A Oxford- kleding F Oxforö Havenberichten Visserij-varia „Dienst- en rusttijdenbesluit" verouderd begrip ABVA vergaderde „Langere werkweek op IJmuidens sluizen onverantwoord Vrijgesproken Cees de Lange op visite in Rex en toch.... Watervliet I begint de tweede competitiehelft Klein competitiepro gramma voor „IJmond" Ook in Beverwijk een Katholiek plan Twee ongevallen bij Hoogovens Lezing door ir. F. Kief over de Tenessee-vallei Lezingen voor het Velsense I.v.A.O. Serenade voor gouden bruidspaar Volle zaal voor goed doel Christelijke Bedrijfs- groepeneentrale houdt feestelijk jaarvergadering Het loonbeleid in discussie bij P.v.d.A. maar altijd goes „Zeg wij" zeggen de Humanisten A.J.C. verzorgt bonte avond St. Caecilia stroopt Zaterdag ver dei- Zesde Cap-schip voor de Hamburg-Zuid-Amerika maatschappij 'n succes in stof snit en stijl „Laat het kind vrij in de moeilijke jaren" Rennersclub „Kennemer- land" overzag afgelopen jaar Scheepsschroeven gemaakt van nylon-materiaal „Baby Service Burgerlijke Stand Velsen OXFORD- KLEDINC Gerard van Praag „Weenink" won van „Oppositie" Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 De hoofdbestuurder van de ABVA, de Algemene Bond van Ambtenaren, de heer De Zwaan, heeft gisteravond voor de afde ling Velsen-IJmuiden, gro,ep Rijkswater- staatpersoneel, verkondigd, dat de 53-urlge werkweek op de IJmuidense sluizen onver antwoord is. Hij heeft de gehele zaak rond om de invoering van deze werktijd uit de doeken gedaan en er daarbij op gewezen dat de ABVA bij de bespreking met de be drijfsleiding op 13 October wel accoord moest gaan met de invoering van deze 53- urige werkweek, omdat men gebonden was aan de uitspraak van de in 1953 ingestelde arbitrage-commissie. „Het CNV en de KAB waren bij deze bespreking niet tegenwoordig," aldus de heer De Zwaan. „Zij hebben echter wel een uitnodiging ontvangen, al wordt dit nu ontkend. De uitnodiging werd verzonden door Rijkswaterstaat aan de Unie van Overheidspersoneel, die inmiddels was op geheven. De brief is dan echter toch op het adres van de KAB gekomen, want hier was de Unie gehuisvest. De KAB hoort deze mededeling op haar beurt weer aan het CNV te zenden. Ook op een laatste telefo nische mededeling hebben beide bonden niet gereageerd." Na de bespreking op 13 October heeft de ABVA er bij de bedrijfsleiding op gewezen, dat men terug zal komen, omdat het dienst- en rusttijdenbesluit verouderd is en niet voor deze tijden geldig kan worden genoemd. Vrijdag wordt een groepsverga dering van verkeer en waterstaat van de ABVA gehouden en op de agenda staat onder meer de wijziging van het dienst- en rusttijdenbesluit. Het advies van deze groepsraad zal worden gevraagd. Men stelt het zich zo voor, dat een groot object, als dat van de IJmuidense Noordzeesluizen en de verwante diensten wordt uitgezonderd van het besluit. Een 48-urige diensttijd zal dan automatisch van kracht kunnen wor den. Vooral op grond van sociale overwe gingen wordt bezwaar gemaakt tegen de tijd van 53 uur. ABVA koos nieuwe voorzitter De Beverwijker afdeling van de Alge mene Bond van Ambtenaren heeft Woens dagavond afscheid genomen van de voor zitter de heer J. B. Hutten, die naar elders gaat vertrekken. Op duidelijke wijze is ge bleken welk een grote waardering er voor het werk van de heer Hutten is gegroeid: vele hartelijke woorden werden hier ge sproken. Als herinnering ontving de scheidende voorzitter een boekwerk en tevens werd hem een bloemenhulde