Opvallende nieuwe Hervormde kerk aan Gijzenveltpïantsoen nadert voltooiing School kan in Januari beginnen Anton Geesink, Judo-matador, vloerde 15 man binnen de 4\ minuten DCIJ laat ook DSTO achter zich in race naar de kop Visserij - varia Agenda voor Velsen „Als wij niet helpen, wie moet het dan doen?" Hoogdraadshow deed publiek griezelen Alleen Joseph Blankenaar kan IJmui- denaren nog de voet dwars zetten Castricum Bloemschikken''s een sierlijke kunst Nieuwe Gereformeerde Kerk 19 December in gebruik Tuinders in de IJmond hebben nog kansen Wijk aan Zee 8 Huisvrouwen namen afscheid van mevrouw Guye Aardbeien-plantmateriaal uit de proeftuin Geslaagde Vrouwendag Wetenschappelijke film avond voor „De Gieteling" in „Kennemerland" Oud NW-leden bijeen Om de provinciale damtitel „Zwemmen is zalig" Voorlichtingsavond van Bouwkas Mevrouw BoudensVan Heel sprak voor huisvrouwen Dr. Melchior voor het Instituut Voor boeren is situatie moeilijker „Kamp Aardenburg" vreest moeilijkheden Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 ONDANKS DE NEGENTIEN WEKEN stagnatie, die de vorst van vorig jaar de bouw der „Bethlehemkerk" in het nieuwe 1]muiden in de weg heeft gelegd, kan ds. J. van den Berg er menselijkerwijs haast wel zeker van zijn, dat hij rond Pasen het nieuwe Godshuis, dat daar in de groenstrook van het Gijzenveltplant- soen zijn betonnen toren zo markant naar de lucht, van IJ muiden steekt, met een eerste predikatie kan inwijden, Tegen die tijd draaitde nieuwe lagere school, welke in een royale opzet aan de voet van de kerk is opgetrokken, allang, want omstreeks Januari kunnen de kinderen daar in, terwijl ook het Wijkgebouw wei- eerder klaar zal zijn. Maar de kerk vergt een langdurige afwerking, want deze tempel voor 450 gelovigen moet een goede, een verantwoorde tempel worden. Met veel licht van weerskanten, een moderne kansel en de symboliek van het Christendom in eenvoudige tekenen uitgebeeld: een Alpha en een Omega tegen de Westelijke muur en een groot kruis in stenen relief daarboven - een verhoog de liturgische ruimte voor doopvont, Avondmaalstafel en andere kerkelijke requisieten en boven dit alles het hoge houten dak, dat aan de nok tot dertien meter boven de grond rijst. De toren is een klein probleem geweest. Architect J. Schipper jr. uit zaandam, die ten tijde van de plannen moest woekeren met de beperkende bepalingen, die er ten aanzien van de kerkebouw golden - en nog gelden - heeft zich niettemin los weten te maken van de materie en in beton een ijl bouwsel opgetrokken, dat als een kunstzinnig vermaan ten hemel wijst. Aan een dwarsbalk te halver hoogte komt de klok - een oude klok, van duizend kilo, die eens ergens katholieke gelovigen ter kerke heeft geroepen, waarschijn lijk onderdook voor de Duitse roofhanden en nu terugkeert naar de eredienst. De vormgeving van toren en kerk zal menigeen wat verbaasd doen kijken, maar in zijn eenvoud is dit Godshuis toch nu in al zijn ruwheid al zo aansprekend, dat de aanvankelijke bezwaren ongetwijfeld plaats zullen maken voor waardering. Rond Nieuwjaar zal men er op uitgemet- seld zijn, daarna volgt de inrichting met Iroco-teak, een hardhoutsoort, die zowel voor de banken als voor de eenvoudige kansel gebruikt zal worden en die tegen het pastel-groen van de wanden bepaald niet misstaan zal. Het orgel moet nog op de galerij worden gebouwd (vermoedelijk wordt het het orgel uit de eerste IJmuidense Bethlehemkerk, dat nu nog in het gebouw voor Christelijke Belangen dienst doet, maar zeker is dat nog niet) en daarna volgt de verdere af werking. Geen kruis maar een ster Een teer punt is de bekroning van de toren. Een kruis? Nee