Scherpe aanval van Boelganin op het pact van Bagdad Kroesjtsjev veroordeelt het kolonialisme Conferentie van Bagdad richt zich tegen Sovjet-penetratie Maandag vijf deden en twee zwaargewonden bij ongelukken Vertegenwoordigers West- Europese Unie bijeen Weerbericht Haarlems Dagblad Sovjet-verklaringen voor Indiaas parlement Oost-West wedstrijd in opleiden van technici Amerikaanse waarnemers aanwezig om politieke banden voor te bereiden Ook op Haarlemse Dreef dodelijke aanrijding Infiltranten op Nieuw- Guinea veroordeeld Braziliaanse leger grijpt opnieuw in Het woord is aan Rust in Marokko nog niet weergekeerd 70e JAARGANG No 116 DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 26 7 Rusland kan Verenigde Staten binnen vijf jaar inhalen Alle veroordeelden tekenden hoger beroep aan Twee Britse atoomexperts doorstonden straling Kouder Sultan verzoekt gevoelens van haat en wraak te onderdrukken Weerrapport Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NIEUW DELHI (Reuter) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie en eerste partijsecretaris Kroesjtsjev hebben in het Indiase parlement verklaringen laten voorlezen. Boelganin verklaarde dat de Sovjet-Unie oorlog vastbesloten afwijst als middel om omstreden internationale problemen op te Tossen. „Om dezelfde reden zijn we voor het door middel van onderhandelingen op vreedzame wijze tot oplossing brengen van bestaande problemen". „Tot onze grote spijt hebben onze pogingen om uit de impasse te geraken van de kwestie van ontwapening en het verbieden van atoom- en waterstofwapens, tot nu toe geen positieve resultaten gehad. In feite hebben de Verenigde Staten en Frankrijk zich gedis tantieerd van hetgeen zij aan het begin van het jaar zelf voorstelden". Boelganin zei, dat de Sovjet-Unie tegen militaire blokken is. Bepaalde kringen zijn niet bereid „de geest van Genève" te volgen. Daarentegen was de Zuid-Oost-Aziati- sche Verdragsorganisatie uitgebreid en een militair blok gevormd „in het Nabije en Midden-Oosten en in de nabijheid van de grenzen van India en de Sovjet-Unie". „De buitenlandse politiek van de Sovjet- Unie is een politiek van vrede en vriend schap tussen de landen, een politiek van actieve en vasthoudende strijd voor de vre de, tegen de oorlog en tegen iedere buiten landse inmenging van het ene land bij de binnenlandse aangelegenheden van een ander." „De Sovjet-Unie bezit 'geen bases meer in andere landen". „In Europa heerst thans ongerustheid over de aanwezigheid van buitenlandse troepen en bases. De Sovjet-Unie houdt niet van dergelijke mi litaire groeperingen. Zij is bereid het met de Oost-Europese communistische landen gesloten verdrag van Warschau te ontbin den, zodra een gemeenschappelijk Europees veiligheidsstelsel tot stand is gekomen en het Westen de Noord-Atlantische Verdrags organisatie heeft prijs gegeven en de over eenkomsten van Parijs, die West-Duitse herbewapening mogelijk maken, vervallen heeft verklaard." Kroesjtsjev verklaarde dat de geest van Genève „nog steeds indigestie veroorzaakt" bij bepaalde personen die trachten een po litiek van dreigementen uit te voeren met steun van atoomwapens. Sommige staten willen nog steeds een politiek van kracht volgen, hetgeen een schande is voor onze moderne beschaving". „Reactionnaire krin gen hebben gepoogd de Sovjet-Unie vrees aan te jagen en in een staat van onderwer ping te brengen met de atoombom. De So- NEW YORK (Reuter) De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, admiraal Strauss, heeft te West Orange in de staat New Jersey ver klaard, dat de Verenigde Staten gewikkeld zijn in de „koude oorlog van de school lokalen". De voorsprong van de Verenigde Staten op de Sovjet-Unie in de opleiding van technici en natuurkundigen wordt snel kleiner. Binnen vijf jaar kan de Sovjet- Unie de Verenigde Staten hebben inge haald, aldus Strauss. Men verwacht, dat de Sovjet-Unie tus sen 1950 en 1960 1.200.000 ingenieurs en na tuurkundigen opleidt en Amerika 900.000. Thans beschikken de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie elk over ongeveer een