden binnen: Tilly van Stocka, Meliskerk van Antwerpen. Arcona van Rotterdam. Amstelstroom van Londen. Triton van Antwerpen. Westland van Olskolsvik. Biston van Kopenhagen. Flevo van Kopenhagen. Anny Ahrends van Westervik. Bittern van Liverpool. Lore Ottens van Mantyluoto. Bali van Baltimore. Narwal van New Port. Spica van Kopenha gen. Grebbestroom van Liverpool. Vecht stroom van Swansea. Ella van Gothenburg. Margriet I van Londen. Reine Astrid van Gothenburg. Gertrud van Gothenburg. Aegir van Almal. Vertrokken zijn: Poolster naar Oostma- hom. Hr. Ms. Wildervanck naar Noordzee. Franche Comte naar Narvik: Ivoorkust naar Hamburg. Renovati naar Taxelaplatz, Ne therlands Coast naar Rotterdam. Suning- rid naar Azoren. Hector naar Antwerpen. Hampshire Coast naar Middlesborough. Prinsengracht naar Antwerpen. DINSDAG 15 NOVEMBER Bioscopen: Kennemer-Theater, 14.30, 19 en 21.15 uur; „Ciske de rat". Luxor--Theater, 19 en 21.15 uur: „Nana". Diversen: 't Centrum. 20 uur: Lezing dr. Melchior voor Pers. Ver. Maters. K.S.A., 20 uur: K.D.O.-Toneel. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, 1513 en 1921 uur; lees- en studiezaal; 10 13, 15—18, 19—21.30 uur. Met het uitgeven van de hierbij afgebeelde nieuwe postzegel, vieren de Italiaanse posterijen de tiende verjaardag van de „Food and Agricul Tural Organization" (de Internationale Organisatie voor Voedings- en Agrarische Aangelegenheden, F.A.O.) van welke organisatie het hoofdkwartier zetelt in het moderne gebouw in Rome, dat rechts op de zegel staat tegen een achtergrond van oude Romeinse bouwwerken. Het standbeeld op de linkerzijde van de zegel beeldt de Romeinse Godin van de vruchtbaarheid Feronia uit.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7