gebracht,waarin ook zijn echtgenote, die niet aanwezig kon zijn, werd betrokken. Tot nieuwe voorzitter werd na gehouden stemming gekozen de heer J. Smit. ADVERTENTIE unie MARKTPLEIN - IJMUIDEN DEN^ De arbeider van de havenstichting de heer P. V. uit Heemskerk stak Dinsdag morgen om acht uur een sigaret op, nadat hij werkzaamheden had verricht in het zuurstofverdeelstation van Hoogovens. Daarbij viel de sigaret tussen zijn kleren, waarin nog wat zuurstof was achtergeble ven, zodat zij vlam vatten, tengevolge waar van V. met brandwonden in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk moest wor den opgenomen. Later op de morgen omstreeks kwart voor elf gebeurde een ongeval in de stroophal, waar de machine-bankwerker van de staalfabriek K. S. uit Haarlem voor reparatiewerkzaamheden op een van de stroopkranen bezig was. Toen de kraan in verband met de werkzaamheden werd ver reden, zag S., die met de rug naar de rij richting gekeerd stond niet dat de kraan onder een gebint van het gebouw doorreed Daardoor raakte dit gebint S. tegen het achterhoofd, terwijl hij bovendien met het hoofd tegen de zich voor hem bevindende schakelkast aankwam. Met een grote wond boven 't linker oog, een neusbloeding en een schaafwond aan de neus is hij in het Rode Kruis-ziekenhuis opgenomen. Voor de Nederlandse bond van technici (afdeling Velsen-Beverwijk) wordt een lezing gehouden door ir. F. Kief over het onderwerp: „De Tenessee-vallei. De bijeenkomst zal plaatshebben in één der zalen van hotel „Parkzicht" aan de Zeeweg op Donderdag 17 November en be gint om 20 uur. Vanavond houdt de heer Jelle Troelstra voor de afdeling Velsen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan ie IJmuiden-Oost een lezing over „Schilde rijen zien." Voorts houdt de heer H. A. A. R. Knap, journalist te Amsterdam, op Dinsdag 29 November een lezing over „Het moeilijke vaderschap." De bondsbestuurder de heer J. C. Dekens heeft op deze avond gesproken over de komende wettelijke regeling der ouder domsvoorziening en de gevolgen daarvan voor het overheidspersoneel. Hierna ont spon zich nog een levendige discussie, waaruit wel duidelijk bleek dat dit vraag stuk de gemoederen danig bezig houdt. VOOR DE V.A.R.A.-SINTERKLAAS- ACTIE. Het batig saldo van de televisie-avond, ter gelegenheid van de voetbalwedstrijd. Wolverhampton Wanderers tegen Dynamo (Moskou) door de Velsense V.A.R.A.- afdeling georganiseerd, bedraagt na aftrek van de onkosten 75,Dit bedrag is af gedragen aan de V.A.R.A.-speelgoed-actie voor Sinterklaas. De Beverwijkse Harmoniekapel heeft Woensdagavond een serenade gebracht aan het echtpaar Teeling-Mulder aan de Hof- landerweg, dat op deze dag zijn vijftig jarige echtvereniging vierde. cooococcc*xoo»ococcccooooccocoooocoococcccoxcoo<xooooc Nu de uitspraak van het Amsterdamseg Gerechtshof inzake de maaswij diekwes tie er ligt en de IJmuidense Visserij Onderneming „De VEM" van rechts vervolging is ontslagen, kleeft er een wonderlijke kant aan deze zaak. De Visserij Onderneming „De VEM" isg namelijk vrijgesproken, maar de vier\ schippers van de „Haarlem", „Suma- S tra", Postboyen „Thorina" - dit in i tegenspraak tot ons bericht van piste- 8 ren - blijven door de Economische poli tierechter te Haarlem veroordeeld; elk tot een boete van f50 voorwaardelijk en f200 onvoorwaardelijk. Het is hun namelijk door de lage boete niet moge-S lijk in hoger beroep te gaan. 8 8 xxx>ococcooocooooooooocoocxioo<xxxxx)cocooccooococcococccc< De