een ster. De symboliek in en rond deze kerk is namelijk tastbaar voor degenen, die er oog voor hebben. Op deze Bethlehem kerk zal de ster komen, die bij Bethle hem hoort, wellicht in de toekomst als een verlicht baken uitrijzend boven de omgeving. Aannemer Ribberink heeft met kennelijk plezier aan het Hervormde complex ge werkt. Hij bouwde tenslotte niet alleen een nieuwe kerk, maar tegelijkertijd een har monische nederzetting der Hervormden met school en wijkhuis en kosterswoning; straks misschien nog met een kleuterschool ter afronding van het halve carré, waarin het kerkgebouw zijn centrale plaats ver vult. Hij bouwde een zevenklassige lagere school, die bijna klaar is en in lichte kleu ren, het ideaal vormt, dat in Velsen al een paar keer in de bouw der onderwijsinstel lingen werd bereikt. In de kelder onder de twee Westelijke klassen, die haaks op de vijf overige staan, moet een centrale olie- stookverwarming worden ondergebracht, die het hele complex automatisch bedient. Dat er in deze beide klassen dus een be tonnen vloer moest komen, was onvermij delijk, maar niettemin zullen ze, met de kachel onder de vloer, de warmste wel worden. Zaal voor 150 Daarnaast verrees een bungalow-van- een-kosterswoning, die met een dienstgang uitkomt zowel in de kerk als in het Wijk gebouw. Het wijkgebouw, dat behalve een garderobe en een kleine keuken een zaal voor 150 mensen bevat, die zelfs een toneel tje rijk is en die voor allerlei doeleinden zal kunnen gaan dienen. Maar het belangrijkste blijft de kerk IJmuidens nieuwe Bethlehemkerk. Ver boven de lage omliggende gebouwen uit rijst de 22 meter hoge toren en het schip van de kerk, dat gisteren onder de pannen kwam is met zijn 25 meter lengte eveneens hoogde vloer van de liturgische ruimte door de kerk in. Doordat er een lichte onder- De Beverwijkse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen heeft Dinsdagmiddag afscheid genomen van haar oudste lid, de 85-jarige mevr. Guye, die Be druk ontstaat, wordt de afgewerkte lucht verwijk gaat verlaten om naar Amsterdam teruggevoerd en naar buiten geloosd. Zodat de kerk „semi-air-conditioned" genoemd kan worden en de koude voeten vrijwel uit gesloten worden. Sinds het dochtertje van de predikant deze zomer de eerste steen inmetselde, is er dus heel wat gebeurd, daar tussen Ra darstraat en Gijzenveltplantsoen. De kerk staat, de aankleding wacht. Het houtsnij werk voor één paneel van de kansel is bij de beeldhouwer Wijker in Bergen in be werking, de banken zijn besteld. Daarna zal in het nieuwe voorjaar het verlangen van vele Hervormden in vervulling gaan: een nieuwe kerk in het nieuwe IJmuiden. De aardbeienkwekers kunnen ook dit jaar weer hun plantmateriaal bestellen bij de proeftuin in Heemskerk. Van de soorten Moulin rouge, Climax en Dutch Evern kan men gekeurde aardbeienplanten krijgen. De aloude Jacunda is wel te krijgen; de voorlichtingsdienst geeft inlichtingen over de teelt van deze aardbei. te verhuizen. Van de vice-presidente mevr. Bölger mocht zij als aandenken een blauw bord met het wapen van Beverwijk ont vangen. Op deze bijeenkomst heeft mevr. Oude- geest-Dingler een causerie met lichtbeelden gehouden over Mexico. Mevr. Oudegeest vertelde over dit land dat grote tegenstel lingen kent. Het is rijk aan gebouwen; zo zijn er steden waar men maar liefst 385 kerken heeft. Met veel belangstelling luis terden de aanwezige dames naar hetgeen Op de Dinsdagavond in 't Centrum te Beverwijk gehouden Vrouwendag van de vrouwengroep van de Partij van de Ar beid, heeft Gerda Brautigam in een korte rede heel veel dingen gezegd die het over denken ivaard zijn. Zij vertelde, dat ze een goede