Officiële erkenning van twee geleidehonden-instellingen Het nieuwe gezangboek der Evangelisch-Lutherse kerk TEN BATE VAN DE BLINDEN Cirkel Resterende twee als minder bona fide gediscrimineerd "■■fff' Paus Pius XII had een I visioen van Christus Dr Adenauer Donderdag weer aan het werk Eisenhower woont op historische grond Amerikaanse wapens en overschotten voor Bonn Carlo Schmid wil onder handelen met Oost- Duitsers C4*> WZ+dd- Verschijning tijdens zijn ziekte vorig jaar December Bondskanselier weigert zich periode van rust te gunnen Bij Gettysburg viel beslissing tijdens de burgeroorlog Franse burgerluchtvaart op militaire vliegvelden Pogingen tot koppelverkoop Sukarno prijst „democratie met-leiderschap" aan ABDIJSIROOP/. „Kleine kinderen worden groot" DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 (Van een verslaggever) AAN TWEE VAN DE VIER in ons land werkende instellingen op het gebied van het blinden-gcleidehonden-werk is thans, na een grondig onderzoek naar hun anteceden ten, een officieel bewijs van betrouwbaarheid uitgereikt, waaruit blijken moet, dat de regering deze beide instellingen als bona fide beschouwt en er geen bezwaar tegen heeft, dat zjj door middel van collecten, winkelbusjes e.d. een beroep doen op financiële bijstand van het publiek. De twee goedgekeurde instellingen zijn: Het Koninklijk Nederlands Geleidehonden fonds Middenweg 333, Amsterdam en de Stichting voor Blindengeleidehonden, Java- laan 4ft te Zwijndrecht. Beide organisaties krijgen voor al hun functionarissen en col lectebussen legitimatiebewijzen, gewaarmerkt door de Stichting „Het Nederlandse Blindenwezen". In een toelichting op de ge noemde maatregelen deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid onder meer het volgende mede: „Gedurende de afgelopen jaren is van uiteenlopende zijden in ons land een beroep op de publiek^ offerzin gedaan ten behoeve van de verstrekking van geleidehon den aan blinden. Gelijk uit aller lei perspublicaties is gebleken, hebben vanwege politie en justitie ingestelde onderzoeken bij een aantal geleidehondeninstellingen frauduleuze handelingen en blij ken van verregaande ondeskun digheid aan het licht gebracht. Dit heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken destijds aanleiding gegeven,een kleine commissie van deskundigen op te dragen deze kwestie nader te bezien. Het door deze commissie uitgebrachte rap port toonde aan, dat verscheidene dezer instellingen inderdaad niet voldoen aan redelijke eisen van deskundigheid en van financieel- organisatorisch beheer en dat vaak juist deze dubieuze instellin gen uitblinken in activiteit bij het verzamelen van gelden langs de weg van colportage, het plaatsen van collectebusjes bij winkeliers etc. Als middel om aan deze ongewenste toe stand een einde te maken, heeft genoemde commissie aanbevolen, over te gaan tot de uitreiking van legitimatiebewijzen aan die instellingen, welke daar qua bonafiditeit en deskundigheid voor in aanmerking komen. Overeenkomstig het advies der commissie heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken de stichting „Het Nederlandse Blinden wezen" (waarin o.m. de landelijke blinden- organisaties samenwerken) verzocht, zich met de verstrekking van zodanige legiti matiebewijzen te belasten. De stichting heeft aan dit verzoek voldaan. Opdat onnodige verspilling van voor een goede zaak bestemde gelden wordt voorkomen en een juiste behartiging van de belangen der blinden wordt ge waarborgd, is het van de grootste be tekenis, dat het publiek voortaan uit sluitend zijn gaven schenkt aan die in stellingen terzake, welke een legitima tiebewijs van de stichting „Het Neder landse Blindenwezen" hebben verkre