In de „delta" van vier rivieren een monument van naastenliefde VANMORGEN IN DE V1SHAL EN OP ZEE Handelaar in nylonkousen overtrad de loterijwet Fa R.de Boer W. F. Visserhuis in IJmuiden: perfect dorpje voor onbezorgde oude dag 1' Artistiek OMEGA HORLOGES Harriet Freezer in Terpsichore Geldboete van f1500 opgelegd Lange raadsagenda voor 30 November DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 13 Nergens verloren A ppliqué-glasraam Allemaal op de zon Kunsthandel I Aparte Geschenken Uitgevaren visserij vaartuigen Een avond vol humor Uitspraak Haarlemse kantonrechter In December landelijke actie Garantie van 50.000 voor schaaktournooi Begroting wordt aangeboden ALS HET LUKT en het W. F. Visserhuis, dat in de stenen delta van vier IJmuidense rivieren is verrezen, wordt op de eerste December door de aannemer opgeleverd (opzichter J. Meyers kan er wel eens een hard hoofd in hebben) is hiermee een pronkjuweel van de nieuwe stad aan de zee gereed gekomen, bliet alleen qua uitzicht en inrichting, maar vooral uit een oogpunt van de diepere bedoeling. Want in dit tehuis voor hen, die de avond van het leven tegemoet gaan, nadat zij in de eerste gelederen van dat leven hebben gestaan, is aan letterlijk alles gedacht: van de verlichte pergola op het binnenterrein tot het snoer-van- lichtsignalen in de gangen, de badkamers en de toiletten. Tussen Rijn-, Vecht-, Waal- en Scheldestraat is ondanks alle narigheden, welke de bouw vertraagd deden verlopen, een riant complex verrezen, waar straks Velsens plantsoen dienst de laatste vriendelijke hand aan krijgt te leggen. Dan is het een haven geworden voor zestig oudjes, die verzor ging behoeven en dertig gezinnen, die „op eigen benen" kunnen staan. Voor ruw geschat een millioen is hier uit het zand omhoog gekomen en daaronder liggen alleen al 24 hele kilometers electrische leiding, om het zenuw stelsel van dit W. F. Visserhuis te laten functionneren. Samen met de oud-wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Visser, die zo terecht zijn naam straks aan dit „huis" verbonden zal zien als het eenmaal open is begin volgend jaar hopelijk hebben wij een bezoek aan het kleine dorp gebracht, een samenvoegsel van gebouwen, waarmee een nederzetting voor bejaarden is geschapen, die menige stad het nieuwe Veisen zal benijden. MENIGEEN, die de 65 gepasseerd is, heeft de afgelopen maanden goedkeurend rond dit stenen gemeenschapje, dat nog niet bewoond, maar wel haastig bewerkt wordt, gelopen en zich de ogen uitgekeken aan de woninkjes, die met hun modern comfort en sinds kort met hun glanzend linoleum het ideaal van de oude dag wel heel duidelijk maken: wie hier bezorgd raakt, zal onbezorgd kunnen zijn. Zelfs, indien de levensomstandigheden moeilijker worden en het „grote huis" zich over haar of hem moet ontfermen. Want in dit hoofdgebouw is letterlijk aan alles ge dacht, mede dank zij de herhaalde toe voegingen, die deskundigen en directrice aanbrachten. Dat er een lift moest komen, stond al op voorhand vast, want zonder lift zou een tehuis voor hen, die het allerrapste aan het leven hebben verloren, haast ondenk baar zijn. De kamers van dit verzorgingstehuis 25 voor twee personen en 9 voor alleenstaanden geven overigens in het geheel niet de indruk van een „huis", een collectief onderkomen. Niet alleen, dat de Stichting, die het „W. F. Visser huis" onder haar beheer krijgt, de spul letjes van de bewoners en dus de eigen, vertrouwde sfeer toelaat, maar zij be moeit zich bovendien zo weinig moge lijk met de gasten, die weliswaar de be schikking krijgen over een pracht van een recreatiezaal, maar daar helemaal niet heen hoeven, als