Probleem over terugzending van „zure tulpen" naar de kwekers Opnieuw trawler aan Katwijkse vloot toegevoegd - de KW 81 Plannen over opneming bepaling in het handelsreglement TNI-officier voor de krijgsraad te Djakarta Reeks diefstallen in Heemstede opgehelderd Tienjarenplan voor Suriname VVIJ met een zwak blijspel 10 Wegens steun aan Darul Islam Zestienjarige scholier in arrest Mr. Utoyo Ramelan bood zijn geloofsbrieven aan Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Anti-Nederlandse campag ne in West-Duitsland houdt aan Scheepvaart Liberiaans schip met 48 mari wordt vermist Radio-telefonische overdracht voor de IJmuider pieren (Van onze correspondent in de bollenstreek) Leden van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur gaan 12 December praten over de wenselijkheid om in het handelsreglement een clausule op te nemen, die het mogelijk maakt om de z.g. zure tulpen als ondeugdelijk naar de kwekers terug te zenden. Deze mogelijkheid bestond tot nu toe nog niet, omdat het percentage van deze ziekte maar zeer gering was. Zit men als buitenstaander bij zo'n vergadering dan zou men de indruk krijgen, dat het kweken van tulpen zo ongeveer onmogelijk is geworden door deze aantastingen. Niets is echter minder waar. Bloem bollenkwekers schijnen nu eenmaal altijd te willen geloven dat hun vak altijd op het randje van de afgrond balanceert. Daardoor leveren ze ook zo'n goede kwaliteit, want iedere afwijking bekijken ze met argusogen. Deze zure tulpen zijn aangetast door een schimmel, fusarium oxysporum. Deze schimmel vernietigt iedere bol, waar hij vat op krijgt, wat heel droevig klinkt, maar het niet is, omdat de kwekers onmiddellijk alarm slaan als ze weer iets nieuws of iets in grotere omvang menen te ontdekken. De exporteurs hebben in dit geval het ergst geklaagd, omdat de aantastingen bij hen in de schuren het sterkst zichtbaar zijn. Inderdaad is het verschijnsel van de zure tulpen, die bij de aantasting een beetje zuur ruiken, de laatste jaren vrij goed merkbaar geworden. Men kent het al tien tallen jaren, maar het percentage was zeer gering en bovendien werden slechts enkele variëteiten aangetast. Nu schijnt een com binatie van weersinvloeden, warme herf- sten en koele voorjaren, de werkzaamheid van dit fusarium te hebben verhoogd, zodat de alarmkreten niet lang uitbleven. Onmiddellijk kreeg het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek vragen hierover, die pas na langdurige proeven kunnen worden beantwoord. In September van dit jaar heeft de onderzoeker die met de oplossing van dit probleem belast is, drs. Slootweg, zijn voorlopige conclusies gepubliceerd, die hij later in een vergadering van de afdeling Hillegom van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur mon deling heeft toegelicht. Voorlopige bestrijding Men blijkt reeds een voorlopige bestrij ding te hebben gevonden. De jonge tulpjes moeten, voor zij worden geplant, met een bestrijdingsmiddel worden ontsmet. Wordt dit goed gedaan en werkt het weer een beetje mee, dan bestaat de kans, volgens drs. Slootweg, dat hij het volgend jaar heel moeilijk ziek materiaal zal kunnen vinden. Hij zou dat voor zijn onderzoekingen on prettig vinden, maar hij verklaarde, dat de kwekers hem dit ongenoegen gaarne zou den gunnen. Hoe het ook zij, men is met man en macht bezig deze ziekte te bestrijden en heeft weer hoop, dat de tulpenteelt toch nog wel in leven zal blijven. Deze hoop wordt bovendien nog door de ervaring gevoed. Het lijkt wel of een van de hoofdgewassen, tulpen, hyacinten of narcissen, zo gemiddeld eens in de vijf jaar in de ogen van de kwekers met de onder gang bedreigd wordt. Het laboratori,;i£Q e.n de kunde van de kwekers, die graag bereid zijn het laboratorium adviezen voortijdig <te ontfutselen om zo spoedig mogelijk de be strijding ter hand te kunnen nemen, wen den de vermeende catastrofe altijd rigoreus af. Zelfs zo, dat men nu moet zoeken naar planten met een bepaalde ziekte, om ze de jonge kwekers te kunnen tonen. Soms moet men zelfs gezonde bollen infecteren en ze opkweken om aan ziek materiaal te komen! De gebruikers van de bollen merken er nooit iets van, als