vriend had, Chzeek geheten, die na veel van Europa gezien te hebben weer naar zijn vaderland, Afrika, ging. Op de vraag of het hem hier dan niet beviel, gaf die vriend ten antwoord: „Ik heb Europa lief gekregen en het is hier goed. Maar bij ons komt men nog zo ontzettend veel te kort van alles. We zijn m,aar met weinig, maar De steigers hebben de langste tijd om de nieuwe „Bethlehem"-kerk van de Hervorm den gestaan: aan het eind van dit jaar is het metselen gedaan en kan met de afwerking worden begonnen. Het opvallende Godshuis, dat met een ster gekroond is, kan omstreeks Pasen in gebruik genomen worden. een opvallend bouwwerk. Ook vanwege de architectuur: verspringende achter- en voorwanden en een mooie entree aan de voorzijde, die de kerkgangers onder de toren door naar het Godshuis zelf leidt hoge slanke ramen aan weerskanten. Boven de hoofdingang luifelt de galerij, waar plaats is voor 50 personen of het kerkkoor met daarachter het orgel en het middenpad voert recht op de preekstoel toe, die op een beklemde plaat beton wordt „gemonteerd", en die een verwarmingsruimte in het Wes telijke deel van de kerk afsluit, waar vlak achter de preekstoel een, uiteraard uit het schip onzichtbare „aanblazer" is opgesteld. spreekster vertelde over de feërieke kleder drachten die men in het land der ontelbare cactussen heeft. Mede door een prachtserie lantaarnplaatjes werd het een interessante middag. Voor leden en belangstellenden organi seert de Hoogoven-beambten Vereniging „De Gieteling" op Woensdag 30 November in de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemerland" een filmavond. Niet zo maar een film zal er worden vertoond, maar een hele reeks films betrekking heb bend op televisie, microscopie. Röntgenolo gie, enzovoorts. Tevens zal daarbij de heer G. A. van der Molen van de Philips-fabrie- ken aanwezig zijn, die voor bepaalde on derzoekingen op het Hoogoven-bedrijf een tijdlang daar is werkzaam geweest. Hij zal de films van een toelichting voorzien. In technische kringen worden de te vertonen films zeer hoog aangeslagen. Hout aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Dinsdagmorgen aangekomen het Duitse s.s „Harald Otteus" met een lading van 654 vadem papierhout uit de Finse ha ven Toppila. Een aantal hoogdraadartisten, werkend onder de naam „Delmontes Skyriders" brengt een driedaags bezoek aan Heems kerk. Dinsdag werd de eerste voorstelling gegeven voor een talrijk publiek. Er was een staaldraad gespannen naar d'e toren van de Ned. Herv. Kerk en hierop werden een aantal duizelingwekkende kunsten vertoond. Het hoogtepunt werd gevormd door de „wandeling" van Hans Traber langs de draad omhoog, hetgeen vooral bij het bovenste gedeelte aangekomen een niet eenvoudige opgave bleek te zijn. Met veel lawaai gepaard ging eenzelfde tocht naar boven per motor. Er was voor het talrijke publiek genoeg te „griezelen" en men was over het algemeen wel van gedachte dat een verblijf op de begane grond meer zekerheid biedt. Met een groot schoepenwiel wordt lucht langs een verhit waterelement geblazen en daarna gaat die warme lucht onder de ver- De Vrouwenbond van het NVV te IJmui den houdt Woensdagavond 23 November de jaarlijksè avond voor de oud-NVV-leden. Er wordt een bont programma van zang en muziek gegeven en voorts zal spreken Vel- sens oud-wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Visser. DE POTIGE EN lange, donkere Anton Geesink, die nog maar 21 jaar telt, gaf aan het einde van een „Judo-programma" gisteravond in het volle Kennemer Theater een demonstratie, hoe men 15 tegenstanders binnen 4 1/2 minuut een voor een vloert. Er waren hier jongens en mannen bij, die