r VJ PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws F. Damiaans&Zn VA LD A NAM EA De radio geeft Woensdag CNV betreurt uitblijven van beslissing over loonpolitiek Nationaal Bedrijf Artillerie-inrichtingen ió het zo DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 2 Protest tegen aanpassing van ambtelijke pensioenen KNP-afdeling Nijmegen nog niet opgeheven L Jte.FIUKKIO defeteifcu fnuj! B. en W. van Amsterdam over streekplan IJmond- Noord Drie jaar wegens doodslag Gaat U verhuizen Sigarenkartel: geen hogere winstmarges voor grossiers Nederlandse Vereniging van Suikerzieken tien jaar Jubilerende Vereniging van Letterkundigen heeft wensen Ongeluk (niet moord) oor zaak dood smokkelaar Zeedijken op Texel beter dan voor 1 Februari 1953 Onderzoek naar de invloed van het weer op het bouwen ILO vraagt mening van Nederlandse regering over IVW-protest REÏS- RECORDS J President Eisenhower en de minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gefotografeerd tijdens hun jongste conferentie. Twee afdelingen van de Algemene Mili taire Pensioenbond, die te Rotterdam en die te Nijmegen, hebben vergaderingen ge houden waarin zij het wetsontwerp Ouder domsvoorziening hebben besproken. Beide afdelingen hebben een motie aangenomen naar aanleiding van de mededeling in de memorie van toelichting dat een wetsont werp kan worden tegemoet gezien waarbij de aanpassing van de ambtelijke pensioen voorziening wordt geregeld. Tegen de eventuele bedoeling ook de reeds toegekende ambtelijke pensioenen aan te passen, wordt door de afdelingen geprotesteerd, omdat voor het overgrote deel van de Nederlanders, ongeacht hun inkomen, geen sprake is van inhoudingen in welke vorm ook. Men is van mening, dat de ambtelijke pensioenen geen uitzonde ring mogen vormen bij de invoering van een wettelijke ouderdomsverzekering, maar dat deze ambtelijke gepensionneerden even als andere staatsburgers boven het pensi oen het volle ouderdomspensioen dienen te ontvangen. De afdeling Nijmegen van de KNP is nog niet opgeheven. Op de vergadering van de partijraad van de KNP, waar ge stemd werd over het al of niet overgaan van de KNP naar de KVP, heeft de af gevaardigde van de Nijmeegse afdeling voor gestemd. Dit was volgens dé afde lingsvoorzitter, drs. Troost, in strijd met het mandaat, dat de Nijmeegse afgevaar digde had medegekregen. Het huidige bestuur van de afdeling Nijmegen is van oordeel, dat deze plotse ling gewijzigde houding van de Nijmeegse afgevaardigde vertegenwoordigers van andere afdelingen heeft bewogen te stem men voer het overgaan naar de KVP. De Nijmeegse afgevaardigde, die zijn mandaat niet opvolgde, is door de afdeling Nijme gen van de KNP geroyeerd. Deze afdeling zal zich in verbinding stellen met de com missie ad hoe. welke op de vergadering van de kring Den Haag van de KNP is benoemd om zich te beraden over even tueel te nemen stappen. ADVERTENTIE BARTELJOR1SSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 MONTY COATS in kleuren HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 3.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.30 De achtergrond, hoorspel. 12.15 Metropole-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Metropole orkest. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Viool en clavecimbel. 14.30 Vocaal ensemble. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Kamerorkest en solist. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koperensem ble. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest. 21.15 Overheiden onderdaan in West- Europa, causerie. 21.35 Meisjeskoor. 22.00 Platen. 22.15 Platen. 22.25 Strijkkwartet. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM Iï. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Platen. 10.00 School radio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd orogramma. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 T ichte muziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.20 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Wat zijn koninkrijksaangelegenheden. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Hammond-trio. 19.00 Noor de jeugd. 19.10 Humanisme en politieke keuze, lezing. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Gevarieerd programma. 20.00 De geisha's van Kapitein Fisby, hoorspel. 22.10 Gitaarreciatl. 22.22 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.37 Lichte muziek. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Es peranto. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.15—22.15 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Platen. 16.30 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Cello en piano. 17.40 Pla ten. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Discussie. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 ^mroep-ork'est en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Volksliederen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). De verbondsraad van het Christelijk Na tionaal Vakverbond heeft zich uitvoerig beziggehouden met het vraagstuk der loon politiek. De raad betreurt zeer ernstig, dat de regering in haar beslissing van 22 Sep tember geweigerd heeft mede te werken aan het scheppen van de mogelijkheid tot loonsverhoging in bedrijfstakken waarin deze zonder enig gevolg voor de prijzen kan geschieden. In plaats van deze vrijheid aan het bedrijfstaksgewijze overleg te geven, aldus het C.N.V., heeft de regering alleen toegelaten dat in 1956 enige arbeidsvoor waarden, waaronder de vacantierechten, kunnen worden uitgebreid. Voor deze be slissing heeft de regering onder meer het motief gebruikt dat zij eerst het advies van de S.E.R. over de loonpolitiek wil bestu deren. Het advies is echter, aldus de ver bondsraad van het C.N.V., reeds op 16 Sep tember uitgebracht en opnieuw zijn twee maanden verstreken. Ofschoon de S.E.R. unaniem heeft geadviseerd de mogelijkheid te openen voor een loonvorming die reke ning houdt met de productiviteit, de werk gelegenheid en het rendement in de be drijfstakken moet de regering volgens de verbondsraad van het C.N.V. haar oes-iis- sing te dezer zake nog steeds bekend ma ken. De verbondsraad van het C.N.V. acht deze gang van zaken in strijd met het be lang van ons volk in het algemeen en met dat der loon- en salaristrekkenden in het bijzonder. B. en W. van Amsterdam delen in de me morie van beantwoording van het afde lingsverslag der gemeentebegroting mede, dat bij hen ten aanzien van het streekplan IJ-mond.-Noord geen bezwaren bestaan. Zij zullen de verdere ontwikkeling, mede niet de Amsterdamse belangen, nauwlet tend volgen. Aangezien deze Westelijke IJ-mondraad voor een geheel andere situa tie is bedoeld dan in Amsterdam bestaat, zien B. en W. thans geen aanleiding tot het instellen van een Oostelijke IJ-mondraad', ais in het adres van de Vereniging van Be drijven in Amsterdam-Noord wordt be doeld. De rechtbank te Maastricht heeft de 38- jarige W. C. uit Heerlen, wegens doodslag van zijn echtgenote L. M. H. conform de eis tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het echtpaar was op de avond van 10 November van het vorig jaar naar een danspartij geweest. Na afloop vielen thuis woorden tussen man en vrouw over het wangedrag van de laatste. De man had toen, woedend om de treiterende houding van de vrouw, eerst met een zakmes, daar na met een broodmes naar de vrouw ge stoken. Een dezer steken, die een okselslag ader had geraakt, werd de vrouw noodlot tig. Zij stierf aan bloedverlies tijdens het overbrengen naar een ziekenhuis. C. heeft tegen het vonnis appèl aangetekend. ADVERTENTIE U bespaart zich veel zorgen, wanneer Uw verhuizing door vakmensen wordt uitgevoerd. Vraag ons daarom eens inlichtingen. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling van het natio naal bedrijf artillerie-inrichtingen. In de toelichting wordt onder meer ge zegd, dat het bedrijf der artillerie-inrich tingen veel meer dan vroeger staat naast de vele en velerlei andere industriële be drijven, die produceren ter voorziening in de militaire behoeften. Zijn product is slechts een onderdeel van wat een modern leger nodig heeft. Het bedrijf is voor het ministerie van Oorlog een in concurentie met derden producerende onderneming op het gebied van wapens en munitie gewor den, zij het, dat het een centrale positie inneemt en dat de staat bij het plaatsen van opdrachten voorrang kan verlenen. Het bedrijf produceerde