gen. Men kan zich van dit laatste overtuigen door de colporteurs inzage van dit legiti matiebewijs te vragen of er zich van te vergewissen, dat aan de geplaatste collecte busjes het daarvoor bestemde legitimatie bewijs is gehecht. Bij twijfel kan men zich steeds wenden tot de stichting „Het Nederlandse Blinden wezen", gevestigd Vondelstraat 128 te Am sterdam, tel. K 20-124296. Op de winkeliers wordt een dringend be roep gedaan, geen collectebusjes van ge leidehondeninstellingen in hun zaak te j plaatsen, tenzij deze voorzien zijn van een door de genoemde stichting uitgereikt legi- timatiebewijs. Op deze wijze zullen zij zo wel de belangen van het publiek, als die van de blinden op de beste wijze dienen. Het zal geen verwondering wekken, dat het Koninklijk Nederlands Geleidehonden fonds (gevestigd Middenweg 333 te Amster dam), hetwelk reeds gedurende vele jaren zulk een zegenrijk werk heeft verricht, voor een legitimatiebewijs als bovenbe doeld in aanmerking kwam. Bovendien heeft „Het Nederlandse Blindenwezen" aanleiding kunnen vinden, een dergelijk legitimatiebewijs voor de periode 1955-1956 te verstrekken aan de Stichting voor Blin dengeleidehonden, Javalaan 49 te Zwijn drecht." De voorzitter van Het Nederlandse Blin denwezen heeft gisteren op een persconfe rentie nog eens gereleveerd hoe, sinds twintig jaar geleden, de eerste blinden geleidehond werd afgeleverd, er ongeveer tien instellingen ten tonele verschenen, die zich in werkelijkheid of in naam bezig hielden met de africhting en de distributie van zulke honden en daartoe allemaal aan de offerzin van ons volk appelleerden. In sommige gevallen lag de zwendel er zo dik bovenop, dat de justitie kon in grijpen; in andere was dit niet mogelijk, hoewel ook daar veelal zonneklaar minder de belangen der blinden dan die van de initiatiefnemers gediend werden. Tenslotte besloot de regering, zoals hierboven om schreven, een onderzoek in te stellen. Twee instituten afgewezen Daarbij is gebleken, aldus verklaarde ons de heer Riem Vis, dat twee instellingen niet voor enige vorm van erkenning in aanmer king kwamen, namelijk Het Nederlandse Geleidehondeninstituut „Anco" te Ermelo en de Stichting Blindengeleidehondenfonds voor Wolfshonden te Dordrecht. De eerst genoemde instelling weigerde namelijk aan de adviescommissie de gewenste inlichtin gen te verschaffen en kon uit dien hoofde dus onmogelijk erkenning verlangen. Bo vendien, aldus de heer Riem Vis, is dit Ermelose instituut een eenmansbedrijfje, dat in handen is van een slecht-ziende, die uit hoofde van zijn handicap niet capabel geacht kan worden, een hond af te richten op de grote moeilijkheden van het moderne verkeer. Voorts waren er ernstige bezwaren tegen de wijze waarop dit bedrijfje propa ganda maakt (onder andere met behulp van standwerkers op markten). De tweede „afgewezen" instelling in Dor drecht, zou volgens deze zegsman een ad ministratief en financieel beleid gevoerd hebben, dat de toets der critiek niet kan doorstaan. Uit een accountantsonderzoek bleek dat dit bedrijf ook een eenmans- affaire zo grote schulden heeft, da't alle schenkingen in de komende jaren voor het inlopen van deze achterstand gebruikt zou den moeten worden. De adviescommissie heeft derhalve de overheid geadviseerd het legitimatiebewijs alleen te verstrekken aan de twee genoem de instellingen in Amsterdam en in Zwijn drecht, waarmee de regering zich verenigd heeft. De beide niet-erkende instituten zullen hun werk niettemin zonder officiële sanctie kunnen voortzetten, maar hun inkomsten nu, naar men aanneemt, wel drastisch zien verminderen. De heer Riem Vis had overi gens reeds vernomen dat een van deze bei de binnenkort haar arbeid staken