mil- lioen opgeleide ingenieurs en natuurkun digen, maar in de Verenigde Staten werkt slechts 35 percent in zijn vak. Vorig jaar verwierven in de Verenigde Staten ongeveer 23.000 studenten in de technische wetenschappen en natuurkun de hun graad, in de Sovjet-Unie 53.000. vjet-Unie was gedwongen geweest ook atoom- en waterstofbommen te vervaardi gen. Doch had hierna onmiddellijk de wens geuit dat deze wapens nimmer gebruikt zouden worden. Het had voorgesteld het gebruik van atoomwapens te verbieden, „doch het Westen heeft hiermede niet willen instemmen en de krachten der reactie doen alles, om de zaak van de vrede te bena delen." Kroesjtsjev viel ook het „kolonialisme" aan, dat volgens hem „India destijds heeft gedoemd tot een rechteloos bestaan". Dit stelsel stortte echter ineen onder de krach tige slagen der nationale bevrijdingsbewe ging". „De Russische communisten hebben nim mer gepoogd iemand hun denkbeelden over maatschappij-hervorming op te dringen, ook al wordt er een hoop onzin gepraat over een Russisch streven om de commu nistische denkbeelden in andere landen in gang te doen vinden". „De Russische revolutie was de meest bloedeloze der geschiedenis. Zij heeft geleid tot wezenlijke vrijheid voor de Sovjet volken, die thans als een gelukkige familie tezamen leven". „Wij hebben nog geen paradijstoestand bereikt. Er bestaan nog vele tekortkomingen, doch wij kennen ze en wij doen onze best ze te overwinnen". „Ik hoop, dat u er mij niet van zult ver denken propaganda te bedrijven. De denk beelden, die een staat of een persoon heb ben, zijn een gewetenszaak. Er zijn bewo ners der Sovjet-Unie, die niet bij de com munistische partij zijn aangesloten," aldus Kroesjtsjev. Boelganin en Kroesjtsjev zijn uit Nieuw Delhi vertrokken voor een rondreis door India. Op 1 December zullen zij uit Cal cutta naar Birma vertrekken, op 7 Decem ber keren zij naar Calcutta en twee dagen later naar Nieuw Delhi terug. Op 12 De cember vertrekken de Russische staatslie den naar Kaboel, de hoofdstad van Afgha nistan. BAGDAD (Reuter) Premier Noeri El Said van Irak heeft de conferentie van de leden- staten van het verdrag van Bagdad geopend. De bijeenkomst, die wordt bijge woond door de eerste-ministers van Tur kije, Pakistan, Perzië en Irak, alsmede door de Britse ministers van Buitenlandse Za ken MacMillan en vier waarnemers van de Amerikaanse regering, heeft ten doel een nieuw defensieschema op te stellen, voor namelijk om de economische en politieke penetratie van de Sovjets in het Midden- Oosten tegen te gaan. MacMillan sprak de hoop uit, dat de Ver enigde Staten zich binnenkort bij de orga nisatie zullen aansluiten. De Verenigde Sta ten hebben reeds te kennen gegeven mili taire en politieke verbindingen met de or ganisatie van Bagdad tot stand te willen brengen. Premier Noeri El Said is met algemene stemmen tot voorzitter van de permanente raad der verdragsorganisatie gekozen. Alle deelnemers legden de nadruk op de nood zaak van economische en militaire samen werking in het verdragsgebied en spraken de hoop uit, dat ook andere Arabische sta ten tot de Bagdadse verdragsorganisatie zullen toetreden. Egypte en Saoedi-Arabië hebben zich hier tegen verklaard, daar zij menen dat de organisatie van Bagdad de Arabische eenheid tegenover Israel heeft verbroken. Syrië zal zijn houding bepalen aan de hand van de resultaten der Bagdad se besprekingen. De premiers van Turkije, Irak en Perzië verklaarden in hun toespraken nadrukke lijk, dat oplossing van het Israelisch-Ara- bische geschil noodzakelijk is voor stabili teit in het Midden-Oosten. Premier Noeri El Said zei dat Irak „niet zal aarzelen zijn hulpbronnen te gebruiken voor hulpver lening aan elke Arabische staat, die door Israel zou worden aangevallen. Ook Haarlem was Maandag weer onder de plaatsen, waaruit een dodelijk ongeluk moest worden gemeld: de zestigjarige fa brieksarbeider H. Bijster werd bij een aan rijding op de Dreef bij de hoek Paviljoens laan zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar de Mariastichting overleed. Het ongeluk gebeurde om