na de oorlog voornamelijk civiele goederen. Dit waren enerzijds gereedschapswerktuigen, meet middelen en landbouwwerktuigen. De in en na de oorlog geproduceerde ge reedschapswerktuigen hebben een plaats op de binnen- en buitenlandse markt verwor ven, zodat op een regelmatige afzet van deze producten kan worden gerekend. Het vervaardigen van deze producten is voor de artillerie-inrichtingen een middel ge worden zich technisch en economisch te meten met vooraanstaande buitenlandse fabrieken. De taak van de artillerie-inrichtingen zal thans moeten zijn wapens, munitie en ander in aanmerking komend militair materieel te vervaardigen en naast de mili taire producten goederen voor de civiele markt. Deze taak zal op commerciële basis wor den uitgevoerd. Voor zover de werkzaam heden strekken tot voorziening in de be hoeften aan materieel van de Nederlandse strijdkrachten zal het winststreven niet vooropstaan. Door aanvaarding van de commerciële basis is de mogelijkheid ge opend om concurrerend wapens en munitie aan derden (NAVO-landen) te leveren. Nederlandse orders zullen voorrang ge nieten. Voorgesteld wordt, naast het bestaande kapitaal ad 3 millioen, dat van de N.V. naar het nationaal bedrijf overgaat, een bedrag van 28 millioen als eigen ver mogen aan het bedrijf ter beschikking te stellen. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND-VERIACHTEND Hogere marges op den duur voor industrie èn handel niet gunstig" In Utrecht is het sigarenkartel ijl be sloten vergadering bijeen geweest. Een van de besproken punten vormde de behande ling van het verzoek van de organisaties van sigarengrossiers en winkeliers tot ver hoging van de handelsmarge voor de tus senhandel. Besloten werd deze marges niet te verhogen. Men vond geen gegronde reden aanwezig voor verhoging, aangezien krachtens de huidige marges bij een be hoorlijke omzet een redelijke winst kan worden gemaakt. Bij het nemen van deze beslissing werd uitgegaan van de overweging, dat hoge marges op den duur voor de industrie en voor de handel niet bevordelijk kunnen zijn. Een korting van één percent meer be tekent voor de industrie circa 2 millioen per jaar en prijsverhoging is wel het laatste waartoe de sigarenindustrie kan overgaan. Van 1949 tot 1952 daalde de kleinhan- delswaarde van de afzet van 180 millioen tot 152 millioen, waarna een moeizame maar gestadige vooruitgang kon worden geboekt tot 177 millioen in 1954 en in het lopende jaar tot naar schatting 192 millioen. Ofschoon de tijdelijke accijnsver laging met twee jaar werd verlengd, loopt deze maatregel in Mei 1956 af. Ook daarom is het van groot belang dat de sigaren- industrie de beperkingen handhaaft, die zij zichzelf heeft opgelegd bij de instelling van het sigarenkartel in 1949. De secretaris van het kartel, mr. B. Colenbrander, die dit alles meedeelde, zei nog dat de sigarenindustrie in een zware strijd om de consument gewikkeld blijft. Per hoofd van de bevolking heeft zij het nog niet verder gebracht dan tot de helft van de afzet in 1939. Elk percent, waarmee de prijs kan worden gedrukt stimuleert de afzet met circa twee percent. Het doel van het kartel is bestrijding van prijsverhoging door besparing,, die onder meer gezocht wordt in levering uitsluitend onder rembours en in beperking van de handelsmarges. Deze maatregelen van het kartel hebben volgens mr. Colenbrander heilzaam gewerkt. Wat betreft het maken van reclame zei mr. Colenbrander, dat het kartel begon met een verbod van indivi- I duële reclame. Deze zelfbeperking heeft zijns inziens millioenen guldens bespaard, die aan de industrie ten goede zijn ge komen. Minister Suurhoff kwant niét De viering van het 10-jarig bestaan der Nederlandse Vereniging van Suikerzieken is Zaterdagmiddag in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam gevierd. Gezien de recente moeilijkheden tussen het hoofdbestuur en enkele afdelingsbesturen van deze 17.300 leden tellende vereniging, was de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, teruggekomen van zijn toezegging er het woord te voeren. De voorzitter van het hoofdbestuur, ir. A. J. Mollinger, die als gevolg van de ge uite critiek op de besteding der contribu ties het besluit genomen heeft