ze er geen zin in hebben. Die op elke gang een klein keukentje aantreffen, waar ze het dagelijks bakje troost kunnen bereiden, maar de middag malen modern bereid zullen vinden uit de haast sprookjesachtige keuken naast die recreatiezaal, waar gasfornuis en elec trische kookpannen, een broodkeuken en een koelcel onder het bewind van vak kundig personeel er voor zullen zorgen, dat het de bejaarden aan niets ontbreekt. Toch zullen zij nergens in dit huis ver loren raken, want er is een vernuftig sy steem van lichtsignalen ingebouwd, dat het personeel elk uur yan de dag en de nacht kan laten weten, waar eventueel de nood aan de man of de vrouw komt. In elke kamer, op elk toilet, in elke badkamer en in ieder van de twee ziekenzaaltjes bevindt zich namelijk een alarmknopje, dat een rood licht doet ontbranden boven de in gang van het vertrek. Bovendien gloeit er dan een spoor van rode lichten aan naar de plek van het alarm toe en op elke van de drie „woonlagen", die het hoofdgebouw aan de Noordkant rijk is, vertellen tege lijkertijd kleine lichtbakken, op welke ver dieping er hulp nodig is, zodat de zuster maar het rode licht op de aangegeven verdieping hoeft te volgen, om haar of hem te vinden, die om haar verlegen zit. En daarna het alarmsysteem met een tweede schakelaar weer buiten werking kan stellen, Architect Schipper uit Zaandam, die meer met dit bijltje heeft gehakt, mag er dan geen architectonisch-opzienbarend ge bouw van hebben gemaakt, het comfort, dat hij er in verwerkte is in elk geval zo deugdelijk en overvloedig, dat de leeftijd der sterken en zeer sterken in zidk een omgeving geen beproeving meer kan zijn. Ook dank zij de rustige kleuren, die hij voor het interieur koos: dieprood, rose, een onbestemde, maar prettige kleur bi'uin en helder rood in het trappenhuis. Daar is overigens ook een van de sieraden van dit gebouwencomplex aangebracht: een mo derne glasversiering van de kunstenaar Leo Horn, die geen glas-in-lood koos voor zijn kleurige symboliek, maar het appliqué- systeem, waardoor de gekleurde schijven op het doorzichtige glas gekleefd worden. „Van de bejaarden, voor de bejaarden" zegt deze aardige opschik van het eenvou dige trappenhuis. IS HET HOGE, drielagige gedeelte van het hoofdgebouw bestemd voor woon ruimte, de lagere vleugel aan de Oostkant is voornamelijk als dienstgebouw bedoeld. Daar is ook de gerieflijke woning van de directrice te vinden een huis in een huis en mevrouw Meerman uit Eer beek zal er zich vermoedelijk opperbest thuis voelen. Zij kan vandaar èn met de huistelefoon en door de verklikkerlichten een voortdurend toezicht op de interne gang van zaken uitoefenen, terwijl zij bo vendien de binnenplaats van het complex overziet met de losstaande huisjes ter Westzijde en de tot één flatgebouw samen gevoegde gezamenlijke woningen aan de Oost- en de Zuidkant als afsluiting. Die binnenplaats is nu nog het terrein van een bulldozer, maar het kan niet lang meer duren, of de lange pergola krijgt haar eerste groene stekken tegen de palen en de zitbanken zullen op hun betonnen steu nen geplaatst worden, de vijver zal ge graven worden en de sierlijke hoge lan taarnpaal in het midden, die 's nachts op „half" gaat branden tegelijk met de bin- nenverlichting (evenals de verwarming is dit alles automatisch te regelen) gaat zijn wakend schijnsel verspreiden. In de dienstvleugel zullen de directrice, de kookster, het hoofd van de huishouding, een zuster, een linnenjuffrouw en de „diëet-dame" hun kamers vinden; de werk sters blijven extern. Ook zij zullen hun aansluiting op de huisradio krijgen: elke kamer van dit complex, inclusief de vrij staande