ze tenminste bij ver trouwde adressen kopen. Alleen de bloem bollenkwekers en exporteurs dragen de stroppen van slechte jaren, want zij zorgen er wel voor dat hun producten goed zijn. Na hen houden de keuringsdiensten een oogje in het zeil en tenslotte doet de Plan- tenziektenkundige Dienst nog de ronde langs de exporteurs om de bollen te contro leren. Een knoeier moet al een heel handige man zijn wil hij zijn kwade practijken kunnen uitoefenen. De oorzaah De vraag te beantwoorden waar al die ziekten vandaan komen, is interessant. De export stijgt voortdurend en ons lijkt de DJAKARTA (PIA) Voor het eerst heeft de krijgsraad in Djakarta een zaak behandeld van een officier van de Indo nesische landmacht (TNI), die er van wordt beschuldigd steun te hebben verleend aan de Darul Islam. De verdachte is de 23- jarige luitenant Joesoef Hasjim. Hem wordt ten laste gelegd de Darul Islam te hebben gesteund door het verstrekken van wapens en door een lid van de Darul Islam in een ziekenhuis te hebben laten opnemen. Ver dachte is een zoon van de Oost-Javaanse godsdienstleraar Kijaj Hasjim Azhari en een jongere broer van wijlen de oud minister van Godsdienstzaken, Kijaj Wahid Hasjim. Hij is in 1953 gearresteerd in Oost- Java. Wegens het belang, dat men er aan toe kent, is deze zaak niet behandeld door de krijgsraad te velde. De behandeling werd bijgewoond door de huidige en voormalige minister van Godsdienstzaken en een aan tal vooraanstaande leden van de Moham medaanse partij Nahdatul Ulama. Ver dachte ontkende wapens te hebben ver strekt. Hij bekende een gewonde een iden titeitskaart te hebben bezorgd van zijn neef, zonder te weten, dat de gewonde een lid van de Darul Islam was. Met deze kaart kon de man worden opgenomen in een ziekenhuis in Surabaja. Tijdens het verhoor verklaarde verdachte over de Da rul Islam het eens te zijn met iedere poging om een Islamstaat te vormen, mits dit ge schiedt op parlementaire wijze. Hij zei tegen geweld en dus tegen de werkwijze van de Darul Islam te zijn. De rechtbank wees een verzoek tot in vrijheidstelling af, hoewel de minister van Binnenlandse Zaken, Sunarjo, en de minis ter van Godsdienstzaken, Wahab, alsmede enkele parlementsleden van de Masjumi en de Nahdatul Ulama zich voor hem garant wilden stellen. Bij de verdere behandeling zal een aan tal leden van de Darul Islam, die in arrest zijn, als getuigen worden gehoord. Een van de beide verdedigers is Abdoel Wahab Chasbullah, oprichter en parlementslid voor de Nahdatul Ulama. kans niet uitgesloten, dat zij langzamer hand de grenzen van het mogelijke gaat overschrijden. Daar de teelt nog steeds aan beperkingen gebonden is, gaan de kwekers proberen zo veel mogelijk uit de grond te halen. Men teelt dus intensiever met een grotere kans op verspreiding van de ziek ten. Bovendien hebben de parasieten meer kans om voedsel te vinden. Denk bijvoor beeld aan het aardappelaaltje, dat zichzelf pas goed kan ontwikkelen als er voortdu rend aardappelen op dezelfde oppervlakte worden geteeld. Bij sommige bollenziekten en parasitaire aantastingen komt hetzelfde voor. In de tweede plaats moet men sneller gaan werken, omdat er evenals in de an dere agrarische sectoren een gebrek aan goed geschoolde arbeidskrachten is. Er wordt dus ruwer gewerkt, met groter kans op beschadiging van de zo gevoelige bollen. Iedere beschadiging kan weer een invals poort voor een parasiet zijn. Bovendien vraagt de export zoveel bollen, dat de kwekers, bijna gedwongen, de beste bollen uit hun plantgoed halen om ze als lever baar te verkopen. Men heeft bijvoorbeeld bij de dubbele vroege tulpen een verzwak king in "de partijen hierdoor geconstateerd. Tot zover de kwekerij. Evenals de kwe kerij wordt ook het werk bij de exporteurs in het verzendseizoen intensiever. Men moet steeds meer bollen in dezelfde tijd verwerken. Het gevolg hiervan is dat men ook meer bollen op eenzelfde oppervlakte moet opslaan, waardoor ze moeilijker te drogen zijn. Drs. Slootweg raadde bijvoor beeld bij de bestrijding van de zure tulpen aan deze niet zo dik op elkaar in de schu ren en stellingen te leggen. De vraag is gesteld, waar de bollen te leggen, omdat