zijn functie op de eerstkomende vergadering van de verenigingsraad met twee andere hoofd bestuursleden ter beschikking te stellen, wijdde in zijn openingswoord een enkele passage aan het conflict. Hij zeide het be sluit van minister Suurhoff te begrijpen, doch noemde de persberichten over de pijn lijke kwestie tendentieus en onwaar. Een ambtenaar van het departement had het bestuur zojuist medegedeeld, dat het accountantsonderzoek naar de kinderuit zendingen en de publicaties is gedaan en dat dit onderzoek „bijzonder gunstig voor de vereniging is uitgevallen". Aan het slot van het officiële gedeelte van de bijeenkomst bood de voorzitter van de afdeling Amsterdam, de heer S. Lis- sauer, namens een comité uit de leden het hoofdbestuur een chèque van 8500,aan als jubileumgeschenk. De afdeling Rotter dam schonk het bestuur een speciale kin derfilm. 's Ochtends was er een besloten bijeen komst voor medici in het Tropeninstituut geweest. Zaterdagmiddag om half een is de vereniging in het Amsterdamse stadhuis door het. hoofdstedelijke gemeentebestuur ontvangen. Daarbij vermeldde ir. Mollinger, dat Nederland thans naar schatting 50.000 diabetici heeft. De Vereniging van Letterkundigen heeft in Amsterdam haar vijftigjarig bestaan ge vierd. Op de jubileumbijeenkomst voerde namens minister Cals, die wegens ziekte verhinderd was, de secretaris-generaal van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. H. Wesselings, het woord Spreker bracht in herinnering, dat de schrijvers Ar ij Prins, Herman Robbers en Jacobus van Looy de vereniging op 15 Februari 1905 oprichtten. Voorzitter prof. dr. N. A. Donkersloot begon zijn toespraak met het merkwaardig feit te noemen, dat indertijd de Nederland se litteratoren ondanks hun idividualisme toch bereid bleken te zijn het op te nemen voor de sociale en auteursrechtelijke positie van de schrijver. Deze spreker noemde als winstpunten van de oprichting van de Ver eniging van Letterkundigen de aansluiting bij de Berner Conventie, de samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Uitgevers bond, de oprichting van het Bureau voor Auteursrecht en de oprichting van het On dersteuningsfonds. „Hoe nodig het was, dat de auteurs zich in 1905 aaneensloten" aldus prof. Don kersloot „valt te illustreren met het feit, dat Frederik van Eeden het auteursrecht van zijn „Kleine Johannes" voor honderd gulden aan een uitgever van de hand moest doen. Nederland was in die dagen een litte raire roofstaat, waarin de positie van de auteur allesbehalve zeker te noemen was. Ten diepste gaat het bij de bescherming van de auteur om cle gemeenschappelijke cultuur". Tot de wensen van de Vereniging, die nog in vervulling moeten gaan, rekende prof. Donkersloot de verbetering van arti kel 16 van de wet op het auteursrecht, het zogenaamde bloemlezingsartikel. Julien Kuypers, chef van het kabinet van de Belgische minister van Onderwijs en Kunsten, roemde de goede betrekkingen, die er in Nederland bestaan tussen de uit gevers en de auteurs. Sprekend over de verhouding van schrijver en overheid zei de heer Kuypers, dat hij met enige huive ring tegenover het geven van opdrachten aan auteurs stond: „Het letterkundig pro duct is een zuiver individuele uiting van het vrije woord. Van dat vrije woord kan ö.e overheid slechts dienares zijn. Is ze dat niet, dan betekent zij een permanent ge vaar voor de geestelijke volksgezondheid". Op de jubileum vergadering in het Stede lijk Museum te Amsterdam hebben enkele leden, waaronder mevr. dr. Annie Ro meinVerschoor, de vergadering voorge steld de minister van Financiën te verzoe ken om, bij wijze van jubileumgeschenk, vrijstelling van belasting op litteraire prij zen te verlenen. Vlottende schuld. In de loop van het derde kwartaal van 1955 is het overschot van kasverplichtingen der gemeenten boven kasvorderingen gedaald met ongeveer 75 millioen gulden, zodat de vlottende schuld per ultimo Septemebr 1955 was teruggelopen tot 126,7 millioen gulden (einde Juni f202.1 millioen). Het aan kasgelden opgenomen be drag was op 30 September f415.382.000 en het bedrag aan contanten en uitstaande kasgelden f288.666.000, op 30 Juni resp. f439.250.000 en f237.109.000. 