woninkjes, heeft zijn radiodistri butie-aansluiting. Vandaar die 24 kilometer draad onder de vloer, want met licht alleen was men er niet: achter de wanden vön de ziekenzaaltjes bijvoorbeeld werd het een wirwar van draden, want daar moesten niet alleen leeslampjes boven de bedden worden aangelegd, maar ook stopcontacten, afzonderlijke radioaansluitingen, waar schuwingsknoppen en wat al niet meer. De badkamers tussen de ziekenzaaltjes in dragen weer dat stempel van de door dachtheid, waarmee dit „W. F. Visserhuis" telkens weer bescheiden schittert. Zit baden, een perfecte dokterskamer, een iso leerkamer met een directe afvoer naar de kelder voor wasgoed (eigen wasserijtje met twee wasmachines en een centrifuge, maar de grote was „de deur uit") en zo zou er nog heel veel verteld kunnen worden over de waarlijk perfecte outillage van het com plex. Over de dubbele oliestook-centrale-ver- warming, waarvan de buizen naar alle ka mers en huisjes lopen, van het noodaggre- gaat, dat bij uitvallen van de stroom voor licht blijft zorgen, van de acht aparte huisjes in de gezellige kring en de 22 wo ninkjes in de galerijen, die stuk voor stuk moderne flatjes lijken en in elk onderdeel afgestemd zijn op de leeftijd en de be hoeften van de toekomstige bewoners. Allemaal op de zon en allemaal „op zich zelf" ook allemaal stuk voor stuk gelijk, want rangen of standen kent dit Velsense bejaardencomplex beslist niet. Dat „op de zon" gaf een paar moeilijkheden, maar ze werden opgelost, door het Zuidelijke blok net andersom te bouwen als verwacht mocht worden: de voordeuren monden uit op de binnenplaats en de woonkamers kwamen daardoor naar de zon te liggen. De Oostelijke huizen daarentegen staan „normaal": met de straatdeur naar de straat toe, in dit geval de Vechtstraat. En de acht losstaande woningen aan de West kant lopen parallel aan het Zuidelijke blok: woonkamers op het zuiden, ingang op het Noorden. Bovenal: er zijn balcons aangebracht. Langs het hoofdgebouw, langs de woning blokken en weer allemaal op het Zuiden, evengoed als de serre, die later nog aan de recreatiezaal werd toegevoegd onder de volle zon ligt. DIT DORPJE, waardoor de heer Visser zelf al menigmaal gewandeld is met de trots van een man, die in zijn jonge jaren de ellende der oude-mannen-en-vrouwen- huizen heeft gezien, erger nog: de sociale achterstelling van de bejaarden in de arm huizen, zou als voorbeeld kunnen dienen voor vele komende geslachten. Er zullen ongetwijfeld op- en aanmer kingen op komen, want zelfs dit kan niet volmaakt zijn. Het is het ook nog niet, zolang bijvoor beeld de recreatiezaal nog geen biljart heeft en er een televisietoestel ontbreekt, maar wensen zullen er overblijven om ver vuld te worden. I Wat die twee „meubels" betreft is er een I stille hoop in de boezem van de Stichting, I dat er uit de burgerij een geste komt. Maar voor het overige zijn de scheepjes, die de architect hier en daar van baksteen in de weinige blinde muren liet metselen inder daad symbolisch: zij lopen evenals de be woners de behouden haven binnen van een tehuis, dat uit steen alleen niet is opge trokken, maar ook uit liefde voor hen, die het werk achter de rug hebben en de rust verdiend. ADVERTENTIE (sinds 1930) 99 99 Kennemerlaan 5 (bij de brug) voor iedere beurs. IJM 79 Soerabaya, 19 Mercator, 32 Elie, 116 Eveline, 21 Gelria, 9 Haarlem, 74 Mar tha, 53 Heemstede, 45 Hoop, 7 Marianne, 283 Martenshoek, 204 Verwachting, 206, 318, 209, 213, 4, 218, 5, 3, 22; SCH 135 Cor nelia Maria; RO 2 Dolfijn; HD 180, 84; WR 33, 34; AM 16, 18, 17, 26; BU 33; UK 4, 99, 3; TX 14; KW 8 Deining, 159 Java, 104 Vrouw Dirkje, 125 Petronella, 155 Arie, 129 Balie, 138 Wilhelmina 2, 147 Wilhel- mina 3, 19 Dirk, 89 Willempje, 166 Gebroe ders, 126 Agatha Aide, 70 Nelly Marie, 84 Jan, 107 Jacoba. 