wil, ter wijl de andere, naar hij zeide, al zeer wan - kei staat. Honderd honden per jaar De twee erkende instellingen leveren lot nu toe jaarlijks ruim honderd afgex-ichte blindengeleidehonden af, hetzij gratis, het zij al naar gelang van de draagkracht der blinden voor bedragen van ongeveer 100 tot maximaal 350 per hond. (De werkelijke „kostprijs" is vele malen hoger.) Als de Zwijndrechtse instelling, die nog pas enkele jaren honden traint, binnenkort een ruimer pand betrekt, zal de jaarlijkse „pro ductie" van geleidehonden tot 150 kunnen worden opgevoerd, waarmee in de behoefte van alle blinden in ons land voorzien kan woraen. Nazorg Beide instituten hebben ook een staf van dierenartsen, dierpsychologisch-geschool- den en opleidings-technici die voor de na- zorg-„service" zorgen wanneer een reeds afgeleverde hond om enigerlei reden in het milieu van de blinde niet „aarden" kan. Deze nazorg is veelal gratis. Tot een samensmelting van beide instel lingen, hoe gewenst ook door het bestuur van de Stichting Het Nederlandse Blinden wezen, zal het voorshands niet komen. Wel echter zijn er plannen in de maak om tot een zo efficiënt mogelijke samenwerking te komen. AMERIKA KOMT STEEDS DICHTER Bü EUROPA 65dagen REIS0UUR EUROPA-VER STATEN 33,5uur 24ui r 6u.17min 1620 1846 'Mayflower! Clipper 1927 Lindbergh 1945 Clipper 1955 Canberra Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 November zijn in het gehele land 260 gevallen- van roodvonk en 27 ge vallen van kinderverlamming aangegeven. Kinderverlamming deed zich voor in Am sterdam (1), Haarlem (1), Delft (1), Rotter- dem (7), Schiedam (1), Dordrecht (2), Zwijn drecht (1>, Tilburg (3), Waalwijk (1), Bergen op Zoom (1), Hulst (1), Noord-Oostpolder (1), Smallingerland (liHardenberg (1), Bellendoorn (1), Lopik (1) en Utrecht (2). VATICAANSTAD (A.F.P./U.P.) Van Vaticaanse zijde is bevestigd, dat Paus Pius XII tijdens de crisis van zijn zware ziekte in December van het vorige jaar een ver schijning van Jezus Christus heeft gehad. Het eerste bericht hierover is verschenen in het geïllustreerde Milanese weekblad „Oggi". Volgens dit blad verscheen Christus aan de Paus, toen deze het gebed „Anima Christi" bad. Gekomen bij de woorden „in het uur van zijn doodzag de Paus Christus naast zijn bed verschijnen. In de mening dat Christus hem tot zich kwam roepen, bad de Paus verder: beveel mij tot u te komenDe verschijning zei hem echter, dat zijn uur nog niet ge komen was en bemoedigde hem, aldus het artikel van „Oggi". Het Vaticaanse pers bureau verklaart in een communiqué ge machtigd te zijn het bericht van „Oggi" te bevestigen. Volgens Vaticaanse kringen is de Paus de eerste persoon in de geschiedenis van de kerk, die gemeld heeft een visioen van Christus zelf te hebben gehad. Anderen hebben visioenen gehad van Maria, het Heilig Sacrament en het bloedend hart van Jezus. Dit was het tweede visioen van de Paus, die thans 79 jaar is. Het eerste had hij vijf jaar geleden gedurende het Rooms-Katho- lieke heilige jaar, in de tuinen van het Vaticaan toen hij de zon had zien draaien op drie dagen van October en November 1950. De Paus had het visioen de derde maal op 1 November 1950, de dag dat hij het dogma proclameerde dat de Maagd Maria na haar dood lichamelijk in de hemel werd opgenomen. De Paus heeft door middel van de Ro meinse curie officieel laten weten, dat hij een verschijning van Christus heeft gehad. Er is eveneens ongeveer een jaar overheen gegaan voordat de Paus kardinaal Tede- sohini liet bekendmaken, dat hij een vi sioen van een draaiende zon had gehad. (Van onze correspondent in Bonn) In regeringskringen te Bonn verwacht men dat bondskanselier Adenauer Donder dag weer