nieuwe resident-gen era al in Marokko, de voormalige prefect van politie te Parijs, André Louis Dubois, is in Marokko gearriveerd. Op de foto beantwoordt de resident- generaal op het binnenplein de groet van de Garde-NoirIn het midden: de resident-generaal (met hoed in de hand). In het kamp van de korfbalvereniging „Watervliet" is er na het afsluiten van de eerste competitiehelft door het eerste twaalftal met de grote overwinning op KVD een mooie kans gekomen om de lei ding in de derde klas B van de KNKB te blijven behouden. Watervliet I heeft na negen gespeelde wedstrijden slechts een verliespunt en is ongeslagen. Bovendien ligt de grootste concurrent ZKV 1 met één wedstrijd minder gespeeld vijf punten op de Velsense club achter, zodat Watervliet in theorie zeker drie punten voorsprong heeft. Met deze plezierige wetenschap gaat Wa tervliet 1 de tweede competitiehelft begin nen in de uitwedstrijd tegen KCN in Am sterdam-Noord. Deze ploeg won Zondag van Sport Ver eent I (42) op eigen veld en neemt nu met negen wedstrijden en acht punten de zesde plaats in. Het moet voor Watervliet in de huidige samenstelling ook nu mogelijk zijn deze wedstrijd, waarin de tegenstand zeker niet ontbreken zal, te winnen. Dat geeft hoop op een mogelijk kampioenschap. Watervliet 2 ontvangt bezoek van Lute 3, van welke ploeg met 85 werd verloren. Nu is er evenwel een goede kans deze ne derlaag ongedaan te maken. Watervliet 3 gaat op bezoek bij Haar lem 4. Wil het derde Velsense twaalftal uit de benarde positie, dan moet er gewonnen worden. Voor het vierde Watervliet-team zal het niet gemakkelijk zijn om in Santpoort Sport Vereent 3 een nederlaag te bezorgen. De Santpoorters zijn namelijk nog zonder verliespunten. Voor Zaterdagmiddag staat de adspiran- ten -wedstrijd Animo Ready AWater vliet A op het programma. De opstellingen zijn: Watervliet I: Dames: G. Kluft, J. Kluft, R. Leyenaar, B. Koet, S. Meyer, D. Hart man; heren: J. de Boer, F. Vos, W. Berg huis, M. Veerbeek, S. Hartman, J. v. Lade- steyn. Watervliet 2: Dames: I. Waagmeester, C. Zandbergen, L. Kloosterman, A. de Niet, B. Hessen, B. Hoen; heren: A. Verkerk, A. Redeker, Ar. Verkerk, H. Mol, A. Koet, J. v. d. Berg. Op Donderdag 24 November in het Herv. Jeugdgebouw IJmuiden-Oost zal het be stuur van de CBC afdeling IJmuiden een feestavond voor haar leden organiseren onder leiding van voorzitter T. v. Slooten. Medewerking verlenen een toneelgezel schap, gevormd uit de Christelijke Bestu renbond te Aalsmeer. Opgevoerd zal wor den het toneelstuk in zes taferelen „Ver broken Banden." Verder zal Jan Dienaar met zijn accordeon het muzikale gedeelte verzorgen. Het propagandistisch woord zal worden gevoerd door de heer G. v. d. Wal, hoofdbestuurder van de CBC in Nederland. De Beverwijkse afdeling van de Partij van de Arbeid houdt op Vrijdag 18 Novem ber een bijeenkomst in de bovenzaal van ,,'t Centrum". De heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer zal op deze avond spreken over het onderwerp: „Hoe denken wij over het loonbeleid". VEILINGBERICHT 16 Novemebr Sla 3—13; bloemkool 17—47; andijvie 621; bospeen 1021; waspeen 817; knol len 412: prei 913; spruiten 2364; toma ten 2971; groene kool 714; rode kool 612; peen 612; uien 1621; boerenkool 6—11. Voor de handbalvereniging „IJmond" is er voor het komende weekeinde slechts een klein competitieprogramma vastgesteld, waardoor de eerste dames- en herenelftal len kunnen rusten om zich voor te berei den op de