54. Hijgend en puffend zeulden Panda en Pat O'Nozel de zware kist langs de weg. Joris zat daarbinnen luchtig te babbelen. Hij verklaarde, dat hij nog nooit zo prettig had gereisd en dat, wat hem betrof, de tocht nog lang mocht duren. Om de moed er bij hen in te houden, vertelde hij grap pige geschiedenissen, waarom hij zelf zat te schudden van het lachen. „Schudt niet zo in dat kist!" riep Pat O'Nozel nijdig. „En hou op met die klets- pratens!" „Welaan", zei Joris gegriefd, „dat is duide lijke taal. Ik meende met mijn luchtig ge kout u enige verstrooiing te brengen bij uw zware taak. Doch indien het u hindert, zal ik er het zwijgen toe doen." Hij geeuwde luidruchtig en vervolgde: „Dit gewiegel maakt mij aangenaam doezelig. Ik zal een uiltje knappen. Wek mij indien ge ter bestemder plaatse zijt aangekomen, waar die plaats ook mag zijn." Met een bons zette Pat de kist neer. „Ik heb er genoeg van", zei hij. „Wij sjou wen maar met dat kist rond en weten niet, waar we heen moeten." „Ja", mompelde Panda neerslachtig, „wis ten we dat maar. Jammer, dat professor Kalker vergeten was, naar welk adres we dat zwaar water moeten brengen." Ja, dat was zeker jammer, maar de goede geleerde had ook zoveel aan zijn hoofd. Nog steeds zat hij bij het vreemde toestel, dat Pat en Panda aan het begin van hun reis in zijn werkplaats hadden zien staan en hij vroeg zich voor de zoveelste keer af: „Waarom heb ik dit ding eigenlijk uit gevonden?" Ofschoon het onderzoek met betrekking tot de mysterieuze dood van de Eindhove- I naar J. van der V. te Oostmalle in België nog niet gesloten is, meent de politie te kunnen aannemen, dat van moord, zoals aanvankelijk werd gedacht, geen sprake is en dat de man inderdaad om het leven is gekomen door beknelling tussen een vracht auto en een muur. De Eindhovense politie heeft de twee smokkelaars uit de provincie Utrecht weer in vrijheid gesteld. De Nederlandse deskun dige dr. J. Zeldenrust te Den Haag, hoofd van het gerechtelijk Geneeskundig Labo ratorium van het ministerie van Justitie, heeft een tweede lijkschouwing verricht. In het verslag over de werken betreffen de het herstel van de zeedijken op Texel delen Gedeputeerde Staten van Noordhol land mee, dat meer dan f 1.600.000 besteed is na de stormvloed van 1 Februari 1953. Thans verkeren de zeedijken dan ook in veel betere staat dan voor de stormvloed. Het inzaaien van de zeedijk van de polder de Eendragt moest worden uitgesteld tot het voorjaar 1956. De verbetering van de zeedijk van het waterschap de Gemeen schappelijke Polders is inmiddels door en op kosten van het waterschap uitgevoerd. Te verwachten is dat het rijk een belang rijke subsidie in de kosten zal verlenen. Een „Studiecommissie Weersinvloeden" zal binnenkort gaan onderzoeken in hoe verre de productievermindering in het bouwbedrijf tengevolge van directe en in directe weersinvloeden kan worden tegen gegaan. Deze commissie zal worden inge steld door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Zij zal zijn samenge steld uit vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf en van een aantal andere or ganisaties en instanties, die kunnen bijdra gen tot de oplossing van het vraagstuk. Om de commissie bij haar studie de beschikking te kunnen geven over in de praktijk ver worven inzichten en resultaten werd inmid dels te Rijswijk begonnen met een proef neming, die zich over twee winter- en zo merseizoenen zal uitstrekken. De nieuwe commissie zal een ruimere taak hebben dan de Commissie Klimaats invloeden. die werd ingesteld door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Deze commissie werd enige maanden geleden gevormd, maar heeft de beperkte opdracht, een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid van beperking der vorstschade. Behalve door vorst, worden ook als ge volg van directe en indirecte weersinvloe den aanzienlijke productieverliezen gele den. Dit heeft de minister aanleiding ge geven om, na overleg met de werkgevers- en werknemersorganisaties, de Studie commissie Weersinvloeden in te stellen, die behalve op technisch, sociaal en sociaal-economisch gebied adviezen kan uitbrengen over door de overheid en de bouwdirecties te nemen maatregelen. Het bestuursorgaan van de Internatio