de schuren in de exporttijd overvol liggen. Men kampt met ruimte problemen. Helaas zijn deze veronderstel lingen niet meer dan dat. Cijfers over de beschikbare ruimte in de kwekers- en exportschuren en het aantal arbeidskrach ten per Rijnlandse Roede in de schuren en op het land zijn niet bekend. Zou men die hebben en ze vergelijken met die van nu en van bijvoorbeeld vijftien jaar geleden, dan kon het wel eens gebeuren dat men raar opkeek. Maar helaas, op statistisch gebied zijn de bollenmensen geen keien. Veel minder dan op het gebied van de ziektenbestrijding, waarnaar de buiten landse collega's -van prof. Van Slogteren altijd met respect kijken. De Heemsteeclse politie is Maandagavond na langdurig en ingespannen recherche werk ertoe overgegaan een zestienjarige Heemstedse scholier te arresteren, die er van verdacht werd in een tijdsverloop van vele maanden een lange reeks inbraken en diefstallen te hebben gepleegd. De jongen heeft een volledige bekente nis afgelegd. Zo heeft hij toegegeven, dat hij zeven keer heeft ingebroken in twee Heemsteedse scholen, waarbij hij het voorzien had op spaarbusjes en kleine geldkistjes, waarin geld voor zending, schoolreisjes en school feestjes werd bewaard. Verder heeft hij bekend, dat hij drie keer heeft ingebroken in het Minervatheater, waar hij uit de vitrine in de hal een gra- mofoonplatenspeler en een scheerapparaat heeft ontvreemd. Bij de Bovema, de in Heemstede gevestigde gramofoonplaten- industrie en -handelsonderneming, werd een aantal platen ontvreemd. Verder be kende de jongeman de diefstal van een partij boeken ten nadele van een aan de Zandvoortselaan gevestigde boekhandelaar en van een bromfiets, die in een schuur achter het huis van een winkelier aan de Bronsteeweg stond. Nagenoeg alle ontvreemde voorwerpen bevonden zich nog in zijn bezit en konden door de Heemsteedse recherche in beslag worden genomen. Een enkel voorwerp,, waar de jongen zelf niets aan had, zoals het electrisch scheerapparaat werd door hem verkocht of weggegeven. Ook het scheerapparaat kon achterhaald worden. De diefstallen werden voor het grootste deel in de vroege ochtenduren, tussen half vijf en half zeven gepleegd. Het ontvreem de geld heeft de scholier voor zichzelf ge bruikt. Voor de Heemsteedse politie is het een grote opluchting, dat enslotte deze reeks inbraken en diefstallen kon worden opge helderd. De verdachte wordt een dezer da gen voor de officier van justitie geleid. Dinsdag heeft de buitengewoon ge volmachtigd ambassadeur van Indonesië, mr. Utoyo Ramelan, in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag aan H. M. de Koningin zijn geloofsbrieven overhandigd. Na aankomst van de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, die de regering vertegenwoordgide, arriveerde om vijf voor half elf de Koningin. De Koninklijke Mili taire Kapel speelde het Wilhelmus. Twee pelotons van de 938e afdeling luchtdoel artillerie presenteerde 't geweer. Korte tijd later stond voor het paleis de Staatsiekoets stil waarin zich mr. Ramelan en de kamer heer van de Koningin, jhr. D. G. de Graaff, bevonden. In een volgend rijtuig waren de Indone sische zaakgelastigde Kwee Dj ie Hoo, mr. Nugroho, Chef Politieke Zaken, mr. Much- jiddin, chef Economische Zaken en de mili taire attaché, luitenant-kolonel Utojo, ge zeten. Nadat het Indonesia Raya gespeeld was, inspecteerde mr. Ramelan de erewacht. Om tien over elf vertrok de Koningin. De ministers Kernkamp en Van de Kieft hebben de Eerste Kamer hun memorie van antwoord gezonden op het voorlopig ver slag inzake deelneming in de financiering van het door Suriname vastgestelde tien jarenplan. Zij verklaren onder meer, dat de verantwoordelijkheid zowel voor het plan als voor de uitvoering daarvan geheel berust bij Suriname. De taak van Neder land beperkt zich tot het mogelijk maken van deze uitvoering door het verlenen van financiële, materiële en personele bijstand en het toezien op de juiste besteding dei- Nederlandse bijdrage. De regering onderschrijft gaarne de op vatting van verscheidene Kamerleden, dat het wetsontwerp een gelukkig voorbeeld is van samenwerking tussen Nederland en