vijf voor achten Maandagavond. B. kwam op een bromfiets uit de Paviljoenslaan rijden en trachtte nog net voor een uit Zuidelijke richting genaderde personenauto de Dreef over te steken, vermoedelijk om het Florapark in te rijden. De bestuurder van de auto, een 18-jarige timmerman uit Haarlem, heeft nog alles gedaan om de bromfietser te ont wijken, doch het was er te laat voor. De bromfietser werd aangereden en kreeg ver moedelijk een schedelbasisfractuur. Bij aankomst in de Mariastichting bleek dat hij reeds was overleden. Op de Amersfoortsestraatweg te Nijkerk zijn bij een verkeersongeluk twee personen gedood en is een persoon zwaar gewond. Een personenauto komende uit de richting Amersfoort, waarin drie veehandelaren uit Zwollerkerspel waren gezeten, werd aan gereden door een melkauto met aanhang wagen, waarvan de bestuurder moest uit wijken voor een langs de weg staande auto bus. De melkauto reed tegen de personen auto. Twee inzittenden van de personen auto werden onmiddellijk gedood en een werd zwaar gewond. Geneesheren uit Nij kerk waren spoedig ter plaatse. De over ledenen en de gewonde zijn overgebracht naar een ziekenhuis te Amersfoort. De chauffeur van de melkauto bleef ongedeerd. De twee om het leven gekomen inzit tenden zijn de 55-jarige J. S. en de 60- jarige J. W., beiden uit Zwollerkerspel. De zwaargewonde is de 55-jarige A. H.. De ongedeerd gebleven bestuurder van de melkauto is de 23-jarige W. van der H. uit Bunschoten. Op de Laan van Meerdervoort te 's-Gra- venhage is een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een 21-jarig meisje, het leven heeft gekost. Zij reed op een fiets rechts van een auto en sloeg toen linksaf om de trambaan over te steken. De bestuurder van de tram zag haar plotseling achter de auto te voorschijn komen en kon een aanrijding niet meer voorkomen. De wielrijdster werd door de tram aangereden en ernstig gewond. In de loop van de avond is zij overleden. Op de Vechtbrug bij Muiden, op Rijks weg nr 1, is de 68-jarige wielrijder Van W. uit Amsterdam aangereden door een per sonenauto, die uit de richting Amsterdam naderde. De wielrijder is de rijksweg over gestoken zonder voldoende op het verkeer te letten, aldus de verklaring van de Rijks politie. Met vermoedelijk een schedelbasis fractuur is de man in het Wilhelmina Gast huis te Amsterdam opgenomen. De 24-jarige R. G. uit Bergen op Zoom, die vorige week Donderdag op zijn brom fiets in de mist door een vrachtauto is aan gereden, is hedenmorgen in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom aan de bekomen verwondingen overleden. MacMillan stelde een bondgenootschap voor tussen de „technische kennis van het Westen en de olierijkdom van het Midden- Oosten, opdat vrede en welvaart zullen heersen in dit van vitaal belang zijnde woestijngebied, op de flank van het N.A.V.O.-gebied, langs de Zuidgrens van Rusland". De permanente raad heeft bepaald, dat de zetel der vijflandenorganisatie blijvend te Bagdad zal worden gevestigd. Aan de militaire beraadslagingen hebben de staf chefs van de vijf landen deelgenomen. Alle beslissingen der vijf landen zullen een stemmig worden genomen. Groot Brittannië heeft aangeboden zijn kennis op het gebied der vreedzame aan wending van de kernenergie ter beschik king van de leden-staten der organisatie te stellen. De landen, die zelf kernenergie hulpbronnen willen ontwikkelen, kunnen de hulp krijgen van Britse geleerden en technici. Groot-Brittannië is overigens be reid zijn verdragsgenoten op elk ander ge bied technische hulp te verlenen. De op Cyprus gevestigde organisatie voor de Brit se hulpverlening aan het Midden-Oosten zal haar werkzaamheden uitbreiden. Groot-Brittannië heeft Irak onder de voorwaarden van de kortgeleden gesloten Brits-Iraakse overeenkomst een bedrag van vijf millioen pond sterling (ongeveer vijf tig millioen gulden) aangeboden ter ver sterking van de Iraakse munteenheid. De landrechter te Hollandia heeft uit spraak gedaan in de rechtszaak tegen de 30 beklaagden in de zaak van de Indonesische infiltranten in de Etnabaai op Nieuw- Guinea. Hy