komende lastige wedstrijden. Wel verschijnen de reserve-elftallen in het veld en zij staan voor de moeilijke taak in de uitwedstrijden te proberen de volle winst te behalen. De dames van IJ mond 2 gaan naar HOC 2 en dit bezoek zal zeker niet meevallen voor de gasten. De Haarlemse dames beschikken over een. goed sluitend team, dat alleen met verrassing is te imponeren. Voor de IJmond 2-heren wordt het be zoek aan De Blinkert 2 een stevige kracht meting. Maar na de verrassende zege op het sterke Concordia 2, toen er uitstekend werd samengespeeld, moet het opnieuw mogelijk zijn de punten naar Velsen te brengen. Voor de thuiswedstrijd tegen Rapiditas heeft IJmond 3 (heren) vorige week tegen HOC een leerzame ervaring opgedaan. Be halve een goed voorbereide aanval met effectief combinatieverband, dient de schot- vaardigheid meer te worden toegepast. Voor de meisjes-junioren is er de wed strijd IJmondConcordia, waarin een kans voor IJmond zit en de meisjes-adspiranten IJmond I, die OSS uit Zand voort ontvan gen, hebben evenzeer winstmogelijkheden. De opstellingen zijn: Dames: IJmond 2: J. Veen; T. de Water, T. Grapendaal; L. Klaver, T. v. Tunen, J. Nijman; W. Bosma, A. Joppe, T. Zuurbier, A. v. d. Velde, R. Schuit. Heren: IJmond 2: K. de Groot; R. Bos man, H. v. Otter loo; H. de Water, J. Gaart- man, H. v. Lieshout;»L. Hagenaar, G. Un- ger, G. Kramer, B. Sauer, J. de Groot. ADVERTENTIE voor ROOKARTIKELEN SIGARENHANDEL KON. WILIIELMINAKADE 77 bij JULIANABRUG Het Humanistisch Verbond gemeenschap Velsen organiseert een lezing door dr. W. J. Jong op Zondagochtend 20 November met als motief: „Zeg niet ik, zeg wij....?" (woorden ontleend aan een gedicht van Henr. Roland Holst). De heer Jong be handelt de verhouding van de mens tot grotere gemeenschappen: ras, volk e.d. De bijeenkomst wordt gehouden in het Cultureel Centrum. De Arbeiders Jeugd Centrale te Bever wijk houdt op Zaterdag om 19.30 uur in 't Centrum een bonte avond, welke geheel verzorgd zal worden door de Zwaluwen, Trekvogels en Rode Wachten. Op het pro gramma staan o.a. een lekenspel, een crea tief spel en een „vensterspel". Vóór de pau ze spreekt een der hoofdbestuurders. De „vrolijke avond ten bate van het on gelukkige kind", die gisteravond het IJmui dense „Rex"-theater tot de nok toe vulde en de „Mytylstichting" dus een welkome duit opleverde, ook al dank zij een uit verkochte tombola, mocht dan op zijn mérites juist zijn aangevoeld door dr. A. J. van Leusen tijdens zijn openingswoord, het plezier, dat het publiek deze lange avond heeft beleefd aan Cees de Lange en de zijnen was er bepaald niet minder om. Want er is gisteren gul gelachen in dat Rex - aan weerskanten van het voetlicht. Deze bekende radio-conférencier kent het kostbare geheim van het kolderieke ver haal, dat toch weer niet zo filosofisch wordt, dat het naar het „echte" cabaret overhelt, maar net dwaas en onbevangen genoeg genoemd mag worden, om een doorlopende glimlach met af en toe een uitschieter naar de schaterlach te ver wekken. Hij was daar trouwens niet alleen de aanstichter van, want het groepje, dat zijn charmante echtgenote Lucy Steijn en hij rond zich hebben verzameld, heeft in zijn even homogene als afwisselende speelsheid voor een kostelijke avond gezorgd, die te gen twaalven velen nog te gauw om was. Het was in feite een revue, dit klein- kunstig panorama, waarvan „die jongen van de Lange" zijn goedlachse IJmuidena- ren van mee liet genieten, maar het liep af