Suriname. Het zal mede tot de taak der Nederlandse missie behoren met de be trokken Surinaamse instanties te bezien aan welke plannen voorrang moet worden gegeven en in welk tempo de verschillende projecten tot uitvoering gebracht zullen moeten worden. In het Voorlopig Verslag spraken enkele leden als hun mening uit, dat Suriname zeer bezwaarlijk een derde deel van de kosten van het plan zal kunnen opbrengen. Zij wezen daarbij op de in de eerste helft van dit jaar niet onaanzienlijk terug gelopen export van bauxiet Suriname's belangrijkste exportproduct en op de budgetaire toestand van Suriname. Dat Suriname dit jaar een tekort van 3 millioen Surinaamse guldens zou hebben, is de ministers niet bekend. Volgens de hun ten dienste staande gegevens zou het begrotingstekort voor 1955 aanzienlijk min der bedragen. De export van bauxiet is in de laatste maanden toegenomen. De voor uitzichten in dat opzicht zijn voor de naaste toekomst niet ongunstig. De minis ters zijn ervan overtuigd, dat het de Suri naamse regering volle ernst is met haar streven om alles te doen, wat in haar ver mogen ligt om te trachten haar jaarlijkse bijdrage in de kosten, verbonden aan de uitvoering van het plan, op te brengen. Indien echter Suriname in een bepaald jaar niet in staat zou zijn om zijn bijdrage ten volle op te brengen, maakt de soepel heid van het plan het mogelijk ook de Ne derlandse bijdrage evenredig te vermin deren. Zouden de kosten, verbonden aan de uit voering van bepaalde projecten, hoger zijn dan thans geraamd, dan zal de consequen tie wel moeten zijn, dat de omvang van andere plannen wordt beperkt of het aan tal plannen verminderd, tenzij de kosten verhoging zou worden gecompenseerd door kostenverlaging van andere projecten. De regering heeft nota genomen van de suggestie om, indien zou blijken, dat het bedrag, dat voor de ontwikkeling van Suri name nodig is, hoger zal moeten zijn dan thans is aangenomen, daarvoor desnoods compensatie te vinden door eventuele ver mindering van bijdragen ten behoeve van onderontwikkelde gebieden in het buiten land. (Vanonzé'correspondent in West-Duitsland De anti-Nederlandse actie in West- Duitsland, hoofdzakelijk ten doel hebbende van de Nederlandse autoriteiten gedaan te krijgen dat de in ons land gevangen zit tende Duitse oorlogsmisdadigers zonder uit zondering worden vrijgelaten, wordt met grote heftigheid voortgezet. Thans drukt de „Bild-Zeitung", die iedere dag in meer dan twee millioen exemplaren over West-Duitsland verspreid wordt, op bijna anderhalve pagina uitslui tend stemmen van lezers af over de kwes tie van de Duitse gevangenen in Neder land. De meeste er van getuigen duidelijk van anti-Nederlandse gevoelens. Slechts twee inzenders nemen een ver standig standpunt in. Iemand uit Nier- stein aan de Rijn schrijft: „Kan men het het Nederlandse volk kwalijk nemen als het al dat lijden, die krenkingen en die vernederingen van de jaren 19401945 niet kan vergeten"? Een Duitse dame, die met een Nederlander getrouwd is en in Apeldoorn woont, vraagt of men in Duits land wel weet dat men in Nederland tal van gedenktekens kan vinden op plaatsen waar indertijd soms 200 mensen tegelijk als gijzelaars doodgeschoten zijn zonder dat er een rechtbank bij te pas is gekomen of dat er een vonnis werd geveld. In de andere stukken kan men lezen „dat getuigen a décharge, die indertijd ver klaringen ten gunste van de Duitsers had den kunnen afleggen, geterroriseerd zijn en dat men in Nederland aan meineden van omgekochte getuigen, die voor de ver dachten bezwarende mededelingen hebben gedaan, geloof heeft geschonken". Een Duitser vraagt of de recente uitla ting van minister Beyen, waarover men zich in Duitsland zeer opgewonden heeft, „de dank moest zijn voor de Duitse huip bij de grote overstromingen in Nederland". Een andere inzender schrijft de anti-Duitse uitlatingen van Nederlanders toe aan een minderwaardigheidscomplex. Weer een an der verklaart: „Breda is Workuta" (een be rucht reusachtig Russisch gevangenkamp). Er gaan ook nu weer tal van stemmen op, die met nadruk eisen dat men geen reisjes meer naar Nederland moet maken en dat men geen uit Nederland