veroordeelde de leider, Johan nes Dimara tot 8 jaar en de tweede man Olhart Tauran tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tyd in preventieve hech tenis doorgebracht. Twee beklaagden kre gen 5 jaar gevangenisstraf, terwyl zesen twintig anderen tot 3 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld.Alle beklaagden teken den hoger beroep aan. Eén beklaagde is nog niet berecht, daar hy in het ziekenhuis is opgenomen. Het betreft hier de Indonesiërs, die be trokken waren bij de infiltratie in de Etna baai op Nieuw-Guinea in October 1954. De tenlastelegging hield in: aanslag met het oogmerk het grondgebied van de staat ge deeltelijk onder vreemde heerschappij te brengen, het teweeg brengen van een om wenteling, mensenroof, het invoeren van vuurwapens zonder vergunning en diefstal met geweld. Op 14 November legden alle beklaagden een volledige bekentenis af. LONDEN (AFP). Twee Britse ingenieurs van de atoomfabriek van Windscale in Cumberland hebben de fabriek gered door reparaties te verrichten die onmogelijk werden geacht, aangezien zij zich daarvoor moesten blootstellen aan een straling die honderdmaal krachtiger was dan normaal, aldus meldt de „News Chronicle". Beschermd door speciale kleding hebben de twee ingenieurs een constructiefout her steld, die het werk in de fabriek geduren de maanden zo niet jaren, onmogelijk dreigde te maken. Daardoor zijn onkosten van zeker twintig millioen pond sterling voorkomen. De mannen ontvingen bij hun werk in enkele minuten tijds een dosis straling die tweemaal zo groot was als de toegelaten dosis voor een week. Aan de Sumatra-kade te Amsterdam ligt op het ogenblik gemeerd het 14.100 ton metende Britse moederschip voor torpedobootjagers H.M.S. „Tyne", vlaggeschip van sir Michael Danny, commandant van de Britse thvisvloot. Het bezoek van de „Tyne" gaat gepaard met een aantal festiviteiten als een cocktailpartij, die Maandagavond aan boord van het schip werd gegeven - waaraan ook de Russische marine-attaché in ons land deelnam - en een kinderfeest voor een honderdtal weesjes uit vijf Amsterdamse tehuizen, geprojecteerd voor vandaag. Vertegenwoordigers van de ministerraad van de West Europese Unie en vertegen woordigers van het parlement van deze Unie zijn Maandag op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag bijeen geweest ter bespreking van kwesties be treffende het nieuw handvest van het par lement. Op de bijeenkomst werden geen beslissingen genomen doch bijna alle be sproken punten en suggesties verkregen de instemming van de aanwezige gedelegeer den Een der belangrijkste punten van bespre king was de vraag of het parlement het recht heeft omtrent rapporten van de raad of onderdelen van die rapporten „moties van niet-instemming" aan te nemen. Men was het er algemeen over eens dat zulke moties, die niet dezelfde draagwijdte kun nen hebben als een „motie van afkeuring" in een nationaal parlement, niet wenselijk zijn. Liever zag men daarom in plaats van deze benaming de term „resolutie van af keuring". Ook is gesproken over de be grotingsvoorstellen die door het parlement zijn gedaan. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, J. W. Beyen, verklaarde na afloop van de bijeenkomst aan de pers, dat President Cafe Filho wilde zijn waarnemer Ramos verdringen RIO DE JANEIRO (Reuter/A.F.P.) Eenheden van het Braziliaanse leger heb ben met pantserwagens de woning van pre sident Cafe Filho in Rio de Janeiro omsin geld, enige uren nadat de president bekend gemaakt had, dat hij hersteld is van de hartaanval die hem veertien dagen geleden trof, en dat hij zijn werkzaamheden als president hervatten zon. De leiders van het Braziliaanse leger zouden, naar men meent te weten, vrezen, dat als Cafe weer aan het bewind zou komen, hij personen in hun functie zou herstellen die wellicht zullen trachten te voorkomen dat de socialist Kubitschek, die onlangs de presidentsver kiezingen won, in Januari geïnstalleerd zal worden. Alle strategische punten bij de regerings gebouwen werden afgezet. De alarmtoe stand is afgekondigd in de staten