en toe zo heerlijk uit op het cabaret, dat op zulke momenten bewezen werd, dat met een paar puntige teksten een samen voeging-van-verscheidenheid niet hoeft te gaan rammelen. De vaart, waarmee het geheel op de planken werd gezet en het ferme gevoel voor de volmaakte onzin, waarmee Cees al duizenden aan zijn voeten heeft ge bracht, waren de beide grondvesten, waar op het programma steunde en stuk voor stuk bleken de onderdelen daarin te pas sen: de Chico's met hun Amerikaanse en Hollandse cowboyliedjes evengoed als de uit IJmuiden stammende Annabella's en co (de „co" van Co van der Weijde Wijma), een zeer muzikaal accompagnateur en Ro land Wagter jr. even goed als de vaak overrompelende conférences van de baas zei f. Dat Cees wat vaak achter de nogal weer barstige en dus braaf-gecritiseerde micro foon klom, was \fcor de zaal geen bezwaar, want elke keer weer kon zij immers ver zekerd zijn van een reeks zotte verhalen, waar vaak kop noch staart aan te ont dekken waren, maar die telkens weer dat kleine tikje wijsheid bevatten, zonder welke geen humor wel vaart. De voortreffelijke decoraties en het hoge tempo van de groep als geheel zorgden bovendien voor een aantrekkelijk kijkspel en af en toe was er in dit luchtig vertier zelfs een geslaagd ernstig nootie te ont dekken, waarvoor Co van der Heide bij voorbeeld zorgde met een vertolking van Liszt's „Liebestraum" - een weinig onver wacht misschien, maar elegant genoeg ge speeld om te passen in het geheel. Trouwens: wat deze jongeman later presteerde in een parafrase over een be kend straatliedje waarvan een jongedame uit de zaal kwam verklaren, dat zij het „nooit meer horen wilde", was meer dan virtuoos en bracht terecht langdurig de handen op elkaar. Uit de manier, waarop dit gezelschap, dat met een aantal collega's een tachtigtal voorstellingen ten bate van de Mytylstich ting heeft gecontracteerd, IJmuiden ver overde, bleek duidelijk de plezante wissel werking over het voetlicht en terug - en pas dan komt Cees de Lange op volle kracht, want zonder een goedgeluimd pu bliek is ook deze banketbakker-van-woor den slechts een venter met grauw rege ringsbrood. Doordat de tombola nogal wat tijd in beslag nam - de eerste prijs, een wasmachine gaat in totaal tachtig keer naar een gelukkige winnaar gedurende deze tournee en de wasmachines werden allemaal gratis afgestaan! - moest het ge deelte na de pauze wat worden ingekort. Hetgeen eigenlijk jammer was. want de persiflages van Roland Wagter-de-jonge. die voor de pauze enige knappe staaltjes parodie liet horen, hadden er nog best een keer bijgekund. Dr. van Leusen sprak de hoop uit. dat ondanks de tegenstelling tussen doel en middel van deze avond de aanwezigen zich zouden vermaken en dat de kassen der Mytylstichting (die de nazorg van kinder- verlammingsnatiëntjes op zich genomen heeft) er wel bij zouden varen: ziin zege wens is in vervulling gegaan wat IJmuiden betreft. J- F. Hei harmoniecorps „St. Caecilia" gaat Zaterdag 19 November in Velsen-Nooord met zijn derde ronde beginnen voor het op halen van oud papier voor het uniform fonds. De tweede ronde heeft een verblij dend resultaat opgeleverd: men haalde op 3000 kilo oud papier, 100 kilo vodden en 1300 kilo oud ijzer. Zaterdag gaat men naai de Meerweidenwijk, de Watervlietstraat en omliggende straten en zo mogelijk naar de Da Costabuurt. LiiBECK (United Press) Van de Flen- der scheepswerven te Lübeck is de vracht vaarder „Cap Verde" (6000 ton) van de