afkomstige artikelen moet kopen voordat de laatste Duitse gevangene zijn vrijheid hei-kregen heeft. In het laatste nummer van het weekblad „Der Fortschritt" schrijft iemand „dat men de Nederlanders maar eens duidelijk moet maken welk verschrikkelijk lot hun te wachten had gestaan als het de Duitse sol daat niet gelukt was vijf jaren lang met de grootste krachtsinspanning en met inzet van zijn leven West-Europa voor de bolsje wistische vloedgolf te beschermen". De re dactie van Bild-Zeitung tekent hierbij aan: „Sinds de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken de verklaring aflegde dat geen der Bredase gevangenen zal wor den vrijgelaten voordat zijn straftijd om is, stapelen zich bij onze redactie de brieven met hartstochtelijke commentaren op. Deze brieven wijzen in meerderheid het officiële Nederlandse standpunt af". „DENK EN ZET" IN ONDERLINGE COMPETITIE De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Wijk aan Zeese damclub „Denk cn Zet" zijn: F. v. SonJ. v. Woensel 11; N. StruweJ. Taffijn 1—0; J. v. d. Wel—R. Mahlberg 2—0; B. ZuiderduinJ. de Boer 2—0; C. Diep- grondJ. Langewis 20. De buitengeivoon gevolmachtigd ambassadeur van Indonesië, mr. Utoyo Ramelan heeft Dinsdag ten paleize Lange Voorhout te Den Haag zijn geloofsbrieven aan Koningin Jxiliana aangeboden. Tijdens het spelen van de volksliederen: rechts jhr. D. G. de Graeff, kamerheer van de Koningin. Adonis, 21 v. Demerara n. Paramaribo. Akkrumdijk, 21 te Houston. Algenib, pass. 21 Abrolhos eil n. St. Vincent. Aihena, 22 te Antwerpen. Alnati, 21 110 m. NO. Recife. Alphacca, 21 130 m. O.NO. Rio Grande do Sul. Amor, 21 v. d. Weser n. Amsterdam. Amsteldijk, 21 v. Hamburg n. Bremen. Amstelstad, 22 te Brest. Appingedijk, 21 t.h.v. Bermuda n. New York. Arendsdijk, 21 330 m. Z.ZO. Kp. Race. Axeldijk, 21 300 m. W.ZW. Bermuda. Ariadne, 21 v. Catania n. Tunis. Albireo, 22 200 m. V/. Kp. St. Vincent. Aludra. 22 v. Mombasa n. Tanga. Amor. 22 v. de Weser te Amsterdam verw. Amsteldijk, 22 te Biemen. Bin tang, 22 te Suez. Blijdendijk, 24 pass. Vlissingen n. Antwerpen. Banka, 22 v. Suez n. Belawan. Beninkust, 22 te Matadi. Blijdendijk, 21 350 m. W. Lands End. Boissevain, 21 160 m. W.ZW. Madagascar. Britsum, 22 te Antwerpen. Bussum, pass. 22 Sukrabaai n. Rastanura. Breda, 21 575 m. W.ZW. Lands End. Barito, 23 te Fakfak verwacht. Blitar, pass. 22 Sabang n. Aden. Caltex Delft, pass. 22 Algiers n. Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 22 Aden n. Flaxenvik. Cottica, 22 dwars Oporto n. Madeira. Clavella. 22 v. Bahrein n. Durban. Cleodora, 22 160 m. W. Colombo. .Camerounkust. 21 te Douala. Carhltia, 21 160 m. NW. Fayal. Camphuys, 22 te Bangkok. Castor, 21 110 m. W. ten N. Jamaica. Charis, 21 v. Pta Cardon n. Maracaibo. Congostroom, 22 Hamburg verwacht. Cory da. 21 560 m. W.NW. St. Paulsrock. Cinulia, 21 200 m. O.NO. Gouadeloupe. Caltex Utrecht, 22 70 m. NO. Khoryamorya. Caltex Leiden, 23 te Rotterdam verw. Delfland, 21 v. Buenos Aires n. Montevideo. Daphnis, 22 te Cumana. Delfshaven, 21 260 m. N. St. Paulsrock. Dordrecht, 21 940 m. O. ten N. Bermuda. Erinna, 24 Singapore verwacht Eemland, 21 120 m. W. ten Z. Lissabon n. A'dam Esso Rotterdam, pass. 22 Kp. Bougaroni n. Sidon Eendracht, 21 200 m. W. Kreta n. Haifa. Eos, 21 te Alexandrië. Etrema, 21 dwars Bahia n. Rio de Janeiro. Fairsea. 19 v. Aden n. Bremerhaven. Falco, 21 rede Casablanca. Farmsum, 21 420 m. O. ten N. Bermuda. Gadila, 23 Fremantle verwacht. Gooiland, pass. 22 Finisterre n. Las Palmas. Ganymedes, 21 420 m. NO. Barbados. Gooiland, 21 120 m. ZW. Ouessant n. Las Palmas. Graveland, 22 te Buenos Aires. Haarlem, 22 210 m. Z. Bermuda. Mathor, 21 v. Lissabon n. Amsterdam. Hilversum, 22 m. NO Massah. Helder, 21 te Corinto. Helena, 21 v. Baltimore n. New York. Holland, 21 v. Beira n. Durban. Hydra, 21 te Ponce Pto Rico. Xsis, 21 325 m. O. St. Maarten. Joh. v. Oldenbarnevelt, 22 te Surabaja. Karsik, 22 te Nagoya. Korovina, 22 v. Gothenburg n. Rotterdam. Kaïydon, pass. 21 eil. Margarita n. Pto la Cruz. Keiz'erswaard, 21 500 m. O. ten N. Fayal. Kellia, 21 200 m. ZO. Santos. Kopionella, 21 1000 m. O.NO. Dominica. Koratia, 21 90 m. O. Trinidad. Kota Agoeng, 21 dwars Djeddah n. Port Said. Leto, 20 te Montreal Larenberg, 21 te Antwerpen. Lindekerk, 22 te Hamburg. Laurenskerk, 22 200 m. O.NO. Aden. Lekkerkerk, 22 nog te Basrah. Lutterkerk, 22 v. Bremen n. Antwerpen. Linge, 21 100 m. O. Palmas. Loosdrecht, 21 210 m. W.NW. Port Said. Langkoeas, 22 v. Port Soedan n. Suez. Maasdam, 21 v. Halifax n. New York. Mataram, 22 te Genua. Maasdam, 22 te New York. Mitra, 23 te Sydney. Murena, 23 te Shimotsu. Maashaven 21 60 m. ZO. Rio Grande do Sul Marpessa. 