26 Concordia, 17 Arie Nico, 108 Gebroeders, 105 Jacoba, 65 Willy Alida, 69 Saturnus, 162 Vier Gezusters, 28 Verwachting, 169 Aleida, 25 Wilhelmina I, 114 Avontuur, 44 Rijnmond 3, 59 Floris, 49 Elizabeth, 91 Alida, 10 Adrianus, 76 Excel sior, 168 Eendracht, 170 Zeemeeuw, 39 Helena, 64 Elizabeth, 23 Volharding, 40 Everhart Christina, 73 Nelly Marie, 24 Cor nells, 35, 92, 165, 128, 77, 30, 62, 98, 68, 53, 72, 21, 79, 210, 60, 71, 27, 133, 88. Oud-wethouder W. F. Visser kan met voldoening over de binnenplaats van het tehuis wandelen, dat „zijn" tehuis werd. Kanaal- en Noordvisserij De zeemeldingen moesten door plaatsge brek enige dagen achterwege blijven. Hier volgt alsnog een kort overzicht. Vrijdag: De haringvisserij was zeer wis selvallig. De „Gelria" had een dagvangst van 500 manden, de „Vios" 150 en de „Dirk je" en „Deining" 100 manden. Om de Noord was de visserij minder: dagvangsten van 150200 manden hoops. Enige trekken: Flamingo 2 x 20 manden hoops, Bergen 60 hoops, Batavia 25 en 40, Abraham 40, Claesje 20 en 10. De visserij op kleine haai werd beëindigd. Zaterdag: Geen al te beste haringvisserij in het Kanaal voor de trawlers: de „Her man" had een dagvangst van 50 manden. Om de Noord werden dagvangsten van 200 400 manden hoops scheep gehaald. Zater dagnacht lagen alle trawlers te steken we gens het slechte weer. Overdag meldde de „Tzonne" een trek van 100 hoops, „Flamin go" 40 en 20, „Batavia" 40, „Abraham" 80, „Medan" 25 „Norma Maria" 80 manden hoops. Zondag: De haringvisserij bleef slecht: de „Herman" 200 manden van de hele dag; de „Vios" een trek van 180 en de „Dirkje" 150 manden. De „Deining" en „Allanwater" deden een trek van 150 manden. De visse rij om de Noord bleef overdag goed: 200 4Ö0 manden. De kotters hadden dagvang sten van 150200 manden hoops, waarbij veel makreel. De „Wiron 2" had een trek van 30 en 20 manden, de „Pietertje" 40 manden. Maandag: Eindelijk kwam er enige ver betering in de haringtrawlvisserij in het Kanaal. De „Dirkje" meldde gistermiddag om 2 uur een trek van 175 manden, de „Vios" 100 manden. Ook de Scheveningse „Helena" en de „Deining" waren in de buurt. Automatisch sturen Als eerste Nederlandse vissersvaartuig is de nieuwe „Pieter" UK 244 van Rein Bos uitgerust met een automatische stuurin richting. Dit nieuwe instrument onder de naam „Martinet" neemt de mannen op de brug veel werk uit handen. Er hoeft niet voort durend een man aan het roer te staan, daar men door het instellen op de vastliggende koers het scheepje zichzelf laat sturen. Er zijn bij het apparaat wat bij de zee scheepvaart het gyrokompas is, is hier het magnetisch kompas drie schakelaars aangebracht. Met de eerste schakelt men het apparaat in; met de tweede is het mo gelijk tussentijds bij te sturen en bij het indrukken van de derde schakelaar blijft het schip zo ver „uithalen" als men op de knop drukt. De UK 244 vist in span met de UK 243 en de eerste bevindingen met de „Martinet" schijnen zeer gunstig te zijn ge weest tijdens de visserij in het Engelse Ka naal. Het blijft slecht Bij zestig Duitse trawlers, die gisteravond liet „dorpje in de stad IJmuiden: een monument in baksteen, een haven voor de oude dag. In samenwerking met de Beverwijkse Boekhandel en de Vereniging tot Bevorde ring van de Belangen des Boekhandels, heeft de afdeling van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling in het zaaltje van „Terpsichore" haar eerste avond van het Winterprogramma haar leden en andere belangstellenden