bij de eerste greep reeds over het toneel schoven, doch enkele „leeuwenharten" probeerden toch de gemoedelijke reus te pakken te nemen, alhoewel reeds van tevoren vaststond, dat zij het onderspit zouden moeten delven. Geesink is tenslotte niet voor niets drievoudig Europees en vijf voudig Nederlands kampioen. Het sympathieke van Judo blijft overigens, dat men, zelfs na een nederlaag, zijn tegenstander eerbiedig groet door een kleine buiging. De heer E. van Tongeren, leider van een sportschool te Beverwijk, legde deze groet aan het begin van de avond uit als behalve de begroeting-zonder-meer een bewijs van dank, bereidheid en eerbied. De Judosport, aldus de heer v. Tongeren is te beschou wen als een physieke training, terwijl ook de psychische vorming er sterk door wordt beïnvloed. Judo is afgeleid van Jiu-Jitsu, dat in Nederland zuiver als zelfverdediging wordt gezien en men kan de behendigheid hierin zeer hoog opvoeren met de daaraan verbonden gekleurde „kersenbloesems" als graden-van-bedrevenheid. Voor Judo zijn zeer strenge internationale wedstrijdregels opgesteld, waarbij gevaren uitgesloten zijn, omdat men er juist op uit is het lichaam te beschermen. Dit deelde spreker mee, ter wijl op het toneel door een groep jongens en meisjes van omstreeks 18 jaar enkele demonstraties over de eerste beginselen van de Judo-sport werden gegeven. Aan hun gekleurde banden om hun witte ki mono's was af te lezen, dat zij reeds menig uurtje hadden geoefend. Het valbreken had de speciale aandacht van de leraren, om dat dit een eerste vereiste is om tot Judo'er uit te groeien. Afgewisseld door de Velsense Co van der Wel met imitaties en conférences, werden er wedstrijden gehouden tussen teams uit Amstelveen, Haarlem en Beverwijk, waar bij steeds een paar tegenstanders trachtten elkaar neer te leggen. Elke ronde duurde twee minuten en er konden zoals gebruike lijk twee punten verdiend worden. De tus senstanden waren: AmstelveenHaarlem 41, AmstelveenBeverwijk 40, Haar lemBeverwijk 50, zodat Amstelveen teamwinnaar werd met 8 punten, Haarlem tweede met 6 punten en Beverwijk roem loos onderging. Ter staving van de bewering, dat Judo karakter- en lichamelijk-vormend werkt, hield de heer Van Tongeren met een 20-tal jongens en meisjes tussen 6 en 9 jaar een jeugdles. Op prachtig-soepele wijze wisten vooral de kleinsten zich te laten vallen en weer op te staan en zij gaven daarbij bo vendien enkele „partijtjes" ten beste. Daverende lachsalvo's ontlokte een si- multaan-wedstrijd tussen de heer Jan Feijt, 105 kg zwaar en drager van de zwarte band (le „dan"), en enkele der jeugd-Judo- ers. Met sommigen had de heer Feijt wer kelijk moeite, met anderen minder, alhoe wel het er op leek, dat dit spel zuiver als training bedoeld was. Maar een „echt suc cesje" oogstte de kleine dreumes van am per zes, die met zijn witte kimono aan tegenover die grote zware man kwam te staan en hem in de „heupzwaai" trachtte te nemen. Op de een of andere manier vloog de grote man over het toneel, over de jurytafel heen, terwijl de kleine man zich verwonderd scheen af te vragen, waar zijn tegenstander was gebleven. Dit soort demonstraties èn de vertoningen die van de originele Jiu Jitsu werden ge geven door de heer Van Tongeren en een leerling, waarbij rake klappen werden uit gedeeld, kunnen alleen maar bijdragen tot groter populariteit van Judo. En daar was het de organisatoren van deze avond dan ook om begonnen. Voor en tussen de bedrijven door zorg den Cor Brouwer, Dine Spieker en Jac. Hammeeen prettig muziekje. ïi&v -• ;tr Een op Dukel na volledig DCIJ-tiental is er in geslaagd het Amsterdamse DSTO in het eigen clublokaal