op zijn kanselarij zal verschijnen. Hij zou echter niet onmiddellijk al zijn werkzaamheden kunnen hervatten. Men verwacht dat hij op de eerste December weer in de regeringsbank van de bondsdag zal plaatsnemen, wanneer zijn minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, een regeringsverklaring over het mislukken van de Geneefse conferentie zal voorlezen. Men maakt zich echter zorgen over dat dr. Adenauer, die de laatste dagen, wan neer de weersomstandigheden dit toelaten, af en toe in de tuin van zijn huis te Röhn- dorf mag wandelen, de raad van zijn art sen niet schijnt te willen opvolgen enige tijd ru'st te nemen in een Zuidelijker ge legen streek. Het heet dat hij er veront waardigd over is dat zowel in de binnen landse en buitenlandse pers als in gesprek ken van politici de vraag opgeworpen is wie eventueel zijn opvolger zou moeten worden. Dr. Adenauer heeft zich voorge nomen, zo zegt men te Bonn, te tonen dat hij zijn werk nog wel aan kan. (A.N.P.) De bondskanselier is zeven weken ziek geweest, doch hij heeft vrijwel geen ogenblik de teugels van het bewind uit handen gegeven. Hij heeft vanuit zijn woning in Röhndorf geregeerd en hij was reeds in de afgelopen week in staat daar een stroom van bezoekers te ontvangen. Dr. Adenauer hoopt over twee maanden tach tig jaar te worden. (Van onze correspondent in Washington) GETTYSBURG President Eisenhower heeft voorlopig zijn intrek genomen op een gerestaureerde boerenhoeve. „De boer derij'' van de familie Eisenhower is bijzon der geriefelijk geworden. Het comfort is Amerikaans: zeven slaapkanters en acht badkamers. Men rekent er op dat de president in ieder geval tot Januari in Gettysburg zal blijven. Het huis ligt ver van de weg en de president kan het zo rustig hebben als hij verkiest. Hij is echter niet van plan vol strekte rust te houden. Hij heeft een kan toor laten inrichten in het postkantoor van Gettysburg, ongeveer vijf kilometer van de hoeve. Het postkantoor lijkt met zijn zui len op een Griekse tempel. De directeur, die geen republikein is, had daar een por tret van de democratische president Roose velt hangen. Dat nu is weggenomen. Gettysburg telt zevenduizend inwoners. Er komen een millioen toeristen per jaar, omdat, naast het landgoed van de Eisen howers, het beroemdste slagveld van Ame rika ligt, waar in 1863 Robert E. Lee, die de Zuidelijken aanvoerde, en generaal Meade, die het leger van Lincoln dirigeer de, slag leverden. Hier, zo kan men zeggen, viel de beslissing in de Amerikaanse bur geroorlog. Drie dagen werd er gevochten. Meade's leger van 88.000 verloor 23.000 man. De Zuidelijken, die 75.000 man sterk waren verloren er 28.000. Thans herinneren 2389 monumenten aan deze slag. PARIJS United Press) De Franse luchtmacht heeft zijn vliegvelden en facili teiten ten dienste gesteld van de lijn- en particuliere toestellen die aan de grond ge houden worden door een staking van weer kundigen en grondpersoneel, die al elf da gen duurt. Air France zou vandaag een vlucht maken naar Londen vanaf Brétigny, het militaire vliegveld dat ongeveer twintig kilometer van Orly ligt. Morgen hoopt de Air France drie vluchten te maken. Van Brétigny stijgen ook toestellen met bestem mingen overzee op. Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen hebben hun diensten zo geregeld dat de vliegtuigen of in België of in Zwitserland landen en de passagiers de reis naar Parijs per trein maken. Het verkeer op Le Bour- get ligt stil. In Parijs voert een regeringsbemiddelaar overleg met vertegenwoordigers van de stakers. Onder toezicht van de Synode der Evan gelisch-Lutherse Kerk in Nederland is een nieuw gezangenboek samengesteld. Onlangs is het uitgegeven en thans wachten de daarin opgenomen gezangen op hun toe passing in de Lutherse eredienst. Op de eerste Advent-Zondag zal de bundel in ge bruik worden genomen. Dan begint het nieuwe kerkelijke jaar, waarmede met de indeling van het gezan genboek bewust rekening is gehouden. Want enerzijds beoogt de bundel een ver nieuwing van het Lutherse kerkelijk lied in het algemeen, anderzijds is het streven naar een liturgische ordening, dat in de Protestantse belijdende kerken zo krach tig veld wint, erin tot uitdrukking geko men. In zekere zin heeft de Evangelisch- Lutherse kerk theologisch gezien een eigen stelling ingenomen met deze liturgische opzet. En de conclusie, waartoe de litur gische commissie in haar „Verantwoor ding" (opgenomen in het gezangboek) kwam namelijk, dat de in 1944 in "sa menwerking met de Nederlandse Protestan tenbond uitgegeven liederenbundel ten dienste van de Algemene Vereniging van Vrijzinnig Luthersen in Nederland, ondanks het nut dat men er van had, niet kon door gaan voor het officiële gezangboek der Lutherse kerk is volkomen begrijpelijk. Al heeft men uit piëteitsoverwegingen geliefde gezangen nog in deze bundel op genomen, in de samenstelling er van is toch een dominerend streven merkbaar om het liturgische karakter van het originele reformatorische gezangboek te herstellen. Tekenend hiervoor is bijvoorbeeld de lijst van zogenaamde Zondagsliederen, dat zijn liederen, die elk afzonderlijk bestemd zijn om als hoofdlied op een aangewezen Zon dag te fungeren. Het invoeren van de nieuwe bundel is uiteraard geen eenvoudige aangelegen heid, omdat tal van factoren hierbij van remmende invloed kunnen zijn. De Lu therse cantor-organist Willem Mudde uit Utrecht, die Maandagavond voor leden van de Haarlemse Evangelisch-Lutherse Ge meente in het kerkgebouw aan de Witte Herenstraat een toelichtende bespreking van het gezangboek hield, zei zelfs dat en kele jaren nodig zouden zijn om er geheel mee vertrouwd en aan gewend te raken. De heer Mudde zag in het gezangboek een terugkeer tot de liturgische beginselen, die Luther propageerde en die de gemeente in staat stelden in het belijdende en verkon digende lied uitdrukking te geven van hun relatie tot God. Men staat vaak huiverig tegenover de liturgie. Men moet de liturgische orde ning meer zien als een middel om de bete kenis van de kerkdienst bewust te maken. Men ga niet uitsluitend om de preek naar de kerk, maar men zinge daar ook zijn lof en aanbidding in het kerklied uit. De litur gie geeft een vorm aan het gesprek tussen God en zijn gemeente. De Lutherse kerk moge daarom weer worden tot een zingen de kerk, want alleen een zingende kerk leeft. Na zijn toespraak leidde de heer Mudde nog enkele practische zangoefeningen, waarbij hij de toegewijde medewerking verkreeg van het kerkkoor der gemeente. Met de aanwezigen samen zong dit koor de liederen unisono, maar bij zelfstandig op treden vertolkte het bewerkingen, die spe ciaal voor de koren van de Zondagslie deren gemaakt zijn. Ds. W. Spliethoff, die de avond met een welkomstwoord geopend had, dankte Wil lem Mudde voor de prettige wijze, waarop hij de nieuwe bundel had ingeleid. P. ZWAANSWIJK BONN (A.F.P.) Tegenover de Ame rikaanse wapenleveranties voor het nieuwe West-Duitse leger zal West-Duitsland zich waarschijnlijk moeten verplichten Ameri kaanse overschotlandbouwproducten aan te kopen, aldus heeft dr. Butz, staatssecretaris van het Amerikaanse ministerie van Land bouw, verklaard. Dr. Butz heeft het afge lopen weekeinde besprekingen gevoerd te Bonn met de West-Duitse minister van Landbouw. De Verenigde Staten wensen volgens dr. Butz op deze wijze hun voorschotvoorraden van katoen, tabak, granen en veevoeder te