21 770 m. W. ten Z. Kp. Verd. eil. Mentor, 22 80 m. O. Jamaica. Oranjestad, 21 v. Cristobal n. Aruba. Ondina, 23 te Bunju. Omaia, 22 te Berre Oberon, 21 v. La Guaira n. Pto Cabello. Orestes. 21 250 m. NW. Fayal. Orion, 21 130 m. O. Rhodes. Osiris, 21 v. Fort Liberté n. Barcelona. Oranjefontein, 22 te Antwerpen. Peperkust, 22 v. Bremen n. Hamburg. Pieter S, verm. 22 v. Swansea n. Rotterdam. Polydorus, 22 te Charlestoru Prins Fred. Willem, 21 v. Toronto n. Hamilton. Phrontis, 22 te Belawan. Prins Willem III. 22 te Le Havre. Rijnland. 21 v. Bahia n. Las Palmas. Roggeveen, 22 te Singapore. Ridderkerk, 21 390 m. Z. Kp. Palmas. Rijndam, 24 te Cobh verwacht. Stad Alkmaar, 21 te Rotterdam. Stad Schiedam, pass. 22 Gibraltar n. Bagnoli. Schelpwijk, 22 v. Geelong n. Miri. Sibajak. pass. 22 Malta n. Rotterdam. Stad Dordrecht, pass 22 Gibraltar n. Napels. Straat Soenda, 22 550 m. ZO. Recife. Stad Schiedam. 22 v. Gibraltar n. Bagnoli. Sarangan, 22 te Tj. Pinang. Stanvac 'Palang Akar. 22 te Sungeigerong. Salland, 21 60 m. O. Rio Grande do Sul. Schie, 22 tc Sousse Schiedijk,21 480 m. NO ten O. Fayal. Sheratan, 21 900 m. ZO. Santos. Sibercet, pass. 21 Str. Karimata n. Makassar. Soestdijk, 21 540 m O ten Z. New York. Somrnelsdijk, 21 v. New York n. Boston. Swartenhondt, 23 Surabaja verwacht. Tamo, 22 te Rotterdam. Tara, pass. 22 Bahamas n. Antwerpen. Tawali, 22 te Genua. Tiberius, pass. 22 Ouessant n. Madeira. Tomori, 23 te Tj. Priok. Taria, 21 v. Rio Para n. Curagao. Telamon, 21 te Baltimore. Themisto, 21 op St. Laurens n. Engeland. Tiiluwah, 22 te Tj. Priok. Tjisadane, 21 v Montevideo n. Santos. Trajanus, 21 300 m. NO. Azoren. Triton, 21 300 rn. NO faval. Teiresias, 22 280 m. W. Minikoy. Van Cloon, 22 500 m. Z.ZW. Ceylon. Willem Barendsz, 22 v. Kaapstad n. Zuidpool gebied. Wonogiri, 22 te Balikpapan. Zuiderkruis, 21 v. Las Palmas n. Amsterdam. KLEINE VAART Auriga. 22 v. Wismar te Éxmouth. Albergen, 22 v. St. Male, te Belfast. Anna B, 21 v. Swansea n. Amsterdam. Arnoudspolder, 22 v Rotterdam te Lissabon. Audacia, verm. 22 v. Honfleur n. Leith. Att S, 21 v. Swansea te Rotterdam. Atlas, 20 v. Famagusla n. Tel Aviv. Aardenburgh, 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Algarve, 22 v. Antwerpen te Wicklow verw. Arak. 21 v. Newport n. Rotterdam. Batavier I, pass. 21 Finisterre n. Casablanca. Bebox, 22 v. Kotka te Rotterdam. Betty Anne S, verm 22 v. Loriënt n. Newport Mon. Bill S, verm. 23 v. Garslon n. Swansea. Beekbergen, 22 v. Amsterdam te Antwerpen. Boreas, 20 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Bab T, 19 te Zaandam. Caland, 21 v. Hamina n. Dordrecht. Catarina, 21 v. Nantes n. Rotterdam. Driebergen. 21 v. Honfleur te Londen. Diligentia, 21 v. Rotterdam n. Gullaug. Delfzijl, 21 v. Kopenhagen n. Koping. Draco, 20 v. Alicante n. Malaga. Elisabeth Roorda, 24 v. Rostock te Garston verw. Eljo, 21 v. Antwerpen n. Wicklow. Eibergen, 21 v. Grangemouth n. St. Servan. Export II, 21 v. Rotterdam n. Londen. Express, 21- w Rotterdam ,te Aberdeen. Frans van Seumeren. 22 v. Gothenburg te R'dam Ferocia. 22 v...Le Treport n. Avonmo.uth, i Gironcfe, 21 v.'RÓÏtéi'da'm'fu IJmuidëh. Gerry S, verm. 23 v. Manchester n. Portugal. Haaksbergen, 22 v. Torinay Charente te Liverpool Hast I, 21 v. Irvine n. Londonderry. Heemraadsingel, 21 v. Cardiff n. Bordeaux. Heemskerk, 22 v. BIyth te Kopenhagen. Ingeborg, 23 v. Helsinki te Hamburg verw. Jans, 21 v. Bremen te Falkenberg. Julia Mary, pass. 21 Brunsbüttel n. Antw. Jokurma, 21 v. Lugnvik te Hull. Joost, 19 te Gefle. Kaap Falga, 21 v. Zaandam n. Dordrecht. Kaap St. Vincent, 20 te Ostrand. Leuvehaven, verm. 22 v. Odense n. Kopenhagen Lindesingel, 21 v. Alphen a. d. Rijn te R'dam. Lucas Bols II. 22 v. Haukipudas te Amsterdam. Merwehaven, 22 v. Burriana te Gandia verw. Maria Theresia, 22 v IJmuiden n. Londonderry Marcella, 21 v. Drogheda n. d. Faroer eil. Matthew, 22 v. Gent n. Rotterdam. Maasborg. 