een 128 nederlaag toe te brengen. Alleen Jozeph Blankenaar kan de DCIJ'ers nog bedreigen voor de race naar de kop van afdeling B. Dan moet Jozeph Blankenaar de twee achterstallige wedstrij den winnen tegen DCG en Zaandam, om vervolgens op 14 December DCIJ op IJmui den te verslaan. DCIJ komt definitief in de finale om de provinciale damtitel. Opmerkelijk, zo suc cesvol als het tiental in de Noord'hollandse competitie speelt. In de jaren 1953 en 1954 wist het IJmuider tiental ongeslagen de Noordhollandse titel te winnen en voor het seizoen 1955'56 is het na zes wedstrijden nog ongeslagen. Roozenburg en Yme de Jong die zich voor deze belangrijke wedstrijd konden vrij maken, wisten op afdoende wijze aan te tonen dat zij spelers van klasse zijn. Ook v. d. Berg speelt succesvol. Van de zes gespeel de partijen won hij alles. Zelfs met een nul tegen Jozeph Blanke naar blijft v. d. Berg van het le tiental top scorer. Beukema was de vierde DCIJ'er, die won. Swier is er hopeloos uit. Ook nu verloor de DCIJ'er in een nerveuze partij. Laros en Tommy Postma speelden remise. C. Suyk verloor aan de kop. De uitslag werd 128 omdat Ligthart en Vooys in gewonnen eind standen remise aanboden, hetgeen de Am sterdammers gretig aanvaardden. De uitslagen van de uitgestelde en afge broken wedstrijden luiden als voltg: HDC-DWW 12—8; DSTO—DCG 12—8; DWWWeesp 119; CDAHaarlemse Dam club 9—11; ODV—WDC 10—10; St. Bavo— Jozeph Blankenaar II 713. Uitslagen vijfde ronde: WeespGezellig Samenzijn 6—J14; DWW—St. Bavo 9—11; Jo zeph Blankenaar—CRA 10—10; Haarlemse Op 21 November demonstratie in het Velserbad Onder het motto „Niet zwemmen is zielig, zwemmen is zalig" hebben de heren A. Cijs en B. J. Wolters zich in een circulaire tot ouders, meisjes en jongens gewend om daarin aan te tonen, dat nog veel te weinig Nederlanders de zwemkunst machtig zijn en er hierdoor nog helaas vele verdrin- kingsgevallen voorkomen. Teneinde de niet-zwemmers eens een kijkje achter de schermen te laten nemen, hebben de beide heren besloten om op Zon dag 27 November, 's middags om drie uur in het Velserbad een zwemmiddag te hou den, waarbij van verschillende verenigin gen op het gebied van de zwemsport mede werking is verkregen. De deelname aan de ze middag is gebaseerd op „wie het eerst komt, het eerst maalt", terwijl voor ouders en familieleden een zeer lage entrée is vastgesteld. Het programma bestaat uit zwemwed strijden, hinderniswedstrijd, demonstraties van de IJmuider Reddings Brigade; door de Santpoortse Zwemclub Z.B.V.S. worden verschillende zwemslagen gedemonstreerd en diplomazwemmen A en B. Het zwem bad wordt om halfdrie opengesteld. Damclub—ODV 11—9. Afd. B: DCIJOost- zaan 137; ZaandamDSTO 137; DCG Jozeph Blankenaar uitgesteld; Den Helder— Geezllig Samenzijn II 11 (vermoedelijke einduitslag Groep A: gew. gel. verl. v.—t. Jozeph Blankenaar II 4 1 0 58—42 Gezellig Samenzijn 4 0 0 56—24 Haarlemse Damclub 3 1 1 53—47 CDA 2 1 2 53-47 St. Bavo 2 0 3 46—54 DWW 1 0 3 3644 WDC 0 2 3 43—57 ODV 0 1 4 35—65 Groep B: DCIJ 6 0 0 77—43 Jozeph Blankenaar I 4 0 0 58—22 DSTO 2 1 3 56—64 DCG 2 0 2 46—34 Gezellig Samenzijn II 2 0 3 39—61 Zaandam 1 1 3 47—53 Oostzaan 1 1 3 43—57 Den Helder 0 1 4 34—66 De twee bovenste plaatsen zich van elke groep in de finale. Er wordt een enkele competitie gespeeld. DCIJ speelt nog thuis tegen Jozeph Blankentaar op 14 December. De Bouwkas Nederlandse Gemeente heeft voor Woensdag 30 November in hotel De Rustende Jager een zogenaamde voorlich tingsavond georganiseerd. Een spreker zal uit de doeken doen hoe men met medewer king van de bouwkas een eigen huis kan bouwen en voorts worden een aantal kleu renfilmplaatjes