voor gezet. En het was een goed begin. Mevrouw Harriet Freezer uit Bilthoven was bereid gevonden om deze avond te verzorgen met een lezing over „Het geluk zit in een klein hoekje." Door een misverstand had zij echter een andere lezing meegenomen en we geloven dat de aanwezigen daar geen berouw om hebben gehad. Want over het onderwerp: „Mannen, vrouwen en men sen," heeft mevrouw Freezer zulk een ont wapenende hoeveelheid geestigheden ge debiteerd, dat velen nog vaak aan deze avond zullen denken. In de eerste helft van haar spitse cause rie liet mevrouw Freezer uitkomen de vele verschillen tussen mannen en vrouwen. Volgens geleerden staat het vast, dat een vrouw 67 percent van de spierkracht bezit van de mannen De biologische superio riteit van de vrouw staat overigens wel vast,, en echt niet alleen door minder kleu renblindheid. Een Engelsman „met een heel dure naam," ging mevrouw Freezer verder, heeft het eens voor de vrouwen opgenomen wanneer gezegd werd dat de vrouwen zo kleumerig waren en die meneer formuleer de het als volgt: „Als de meisjes en vrou wen met de mannen naar de Pool zouden gaan en ze zouden evenveel kleren aan hebben, dan zouden de vrouwen zeker bibberen van de kou, doch de mannen waren bereids overleden." Uitvoerig zette de spreekster de leefwijze van de vrouwen uiteen, haar daarbij toet send aan de gewoonten van de mannen, wat herhaaldelijk de lachlust opwekte. Een vrouw kan bijvoorbeeld in de bioscoop naar een mooie film kijken en meteen den ken: „O, m'n klerenEen man niet. Die kijkt, leest, of doet iets anders, maar bewuster. En ook deze stelling werd dan van de humoristische kant bezien. Een vrouw denkt en zegt dat ook vaak dat wij leven in een wereld die gere geerd wordt door mannen, zo ging de spreekster voort. Onderwijzers, tandartsen, Kamerleden, ministers: een vrouw ziet al tijd maar mannen. Doch zou het in feite niet de vrouw er achter zijn, vroeg ze zich af: de vrouw bepaalt wat de man moet dragen, wat hij moet eten en dat is nog in het oneindige aan te vullen. Zelfs na de dood van de man, vraagt ze nog: „Wat heeft hij nagelaten?" Somtijds behandelt de vrouw haar huisgenoten echter als een troepje zwakzinnigen, zei mevrouw Free zer; eigenschappen zouden „complexen" zijn en de kinderen wordt in de regel een „patroon" voorgelegd, waarnaar ze moeten leven. Mevrouw Freezer besloot haar eerste gedeelte met een uitspraak uit de oudheid, welke aldus luidde: „God zag Adam, nadat Hij hem geschapen had en zei: dat kan ik beter en schiep toen de Vrouw." Na de pauze bleek het dat het ook moge lijk was alles van een andere kant te be zien en hierbij kwamen de dames er niet zo goed af. De spreekster liet daarin ook uitkomen dat thuis alles gerust wel „draait," al is de moeder er eens niet. In dit gedeelte werden de minder goede eigen schappen van de vrouw in het licht gesteld en het lijkt ons beter dit maar aan de fan tasie van de mannen over te laten. Het was een succesvolle avond en de dankwoorden welke de voorzitter van het Instituut, de heer F. Bruijns, aan het slot tot mevrouw Freezer richtte, waren zeker namens alle aanwezigen. De kantonrechter mr. Th. F. Raedt te Haarlem heeft Maandag uitspraak gedaan in de zaak tegen een Haarlemse koopman, die nylonkousen afleverde en de afnemers in de gelegenheid stelde bonnen te ver kopen, waarop nieuwe kousen gekocht kon den worden en hem wegens overtreding van de loterijwet veroordeeld tot een geldboete van 1500, subsidiair drie maanden hech tenis. Volgens de kantonrechter heeft de Haarlemmer uit winstbejag gespeculeerd op anderen. Het aantal slachtoffers zal op de duur groot worden, hoewel het verlies