22 v. Mar.tyluoto te Rotterdam. Mutua Fides, 21 v. Bremen te Kingslynn. Narwal, 21 v. Zaandam te Aberdeen. Neeltje B, verm. 22 v. Liverpool n. Swansea. Oosterburgh, pass. 21 Kiel n. Stockholm. Oosterdok, 22 v. Bremen te Kingslynn. Oleum, 21 v. Oskarshamn n. Gothenburg. Oranjepolder, 22 v. Whitehaven te Genua verw. Paloma, pass. 22 Kiel Holtenau n. Ipswich. Rema, 23 v. Liverpool te Amsterdam verwacht. Rini, 21 v. Rotterdam n. Londen. Rijnhaven, 22 v Port Talbot te Antwerpen. Stella Maris, 22 v. Oslo n. Goole. Stientje Mensinga, verm. 22 v. Gdansk n. Londen Spora, 22 v. Abo te Londen verwacht. Spolanda, 22 v. Gothenburg te Rotterdam. Silvretla, 22 v. Kopenhagen te Rotterdam. Sambre, 21 v. Rouaan n. Rotterdam. Spurt, 22 v. Hamburg n. Kingslynn. Ton S, 22 v. Newport Mon n. Swansea. Taormina, 22 v. Colchester te Vlaardingen. Tilly, 20 Kiel gep. n Obbola. Trito, 21 v. Dublin le Rotterdam. Twente, 22 v. Londer. te Rotterdam. Volente, 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Veenenburgh, 21 v. Rotterdam te Middlesbro. Vindicat Atque Polit, verm. 22 v. Nantes naar Bordeaux. Vliestroom, 21 v. Amsterdam n. Liverpool. Vrede, 21 v. Portsmouth n. Fowey. Westereems, pass. 22 Kiel Holtenau n. Antw. De toneelclub van de Voetbal Vereniging „IJmuiden" (V.V.I.J.), die reeds meerma len bewees tot goede blijspel-opvoeringen in staat te zijn, heeft Dinsdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan een minder goede beurt gemaakt. Als voornaamste oorzaak moet hiervoor onge twijfeld de onfortuinlijke keuze van het opgevoerde stuk worden aangewezen: na melijk het blijspel in drie bedrijven door Wilfred Massey „Pechvogels". Hierin tracht de auteur het publiek te amuseren met de wederwaardigheden van de families Harlow en Ferrier, die er ieder voor zich heilig van overtuigd zijn hetzelf de huis te hebben gehuurd. Zij nemen hier in dan ook beiden onvervaard hun intrek, met het vaste voornemen zich door niets en niemand meer te laten verdrijven. Een belangrijk deel van de dialogen wordt inge nomen door de wederzijdse pogingen elkaar dit privilege te betwisten; waarbij het voornaamste argument dan bestaat uit de datum, waarop de huur al of niet verzon den wordt. Deze magere intrige wordt ver der aangevuld met het ongewenste bezoek van een tamelijk kribbige oma en een rod delende buurvrouw, die om de tien minuten enige schepjes thee komt lenen. (Waar laat dat mens al die thee!). Misschien zou er nog iets van het stuk te maken zijn geweest wanneer de spelers een puntige dialoog in de mond was ge legd, of dat zij in de gelegenheid waren ge weest tot het creëren van een aardig blij spelfiguur. Maar de enige humor die de schrijver zich veroorlooft bestaat uit de onheuse en grove manier, waarop de loge rende oma door de familie bejegend wordt en was dus nog niet eens van de fijnste soort. Bovendien komt het stuk tergend langzaam op gang, zodat het publiek niet eerder dan bij het einde van het eerste bedrijf tot een vrolijke reactie in staat werd gesteld. Het kan regisseur A. H. Holtslag en zijn spelers dan ook niet kwalijk worden geno men, dat zij van deze bloedeloze wezens geen levende toneelkarakters konden ma ken. Wat moet ik dan verder nog over hen vermelden! Dat mevrouw A. Smit in haar grime te jeugdig èn in allure te vitaal was om als bejaarde grootmoeder te over tuigen? Neen, om over deze voorstelling niet geheel in mineur te blijven, zij dan ten slotte liever herinnerd aan de twee meest geslaagde typeringen van de opvoering; namelijk mevrouw B. de Kort, als de ge decideerde tante Rie en de aanmatigende Vera Malcolm van mevrouw A. Kramer. J. v. D. „PAT MAT" SCHAAKTE TEGEN „HET OOSTEN" Het derde tiental van de Kennemer Schaak club „Pat Mat" speelde een bondswedstrijd tegen het tweede tiental van „Het Oosten" uit Haarlem. De voorlopige uitslag was 31 j4Vi> in het voordeel van Pat Mat, zodat de afgebroken partijen de