gebruiken. De opbrengst in marken, af komstig van de verkoop der Amerikaanse overschotlandbouwproducten in West- Duitsland zal dienen ter dekking van de onderhoudskosten voor de in West-Duits land gelegerde Amerikaanse strijdkrachten. De door de Amerikaanse schatkist bespaar de bedragen in dollars zullen het mogelijk maken de wapenleveranties aan West- Duitsland te financieren. Thans voert West-Duitsland per jaar uit de Verenigde Staten landbouwproducten in voor een kwart millioen dollar. De correspondent van het A.N.P. ver neemt, dat het plan van staatssecretaris Butz rekening houdt met de mogelijkheid, dat West-Duitsland zelf geen behoefte heeft aan grotere agrarische importen. Het voorziet namelijk in de mogelijkheid, dat Duitsland deze Amerikaanse producten zou kunnen exporteren naar landen, waarmee het betere handelsbetrekkingen onderhoudt dan de Verenigde Staten. Op deze wijze zou de afzet van de landbouwproducten volgens dr. Butz vereenvoudigd kunnen worden. Hatojama weer premier Het Japanse parlement heeft met 288 tegen 150 stemmen Itsjlro Hatojama herko zen als premier. Hatojama, wiens (conser vatieve) democratische partij de vorige week is samengesmolten met de liberale partij van ex-president Josjida, had het ontslag van zijn regering aangeboden om wijziging van het kabinet mogelijk te ma ken. De verenigde conservatieven beschik ken over 299 van de 467 zetels van het par lement. Zuidpoolbestand Groot-Brittannië, Chili en Argentinië hebben hun bestand inzake het Zuidpool gebied opnieuw met een jaar verlengd. De drie landen hebben zich verbonden slechts beperkte zeestrijdkrachten naar de betwis te gebieden rond de Zuidpool te zenden. Groot-Brittannië en Argentinië hebben rondom de Britse Falklandeilanden elk acht en Chili vier steupunten. De snelste wagen ter wereld is op het ogenblik eenChevrolet 1937, al is aan die oud-gediende, welke u op deze foto ziet, dan ook wel het een en ander gewijzigd. De heer John Shellburne, uit de Amerikaanse stad Hannibal, heeft namelijk de oude Chevrolet uitgerust met zes kleine straalmotoren. BONN (United Press) Carlo Schmid, deskundige op het gebied van de buiten landse politiek der West-Duitse socialisti sche partij, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij oproept directe onderhandelin gen met Oost-Duitsland aan te knopen om de hereniging van Oost- en West-Duitsland te bewerkstelligen. Schmid verklaarde onomwonden, dat de regeringspartijen hun politiek dienen te herzien in het licht van de mislukte con ferentie in Genève, wil men enige voort gang boeken met de hereniging van het verdeelde land. Schmid, die deze verklaring aflegde in een rede voor de radio, zeide, dat zelfs de Parijse accoorden, waardoor West-Duits land in het Westelijk defensiesysteem is opgenomen, herzien dienen te worden wil men de eenheid van Duitsland herstellen. De verklaring van Schmid, die in Sep tember kanselier Adenauer op diens reis naar Moskou vergezeld heeft, toont duide lijk aan dat er wat de West-Duitse buiten landse politiek betreft na de teleurstellen de uitkomst van de ministersconferentie in Genève een snel breder wordende kloof tussen de West-Duitse politieke partijen ontstaat. De West-Duitse socialisten erkennen evenmin als de andere West-Duitse partij en met uitzondering van de communisten het Oost-Duitse regiem. Schmid zeide ech ter, dat aangezien de vier grote mogend heden verantwoordelijk waren voor de eenheid van Duitsland, de door hem voor gestelde directe contacten met de Oost- Duitse communisten geen erkenning van twee souvereine Duitslanden inhouden. DJAKARTA (PIA) President Sukarno heeft betoogd, dat Indonesië de democratie niet zonder meer van het buitenland