Sao Paulo, Parana, Goiaz en Mato Grosso.. Op alle perstelegrammen naar het buitenland is censuur ingesteld.. De Kamer van Afgevaardigden heeft met 197 tegen 94 stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat Cafe „verhinderd" is zijn functie van pre sident uit te oefenen. De Senaat moet de resolutie nog goedkeuren. Op 11 November keurde de Kamer een staatsgreep van het leger onder leiding van generaal Teixera Lott goed, waarbij Carlos Luz, die Cafe Filho tijdelijk was opgevolgd, werd vervan gen door Nereu Ramos. President Cafe heeft huisarrest. Volgens geruchten zou hij bij het parle ment zijn ontslag hebben ingediend. De acht dokters die de president behandeld hebben, zijn onder bewaking van het leger gesteld. deze gemengde commissie van minister raad en parlement mogelijk meer bijeen zal komen. Ilij zei echter dat geen datum voor een volgende bijeenkomst is vastge steld. Na afloop van de bijeenkomst werd een communiqué uitgegeven, dat onder meer zegt: „Op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag is Maandag een bijeen komst gehouden tussen vertegenwoordigers van de ministerraad en vertegenwoordigers van het parlement van de West-Europese Unie. Op deze bijeenkomst is gesproken over de betrekkingen, die gevestigd moeten worden tussen de Raad en het Parlement op basis van het Handvest dat door het parlement op zijn laatste bijeenkomst is goedgekeurd. De vertegenwoordigers, zich bewust van het belang van deze bijeen komsten, hebben uiting gegeven aan de wens deze te herhalen als zich weer pro blemen van wederzijds belang mochten voordoen". Twee opvattingen Wat het karakter van het W.E.U.-parle ment betreft: daarover bestaat nog geen algemene overeenstemming. De voor naamste opsteller van het handvest, de Ne derlander jhr. mr. M. van der Goes van Naters, karakteriseerde de jongste loot aan de Europese stam als een „parlemen taire Assemblée zonder wetgevende be voegdheden" en niet als een consultatieve vergadering. Hij beroept zich hierbij op de tekst van het verdrag van Brussel, dat slechts spreekt van „vergadering" zonder meer. Daartegenover staat de mening van een andere landgenoot, minister Beyen, die in zijn functie van voorzitter van de raad van ministers juist de nadruk heeft ge legd op het consultatieve karakter van de Assemblée. Vandaar ook, dat men van mi nisterszijde weinig ingenomen is met de wijze, waarop de parlementariërs hun eigen bevoegdheden hebben trachten te vergro ten door de mogelijkheid van een motie van niet-instemming (motion de desappro- bation) in het Handvest op te nemen. Een dergelijke motie heeft weliswaar niet de kracht van een „motie van afkeuring", doch zij wordt toch door vele parlementa riërs beschouwd als een niet onbelangrijk wapen. De Assemblée zou hierdoor een be paalde controle kunnen uitoefenen op de twee uitvoerende organen van de West- Europese Unie: de Bewapeningscommissie en het Bureau voor controle op de bewape ning. DE BILT: Het grote hogedrukgebied, dat hgt weer in vrijwel geheel West-Europa beheerst, trekt langzadm verder naar het Westen weg, waardoor de depressies die er omheen bewogen hun invloed geleidelijk meer over onze omgeving zullen kunnen gaan uitbreiden. Een in diepte toenemende kern passeerde Jan Mayen in Oostelijke richting. Een koudefront er van zal Woens dag ons land passeren, hetgeen de Noord- Westelijke wind zal doen aanwakkeren. Achter het front stroomt weer wat koude re en drogere polaire lucht, waarin op klaringen maar ook enkele buien voorko men, over de Noordzee naar ons land. In Noord-Oost Rusland is de winter thans in volle strengheid ingevallen. Plaatselijk kwam bijna 40 graden vorst voor. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Anonymus: De dwaas gaat op zijn hoofd staan en zegt dat hij de wereldbol torst. De wijsgeer vraagt zich on gerust af, of het misschien juist is. RABAT (Reuter) In Noord-Oost- Marokko is het opnieuw tot ongeregeld heden gekomen. Het bestuursccnrtum en een politiebureau in Taza werden door een woedende menigte belegerd. Auto's werden in brand gestoken. De Europese bevolking werd werd uit dc inheemse wijk geëva cueerd. Het incident begon toen een Euro peaan, die zich door een lid van de hulp politie bedreigd achtte, de politieman aan schoot. Het dodencijfer van de wanorde lijkheden in Rabat, Meknes, Marrakesj, Fez en andere steden Ls tot achttien gestegen. Franse versterkingen zijn in allerijl naar- lict Rifgebergte in het Noorden gezonden met het oog op de toenemende spanning onder aldaa'r wonende stammen. Een Fran se ambtenaar werd te Abouda nabij de grens van de Spaanse zóne van Marokko door Marokkanen met bijlen doodgeslagen. Op de heuveltoppen zijn branden waarge nomen. Volgens de traditie worden de stamleden door middel van branden bijeen geroepen. De Franse resident-generaal Dubois heeft medegedeeld dat ook het gebied tus sen Spaans Marokko en Oujdan nabij de Al gerijnse grens in grote beroering is. Inwoners van verscheidene dorpen, be geleid door geüniformeerde mannen met machinegeweren, zijn met heel hun hebben er houden, ook hun vee, naar Spaans Ma rokko getrokken. Dubois deelde mede, dat Marokkanen een revolveraanslag hebben gepleegd op de kalief (plaatsvervanger) van de Pasja van Meknes, die zij ervan verdenken een aanhanger van de voor malige sultan Ben Arafa geweest te zijn. De kalief werd gewond. „Alle gevoelens van wraak en haat moeten bij de bouw van het nieuwe Ma rokko ter zijde worden gesteld," aldus heeft sultan Ben Joessef in een proclamatie tot het Marokkaanse volk verklaard. „Betreu renswaardige incidenten in verscheidene delen des lands hebben een schaduw ge worpen op de vreugde,'die in Marokko als geheel heerst." De sultan waarschuwde dat ..het nieuwe tijdperk, dat wij binnentreden noodzakelijkerwijs een diepgaande wijzi ging van instellingen, werkwijzen en perso neel met zich zal brengen. De taak, die ons wacht, is verheven. Om haar volledig te kunnen uitvoeren is orde, discipline en vrede noodzakelijk," aldus de sultan. (United Press) Het hoofdbestuur van de Istiqlal-partij, dat in Madrid heeft ver gaderd, dringt aan op vereniging van Frans en Spaans Marokko tot een onafhankelijke staat, een constitutionele monarchie met een gekozen parlement en verantwoorde lijke ministers. Te Casablanca is het vanochtend tot ern stige ongeregeldheden gekomen, toen beto gers een protestmars hielden naar de ge vangenis, waar in het weekeinde bij relle tjes drie politieke gevangenen het leven verloren. De politie opende het vuur op de demonstranten, van wie er, volgens de eer ste berichten, verscheidene werden gedood. Sterke politic-eenheden werden naar de gevangenis gedirigeerd, die door een grote menigte Marokkanen werd belegerd. (van hedenmorgen 7 uur) c weers- s - 9 - o toestand o o Helsinki sneeuw NNW -2 4 Stockholm licht bew. WNW 1 1 Oslo nevel Z -1 0 Kopenhagen nevel WNW 5 0 A berdeen geheel bew. W 7 0,1 Dublin geheel bew. WNW 6 0 Londen geheel bew. WNW 6 0 Amsterdam geheel bew. W 7 0.3 Brussel geheel bew. WZW 6 0,1 Parijs nevel windstil 2 0 Eordeaux geheel bew. ONO 2 0 Nice onbewolkt NW 5 0 Berlijn motregen WNW 7 1 Frankfort regen ZW 2 0,1 München geheel bew. W 1 0,1 Wenen nevel W 4 0,2 Innsbruck nevel windstil -1 0 Den Helder geheel bew. mat. NW 10 0,1 Ypenburg zwaar bew. zw. NW 9 3 Viissingen zwaar bew. zw. WNW 8 0.4 Eelcie zwaar bew. zw. WNW 9 0,1 De Bilt geheel bew. matige W 8 0 Twente geheel bew. matige W 7 0,1 Eindhoven geheel bew. ma'ige W 6 0,1 VI. Z.-Limb. geheel bew. mat. ZW 4 0,4 Neerslag laatste 24 uur occocoosccooccoocococxxxxx» ■xxxxxxccouyxccc~~r- wmxxx MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige, langs de Wad- denkust tijdelijk harde tot stormach tige Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Iets kouder. 23 November Zon op 8.14 uur, onder 16.42 uur. Maan op 13.30 uur, onder 0.19 uur. Maanstanden 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 November Hoog water: 8.23 en 20.47 uur. Laag water: 3.41 en 16.06 uur. Woensdag 23 November Hoog water: 9.19 en 21.51 uur. Laag water: 4.32 en 17.02 uur. »ocx»oooooocoocoocooooxcoxcxxx)o. CXa>

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1