Hamburg-Zuid-Amerika maatschappij, van stapel gelopen. De „Cap Verde", het zesde van de „Cap"- serie die bestemd is voor de lijndienst tussen Duitsland en de havens aan de La Plata-kust, kan 9.200 ton vracht vervoeren met een snelheid van zeventien knopen. Het schip wordt in Februari aan de eige naars overgedragen en zal op 18 Februari de eerste reis naar Montevideo en Bunenos Aires via Rio de Janeiro en Santos maken. Woensdag kwamen in IJmuiden binnen: Mangan van Dordrecht. Rondo van Zee- brugge. Ilias van Bordeaux. Si gulda van Klaipeda. Bebrav van Kosses. Hermes van Rotterdam. J. Duncan van Swansea. Daniël van Swansea. Kare van Stockholm. Monica Wiards van Guelva. Jen Lyma van Gent. Willem Fortuyn van Otterbacken. Gooiland van Hamburg. Ambiorix van Hamburg. Cen- taurus van Norfolk. Vertrokken, zijn: Tilly van Antwerpen. Ansg ritor naar Lulea. Siak naar Gothen burg. Drie Gebroedres naar Pernis. Mangan naar Gothenburg. ADVERTENTIE HEREN- EN JONGENSKLEDING Woensdagavond heeft de heer H. M. Hof man uit Rotterdam voor een groot aantal leden van de Katholieke Arbeiders Vrou wen te Beverwijk een interessante lezing gehouden over het geestelijk- en lichame lijk zelfstandig worden van de jeugd. Deze lezing, die in 't Centrum werd gehouden, zal bij de vele moeders een diepe indruk hebben gemaakt. De spreker behandelde het leven en de psychologie van het kind, daarbij telkens duidend op de verschijnse len van het opbloeiend bewustzijn der zelf standigheid in het jonge individu. Hebben de kinderen de puberteitsleeftijd bereikt, dan wordt aan allerlei uitingen merkbaar dat ze het met de opvattingen van „thuis" niet eens zijn. Dat is nu juist de leeftijd dat het kind de meeste hulp nodig hegft en de spreker ging daarop dan ook uitvoerig in. De ouders, aldus de heer Hofman, moe ten het zo opvatten, dat het kind als kind ,.weg wil", om als volwassene terug te ko men. De ouders doen dan verstandig om dat kind de vrijheid te geven, om het te behouden. Het is de tijd dat het meisje of de jongen meer notitie gaat nemen van de andere sexse en ze hebben het dan heel moeilijk. Het merkwaardige, aldus de heer Hofman, is dat de meeste moeders het van zelf sprekend achten, hun meisjes over alles in te lichten, terwijl ze de jongens hun weg zelf laten vinden. De jongens zit ten dan met enorme moeilijkheden, kunnen er thuis niet meer uitkomen, zitten vol pro blemen die ze in hun werk of elders op doen over godsdienst, politiek en sexuali- teit en zien vaak geen uitweg. Dat alles is dan ook meermalen de reden, dat zulke kinderen niet gaan biechten, niet ter com munie gaan en van de kerk vervreemden, De grondhouding van de ouders moet zijn, aldus de heer Hofman, een liefdevolle openheid jegens de kinderen, die dit dui delijk moeten voelen. Dat is ook de taak van de Levensschool, zo ging hij voort. De geest en het lichaam moeten worden gevormd tegen de tegen slagen in het leven en het is een dankbare taak daaraan te mogen medewerken, meende hij. De ouders hebben tot taak de kinderen de weg te wijzen naar het geluk van henzelf en er steeds aan denken wat een wijsgeer eens heeft gezegd: „Op de beroerdste plekken groeien vaak de mooi ste knullen". Tot slot deelde de heër Hofman nog mede, dat het in de bedoeling ligt ook in Bever wijk een Levensschool te stichten, voor kinderen van 14 tot 17 jaar, waarbij men rekent op de steun van de overheid. De rennersclub Kennemerland heeft on der de stevige leiding van de heer P. Schip