vertoond. De bijeenkomst begint om kwart voor acht. niet helpen, wie moet het dan WTJ doen?" Aan de hand hiervan schetste Gerda Brautigam de ontzettende ellende, welke nog op de wereld heerst. Zij maakte dui delijk, dat al de overvloed van verschil lende werelddelen nog niet in staat zou zijn deze mensenmassa te helpen. Het zou een druppel op de gloeiende plaat zijn, was haar oordeel. We mogen, ook in ons land, menen dat we het in zeker opzicht slecht hebben - internationaal ls bekend, dat Nederland een van de zeer weinige landen is, die zich na de oorlog economisch zeer spoedig hebben hersteld. Zeker, zo ging zij voort, er is hier nog woningnood, maar als mens, om hen te helpen. Zolang nog millioen mensen zijn. die honger lijden en dat 600 millioen van hen geen dak boven hun hoofd hebben, dan is het onze plicht als mens. om heen te helpen. Zolang nog een derde deel van de gehele mensheid honger lijdt, mogen wij niet rusten vóór die grote schande is verholpen. In een we reld van welvaart mag geen honger wor den geleden, ging zij voort. De hulp zou volgens spreekster moeten bestaan uit het verstrekken van bijstand, werktuigen, za den, enz., want alleen daardoor kan deze lijdende massa worden geholpen. Als de ..beschaafde" wereld dit niet doet, diene men er aan te denken dat het fluitende Rusland op het vinketouw zit. Franklin Roosevelt heeft in 1940 reeds een voedselorganisatie opgezet, doch het is onlangs weer gebleken, dat de Ameri kaanse senaat niet op deze weg wil voort gaan. Ook van het machtige Engeland zou vol gens spreekster niets te verwachten zijn. En moeten wij dan maar toezien zonder te helpen?, vroeg zij. Minister Mansholt is van oordeel dat het de taak van ons is om te helpen, ver telde zij. Na het openingswoord door mevrouw Schmohl, zong mevrouw Diederik enkele liederen, en dank zij de prima begeleiding droeg haar hoge, vibrerende sopraanstem, over de geheel gevulde zaal. Na de pauze werd een door C. Neder- horst Pothuis geschreven Politieke Mode show vertoond, waarin verschillende lan den van de wereld in vertegenwoordigd waren. Doch ook wat de oorlog over ons land en over de gehele wereld heeft ge bracht, kwam" hierin tot uiting. Ook hier in waren heel veel momenten die tot het geweten van de mens spraken en de'plicht tot eendrachtig samenwerken opriepen. De tekst van de „show" werd gezegd door de dames Schmohl en Kuiper en deze uitste kend geslaagde, avond werd besloten met bet gezamenlijk zingen van de Internatio nale. „Als moderne vrouwen moeten wij niet op het uiterlijk van onze „collega's" letten, moeten wij niet elkaar het leven zuur maken, maar iets doen voor onze mede mensen, niet alleen in woord, maar ook in daad." Deze woorden werden Dinsdag in hotel De Harmonie te Castricum uitgespro ken door mevrouw BoudensVan Heel uit Vlaardingen, nadat zij voor een grote schare leden van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Katholieke Vrouwen Beweging een lezing had gehouden over het onderwerp „Grote vrouwen door de eeuwen heen." De spreekster had, voordat zij bovenstaande woorden sprak, de wijze waarop de vrouw in de hele geschiedenis een rol van betekenis heeft gespeeld, aan getoond. Zij nam vooraanstaande vrouwen figuren uit het Oude en het Nieuwe Testa ment, de Romeinse tijd en de laatste eeuwen in beschouwing, „niet om als vrouw verwaand te willen zijn," maar om aan te tonen dat de invloed van de vrouw immer zo groot is geweest, dat zij voor anderen veel betekenden en een grote steun waren. Mevrouw BoudensVan Heel belichtte niet alleen Katholieke vrouwen, doch ook Mademe Curie, Florence Nightingale. Hen- riëtte RolandHolst en anderen, die zich persoonlijk ingezet hebben voor de mens heid. Een dankbaar gehoor beloonde de spreekster na afloop met een spontaan applaus. De bijeenkomst werd geopend door mevrouw SmeetsKoot, de tweede voor zitster, bij ontstentenis van mevrouw VerhoefDefouring. Voor de zielerust van de Maandag overleden propagandiste van de afdeling, mevrouw W. MeijneBruin, werd een Onze Vader en Weest Gegroet gebeden. 