kan overnemen. De staatsvorm, die het best overeenkomt met de ziel van het Indone sische volk, is een „geleide democratie", dat wil zeggen een democratie, waarin het lei derschap bestaat. Sukarno zei dit te Bogor in een lezing voor tweehonderd officieren van strijd krachten en politie en burgerlijke ambte naren. Bij de samenstelling van de volgen de grondwetgevende vergadering moeten wij stevig vasthouden aan de doelstellingen van de afkondiging der onafhankelijkheid. Slechts onderdelen moeten nader uitge werkt worden, aldus Sukarno. College Hij stelde degenen, die menen, dat het nationalisme uit de tijd is, de vraag of deze mensen de historische gang van zaken be grijpen. Het internationalisme, dat volgens dergelijke mensen op de voorgrond staat, kan niet bloeien zonder wortels in het nationalisme te hebben. Het nationalisme, dat in de Pantjasila (de vijf grondbeginse len, waarop de Indonesische staat is ge grondvest) voorkomt, heeft echter geen eng karakter, zoals het Westerse nationalisme, omdat het gegroeid is uit een historisch proces. Voor het Oosten is dat de bevrij ding van het imperialisme en de vorming van nationale staten. Dit proces is voor Indonesië nog niet voltooid, omdat West- Irian nog niet in de republiek Indonesië is opgenomen. Sukarno verwierp het acht tiende eeuwse Europese nationalisme, dat, zoals hij zei, ontstond in de bloeitijd van het kapitalisme, dat tegenstellingen als kiem in zich heeft en chauvinisme deed ontstaan. Hij waarschuwde de Indonesiërs hiertegen om te voorkomen, dat hun natio nale staat een extreem karakter krijgt. Niet eens drie weken meer en het is heerlijk avondje geblazen. Ik vind dat het allemaal veel te snel gaat. Nauwelijks heb ik een krans madeliefjes gevlochten voor de eigen kruin, nauwelijks heb ik mijn eigen dansje om de Mei-boom gehuppeld, of Zwarte Piet staat alweer voor de deur en in de verte kun je de kerstman zien aankomen. Ternauwernood heb ik mij ontworsteld aan 's heren Adama Zijlstra's zomerbaren of de lange jaeger onderbroek sluit mij bevallig om de heup partijen en nèt ben ik opgestaan uit mijn strandstoel, of ik zit somber in de knette rende takkenbossen van de huiselijke haard te staren, diep vervuld van mooie eeuwig heidsgedachten. Ik vind dat het allemaal zo vlug gaat. Nog maar een keer of zesentwintig sche ren, sponzen, haarkammen, of de oude man van Myra gaat weer over de daken. De marsepeinen arepels liggen weer in de winkels en zwaar op de maag. Nog zijn de banketstaven vers, maar nog maar één se conde in de eeuwigheid en zij worden rond getrokken en met geconfijte kersensnippers bestrooid om kerstkrans te worden. Ik moet weer taai-taai en boerenkool eten en mij voorbereiden op de weemoed van rood- omfloerste lampen met takjes hulst in de bek. Het is ieder jaar hetzelfde en het komt ieder jaar vlugger, maar er is geen mens die er wat aan doet, iedereen doet eraan. Niet eens een volle maand meer en u en ik zitten tot aan ons strottenhoofd in de rood-afgedekte knusheid van het Hollands binnenhuisje. Een hond van een vent die de hoge waarde van dat huisje in twijfel mag trekken, een beest van een man die het voorstel zou lanceren om nu eindelijk eens met die taai-taai op te houden en die zich zelf eeuwig repeterende telganger uit Spanje straal te negéren. Het gekste van alles is dat als je toeval lig om deze tijd van het jaar op een hoela hoela-eiland in de Pacific zit, je onuitspre kelijk gaat verlangen naar boterletter en marsepein. Ik héb, het zweet gutsend langs de schoften, in de hitte, boerenkool zitten eten en ik héb op een gloeiend-heet eiland je op 5 December zitten te snakken naar die oude baardmans op het dak. Ik word er dood-weemoedig