per in café De Klomp te Beverwijk haar jaarvergadering gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. In het jaarverslag van de secretaris, dat werd uitgebracht door de heer W. F. de Baan. kwamen de vele beslommeringen die gepaard gaan met wielerwedstrijden tot uiting en ook het fi nanciële verslag liet geen twijfel open omh-ent het werk dat er is verzet. De heer J. P. Logger en ook de heer Baan werd dank gebracht voor hun werk. Na enige verkiezingen is het bestuur als volgt, samengesteld: P. Schipper, voorzitter; W. F. de Haan, secretaris: P. J. Logger, penningmeester: G. J. Henneman, 2e voor zitter: L. Graoendaal, 2e secretaris en A. Vooren en J. Kuilman commissarissen. Met enige mondelinge aanmoedigingen werden vervolgens de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de verschillende „ron den" welke in het afgelopen seizoen zijn verreden. Besloten werd de eerste Zondag na het „Lange-tournooi" een wedstrijd te houden om het clubkampioenschap en de voorzit ter rekende er op dat de belangstelling hiervoor groot zal zijn. De strijd om het lanse afstandskamnioenschap zal plaacs hebben de eerste Zondag nó het Zilveren Molen-tournooi en die voor het sprintkam pioenschap in de week, waarin de langste dag valt. KOPENHAGEN (United Press) De scheepsschroeven van de toekomst zullen niet gemaakt worden van brons, maar van een nylon-materiaal genaamd polycapro- lactam, zo zegt Niels Berth, fabrikant van de Deense termoplastics industrie. Het denkbeeld schroeven van nylon te maken kwam een paar jaar geleden bij Berth op en in samenwerking met ir. Hojsgaard van de Hundested-motorenfabriek heeft hij de eerste nylon-schroeven van de wereld ge maakt. Berth en Hojsgaard beweren dat het nylon uitstekend heeft voldaan in proe ven die genomen zijn in laboratoria en in de praktijk. Sommige van de eerste proef stukken, gekoppeld aan buitenboordmo toren, zijn al twee jaar in gebruik in Zwe den. Enge maanden geleden zijn loods boten van I-Iundested voorzien van 800 millimeter schroeven van het omzet-type, tot dusverre met uitstekende resultaten. Hojsgaard heeft een uitnodiging ontvan gen van Keivin uit Glasgow om de uit vinding te demonstreren. De Schotse firma wil zien of zij de nieuwe schroeven kan gebruiken voor aluminiumschepen in Afri kaanse wateren. Het nylon-materiaal heeft nauwelijks last van de corrosie die het brons van de schroefbladen aantast. Bovendien is het be stand gebleken tegen botsingen met drij vende voorwerpen in het water. Volgens Hojsgaard is deze eigenschap vooral van betekenis in wateren met drijfijs. Hij zegt dat een Groenlandse havenveerboot met de nylon-schroef uitgerust zal worden. Het profiel van de nylon-bladen moet dikker gemaakt worden dan dat van de bronzen bladen. Het ziet er uit als de vin van een dolfijn. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3,20 2.30; gr. tong 5,205,00; grm. tong 4,203,90; kim. tong 4,00—3,60; kl. tong I 3,703,25; kl. tong II 1.98—1,84: tarbot I 3,20—2,80, per kg. Schartong 50—27; kim. schol 53; kl. schol I 55; kl. schol II 5625; schar 3722; bot 40—38; v. haring 1711; makreel 3215; gr. schelvis 6945; grm. schelvis 6432; kim. schelvis 3022; kl. schelvis I 2818; kl. schelvis II 26—14; wijting 2012; gr. gul 54—45: midd. gul 39—37; kl. gul 28-20; kl. leng 2825; kl. haai 2512; ham 8874; kim. hake 88; kl. hake I 60; kl. hake II 55; poontjes 2015; lommen 28; kl. koolvis zw. 3020: kl. koolvis wit 4037, per 50 kg. Gr. kabeljauw 272124; gr. koolvis zw. 70—67; gr. koolvis wit 10380; gr. leng 8386; gr. hake 284254, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 13 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 12 kisten tong schar en schartong, 45 kisten schol, 14 kisten schar, 5 kisten bot, 2850 kisten haring, 455 kisten makreel. 