99 In zaal 8 van het Cultureel heeft zich eveneens ont- zaten opgestoken tussen Centrum aan het Moerberg- popt als een vaardig flora- goud-bruine chrysanten, enz. plantsoen in IJmuiden is liënverwerker. Maandagavond ijverig ge- Een uur lang is er gewerkt werkt. De tiende avond van aan de opbouw van sier de cursus bloemschikken, lijke bloemstukjes, waarbij die onder auspiciën van de anjers en duindoorn, chry- directie van magazijn „Bea- santen en siervruchten goe- trix" werd gegeven, heeft de combinaties bleken. La de cursisten gelegenheid rix, zogenaamd bemost hout geboden eigen initiatief ten en zuring zijn keurig stop- volle te ontplooien. materiaal. Dit alles is ver- Met intense overgave is er werkt tot oogbehagende tafelversiering. Bij de dames waren vooral houten lepels in trek. Een huisvrouw-zonder-beroep verloochent nu eenmaal gearbeid. En de drie heren, die het gewaagd hebben hun capaciteiten in deze te meten met de vele dames, hebben zich zeker niet be- A1 met al voor de jury een moeilijke taak om een oor deel te vellen. Uiteindelijk konden prijzen worden toe gekend aan de heer J. Hei ligers, mej. N. Willemse, die helemaal uit Uitgeest kwam om in IJmuiden bloemen te leren schikken en aan mej. A. Visser. Wim de Jong, wiens werk zeker ook goed was, kreeg als jongste cursist een troostprijs. De niet-prijswinnaars heb- hoeven te schamen. Het niet gauw dat „beroep", ben er niet minder om ge- werkstuk, dat de 14-jarige Maar dat onmisbare keu- werkt en ook hun rest de U.L.O.-scholier Wim de kenattributen ook nog kun- voldoening dat deze „Bea- Jong wrochte, gaf blijk van nen dienen om de poëtische trix-cursus" zeker heeft bij- artistieke aanleg: sfeer in huis te bevorderen, gedragen tot de ontwikke- daarvan zullen weinigen king van hun aesthetisch De employé van een der zich rekenschap hebben ge- inzicht, gemeentebedrijven, die da- geven tot nu toe. Daarnaast Inmiddels wordt de in- gelijks meer geconfronteerd waren er de bekende kop- schrijving voor de nieuwe wordt met penetrante gas- en-schotelopmaak, de as- cursus - de hoeveelste is lucht, dan met bloemengeur, bak, waar echte sigaretten dat al? - nu al opengesteld. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 2.902,50; tarbot I 2,502,30, per kg. Schar 23; bot 32; v. haring 1716; makreel 3431; gr. schel vis 3327; grm. schelvis 2617; kim. schel vis 2416; kl. schelvis I 20—14; kl. schelvis II 1914; wijting 19—17; gr. gul 35; midd. gul 30; kl. gul 2214; kl. haai 2017; ham 92—60; poontjes 23—21; kl. koolvis zw. 2917, per 50 kg. Gr. kabeljauw 263148; gr. koolvis zw. 80—64; gr. leng 84—72, per 125 kilogram v Aanvoer van Dinsdag. 2 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 5 kisten schar, 5 kisten bot, 28 kisten haring, 32 kisten ma kreel, 1040 kisten schelvis, 55 kisten wijting, 22 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten leng, 250 kisten haai, 4 kisten ham, 5 kisten poon, 85 kisten koolvis, 9 kisten diversen. Totaal 1540 kisten. Besomming van Dinsdag. „Postboy" f26.350. Naar wij van Gereformeerde zijde in Castricum vernemen heeft men als datum, waarop de nieuw gebouwde kerk aan de Prinses Beatrixstraat in gebruik zal wor den genomen, Zondag 19 December vast gesteld. Employé's van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken hebben thans een begin gemaakt met de aanleg van het plantsoen rondom de kerk. De electricien is inmiddels met het aanbrengen van licht punten in het gebouw gereed gekomen en binnen zeer korte tijd hoopt ook de schilder klaar te zijn. Dan rest de aannemer alleen nog het plaatsen van de banken hetgeen waarschijnlijk de eerste week van Decem ber zal geschieden. Dr. A. Melchior uit Haarlem komt Don derdag in hotel De Rustende Jager te Cas tricum spreken voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling over het onderwerp „Rust en rumoer in Arabisch Noord- Afrika." Dr. Melchior zal zijn lezing met lichtbeelden toelichten. De aanvang van de avond is op 20 uur bepaald en de toegangs prijs bedraagt voor leden 60 cent, voor niet-leden 85 cent. Over de problemen in de IJmond, voor zover dit betrekking heeft op de tuinders en boeren heeft de heer W. J. Vessies, wet houder van Beverwijk, gesproken in de gezellenzaal van het Heemskerkse KSA- gebouw. Nadat de heer Vessies de komende situatie had geschetst, stelde hij vast dat voor boeren en tuinders een belangrijke taak is weggelegd. Vooral voor laatstgenoemden kan het I.L.V.T. veel doen. Een eerste ver eiste is dan echter dat zij hun vak zeer goed verstaan. In deze omgeving zijn nog ver schillende stukken grond die goed bruik baar zijn te maken voor groenten- en bol lenteelt. Ook worden gronden gezocht in Drente en Groningen. Voor boeren is de situatie in de IJmond wel zeer moeilijk. Spreker had een aandachtig gehoor en kreeg na afloop van zijn betoog nog vele vragen te beantwoorden. De kampeervereniging „Kamp Aarden burg" heeft ter gelegenheid van haar vijf jarig bestaan in Zaandam een feestavond gehouden, waarvan het programma werd verzorgd door het Beverwijkse show-accor deonorkest „De Klavierschippers". De voor zitter de heer G. Oude Veldhuis gewaagde in zijn openingswoord van de vrees die er bij het bestuur bestaat dat de kampeerge legenheid in de toekomst geheel of gedeel telijk zal verdwijnen. Deze bezorgdheid leidde hij af uit het feit dat de woning bouw en de uitbreiding van de Hoogovens steeds grotere vorm beginnen aan te nemen. Wij zullen op den duur alle krachten in moeten spannen om ons terrein in Wijk aan Zee te houden, aldus de heer Oude Veld huis. Deze avond werd ook bijgewoond door een aantal inwoners van de badplaats. WOENSDAG 23 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De aanslag op Hitier". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Ned. Herv. Kerkkoor „IJmuiden", 20 uur, Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, concert. Hoogoven Harmonie, 20 uur, Rex, jubi leumconcert. DONDERDAG 24 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. Vrouwenbond P.v.d.A., afdeling IJmui den, 20 uur, Gem. Vergaderzaal, vrou wendag. „Felison", 20 uur, zaal Heidestraat, lezing. Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale IJmuiden, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge- bouw, feestavond. Ned. Ver. tot bescherming van dieren, afdeling Velsen, 20 uur, Theeschenkerij Veiserbeek, ledenvergadering. VELSEN-NOORD „Het Hoogeland", 20 uur, Geref. kerk, Koningsweg, filmavond. „VARA", 20 uur, zaal van Diepenstraat, viering 30-jarig bestaan. Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder R. Verbeek, Openbare Werken. SANTPOORT „Getosa", 20 uur, „Zomerlust", toneel uitvoering. WOENSDAG 23 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ciske de Rat". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zolang jij bij me bent". „Parkzicht", 20 uur: Maatschappij tot Nut yan 't Algemeen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8