beslissing moeten brengen. De gedétailleerde uitslag was: K. Kas (O.)A. Slings (P.) 10; J. J. Ravens- bergenL. Mostertman 0—1; E. T. v. Beem E. Ekhart afg.; P. ter Plegt—B. de Heer 10; P. EykeltoomM. Metselaar 10; Th. BergmanM. H. Pranger remise; J. Vlug B. Sauer 01; P. ZeeuwJ. Saur 01; J. SpruitenburgK. Meyer afg.; A. Hoogland T. Jippes 01. OM DE LAMERSBEKER De strijd om de Lamersbeker georgani seerd door de Beverwijkse biljartvereni ging. „Excelsior" is. voortgezet met een wed strijd tussen Excelsior en de Uitgeester vereniging van dezelfde naam. Laatstge noemde vereniging leed een 64 nederlaag. J. Kee (U.) 200 200 18 11.11 45 2 L. Wilkes (B.) 200 112 18 6.22 23 0 P. Groot 59 43 28 1.53 5 0 B. Groot 57 57 28 2.03 11 2 J. Geerling 221 153 23 6.65 31 0 L. Wilkes 231 231 23 10.04 34 2 C. Kortekaas 83 61 29 2.10 7 0 L. Timmer 88 68 29 3.03 16 2 T. v. Riesen 34 34 22 1.54 7 2 Fr. v. Hessen 36 21 22 0.95 5 0 BOSTON (AFP) Men vreest, dat het Liberiaanse schip „Daytona" (3344 tori), Zondag bij de Amerikaanse Oostkust met man en muis is vergaan. Het schip had een bemanning van 48 man. Zondagmiddag werden van de „Daytona" die een zware slagzij maakte, noodseinen ontvangen. Er stond op dat ogenblik een ruwe zee. Na dit noodsein is niets meer van het schip, dat zich toen op ongeveer 100 kilometer van Gloucester (Nieuw-En- geland) bevond, vernomen. Een der zoeken de schepen heeft wrakstukken gevonden in de buurt waar de „Daytona" wordt vermist. Het schip was onderweg van Litte Narrows (Nova Scotia) naar Philadelphia. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn aan de Noordelijke punt van het Ja panse eiland Honsjoe drie vissersvaartui gen in een storm vergaan, waardoor 22 vis sers om het leven zijn gekomen. Bovendien worden nog vijf vissers vermist, aldus is uit Tokio vernomen. Dinsdagavond om half acht koerste de nieuwe trawler „Albertha Hendrika" (KW 81) van de rederij-visserijmaatschappij Kennemerland de donkere havenmond van IJmui den binnen na een geslaagde proefvaart over een steeds onstuimiger wordende Noord zee. Het schip, een zusterschip van de „Medan" en de „Colombo" liep in 31/2 uur van Hoek van Holland naar IJmuiden en werd voor de pieren als eerste trawler in Neder land radio-telefonisch overgedragen. Als gevolg van droeve familieomstandig heden waren namelijk directeur Th. H. Meijering en de commissarissen niet aan boord, zodat de overdracht van het elfde schip dezer rederij via Scheveningen Ra dio moest geschieden. De heer Meijering sprak er zijn voldoening over uit, dat de KW 81 zo vlot gereed is gekomen: in een recordtempo van 17 weken werd de trawler van kielplaat tot laatste verfstreek ge bouwd, zelfs negen dagen binnen de ople veringstermijn. De heer Boot, directeur van de Wou- brugse werf „De Dageraad" heeft in een weerwoord de hoop op goede besommingen geuit en hij sprak de verwachtingen uit, dat er meer schepen van dit type zullen volgen, waar de heer Meijering min of meer positief op reageerde. De heer Chr. J. Tuntler sprak namens de scheepvaartinspectie zijn „technische" voldoening over het schip uit. De nieuwe trawler, die onder comman do van schipper C. Plug dezer dagen zijn eerste reis zal maken; meet 38.3 meter over alles, 7 meter breed en 3.80 meter hol, hij is uitgerust met een 550 pk Brons-diesel, een verstelbare schroef en een 100 pk Brons voor de winch, plus een 38 pk Smit- hulpmotor. In het tonnenruim, dat gekoeld kon worden tot 0 graden, kan de KW 81 230 kantjes haring bergen en voor 1600 kisten is er plaats in het hoofdruim; er zal een gedeelte aluminium kisten worden meege nomen, evenals op de „Emma Wilhelmi- na" (KW 135), die dit experiment met succes begon. De trawler heeft accommodatie voor 18 man (2 in de schippershui, 2 hutten voor 2 personen en een achterlogies voor 8 man met een reservelogies voorin voor 4 man). Het schip is verder uitgerust met een moderne outillage en komt'in dit opzicht de laatste eisen op dit gebied tegemoet; evenals de Gouda-schepen is hij over bak boord dichtgebouwd, waardoor ruimte werd gewonnen en er alleen over stuurboord ge vist kan worden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 12