1180 kisten schelvis, 280 kisten wijting, 130 kisten kabeljauw en gul, 85 kisten leng, 117 kisten haai, 15 kisten ham, 25 kisten hake, 12 kisten poon, 275 kisten koolvis, 35 kisten diversen. Totaal 5550 kisten. Besommingen van Woensdag. RO 53 Dirkje f20.340; IPM 6 Norma f28.230; IJM 57 Medan f29.310; IJM 221 f 10.040; RO 29 f900; IJM 59 f1710; KW 5 f2070; KW 19 f2490; KW 25 f 1770; KW 147 f 1990; KW 86 f2140. ADVERTENTIE Het is een publiek geheim, dat U voor een KINDERWAGEN bij de moet zijn. Edisonstraat 9 - IJmuiden - Telef. 5283 GEBOREN: A. Th. Roodnatde Bruijn, z., Edisonplein 3, IJmuiden; C. K. H. Griekspoor Stals. z., Tussenbeeksweg 6, IJmuiden-O.; Kerkhoff—Rasmi, z., Radarstraat 126, IJmui den; E. KooijDouma, d., Burg. Rambonnet- laan 20, IJmuiden; A. A. AltenaSintende, d., Antillenstraat 4, Santpoort; A. VisserKok, d„ Bloemstraat 123, IJmuiden; G. S. Wen ning—de Lugt. z„ Geelvinckstraat 15, Vel- sen-N.; L. M. A. de Heer—Krause, z„ Roer straat 43, IJmuiden; P. VermaakVonk, d., Heerenduinweg 127, IJmuiden-O.; L. Jon- gejan—Harms, z., Rijnstraat 53, IJmuiden; G. W. KokWesselink, d., Scheidestraat 90, IJmuiden; C. M. Hof—Strijbosch, z., Ceder straat 52. IJmuiden-O.; J. A. A. Snel—Grim bergen, d., Willebrordstraat 59, IJmuiden-O. OVERLEDEN: J. W. van Duijl. 47 j„ .echt genoot van M. Snoek, Uranusstraat 24, IJmuiden; K. Ebbeling, 78 j., weduwnaar van B. J Terhorst, Zeeweg 381, Driehuis; J. Ammeraal. 80 j., echtgenote van T. Kipper- sluis, Kluijskenslaan 18, IJmuiden. ADVERTENTIE in IJmuiden verkrijgbaar bij Ktmxir.t, Inn I0O Het eerste tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" speelde haar tweede bondswedstrijd tegen „Oppositie" uit Heiloo. De uitslag was 64 voor Weenink. De ge- détailleerde uitslag was: Ph. Bakker (W.)— C. Wouterse (O.) 10; H. DuisenbergN. Vermaat 10; K. SlingsJ. Adema remise; D. v. Vuuren—C. Ligthart remise; C. Koo- menC. Slager 1—0; H. v. 't Hoff—P. C. Laat 01; J. C. HaagenP. Breeuwer remise: R. Gigengack—J. Pieters remise; A. TervoortN. D. Otter remise; P. de Boer J. Slaats remise. Onderlinge competitie In de onderlinge competitie werden de volgende resultaten behaald. Afd. II: Hoog- vorstJ. v. d. Does 1—0; H. NijmanG. H. de Koter 01; L. BoonstraJ. v. Versseveld 10: W. Nijkamp—D. Duinmeyer 1—0; F. H. PiëtJ. Jimmink 10; J. v. d. Does L. Boonstra remise. Afd. Ill A: DuinDe Lange 10; Zoontjes v. Nimwegen 01; J. DuisenbergM. Vloemans 0—1; A. de VriesJ. Beekhoven afg.; BeekhovenZoontjes remise; Janse R. Heyer 01. Afd. Ill B: Hoogvorst—J. H. Slager 0—1; De HaanStoker 10; M. v. LeeuwenCh. Belterman 1—0; J. ZuiderdorpJ. Hoppen 10; Dunki-JacobsThuis 10. DONDERDAG 10 NOVEMBER Bioscopen: Kennemer-Theater, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ciske de rat". Diversen: Luxor-Theater, 20 uur: Jonge kunste naars stellen zich voor. 't Centrum, 20 uur: Algemene Bedrijfs groepen Centrale: Filmavond. „Parkzicht", 20 uur: Vergadering Bond van Toezicht en Opzichth. Pers. „Terpsichoré", 20 uur: Vergadering B.T.A.C. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek 1013 uur: lees- en studiezaal: 1013 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11