nale Arbeids-Organisatie (I.L.O.) heeft de Nederlandse regering om haar mening ver zocht naar aanleiding van de klacht van het I.V.V.V. (Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen) over het optreden der Curagaose autoriteiten tegenover de stakers in de Fosfaatmijnindustrie. In de klacht wordt onder meer gezegd, dat de regering van de Nederlandse Antil len de vakverenigingsrechten heeft ge schonden. Gesproken wordt van „politie- dwangmaatregelen" tegen vakbonden op Curagao tijdens de jongste staking in de Fosfaatmijnindustrie. Politie-officieren zouden, volgens het I.V.V.V., hierbij gebruikt zijn om stakers thuis te bezoeken ten einde deze door in timidatie weer aan het werk te krijgen, en er zouden ook verscheidene arrestaties zijn verricht. Tenslotte zegt het I.V.V.V., dat ce kantoren van de betrokken vakbond waren gesloten en dat buitenlandse arbei ders met deportatie waren bedreigd. De tekst van de klacht is vertrouwelijk, hangende een antwoord van de Nederland se regering. Het bestuursorgaan van de I.L.O. besloot tot bovenvermelde actie, omdat naar haar mening de Nederlandse mening gehoord dient te worden alvorens men een definitief standpunt kan innemen. ADVERTENTIE Geneest ruwheid en schraalheid Steun. Mevrouw Eleanor Roosevelt, de echtgenote van wijlen president Roose velt, heeft te Montreal (Canada) ver klaard, dat zij voorstandster is van be noeming van Adlai Stevenson tot demo cratisch candidaat voor de presidents verkiezingen die in 1956 in de Verenig de Staten gehouden zullen worden. Vernieuwing. Het orgaan van de commu nistische partij in Hongarije, „Szabad Nep", schrijft dat van Januari tot April verkiezingen zullen worden gehouden voor een vernieuwing van alle bestuurs organen van de partij. Het centrale comité van de partij heeft volgens het blad de verschillende bestuursorganen verzocht verslag uit te brengen over hun werkzaamheden. Vuurgevecht. In de straten van Famagus- ta op Cypres is opnieuw een vuurge vecht geleverd tussen Britse militairen en verzetslieden. De schoten werden af gevuurd tijdens een wilde achtervol ging door de stad, nadat verzetslieden geschoten hadden op een militaire pa trouille. Een oude vrouw werd door een verdwaalde kogel in haar huis getroffen en zwaar gewond. Een Britse sergeant werd in zijn vrachtauto door schoten uit een machinepistool doodgeschoten. Overeenstemming. Het bestuur van de Deense Farör-eilanden is met gemeen telijke en politie-autoriteiten van het dorp Klaksvik tot overeenstemming ge komen over de politie te Klaksvik. Tien Deense politiemannen zullen tot Juni te Klaksvik blijven. De rest zal met het fregat waarop de mannen gekomen zijn, naar Denemarken terugstomen. Acht inwoners van Klaksvik zullen in Dene marken voor politie-agent worden op geleid en er zal een reservepolitie van twintig dorpelingen worden gevormd. Stop. De gouverneur van de Amerikaanse staat Maryland, McKeldin, heeft de nationale garde van de staat opgedragen de scheiding van zijn troepen in een heden van blanken en kleurlingen stop te zetten. De gouverneur heeft de adju dant-generaal van de staat laten weten dat het afwachten van gerechtelijke actie in de rassenscheidingskwestie al leen een nodeloze vertraging zou be tekenen. Doodstraf. De procureur van het district Denver in de Amerikaanse staat Colo rado heeft verklaard, dat John Gilbert Graham, die eerst bekende en later ont kend heeft dat hij een vliegtuig met 44 mensen heeft laten verongelukken om een verzekering op het leven van zijn moeder uitbetaald te krijgen, op 28 No vember in staat van beschuldiging zal worden gesteld en dat de doodstraf tegen hem zal worden geëist. De hande laar van wie hij de dynamietstaven heeft gekocht, herkende Graham on middellijk bij confrontatie. Trots. De onderburgemeester van Moskou Promyslov heeft critiek geleverd op de „overdadige en onnodige" architectoni sche versieringen aan Moskou's onder grondse, die de trots van de stad werd genoemd. Promyslov zei, dat de archi tect Polyakov, die wegens „overdaad" in zijn ontwerpen uit zijn Moskouse ge- meentefunetie werd ontzet en van de 'Stalinprijs vervallen verklaard, een der metro-stations had ontworpen naar het voorbeeld van de kerken en