niet groot is en men het grotendeels aan zichzelf te wijten heeft, dat men de dupe wordt. De zaak is veertien dagen geleden behan deld en toen had de ambtenaar van het openbaar ministerie mr. H. Lagerwaard een geldboete van 2500, subsidiair drie maanden hechtenis geëist. Verdachte werkt Voor ratten geen genade Van 14 tot 21 December zal in vele ge meenten van ons land weer een gevoelige slag worden toegebracht aan de horden van staatsvijand nummer één onder de knaag dieren: de bruine rat. Wil deze campagne slagen dan is een ieders medewerking noodzakelijk, in de eerste plaats, dié van land- en tuinbou wers. Wie dus ratten in de woning of op het bedrijf vindt, geve daarvan dan ook on verwijld kennis aan de gemeente. Ook al zijn het er slechts enkele, want bedenk dat één rattenpaar in een jaar tijd 150200 na komelingen kan hebben. Er zijn redenen te over om de bruine rovers voortdurend te lijf te gaan. Bezor gen de ruim elf millioen Nederlandse rat ten ons land niet een jaarlijkse schadepost van vijftig tot zeventig millioen gulden? En zou het een prettig idee voor een landbouwer zijn, dat hij van elke hectare land, een derde deel bewerkt ten gerieve van de familie rat? Denkt voorts aan de besmettelijke ziek ten, die door de bruine rat op het vee en de mens kunnen worden overgebracht. Nog steeds zijn er te veel personen die een zekere mate van schaamte bezitten ten aanzien van de aanwezigheid van ratten op hun bedrijf. Geheel ten onrechte. Iedereen, en dit betreft zeker land- en tuinbouw, heeft vroeg of laat met dit ongedierte te kampen en dan geldt: ratten hebben is geen schande, ratten houden des te meer. Straks in December moeten tijdens de landelijke actie ter bestrijding van de bruine rat de handen ineen geslagen wor den. Immers, wordt op een bepaald bedrijf het ongedierte verdelgd en de buurman blijft passief toezien, terwijl ook hij „goed onder de ratten" zit, dan kan de eigenaar van het eerste bedrijf een maand later op nieuw beginnen. Dus: Vergeefse moeite, als gevolg van buurmans passiviteit. Slechts een aaneengesloten front, dat wil zeggen een gezamenlijke en gelijk tijdige verdelging, zal een bepaalde streek duurzaam van het ongedierte kunnen zui veren. volgens een speciaal systeem, dat volgens de kantonrechter de vorm van een sneeuw bal aanneemt. Als men van een kennis een bon van een gulden heeft gekocht, kan men de nylonkousen bestellen. Men ontvangt een paar kousen en een kaart met vier bon nen tegen betaling van 4. Het is mogelijk dit bedrag terug te krijgen door de bonnen te verkopen. In zijn vonnis heeft de kantonrechter overwogen, dat de ondernemer aan het sneeuwbalsysteem geen einde kan maken, zonder in financiële moeilijkheden te ge raken. Indien alle bezitters van kaarten er in zouden slagen vier bonnen të ver kopen, dan zouden er na ae dertiende ronde (eerste ronde 4, tweede ronde 16, derde ronde 64, vierde ronde 256 enzo voort) meer dan zestien millioen kaarten in omloop zijn, hetgeen meer is dan het aan tal inwoners van Nederland. Aan te nemen is, dat velen twee of meer kaarten ver kopen, maar toch is het te verwachten, dat de markt op de duur verzadigd wordt Ver dachte heeft meegedeeld, dat hij reeds honderdduizend kaarten in omloop heeft gebracht en volgens de kantonrechter zal de laatste groep het gelag moeten betalen, omdat de ondernemer tenslotte niet in staat zal zijn de zaak af te wikkelen. Voorts heeft de kantonrechter overwogen dat de deelnemers niet in staat zijn in vloed uit te oefenen op de winstkans. Dat kan gebeuren, als zij er mee ophouden de bonnen verkopen, als zij zich onvoldoende inspannen ze aan de man te brengen of zij