van, maar ik kan het niet laten. En hoe ouder je wordt, hoe sneller de kerstman weer om de hoek van de straat komt. Laten wij het maar zo laten. Er is töoh niets aan te doen. Nauwelijks is de taai-taai op, of ik dans weer tussen de madelieven. Het is een mooie ronde cirkel. Hoe vicieus ook. ELIAS ADVERTENTIE dag in dag uit! Geef hem bij de eerste voortekenen van kou, hoest of griep AKKER SIROOP Amateurtoneel „Kleine kinderen worden groot", het amu sante blijspel van Noel Langley, heeft reeds tweemaal het répertoire van een Neder lands beroepsgezelschap gesierd: eerst van „Comedia" en later van de „Nederlandse Comedie"; telkens onder regie van Jan Teulings en met Mary Dresselhuys in de hoofdrol. Deze onmaatschappelijke lady Buckering, die even voortvarend is als ver strooid en daarbij permanent te kampen heeft met een nijpend geldgebrek; die bo vendien voortdurend bemiddelend moet optreden in de min of meer dramatische conflicten tussen vier turbulente dochters en een gelijk aantal schoonzoons of ver loofden met uiteenlopend karakter, is van deze populaire actrice een rol geweest, die talloze schouwburgbezoekers zich nog met het meeste genoegen zullen herinneren. De toneelvereniging „Jan van Dommelen" opende in „Zomerlust" te Santpoort haar winterseizoen met drie opvoeringen van dit blijspel, waarvan Zaterdag de laatste voorstelling gegeven werd. Het lag voor de hand dat mevrouw G. Tabernal bij deze vereniging haar niet geringe talenten op deze rol beproeven mocht. En opnieuw heeft zij van de haar geboden gelegenheid een dankbaar gebruik gemaakt ons te over tuigen van een aanleg voor het toneel. Haar lady Buckering was een voortdurend bekoorlijke combinatie van frappant aan gevoelde charmante karaktertrekken met een bewonderenswardige natuurlijke een voud. Zij is steeds actief op het toneel aan wezig, ook in momenten dat zij niet direct in de 'scène betrokken wordt! Mevrouw Tabernal weet altijd verrassend juist op wisselende omstandigheden te reageren, waarbij zij zowel haar mimiek als into natie volkomen bij het spelbeeld aanpast. Daardoor blijft de handeling levendig; van welke omstandigheid in zekere zin al haar medespelers kunnen profiteren. Verrassend was het spel van mevrouw M. Ruiter in de rol van Bicky. Het was voortreffelijk zoals deze geëxalteerde jon gedame, die een onbetekenende twist met haar aanbidder opschroeft tot een melo drama, door mevrouw Ruiter werd uitge beeld met als hoogtepunt de kostelijke scène in het tweede bedrijf, wanneer zij lichtelijk aangeschoten, het tumult in de familie nog komt vergroten. Trouwens, op de gehele damesbezetting kon geen enkele aanmerking worden gemaakt; daarvoor waren verantwoordelijk de geestig ge speelde kribbige kraamverpleegster van mevrouw A. Dortmundt; het met de „geni ale" echtgenoot gestrafte jonge vrouwtje van mevrouw T. Westerterp en de beza digder Catherine van mevrouw W. Kmep. Bij de heren was F. Dortmundt de on betwiste uitblinker als de onverstoorbare dr. Drew, die door hem met zoveel gevoel voor humor en een prettige ironie als een oase van rust in dit rumoerige gezin werd geplaatst. G. Zuiderduyn speelde nog een grappige blaag, die voor Bicky de ideale partner betekende, maar C. Westerterp en J. Dortmundt bleven in dit ensemble net even onder de maat. Vooral eerstgenoemde als de dichter met zijn existentialistisch voorkomen. De hypernerveuze vader in spe werd door A. Boersma weer met een aanstekelijk komische kracht getypeerd. Onder de voorbeeldige regie van Peter Brandsma heeft de vereniging „Jan van Dommelen" het bewijs geleverd onder de amateurtoneelverenigingen een waarde volle positie in te nemen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9