toren kamers van het Kremlin. Ook in de ont werpen van de ondergrondse te Lenin grad zullen versoberingen worden aan gebracht. Navraag. De West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano heeft op een persconferentie meegedeeld, dat West-Duitsland via diplomatieke kana len te Parijs de Sovjet-Unie zal vragen, waarom de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen tot stilstand is ge komen. Tot dusver zijn slechts 5900 van de beloofde 9626 gevangenen vrij ge laten. De West-Duitse regering heeft al eens de Sovjet-vertegenwoordiging te Oost-Berlijn laten polsen, maar men'zei op de ambassade niets van deze kwestie te weten. Weggegooid. De Britse regering heeft on geveer 23.000.000 gulden uitgegeven voor de bouw van het prototype van het straaltransportvliegtuig „V-1000," waar van men later is afgestapt, aldus heeft de minister van Bewapening Maulding medegedeeld. De Britse lucht macht heeft een order voor een aantal van deze vliegtuigen, de transportversie van de viermotorige bommenwerper „Valiant", ingetrokken, omdat men niet opschoot met de bouw van het proto type. In plaats van deze toestellen zal de RAF transportvliegtuigen van het type „Britannia" aanschaffen. DE PRACHTIGSTE postdienst hebben de Perzen destijds bezeten. Reeds in de 5de eeuw v. Chr. waren de hoofdsleden Sardes en Ekbatana door een 2538 km. lange igeg met elkaar verbonden, voor welke reis onder normale omstandigheden 2 a 3 maanden moest worden uitgetrokken. Maar de bereden koningsboden, de Angaren, deden er een week over! Zij waren in dit opzicht ook wel erg bevoor- recht boven de gewone reizi- f gers, want elke 25 km. konden zij van paard verwisselen, zo dat hun estafettedienst soms wel 420 km. per dag haalde. Deze koeriersdienst is op uit gebreider schaal door de Rn- V meinen overgenomen. Snelle reiswagens vervoerden beambten en rei zigers, mits zij daarvoor een speciaal „di ploma" hadden. De ijlboden reden echter te paard en vonden om de 25 km. een sta tion, waarzij van paard konden verwisse len. maar waar eveneens een dokter, hoef smid en voedsel aanwezig waren, zodat de reiziaers alles konden vinden waaraan eventueel behoefte bestond. Onze post ont leent aan deze stations haar naam, want in het Latijn werden zij „positae stationes" (gevestigde standplaatsen) genoemd, en uit dat woord positaeis onze post afgeleid. De snelheden die op deze uitstekend ge organiseerde trajecten werden bereikt be droegen, al naar de omstandigheden, 160 tot 250 km. per etmaal, en lagen dus aan zienlijk onder de Perzische records. Maar daar staat tegenover dat de Romeinse bo dendiensten volgens een vaste dienstrege ling verliepen. Een schema kan nu eenmaal niet op records worden gebaseerd. Een van de snelste afstandsritten uit de oudheid, werd. in het jaar .9 n. Chr. ge maakt, toen de latere keizer Tiberius be richt kreeg dat zijn broeder Drusus tijdens de Germaanse veldtocht van zijn paard was gevallen en levensgevaarlijk was ge wond. Met gebruikmaking van alle hulp middelen die hem als troonopvolger ten dienste stonden, spoedde Tiberius zich in 4 dagen van Pavia naar Frankfort over een moeilijk begaanbaar traject dat dwars door de Alpen voerde en waarvoor een reisduur van 16 dagen in die tijd als normaal werd beschouwd. Een andere record- reis volbracht Icelus, die in 68 n. Chr. het bericht van Nero's dood in 7 dagen naar Galba in Spanje bracht, voor welke tocht gemiddeld 330 km. per dag moest worden afgelegd. Voor een dergelijke prestatie be hoeft een moderne reiziger met een kleine auto zich tijdens de vacantie zeker niet te schamen. Vermeldenswaard is voorts een snelle rit van de beroemde Cato Major, die in 100 v. Chr. de 600 km. lange weg van Hvdrus naar Rome te paard in 5 dagen aflegde en van een ijlbode die in het jaar 69 n. Chr. van Mainz naar Keulen werd gezonden en de afstand van 200 km. in slechts 14 uur reed. Waarmee bewezen wil zijn, dat men ook met beperkte middelen betrekkelijk grote Afstanden in korte tijd kon overbruggen. Wist u da.t nog niet zo lang geleden een tijdwinst van één dag voldoende was om een vermogen te verdienen Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PèTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2