in hun pogingen niet slagen. Dat zal ver zadiging van de markt vertragen, echter niet voorkomen. De kantonrechter was van oordeel, dat de deelnemers geen overwegende invloed kunnen uitoefenen op de winstkans, het geen volgens artikel 1 der loterijwet vraagt. De loterijwet is overtreden en daarom dient een veroordeling te volgen. Mr. S. Groen, die als verdediger optrad, is voornemens namens zijn cliënt beroep aan te tekenen. De zaak zal dus binnenkort door de Haarlemse rechtbank behandeld worden. ADVERTENTIE in alle uitvoeringen KENNEMERLAAN 60—62 De raad der gemeente Amsterdam heeft in zijn vergadering van gisteravond het voorstel goedgekeurd tot het verlenen van een garanitie-subsidie in een eventueel tekort tot een bedrag van ten hoogste f 50.000 aan de stichting Internationale Schaaktraditie van Amsteradm ten behoeve van de schaakwedstrijd om het candidaat- wereldkampioenschap, van 25 Maart tot half Mei 1956 in Amsterdam te houden. De voor waarde tot deze garantie-subsidie is, dat uiterlijk 1 December door de stichting ten behoeve van deze schaakwedstrijd f 25.000 op andere wijze zal zijn bijeengebracht. de dagvangsten doorgaven, waren er zeven met een vangst van meer dan 300 manden haring. Een tiental trawlers had een dag vangst van 100 manden en de rest gaf een dagvangst van 50 manden of meestal niets door. Alleen de „Otto Bertram" had een mooie dag en meldde trekken van 150 en 200 manden. Er is wel haring, maar ze zit te hoog. Af en toe is een plekje aan de grond op het echolood, maar wanneer dan de hele vloot er op af komt, kan men een trek doen en is de haring vertrokken. „De ha ringen worden steeds verstandiger; de men sen denken dommer," zei een Duits schip per gistermiddag. „Je zou ze (die haringen) allemaal een dieplood om d'r kop doen, dan zakken ze wel", voegde schipper P. Korbee van de „Vios" daaraan toe. En schipper N. Korbee van de „Hennan" dacht er al aan alle flessen azijn van de vloot op te kopen om de paar honderd kisten haring van de eerste reisdagen in het zuur te zetten „Dan kan ik nog een paar weken aan deze reis knopen," zei hij, „kunnen we het rek ken tot Kerstmis". Waarmee de humor on danks de slechte vangsten nog niet van de vloot is verdrongen. Nachtvangsten van de loggers Rein 40 kg tong en 3 m. vis; Victoria 40 kg en 3 m.; Hermina 4 45 kg en 4 m.; Alice 40 kg en 2 m. en een trek verspeeld; Willy Alida 40 kg en 2 m.; Albatros 70 kg en 6 m.; Gerda Marianne 40 kg en 4 m.; Prinses Beatrix 6 kg en 2 m.; Twee Gezusters 40 kg en 2 m.; Adriana Catharina 45 kg en 3 m. Kon. Juliana 60 kg en 5 m.; Jacoba KW 105 80 kg en 5 m.; Jana 60 kg en 2 m.; Vier Gebroeders 80 kg en 4 m.; Nehim 1 60 kg en 4 m.; Nehim 3 60 kg en 5 m.; Cornelia Adriana 60 kg en 5 m.; Nehim 4 stoomt nog; Hoop 1 50 kg en 3 m.; Hoop 2 70 kg en 5 m.; Stern 16 k. hrg. (naar Breskens); Tinny Dieuw 100 kg en 5 m.; Jan Willem 40 kg en 3 m., pech gehad; Zeearend 70 kg en 5 m.; Alida Jacoba 10 k hrg.; Arendje 50 kg en 3 m. vis, buik eruit en stuk; Wil lem 4 k. hrg.; Leendert Jacoba 2 k. hrg. Haringvangsten SCH. loggers De Scheveningse loggers hadden van nacht de volgende vangsten: SCH 25 wei nig vangst, 37 weinig, 45 weinig, 84 weinig, 140 weinig, 297 geen vangst, 399 weinig, 9 weinig, 40 weinig, 48 weinig, .99 weinig, 233 geen vangst, 262 geen vangst, 79 weinig vangst, 361 geen vangst. Uit halve vleet: SCH 332 2, 36—20, 53— 10, 107—10, 353—10, 19—12, 35—20, 69—20, 130—10, 210—10, 247—30, 247—20, 249—50, 250—15, 310—50, 312—6, 132—12, 49—7, 51—2, 133—10, 285—10, 32—7, 141—4, 1868. De SCH 247 had 8 k. uit 20 netten. Haringvangsten KW-loggers De Katwijkse vleetloggers hadden van nacht de volgende vangsten: KW 7017 k., 161—25, 168—2, 170—10, 173—4, 15—5, 110—15, 2—40, 39—5, 41—15, 74—130, 2—80, 3—15, 14—10. 73—12, 147—20, 47— 20, 54—5, 57—17, 22—30, 45—13, 127—51, 175—20, 18—15, 67—5, 83—5, 141—75, 167—4, IJM 74—7, 75—15, 283—2. Uit halve vleet: KW 16—10 k., 129—17, 163—10, 123—40, 44—2, 97—25, 29—10, 49—5, 6—40, 9—10, 23—8, 25—15, 138—30, 38—60, 37—17, 151—70. Uit gedeelte van de vleet: KW 403 k. uit 40 netten; 7870 k., nog 25 netten; 95 70 k., nog 20 netten. Binnengekomen IJM 16 Bergen. 239, 205, 249, 213, 202, 318, 206; KW 47 Noordzee; HD 180; UK 4, 90; SPM 196 „Colombier"; Z. 510 Belg, zen der stuk. De agenda van de openbare vergadering van de raad der gemeente Beverwijk op Woensdag 30 November 1955 's avonds om 7.30 uur ten stadhuize, vermeldt: Aanbieding begroting 1956, met daarbij behorende bedrijfsbegrotingen. Voorstel tot vaststelling opnieuw van de verordening op de heffing en invordering van marktgel'den op de goederenmarkt; tot wijziging van de tarieven van het gasbe drijf in verband met wijziging van de Wet op de Omzetbelasting; tot beschikbaarstel ling van een crediet voor het aanbrengen van openbare verlichting langs de Pijp- kade; voor electrificatie van de staatver- lichting langs de Iepenlaan en een gedeelte van de Populierenlaan; en voor de aanschaf fing van een ladder-auto ten behoeve van het gasbedrijf. De volgende prae-adviezen van Burge meester en Wethouders naar aanleiding van ingekomen aanvragen ex. artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920, komen in be handeling: a. het R.K. Kerkbestuur van Re- gina Caeli, voor de stichting van een nieuw schoolgebouw; b. het R.K. Kerkbestuur van Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad, voor de stichting van een nieuw schoolgebouw; c. het bestuur van de Chr. school aan de Meeresteinstraat, voor verbetering van de verlichting; d. het bestuur van de scholen van de Hervormde gemeente, voor aan schaffing van leermiddelen ten behoeve van het onderwijs in de lichamelijke oefe ningen op de Ireneschool; e. het bestuur van de R.K. jongensschool voor uitgebreid lager-onderwijs, voor het aanbrengen van een inrichting voor verduistering van een schoollokaal; f. hetzelfde schoolbestuur voor vernieuwing van het dak van de rij wielbergplaats. Er is voorts een voorstel van B. en W. tot het toestaan van een crediet voor de in richting van de o.l. Wolff en Dekenschool en tot vaststelling van de bedragen, bedoeld in artikel 55 ter, eerste lid, van de Lager- onderwijswet 1920, over 1954; tot vaststel ling van de bedragen, bedoeld in artikel 103, tweede lid, van de Lager-onderwijs wet 1920, over 1954; tot vaststelling van de vergoedingen aan de besturen van bijzon dere lagere scholen voor beloning van vak onderwijzers over 1954 en tot vaststelling van de bedragen, bedoeld in artikel 35 van het Besluit Buitengewoon l.o. 1949, over 1954. Een voorstel inzake subsidiëring van de Stichting voor R.K. Avondonderwijs St. Augustinus te Haarlem wordt gevolgd door een voorstel tot verhoging van de presentie gelden voor de leden der stembureaux en een voorstel tot vaststelling van een veror dening op de heffing en invordering van rechten voor het verstrekken van inlichtin gen uit de bevolkingsregisters enz. De acht tien punten lange agenda wordt besloten met een voorstel inzake beschikbaarstel ling van een crediet voor de stichting van een gebouw voor het informatiebureau van de V.V.V. te Wijk aan Zee; een voorstel in zake vaststelling van straatnamen in het uitbreidingsplan Oud-Sportpark II 1955 en de mededelingen en ingekomen stukken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3